Mensenrechten en economie thema's Indonesië- reis Ina Brouwer en de 70-jarige CPN Gebruik chemische middelen in landbouw verder terug Arabische stemmen beslissend bij verkiezingen Israël KERKGRi DE STEIV Uitstel m JDE STEM- DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 pE STEM AANHALEN EN versterken van de economische be trekkingen en het slepende probleem van de eerbiedi ging van de mensenrechten. Dat zijn twee van de belang rijkste aspecten van het offi ciële bezoek dat premier Lub bers en minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken van 31 oktober tot en met 3 november brengen aan In donesië. Sinds in 1963 de diploma tieke betrekkingen tussen beide landen zijn hersteld, na het dekolonisatietrauma met het uitroepen van de onaf hankelijkheid in augustus 1945 door de toenmalige presi dent Sukarno, de daaropvol gende onlusten, en de twee Nederlandse politionele acties eindigend met de erkenning door Nederland van de soeve reiniteit na de ronde-tafel conferentie van einde 1949, is er tussen beide landen sprake van een allengs hechtere eco nomische band. Nu de Indonesische rege ring van president Suharto zich sinds een jaar of twee ac tiever toont in het aantrekken van buitenlandse investerin gen wil het Nederlandse be drijfsleven de boot niet mis sen. Daarom reist in het kiel zog van Lubbers en Van den Broek onder aanvoering van oud-voorzitter Van Veen van het VNO een brede delegatie van Nederlandse 'captains of industry' af naar Indonesië om de basis te leggen voor contracten op de langere ter mijn. Voor Indonesië is het de eerste keer dat een Neder landse economische missie van top-ondernemers (16 man) van een dergelijke om vang het land aandoet. Doel is uiteraard de economische sa menwerking met Indonesië uit te breiden, maar zoals ge- buikelij k bij dit soort zaken zijn er geen hooggespannen verwachtingen van concrete resultaten op de korte ter mijn. De handelsrelatie met In donesië is op het moment vrij bescheiden: de Nederlandse export bedraagt jaarlijks om en nabij de 500 miljoen gul den, een omvang die de afge lopen jaren vrij stabiel is ge bleven. Het ministerie van economische zaken in Den Haag hoopt dat het bedrijfsle ven de kans krijgt en neemt om in te spelen op de recente ontwikkelingen met deregu- lerings- en liberaliserings maatregelen, het importbev- orderings- en exportindus- triebeleid. Tijdens het bezoek van Lubbers en Van den Broek zullen ook de Nederlandse top-industriëlen (zoals van AKZO, Ballast Nedam, CCF- Friesland, Fokker, Nutricia, Philips, VMF-Stork) met hun Indonesische gesprekspart ners van gedachten wisselen over het investeringsklimaat zoals dat onder meer gestalte zal krijgen na de eenwording van de Europese binnenmarkt in 1992. Lubbers en Van den Broek zullen in hun gesprekken met hun Indonesische gastheren naast de bij officiële bezoeken gebruikelijke plichtplegingen, zoals verwacht een aantal po litieke problemen aansnijdea Hoofdmoot daarbij zal gelet op de recente gebeurtenissen de kwestie van de eerbiedi ging van de mensenrechten zijn. Dat betreft de berichten vorige week over nieuwe exe cuties van twee ter dood ver oordeelde politieke gevange nen, twintig jaar na hun ver oordeling wegens het aandeel in de mislukte communisti sche coup tegen het bewind- Sukarno in 1965. Van den Broek heeft in 1985, na de terechtstelling van de communistische vakbonds leider Munir, al zijn bezorgd heid ter kennis gebracht van de Indonesische ambassadeur in ons land. Na de executie deze maand van Giydi Wig- nyosuharto en Sukardjo is de ambassadeur ontboden om de 'teleurstelling en bezorgheid' van de Nederlandse regering over te brengen. Nederland treedt daarbij niet zozeer in de rechtpleging, het voltrekken van het dood vonnis na veroordeling vol gens het Indonesische recht, maar richt zich in de reactie op de executies met name op het humanitaire aspect: het alsnog voltrekken van het doodvonnis na een periode van twintig jaar in de cel te hebben door moeten brengen. De Nederlandse bewinds lieden zullen hun bezoek aan Indonesië zeker aangrijpen om de zaak bij de Indone sische autoriteiten aan te kaarten. Maar, zoals Lubbers deze week als waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer te kennen gaf, „Het bezoek is een goede gelegenheid om ex tra kanalen te benutten, maar het ligt niet in onze macht ze kerheid te verschaffen dat de executies daadwerkelijk zul len eindigen. Dat is geen kwestie van onwil, maar van onmacht". Wat betreft drukmiddelen jegens Indonesië hield hij zich evenwel op de vlakte. De pre mier voelt vooralsnog bitter weinig voor door Van Es be pleite sancties als het opzeg gen van het Nederlandse IG- GI-voorzitterschap of het op schorten van juridische sa menwerking met Indonesië. „Het inzetten van drukmidde len werkt maar één keer. Je moet dan gelijk goed schieten, anders heeft het geen zin en ben je het kwijt", aldus Lub bers. Van den Broek en zijn In donesische ambtgenoot van Buitenlandse Zaken, Ali Ala- tas, zullen hun onderhoud aangrijpen voor het ter tafel brengen van onder meer kwesties als de Oost-West verhoudingen, regionale ont wikkelingen in Zuidoost- Azië, de Cambodj aproblema- tiek, relatie tot China, Oost- Timor en IGGI. (ANP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. j 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling atxjnnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB relp 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE COMMUNISTISCHE Partij Nederland herdenkt zondag haar oprichting zeventig jaar geleden. Vlak na de Oktober-revolutie in het Rusland van 1918 waren de Nederlandse communisten er als de kippen bij een eigen partij op te richten. De communisten waren al eerder actief in Nederland, maar toen nog als interna tionale afdeling onder de naam Communistische Par tij Holland. De verandering van Holland in Nederland moest de zelfstandigheid - en naar later bleek de eigenzinnigheid - benadrukken. Vladimir Iljitsj Oeljanov, Lenin zelf dus, beklaagde zich regelmatig over die Nederlandse eigenwijsheid inzake het proletariaat aller landen. De CPN kreeg on danks het verwijt van Lenin dat ze 'kleinburgerlijk' was, direct een zetel in de Kamer bij de eerste alge mene verkiezingen in 1918. De partij bleef daarna ook 68 jaar in het parlement. Tot 1986, want toen leed de CPN een verkiezingsnederlaag met Ina Brouwer als lijsttrekker. Met deze politica keken we terug. En voorzichtig vooruit naar de volgende verkiezingen. Ina Brouwer, leider van de communistische Partij Ne derland, een oude bekende partij die niet meer in de Ka mer is vertegenwoordigd. Door Jan Greyn DE GESTAALDE kaders van de CPN hadden al lan ger hun twijfel over de keus Ina Brouwer lijst trekker te laten zijn. Maar toen na het tellen der stemmen in mei 1986 bleek dat de communisten in de Tweede Kamer geen zetel meer hadden, wisten ze het zeker: de nu 38-jarige Ina Brouwer juriste en niet echt arbeideristisch ögend, had de communisten niet moeten aanvoeren. Intussen is de nederlaag nog niet vergeten, maar wijst niet iedereen in de richting van Ina Brouwer als er een schul dige gevonden moet worden voor het verdwijnen van de CPN uit de kamer. „Och," zegt Ina Brouwer in een poging tot grap, „Marcus Bakker verloor in 1977 vijf zetels, maar hij had er toen nog twee over; ik verloor er maar drie, maar hield er geen over." De in Amsterdam woonach tige voormalige fractieleid ster van de CPN mist haar groene kamerzetel zeer, al constateert ze op afstand dat het „wel een dooie boel is in Den Haag." In een boekwerk onder de hoopvolle titel 'Tus sentijds' beschrijft ze haar heimwee naar het parlement, naar de contacten en vooral naar het werk. Vooralsnog moet ze zich als bekend CPN- lid onledig houden. Ze houdt lezingen, is bestuurslid van de CPN en 'natuurlijk' actief in een Amsterdams comité tegen verarming. Deze week presenteerde de CPN een nieuw programma waarin wordt gepleit voor een flinke verhoging van uitke ringen en minimum-inko mens. De nadruk ligt op het versterken van de positie van de vakbonden, „omdat dit ka binet ondernemersgroepen te veel de dienst laat uitmaken." De machtsstrijd wordt niet meer uitgelegd met een sim pele verwijzing naar de te genstelling tussen arbeid en kapitaal. Dat niet. „Maar het gaat ons nog steeds om het nadruk leggen op machtsver houdingen, in een wat rui mere zin" Die strijd tussen de arbeider in overall en de ondernemer in krijtstrepen pak was vanaf 1918 de rode lijn in het werk van de CPN. In de jaren twin tig en dertig mobiliseerde de CPN werklozen om het ge vecht met het kapitalisme aan te gaan. De strijd tegen het fascisme was een ander aan dachtspunt van de CPN. Vele communisten togen in de jaren dertig naar Spanje om daar de fascist Franco te be- - strijden. Datzelfde verzet .kreeg vlak voor de Tweede Wereldoorlog vorm in de op vang van vluchtelingen uit het nazistische Duitsland en mondde later uit in de goed georganiseerde communisti sche ondergrondse. De tevredenheid bij veel Ne derlanders over het verzet van CPN-leden tijdens de oorlog sloeg na 1945 om in achterdocht. De Koude Oorlog was aangebroken en de sym pathie die de CPN koesterde voor de dictatuur in de Sov jetunie deed de rest: het aan tal CPN-stemmers nam af. De meeste dorpsgemeenschappen wisten precies wie die ge heimzinnige CPN-stemmers waren die voor een enkele communistische stem in de uitslag zorgden. De verwijdering tussen CPN en PvdA nam in de jaren vijf tig steeds meer toe. Kort ge zegd: de PvdA koos voor Amerika, de CPN voor de Sovjetunie en de scheiding was compleet. „En je loyaliteit werd afgemeten aan je keuze voor oost of west," zegt Brou wer. In 1909 waren de communis ten uit de SDAP gestapt om dat er meningsverschil be stond over de vraag of je je als socialist mocht aanpassen aan het kapitalisme. De CPN vond van niet, want zolang er kapi talisme zou zijn, zouden er - FOTO ANP werklozen zijn. En nóg is de aloude vraag van aanpassing reden voor stevige twisten in het communistische kamp. Tot voor kort vlogen de 'hori zontalen' - de rechtlijnigen - en de 'verticalen' - de ver- nieuwingsgezinden - elkaar in de haren. Die tegenstelling in de CPN had ook tot gevolg dat er in 1985 een nieuwe Vereniging voor Communisten in Neder land werd opgericht - naast de CPN, of liever tegenover de CPN. Waarschijnlijk heeft het negatieve resultaat van de verkiezingen van 1986 heel veel te maken met deze rich tingenstrijd die intussen weer is geluwd. „Het besef dat de scheidslij nen niet te zeer benadrukt moeten worden, is regelmatig opgedoken in de CPN, maar het verdween op gezette tij den ook weer," zegt Ina Brou wer. Ze plaatst zichzelf ergens tussen horizontalen en verti calen: vernieuwing, ja, maar niet breken. Van Brouwer mag een rode kool met een sikkel worden geoogst, maar ook met een hypermoderne machine. Zo mogelijk. De CPN maakte het zichzelf vaak moeilijk met strakke discussies over het geliefde Rusland en de geliefde leiding aldaar. Het klimaat van de Koude Oorlog speelde de CPN daarbij parten. Het duide lijkst komt dat aan het licht door het ontbreken van een complete generatie in de CPN. Toen fractieleider Marcus Bakker vertrok, werd hij op gevolgd door de dertig jaar jongere Ina Brouwer. Er zat precies een generatie tussen, het ontbrak de CPN aan veer tigers en vijftigers. „We hebben nauwelijks kader in de leeftijd van Wim Kok van de PvdA en Bert de Vries van het CDA. Er viel door de Koude Oorlog een gat in onze partij. En de mensen van die generatie hebben het nog steeds niet zo begrepen op de communisten. Joop den Uyl- van de generatie van Marcus Bakker - was in de jaren vijf tig een fel tegenstander van communistische ideeën. En is dat eigenlijk altijd gebleven." Toen Ina Brouwer afscheid nam van de Tweede Kamer kreeg ze sympathiebetuigin gen van Ruud Lubbers en Ed Nijpels. Joop den Uyl mom pelde op haar afscheid iets van: het is jammer, maar het is natuurlijk ook helemaal niet mijn partij, die CPN. In haar boek beschrijft Brouwer Ruud Lubbers hartelijker dan Joop den Uyl. Dezelfde Lub bers, die haar lange tijd 'me vrouw Bakker' noemde, heeft meer begrip getoond voor haar treurnis bij het vertrek dan de ideologisch dichterbij staande Den Uyl. „Dat moet je ook niet over drijven. Het viel me op dat mensen in CDA en VVD vaak veel meelevender waren dan PvdA'ers. De sfeer was ook vriendelijker aan die kant van de kamer, ook tegenover mij. Dat vind ik een plezierige manier om met elkaar om te gaan. Misschien is het wel een katholieke manier van han delen, dat kan. De politieke cultuur mag gerust vriende lijker." Aan het eind van de jaren zestig keerde het tij voor de CPN. Amerika dat een bloe dige oorlog uitvocht in Viet nam raakte uit bij PvdA en jongeren. De CPN nam bij het organiseren van anti-Viet- nam-demonstraties het voor touw. Bij de toenemende de mocratisering stond de CPN met pamfletten vooraan. van tuin- en plants* Maar intern doken de lastige en telkens leidde vragen weer op. Mochten stu denten een belangrijke positie innemen in een arbeiderspar tij? In 1977 kwam een keerpunt voor de CPN. De machtige CPN-leidsman, Paul de Groot, overleed. Zijn streven was steeds geweest de CPN een echte arbeiderspartij te laten zijn. Hij was bang voor overheersing door intellects- len of zij die zich niet als ar beider gedroegen. Het verzet tegen wat in CPN-kringen de 'elite-cultuur' heette nam bij het verscheiden van De Groot snel af. De opkomst van de Groningse advocate Brouwer was daarvan een treffend voorbeeld. De CPN moest tegelijkertijd constateren dat veel van haar sympatisanten op de PvdA stemden bij kamerverkiezin gen uit de simpele overweging dat die partij meer macht kan uitoefenen. In de partij vocht de onstuimige j aren-zestig generatie tegen de gestaalde kaders, ieder wilde zijn visie op het communisme erdoor drukken. „De CPN heeft teveel werk in korte tijd moeten verzetten. De balans tussen oud en jong was er niet. Nu is alles even wichtiger. Niet iedereen staat te j uichen over vernieuwings ideeën, maar de scheldpar tijen zijn afgelopen." Ina Brouwer staat te popelen om een nieuwe periode in het parlement te beginnen. Maar dat is nog ver weg. De CPN moet eerst weer genoeg stem men verwerven om de kiesde ler te halen. En bovendien moet Ina Brouwer dan een hoge plaats op de lijst krijgen. Rekent ze op een nieuw lij strekkerschap? „Daar kan ik natuurlijk nog niets over zeg gen. We zien wel wat de partij ervan vindt." Ze is nog steeds politica. - yan onze verslaggever ST.WILLEBRORD dorp StWillebrord groeid tot een land| 'rum van plantend yan januari tot aug jü Nederland aang' van driehonderd „aar het Westbraban De Willebrordse i jpeciaal voor deze criminaliteit informi computer opgeslagen elk Nederlands pi gan worden geraadi DEN HAAG (A? ook uitkeringen weduwen en we ervingsuitkerii worden aangepe and waar ze wo De Tweede Kame van dit zogenoemc dit wilde invoeren Dit staat in een ra een werkgroep van ren van een groot aar teries, waarin de p. niet-Nederlanders in zekerheid op een rij zet. Een andere werkgroep is nog verzoek van de Tw< na te gaan of de pl; indruisen tegen intei verdragen over diri recte discriminatie, zichtsrapport is vrij Tweede Kamer aange Het kabinet had dat met het woonlar in de kinderbijslag 1! kan worden bespaai Door Kees Buijs DE NEDERLANDSE landbouw moet be reid zijn om het gebruik van chemische middelen in de gewasbescherming zo ver mogelijk terug te dringen. Als de land bouw en de gewasmiddelenindustrie het daarmee eens zijn, kijkt milieuminister Nijpels niet op een jaartje. „Over uitstel van een verbod op het gebruik van bepaalde schadelijke middelen met bij voorbeeld een jaar is met mij te praten", zei de minister op een congres over gewasbe scherming in Lunteren; „als we het over het doel maar eens zijn." Het geduld van Nijpels is overigens niet eindeloos. Hij herinnerde eraan, dat zijn verre voorganger Ginjaar al in de jaren ze ventig een verbod aankondigde van het grondontsmettingsmiddel methylbromide, dat veel wordt toegepast tegen aardappel- moeheid. „Nu minister Braks en ik hebben gezegd dat het echt afgelopen moet zijn met het gebruik van methylbromide, moet de landbouw niet ineens gaan klagen dat er te weinig tijd is om een vervangend middel te vinden. Dertien jaar lijkt me toch een mooie uitlooptij d." De milieuminister zei vast te zullen houden aan de strenge normen voor het grond- en drinkwater. Hij gaat er van uit, dat bestrij dingsmiddelen niet in het drinkwater beho ren voor te komen. De Nederlandse land bouw, die jaarlijks alleen al twintig miljoen kilo actieve stof spuit en strooit, moet zelf meedenken bij het verminderen en selectie ver toepassen van bestrijdingsmiddelen. „U moet milieubescherming zien als een uitdaging, en niet als een sta-in-de-weg", hield hij zijn gehoor voor. Nijpels heeft de landbouworganisaties daarom onlangs ge vraagd om geregeld rechtstreeks overleg tus sen hen en zijn ministerie. Totnutoe kloppen die uitsluitend aan bij hun 'eigen' landbouw- ministerie. Toch zijn de meningen over het terugdrin gen van chemische middelen nog sterk ver deeld, zo bleek tijdens het congres. Tegenover onderzoekers die een rooskleurige toekomst zien in de toepassing van milieuvriendelijker biologische gewasbeschermingsmethoden, staat de industrie van gewasbeschermings middelen die het allemaal eerst nog moet zien. Als er evenveel geld en middelen beschik baar zijn voor de ontwikkeling van hoog waardige, duurzame resistente gewassen als voor de ontwikkeling van bestrijdingsmidde len, dan kan het gebruik van chemische mid delen snel drastisch omlaag, stelde mevrouw dr. ir. L. Dellaert van de Stichting Voor Plan tenveredeling. Dr. P. van der Elzen van het biotechnologiebedrijf Mogen verwachtte, dat dankzij nieuwe technieken van genetische manipulatie binnen tien jaar een groot aantal gewassen resistent gemaakt wordt tegen ziekten en plagen. Daarnaast biedt de biologische bestrijding van schimmels, aaltjes en insekten door mid del van - eventueel erfelijk veranderde- vi russen, bacteriën, andere schimmels en para sieten volop mogelijkheden, aldus dr. ir. H. Huttinga van het Instituut voor Planteziek- tenkundig Onderzoek. Dat alternatieve vor men van gewasbescherming de land- en tuin bouw niet minder rendabel maken, toonde ir. F. Wijnands aan van het proefbedrijf Ont wikkeling Bedrijfs-Systemen in Nagele. „In het jaar 2000 zullen gewasbescher mingsmiddelen nog overwegend chemische preparaten zijn", stelde daartegenover dr. P. Reinecke, hoofd van de afdeling biotechnolo gie van Bayer AG in het Westduitse Mon- heim. Volgens hem kunnen veel biologische middelen slechts een deel van de plaag be strijden, omdat ze bepaalde eisen stellen aan onder meer vochtigheid en temperatuur. Daarnaast zijn biologische middelen niet per se ongevaarlijk. En vaak liggen geen dui delijk omschreven vereisten vast waaraan biologische middelen moeten voldoen, zodat de industrie maar niet aan de ontwikkeling ervan begint, aldus Reinecke. Ook ir. P. Jenneskens, voorzitter van Ne- fyto (de organisatie van de Nederlandse indu strie van gewasbeschermingsmiddelen), is overtuigd van de blijvende noodzaak van1 chemische middelen Hij noemde de ver wachtingen van biologische bestrijding en veredeling tegen resitentie overtrokken. De industrie is voortdurend bezig om het gebruik en de schadelijke gevolgen van che mische middelen te beperken, aldus Jennes kens. Hij hekelde de neiging van politici om de steeds lagere concentraties van bestrij dingsmiddelen die met verfijnde apparatuur zijn op te sporen, meteen als maximaal toe laatbare hoeveelheden te bestempelen. Hij. vroeg om speelruimte voor „aanvaardbare ri sico's om zwaarwegende economische lands belangen veilig te stellen." Kritiek leverde de Nefyto-voorzitter ook op de praktijk van het toelatingsbeleid inzake bestrijdingsmiddelen. „De industrie heeft zijn huiswerk gedaan, maar de overheid is veel te traag met het beoordelen van oude en nieuwe bestrijdingsmiddelen." En daarmee legde de industrie de zwarte piet weer bij Nijpels' mi nisterie van Milieu. Door Rob Simons MINISTER Ezer Weizman, de duifachtige campagnelei der van de Arbeiderspartij is ervan overtuigd dat de Arabische stemmen bij de aanstaande Knesset-verkie- zingen beslissend zullen zijn. De 750.000 Palestijnse Ara bieren in Israël, die al veertig jaar in de joodse staat gedis crimineerd en als tweede rangs staatsburgers behan deld worden, zijn zich sinds de Israëlische verovering van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook tijdens de juni- oorlog van 1967 steeds meer solidair gaan voelen met de anderhalf miljoen onder drukte Palestijnse Arabieren die al 21 jaar onder Israëlische bezetting leven. Vooral de jongere generatie Israëlische Arabieren heeft een sterker nationaal bewust zijn ontwikkeld, gepaard aan een toenemende identificatie met de Palestijnse broeders in de bezette gebieden. Onder invloed van de 'inti- fadah' en vooral als gevolg van het 'ijzeren vuist'-beleid van de socialistische minister van Defensie Yitzhak Rabin tegenover de Palestij nen in de bezette gebieden zullen tien duizenden Arabische kiezers zich op 1 november van de Arbeiderspartij afwenden en op de drie partijen stemmen die op de belangen van de Arabische gemeenschap in Is raël zijn georiënteerd. Deze partijen, het commu nistische 'Front voor Vrede en Gelijkheid', de 'Progressieve Lijst voor Vrede' en de nieuwe 'Arabische Democra tische Partij' zullen bij deze Knesset-verkiezingen een veel grotere meerderheid van de Arabische stemmen op zich weten te verenigen dan bij de vorige verkiezingen in 1984 toen zij 53 procent van het to tale aantal Arabische stem men en zes van de 120 Knes- set-zetels behaalden. Op de Arbeiderspartij werd vier jaar geleden zo'n 25 procent van de Arabische stemmen uitgebracht. Tot het uitbreken van de 'intifadah', in december vorig jaar, werd aangenomen dat wederom een betrekkelijk groot aantal van de 320.000 Arabische kiezers op de Ar beiderspartij zou stemmen. Tegenover het halsstarrige beleid van premier Shamir en zijn Likud, die alleen bereid is over een beperkte mate van administratief zelfbestuur voor de Palestijnen te onder handelen en de bezette gebie den uiteindelijk wil annexe ren, tracht minister Peres van Buitenlandse Zaken samen met koning Husayn van Jor danië op basis van het prin cipe 'land in ruil voor vrede' via een internationale confe rentie een vredesregeling te bereiken. Behalve door het minister-president Shamir leider van het conservatieve Likud-blok. 'schiet- en knuppelbeleid' van Rabin in de bezette gebieden is ook het ontbreken van dui delijke verschillen tussen Li kud en de Arbeiderspartij in hun houding tegenover de Is raëlische Arabieren voor hem aanleiding Peres de rug toe te keren. De leider van de Arabische Democratische Partij, Knes- set-lid, Abdel Wahab Daraus- he, die een half jaar geleden uit protest tegen het beleid van Rabin uit de fractie van de Arbeiderspartij stapte, weet de ongelijke parlemen taire verhouding tussende joodse meerderheid en de Arabische minderheid, die achttien procent van de totale bevolking van Israël uit maakt, treffend onder woor den te brengen. „De samen werking tussen joden en Ara- Minister Shimon Peres, lid van de arbeiderspartij. - FOTO AP bieren was hoofdzakelijk die tussen het Arabische paard en zijn joodse berijder. De Ara bische kiezer en de joodse vertegenwoordiger. Zelfs de joodse partijen die een Arabi sche vertegenwoordiger op hun lijst namen willen ons al leen als decoratie." De discriminatie van de Is raëlische Arabieren heeft op tal van terreinen schrijnende vormen aangenomen. Meer dan 40 procent van de Arabi sche gezinnen in Israël leeft onder de armoedegrens en 26 procent kent een ernstige wo ningnood. De werkloosheid onder Israëlische Arabieren beloopt zo'n twintig procent terwijl het landelijk gemid delde in Israël thans zeven procent is. In Arabische ste den en dorpen bestaat een te kort van 1.500 klaslokalen. Ezer Weizman, de cam pagneleider van de arbei derspartij vreest de arabi- sche invloed op de verkie zingen. - FOTO AP Joodse gemeenten krijgen drie keer zoveel financiële hulp uit de staatskas als Ara bische gemeenten van de zelfde grootte. Bij de vorige verkiezingen heeft 73 procent van de stem gerechtigde Arabieren van het kiesrecht gebruik ge maakt tegenover 87 procent van de stemgerechtigde joden. Een hoger opkomstpercentage van de Arabische kiezers zou een meerderheidsregering van een door de Likud geleid machtsblok kunnen blokke ren. De PLO heeft zich voor de eerste keer in de Israëli sche verkiezingen gemengd door de Israëlische Arabieren op te roepen voor het commu nistische front of de progres sieve vredeslijst te stemmen. De op de Arabische kiezer ge richte partijen hebben alle drie een twee staten-oplossing voor het Arabisch-Israëlische conflict en vredesonderhan delingen met de PLO in hun verkiezingsprogramma staan. Als leider van de verkie zingscampagne van de Arbei derspartij heeft minister Weizman al verklaard dat socialistische zionisten niet zullen schuwen hun parle mentaire krachten met de linkse, niet zionistische par tijen te bundelen om de vor ming van een door de Likud geleide regeringscoalitie te verhinderen. Lijsttrekker Pe res heeft zich vervolgens ge haast om te verklaren dat de Arbeiderspartij geen beroep op deze buiten de 'nationale consensus' opererende par tijen zal doen om een regering onder zijn leiding te steunen. Deze partijen kunnen zich in dat geval op basis van een duidelijk vredesprogramma als onderdeel van het regeer akkoord bereid tonen tegen over een regering-Peres op smalle basis, dus zonder deel name van de Likud, een ge- doogrol te vervullen. Als de Arabische kiezers massaal de drie 'Arabische' partijen steu nen, die in totaal acht of ne gen zetels kunnen behalen, zullen zij wellicht in staat zijn een regering-Shamir te blok keren of een regering-Peres te gedogen zodat hun stem men bij deze verkiezingen in derdaad van beslissende bete kenis voor de regeringsfor matie kunnen zijn. de kinderbijslag voor ren van buitenlandse mers die in het thuii nen, een kwart lager nen. Volgens de ambi dat echter de hoogste en zou de besparing eens maar 60 miljoe: zijn Uitkeringen volg Ziektewet en de WAi volgens de werkgroep ger worden uitbetaalt keringsgerechtighedel het buitenland wone. staande uitkeringen der van de remigrat. door DE ramp me! derlandse regering z nieuw te bouwen kern De helse gevolgen va welijke wijze duidelijk trales minder goed wf wilden doen geloven. De door het kabine zou worden benut ort neid van het gebruik besloten of er in Nede Het kabinet lijkt nie waarschijnlijkheid zal kiezingen heen word* zich in die zin uitgelat» Korte van Economise gewaagd om te veroi kunnen krijgen. Er is een aantal go over de nieuw te bou soort 'komt tijd, komt Isjernobyl-effect van; kend. Het maatschap, energie brokkelt met pent van de bevolking Lubbers niet uit polit dersteld worden dat starid niet zal negeren Er is echter nog eer 9ing. De onderzoeker nog niet afgerond. Zo Qeringsploeg zich gee Een eventueel uitstf 'n 9e machtige kerne Ien zullen hun waars 9end energietekort. D Dok zij zullen er echt weloverwogen besliss ™ie mogelijke maniert

de Stem | 1988 | | pagina 2