edeld op Latijns-Amerika begint met liefdesverklaring aan VS Dans om de macht in Washington al hegonnen BLADEN LLE PARTIJEN CLAIMEN SUCCES BIJ GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN ovjetunie meldt voor het erst tekort op begroting Oostenrijkse president Waldheim hartelijk ontvangen in Syrië SFEITEN insekten in ons land j nabootsen zon iSTEM BUITENLAND VRIJDAG 28 OKTOBER 1988 T21 [JANNESBURG (AP) - Alle belangrijke fac- van Zuidafrika - van zwarte actievoerders blanke apartheidsfanaten - hebben donder de overwinnig opgeëist in de omvangrijkste ïieenteraadsverkiezingen die ooit in Zuid- jka zijn gehouden. SPECULATIES OVER DUKAKIS- OF BUSHKABINETTEN NIEUWSOVERZICHT Uiterwaarden Belgie zwaar vervuild Belgen krijgen 'puntenrijbewijs' Beatrix onthult monument Abel Tasman Vaticaan ontkent offensief in Brazilië Arrestaties bij viering in Tsjechoslowakije Weer overlevenden Filipijnse bootramp UNICEF-directeur vrij in kindersex-zaak EG-begroting door parlement Walvissen opnieuw vast in ijsmassa rland, ze bestaan nog. Officieel den zich bezig met insekten. Er md en bij elkaar weten ze veel ons land. Maar daar zit 'm de run leven lang door een ver- :n thuis opgezette exemplaren r> kostbare kennis mee in het noloog Ben Brugge, er in ons land nog 3.000 tot 4.000 wij het bestaan niet weten. Het het Nederlandse insektenbe- uit, zoals sommige loopkevers, n in oost-Nederland, maar die d. dreigde soort geworden. Er be- soorten, maar door gebrek aan t volgens Brugge nog te vaak n de natuur. „Er is bijna geen ler in Nederland. Soms is dat niet". ppers dat bezig is met de ont- re vorm van kernenergie is er tot een recordtemperatuur van sius, bijna 10 maal de tempera- 'oordvoerder van het Gemeen- kernfusieproject (JET), John rd bereikt in een serie proeven winnen uit het nabootsen van ïeft in de kern van de zon. Vol- bron aangeboord, die „gebruikt jke moment waarop olie en ko- lor wetenschappers uit veertien eit proberen te winnen uit het In tegenstelling tot het proces en worden gespleten, brengt de [deelten van seconden juist bij 'acuüms die zijn omgeven door appers niet alleen de hoogst ge- 1 bereikt, maar dat zij deze ook in 1 seconde wisten vast te hou- i die tijd gasdeeltjes met elkaar wenste dichtheid, 100.000 maal Itaten, hoewel we nog een heel rkt zijn verwijderd", aldus Ma de temperatuur was gemeten tegen de gasdeeltjes botsten. hoofdgroep Maatschappelijke puter-programma ontworpen, n op zee en overboord geslagen opgespoord kan worden. Wan- zeestromingen kan het pro lden een zoekgebied afpalen, n gekomen. ngen maken met behulp stapels inst een uur. In het Kustwacht- n enkele weken proefgedraaid afloat' heet, en men is er erg en- 'NO-magazine 'Toegepaste We- ïer. ie invoering van een Europees :,lijke producten naar het roor- e Engel. Tenslotte een professo- Tilburgse hoogleraar Antkony moet je leren doseren: teveel is et. Meer gehoord, of niet? voor Milieu, Energie en Schcne f prof. dr. Lucas Reijnders aan e vrije handel en de gevolgen Iers is daar uiterst somber over: ïdat de Europese commissie as atregels niet concurrentie-ver- andere woorden: het Europese rpen naar de normen van de akgroep Milieu-biologie van de eren om 'natuur te produceren', eten, aardappels of melk te ma- a vogels, eieren, slootoeverplan- P- uminium komt via schoorsteen- maamde oplossingen bij tonnen vandaar in de zee. Ook is alu- meest voorkomende elementen jnt het plotseling uit het beeld n Dalhousie University in het een zee nagebouwd in een vat >rt compromis tussen een echt )n daarin ontdekten ze dat be- eplantjes het aluminium uit het dat doen, hoe ze het verwerken lgaan, omdat alumunium rede- ldt het wetenschapsblad 'Natu- ng voor het feiot, dat er zo wei- jceanen. ok wilde soorten van voor omen. Veldproeven kunnen an wel eens tot uitwisseling an ongewenste eigenschap en leiden. De zaadtelers van biet en een kennen die uitwisseling 1 lang. Penen en andere cul- ïurgewassen die naast het eld blijven liggen, vervallen innen enkele generaties tot et oorspronkelijke wilde ty- e. De wilde peen groeide ier al duizenden jaren voor at vanuit Afghanistan via e Moren de eerste eetbare xjrten kwamen. Pas vanaf 3 zeventiende eeuw prijkt p schilderijen van Hol- indse meesters de bekende •anje wortel. Ondanks eeuwenlange ve- Kieling van peen levert de ederlandse flora nog steeds leen de houtige, eenjarige ilde peentjes op. Is er dan ïen wederzijdse uitwisse- ng? Dat kan pas aan het cht komen, wanneer de ilde peen erfelijk wordt ïtleed. Maar hopelijk hoeft het la- iratorium er nooit aan te is te komen om een nieuwe ildgroei van peen te achter- ilen. Braziliaanse president Sarney (links) 'jijn gastheer, de president van Uraquay juinetti. - foto ap PUNTA DEL ESTE, URUGUAY, 27 okt (IPS) - De topconferentie van de Groep van Acht begint vandaag met een liefdes verklaring aan de Verenigde Staten. De Latijnsamerikaanse leiders willen vooral de indruk vermijden dat hun onderlinge samen werking bedoeld is om Washington te dwarsbo men. „Sommigen hoopten dat de Groep van Acht de invloed van de Verenigde Staten in Latijns- Amerika zou terugdringen. Diegenen hadden het mis. We streven juist naar een meer harmo nieuze relatie met Washington," aldus de Uru- guayaanse president Julio Sanguinetti gisteren tijdens een persconferentie. „We willen met de top bereiken dat de dialoog met de Verenigde Staten soepeler loopt," aldus de Argentijnse president Raul Alfonsin gisteren voor zijn vertrek naar de Uruguyaanse bad plaats Punta del Este, waar de driedaagse con ferentie wordt gehouden. Het is de tweede top van de Groep van Acht sinds de oprichting in december 1986. De groep bestaat uit Mexico, Argentinië, Brazilië, Vene zuela, Colombia, Peru, Panama en gastland Uruguay. Het lidmaatschap van Panama werd eerder dit jaar opgeschort omdat generaal An tonio Noriega de spelregels van de democratie aan zijn laars zou lappen. Sommige landen binnen de Groep van Acht, zoals Peru en Panama, zien regionale samen werking wel degelijk als een middel om het con tinent los te weken uit de Amerikaanse over heersing. Maar deze stroming is binnen de groep duidelijk in de minderheid. De schuldenlast staat hoog op de agenda. Maar naar verwachting zullen harde woorden uitblijven in Punta del Este. De zeven staats hoofden bewandelen liever de weg van de stille diplomatie en het gesprek. Volgens diplomaten uit leden van de Groep van Acht is deze instel ling niet een teken van zwakte, maar „een uiting van politieke rijpheid." lechts wint in Zuidafrika Nasionale Partij van president P.W. Botha werd in utallen blanke centra weliswaar gewipt door de ultra- iservatieven van Andries Treurnicht, maar wist zich jelangrijke omstreden machtscentra staande te hou- j beweerde met een op- Jstvan 33 procent in zwarte sen de aanstichters tot een azingsboycot afdoende op nummer te hebben gezet. isschop Desmond Tutu mde de bewering van de re- 'een grote grap'. Hij s'erop dat slechts een frac- an de zwarte bevolking als ir staat ingeschreven. Tutu andere anti-apartheidslei- s drongen er bij de regering aan zich niets aan te trekken blanke extremisten, en afhandelingen te beginnen de zwarte bevolking volle stemrecht te geven. „Je itde statistieken manipule- zoveel je wilt", zei Tutu. it blijft dat de zwarte Zuid- ikanen de apartheid ver- cpen, en dat de regering pro- it deze in een nieuw jasje te ken" )e Conservatieve Partij, die irtheid veel strikter wil toe- sen dan dat nu gebeurt, is er in geslaagd haar boude rspellingen geheel te doen ramen. Pretoria bleef op het ipertje, met 22 tegen 19 ze- behouden voor de nationa al van Botha, en ook in anjevrijstaat, de meest lan- ijke van de Zuidafrikaanse ivincies, kregen de conser- ïeven niet echt voet aan de «id. Dat was wel het geval in waal, de dichtstbevolkte ivincie, waar de conservatie- 67 gemeenten in handen igen tegenover 30 voor de «onalisten. Johannesburg kregen de analisten voor het eerst de erderheid, maar ook de con- rvatieven behaalden hun iste zetels in deze stad. Zowel de conservatieven als rationalisten beweerden dat uitslag hen een gunstige uit- igspositie bood voor de alge- oe verkiezingen die begin 1 worden verwacht. Treur- ii' zei dat zijn partij nu in sterkere positie was om zet te bieden tegen de plan- ovan de regering om stads ka voor alle rassen toegan- tjk te maken en meer belas- 1 door te sluizen naar erte wijken. Minister Chris ®is van constitutionele ont- dteling verklaarde evenwel de uitslag nieuwe vaart zal geven aan het door de Nasio nale Partij ingezette 'proces van grondwetshervorming', dat gematigde zwarten be perkte medezeggenschap moet geven in het landsbestuur. De conservatieven hebben in hun campagne veel zaken aan geroerd die niet binnen de competentie vallen van een ge meenteraad, zoals de wet op de gescheiden woongebieden. Wel hebben de gemeenten bevoegd heid mensen die niet beschik ken over een woonvergunning uit hun huizen te zetten en ras senscheiding te verordonneren in openbare gelegenheden. Via hun vertegenwoordiging in re gionale besturen kunnen de ge meenteraden ook meebeslissen over de mate waarin belasting geld ten goede komt aan de zwarte woonwijken bij hun ge bied. De gemeenteraadsverkiezin gen van woensdag waren de eerste met landelijke deelname van de Conservatieve Partij, die in 1980 werd opgericht door afvalligen uit de partij van Bo tha, die vonden dat de nationa listen teveel concessies deden aan de zwarte bevolking. Het waren ook de eerste verkiezin gen waarbij de verschillende bevolkingsgroepen op dezelfde dag naar de stembus gingen. De meeste van de in totaal 7.229 raadszetels die de inzet waren van de verkiezingen be troffen blanke posten. Van de 1.839 zwarte zetels was slechts in 905 gevallen meer dan één kandidaat genomineerd. De Zuidafrikaanse staats omroep SABC schatte de op komst onder de zwarte kiezers op eenderde. Dat zou neerko men op meer dan 400.000 stem men. Bij de laatste zwarte ge meenteraadsverkiezingen in 1983 ging 21 procent, ongeveer 283.000 kiezers, naar de stem bus. De Zuidafrikaanse televisie meldde donderdag dat de op komst onder de zwarten va rieerde van 80 procent in som mige streken op het platteland tot 11 procent in de zwarte woonstad Soweto bij Johan nesburg, waar ongeveer 28.000 van de rond een miljoen zwarte inwoners naar de stembus gin gen. -®KOU (ANP/UPI/DPA) - Voor 1989 verwacht de rege- |jan de Sovjetunie een begrotingstekort van 36 miljard (108 miljard gulden), ongeveer zeven procent van het %et. de Russische minister van financiën, Boris Gostev, vrij- 6 bekendgemaakt aan het begin van een tweedaagse zitting "üe Opperste Sovjet, het Russische parlement. Bij deze verga- ®8 komen het jaarplan van het Staatsplanbureau (Gosplan) begroting voor 1989 aan de orde. jfet is de eerste keer dat de Sovjet-regering het bestaan van een ortop de begroting toegeeft. De Sovjetunie meldt sinds jaar en 5 overschotten of sluitende begrotingen, maar Gostev ver- «Öe dat die berichten onjuist waren. „De overheidsuitgaven •ftreffen al jaren de inkomsten". Als oorzaak noemde hij de "oerige economische managementsmethoden, de parasitaire rd? it en passieve financiële beleid'. Dat dit taboe nu bt doorbroken, heeft volgens de minister te maken met de e openheid in de Sovjetunie. D.e Werfieidsinkomsten groeien volgend jaar met drie procent miljard roebel. De uitgaven stijgen met elf procent tot 494 ItA? roel:)el- Primair staat volgend jaar de vermindering van tekort, aldus Gostev. Het zoeken naar nieuwe inkomstenbron- ,,eb naar bezuiningsmogelijkheden genieten 'de hoogste priori- Minister van buitenlandse zaken Roelof Pik Botha viert de overwinning met partijgenoten. - fotoafp Van onze correspondent WASHINGTON - In de Amerikaanse hoofdstad Washington verdringen zich op dit ogenblik tal van topfunc tionarissen rond de presidentskandi daten George Bush en Michael Duka kis in de hoop zich na 8 november een comfortabel plaatsje onder de poli tieke zon te verwerven. Een groot deel van de politieke macht van een Amerikaanse president bestaat daarin dat hij ongeveer 3000 functies op alle ni veaus van de regering te vergeven heeft. Ongeveer 700 benoemingen moeten door de Senaat worden goedgekeurd en zijn soms het onderwerp van heftige en lang durige discussies. Dukakis en Bush hebben hun belang rijkste vertrouwelingen al opgedragen lijsten samen te stellen waarop de namen van de belangrijkse kanshebbers voor mo gelijke topposities in hun kabinet en het Witte Huis voorkomen. Naar verluid zou Bush zich al aan een aantal prominente Amerikaanse politici hebben gebonden. Zo is het vrijwel zeker dat de voormalige minister van financiën en Reagan-vertrouweling James Baker III minister van buitenlandse zaken gaat worden. Baker leidt op dit ogenblik de verkiezingscampagne van Bush. Hij was tijdens Reagans eerste ambtsperiode chef van de Witte-Huisstaf. Voor defensie worden twee namen ge noemd: die van John Tower, de voorma lige senator en ontwapeningsdeskundige uit Texas en de schrijver van een naar hem genoemd rapport over het Iran-Con- tra-schandaal, en die van de huidige de fensieminister Frank Carlucci. Vrijwel zeker is dat de onlangs be noemde justitieminister Dick Thorburgh - die de omstreden Reagan-vertrouweling Edwin Meese opvolgde - onder Bush op zijn post blijft. Dat geldt ook voor de even eens kort geleden benoemde minister van financiën Nicholas Brady en onderwijsmi nister Lauro Cavazos. Cavazos zal daar mee de eerste en wellicht enige 'hispanic' zijn die een topfunctie in het Bush-kabinet krijgt. De gouverneur van New Hampshire, John Sununu, wordt genoemd als minster van energiezaken. De conservatieve sena tor Alan Simpson uit Wyoming krijgt waarschijnlijk Binnenlandse Zaken ter wijl een van Bush' belangrijkse cam pagne-medewerkers, Richard Darman, hoog op de lijst staat voor het directeur schap van het Amerikaanse begrotingsbu reau. Ook Michael Dukakis is op zoek naar topfunctionarissen voor zijn kabinet. Voor buitenlandse zaken worden afgevaardigde Lee Hamilton - die de zeer bekwame voor zitter was van de speciale Huiscommissie die de Iran-Contra-affaire onderzocht - en senator Paul Sarbanes uit Maryland ge noemd. Zelfs is voor die post de naam van Walter Mondale gevallen, die vice-presi dent onder Jimmy Carter was en die in 1984 als democratisch presidentskandidaat door Ronald Reagan werd verslagen. Senator Sam Nunn en afgevaardigden Les Aspin zouden hoog op de lijst staan voor defensie. Nunn is voorzitter van de zeer invloedrijke senaatscommisie voor defensie, terwijl Aspin dezelfde functie in de Huis-commissie bekleedt. William Gray, de zwarte afgevaardigde uit Pennsylvania, wordt voor financiën genoemd. Twee trouwe campagnemede werkers van Dukakis - Paul Brountas en Susanne Estrich - staan hoog op de lijst voor justitie. Bruce Babbitt, de voormalige gouverneur van Arizona en een van de al vroeg uitgeschakelde democratische kan didaten voor het presidentschap, wordt genoenmd als minister van binnenlandse zaken of handel. Dukakis zal, mocht hij het Witte Huis halen, waarschijnlijk een aantal professo ren van de in zijn thuisstaat Massuchu- setts gevestigde Harvard-universiteit als zijn belangrijkste persoonlijke adviseurs aantrekken. Overigens zijn de Dukakis-medewer- kers uiterst voorzichtig met het noemen van namen. De kans dat de democratische kandidaat op 8 november wordt gekozen, is aanzienlijk gedaald. Zijn tegenstander George Bush heeft definitief de leiding in alle grote opiniepeilingen genomen. Dat maakt het hem veel gemakkelijker al voor zijn mogelijke verkiezing allerlei kandi daten te polsen voor belangrijke kabinets- posten. Zijn medewerkers hebben al tal van namen terloops laten vallen om de kiezers ervan te overtuigen dat sterke en bekwame mannen de ruggegraat van het nieuwe Bush-kabinet vormen. DAMASCUS (RTR) - De Oostenrijkse president, Kurt Waldheim, die in het westen omstreden is we gens zijn verleden in oor logstijd, is donderdag in Syrië hartelijk ontvangen als een man van vrede. President Hafiz al-Assad (rechts op de foto) en andere leiders verwelkomden Wald heim en zijn echtgenote op de luchthaven met 21 saluut schoten en een erewacht. Het Oostenrijkse staats hoofd voerde donderdag avond besprekingen met As sad alvorens een banket ter ere van zijn persoon bij te wonen. „Waldheim is het voorwerp geworden van een onrechtvaardige en gemoti veerde campagne alleen om dat hij steunt geeft aan de le gitieme rechten van het Pa lestijnse volk en werkte voor de zaak van vrede toen hij secretaris-generaal van de Verenigde naties was", ver klaarde een Syrische func tionaris. Waldheim, die nog door reist naar Kuwayt en Tu- krije, is sinds hij in 1986 werd gekozen slechts ontvangen door Jordanië, het Vaticaan, Pakistan en Saudiarabië. Zijn presidentschap wordt achtervolgd door de con troverse over zijn tijd als Duits officier op de Balkan tijdens de Tweede Wereld oorlog. Maar Waldheim, die enig laakbaar handelen ont kent, wordt in de Arabische wereld geëerd als voorvech ter van de Palestijnse rech ten. BRUSSEL (ANP) - De bodem aan de oevers van een aantal Belgische rivieren is ernstig vervuild met cadmium en lood. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Belgische Bond voor Beter Leefmilieu (BBL) heeft ingesteld. De bond heeft donderdag de resultaten daarvan bekend gemaakt. De vervuiling doet zich vooral voor in de uiterwaarden van de Maas, stroomopwaarts van Maaseik, in de Scheldepolders in de buurt van Hamme en in de uiterwaarden van de Rupel nabij Heindonk. Ook gewas sen (zoals mais) die daar geteeld worden bevatten volgens de BBL al onaanvaardbaar hoge concentraties cadmium en lood. In de Scheldepolders bij Hamme en in de uiterwaarden van de Rupel te Heindonk heeft men cadmiumconcentraties aange troffen die 16 tot 36 maal de zogeheten signaalwaarde overtref fen. Bij de signaalwaarde is de grond eigenlijk al niet meer ge schikt om er gewassen op te verbouwen. Bij Heindonk vond de BBL (die de in Nederland gehanteerde waarden gebruikte) zelfs zoveel cadmium in de bodem dat ze eigenlijk afgegraven behoort te worden. De BBL heeft er op aangedrongen de uiter waarden niet meer voor landbouwdoeleinden te gebruiken. BRUSSEL (ANP) - De Belgische verkeersminister, Jean-Luc Dehaene, zal zo snel mogelijk een wetsontwerp indienen dat invoering van een 'puntenrijbewijs' mogelijk maakt. Dat heeft hij donderdag gezegd tijdens een persconferentie waar hij zijn splinternieuwe beleidsnota inzake 'Verkeersveiligheid in Bel gie' voorstelde. Dat rijbewijs wordt automatisch ingetrokken zodra de bezitter ervan, over een bepaalde periode, een zeker aantal straf punten heeft gekregen. Voor elke overtreding wor den er straf punten gegeven die men centraal gaat bijhouden. Zodra het maximum is bereikt vervalt het rijbewijs. Andere plannen van de minister om het verkeer in zijn land veiliger te maken zijn de volgende: Dehaene wil een voorlopig rijbewijs invoeren voor jonge mensen; hij wil strenger optreden tegen rijden onder invloed; hij gaat meer electronische apparatuur inschakelen om b.v. snelheidsovertreders en door- rood-licht- rijders te pakken; hij wil een nieuwe maximum-snelheid van 30 km per uur mogelijk maken en tenslotte wil hij de auto's zelf veiliger maken. HOBART (ANP) - Koningin Beatrix is tijdens haar staatsbe zoek aan Australië gisteren aangekomen in Hobart, de hoofd stad van Tasmanië. Direct na aankomst ging de stoet door naar de Salamanca Place in Hobart voor de onthulling van het Abel Tasman monument. Enkele honderden Nederlandse emigran ten, van wie sommigen in oud-Hollandse klederdrachten, had den zich op het plein verzameld om de onthulling door konin gin Beatrix bij te wonen. RIO DE JANEIRO (CIC) - Het Vaticaan is niet bezig met een offensief tegen de progressieve vleugel van de Rooms-Katho- lieke kerk in Brazilië. De voorzitter van de Braziliaanse bis schoppenconferentie, Luciano Mendes de Almeida, ontkent dat het Vaticaan zes vooruitstrevende bisschoppen heeft gewaar schuwd. Mendes heeft een bezoek gebracht aan kardinaal Ber- nardin Gantin, de voorzitter van de Vaticaanse congregatie voor de bisschoppen, om opheldering te krijgen over de verma ningen. Bij zijn aankomst in Brazilië benadrukte Mendes dat de paus uitdrukkelijk zijn 'hoogachting' had uitgesproken voor Pedro Casaldaliga, een van de bisschoppen die volgens Brazi liaanse kranten een waarschuwing uit Rome zouden hebben ontvangen. PRAAG (RTR/DPA) - De viering van de stichting van de staat Tsjechoslowakije, zeventig jaar geleden, is donderdag gepaard gegaan met de arrestatie van meer dan dertig activisten. Dat is uit kringen van dissidenten in de hoofdstad Praag vernomen. Zowel in de hoofdstad als in Bratislava en Brno zou de politie invallen hebben gedaan bij dissidenten. Daarmee tracht de po litie te verhinderen dat vrijdag de Tsjechoslowaakse organisa tie voor de mensenrechten Charta 77 op eigen wijze de oprich ting van de staat herdenkt. De viering van het feit dat het land op 28 oktober 1918 loskwam van het Oostenrijks-Hongaarse rijk werd onder anderen bijgewoond door president Gustav Husak, partijleider Milos Jakes en premier Ladislav Adamec. Volgens de autoriteiten woonden later 200.000 mensen de plech tigheid op het beroemde Wenceslaus-plein bij. MANILA (RTR/AFP/DPA) - Reddingswerkers die zoeken naar overlevenden van de maandag gezonken Filipijnse veer boot 'Dona Marylin' hebben gisteren opnieuw tientallen totaal uitgeputte opvarenden gevonden op een keten van kleine vul kanische eilanden. Dit heeft de Filipijnse kustwacht meege deeld. De overlevenden zeiden dat bij de ramp erg veel kinde ren zijn omgekomen. Verscheidene overlevenden beschuldigen de rederij 'Sulpicio Lines' (eigenaar van de Dona Marylin) er van dat de veerboot overbeladen was en veel meer mensen aan boord had dan de 451 passagiers en 50 bemanningsleden, zoals door de rederij is opgegeven. Maar Sulpicio Lines ontkent dit. BRUSSEL (AP) - De voormalige directeur van de Belgische af deling van het VN-kinderfonds UNICEF is donderdag in hoger beroep vrijgesproken in de kindersex-zaak waarbij hij betrok ken was geraakt. Hij werd eerder tot twee jaar voorwaardelijk veroordeeld omdat hij de pedofiele activiteiten van een van zijn ondergeschikten verborgen zou hebben gehouden. Het Hof van Beroep verzwaarde wel de straffen tegen andere betrok kenen in de affaire. In maart 1987 kwam aan het licht dat het UNICEF-gebouw in Brussel werd gebruikt door een interna tionale kindersex-ring. STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft don derdag zonder veel problemen de ontwerpbegroting van de Europese Gemeenschap voor volgend jaar goedgekeurd. Het licht gewijzigde begrotingsontwerp gaat nu terug naar de raad van ministers. In december moet het parlement zijn definitieve oordeel over de begroting geven. Volgens het parlement heeft de EG in 1989 ruim 45 miljard ecu (104,8 miljard gulden) nodig. Dat is ruim een procent van het bruto nationaal produkt van de twaalf landen. Zoals gebruikelijk gaat het leeuwedeel naar landbouw, al beslaan de uitgaven in deze sector voor het eerst van het bestaan van de gemeenschap minder dan 60 procent van het totaal. BARROW (UPI-DPA) - De twee grijze walvissen die donder dag eerder op de dag uit het pakijs voor de kust van Alaska werden bevrijd, zijn opnieuw door het ijs ingesloten. Dit blijkt uit meldingen van de bemanning van de Sovjetijsbreker Ad miraal Makarov, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht. IJsschotsen in het kielzog van de ijsbreker en van een begeleidend Sovjetschip verhinderden de dieren naar open water te zwemmen.

de Stem | 1988 | | pagina 5