UIEN IULST Den Dullaert krijgt toch extra geld De Mul heeft spijt van gift aan Scouts Jakko verrast iedereen met een ei Nieuw buitenbad Hulst kost nu al erg veel geld uur UITBREIDING VAN INDUSTRIETERREIN BIJ WALSOORDEN Blaauwe Hoeve viert twintigjarig bestaan Plannen Projektbouw in Axel van de baan Hobbydemonstraties in jarige bieb Axel pste DE STEM PLAATSELIJK NIEUWS R HOOFT I MERKBANDEN I Nationale werkdag in het landschap SCHIETINGEN iUWENEEL ag 9.00-17.00 u. .00 u. DE STEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 28 OKTOBER 1< T22 WETHOUDER WEEMAES TREKT RAAD HULST OVER STREEP KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse aast op een stuk weiland aan de Mariadijk om hel industrieterrein in Walsoorden uit te breiden. Kessen in radio-kwis Clinge Heikant St.-Jansteen Selecteren Parochieblad heet 'Basiliek-Kroniek' Van harte gefeliciteerd met jullie 40-JAR1G HUWELIJK Cindy, Maarten, Claudia. modem en klassiek Fonkelende kollektie sieraden en horloges van wereldklasse o.a. Seiko - Pulsar - Lorus LOKKENGALERIJ raat 24 AXEL 101155-2201 ISONDERNEMING straat 25, 's-Gravenpolder 1-1517 b.g.g. 1327 ening. Overal te ontbieden. iacht bereikbaar. Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst spijkert het tekort van 7000 guUen bij waar mee de Stichlng Den Dul- laert vorig theaterseizoen is geconfronteeid. De gemeenterad besloot daar toe gisteren ra een uitvoerige discussie, wairbij het betoog van wethoudir Weemaes nog verschillende twijfelende raadsleden over de streep trok. Enkel A. Iouben (WD) en P. Stevens (Gemeenschappe lijke Belang/n) waren tegen de extra subside. Zij meenden dat Den Dullaert er wat al te ge makkelijk over dacht door meteen maar bij de gemeente aan te kloppen. „Er is afgespro ken dat men een 43.000 gulden zou krijgen", betoogde Houben, „en nu ze dat overschreden hebben moeten ze dat maar zien te dekken uit de subsidie voor het volgend seizoen". Mevrouw E. Hageman (CDA) wees er op dat er eenvoudige redenen zijn voor het tekort, een te kleine zaal en matige be langstelling voor voorstellin gen in de kleinere kernen. Ze meende dat Den Dullaert bij zonder goed werk heeft ver richt en dat beter niet teveel gezeurd moest worden over die paar duizend gulden. Ook G. Naessens (Gemeente belangen) en B. Martens (PvdA) meenden dat als geko zen wordt voor het brengen van professionele podium kunst, dat ook wat mag kosten. J. van Dorsselaer had het beter gevonden dat Den Dullaert eerst de twee proefseizoenen had volgemaakt, alvorens bij de gemeente aan te kloppen. Kritische geluiden waren er ook te horen van W. de Brou wer (Gemeenschappelijke Be langen). „Voor deze keer ga ik nog akkoord, maar ze hoeven volgend jaar weer niet te ko men", zei hij alvast. Dat stelde ook H. Vercauteren (CDA). Wethouder P. Weemaes somde een lijst maatregelen op die Den Dullaert al heeft geno men om de eindjes aan elkaar te knopen: schrappen van kof fieconcerten, geen voorstellin gen in de kernen en duurdere toegangsprijzen. Hij pleitte er voor Den Dullaert de kans te geven het experiment (organi satie van profesioneel theater zonder inhoudelijke bemoeie nis van de gemeente) voort te zetten. „Als de raad niet ak koord gaat, is er geen theater programma meer voor de rest van dit seizoen. Zo simpel is dat". „Dat is dan erg vervelend, maar wel hun eigen schuld", vond Houben. De overgrote meerderheid van de raad dacht daar echter anders over. Hontenisse aast op weiland Van oize verslaggever Het gaat om een perceel dat nu nog gepacht wordt door veehouder J. Verschueren en dat aansluit aan het op slagterrein van de betonfabriek Bleijko. Burgemeester A. Kessen deelde dat mee tijdens de raadsverga dering, naar aanleiding van vragen dool CDA-raadslid H. Bruggeman. Deze wees B en W erop dat zien op zeer korte ter mijn wellicht een mogelijkheid aan dient om extra industrie- grond op de kop te tikken. De betrokken veehouder, die al ja ren overloop ligt met Bleijko, heeft nanelijk de mogelijkheid gekregen om zijn bedrijf te verplaasen naar de Flevopol- der. Hl zou daar de beschik king krijgen over zowat vijftig hectare grond. Briggeman wist ook dat de veehcuder zijn beslissing over een «ventuele verhuizing snel moet nemen. „Dus het is zaak om als gemeente snel actie te ondernemen om die grond te verwerven", aldus het raadslid. Hij werd daarbij op zijn wen ken bediend. Volgens burge meester Kesser is er twee we ken geleden al een brief naar de dienst Domtinen toegegaan met de mededeling dat de ge meente wel belangstelling heeft voor een vrijkomende lap grond. Gedacht wordt aan een perceel van zowat anderhalve hectare. Met de sanering van de vee houderij zou meteen ook het al jaren slepend conflict met Bleijko de wereld uit zijn. Ver schueren werd de afgelopen ja ren herhaaldelijk geconfron teerd met dode en zieke koeien, die graasden op het weiland nabij Bleijko. De dieren zouden giftige stoffen hebben binnen gekregen als gevolg van het te ren van buizen bij het betonbe drijf. Metingen op het grasland toonden inderdaad hoge waar den aan. Dat was reden voor de provincie om strengere voor waarden te stellen aan het coa ten van de betonbuizen. Of de veehouder inderdaad de grote stap neemt om met zijn hele hebben en houden uit zijn geboortestreek te vertrek ken is nog niet zeker. Ver schueren was gisteren niet be reikbaar voor een reactie. Van onze versliggever AXEL - DeAxelse wethouder H. de Mul (CDA) geeft vol mondig toe lat hij de gift die de NMB aan hem gaf met de bedoeling het geld door te sluizen naar een vereniging niet zonder toestemming van de raad aan de Scouting Axel had mogen geven. „Ik wil min verontschuldigin gen aanbeden", sprak De Mul gisteren fjdens de raadsverga dering. „Je formele weg die ik moest bftvandelen heb ik niet bewand<td". Hij zei op het mo ment dal hij de 2500 gulden aan de Scoiting gaf niet van zijn fout of de hoogte te zijn ge weest.; Het WD-raadslid T. Mar- teijn naakte De Mul de vorige raad/vergadering attent op hogelijk fout. Maar intus- het geld aan de Scouting ven, die het inmiddels opgemaakt aan het op knappen van het scoutingge- bonv. De raad vond het net als De Mul zelf te ver gaan om het geld terug te vragen. De laatste bemdrukte dat het geld im- men naar een goed doel is ge- gaai, en dat hijzelf terdege had nagdacht voordat hij de Scou- ting uitkoos. Marteijn wilde echer wel dat de raad de zaak zoucorrigeren. Op voorstel van burgemeester W. de Graaf be slot men toen de gift alsnog god te keuren. Mevrouw Cammaert en Jakko bekijken het ei. Van onze verslaggever SINT-JANSTEEN - De grijze rood staartpapegaai Jakko woont al zo wat tien jaar in huis bij de familie Cammaert in Sint-Jansteen. Deze week verrastte Jakko iedereen door pardoes een ei te leggen. Een gebeurtenis, zo meent de Hulster bioloog G. Sponselee, die niet alle dagen voor komt. Dat blijkt ook wel, want tien jaar lang was er aan Jakko niets bijzon ders te zien. Jakko is van het wat zwijgzame type. Meer dan een eenvoudig 'hallo' krijgt hij niet uit de snavel. Dagelijks hoogtepunt is als 's avonds de kooi open gaat en hij tevreden bij mevrouw Cammaert op - FOTO DE STEM COR J. DE BOER schoot mag zitten. „Hij was al wat on rustig bezig", zegt mevrouw Cammaert, „net of hij moeite had met zijn ontlas ting". De volgende dag bleek de ware oorzaak. In de kooi lag het ei. Volgens bioloog Sponselee zijn broe- dresultaten van de roodstaartpapegaai overigens al helemaal schaars. Ook al omdat men deze vogels gewoonlijk niet in paren houdt. Van onze verslaggever HULST - Voordat de eerste spade voor een nieuw buiten bad de grond in kan is de gemeente Hulst al meer dan 100.000 gulden kwijt. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering, waar het voorstel aan de orde kwam om een globaal onderzoek te laten uitvoeren. (ADVERTENTIE) 3-osVoet O® m i SINDS 1910 VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS A bij ons het laagst in prijs Informëer vrijblijvend Van onze verslaggever HULST - De Blaauwe Hoeve in Hulst bestaat vandaag twintig jaar. Een feit dat het verzorgings- en verpleeghuis niet aan de grote klok wil hangen, maar op bescheiden wijze viert. WBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND tentoren brneuzen, Hulst en Goes. Airessen en telefoon- ummers op pagina 2. 'peningstljden: •30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain van Damme, Peter Vierenhalm, Conny van Gremberghe, Ronald verstraten, Cor de Boer (toto), Ton Koomen (sport). Goes: Jan Jansen. Hulst: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef), Joep trommelen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. Dat onderzoek naar de moge lijkheden voor een ligwei en sluis bij het overdekte bad, met in het achterhoofd een nieuw buitenbad, gaat 25.000 gulden Van onze verslaggever TERNEUZEN - Zaterdag 29 oktober vindt voor de tweede keer de nationale werkdag in het landschap plaats. Vorig jaar oktober werd deze dag voor het eerst gehouden. De nationale werkdag in het landschap zal een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis wor den. De Stichting Landschapver zorging Zeeland houdt die dag in Zeeland. In Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt door vrij willigers van de natuurbe schermingsvereniging Steltkluut gewerkt bij de fami lie Dekker aan de Polderstraat 60 bij Zaamslag. Zij zullen een drinkput opschonen, knotwil gen knotten en hoogstamfruit- bomen snoeien. Aanvang 9.30 uur. kosten. Mocht er in de toekomst geld worden gevonden voor de aanleg van dat bad, dan gaat er al 75.000 gulden aan een be- steksklaar plan, plus nog eens 10.000 gulden aan de aanbeste ding. Wethouder W. Kayser le pelde deze cijfers op tijdens de discussie over het globale on derzoek. De meeste fracties bleken nogal geschrokken van de 25 mille kosten en meenden dan ook dat de eigen gemeente ambtenaren mans genoeg wa ren om zo'n globaal plannetje ineen te knutselen. „Onze eigen mensen zijn zelf van mening dat ze dat nou juist niet kunnen", reageerde wet houder W. Kayser. „Een lig- weitje aanleggen zal uiteraard geen probleem zijn. Het zit hem in die sluis". Deze voorziening moet badgasten de gelegenheid geven vanuit het overdekte bad naar de ligwei te gaan en an dersom. Volgens de wethouder komt daar aan allerlei techni sche zaken heel wat bij kijken. „We hebben daar een deskun dig bureau voor nodig", conclu deerde hij. Voor de eigen dienst is rekening gehouden met 7.000 gulden kosten en de overige 18.000 gulden gaan naar het bu reau. De wethouder becijferde dat dit bureau maar tien dagen heeft om het globaal onderzoek te doen. „Dat is 1.800 gulden per dag", becijferde B. Martens (PvdA) op zijn beurt. „Dat moeten dan wel zeer deskun dige mensen zijn". KLOOSTERZANDE - De gemeente Honte nisse is door de NCRV uitgenodigd om mee te doen aan de radio-kwis 'Heer en Meester', waarbij telkens twee gemeenten tegen elk aar in het strijdperk komen. Het drie leden tellend kwisteam van Hontenisse, neemt het op 1 december in een rechtstreekse uit zending op tegen de Zuid- Hollandse gemeente Schipluiden. In totaal zijn, verspreid over tien afleveringen, twintig gemeenten uitge nodigd. Wie uiteindelijk het hoogste puntentotaal scoort krijgt 10.000 gulden, te besteden aan een goed doel in de gemeente. Behalve het kwisteam moet in het gemeentehuis ook een 'denktank' paraat zitten om te assisteren bij het zoeken naar antwoor den op de vragen. Wie er behalve burge meester Kessen nog deel zullen uitmaken van het kwisteam is nog niet be kend. Wel dat het interge meentelijke duel op 1 de cember rechtstreeks wordt gestreden van 11.30 tot 12.40 uur via de zender Radio 2. „Wij hebben ervoor gekozen om het jubileum samen met de bewoners in kleine kring te vieren", licht directeur W. van Vegchel toe. Het was zijn idee de bewoners te vergasten op een musical, opgevoerd door het bestuur, de directie en de staf. Hij stapte op H. Knöpker, directeur van het Axelse be jaardenhuis De Vurssche af en die was zo enthousiast dat hij de regie op zich nam. „We we ten dat de bewoners het op prijs stellen als ze ons met z'n allen eens op het podium zien staan", zegt Van Vegchel. De musical begint om 14.30 uur en heet Het Stamlokaal. Het verhaal speelt zich af in een café, waar de mensen on der andere spreken over het werk en de geschiedenis van De Blaauwe Hoeve. In de tek sten en liedjes worden enkele kwinkslagen uitgedeeld in de richting van minister Brink man, de gemeente en de pro vincie. Aan de musical doen ongeveer veertien mensen mee. B en W van Hulst alsmede de provincie hebben een uitnodi ging voor de musical ontvan gen. Het jubileum begint 's morgens om 10.00 uur met een eucharis tieviering, waarna de bewoners op hun eigen afdeling geza menlijke een borreltje nutti gen. Om 12.00 uur is het tijd voor het feestdiner, waar ook de bewoners van Het Blaauwe Hofke (de twintig aanleunwo ningen) en de deelnemers aan Gast aan Tafel voor uitgeno digd zijn. Sinds Prinses Margriet De Blaauwe Hoeve in 1968 opende, is er volgens Van Vegchel veel KOERSBALCLUB - De Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft de moge lijkheid een koersbalclub op te richten. Als er voldoende belangstelling is voor dit be wegingsspel zal er de tweede donderdag in december ge start worden met deze nieuwe activiteit. De leden krijgen nog bericht over deze club en de mogelijkheid tot opgave. KAARTING - In gemeen schapscentrum 't Heike werd een prijskaarting gehouden waaraan 20 personen deelna men. Uitslag: 1. H. de Vos, Heikant; 2. N. Goossens, Kloosterzande; 3. L. van Goe- them, Kloosterzande. ALLERHEILIGEN - In ver band met de viering van Al lerheiligen houdt men dins dag 1 november een gezongen mis in de parochiekerk van St.-Theresia. ALLERHEILIGEN - Voor de viering van Allerheiligen komt men in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper bijeen op zaterdag 29 oktober om 19.00 uur. Dan houdt men een gezongen dienst met me dewerking van het dames koor. De hoogmis zondag 30 oktober is om 10.30 uur. ST.-JANSTEEN - Bejaarden- schieting an de Katholieke Bond voor Ouderen in het gemeen schapscentrum met deelname van 41 personen. Hoge vogel: Van Landegem, Stekene; eerste zijvo- gel: Jansen, Moerbeke; tweede zijvogel: Vermeulen, Kieldrecht; grootste aantal (6): P. van Waes- berghe, St.-Jansteen. HEIKANT - Kermisschietingen in zaal de Block. Eerste schieting met 64 personen: eerste en tweede hoge vogel: W. Kuijper, Hulst; eerste zij vogel: E. Vervaet, Koewacht; tweede zijvogel: R, Herrewegh, Heikant; grootste aantal (5): A. Boussen, Kapelle- brug. Tweede schieting met 66 personen: hoge vogel: W. Kuij per, Hulst; eerste zijvogel: J. de Waal, Koewacht; tweede zijvo gel: R. Herrewegh, Heikant; grootste aantal (4): W. Blom- maert, Hulst. HEIKANT - Kermisschietingen In 't Heike. Eerste schieting met deelname van 40 personen: hoge vogel: A. Dobbelaer, Vogelwaar de; eerste zijvogel: L. van Kerk hoven, tweede zijvogel: H. de Vos, beiden Heikant; grootste aantal (5): mevrouw H. Dobbe laer, Vogelwaarde en R. Meer- schaert, St.-Jansteen. Tweede schieting met 80 personen: eerste en tweede hoge vogel: E. Luijks, Kloosterzande; eerste zijvogel: E. van Hoye, Heikant; tweede zijvo gel: J. de Waal, Koewacht; groot ste aantal (6): J. Thuij, Heikant. Van onze verslaggever AXEL - De bouw van acht premie-A woningen door Pro- jektbouw Zeeland aan de Jan van Eyckstraat in Axel gaat niet door. Het ministerie van VROM heeft de huizen niet toegevoegd aan het contingent voor dit j aar. veranderd. Er werd nieuw bouw gepleegd, er kwamen aanleunwoningen naast het te huis en er vond ruim een jaar geleden een ingrijpende reno vatie plaats. In 1968 waren er 172 plaatsen in het verzor gingstehuis en 83 in het ver pleeghuis. Nu zijn die cijfers 157 en 120. Daarnaast had ook De Blaauwe Hoeve te maken met de niet aflatende bezuinigings- golven. „Ik vind dat een rot woord", stelt Van Vegchel. „We kregen inderdaad minder geld, maar dan moet je prioriteiten gaan stellen. Die lagen bij ons op de renovatie. Het gevolg is wel dat je voor andere dingen, bijvoorbeeld de inventaris, minder over hebt". Wel kampt De Blaauwe Hoeve met een personeelstekort. „We moeten roeien met de riemen die we hebben, en dat lukt eigenlijk niet", vervolgt hij somber. Ge lukkig is een groot aantal vrij willigers bereid in te springen, al stelt Van Vegchel nadrukke lijk dat waar beroepskrachten nodig zijn, vrijwilligers het werk niet kunnen en mogen overnemen. „Wel zijn we van plan het werk van de vrijwilligers te gaan structureren, zodat ze precies weten wat ze moeten doen en hun plaats in de organisatie kennen. In november gaan we daarover rond de tafel zitten". Het vrijwilligerswerk varieert van het zondag met rolstoel- gangers naar de kapel gaan via bezoekjes tot meedoen aan ac tiviteiten. Dat deelde wethouder J. van Schaik gisteren mee tijdens de raadsvergadering. Hij stelde voor de kavels niet aan Pro- jektbouw te verkopen. Axel heeft voor het volgend jaar im mers toestemming om veertien premie-A huizen te bouwen, en nu al acht stuks aan Projekt- bouw verkopen zou oneerlijk zijn tegenover andere kandida ten, stelde hij. De Raad was het met hem eens. De kavelprijs ligt nu op 28.000 gulden, de prijs die Projektbouw biedt. Als er gegadigden komen die bijvoor beeld premie-B of woningwet woningen willen bouwen, komt de prijs overeenkomstig het exploitatieplan hoger te liggen. Tijdens de vergadering bleek er bij bijna alle partijen ondui delijkheid te bestaan over de aanleg van de kabel-tv in Axel. Met name het aantal 'onrenda bele gebieden' dat niet op de kabel aangesloten wordt, baarde de raadsleden zorgen. Van Schaik stelde hen echter gerust met de mededeling dat de overeenkomst met de ex ploitant gehandhaaft blijft. Dat betekent dat onder andere de Kinderdijk, Spui en Overslag in principe niet binnen het machtigingsgebied vallen dat kabel krijgt. De exploitant is wel aan het uitzoeken wat de extra kosten zijn om deze gebieden alsnog aan te sluiten. De gemeente moet dan later beslissen of ze eventueel in de buidel wil tas ten om ze aan te sluiten. De raadsleden H. Cijsouw (WD) en J. van den Bosse (CDA) stemden tegen de ver koop van het bejaardenoord De Lindenhof in Zuiddorpe aan beleggingsmaatschappij Im- mobel. Omdat de gemeente bij de rk Stichting Bejaardenzorg Zuiddorpe garant stond voor een verkoopprijs van 330.000 gulden, kost deze transactie de gemeentekas 80.000 gulden. Van den Bosse stelde dat de ge meente de verkeerde weg heeft bewandeld. Door een besluit te nemen over de garantie, kon iemand die een bod op De Lin denhof wilde uitbrengen, het bedrag mooi in zijn voordeel bijstellen; de gemeente zou toch wel bijpassen. Van Schaik moest hem gelijk geven. Omdat het besluit in een openbare vergadering genomen is, wist iedereen ervan, zei hij. Cijsouw bleef bij zijn eerdere standpunt dat Axel veel te snel heeft gehandeld met de ver koop, en wilde weten in hoe verre doorverkoop van het ge bouw onmogelijk is gemaakt. Van Schaik bracht daar te genin nu de kans gegrepen te hebben, omdat niemand kan zeggen of er nog een beter dan wel slechter bod komt. In het verkoopcontract tussen de stichting en Immobel staat niets over doorverkoop. Maar Van Schaik achtte de bestem ming 'openbare voorziening' genoeg bescherming biedt te gen al te abrupte veranderin gen in het gebruik van het ge bouw. Van onze verslaggever HULST - Het nieuwe paro chieblad dat vanaf Kerst mis in Hulst zal verschijnen krijgt de naam 'Basiliek- Kroniek'. De werkgroep die de voorbe reiding van het parochieblad op zich heeft genomen, heeft deze naam gekozen uit meer dan honderd binnengekomen suggesties. De naam sluit, zo meent de werkgroep, heel duidelijk aan bij het gebouw dat toch het middelpunt van de Hulster ge loofsgemeenschap is ademt bo vendien ook een historische sfeer uit. De bedenkster van de naam is Ellen Mangnus uit de Liniestraat te Hulst. Ellen zal bij de presentatie van het eer ste nummer uitvoerig in het zonnetje worden gezet. Ook de andere prijswinnaars zullen hiervoor worden uitgenodigd. De prijswinnaars bij de jeugd zijn: 1. Ellen Mangnus, 2. Jessica van Geertruy, 3. Michael Freijzer, 4. Fanny Heykoop, 5. Stijn Bracke, 6. Ben Vos, 7. Koen Schelfhout, 8. Ma rianne Verstraaten, 9. Eveline de Theije, 10. Natascha Serie. De prijswinnaars bij de volwassenen: 1. A. van den Manacker, 2. L. Na- gelkerke, 3. B. de Koek, 4. A Hel- mich, 5. W. van Olffen. Van onze verslaggever AXEL - In de eerste twee weken van november vindt er in de Christelijke Openbare Bibliotheek in Axel een aantal hobbydemonstraties plaats. Ze vormen een nieuw onder deel van de activiteiten ter ge legenheid van het veertig-jarig bestaan van de bibliotheek. Op 1 en 2 november kan het pu bliek zien hoe weven in zijn werk gaat. De Axelse kleder drachtpoppen en het Hardan- ger borduurwerk staan 4 en 5 november in de belangstelling. Op 7 november is er applicatie van wandkleden en het zoge naamde patchwork te zien. Het graveren van glas staat 8 no vember centraal. Kinderen die er een middagje extra leuk uit willen zien, kunnen zich nu al melden in de bibliotheek voor het grimeren op 9 november. Op 11 en 12 november tenslotte is er een demonstratie kant klossen. In de periode van 1 tot en met 12 november is er in de bi bliotheek tevens een tentoon stelling te zien van de werk stukken die de leerlingen van de cursus creatieve vorming van het club- en buurthuis werk hebben gemaakt. v C

de Stem | 1988 | | pagina 15