'WOV meer dan regionale verbinding' mitlfo? PROVINCIE HEEFT WEINIG GELD VOOR SCHOONMAAKOPERATIE Jaarlijkse bazaar De Veste druk bezocht Geen alternatieve straf voor jonge Middelburger Koningin ontmoet dappere Zeeuw "Coördinatie nodig van de bestuursacademies' ;o Breda Eigenaar Kleine Vogel is boos op de gemeente Actie -25% levert Axel en Sas 45.000 gulden op toch te heb- anuari t mee. regels de ïjn in van 99) ge- huis wel in en maar forma- dan. aar 06- nt per agen 30 uur rtings- ormati- corres- bij uakke- ran uw en kennismaking it gesorteerde ■eek van Breda ft weer wat!! nnekenweg nr.1 Rommelmarkt IETS TE VIEREN? tt NIEUW STRUCTUURSCHEMA VERKEER EN VERVOER: Ook in Axel korting op de hypotheek VOORZITTER SWO VREEST AFBRAAK VAN HET OUDERENWERK 'VERDACHTE GAAT MAAR DOOR MET HET MISHANDELEN VAN MENSEN" VRIJDAG 28 OKTOBER 1988 TIJDENS BEZOEK AUSTRALIË Emancipatie Verbetering Kanaal door Zuid-Beveland kost 162 miljoen Afin Ishire inou, traat. WIE HEEFT onze bastaard lassie/groenendaeler ge zien, zwart, spitse snuit, grote pluimstaart, wit befje en tenen, weg v.a. 20-10, omg. Mastbos/Overase- weg. Tel. na 17 u. 076- 650185. 60+, i, omst heer. uwe, zelli- bo- é-le- sken. o.nr. ZEER jeugd. sl. sport. 60 er wil naar camping in Zd- Spanje, welke dito vr. v.a. 45 jr. wil mee? Br.o.nr. 934279. 2 LEUKE jongens zouden graag in contact willen ko men met 2 leuke jongeda mes tot 25-35 jaar. Houden van motorrijden, van wan delen, uitgaan. Hobby's vogeltjes houden, goede oude muziek. 076-149063- bij gehuurde films, kties met leuke prijzenl kC.D. verhuur voor e ak- een 076- Elke zondag 10-17 u. in de zalen hotel Den Bonten Os Baarle-Nassau. Vrij entree Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant tt culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen 076-713381 DE STEM VANZEELAND T27 ïan onze verslaggever MIDDELBURG - De Wes- terschelde Oeververbinding iffOV) wordt veel meer dan een voor Zeeland belang rijke regionale route. De brug/tunnel is onderdeel van een doorgaande inter nationale verbinding, zo blijkt uit het voorontwerp yan een nieuw Structuur schema verkeer en vervoer van het kabinet. Het rijk brengt daarin de be langrijkste bestaande en toe komstige wegen in kaart. Hieuw op de Zeeuwse kaart is lijn van Zierikzee via Goes r Ellewoutsdjjk, de plaats Zuid-Beveland waar de WOV hoogstwaarschijnlijk 'aanlandt'. Die lijn is alleen ge trokken voor het geval er een WOV komt. Gebeurt dat niet, dan zullen de plannenmakers het gommetje gebruiken. Tot nu toe hield op de noord zuid-verbinding de rijksweg vanuit Rotterdam op in Zierik zee. Consequentie van het nieuwe Structuurschema is dat de Zeelandbrug rijksweg wordt; dat geldt ook voor de verbinding van de A 58-de oost-west route door Zeeland - naar de WOV. Op de kaart is weliswaar een lijn getrokken die vanaf Goes recht door de Zak van Zuid-Beveland loopt, maar volgens insiders in zowel Den Haag als Middelburg is het uitgesloten dat dat ook echt het tracé wordt. 'Het betekent alleen dat er een verbinding naar de WOV moet komen', zegt een infor mant. Het meest waarschijn lijke is volgens hem een weste lijke aansluiting, waarbij de weg van de A 58 naar de Sloe- weg waarschijnlijk vierbaans wordt. Een splinternieuwe vierbaansweg door de Zak van Zuid-Beveland zou niet alleen te duur zijn, maar ook politiek en maatschappelijk onaan vaardbaar. Gedeputeerde R. Barbé bevestigde dat gisteren nog maar eens: „Dwars door de Zak? Dat wil toch niemand." Dat het rijk in de WOV meer dan een regionale verbinding ziet, verbaast hem niet. „Het is bekend dat het voor Rotterdam belangrijk is, zeker ook van wege de Kanaaltunnel. Wij hebben zelf dat aspect ook nooit ontkend," aldus Barbé. De lijntjes op het nieuwe Structuurschema sluiten bo vendien aan bij de onlangs ge presenteerde 'strategische ver kenningen' van GS van Zee land. Daarin wordt de weste lijke Dammenroute afgedaan als een 'Zeeland-boulevard', terwijl de meer centrale Zee land-route via Zierikzee te boek staat als dé noord-zuid verbinding voor het zakelijk verkeer. Hoewel het nieuwe Struc tuurschema nu nog maar in een ontwerp-stadium is, heeft de milieubeweging al lont ge roken. Vooral de rechte lijn van Goes naar Ellewoutsdijk ver ontrust de natuurbeschermers, zo bleek deze week op een ver gadering van de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF). De fede ratie vindt aantasting van 'de Zak' absoluut niet aanvaard baar. En de twijfels die men toch al had over de WOV, wor den alleen maar groter als die een meer dan regionaal karak ter zou krijgen. Bodemvervuiling in Axel onze verslaggever AXEL - Delen van de grond onder het Van De- renterplein in Axel, waaronder groentetuinen, zijn vervuild met lood en cyanide. De vervuiling is volgens een woordvoerder van de pro vincie tenminste voor een deel afkomstig van de Neder landse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil. Delen van het plein zijn ooit opgehoogd met grond van het NSM-terrein. Gedeputeerde Staten (GS) vin den dat sanering noodzakelijk is. Wanneer die plaatsvindt is vooralsnog onduidelijk. GS hebben aan het ministerie van VR0M gevraagd een nader on derzoek naar de omvang van de loodverontreiniging in het Bodemsaneringsprogramma van dit jaar op te nemen. De kosten van dat onderzoek ko men voor rekening van de ge meente Axel. De woordvoerder van de provincie denkt dat de sanering op de lijst voor 1989 terecht komt. „Maar dat bete kent nog niet dat we dan ook daadwerkelijk kunnen sane ren. We hebben namelijk niet genoeg geld voor alle gevallen, "aar dit geval scoort vrij >og", aldus de woordvoerder. De provincie heeft zowel grond- als watermonsters ge nomen. Uit voormalige of nog in gebruik zijnde groentetui nen is van de bovenlaag een mengmonster genomen. Deze monsters zijn onderzocht op zware metalen en cyanide. In drie percelen vond het onder zoeksbureau dat door de pro vincie is ingeschakeld een sterke loodverontreiniging. In een grondmonsters bleek een matige verontreiniging met cyanide te zitten. In alle gevallen bleek dat de bovengrond meer vervuild is de ondergrond. Nergens troffen de onderzoekers arseen, cadmium of koper aan. Het grondwater is niet vervuild. Op basis van de resultaten AXEL - Het college van B en W van Axel heeft bij de Plaatselijke Amrobank voor elkaar gekregen dat die net zulke kortingen geeft op hy potheken als in de gemeente Hontenisse. 'n Hontenisse wordt de korting gegeven in verband met de Promotie van de gemeente. Wethouder van financiën J. \an Schaik: „Wat dat betreft staan we nu quitte". PvdA-raadslid H. Jongepier Pad hem eerder gevraagd of r^cel op hypotheekgebied niet 'n de voetsporen van Honte- jusse kon treden, 'zodat we een 'euke, aantrekkelijke woonge- ■neente worden'. Jongepiers ^jaag ontlokte burgemeester w. de Graaf, die de raad giste ren voor de eerste keer voorzat, de opmerking: „Misschien is Pet wel zo dat wij dat niet eens bodig hebben". L. den Doelder van de WD Prerkte op dat de korting al «ng niets nieuws meer is, en dat er al lang veel goedkopere «neven te vinden zijn dan in «ontenisse. Van Schaik be aamde dat, maar was blij dat jntel zich nu op dat gebied met nontenisse kan meten. „Laat ze maar lager gaan", aldus de Wethouder. vermoedt het onderzoeksbu reau dat in het verleden op be paalde plaatsen in het gebied vervuilde grond is opgebracht. In dat geval is niet alle grond vervuild en de wel verontrei nigde percelen mogelijk slechts voor een deel. Afgraven van de bovengrond en afvoeren naar de stortplaats is dan voldoende. Het is volgens de provincie nog niet bekend hoeveel de sane ring gaat kosten. Burgemeester W. de Graaf kon gisteren nog geen reactie geven op--de bevindingen van de provincie. Aanstaande dins dag komt het college van B en W namelijk pas in het bezit van de onderzoeksresultaten en zal ze dan pas bespreken. Van onze verslaggever KUITAART - Eigenaar A. Roctus meent dat er geen enkele reden is om hem de baggerwerkzaamheden in de Kleine Vogel bij Kuitaart kwalijk te nemen. „Ik heb zowel van het Water schap als de gemeente toestem ming gekregen om deze onder houdswerkzaamheden uit te voeren", aldus Roctus in een reactie. „Als dat al in strijd zou zijn met bepalingen, dan moeten ze niet bij mij zijn. De fout ligt bij de gemeente, want die heeft vergunning verleend, zonder daaraan nadere voorwaarden te stellen. Ik ga voor de volle honderd procent vrijuit". Dat er gedacht wordt aan het maken van een beheersplan voor het gebiedje is Roctus nog niet bekend. „Daar zal ik dan toch wel eerst mee akkoord moeten gaan". Volgens Roctus hoeft niet te worden gerekend op zijn medewerking om in het gebiedje wat aanplantingen te doen. „Dat wil ik nog wel eens zien. Er komt niet één boom aan de vogel". Wethouder J. Joossen bleek gisteren niet zo gelukkig met de kop in de krant dat Roctus door de gemeente op de vingers is getikt. „Eigenlijk zijn wij als gemeente door de provincie op de vingers getikt", stelt Joos sen, „Waarschijnlijk is er in derdaad wat al te ijverig ge baggerd, maar wij zijn uitein delijk verantwoordelijk voor de naleving van de bepalingen in het buitengebied". De ge meente gaat in overleg met de dienst Natuur-, Milieu- en Faunabeheer en de Provincie bekijken wat de mogelijkheden zijn voor een beplantingsplan van het uitgebaggerde gebied je. Keur genoeg op de bazar in De Veste. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de di recte omgeving van het wooncomplex voor oude ren 'De Veste' in Terneu- zen was donderdagmid dag geen parkeerplaats) e meer vrij. In het diensten centrum van het complex werd de jaarlijkse bazaar gehouden, waar honder den ouderen, maar ook jongeren, op af kwamen. Het tweedaagse evenement werd geopend door voorzitter J. Hamelink van de stichting Welzijn voor Ouderen (SWO). Hamelink ging in zijn openingswoord in op de op handen zijnde liquidatie van de stichting voor specifiek ouderenwerk. SWO gaat met ingang van 1 januari 1989 over in een nieuwe instelling voor so ciaal-culturele activiteiten. Een ontwikkeling, die Hame link met vrees tegemoet ziet. Hij vreesde dat het ouderen werk in de nieuwe organisa- tieopzet een ondergeschikte rol zou gaan spelen. „Iets waarvoor gewaakt moest worden," aldus de voorzitter. Niettemin sprak hij na mens het SWO-bestuur de bereidheid uit om te zorgen voor de instandhouding van het specifiek ouderenwerk in de gemeente. „We moeten niet te zwartgallig zijn. Ter- neuzen is de enige gemeente in Nederland die een derge lijk experiment gaat aan pakken. Wil dit lukken, dan zullen we daaraan moeten meewerken," aldus de voor zitter. Na het korte officiële ge deelte ging de grote Vlaamse kermis met allerhande spe len en kraampjes waar wat te koop was, variërend van planten tot kleding, van start. Vandaag kunnen be langstellenden ook in De Veste terecht en wel vanaf 14.00 uur. De opbrengst van de bazaar is bestemd voor de financiering van activiteiten voor ouderen in Terneuzen. MIDDELBURG - Tijdens de behan deling van de zaak tegen de twintig jarige Middelburger M.B. enkele maanden geleden, besloot de politie rechter de verdediging in de gelegen heid te stellen alsnog te zorgen voor een dienstverleningsvoorstel. Dinsdag was dit voorstel gereed en stond B. opnieuw voor het beklaagdenhekje om te vernemen of de zaak inderdaad met een dienstverlening kon worden afgedaan. Maar het pakte anders uit en zowel de of ficier van justitie als politierechter mr. Nomes wezen het voorstel radikaal van de hand, omdat er inmiddels twee nieuwe fei ten door B. waren gepleegd. Ging het tijdens de eerste behandeling om een vijftal feiten die te maken hadden met mishandeling, bedreiging en diefstal (in de maanden november, december, ja nuari, februari en maart), in afwachting van het dienstverleningsvoorstel ging de Middelburger opnieuw in de fout. Zo sloeg hij op 2 april tijdens een vechtpartij een jongeman een hoofdwond terwijl hij in juni een mongooltje mishandeld zou heb ben. Vooral aan dit laatste feit werd ter zit ting zwaar getild, hoewei B. verzekerde dat hij niet geweten had dat het om een geestelijk gehandicapte jongen ging. Zijn raadsman mr. de Wit betoogde bovendien dat de agressie in de meeste gevallen tot uiting was gekomen in 'een bepaalde kring' van bezoekers van een jongeren centrum en dat het eigenlijk niet duidelijk was geworden hoe een en ander zich had afgespeeld. Hij vond dan ook dat zijn cliënt wel degelijk en alsnog voor een dienstverlening in aanmerking moest ko men. Zowel de officier als de poltierechter waren echter onverbiddelijk. „Deze ver dachte gaat maar door met het aan de lo pende band mishandelen van mensen en een alternatieve straf is hier dan ook be slist niet op zijn plaats", aldus de officier die een gevangenisstraf eiste van drie maanden. Daarnaast eiste hij toewijzing van een civiele vordering van een jonge man wiens gebit voor 800 moest worden gerepareerd als gevolg van de stompen die hem waren toegebracht, en 1500 van de Provinciale Zeeuwse Courant, waar B. een stapel papier had gestolen die hij later op het wegdek had uitgestrooid. Politierech ter mr. Nomes was het volledig met de eis eens en oordeelde dsr) ook conform. Omdat hij nog zo'n verschrikkelijke dorst had maar geen geld meer om bier te kopen, had de 27-jarige LK uit Breda op 23 mei in Kamperland en Wissenkerke twee auto's van Duitse toeristen gekraakt. Na het op klaar lichte dag inslaan van een ruit ging hij en een maat (die later terecht zal moeten staan) er vandoor met kleding, portemonnaie's en autopapieren. Voor de politierechter betoogde de Bredanaar dinsdag dat hij die dag al heel vroeg stom dronken was en dat hij daaruit de moed had geput om 'zo iets afschuwelijks te doen'. Normaal gesproken zou dat in nuchtere staat nooit hebben kunnen ge beuren, zo besloot K. die het allemaal 'echt erg' vond voor de eigenaars van de auto's. Officier van Justitie mr. van Ginkel herinnerde K. eraan dat, blijkens enkele vonnissen, ook in het verleden al eens der gelijke vooral ergerlijke dingen waren ge passeerd. Toch wilde hij in dit geval wel meegaan met het voorstel tot dienstverle ning en zo kwam hij op een eis van twee maanden voorwaardelijk met daarvoor in de plaats honderd uur dienstverlening die binnen de zes maanden voltooid moet zijn. Politierechter mr. Nomes vonniste con form de eis. Van onze verslaggever GOES - Tijdens haar bezoek aan Australië ont moet koningin Beatrix morgen (zaterdag) een Zeeuw die zijn leven waagde bij de watersnood ramp in 1953. Het is de inmiddels 75-jarige MA. Vis, destijds inwoner van Noordgouwe op Schouwen-Duiveland, die luttele maanden na de ramp met zijn gezin naar Australië emigreerde. Vis haalde in februari 1953 een levensgevaarlijke ma noeuvre uit, toen er een verbinding dreigde te ont staan tussen de stroomgaten bij Ouwerkerk en Schel- phoek. Hij liet zich aan een touw in een gat in de Schouwsedijk zakken en sloeg daar een aantal kar- poenpalen in de grond, zodat het gat met zandzakken en allerlei ander materiaal - waaronder zelfs een boe renwagen - kon worden gedicht Doordat de Schouwsedijk niet brak, bleef de corri dor tussen Zierikzee en Brouwershaven in stand, en die corridor diende als aanvoerroute voor reddings- en herstelwerkzaamheden op Schouwen-Duiveland. De 'heldendaad' van Vis is vastgelegd op een schilderij dat nu in de basisschool in Noordgouwe hangt. De dappere Zeeuw ontmoet de koningin tijdens een ont vangst voor de Nederlandse gemeenschap in Adelaide. Van onze verslaggever AXEL/SAS VAN GENT - In het eerste jaar dat de ge meenten Axel en Sas van Gent deelnamen aan de 'Actie - 25%', liep het aantal verkeersslachtoffers terug van zestig in '86 tot 51 in het vorig jaar. De gemeenten kunnen der halve rekenen op een premie van het ministerie van ver keer van 45.000 gulden. Axel en Sas van Gent zijn vast van plan mee te blijven doen aan de actie. Ze willen de premie benutten om nog meer aan de ver keersveiligheid op hun grondgebied te doen. De actie is een initiatief van het ministerie van verkeer en wa terstaat en beoogt het aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 met een kwart te verminderen. Axel en Sas zitten blijkbaar al een eind in de goede richting. De daling in het eerste jaar betekent im mers een daling van vijftien procent in een keer. Axel en Sas beseffen dat de vermindering niet volledig aan de actie toe is te schrijven, maar vinden de daling te groot om louter op toeval te berusten. Ze besloten vorig jaar samen aan de actie mee te doen. In het eerste actiejaar werd onder andere de nieuwe Veilig Verkeer Nederland afdeling Axel-Sas van Gent opgericht Tevens namen de gemeenten tal van maatregelen om de ver keersveiligheid te vergroten. Van onze verslaggever MIDDELBURG - „De bestuursacademies hebben - ter be strijding van de werkloosheid - de unieke kans jongeren die hier worden geschoold, door middel van coördinatie tussen de opleidingsinstituten door te leiden naar de ge meenten die behoefte hebben aan werknemers met een be paalde achtergrond." Dit benadrukte L. Poell, vice- voorzitter van de Christelijke Federatie van Overheidsperso neel (CFO) en tevens bestuurs lid van het Arbeidsmarkt- en Opleidingsfonds van de over heid op het congres van het centraal Instituut Vorming en Opleiding Bestuursdienst (CI- VOB) in de Schouwburg te Middelburg. Volgens de vice-voorzitter zullen de bestuursacademies in de toekomst namelijk het meest voledig geïnformeerd zijn over scholingsbehoeften en werkgelegenheidsplannen van alle gemeenten binnen de regio. De via het Arbeidsmarkt- en Opleidingsfonds door gemeen ten opgezette projecten zullen bij de academies bekend zijn. In het kader van de nieuwe Ar beidsvoorzieningswet zal de bestrijding van de werkloos heid een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid zijn van werkgevers, werknemers en de gemeenten. Poell stelde in dat verband dat doorleiding van studenten van bestuursacade mies naar de Regionale Bu reau's voor Arbeidsvoorziening evenzeer tot de mogelijkheden behoort. „Bestrijding van werkloosheid betekent inzicht in werkgelegenheid. De infor matie waarover bestuursaca demies beschikken is zo veel zijdig en zo volledig dat deze niet verloren mag gaan." Poell maakte bekend dat het merendeel van de ruim 900 bij het Arbeidsmarkt- en Oplei dingsfonds voor de sectie ge meenten ingediende projecten op de scholing van het zittend personeel en het grootste deel op automatisering betrekking heeft. Ook worden steeds meer projecten op het gebied van de emancipatie ingediend.Als ge volg van de gedecentraliseerde opzet heeft het Arbeidsmarkt en Opleidingsfonds invloed op de arbeidsmarkt. Het fonds on derneemt ook activiteiten die inzicht moeten geven in het op leidingsaanbod en de oplei dingsbehoefte. Voorlopige tel-j lingen hebben volgens Poell uitgewezen, dat van het zittend personeel 72.000 mensen heb ben deelgenomen aan automa tiseringsprojecten, 25.000 men sen aan projecten over mana gement en nog eens 25.000 men sen aan scholingsprojecten ten gevolge van reorganisatie. Bin nen het bestuur van het Ar beidsmarkt- en Opleidings fonds zal nog een discussie moeten plaatsvinden over de noodzaak om een groter deel van de thans beschikbare mid delen in te zetten voor de in stroom van werklozen en de herplaatsing van personeel dat met ontslag wordt bedreigd. De vice-voorzitter van de CFO on derstreepte dat dit zal moeten leiden tot concrete plannen binnen de gemeentelijke com missies voor georganiseerd overleg. „Gemeentebesturen en bon den kunnen op dat niveau rich ting geven aan een evenwich tige aanwending van de be schikbare middelen en een ex tra injectie geven aan de be strijding van de werkloosheid," aldus Poell. DEN HAAG (ANP) - De verbetering van het noorde lijk deel van het Kanaal door Zuid-Beveland gaat 162 miljoen gulden kostea Rijkswaterstaat heeft daarover met de aannemerscombinatie KZB (Volker Stevin, Zanen Verstoep, Heymans, Hollandia, Nolte en Struijk) overeenstem ming bereikt. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit donderdag meege deeld. Het kanaal wordt aangepast voor vierbaksduwvaart en bij Wemeldinge komt een nieuwe kanaalmonding in de Ooster- schelde zonder scheepvaart sluizen. Het Oosterschelde-ge- tij krijgt daarmee toegang tot het kanaal. Het is de bedoeling dat de sluis bij Wemeldinge in 1993 zal vervallen. Het gehele werk wordt in 1996 opgeleverd. r

de Stem | 1988 | | pagina 13