lingen nm SéB Vlissingse vissers willen betere sfeer 4 Weerman Willy GS willen subsidie voor film over wandtapijten P. HOMMEL B.V. Musical De Blaauwe Hoeve valt in de smaak &S WILLEN LEEFBAARHEID KLEINE KERNEN BEVORDEREN Reorganisatie van griffie weer op gang Links Terneuzen wil boycot Zuidafrika V f A6 3tje niveau tien voor de komende woonlast lOGMNfê SUBSIDIE (ONINGEN !E BEEMDEN Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 29 OKTOBER 1988 BIJVANGSTEN VAN KABEUAUW BLUVEN PROBLEMEN GEVEN MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur geeft volgend jaar voorrang aan de leefbaarheid ran de kleine kernen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dorpsplan Verdachte vrij door fout in de dagvaarding Basisschool Partij vlees gestolen bij slager Aanwijzen cultuurprijs Hulst kost net zoveel als prijs zelf in de Haagse Beemden erenlaan. Graag informeren plan. Na afspraak is er tevens ■ten voor de toekomst tot op I komputer uit te rekenen. De dag van 13.00 tot 17.00 uur en i uur. U kunt voor informatie Ige dagen gedurende de J-4332045. Een brochure ligt E AT A )EN HOLLANDER ndgoedbeheer Klundert ledt TE HUUR aan: Bedrijfshal 2200 m2 80 m2 bestaat uit kantoor- en kantine- atie volledig uitgerust met verwarming, chting en kompleet gestoffeerd. Direkt beschikbaar. Bedrijfshal 1600 m2 m2 kantoorruimte volledig gestoffeerd en ust met verwarming en verlichting. Beschikbaar per 1-1-1989. allen beschikken over krachtstroom, aan openbare weg en uitstekend geschikt ag van goederen of produktieruimten. Inlichtingen: DEN HOLLANDER Onroerendgoedbeheer Beatrijsweg 22,4791 EC Klundert Tel. 01682-2955 's avonds 01682-3337 vragen naar dhr. P.G. den Hollander heeft altijd zéér mooie „stir-girints" op voorraad. DE STEM VAN ZEELAND fan onze verslaggevers fLISSINGEN - De vissers Vlissingen als thuisha ven hebben willen na alle problemen met de Alge- nene Inspectiedienst (AID) verken aan een betere sfeer. Gisteren bespraken ze samen met de vereniging voor Zeeuwse Visserij Be langen (Zevibel) de moge lijkheden voor de toekomst. [ijdens de bijeenkomst op de '/Ussingse vismijn konden de sissers hun gedachten spuien tegenover Zevibel-voorzitter J. tan den Bos. Deze conclu- ieerde na afloop dat de vissers liet de hoogste tijd vinden een einde te maken aan de sfeer nn verdachtmakingen en ipanningen die de afgelopen weken steeds slechter werd. „Vlissingen is het beu om steeds weer in het centrum van de belangstelling te staan", al dus Van de Bos. „Een van de mogelijkheden daarvoor is dat ze zich beter aan de regels hou den. Die wil is in principe aan wezig, en de mogelijkheden zijn volgens hen aanwezig, maar oplossingen zijn niet zo eenvoudig". Het grootste probleem vor men volgens Van de Bos nog steeds de bijvangsten kabel jauw, die de vissers nog steeds overboord dienen te zetten. De inschakeling van deskundigen, die de cijfers over de visaantal- len in de Noordzee nog eens op een rijtje zetten, is volgens hem ontontbeerlijk. „De vissers zijn het er ook over eens dat er sprake is van een te korte quotering voor schol en tong. Die tekorten zou den verdeeld kunnen worden over de hele Nederlandse vis sersvloot. Maar tekorten ver delen is nog moeilijker dan het verdelen van overschotten. En daar hebben we ook al last ge noeg mee gehad". De kotter Vlissingen 7 mag dit jaar niet meer op schol en tong vissen. Toen het schip donderdagavond in Vlissingen arriveerde, constateerde de AID dat het quotum voor dit jaar overschreden was. De in specteurs namen 35 ton vis in beslag. De schipper van de kot ter bestreed het overschrijden en de AID gaat opnieuw bekij ken of de berekening wel klopt. Het ministerie van landbouw en visserij verwacht gezien de jongste gegevens over de vang sten, dat de Nederlandse visse rij dit jaar vissend kan afslui ten, Vroegtijdig sluiten van de vangst op de belangrijke soor ten kabeljauw, schol en tong zal waarschijnlijk niet nodig zijn. Een woordvoerder heeft dit gisteren desgevraagd ver klaard. Volgens de jongste gegevens hebben de Nederlandse vissers van de hoeveelheid kabeljauw die zij dit jaar mogen vangen 85 procent opgevist. Voor schol is dit 83, voor tong 79 en voor wij ting 56 procent. In deze percen- T27 tages heeft het ministerie ook de illegale vangsten meegeno men die verscheidene vissers de afgelopen weken hebben aangevoerd. Nederlandse vissers mogen met ingang van 30 oktober niet meer vissen op makreel in Noorse Zee, Noordzee en Ska- gerrak. Minister Braks heeft tot sluiting besloten omdat de Europese Commissie heeft meegedeeld dat het gezamen lijke quotum van de Europese vissers van 17.700 ton is opge vist. De Nederlandse vissers hebben van dit quotum onge veer 1.500 ton gevangen. In de westelijke wateren, onder an dere ten westen van Ierland hebben de Nederlandse vissers een quotum voor makreel van 34.720 ton. Daarvan is thans on geveer driekwart gevangen. Leegloop dorpjes stoppen' fin onze verslaggever De provincie honoreert daarmee de inspanningen van jemeentebesturen om de dreigende leegloop en vergrij- ilng van dorpjes in het gebied tegen te gaan. Dat blijkt iiithet kleine kernen-programma voor 1989. Gedeputeerde Staten (GS) ma ten daarin een keus uit projec- ten die de gemeenten hebben «gediend, echter zonder al aan te geven hoeveel geld daarvoor teschikbaar is. Wel is duidelijk lat Zeeuwsch-Vlaanderen koog scoort. Maar liefst twaalf tomplete dorpsplannen staan ipde uiteindelijke lijst, evenals ie verbetering van vier dorps- kuizen en woningverbouw in meerdere kleine kernen. Zeven van de acht Zeeuws- Wsamse gemeenten droegen dorpsplannen en projecten 7an onze correspondente MIDDELBURG - Door een fout in de dagvaarding is de 39-jarige Vlissingse JS., verdacht van brandstichten, door de rechtbank vrijge sproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. S. stond twee weken geleden terecht op beschuldiging van brandstichting op 12 april in een drietal portalen van wo ningen van zijn ex-echtgenote, een broer en zijn overleden moeder in wier huis hij van de woningbouwvereniging niet mocht wonen. Het psychiatrisch rapport concludeerde tot een vermin derde toerekeningsvatbaarheid en de noodzaak van een inten sieve behandeling. Op basis biervan had de officier tbr geëist plus een jaar gevange nisstraf. In de dagvaarding stonden de straatnamen van de betrok ken woningen waarin S. de branden had gesticht foutief vermeld. voor voor steun van de provin cie. Alleen Axel ontbreekt in het rijtje en een dorpsplan en het dorpshuis in Philippine zijn door GS weggestreept. Wat overblijft zijn dorpsplannen voor Sint-Kruis, Eede, Aarden burg, Retranchement, Water landkerkje, Hoofdplaat, Groe- de, Biervliet, Ossenisse, Terho le, Nieuw-Namen en Graauw. In Groede, Wateriandkerkje, Ossenisse en Nieuw-Namen komen dorpshuizen voor ver betering in aanmerking, en tenslotte staat woningverbouw op het programma in de di verse kernen van Aardenburg, Hulst en Oostburg. GS hebben een duidelijke voorkeur voor dorpsplannen, waarmee een kern in z'n geheel kan worden opgekrikt. Op zichzelf staande kleinere pro jecten vindt men veel minder interessant. De heel kleine ker nen krijgen duidelijk voorrang boven de wat grotere, in het bijzonder dus in Zeeuwsch- Vlaanderea Ook het ondersteuningsproject voor vijftien kleine basisscho len in Zeeland is onderdeel van het kleine kernen-programma. In Zeeuwsch-Vlaanderen doen de basisscholen in Retranche ment, Waterlandkerkje, Zuid- zande, Zandstraat en Hengst dijk eraan mee. Hoeveel het hele programma gaat kosten, is volgens GS nu absoluut nog niet te zeggen. Evenmin, zo waarschuwt het college, betekent vermelding in het programma automatisch dat de provincie er geld in stopt. Als er een bijdrage moet komen, geven GS bij voorkeur investerings- en ontwikke lingssubsidies, en geen geld voor exploitatie en personeel van voorzieningen. In de voor bije jaren heeft de provincie al veel geld gepompt in kleine kernen in Zeeuwsch-Vlaande ren. Naar Retranchement ging bijvoorbeeld al meer dan een miljoen en Sint-Kruis komt ook aardig in de buurt van dat bedrag. Veel belangstelling voor de musical. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze correspondente HULST - Het twintigjarige bestaan van het verzorgings- en verpleegte huis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Behalve de officiële handelingen en een feestdiner genoten de bewoners en het personeel van een ludieke fniisical. Het bonte spektakel werd opgevoerd door veertien artiesten. Mensen uit de directie, stafleden en bestuurders be volkten het podium dat omgetoverd was in een stamcafé. In dit etablissement werden op een prettige manier enkele zaken aan de kaak gesteld. De sketches en de teksten waren geschreven door di recteur H. Knöpker van het bejaarden huis De Vurssche uit Axel. 'Het Stamlokaal' bleek een anderhalf Uur durende show met vele kwinksla gen over het ouderenbeleid. De regering werd bestookt en ook de provincie en de gemeente Hulst kregen een veeg uit de pan mee. Bezuinigingen zijn niet welkom dat bleek uit de hartekreet: „Ze zijn des kundig in het pakken van de poen'. Maar dan wel van de anderen zoals de oude ren". Ook de nostalgie kwam om de hoek kijken in 'Het Stamlokaal'. Een gedicht van Free van de Schoofkas ging erin als koek en het lied dat verleden jaar ge maakt is ter ere van de heropening van het gebouwencomplex werd door de aanwezigen uit volle borst meegezon gen. Na afloop waren patiënten, bewoners en personeel van de Blaauwe Hoeve zeer enthousiast. Unaniem werd de op voering een leuk spektakel genoemd. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Saarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 Van onze verslaggever MIDDELBURG - De reor- lanisatie van het provincie- «pparaat kan geleidelijk weer op gang komen. Dat is vooral te danken aan het "ivies dat oud-topambte- "aar H. Statema van het ministerie van binnen landse zaken deze maand uitbracht aan het provin ciebestuur. statenleden en vakbonden heerst daardoor gematigd opti misme over de kans om een opening te vinden in de kwestie me nog voor de zomervakantie volledig leek vast te lopen. Vakbonden en personeel schortten toen het Georgani seerd Overleg met het provin ciebestuur op omdat de staten «weken van een moeizaam be reikt compromis over het aan tal directies van het ver nieuwde provincie-apparaat, en over de verdere werkwijze. Statema heeft nu vooral een opening gecreëerd door op een andere procedure te hameren: provinciale staten moeten zich voortaan niet meer tot in de tails met de reorganisatie be moeien. Bij de vakbonden, die het ad vies ongevraagd onder ogen kregen en er al een gesprek over hadden met GS, valt dat goed. De 'bemoeizucht' van de staten was hen een doorn in het oog. Anderzijds blijft Statema nogal vaag over de positie van de personeelsafdeling, die vol gens de bonden in ieder geval sterk moet zijn. Dat er 'weer beweging in zit' beaamde giste ren echter ook mr. I. de Vlieger van de ABPPN, een kleine bond van provincieoersoneel. De Vlieger treedt op als woord voerder van de bonden. De Zeeuwse politiek gaf deze week enige ruimte voor die be weging in een besloten verga dering van de statencommissie bestuurszaken. Het ziet er naar uit dat men het verdere verloop van de reorganisatie meer aan het college van GS wil overla ten, om zelf de procedure op af stand te volgen. GS zelf buigen zich komende dinsdag over het advies van Statema en over de eerste reacties daarop van poli tiek en bonden. De verant woordelijke gedeputeerde J. Ventevogel, die eerder een zeer ontmoedigde indruk maakte, lijkt nu ook weer hoop te koes teren op een goede afloop. Dat de kwestie nog gevoelig ligt, bleek gisteren wel uit het feit dat vrijwel alle betrokke nen zeer omzichtig waren in hun commentaar. Dat is ook de reden dat het provincie-perso neel nog altijd in het duister tast over de verdere gang van zaken: men wil tijdens de lijm poging het porselein niet op nieuw breken. De bedoeling van GS is wel om na de college vergadering van dinsdag ope ning van zaken te geven. Vermoedelijk resulteert die vergadering in nieuw overleg met de bonden en de officiële hervatting van het Georgani seerd Overleg. Voor het pro vinciebestuur is dat van groot belang omdat men geen be langrijke besluiten over perso neel kan nemen, zolang het overleg is opgeschort. Een voorbeeld daarvan is de discus sie over de automatisering van de kaartverkoop bij de Zeeuwse veerdiensten. Nu het officiële overlegkanaal is afge sloten, komt men daarmee nauwelijks verder. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - In de nacht van woens dag op donderdag is in gebroken in slagerij I. *te Groenendijk. Men was het pand binnen gedrongen door het forceren van éen deur. Meegenomen werd een partij vlees tot een ge wicht van 53,7 kilogram. In diezelfde nacht werd ook een inbraak gepleegd in een daar in de nabij heid staande woning van H.M. Hieruit werd een bedrag van 500 gulden vermist. Een door de rijkspolitie ingesteld buurtonderzoek bleef zonder resultaat Volgens de fracties van D66, PvdA en Links Perspectief Terneuzen moet het college een keuze maken tussen een princi piële opstelling en economsich profijt. Dit voerden de fractiewoord voerders van de partijen don derdagavond laat aan tijdens de maandelijkse raadsvergade ring, naar aanleiding van een schrijven van de Werkgroep Kairos uit Utrecht. Burgemeester C. Ockeloen voelde niets voor een Terneu- zense boycot van Zuidafri- kaanse steenkool. „Het is in ons land een algemeen voorko mend verschijnsel dat goedé- ren uit dat land worden aange voerd, maar ik betwijfel het of de maatregelen die u voorstelt PAS VANDAAG merkt u dat we eind oktober bereikt heb ben. De wind loopt vanuit het westen via het noorden naar het noord-oosten. In de zomer hoor je dan een juichkreet, want uit die richting komt altijd mooi weer. In de herfst en winter betekent dat koud weer. Wel altijd droog weer, zowel in de zomer als winter. De omschakeling van redelijk warme naar veel koudere lucht zult u duidelijk boven uw hoofd zien gebeuren. We be ginnen deze morgen met een lage stratusbewolking, een vrij scherpe inversie die aantoont dat we met koudere lucht overstroomd worden. Nu heeft de stratusbewolking het voordeel dat daaruit zelden regen valt. De zon krijgen we zeker te zien, maar dat is pas ruim na de middag. Als gevolg van de late zonneschijn blijft het koud aanvoelen. We berei ken nauwelijks tien graden Celsius. De komende nacht wordt het een stuk kouder. Het is niet on- mogelijk dat we onder de vijf graden zakken. Daarom is het zaak dat u uw tuinplanten die niet vorstbestendig zijn af dekt en binnenhaalt. De kans dat tegen zonsopgang, om streeks half acht morgenochtend, vorst aan de grond gaat optreden is aanwezig. Ook morgen blijft het koud. We kun nen dan alleen op wat meer zon rekenen. Tussen de wolken velden door komen er redelijk langdurige opklaringen De wind zal zwak tot matig uit het noord-oosten waaien, maar meer dan tien tot maximaal twaalf graden wordt het niet. Algemeen gezien is de situatie als volgt: in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen bouwt een hogedrukgebied op. Dat hogedrukgebied, dat voorlopig wordt geschat op 1025 Hectopascal, drukt de veel zachtere lucht naar het zuiden. Dat proces is vanmorgen op gang gekomen. Reading bij Londen zegt dat de grens van zachte en koudere lucht op de lijn Londen-Luxemburg komt te liggen. Is dat laatste het geval dan krijgen we redelijk wat zon, anders blijft het som ber. Offenbach heeft ons meer overtuigd en vandaar de eer der genoemde verwachting. Maandag verandert de zaak alweer. Het hogedrukgebied trekt naar Polen en een storing bij de Golf van Biskaje schuift naar ons toe. Daardoor krijgt het weer een onbesten diger karakter en moeten we gaan rekenen op wind, regen en hogere temperaturen. Precies het weertype om flink ver kouden te worden als gevolg van de sterk wijzigende buiten temperaturen. In het noorden van Noorwegen, Zweden en Finland vriest het al dat het kraakt en Finland meldt volop sneeuw in het noorden. De weerspreuken: 'De velden geschoren, de winter geboren' 'Is het met Allerheiligen vochtig weer, dan volgen sneeuw buien keer op keer.' MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten willen 30.000 gul den subsidie uit het welzijnspotje geven aan een film over de Zeeuwse wandtapijten. Het idee voor deze film is afkomstig van het Zeeuws Museum, die de tapijten expo seert. film goed over, stellen GS. De filip zou eventueel deel kunnen uitmaken van toeristische en culturele informatie aan bui tenlanders, en is promotie voor het Zeeuws Museum. Tenslotte is het in 1991 precies vier eeu wen geleden dat de Staten van Zeeland opdracht gaven tot het maken van het eerste tapijt uit de serie: de slag bij Bergen op Zoom. HULST - Het aanwijzen: van een kandidaat voor de cultuurprijs van de ge meente Hulst kost net zo veel als de prijs zelf.Dat bleek tijdens de Hulster raadsvergadering, waar H. Neefs (Clinge voor Gemeen schappelijk Belang) de no dige vraagtekens zette bij het instellen van een spe ciale commissie. Neefs zei er meer voor te voelen om de hele zaak onder te bren gen bij de bestaande welzij ns- commissie, zoals in andere ge meenten ook wel gebeurt. „Als die cultuurcommissie twee keer bijeen komt kost dat aan presentiegeld meer dan de prijs zelf". Die prijs gaat 500 gulden bedragen. P. Blommaert (CDA) becij ferde dat die kandidaatstelling wel eens tegen de duizend gul den kon gaan kosten. „Kan dan die prijs ook niet beter verdub beld worden?", vroeg hij zich af. Uit het antwoord vanachter de collegetafel bleek dat dui zend gulden wel wat veel was, maar vijfhonderd gulden gaat de advisering toch wel kosten. Volgens wethouder P. Wee- maes is de welzij nscommissie er niet erg tuk op om de uitrei king van de cultuurprijs op zich te nemen. „Het is namelijk erg moeilijk om daarvoor ob jectieve criteria op te stellen", betoogde Weemaes. „De aan wijzing van de prijswinnaar kan daarom het beste gebeuren door een commissie van des kundigen". De gemeenteraad ging overi gens akkoord met de instelling van de culturele prijs. Het ene jaar krijgt een inwoner die voor geleverde prestaties op cultureel gebied. Het andere jaar gaat het meer om een sti- muleringsprijs. Toonder Studio's heeft een op zet gemaakt voor de film. De subsidie van de provincie is be doeld voor het maken van het draaiboek. De totale kosten van de film komen naar schatting op 300.000 gulden. De rijksover heid, sponsors en wellicht een televisie-omroep moeten de rest bijpassen. „De Zeeuwse wandtapijten behoren tot de belangrijkste culturele erfgoederen van onze provincie", stellen GS in hun voorstel aan de provincie. De grote waarde is onder andere tot stand gekomen door een kostbare restauratie, die de collectie tapijten tot een 'pro vinciaal miljoenenbezit' heeft gemaakt. De zeven wandtapijten zijn allemaal rond 1600 vervaar digd. Ze verhalen op haast fo tografische wijze van een aan tal zeeslagen, en hebben zo een kunst-historisch karakter. Vastleggen op film heeft vol gens GS grote voordelen. Door hun omvang zijn de tapijten bij uitstek geschikt om op film te worden vastgelegd. Een film die op die manier een deel van de vaderlandse geschiedenis tot leven brengt. Ook het ambach telijk tapijtherstel komt op Van onze verslaggever TERNEUZEN - De linkse fracties in de Terneuzense ge meenteraad willen dat het gemeentebestuur bedrijven in het havengebied doet afzien van het verhandelen van Zuidafrikaanse steenkool. effect zullen hebben. Als één haven zegt die goederen moe ten we niet, dan zijn er legio andere havens die die schepen wel zullen ontvangen," aldus Ockeloen De burgemeester was van mening dat een eventuele boy cot een landelijk politieke kwestie was en dat discussie over die materie in de raad niet vruchtbaar zijn. Niettemin verzocht de PvdA-er S. de Pooter om de kwestie nog eens aan de orde te mogen stellen tijdens een ver gadering van de commissie van economische zaken Ockeloen deed hoofdschuddend de toe zegging dat dit nog wel eens gebeuren zou.

de Stem | 1988 | | pagina 19