De wilde flora raakt veredeld lle pak ZALM KRIJGT ANTIVRIES, KARPER GEZONDHEIDSGENEN op Latii Pikorde UIT BOEKEN BLADEN ovjetunie m erst tekort c Zalmen met genen tegen bevriezing, karpers met het groeihormoon van de regenboogforel en met ingebouwde weerstand tegen ziekten: daar gaat het binnen een paar jaar naar toe. In laboratoria over de hele wereld wer ken onderzoekers aan gezondere, beter groeiende of 'winter harde' vissen. Met behulp van de tech nieken van geneti sche manipulatie proberen zij de vis te 'verbouwen'. Binnen een paar jaar hoopt de Wageningse Landbouwuniversi teit erfelijke veran deringen in karpers of forellen aan te brengen, die de vis sen minder vatbaar maken voor ziekten. Maar prof.dr. W.B. van Muiswinkel vindt dat we niet moeten doen alsof genetische manipu latie de visteelt in eens met sprongen vooruit zal helpen. Op korte termijn is er nog veel 'gewoon' werk te verzetten. Het gezegde 'zo gezond als een vis' slaat eigen lijk nergens op. Alsof vissen niet ziek wor den. Klonen NIEUWSFEITEN Nog 4000 onontdekte insekten in ons land Recordtemperatuur bij nabootsen zon STEM BUITEP HANNESBURG (AI van Zuidafrika - blanke apartheidsfd 0 de overwinnig opg meenteraadsverkiezi| rika zijn gehouden. Nasionale Partij van intallen blanke centra we nservatieven van Andrie belangrijke omstreden n. - Door Kees Buijs Alleen: wij mensen krui pen bij een griepje onder de wol, terwijl zieke vissen binnen de kortste keren worden opgegeten. Die ha len de winkel of de vis kraam niet. Daar komt evenmin de op zee gevan gen vis terecht met zweren en slechte plekken; die gaat aan boord of aan de visafslag opzij. Viskwekers weten: als de vis ziek is, zie je 't onder andere aan de vogels. Veel reigers langs het water bijvoorbeeld. Zieke vis laat zich zo verschal ken. In kwekerijen houdt men de vis nauwlettend in de gaten, want infectieziekten kunnen leiden tot massale vissterfte. Er is een opvallende overeen komst tussen de manier waarop vissen zich teweerstel len tegen ziekten, en het zoge heten immuunsysteem van de mens en zoogdieren. Vissen zijn vele miljoenen jaren eerder in de evolutie ontstaan dan de mens, maar het principe van hun natuurlijk afweersysteem is hetzelfde als dat van ons. Het is alleen eenvoudiger uitge voerd. „Het afweersysteem van vis sen kan verschil maken tussen eigen weefsel en vreemd weef sel, de afweerreacties verlopen zoals bij ons, en het systeem kan onthouden wat eerder ge beurd is. Vissen gaan duidelijk beter reageren, wanneer ze een paar keer met een lichaams- Vis als bouwpakket? Het is belangrijk om er achter te komen waar door de ene vis sterker is dan de andere. Bij sommige vissoorten speelt concurrentie een rol. Baarsachtigen bij voorbeeld hebben in de kweekbak een soort pi korde. De baas in de bak blijkt tevens het minst vatbaar voor ziekten; de vissen die hij in een hoek duwt, leggen het eerst 't loodje zodra een ziekte uitbreekt. „Bij karpers hebben we dat verband nooit ge merkt," aldus Van Muiswinkel. „Karpers zijn ook niet agressief tegen elkaar. Ze wor den al eeuwen ge kweekt; misschien zijn ze al geselecteerd op een lage stressgevoe ligheid. Bij landbouw huisdieren is dat ook zo gegaan. Tenslotte lijkt het gedrag van een koe ook niet meer op dat van wilde runderen." vreemde stof in contact zijn ge weest," zegt prof. dr. W.B. van Muiswinkel, die als hoogleraar celbiologie verbonden is aan de Landbouwuniversiteit. De Wageningse celbiologen doen onderzoek naar het im muunsysteem van vissen en kippen; ook zijn zij betrokken bij het onderzoek aan runderen en varkens, dat vooral door de zoötechnische vakgroepen wordt uitgevoerd. Op onder wijsgebied houden zij zich be zig met allerlei dierlijke cellen, en de biotechnologie die daar bij hoort. In de kweekbakken binnen en rond het Zodiac-gebouw in Wageningen-west zwemmen heel wat vissen die in hun erfe lijk materiaal een kopie zijn van elkaar. Ze zijn gekloneerd: in één keer, of stap voor stap. Regelrecht gekloneerde vis sen bezitten uitsluitend erfelijk materiaal van hun moeder. Bij de bevruchting vervult de va der een bijrol. Het zaad van het mannetje wordt namelijk be straald. Het erfelijk materiaal wordt daarbij vernietigd, maar de zaadcellen kunnen nog wel de eicel binnendringen. Na een temperatuurschok, die het er felijk materiaal van de moeder verdubbelt, kan zo'n embryo zich goed ontwikkelen. In sa menwerking met de vakgroep visteelt wordt deze methode verder geperfectioneerd. Het stapsgewijs kloneren van vissen is een zaak van lan gere adem. Telkens worden broertjes en zusjes ingeteeld, en na zo'n twintig generaties zijn ze volkomen gelijk. Waarvoor dient al dit geklo- neer? „Willen we onze experimen ten goed kunnen herhalen, dan Prof. dr. W.B. van Muiswinkel. moet het uitgangsmateriaal ge lijk zijn", zegt Van Muiswinkel. „In ons geval vergelijken we wel en niet gevaccineerde die ren. Dan mag de variatie bin nen de twee groepen niet te groot zijn. Hetzelfde is nodig voor onderzoek naar het effect van giftige stoffen in het wa ter." Als voordelen van kloneren noemt hij: er zijn minder proefdieren nodig, en de resul taten van de experimenten worden nauwkeuriger. „Er is nog een reden waarom we vis sen zijn gaan kloneren. We hoopten via inteeltlijnen stam men te krijgen die duidelijk verschillen in weerstand tegen ziekten. Die lijnen hebben we inmiddels. Nu zoeken we pre cies uit waarom ze verschil len." Bij hun speurtocht naar de er felijke basis voor weerstand te gen ziekten hebben de Wage ningse onderzoekers twee ge netische kandidaten op het oog. Het zijn twee eiwitten, produk- ten van 'gezondheidsgenen' waarvan zij vermoeden dat ze verband houden met de weer stand tegen ziekten. Krijgt men de eiwitten in zuivere vorm in handen, dan kan men de bijbe horende stukken DNA -waarop de erfelijke eigen schappen vastliggen- achter halen. Van Muiswinkel: „We zien bepaalde genprodukten bij sterke dieren, en een iets ver schillend genprodukt bij zwak kere." Het lijkt om totaal ver schillende soorten erfelijk be paalde weerstand te gaan. Één type eiwit zit op het oppervlak van witte bloedcellen. Het houdt verband met de herken ning van indringers in het vis- selichaam. Cellen van sterke dieren blijken dankzij dit her kenningseiwit iets scherper te kunnen 'zien' dan de andere, de zwakkere. Het tweede eiwit komt los voor in de bloedbaan van de vis en bindt ijzer. Het ene type bindt ijzer beter dan het ande re, en berooft daarmee bacte riën -die ook kleine beetjes ijzer nodig hebben om zich te vermeerderen- van him voe dingsbodem. Wageningen wil binnen een paar jaar proberen deze erfe lijk bepaalde gezondheidsei genschappen in karpers of fo rellen te brengen. Maar dan is er nog een lange weg te gaan. Dat bewijzen experimenten met genetische gemanipuleerde vissen, die elders in de wereld al aan de gang zijn. Zo doet men onder meer in de Verenigde Staten, China en Groot-Brittannië zijn best om erfelijke eigenschappen van andere diersoorten in jonge vissen te planten. Dit gebeurt door vreemd DNA via een mi croscopisch dunne naald te spuiten in een bevruchte visse- eicel, die al een paar delingen achter de rug heeft. „Het blijkt mogelijk om DNA op deze manier over te bren gen," zegt Van Muiswinkel, die de ontwikkelingen nauwlet tend volgt. „Maar werken de nieuwe genen ook? Gaan ze uiteindelijk een eiwit maken? Ook dat is in een aantal geval len aangetoond." Vervolgens is de vraag: gaat het nieuwe eiwit op de juiste plaats in het visselichaam een functie vervullen? Dat is niet altijd het geval. Tenslotte moet een nieuwe eigenschap ook nog terechtkomen in de geslachts cellen van de vis; in enkele ge vallen is dit gelukt. In China en de Verenigde Sta ten bijvoorbeeld hebben onder zoekers het groeihormoon-gen van ratten in pre-embryo's van vissen gespoten. De cellen be gonnen het hormoon wel te maken, maar de vis groeide er niet beter door. De behandelde vissen gaven dezelfde variatie van grote, normale en kleine exemplaren te zien als gewone vissen. Momenteel doet men pogin gen om het groeihormoon van de regenboogfo rel in andere vissoorten te planten. Men ver wacht dat dit beter zal 'klik ken' dan het rattehormoon. In Canada hebben onderzoe kers het gen voor een anti- vries-eiwit uit de ene vissoort overgeplant in een andere. Een platvis die voor de Canades kust leeft in zout zeewater, kan dankzij een anti-vries-eiwit in het bloed een watertempera tuur van anderhalve graad on der nul overleven. Zalmen, die normaal bij zo'n temperatuur bevriezen, hebben het gen ingeplant gekregen, en bij vijf procent blijkt het inder daad te gaan werken. Als deze antivries-zalm verder wordt gekweekt, kan het gebied van de zalmhouderij een flink stuk naar het noorden opschuiven. Wat zijn de risico's van dit ge- ëxperimenteer met dieren, die een heel nieuwe combinatie van erfelijke eigenschappen bezitten? Van Muiswinkel: „Werk je uitsluitend met genen van de zelfde diersoort, dan verwacht ik weinig problemen. Het in- - FOTO HERMAN STOVER kruisen van eigenschappen doen we immers al eeuwen. Maar met het inbrengen van genen in vissen vanuit een an dere diersoort moet je oppas sen." In laboratoria zijn de risico's van erfelijk veranderde vissen heel klein; ze gaan niet zo mak kelijk aan de.wandel. Maar wanneer ze in de toekomst commercieel rijp zijn en naar de viskwekerijen gaan, kunnen wel degelijk risico's opdoemen. Er gaat altijd wel eens een net kapot, waarna een paar vreemde vissen de vrije natuur in zwemmen. Of die nieuwe soort dan andere soorten gaat verdringen, is niet helemaal uit te sluiten. „Dat risico kunnen we niet nemen," vindt Van Muiswin kel. „Daar zou ik voor veilig heidsmaatregelen zijn, zoals het kweken van steriele dieren: een extra set chromosomen bij voorbeeld is vaak voldoende om geen normale eieren te krij gen." Over de hele wereld probeert men vissen via genetische ma nipulatie te verbouwen tot nog vleziger en beter houdbare die ren. De Wageningers gaan dit onderzoek niet nog eens over doen. De celbiologiegroep be perkt zich tot de gezondheids kant van vissen. „Bovendien moeten we niet doen of we met genetische ma nipulatie de visteelt ineens met sprongen vooruit zullen helpen. Op korte termijn zullen huis vesting, voedsel, ziektepreven tie en vaccinatie veel meer op leveren. Er zijn nog veel rela tief eenvoudige dingen te ver beteren, en het onderzoek daarnaar moet minstens even serieus kunnen doorgaan." De echte 'Prikkebenen' in Nederland, ze bestaan nog. Officieel heten ze entomologen en ze houden zich bezig met insekten. Er zijn er ongeveer 1.000 in Nederland en bij elkaar weten ze veel over de 20.000 insektensoorten in ons land. Maar daar zit 'm de kneep: veel entomologen, die hun leven lang door een ver grootglas naar insekten turen en thuis opgezette exemplaren achter glas hebben, nemen hun kostbare kennis mee in het graf, zegt de Amsterdamse entomoloog Ben Brugge. De entomologen vermoeden dat er in ons land nog 3.000 tot 4.000 insektensoorten leven waarvan wij het bestaan niet weten. Het gaat volgens Brugge goed met het Nederlandse insektenbe- stand. Al sterven er wel soorten uit, zoals sommige loopkevers. Die leefden vooral bij de beken in oost-Nederland, maar die zijn bijna allemaal gekanaliseerd. Ook de bosbeekjuffer is een bedreigde soort geworden. Er be staat een lijst met die bedreigde soorten, maar door gebrek aan kennis en door onwil komt het volgens Brugge nog te vaak voor dat er wordt ingegrepen in de natuur. „Er is bijna geen onbeschermd stukje natuur meer in Nederland. Soms is dat juist goed voor de insekten, soms niet". Een team Europese wetenschappers dat bezig is met de ont wikkeling van een revolutionaire vorm van kernenergie is er in geslaagd gassen te verhitten tot een recordtemperatuur van meer dan 100 miljoen graden celsius, bijna 10 maal de tempera tuur van de zon. Dit heeft de woordvoerder van het Gemeen schappelijke Europese Torus-kernfusieproject (JET), John Maple, bekendgemaakt. Maple zei dat de doorbraak werd bereikt in een serie proeven die erop was gericht energie te winnen uit het nabootsen van de nucleaire reactie die plaatsheeft in de kern van de zon. Vol gens hem is een nieuwe energiebron aangeboord, die „gebruikt kan worden op het zeer belangrijke moment waarop olie en ko len schaars zuilen worden". De experimenten zijn gedaan door wetenschappers uit veertien Europese landen, die elektriciteit proberen te winnen uit het complexe proces van kernfusie. In tegenstelling tot het proces van kernreactie, waarbij atomen worden gespleten, brengt de kernfusie atomen gedurende gedeelten van seconden juist bij elkaar in enorme ringvormige vacuüms die zijn omgeven door sterke magnetische velden. Maple zei dat de JET-wetenschappers niet alleen de hoogst ge meten temperatuur ooit hadden bereikt, maar dat zij deze ook gedurende periodes van meer dan 1 seconde wisten vast te hou den. Bovendien lukte het hen in die tijd gasdeeltjes met elkaar te laten samensmelten in de gewenste dichtheid, 100.000 maal dunner dan de lucht. „We zijn zeer trots op onze resultaten, hoewel we nog een heel eind van het uiteindelijke produkt zijn verwijderd", aldus Ma ple. Hij voegde daaraan toe dat de temperatuur was gemeten door middel van laserstralen die tegen de gasdeeltjes botsten. TNO, in het bijzonder de hoofdgroep Maatschappelijke Technologie, heeft een computer-programma ontworpen, waarmee heel snel drenkelingen op zee en overboord geslagen kostbare of gevaarlijke waar opgespoord kan worden. Wan neer gegevens over wind en zeestromingen kan het pro gramma binnen enkele seconden een zoekgebied afpalen, waarin drenkelingen terecht zijn gekomen. Dat is veel sneller dan berekeningen maken met behulp stapels formulieren: dat kost op zijn minst een uur. In het Kustwacht centrum te IJmuiden heeft men enkele weken proefgedraaid met het nieuwe systeem dat 'Seaf loat' heet, en men is er »rg en thousiast over. Dat meldt het TNO-magazine 'Toegepase We tenschap' in zijn oktober-nummer. Daarin ook een pleidooi voor de invoering van een Europees milieu-label voor milieuvriendelijke producten naar het foor beeld van de Westduitse Blauwe Engel. Tenslotte een proftsso- rale boodschap van de nieuwe Tilburgse hoogleraar Antiony Gaillard: stress en inspanning moet je leren doseren: teveel is niet goed, maar te weinig ook niet. Meer gehoord, of niet? Nieuwe Beta, het tijdschrift voor Milieu, Energie en Schine Technologie laat milieu-filosoof prof. dr. Lucas Reijnders ain het woord over Europa 1992, de vrije handel en de gevolgm daarvan voor het milieu. Reijnders is daar uiterst somber ove: 1992 wordt een milieuramp, omdat de Europese commissie as principe huldigt, dat milieu-maatregels niet concurrentie-ver- valsend mogen werken, mewt andere woorden: het Europest milieubeleid wordt teruggeworpen naar de normen van de minst ontwikkelde partner. Een leuker idee is dat van de vakgroep Milieu-biologie van de leidse Universiteit: betaal de boeren om 'natuur te produceren', net als ze betaald worden om bieten, aardappels of melk te ma ken. Alles heeft zijn prijs: jonge vogels, eieren, slootoeverplan- ten, weideflora en noem maar op. Een vervuilend metaal als aluminium komt via schoorsteen pijpen, lozingen en andere zogenaamde oplossingen bij tonnen in het water en de atmosfeer en vandaar in de zee. Ook is alu minium een van de van nature meest voorkomende elementen in de aardkorst. In zee verdwijnt het plotseling uit het beeld van de analist/onderzoeker. Twee geleerde snuffelaars van Dalhousie University in net Amerikaanse Halifax hebben een zee nagebouwd in een vat van tien meter lengte, een soort compromis tussen een echt stuk zee en een reageerbuis. En daarin ontdekten ze dat be paalde microscopisch kleine zeeplanljes het aluminium uit het zeewater verwijderen. Niemand weet nog waarom ze dat doen, hoe ze het verwerker en waarom ze er niet aan doodgaan, omdat alumunium rede lijk giftig is. Er is nu wel, zo meldt het wetenschapsblad 'Natu re' van 20 oktober, een verklaring voor het feiot, dat er zo wei nig aluminium voorkomt in de oceanen. ie Braziliaanse president tzijn gastheer, de presidei \gilinetti. Bak voor de kweek van karpers in het nieuwe Wageningse proefbedrijf en onderzoekscen trum De Haar Vissen. - FOTO REIN HEIJ Door Lidy van der Lugt De landbouwende mens heeft door de eeuwen heen nuttige planten aan de natuur onttrokken, en er via kruising en verzor ging kasplantjes van ge maakt. Op hun beurt hebben die cul tuurplanten van meet af aan de wilde flora beïnvloed. Die veredelde gewoon mee. Het is nooit als een probleem ge zien. Maar nu er erfelijk ver anderde planten in de maak zijn, is meer onderzoek nodig naar de risico's van uitwisse ling tussen cultuur en na tuur. Dat vindt dr. R. van der Meijden, botanicus op het Rijksherbarium in Leiden. De flora in Nederland veran dert sterk, stelde hij tijdens een bijeenkomst in Wagenin gen over de risico's van de biotechnologie. Ook de na tuurreservaten dragen dui delijk sporen van menselijk handelen. Cultuurgewassen 'ontsnappen', of ze bestuiven verwante soorten in de vrije natuur. Tot een plaag hoeft dat In heel Europa is waar schijnlijk niet één wild appeltje meer te vinden. Uit archeologische gege vens weten we, dat de wilde appel niet groter was dan een kers. Maar in Europese natuurreservaten is de kleinste appel vijf centimeter in doorsnee. FOTO ARCHIEF DE STEM niet altijd te leiden. Verande ringen in erfelijke eigen schappen gebeuren voortdu rend. Volgens sommige we tenschappers trekken die spontane genetische veran deringen zich zelfs niets van soortbarrières aan. Via vere deling en genetische manipu latie van planten gaan ver anderingen niet spontaan, maar wel veel sneller. De Amerikaanse vogelkers, die onze bossen verovert, is een voorbeeld van een ge slaagde ontsnapping, die een niet voorspelde invasie in luidde. Bestuiving door wind en insekten is echter nog veel onberekenbaarder. Be staande planten kunnen er kleine veranderingen door oplopen, die pas zichtbaar worden als de planten plotse ling overal opduiken, of an dere ongewenste gedragin gen gaan vertonen. Van der Meijden pleit voor het zichtbaar maken van er felijke veranderingen; even tueel kunstmatig, door de verandering te koppelen aan het gen dat bijvoorbeeld de kleur van de bloem bepaalt. „Dan weten we waar en wanneer iets van het veld ontsnapt is. We hebben ge noeg slechte ervaringen met de knolcyperus om te weten hoe belangrijk de zichtbaar heid is." De knolcyperus is een on kruid dat meekwam met de gladiolenteelt. Het ziet eruit als gras, zodat het zich lange tijd ongemerkt kon versprei den. Inmiddels is de opmars van de knolcyperus tot staan gebracht. Maar zeker dui zend hectare cultuurgrond is ermee besmet. Plagen en invasies lijken vooral het probleem van landbouwkundigen. Maar ook natuurbeheerders 'zou den op hun tellen moeten passen. Totnutoe maakt nie mand zich er druk over, dat koolzaad zich spontaan ves tigt in wegbermen en opge spoten land. En evenmin over het feit dat het wilde veld- beemdgras onbehaarde za den heeft gekregen, nadat de zaadteelt zijn veredelde broertjes hierop had geselec teerd. In heel Europa is waar schijnlijk niet één wild ap peltje meer te vinden. Uit ar cheologische gegevens weten we, dat de wilde appel niet groter was dan een kers. Maar in Europese natuurre servaten is de kleinste tippel vijf centimeter in doorsnee. Het ziet er naar uit, dat in ons land geen overwegende bezwaren bestaan tegen bio- technologische proeven met granen, aardappelen en kool soorten. Bij bieten en penen ligt dat anders, omdat daar ook wilde soorten van voor komen. Veldproeven kunnen dan wel eens tot uitwisseling ,van ongewenste eigenschap pen leiden. De zaadtelers van biet en peen kennen die uitwisseling al lang. Penen en andere cul tuurgewassen die naast het Veld blijven liggen, vervallen binnen enkele generaties tot het oorspronkelijke wilde ty pe. De wilde peen groeide hier al duizenden jaren voor dat vanuit Afghanistan via de Moren de eerste eetbare soorten kwamen. Pas vanaf de zeventiende eeuw prijkt "op schilderijen van Hol landse meesters de bekende oranje wortel. Ondanks eeuwenlange ve redeling van peen levert de Nederlandse flora nog steeds alleen de houtige, eenjarige wilde peentjes op. Is er dan geen wederzijdse uitwisse ling? Dat kan pas aan het licht komen, wanneer de wilde peen erfelijk wordt ontleed. Maar hopelijk hoeft het la boratorium er nooit aan te pas te komen om een nieuwe wildgroei van peen te achter halen. feec. partij beweerde met een op-1 mst van 33 procent in zwarte ken de aanstichters tot een kiezingsboycot afdoende op| nummer te hebben gezet. lisschop Desmond Tutul emde de bewering van de re ting 'een grote grap'. Hij es erop dat slechts een frac- van de zwarte bevolking als zer staat ingeschreven. Tutu andere anti-apartheidslei- •s drongen er bij de regering aan zich niets aan te trekken n de blanke extremisten, en ierhandelingen te beginnen! de zwarte bevolking volle stemrecht te geven. „Je ut de statistieken manipule- zoveel je wilt", zei Tutu. eit blijft dat de zwarte Zuid- ■ikanen de apartheid ver- rpen, en dat de regering pro- ert deze in een nieuw jasje te iken." De Conservatieve Partij, die artheid veel strikter wil toe- ssen dan dat nu gebeurt, is er it in geslaagd haar boude Drspellingen geheel te doen komen. Pretoria bleef op het ipertje, met 22 tegen 19 ze- s, behouden voor de nationa- ten van Botha, en ook in anjevrijstaat, de meest lan- ijke van de Zuidafrikaanse ovincies, kregen de conser- tieven niet echt voet aan de ond. Dat was wel het geval in ansvaal, de dichtstbevolkte Dvincie, waar de conservatie- ti 67 gemeenten in handen tgen tegenover 30 voor de| tionalisten. In Johannesburg kregen de tionalisten voor het eerst de eerderheid, maar ook de con- rvatieven behaalden hun rste zetels in deze stad. Zowel de conservatieven als nationalisten beweerden dat uitslag hen een gunstige uit ingspositie bood voor de alge- ine verkiezingen die begin 10 worden verwacht. Treur- cht zei dat zijn partij nu in 1 sterkere positie was om rzet te bieden tegen de plan- n van de regering om stads- ntra voor alle rassen toegan- lijk te maken en meer belas- tggeld door te sluizen naar 'arte wijken. Minister Chris lunis van constitutionele ont- kkeling verklaarde evenwel t de uitslag nieuwe vaart zal OSKOU (ANP/UPI/DPA) dg van de Sovjetunie een bt ebel (108 miljard gulden), o idget. t heeft de Russische minister 6 bekendgemaakt aan het b ti de Opperste Sovjet, het Rus r"Tg komen het jaarplan vai de begroting voor 1989 aan de Het is de eerste keer dat de So fort op de begroting toegeeft, g overschotten of sluitende terde dat die berichten onjui ertreffen al jaren de inkoms tvoerige economische mana ■otaliteit en het passieve fin >rdt doorbroken, heeft volge °tere openheid in de Sovjetuni pe overheidsinkomsten groei 458 miljard roebel. De uitgai flard roebel. Primair staat v t tekort, aldus Gostev. Het zoe o en naar bezuiningsmogelijk

de Stem | 1988 | | pagina 4