Ifr9S! Voetbalveld Breskens moet blijven Plukken mag, uitbuiten niet PVDA: SCHOONDUKE EN GROEDE LANGER OPEN HOUDEN CNV protesteert tegen hoge heffingen van 't Vrij van Sluis Aardenburg pakt monumentenzorg aan PLAATSELIJK NIEUWS PASTORIEDIENSTEN Commissie Aardenburg moet het zwembad onder de loep nemen D66 ergert zich aan college van Aardenburg Vergadering Tot nut van 't Algemeen A64 DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 150-80911 Ml Israël Aleenstaanden- reizen OOSTBURGSE RAADSCOMMISSIE KEERT ZICH TEGEN VOORSTEL COLLEGE bOSTBURG - Het college van Oostburg buigt iich de komende tijd over alle kosten die een eventuele sluiting van de zwembaden van jjroede en Schoondijke met zich meebrengen. Alternatief se Koenei NCB: KINDERARBEID IS OOK ZO ONGRITPBAAR Ongrijpbaar Verstandig Lucratief EERST HERSTEL VAN DE WOONHUIZEN EN DAARNA DE WALLEN Aardenburg Eede Oostburg CDA MIST EEN TOEKOMSTVISIE Druk programma bevrijding van Aardenburg T20 t/m in zo- In, na- jmba, gids. 13- 14-2. 7-10. log. v. en Info: 100. Kerst in het beloofde land. 15-daagse rondreis 2745,-. Volpension incl. excursies, reisverzekering, ophaalservice Schiphol en nederlandse reisleiding. Vertrek 22/12. Stichting Recreatie Reizen voor Ouderen/Kras Reizen 04199-3622. per luxe touringcar. Volop keus uit kerst-, oudejaars-, wintersport-, winterzon- én paasreizen. Vraag het uit gebreide winterprogram- ma aan bij Kras Stervakan ties 02510-29301 of 04199-3622. fietsen/ bromfietsen T.K. 2x Zundapp, 1000,- en 400,-, Su zuki crossmotor 1500,-. Tel. 01148-1333. vakje benutten. rtentie wordt in een groter i de advertentie met het belangrijkste en bondig. nummer in de advertentie op. gemakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG n. Voor toezending van brieven 10 extra te betalen. Als ui groene betaalcheque of een giro- of bankoverschrijving) etaling ontvangt u een rij u echter f 4,- ning moeten brengen. Dagblad De Stem, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 - f 16,17 Van onze verslaggever OOSTBURG - Het voetbal- 1 1 faadscommissie financiën waren het daar gisteren tij- jlens de vergadering over ens. Het college van B en f wil een tweede sportveld 3 Breskens afstoten. Het eld zou overbodig zijn en s veel geld kosten. Volgens mevrouw T. de Blok (D&T) komt de afwerking van de competities in gevaar, als het sportveld van de kaart ver dwijnt. De Blok: „Er is inder daad sprake van een overcapa citeit, ook volgens de KNVB- normen. Maar dezelfde KNVB gaat wel uit van goede velden. In Breskens is dat niet het ge val. De drainage en afwatering is zeer slecht. Afgelopen sei zoen werden er dertig wed strijden afgelast. Als je dat vergelijkt met Hoofdplaat (nul afgelastingen), Cadzand (vijf) en Oostburg (negen), dan springt Breskens er ver boven uit. We moeten eerst de kwali teit verbeteren en dan pas over afstoten praten". Ook J. Wielakker (PvdA) was die mening toegedaan. „Het voorstel is niet volledig. We willen eerst meer te weten komen over de kosten van het herinrichten of eventuele ver koop. En waarom lossen we niet eerst de slechte conditie van het veld op? Daarna kun nen we pas verder praten". H. Lippens (CDA) vindt eveneens dat het veld niet mag 'verdwijnen'. „Er is sprake van een theoretische overcapaciteit. Het zou zonde zijn om het veld af te stoten. Als straks in Bres kens een hockeyclub zich aan meldt, hebben we een terrein voorradig". Wethouder J. Thomaes (WD) vond de grieven van de commissieleden ernstig genoeg om het voorstel nog eens met zijn college-leden te bespreken. Zwembaden nog niet dicht jfan onze verslaggever commissieleden van de verschillende fracties willen het voorstel concrete cijfers zien. Het dagelijks be ltuur moet de komende tijd een degelijker voorstel in jlkaar timmeren. tijdens de vergadering van de raadcommissie financiën |nochten gisteren twee leden van de Schoondijkse dorps- d, J. Velthuis en E. Godée- Halsbergen, hun zegje doea J. Velthuis: „We hebben alles nog eens becijferd en we ko pen op een bedrag uit van 90.000 gulden, dat ligt een stuk jager dan waar wethouder J. de tries over praat. Verder wor pen er mensen bij het zwembad weggestuurd die officieel recht jiebben om nog even te kunnen [wemmen. Een aantal mensen jan 's-avonds zwemmen, maar het zwembad gaat al om 19.00 uur dicht. We hebben een al- (ematief. Oostburg heeft twee theaters, het Ledel en Den jBoekzak. Waarom wordt één theater niet afgestoten en de Opbrengst gebruikt voor het in stand houden van het zwem- d?" Volgens mevrouw L. Cuele- aere (CDA) moet er gewacht ivorden met het sluiten van de ■zwembaden. „Je moet per kern "kijken wat er aan voorzienin gen zijn. Van uit die situatie en in overleg met de dorpsraden moeten we een oplossing zoe ken.. Pas in 1992 gaan de nieuwe regels van de overheid in. We hebben genoeg tijd om de za ten nog eens rustig te bekijken én de cijfers op een rijtje te zet- en". J. Wielakker (PvdA) wil ook graag nog wachten. „Volgens mijn berekeningen kost het zwembad 35.000 gulden, een an der bedrag dan het college heeft berekend. Ik vind dan ook dat het college de kosten exact op een rijtje moet zetten. Op dit moment ben ik tegea Pas als B en W met een uitge werkt en degelijk stuk komen, kunnen we misschien akkoord gaan". De PvdA komt met een alter natief. Wielakker: „De ge meente Reimerswaal zat in 1986 met hetzelfde probleem. Ze hebben een oplossing gevonden door de prijzen te verlagen en het zwembad open te houden tot 21.00 uur. Het bad heeft ook betere voorzieningen gekregen. En zie, er komen meer bezoe kers. Wij moeten hetzelfde doen met de zwembaden in Schoondijke en Groede. Het is nog lang geen 1992. We kunnen ruim voor die datum zien of het alternatief aanslaat of niet". Wethouder J. Thomaes die (onder voorbehoud, zoals hij zelf zegt) achter het voorstel staat, wil de kwestie nog eens met zijn collega's bespreken. Thomaes: „We gaan nog eens goed en duidelijk overleggen. We komen met duidelijke cij fers. In ieder geval zal het voorstel niet in de raadsverga dering van november op tafel komen". Van onze verslaggever OSTBURG/GOES - Het Christelijk Nationaal Vakver- ind (CNV) district Zeeland heeft een protesbrief geschre ven naar het waterschap 't Vrije van Sluis. Het CNV is het niet eens met de verhoging van de verontreinigingsheffing met drie gulden per vervuilingseenheid. Een gezin in West- Zeeuwsch-Vlaanderen moet in 1989 een bedrag van 321 gulden betalen aan het schap. 'De CNV-districtsraad heeft begrip voor de argumenten waarom de verontreinigings heffing verhoogd moet worden, maar constateert anderszijds dat in vergelijking met andere waterschapsgebieden 't Vrije van Sluis een buitensporig hoog bedrag van zijn burgers eist, zo staat in de brief te lezea Het CNV staaft het protest met cijfers van het Woonlas- tenonderzoek dat het vakver bond dit jaar heeft gehouden. De verontreinigingsheffingen per gezin bij de Zeeuwse wa terschappen hadden de vol gende hoogten: Tholen/St. Phi- Üpsland ƒ153, Schouwen-Dui- veland ƒ201, Walcheren ƒ192, Bevelanden 249, Hulst/Honte- nisse 234, Terneuzen/Axel/ Sas van Gent ƒ198 en Sluis/ Oostburg/Aardenburg 312. Het CNV schrijft vervolgens: 'Hoewel de verhogingsvoor- stellen van niet alle water schappen bij het CNV bekend zijn, illustreren bovenstaande getallen nadrukkelijk dat de heffingen van uw waterschap buitensporig hoog zijn'. Het Vrije heeft eergisteren tijdens de jaarlijkse vergade ring in Den Hoekzak in Oost- burg met moeite de verhogin gen er door kunnen krijgen. Voor veel leden was de verho ging van het dijkgeschot met twaalf gulden te veel van het goede. Per hectare zou een be drag tot 180 gulden betaald moeten worden. De begroting voor 1989 haalde de eindstreep met een kleine meerderheid van zeven stemmen. ER IS in ons land nog steeds sprake van veel verboden kinderarbeid. Die conclusie kwam naar voren uit een onderzoek dat onder verantwoorde lijkheid van het ministe rie van Sociale Zaken is uitgevoerd. Te jonge kin deren werken in situaties die niet optimaal voor veiligheid en gezondheid te noemen zijn, stellen de onderzoekers. En de con clusies gelden voor drie kwart van de onder vraagde jongeren. Vooral op het platteland, in de detailhandel en in de ho reca worden de regels met voeten getreden. Is ons welzijnsparadijs echt op weg naar het uitbuiten van de volgende genera tie? Van onze verslaggever DAT ER sprake is van verbo den kinderarbeid wordt niet ontkend. Noch door de werk gevers, noch door vertegen- woordiges van de werkne- mers.Alleen, zo luidt de rela tiverende conclusie, de situa tie is van geen kanten te ver gelijken met die van Neder land uit de negentiende eeuw. Kinderarbeid was toen voor veel gezinnen een pure noodzaak om rond te komen. Het uitbuiten van onze voor ouders op jeugdige leeftijd kwam op een gegeven mo ment de 'hoge heren in Den Haag' ter ore. Het kamerlid Van Houten nam het op voor de jeugd en diende een initia tief wetsvoorstel in om de kinderarbeid te beperken. Dit wetje, dat inmiddels onder de naam het 'kinderwetje van Van Houten' een eigen leven is gaan leiden, vormde het be gin van een reeks maatrege len die het werken door jon geren aan banden heeft ge legd. In welke mate er nu inder daad sprake is van kinderar beid is ook naar aanleiding van zo'n onderzoek moeilijk te zeggen. „Het is zo ongrijp baar. Kijk, in principe gaan we ervan uit dat boeren en tuinders die personeel aanne men de wettelijk toegestane leeftijd in acht nemen. Maar ik kan me goed voorstellen dat als de vijftienjarige Piet zich heeft gemeld om te ko men plukken en zijn twee jaar jongere broertje mee komt, dat oogluikend wordt toegestaan", zegt een woord voerder van de Noord-Bra bantse Christelijke Boeren bond (NCB). „We hebben niet zo'n idee dat die grenzen met voeren worden getreden. Dus ik kan me de resultaten van dat onderzoek wel voorstel len." In soortgelijke bewoordin gen laat de woordvoerder van het Koninklijk Nederlands Kinderarbeid gebeurt inderdaad wel, met name in de vakantieperiode. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GUHP Ondernemersaverbond (KNOV) zich uit. „Een van de onderzoekers heeft tijdens het onderzoek ook mijn me ning gevraagd. En mijn oor deel is dat verboden kinder arbeid niet in die mate voor komt dat we ongrust moeten worden of moeten schrikken. Het gaat volgens mij om een voudige, incidentele werk zaamheden die ook gedaan moeten worden. Kijk en het gebeurt op vrijwillige basis en niet onder dwang van ouders of zo omdat het gezin anders helemaal niet rond kan komen, en dat was in vroeger j aren wel het geval." Het is volgens de KNOV'er uiterst moeilijk om een einde te maken aan het werken door (te) jeugdigen. „Dat werk moet toch gedaan wor den. Laat je het een volwas sene doen dan is het vaak te duur en moet je de consument horen. Maar ik zei al het komt volgens mij echt niet voor dat er permanent sprake is van onveilig werken in een onge zonde situatie." De zegsman tekent erbij aan dat hier ook een taak ligt voor de ouders. „Die zouden toch verstandig moeten zijn en niet hun taalfjarig zoontje er op uit sturen. Werken door jongeren is in beperkte mate toegestaan. Maar ik geef toe, er zijn vage grenzen." Hij doelt hiermee ondèr meer op de Arbeidswet. Daarin is de bepaling opgeno men dat het voor jongeren tot zestien jaar verboden is om werk te dien dat schadelijk is voor veiligheid, gezondheid of persoonlijke ontwikkeling. Voor jongeren ouderen dan zestien jaar zijn bepalingen opgenomen ten aanzien van werk- en rusttijden. Zo mo gen jongeren niet overwer ken. „En is er echt sprake van ongeoorloofde situaties moet de arbeidsinspectie ingrij pen." „En in hoeveel gevallen zie je niet dat er jongeren tijdens koopavonden in een super markt werken. Terwijl dat niet mag", merkt de woord voerder van de FNV-jonge- renbeweging in dit kader op. Hij staat er evenmin versteld van dat er 'op grote schaal sprake is van verboden kin derarbeid'. „Kijk er zijn jongeren die ook eens een keer weg willen. Of ouders die het niet echt breed hebben en zeggen: 'ga maar een baantje zoeken om voor die cd-speler te sparen'. Het is voor beide partijen lucratief als er 's avonds gewerkt wordt. De werkgever heeft een goedkoop mannetje voor een simpel klusje en de jon gen of het meisje in kwestie heeft een paar tientjes extra zakgeld. Geloof maar gerust dat er een grote groep jonge ren is die erop zit te aazen om een centje bij te verdienen." Bij de Arbeidsinspectie in Breda-met als werkgebied Zeeland en West-Brabant- heeft men geen concrete aan wijzingen waaruit men op zou kunnen maken dat er sprake is van ongeoorloofde tónderarbeid op grote schaal. „Het gebeurt inderdaad wel. Met name in de vakantiepe riode", weet een zegsman te vertellen. „Het gaat bijvoor beeld om plukwerkzaamhe- den door schoolgaande kinde ren. Maar dat is allemaal niet zo erg. Als er echt sprake is verboden kinderarbeid zitten wij uiteraard op het vinke- touw. Van onze correspondent AARDENBURG - De mo numentenzorg in Aarden- burg moet voortvarend worden aangepakt, zo blijkt uit de onlangs aangenomen meerjarenraming voor de restauratie van monumen ten. De gemeente restau reerde enkele jaren geleden met een fors bedrag uit eigen middelen de West- Poort, beter bekend als de Kaaipoort, en de toren van de kerk van Sint-Kruis. Dankzij het grote aantal mo numenten in de gemeente krijgt Aardenburg in de ko mende jaren een behoorlijk budget van-het rijk voor de op stapel staande restauraties, waaronder enkele zeer om vangrijke. Zo komt in 1990 de kerk van Sint-Kruis aan de beurt en in 1991 de toren van de rk kerk in Aardenburg. Intussen prijken ook twee woonhuismonumen ten op de planningslijst en de restauratie van het gemeente lijk museum in de Marktstraat. Dit laatste pand werd tijdens de oorlogshandelingen in 1944 beschadigd en later met Valse stenen' hersteld. Het gemeente bestuur wil dit pand opknap pen in de overtuiging dat het een voorbeeld vormt voor de particuliere monumenten-be zitters. De gemeenteraad sprak des tij s uit dat de restauratie van woonhuismonumenten priori teit verdiend ten aanzien van de restauratie van de stadswal len, een plan dat in 1987 werd gelanceerd naar aanleiding van rapporten van deskundi gen die menen dat Aardenburg zijn cultuur-historisch erfgoed meer moet uitbuiten. Op de meerjaren-raming restauratie monumenten ko men voor de jaren negentig restauratie van het Fort Groo- tendorst en het Suyt Bolwerck (Verloren Koslje) voor. Het Fort Grootendorst ligt zuidelijk van Aardenburg nabij de Eedeweg en is door een wal verbonden met het Suyt Bol werck, onderdeel van de zeven tiende eeuwse omwalling van Aardenburg. Aardenburg krijgt in 1990 een restauratie budget van ƒ64.175 en in 1991 62.456. In 1992 wordt dat be drag opgvoerd tot 268.039. Van de zijde van de ge meente is enige tijd geleden een voorlichtingsavond over de huidige restauratiemogelijkhe den gegeven ten behoeve van de monumentbezitter in de ge meente. Dat de gemeente niet heeft zitten wachten op rijks budgetten, die overigens in dank zullen worden aanvaard, blijkt uit het feit dat jaarlijks een bedrag van ƒ60.000 werd afgezonderd ten behoeve van restauraties, zoals die momen teel worden uitgevoerd aan de Markt Daarnaast kent Aar denburg al jaren een subsidie regeling voor onderhoud van monumentale kerkgebouwen. Op grond van deze regeling kan per monument per jaar maximaal twintig procent van ƒ10.000 aan subsidie worden verstrekt. Ook de provincie kent een dergelijke regeling voor kerken en molens, terwijl de kerkbesturen ook voor een onderhoudssubsidie kunnen aankloppen bij het rijk. Het blijkt dat enkele kerken in Aardenburg, dankzij deze on derhoudssubsidie, de monu mentale kerkgebouwen in een behoorlijke staat van onder houd hebben. Als alles meezit zijn de grote monumenten in Aardenburg medio de jaren ne gentig in prima staat en kan Aardenburg naast de zorg voor woonhuismonumenten ook zijn wallenplan uitvoeren. COLLECTE - De collecte ten bate van de geestelijk gehan dicapten heeft in Aardenburg 1112,50 opgebracht. SCHIETING - De handboog schutters van Sint-Sebas- tiaan hadden een ontmoeting met de plaatselijke lucht buksschuttersclub 'De Mis sers'. Uitslag: hoge vogel: R. Pielaet, zij vogels: Fr. Thille- man en H. Geernaert; win naar trofee Sint-Sebastiaan: Th. Lampaert met 8 punten; winnaar trofee De Missers: G. Geernaert met 3 punten. Prijsvogels: 1. Th. Lampaert, 2. Jordy Geernaert, 3. G. de Vriend. COLLECTE - De collecte ten bate van de geestelijke ge handicapten bracht in Eede ƒ527,75 op. BRIDGE - De Oostburgsé Bridgeclub hield een compe titiewedstrijd waaraan 22 pa ren deelnamen. Uitslag groep A: 1. mevrouw De Vries-de heer Barendregt, 2. mevrouw Christiaansen-de heer Wage naar, 3. dames Bacherra- Schoufour. Groep B: 1. echt paar Brugge, 2. mevrouw Buysrogge-de heer Huisman, 3. echtpaar Legrand. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEE UW'SCH-VLAAN- DEKEN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past L. Verver, Hulst (alleen per semafoon), of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent - Past B. Thönissen, Philippine, teL 01159-1346. AARDENBURG - De speciale commissie in Aardenburg die zich een jaar lang heeft gebogen over de toekomst van het sportpark, mag zich in de komende tijd nog eens bezig houden met het zwembad. In een voorlopig 'rapportje' aan de raadsleden heeft de commissie gesteld dat het zwembad de spil is van het sportpark en daarom moet blijven. Tijdens de raadsvergadering van afgelopen donderdag wil len de verschillende raadsfrac ties dat de commissie het sport park nog eens nader onder de loep neemt. Raadslid R. van de Wijnckel (CDA): „Het onderzoek is nog niet afgerond. Eén van de din gen die ik mis is een toekomst visie". En W. van Helden (Ge meentebelangen): „We moeten wat het zwembad betreft geen overhaaste stappen nemen. We kunnen beter eerst de werk zaamheden er omheen anpak- ken". Van de Wijnckel had wel kritiek op de voorzitter van de commissie, wethouder J. de Ridder. Van de Wijnckel: „Eerst zegt u dat die put ge dempt moet worden en nu wil u het zwembad behouden?" De Ridder ging in het tegen offensief: „Ik wil die put niet dempen. Ik heb alleen gezegd dat we het zwembad in de hui dige opzet niet kunnen hand haven. De hele zwembadcul tuur is veranderd. De mensen willen een bad met vele recrea tieve mogelijkheden hebben. Dit is een landelijk probleem. Willen we die oplossen dan staan we als gemeente voor grote investeringen die zelfs AARDENBURG - De be vrijding van Aardenburg wordt vandaag herdacht. Om 8.00 uur worden de vlaggen uitgehangen bij de monumenten in Eede, Hof van Eede, op de toren van de Sint Baafskerk, op het stadhuis en bij de vijver op de Markt. Om 9.15 uur komen de genodig den bijeen in de Hof van Eede in Eede. Een half uur later ver trekken de mensen naar de monumenten op de hoek Brie- versstraat-Rijksweg. De politie gaat voorop, gevolgd door 'Pi pes en Drums', Canadees Mili tair contingent, schoolbesturen van Eede, gemeentebestuur en de overige gasten. De leden van 'Pipes en Drums' zorgen om 10.00 uur voor de muzikale omlijsting. Burgemeester E. Jongmans houdt vervolgens een toe spraak. Daarna wordt er een bloemenhulde gebracht door onder meer de Canadese gasten en het gemeentebestuur. Vervolgens gaat het gezel schap weer richting Aarden burg. Om 10.30 uur komen de mensen aan bij het bejaarden tehuis Coensdike. De optocht naar het gemeentehuis gaat via de Bootstraat, Van Walcheren- straat, Boelaertstraat, De Sche penstraat, Bootstraat, Eede weg, Kaai, Weststraat, Markt^ straat en Markt. Burgemeester Jongmans houdt om 11.00 uur tijdens de receptie een toespraak. Daarna zullen de nationale hymnen van de desbetreffende landen gezongen worden. De optocht naar het Kaai- piein gaat via de Marktstraat en Weststraat. Daarna gaat het gezelschap richting Valeis kreek Eede. Er zal daar een di ner genuttigd worden. Om 14.00 uur vertrekken de aanwezigen naar Retranchement. kunnen oplopen tot 700.000 gul den". „We moeten bekijken wat we met het bad kunnen doen, mis schien privatiseren, of houder, we het in eigen hand en laten we het bad overdekken? Je sluit dan wel een risicofactor, het weer, uit. Maar is het fi nancieel haalbaar. De wens van de commissie is handhaven van het bad. Ik vind dan ook dat die commissie zich nog maar eens moet buigen over de mogelijkheden", aldus De Rid der. Ook H. van Rie (D66) wil graag een nader onderzoek. „Ik hoop alleen niet dat het weer een jaar gaat duren voordat de commissie met gegevens komt. Straks zijn we twee jaar over het zwembad bezig". AARDENBURG - H. van Rie, het Aardenburgse D66 raadslid ergert zich aan de 'schoonheidsfoutjes' van het college. Van Rie klaagde tijdens de raadsvergadering over een tweetal D66-brieven die niet op de lijst van ingezonden stukken stonden. Van Rie: „We hebben kort geleden een brief over de be zuinigingen op sociaal-cultu reel werk naar het college ge stuurd. Die brief staat niet op de lijst. Vervolgens hebben we brief gezonden over de even tuele verkoop van het dorps huis. Ook die brief komt niet op de lijst voor, terwijl er wel brieven van latere datum op voorkomen. Ik vind het vreemd dat brieven van D66 worden 'vergeten'. Is dat opzet?". Burgemeester E. Jongmans betreurde het dat er D66-brie- ven spoorloos verdwenen zijn. „Het is zeker geen opzet. Wij betreuren deze 'schoonheids foutjes' en zullen ons leven be teren". GROEDE - De vereniging Tot nut van 't Algemeen, af deling Groede, houdt in Het Vlaemsche Duyn aan de G. de Moorsweg een algemene vergadering. Op de bijeenkomst worden on der meer het jaarverslag, fi nancieel verslag en het winter- programma besproken. Verder treedt A. Maat van het bestuur af, maar hij stelt zich wel her kiesbaar. Na de pauze vertelt André Luteijn over zijn bezoek aan Zuid-Amerika en zal hij dia's vertonen. Twee jaar geleden deed hij met succes verslag van zijn bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland. De vergadering op donder dag 3 november begint om 20.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 25