irige CPN ïrder terug ngen Israël StWillebrord landelijk centrum plantendieven Conflict over besluit bouw kerncentrales BINNENLAND fERKGROEP WIL DRASTISCHE BEPERKING UITKERINGEN AAN BUITENLANDERS Ezelskar voor minister Ook aow'ers delen mee 'n andere kijk in extraatje kabinet op mode Uitstel waarschijnlijk je STEM BINNENLAND ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 I JerelHd NIEUWSOVERZICHT COC-oprichter Engelschman overleden POLITIE WILLEBRORD RICHT LANDELIJKE DATABANK IN )EN HAAG (ANP) - Niet alleen de kinderbijslag, ok uitkeringen volgens de AOW, de AWW (voor T- teduwen en wezen) en ook de toeslagen op loon |rorden aangepast aan de bestaansnormen in het DE STEM COMMENTAAR ANWB: kleine auto's moeten veiliger VICE-PREMIER DE KORTE ONTKENT UITSPRAAK MINISTER NIJPELS Mijnenjagers starten operatie in Golf Haarscheurtjes in Fokker 100 Bertens lijsttrekker D66 EG-parlement Blauwdruk herenigde kerk ingetrokken Politie verplaatst radarpalen Zeeleeuw begint aan proefvaart FOTO ANP <y O Hulde, hulde, hulde. Andere woorden schieten mij zo snel niet te binnen om het initiatief van de gemeente Spijkenisse te prij zen. Hondenbezitters die er hun beesten zomaar her en der la ten kakken, worden hard aangepakt. Spijkenisse, draait de drollen om. Hondebezitters in Spijkenisse mogen hun dier alleen nog maar uitlaten als ze in het bezit zijn van een zogenaamd hondeschepje. Wie desgevraagd aan de politie geen schepje kan tonen, gaat onherroepelijk op de bon. Van mij zouden ze er best nog een schepje bovenop mogen doen door geverbaliseerde ook nog te verplichten om met blote handen de uitwerpselen van de hond op te ruimen, maar niette min is dit een stap in de goede richting. Spijkenisse heeft lang en diep nagedacht over de honden- problematiek en heeft nu een reeks van opmerkelijke maat regelen vervat in de 'Nota hondepoepbeleid 1988'. Die nota zet de trouwe viervoeter behoorlijk te kakken. Andere, niet misselijke voorstellen zijn: een toegangsverbod voor honden op speelplaatsen en in parken en meer belasting op de tweede hond. Extra taks op extra taks dus. Spijkenisse wordt een mooie plaats. Je kunt er straks over straat lopen zonder dat je die bruine zolenzuigers hoeft te vrezen en je kunt rustig in een park zitten zonder dat zo'n kwijlend en uit zijn bek stinkend beest aan je komt snuffe len. Hoeperdepoep hoera. cht 'een CPN. us ij op- aar zat ssen, veer- kader :ok Vries arde onze k die g apde Uyl- arcus |i vijf van En is iven." ieid tmer igin- UnEd om- Iets rhet al In ouwer er dan Mib- 'me- heeft br ■trek erbij er- lat vaak ïdan pok nt lover Herige |mte ■el een an ke inde- en rde Ibloe- ll/iet- \en bij het organiseren van anti-Viet- nam-demonstraties het voor touw. Bij de toenemende de mocratisering stond de CPN met pamfletten vooraan. Maar intern doken de lastige vragen weer op. Mochten stu denten een belangrijke positie innemen in een arbeiderspar tij? In 1977 kwam een keerpunt voor de CPN. De machtige CPN-leidsman, Paul de Groot, overleed. Zijn streven was steeds geweest de CPN een echte arbeiderspartij te laten zijn. Hij was bang voor overheersing door intellectue len of zij die zich niet als ar beider gedroegen. Het verzet tegen wat in CPN-kringen de 'elite-cultuur' heette nam bij het verscheiden van De Groot snel af. De opkomst van de Groningse advocate Brouwer was daarvan een treffend voorbeeld. De CPN moest tegelijkertijd constateren dat veel van haar sympatisanten op de PvdA stemden bij kamerverkiezin gen uit de simpele overweging dat die partij meer macht kan lm onze verslaggever T.WILLEBRORD - Het lorp StWillebrord is uitge roeid tot een landelijk cen- fum van plantendieven. jan januari tot augustus werd (Nederland aangifte gedaan an driehonderd diefstallen an tuin- en plantsoenplanten telkens leidde het spoor aar het Westbrabantse dorp. De Willebrordse politie heeft pedaal voor deze vorm van riminaliteit informatie in de omputer opgeslagen, die door Nederlands politiekorps in worden geraadpleegd. Er m Stop 'export' uitkeringen generatie tegen de gestaalde kaders, ieder wilde zijn visie op het communisme erdoor drukken. „De CPN heeft teveel werk in korte tijd moeten verzetten, wichtiger. Niet iedereen staat te j uichen over vernieuwings ideeën, maar de scheldpar tijen zijn afgelopen." Ina Brouwer staat te popelen om een nieuwe periode in het parlement te beginnen. Maar dat is nog ver weg. De CPN moet eerst weer genoeg stem men verwerven om de kiesde ler te halen. En bovendien moet Ina Brouwer dan een Rekent ze op een nieuw lij - strekkerschap? „Daar kan ik natuurlijk nog niets over zeg gen. We zien wel wat de partij ervan vindt." Ze is nog steeds politica. omschreven vereisten vast waaraan ische middelen moeten voldoen, zodat lustrie maar niet aan de ontwikkeling begint, aldus Reinecke. ir. P. Jenneskens, voorzitter van Ne- de organisatie van de Nederlandse indu- van gewasbeschermingsmiddelen), is I ligd van de blijvende noodzaak vai)0V sche middelen. Hij noemde de ver ingen van biologische bestrijding en eling tegen resitentie overtrokken, industrie is voortdurend bezig om het ik en de schadelijke gevolgen van che- e middelen te beperken, aldus Jennes- Hij hekelde de neiging van politici om «ds lagere concentraties van bestrij- niddelen die met verfijnde apparatuur p te sporen, meteen als maximaal toe- are hoeveelheden te bestempelen. Hij om speelruimte voor „aanvaardbare ri- om zwaarwegende economische lands- gen veilig te stellen." tiek leverde de Nefyto-voorzitter ook op aktijk van het toelatingsbeleid inzake idingsmiddelen. „De industrie heeft zijn erk gedaan, maar de overheid is veel te met het beoordelen van oude en nieuwe jdingsmiddelen." En daarmee legde de xie de zwarte piet weer bij Nijpels' mi- ie van Milieu. wordt nu al druk gebruik van gemaakt. Ook is alle regionale korpsen om assistentie ge vraagd. Dat het soms om lieden gaat die, volgens project-coördina tor P. Hector van de Rijkspoli tie in Willebrord, voor geen kleintje vervaard zijn, illu streert het volgende voorval. Gisternacht werden in Lienden (Gld) de twee Willebrorders C. G. (27) en J. van O. (18) betrapt op skimmia-diefstal en gear resteerd na een schietpartij en een wilde achtervolging door een arrestatieteam van de Rijkspolitie. Ondanks vier kogelgaten in een autoband reden de mannen in op een agent en probeerden daarna met een snelheid van 180 kilometer per uur te ontko men. Het arrestatieteam kwam eraan te pas omdat G. bekend staat als 'vuurwapengevaar lijk'. Beide mannen zitten in hechtenis. G. wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. Volgens Hector gaat het om een harde kern van 80 Wille brorders wiens namen en auto's bekend zijn bij de politie. Het grote probleem is dat de groep nagenoeg ongrijpbaar is omdat plantendieven op heter daad betrapt moeten worden en dat gebeurt niet vaak. „Je moet ze snappen met de snoeischaar in de hand 's nachts in een voortuintje, an ders kunnen wij niets bewij zen. We weten wie het zijn en wat ze doen, maar kunnen niets. Dat is onze grote frusta- tie," aldus Hector. Vorig jaar, toen het pro bleem minder speelde, ver stuurde de Willebrordse politie telexen naar alle bureau's in Nederland. Die actie heeft wei nig resultaat gehad, zegt Hec tor. De illegale snoeierij is al leen maar toegenomen. Hector schat dat er jaarlijks honderd duizenden guldens omgaan in de illegale handel in stekjes, takken of bloemen van conife ren, skimmia, hortensia, gagel, brem en vogelkers. Skimmia wordt voornamelijk gebruikt in kerststukjes. De snoeiers verkopen het volgens Hector aan groothan delaren, bloemisten en kwekers in de buurt. Het gros vindt via de veilingen weer een weg naar de consument. de onstuimige faren-zes^ig^1 iervingsuitkeringen voor buitenlanders kunnen and waar ze worden 'genoten'. Tweede Kamer toonde zich eerder al tegenstander tan dit zogenoemde woonlandbeginsel, toen het kabinet De balans'tussën ouden jong dit wilde invoeren voor de kinderbijslag, was er niet. Nu is alles even- Dit staat in een rapport van werkgroep van ambtena ren van een groot aantal minis- teries, waarin de positie van -Nederlanders in de sociale zekerheid op een rij wordt ge- zet. Een andere ambtelijke werkgroep is nog bezig om op terzoek van de Tweede Kamer te gaan of de plannen niet iidruisen tegen internationale trerdragen over directe en indi- J krijgen wte discriminatie. Het over zichtsrapport is vrijdag aan de Fweede Kamer aangeboden. Het kabinet had berekend it met het woonlandbeginsel inde kinderbijslag 150 miljoen kan worden bespaard, omdat le kinderbij slag voor de kinde ren van buitenlandse werkne- rs die in het thuisland wo- een kwart lager zou kun nen. Volgens de ambtenaren is dat echter de hoogste schatting en zou de besparing ook wel eens maar 60 miljoen kunnen zijn. Uitkeringen volgens de Ziektewet en de WAO moeten volgens de werkgroep niet lan- jer worden uitbetaald aan uit- ieringsgerechtigheden die in iet buitenland wonen. De be staande uitkeringen in het ka- van de remigratie kunnen volgens de ambtenaren ook la ger, omdat het bestaansniveau in de landen waarheen wordt teruggekeerd lager is dan in ons land. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) moet verder zo wor den beperkt dat geen risico's meer worden gedekt, als de ziekte zich al heeft geopen baard bij vestiging in Neder land. Verder hebben de ambtena ren ook hun gedachten laten gaan over de bijstandsverle ning aan niet-Nederlanders. Zij vinden dat hun status 'op nieuw bezien' moet worden bij een beroep hier op bijstand. Al leen een buitenlander met een officieel document van de Vreemdelingendienst heeft er recht op, medische bijstand kan alleen wanneer de sociale dienst toestemt. De werkgroep raarnt de groei van het aantal niét-Ne- derlandse ingezetenen van bijna 570.000 vorig jaar naar rond de 700.000 in 1992. Zij zul len in 1992 in totaal en beslag doen van ruim 4,5 miljard gul den op de sociale zekerheid, zo. vermoedt de werkgroep. (ADVERTENTIE) richte partijen hebben alle drie een twee staten-oplossing voor het Arabisch-Israëlische conflict en vredesonderhan delingen met de PLO in hun verkiezingsprogramma staan. Als leider van de verkie zingscampagne van de Arbei derspartij heeft minister Weizman al verklaard dat de socialistische zionisten niet zullen schuwen him parle mentaire krachten met de linkse, niet zionistische par tijen te bundelen om de vor ming van een door de Likud geleide regeringscoalitie te verhinderen. Lijsttrekker Pe res heeft zich vervolgens ge haast om te verklaren dat de Arbeiderspartij geen beroep op deze buiten de 'nationale consensus' opererende par tijen zal doen om een regering onder zijn leiding te steunen. Deze partijen kunnen zich in dat geval op basis van een duidelijk vredesprogramma als onderdeel van het regeer akkoord bereid tonen tegen over een regering-Peres op smalle basis, dus zonder deel name van de Likud, een ge- doogrol te vervullen. Als de Arabische kiezers massaal de drie 'Arabische' partijen steu nen, die in totaal acht of ne gen zetels kunnen behalen, zullen zij wellicht in staat zijn een regering-Shamir te blok keren of een regering-Peres te gedogen zodat hun stem men bij deze verkiezingen in derdaad van beslissende bete kenis voor de regeringsfor matie kunnen zijn. cam- arbei- arabi- •erkie- FOTOAP rijgen mciële s Ara- n de- zmgen stern- van k ge- irocent joden, entage :rs zou gering geleid lokke- h voor sraëli- mengd bieren immu- ■ogres- mmen. zer ge- Albino Gardin, Browngreen, Closed .Gianni Bugli, Marc O'Polo, Mulberry, Reporter,You&Me Ridderstraat 17 Breda Telefoon 076-147789 DOOR DE RAMP met de kerncentrale in Tsjernobyl zag de Ne derlandse regering zich genoodzaakt om een beslissing over nieuw te bouwen kerncentrales voor zich uit te schuiven. De helse gevolgen van het ongeluk in Rusland, maakten op gru welijke wijze duidelijk dat het met de veiligheid van de kerncen trales minder goed was gesteld dan de kernwetenschappers ons wilden doen geloven. De door het kabinet Lubbers afgekondigde periode van uitstel zou worden benut om verder onderzoek te doen naar de veilig heid van het gebruik van kernenergie. In 1989 zou dan worden Gesloten of er in Nederland nog kerncentrales bijkomen. Het kabinet lijkt niet in zijn streven te zullen slagen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de beslissing over de Tweede Kamer-ver kiezingen heen worden getild. Minister Nijpels van Milieu heeft Jch in die zin uitgelaten. Hij vindt vooralsnog zijn WD-collega De korte van Economische Zaken op zijn weg, maar het is niet al te gewaagd om te veronderstellen dat Nijpels wel eens gelijk zou kunnen krijgen. Er is een aantal goede redenen voorhanden om de beslissing over de nieuw te bouwen kerncentrales uit te stellen. Vanuit een soort 'komt tijd, komt raad'-filosofie was er de stille hoop dat het 's/ernobyl-effect vanzelf zou wegebben. Dat was dus misgere- kend, Het maatschappelijk draagvlak voor het gebruik van kern- er®rgie brokkelt met de dag af. Uit een enquête blijkt dat 87 pro- gent van de bevolking tegen kernenergie is. Omdat de club van Lubbers niet uit politieke zelfmoordenaars bestaat, mag veron dersteld worden dat ze de gegroeide maatschappelijke weer stand niet zal negeren. Et is echter nog een belangrijk element dat meetelt in de afwe- n9- De onderzoeken die het kabinet heeft laten verrichten, zijn "°g niet afgerond. Zolang dat niet het geval is, kan en mag de re geringsploeg zich geen definitief oordeel veroorloven, ten eventueel uitstel zal ongetwijfeld leiden tot groot gekrakeel o de machtige kernenergie-lobby. Vooral de energie-producen- rao zullen hun waarschuwende vinger opsteken voor een drei gend energietekort. Dat kan ze moeilijk kwalijk genomen worden. ff zii zullen er echter begrip voor op moeten brengen dat een weloverwogen beslissing pas kan worden genomen, wanneer op mogelijke manieren advies is ingewonnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ook mensen met een aow-uitkering zul len profiteren van het ex traatje van 200 miljoen dat het kabinet in het najaars overleg heeft uitgetrokken voor de uitkeringsgerech tigden. Dat heeft vice-premier De Korte gisteren na afloop van het kabinetsberaad meege deeld. Volgens de bewindsman komt er in het overleg tussen kabinet en sociale partners langzaam maar zeker overeen stemming voor een 'redelijk generieke' verdeling van de 200 miljoen. Dat betekent dat bijna iedere uitkeringsgerech tigde een bijdrage krijgt. De Korte denkt dat deze eenmalige bijdrage tussen de vijftig en honderd gulden per persoon zal bedragen. De minister waarschuwde de vakbonden nogmaals dat de 200 miljoen niet wordt uitge geven als de bonden zich niet houden aan de door het kabinet geuite eis van loonmatiging. „Er ligt een integraal pakket. En daaruit kan niet zomaar één element worden weggelaten", aldus de vice-premie. De Korte verwacht dat bin nen een maand duidelijk is hoe het bedrag precies zal worden verdeeld. DE rijkspolitie van Heemskerk maakte vrijdag van de gelegenheid gebruik hun grieven te uiten toen mi nister Korthals Altes (Justitie) voor de locale WD een spreekbeurt te houden. De politie overhandigde de minister een petitie en be geleidde Korthals Altesr niet per dienstauto maar per ezelskar. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Auto fabrikanten moeten hun kennis gebruiken om ook kleinere auto's veiliger te maken. Bij deze groep auto's is vooral het stuurwiel het zwakke punt. De ANWB heeft dit vrijdag be kendgemaakt, na een onder zoek met zes kleine auto's die aan een botsproef werden on derworpen. De autootjes reden onder meer met een snelheid van 45 kilometer per uur tegen een blok van beton en staal. Met betere, zachtere stuur wielen zouden veel ernstige verwondingen kunnen worden voorkomen, aldus de ANWB die de fabrikanten van kleine auto's daarnaast dringend ver zoekt ook voor de achterbank hoofdsteunen als accessoire te leveren. Amsterdam, Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Breda, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hilversum, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Ottawa (Canada). Grote Markt 17, Breda. Tel. 076-221903. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister van Economische Zaken en vice-premier De Korte is in conflict met zijn collega Nijpels (Milieu) over de bouw van nieuwe kerncen trales. De Korte ontkent dat het be sluit over de bouw van nieuwe kerncentrales in Nederland wordt uitgesteld tot een vol gende kabinetsperiode. Daarmee staat De Korte lijnrecht tegenover Nijpels. In een maandag te verschijnen, maar inmiddels uitgelekt arti kel in het blad 'De Onderne ming' laat Nijpels weten dat in deze kabinetsperiode geen be sluit over kernenergie meer te verwachten is. Een nieuw ka binet zou daarover na 1990 een uitspraak moeten doen. De Korte bestreed die opvat ting gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad reso luut: „We winnen nu adviezen in, volgend jaar nemen we een besluit. Positief of negatief. Zo hebben we dat ook afgesproken in het Regeerakkoord". De Korte wilde verder niet ingaan op de uitlatingen van Nijpels: „Ik reageer niet op een inter view dat niemand kent". Volgens Nijpels is de maat schappelijke weerstand tegen kernenergie momenteel zo groot dat het geen zin heeft om een eventueel positief besluit door te drukken. Uit een en quête blijkt dat 87 procent van de Nederlandse bevolking te gen kernenergie. De weerstand tegen kerncentrales loopt dwars door de politieke par tijen heen. Bovendien vraagt Nijpels zich af of het kabinet in tijd alle adviezen binnen zal heb ben. Aan die hand van die ad viezen wil het kabinet een wel overwogen besluit nemen. „En ook daarvoor is tijd nodig", al dus een woordvoerster van Nijpels. Bovendien wijst men er op Nijpels departement op dat een besluit over kernener gie vlak voor de Kamerverkie zingen van 1990 'wel erg on waarschijnlijk is'. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - De oprichter van de Nederlandse Ver eniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC, Niek En gelschman, is deze week op 75-jarige leeftijd overleden. Het COC heeft dit vrijdag bekend gemaakt. Engelschman, die be kend werd onder de naam Bob Angelo, richtte in 1939 het blad 'Levensrecht' op. Uit de lezerskring van dit blad ontstond in 1946 - nadat het blad tijdens de oorlog enkele jaren niet was verschenen - het COC. Engelschman was tot 1964 voorzitter van de vereniging. Als 'COC-ambassadeur' heeft hij zich in tensief ingezet om in zoveel mogelijk steden en regio's COC-af delingen op te zetten. Ook was hij onder andere actief in de strijd voor afschaffing van de anti-homobepaling in de Neder landse strafwet Engelschman werd in 1986 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DEN HAAG (ANP/RTR) - Een groep Britse, Nederlandse en Belgische mijnenjagers is in een gebied van 550 bij 1.8 kilome ter in de Perzische Golf begonnen met een nieuwe operatie om eventuele mijnen op te ruimen. Dit heeft een woordvoerder van de marine voorlichtingsdienst vrijdagavond bevestigd. De operatie 'Cleansweep' (veeg schoon) is bedoeld om een strook van 1.800 meter van de Straat van Hormuz, aan de ingang tot de Golf, tot het emiraat Qatar veilig te maken voor de interna tionale koopvaardij-scheepvaart. Onder de schepen is de enige Nederlandse mijnenjager die nog actief is in de Golf, de 'Urk'. AMSTERDAM (ANP) - Bij vermoeiingsproeven van de nieuwe Fokker 100 zijn in verbindingsstrips van het dakgedeelte van de middenromp haarscheurtjes ontdekt. Die scheurtjes werden geconstateerd nadat 30.000 start- en lan dingsbewegingen waren nagebootst, wat gelijk staat met tien jaar intensief gebruik. Dit heeft Fokker vrijdag desgevraagd meegedeeld. Bij de toestellen die op de produktielijn Staan wordt een aluminiumstrip in de bewuste sectie vervangen door een zwaardere strip van sterker aluminium. Bij de acht toe stellen die al aan Swissair zijn geleverd wordt de modificatie in de loop van volgend jaar uitgevoerd tijdens een normale on derhoudsbeurt. De eerste F-100 werd begin dit jaar aan Swis sair geleverd. DEN HAAG - De ambassadeur Culturele Zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken, drs. Jan-Willem Bertens (52), stelt zich zo goed als zeker voor D66 kandidaat-lijsttrekker voor het Europees Parlement, zo is gebleken uit politieke en ambtelijke kringen. De Europese verkiezingen worden in juni volgend jaar gehouden. D66 wordt op dit moment niet verte genwoordigd in het Europees Parlement. De voorliehtingsaf- deling van D66 kon de kandidatuur van Bertens gisteren be vestigen noch ontkennen. „Dinsdag 1 november sluit de aan meldingstermijn voor die kandidaten en tot die tijd geven wij vanzelfsprekend geen inlichtingen over de lijst," aldus de woordvoerder van D66 gisteren. Bertens was gisteren niet be reikbaar. LUNTEREN - De Combisynode van de Nederlandse Her vormde Kerk (NHK) en de Gereformeerde Kerken in Neder land (GKN) komt volgend jaar in een extra zitting bijeen om te praten over de organisatorische vormgeving van de toekom stige herenigde hervormde en gereformeerde kerk. Daartoe besloot de Combisynode gisteren in Lunteren op voor stel van de Raad van Deputaten Samen op Weg. Reden voor dit voorstel en het besluit was de vrij brede kritiek op de 'Schets 1988' waarin een blauwdruk van het toekomstige kerkmodel was ontwikkeld. De blauwdruk werd op te veel onderdelen on duidelijk dan wel onvolledig bevonden. DRIEBERGEN (ANP) - De verkeersdienst van de rijkspolitie te Driebergen gaat de radarpalen langs de rijkswegen ver plaatsen. Volgens een politie-woordvoerder is dat nodig omdat de plaatsen waar ze staan opgesteld inmiddels bij veel automo bilisten bekend zijn. Bovendien zijn een aantal palen, waarmee snelheidsovertreders worden gefotografeerd, door voorbijgan gers kapot gemaakt, aldus vrijdag de woordvoerder. De afgelo pen maanden is voor enkele tienduizenden guldens schade aangericht. Eén paal is aan flarden geschoten, een andere is naar beneden gehaald en er zijn enkele palen met tegels be werkt of met verf beklad. Een paal inclusief fotoapparatuur kost zo'n 50.000 gulden. ROTTERDAM (ANP) - DE Zeeleeuw, een bij de Rotter- damsche Droogdokmaat schappij (RDM) gebouwde on derzeeboot, is vrijdagmorgen begonnen aan zijn proefvaar ten. De Zeeleeuw is de eerste duikboot in de Walrus-klasse die wordt uitgetest. De eerste had de Walrus zelf moeten zijn maar die raakte zwaar be schadigd door een brand- in augustus 1986. De oplevering van de Walrus liep daardoor aanzienlijke vertraging op. Waarschijnlijk begint hij met zijn proefvaarten in september 1990. De Dolfijn, de derde onderzeeboot in deze klasse, kiest in 1991 zee, en de laatste, de Bruinvis, in 1992. Officieel is de Zeeleeuw nog niet aan de marine overgedragen. Dat gebeurt pas nadat de onderzeeboot zijn proefvaarten heeft voltooid. Volgens een woordvoerder van de RDM gaan de proefvaarten een jaar du ren.

de Stem | 1988 | | pagina 3