EELAND MOET MEER GELD BESTEDEN AAN MILIEUZORG Zevibel overlegt met kottersector Dit beeldje krijgen nieuwe spaarders van ons cadeau. DORST Amro Bank ÜKI ENDMAKING e ijverige eigenaar >p de vingers getikt VRIJE TIJD bp 'Belangstelling voor kabel-tv is erg groot' SUZUKI 'Westdorpe met kluitje in 't riet gestuurd' Sas van Gent doet niets tan illegaal kampement' gemeent OP BIJ ONZE SHOWROOM! ■KENDMAKING WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 gemeente HINDERWET fcOES - De pas door Gede buteerde Staten ontvouwde terkenning' van de Zeeuwse ekomst, valt in het em mertje bij de milieubewe- aONTENISSE EIST NIEUW BEPLANTING 'ZAAK MET CIJFERS ONDERBOUWEN' Tweetal gewond door steekvlam Het is ontworpen door de bekende beeldhouwer Frank Letterie en er wordt slechts een beperkt aantal replica's van gemaakt. Uitsluitend voor nieuwe spaarders die minimaal f250,- inleggen. Zolang de voorraad strekt. Bij de Amro Bank. WIJKRAAD VAN DE ZANDSTRAAT WIL GEEN OVERLEG MET MIDDELBURG He Toyota modellen in voorraad! ids grote keus uit 100 „First Class" occasions "7 VERKEERSMAATREGEL r en wethouders van Terneuzen bren- oare kennis, dat zij besloten hebben terl iet pand Zandstraat 16 te Terneuzen loshaven te doen aanleggen, ffende besluit ligt vanaf heden voor eer ge ter gemeente-secretarie, afdeling a|.l ;n, en wordt tegen betaling der koster krijgbaar gesteld. „•sluit kan voorts binnen dertig dagen na tot Hare Majesteit de Koningin te ricf de Commissaris der Koningin, St. Pit e Middelburg in te dienen) beroepschrif Isteld. 26 oktober 1988. irgemeester en wethouders voornoemt), I Ockeloen, burgemeester. J. van Pagee, secretaris. Meer klasse minder kosten peelhuislaan 156a Breda 076-712000 lationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND ilieufederatie looft GS -7 r en wethouders van Terneuzen bren-1 ikomstig in het bepaalde in artikel 24 Jgemene Bepalingen Milieuhygiëne, ter inis dat zij voornemens zijn positief te 'P de d.d. 7 juli 1988 ingekomen aan- P. Klouwers en Zn., Lange Reksestraat zen, om een vergunning ingevolge de or het uitbreiden en wijzigen van een I Iloor uitbreiding van de opslag van be-1 leien tot maximaal 25 ton op het per- jk bekend Lange Reksestraat 10, Ter en ander onder het stellen van voor- roorkoming van gevaar, schade of hin-1 inrichting. schikking, de aanvraag en andere ter rukken liggen met ingang van heden ter emeentesecretarie, afdeling algemene I tot 9 november 1988 elke wekdag van ,00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur en dagavond van 19.00 tot 22.00 uur. De- e stukken wensen in te zien op donder- irden verzocht daarvan vooraf medede-1 tel. 01150-75204). r, alsmede degenen die bezwaren heb- ht naar een aanleiding van de aanvraag die aantoont, dat hij daartoe redelijker- staat is geweest, kunnen tot bovenge- rm gemotiveerde schriftelijke bezwaren et betrekking tot de ontwerp-beschik- a, die een bezwaarschrift indient, kan in persoonlijke gegevens niet bekend te 26 oktober 1988. Burgemeester en wethouders voornoemd, C. Ockeloen, burgemeester. A.J. van Pagee, secretaris. m eerste lezing komt deze ver- lenning over als een verade ming," kwam voorzitter J. Jonge- 3ier van de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) gisteravond op een ledenvergadering in Goes tot een ongewoon positieve beoordeling. Hij wees erop dat het college 'zonder ambtelijk taalgebruik of hokjesgeest' de verbetering van natuur en milieu als voorwaarde stelt voor een zonnige Zeeuwse toekomst. „Het is een denk kader dat volkomen afwijkt van bij voorbeeld de visieloosheid van het streekplan Zeeland." Jongepier liet de ongebruikelijke loftuiting echter onmiddelijk volgen door 'bij nadere beschouwing' ont dekte zwakke punten in het verhaal. „Ondanks deze goede aanzetten lopen GS zorgvuldig heen om verschillende hete hangijzers en zaken die nog niet in deze nieuwe visie passen." Een belangrijk voorbeeld daarvan zag hij in de Westerschelde Oeverver binding, door GS ineens geschetst als een schakel in de doorgaande verbin ding Rotterdam-België/Frankrijk. „Dat terwijl tot dusver de WOV als een verbinding van regionale beteke nis werd gezien." Het verhoogt volgens Jongepier het risico dat toch een door snijding volgt van de kwetsbare Zak van Zuid-Beveland. „We worden in die gedachte nog gesterkt door berich ten die we hebben vernomen dat ook plannenmakers binnen Verkeer en Waterstaat denken aan een doorsteek van Goes rechtstreeks naar het zui den." Volgens de milieufederatie is dat 'volkomen onaanvaardbaar'. Jongepier vond ook dat de aanwij zing tot stiltegebied van de meer lan delijke delen van de provincie niet meer op zich mag laten wachten. Ten slotte wees hij op het contrast tussen de mooie woorden van GS en het feit dat men maar weinig geld over heeft voor een provinciaal milileubeleid. „Zeeland besteedt van alle provincies het kleinste aandeel van de eigen mid delen aan de milieuzorg. Een taak als controle op de naleving van verleende vergunningen en verordeningen komt daardoor - ook volgens GS - niet uit de verf," aldus de ZMF-voorzitter. blTAART - De gemeente Hontenisse eist dat de eige- saar van een gedeelte van de Kleine Vogel bij Kuitaart moord gaat met een herbeplantingsplan. Dit ter com pensatie van de wat al te ijverige baggerwerkzaamheden lie pas zijn uitgevoerd en waarbij een flink gedeelte van ie rietkraag ter ziele is gegaan. gemeente is op de kwestie (gesprongen, nadat alarm was «slagen door de dienst Na- |ur-, Milieu- en Faunabeheer. Kleine Vogel staat namelijk het bestemmingsplan bui- llengebied te boek als natuurge bied. De eigenaar meent dat hij [lijn boekje niet te buiten is ge- omdat de graafdwerk- [ïaamheden volgens hem nor maal onderhoud zouden betref- n industrie met consulent A. Stringa van de dienst Natuur-, Milieu- en Faunabeheer in Zeeusch- Vlaanderen. Volgens de wethouder moe ten dergelijke ingrijpende werkzaamheden in de toe komst zeker voorkomen wor den. Daarom wil hij dat er een beheersplan voor het natuur gebiedje wordt gemaakt, waarin duidelijk wordt om schreven wat er wel en niet mag gebeuren. Voorts wil de gemeente dat de eigenaar akkoord gaat met een beplantingsplan voor het betreffende gebiedje. „Dat uit baggeren", zo stelt de wethou der, „is nou toch gebeurd. Daar valt niets meer aan te doen. g was biet nodig, omdat Maar "de uitvoering van een be- i»' Wethouder J. Joossen heeft de zaak nagetrokken en daar uit is gebleken dat al in 1984 door de gemeente toestemming is verleend voor het uitbagge- |ren van een gedeelte van de jüeine.Vogel. Een speciale ver- Vooraf worden foto's van de beelden gemaakt. tinderdaadzou gaan om on- ïoudswerkzaamheden. Het t van discussie is nu of dat nderhoud niet wat al ter ruim is opgevat. Daarover heeft de rethouder nog een gesprek piantingsplan kan op het na tuurgebied waarschijnlijk toch een positieve invloed hebben". De eigenaar heeft al te kennen gegeven aan een beplantings plan te willen meewerken. it er leuker dan na een :e vergadering in een emetenzaal in het comfortabele, van gemak voorziene interieur van 0 je Vitara plaats te nemen? 0 Wat is er leuker dan in de Vitara op de radio te horen dat er zware sneeuwval wordt cht? Wat is er leuker dan een wadlopen in een Vitara? -gcJknker dan in de Vitara uw rvoot Vnlijk Vstje FDORPE - Het gemeentebestuur van Sas van Gent ieft jarenlang toegestaan dat woonwagenbewoners hun toon wagens op een particulier terrein konden neerzet te grondeigenaars - Suikerunie en een Westdorpse landbouwer - lebben voor dit illegaal grondgebruik nooit een cent vergoeding intvangen. Ook is het gemeentebestuur nimmer op verzoeken van Ie grondeigenaars ingegaan om de onwettelijke inbeslagname het terrein te beëindigen. Volgens een van de grondeigenaars, die uit vrees voor repres ailles niet met name genoemd wil worden, loopt de zaak al een aar of vier. Op het in de eindjaren '70 gebouwde woonwagencen- aira in Sas van Gent was plaats voor 22 woonwagens. Binnen en- ele jaren stonden er echter meer dan dertig, het merendeel bin- ifflde kampgrenzen, een aantal erbuiten. Toen de agrariër tegen deze invasie van zijn grond bezwaar laakte en de gemeente verzocht om maatregelen te treffen, werd iem gezegd dat 'de zaak bekeken zou worden'. „Dat verzoek heb ik diverse malen ingediend en telkens kreeg |van de gemeente dezelfde reactie. In al die jaren is er echter tets gedaan en ik voel me niet genegen om zelf die mensen van "lijn land af te halen," aldus de gedupeerde agrariër. Burgemeester J. van Rest werd maandagavond tijdens een loorzitting over de mogelijke vestiging van een woonwagencen- rim in Sas van Gent voor het eerst geconfronteerd met het pro- Koning Caspar krijgt borduursels op zijn kleed. AARDENBURG - Leden van het Kikkersgilde in Aardenburg knappen mo menteel beelden van Maria, Jozef, het kindeke Jezus, de herder en de drie wijzen op. De beelden die straks de kerststal voor de Onze Lieve Vrouwen ter Hemel- vaartkerk bevolken, waren aan een grondige opknap beurt toe. Door het jarenlange gebruik waren de gipsen beelden, die rond kerstmis weer in een stal letje staan, behoorlijk aange tast. Van de meeste beelden was de verf afgebladderd. Ver der zaten er scheuren in en misten enkele bijbelfiguren handen of vingers. Marc Moens, Freddy Moens, Janine de Baere-Moens, Paul Cleys, Gonnie Jolivet en Thea de Rijke werken onder leiding van de meestergezel Willy de Vriend in de voormalige wo ning van de burgemeester bij het gemeentehuis aan het op knappen van de beelden. Pastoor F. Verheije vond de beelden een paar jaar terug op de zolder van de kerk. De bij belfiguren uit gips zijn bijna honderd jaar oud. Vandaar dat een 'grote beurt' bijzonder wel kom was. Aan de hand van oude foto's worden de beelden min of meer in de oude staat teruggebracht. Het gilde staat voor nog een Van onze verslaggever TERNEUZEN/OOSTBURG - Binnenkort kan de nu nog ontbrekende versterkerkast in het kabel-tv-net van Biervliet naar IJzendijke worden geplaatst. Er is overeenstemming bereikt met de wegbeheerder die een plaats heeft aangeduid waar de kast mag komen. Voor IJzendijke betekent dit dat vrij spoedig het tv- signaal kan worden doorgegeven. Aanvankelijk zou de kast geplaatst worden op het land van een boer die hiervoor echter in de ogen van de Nederlandse Kabel-tv Maatschappij (NKM) te veel geld vroeg. „Dat kon den we niet accepteren, want dan is het hek van de dam en zijn de abonnees uiteindelijk de dupe, want die moeten die extra-kosten dan ook opbrengen", aldus R. Schellevis van de NKM. De belangstelling van de potentiële abonnees in Zeeuwsch-Vlaanderen is volgens Schellevis 'goed' te noe men. „In eerste aanleg reageren 80-85 procent van de men sen positief op de vraag of wij een kaslje in hun huis mogen aanbrengen. Meer dan elders in het land waar we op een ge middelde van ruim zeventig procent zitten." De ervaring leert de NKM dat tijdens de werkzaamheden nog meer mensen een kastje laten plaatsen (het kost ten slotte niks). „Dan komen we meestal een eind boven de ne gentig procent. Daama volgt pas de beslissing of men daad werkelijk een abonnement neemt. Die beslissing vragen we nadat mensen (gratis) een maand aan de kabel-tv hebben kunnen wennen." Inmiddels zijn de onderhandelingen met de Algemene Woningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen in Breskens zo goed als rond. Waarschijnlijk kunnen op korte termijn de centrale antennes door NKM worden overgenomen, zodat ook de woningen van die vereniging op het kabel-net kun nen worden aangesloten. Dankzij het niet ongunstige weer van de laatste tijd schie ten de werkzaamheden volgens Schellevis goed op. „Honte nisse is waarschijnlijk eind dit jaar aangesloten. In Schoon- dijke zijn we al in de kern bezig en het tracé naar Oostburg is uitgezet. Daar beginnen de graafwerkzaamheden binnen kort. Ook zijn we bezig met de voorbereidingen om vanuit Schoondijke de lijn door te trekken naar Breskens." I Schellevis verwacht dat in november in de kern Oostburg kan worden begonnen. „Volgens schema is dan in april 1989 deze hele kern aangesloten". Van onze verslaggever KAPELLE - De Zeeuwse vissersvereniging Zevibel overlegt nog deze week met haar kottersector in een po ging de impasse in Vlissingen/Arnemuiden te doorbre ken. Centraal staan daarbij de grote bijvangsten van ka beljauw, die onvermijdelijk in de Zeeuwse netten zwemt. van de vissers die het onzin vinden om dode vis overboord te zetten. Volgens Zevibel- voorzitter J. van den Bos moe ten deze week uit de groep kot- tervissers 'de praktische mid delen naar voren komen, die wij naar de overheid toe kun nen gebruiken om tot een an der beleid te komen'. Het dagelijks bestuur van Zevibel, dat gisteren vergader de, hoopt vooral op een 'onder bouwing met cijfers' van de stelling dat de vissers in de zui delij ke Noordzee onvermijde lijk een veel grotere bijvangst aan kabeljauw binnenslepen. „Daarop zou de regeling moe ten worden aangepast." Kindeke Jezus wordt bijgeschaafd. - foto sdestem/cordeboer probleempje. Voor de kerststal ontbreekt nog een aantal gip sen dieren. Als oplossing is ge kozen voor een paneel waar een os en een ezel op geschil derd worden. De leden van het Kikkersgilde denken nog voor de kerst klaar te zijn met het karwei. Zo niet, dan lopen ze een barbeque mis die de pas toor hen aanbiedt. De Algemene Inspectiedienst (AID) controleert juist scherp op die hij vangsten, tot woede MIDDELBURG - Twee werknemers van een con structiebedrijf uit Hoofd dorp, de 25-jarige MH. uit Etten-Leur en de 32-jarige G. van K. uit Oudenbosch, raakten gisteren bij een on geval op het terrein van Hercules in Middelburg ge wond. Beiden moesten met tweede graads brandwonden per am bulance worden overgebracht naar het Gasthuis Ziekenhuis. Het ongeval gebeurde toen de mannen bezig waren met het slijpen van steigerpijpen. De in het rond vliegende von ken kwamen in een put van de riolering terecht, waarin zich behalve olieresten ook sterk ontvlambare stoffen bevonden. Op een gegeven moment on stond er een metershoge steek vlam. Daarbij werden beiden, staande op een afstand van drie meter, getroffen door de vlam en liepen brandwonden op aan armen en gezicht. (ADVERTENTIE) iVERINGSKOSITN. Van onze verslaggever ZANDSTRAAT - De Westdorpenaren zijn door het Sasse college met een kluitje het riet in gestuurd. Dit meent Roman Hemelsoet, een van de wei nige Zandstratenaren die niet gekant is tegen de vestiging van een nieuw woonwagencentrum in de Sasse wijk of Westdorpe. Volgens Hemelsoet kan de hele reis van de Sasse delegatie naar Middelburg om bij de Provincie te pleiten voor de handhaven van de huidige kampsituatie in Sas van Gent achterwege blijven. „De provincie heeft zich net als de ge meente te houden aan zaken die de hogere overheid bepaald heeft. Het grote kamp in Sas van Gent moet weg en daar moeten twee nieuwe lokaties voor in de plaats ko men. Zo is het en niets anders. Hemelsoet, die zich de afgelopen dagen heeft opgeworpen als de belangenbeharti ger van de Sasse woonwagenbewoners, vindt de acties die wijkraadvoorzitter J. de Rijk heeft opgezet 'schromelijk over dreven'. „In feite is er sprake van je reinste dis criminatie. De Rijk heeft politieke ambi ties, is jaren raadslid geweest en wij,zich nog eens waarmaken," aldus Hemelsoet. Voorzitter J. de Rijk van de wijkraad kan alleen maar lachen om de opmerkin gen van zijn dorpgenoot. „Mijn politieke ambities staan op een erg laag pitje. Ik heb jaren geleden in de raad gezeten toen het nog een goede raad was. Ik ben nu 67 jaar en heb echt niet de behoefte om op de politieke toer te gaan," reageerde De Rijk. De wijkraadvoorzitter wil niet weten van discriminerende acties. „Kijk, wij zijn met enkele leden van de raad naar het woonwagenkamp in Sas geweest. We heb ben daar met bewoners gepraat over de opzet van onze actie en men kon daarmee instemmen, om de doodeenvoudige reden dat het merendeel van de mensen daar niet wegwillen," aldus De Rijk. Overigens is De Rijk het met Hemelsoet eens dat de Westdorpenaren met het wel bekende kluitje het riet zijn ingestuurd. „De wijkraad zal zeker geen mensen af vaardigen om samen met wethouder Mar- quinie in Middelburg de zaak te gaan be pleiten. Wij hebben ons licht bij de pro vincie opgestoken en eerlijk gezegd heeft de missie van Marqiiïnie amper kans van slagen. Om die reden kiezen we als wijk raad dan ook voor een andere strategie. Wij zullen een advocaat in de hand ne men, dat kost ons geld, maar dat hebben we er voor over. We zijn dan ook van plan om bezwaar aan te tekenen waar mogelijk in de procedure die volgen gaat. We zullen de zaak volgen tot bij de hoogste instan ties," aldus De Rijk. Gedeputeerde E. Maris-Koster, belast met woonwagenzaken, liet gisteren desge vraagd weten best met de Sasse delegatie om de tafel te willen gaan zitten. „Ik bied de Sasse wethouder en zijn gevolg de gele genheid voor een gesprek, zoals in be stuurlijk Zeeland gelukkig nog gebruike lijk is. Of de missie een kans van slagen heeft, daar kan ik niets over zeggen. Het provinciebestuur is in deze gebonden aan het provinciaal spreidingsplan voor de woonwagens dat door de staten is goedge keurd. Dat plan is geen wet van Meden en Perzen, maar willen wij daarvan afwij ken dan zullen er hele goede argumenten moeten worden aangedragen en dan nog moeten de staten met een wijziging in kunnen stemmen," luidde de uitleg van de gedeputeerde. Een betere bijvangstrege ling, gevoegd bij 'een normale controle' kunnen volgens Van den Bos weer wat rust in de tent brengen. „Het licht schijnt nu wel erg fel op de Zeeuwse vissers en die staan zo niet al tijd in een goed daglicht. Het is niet makkelijk om zo de ver houdingen te verbeteren. De controle hier steekt echt af bij die elders in het land, terwijl het daar toch ook wel nodig schijnt te zijn. Er is niet alleen in Zeeland sprake van illegale vis, maar de vissers hier krij gen wel de indruk dat ze ge pakt worden." Het feit dat vorige week een aantal vissers uit Arnemuiden door de mand viel in Zeebrug- ge, kwam hard aan bij Zevibel. Is de belangenbehartiging zo nog wel vol te houden? „Ja," zegt Van den Bos, „als je de le den niet allemaal in de hand hebt, wil dat nog niet zeggen, dat je niet door moet gaan. Wij moeten absoluut rust zien te brengen aan het front." Daarbij doet het bestuur na drukkelijk ook een beroep op minister Braks. Van den Bos: „Die moet het ook eens op z'n eigen bureau zoeken; niet al leen met wetten en bevelen ko men, en zo de visser voor vol dongen feiten stellen." Pen ningmeester F. Minneboo vult aan: „De visserman weet dat quotering moet, maar als er veel vis zwemt, en je wordt dan gekort, dat doet pijn, net als het overboord gooien van dode ka beljauw." Waarbij hij onmid delijk aantekent dat de aan voer van ondermaatse tong 'absoluut niet is goed te keu ren'. Als de vissers donderdag en vrijdag de haven binnen lopen worden ze weer opgewacht door de controleurs van de AID. Volgens de wachtcom mandant van de gemeentepoli tie van Vlissingen zullen de controleurs 'bijgestaan worden door voldoende politie'.

de Stem | 1988 | | pagina 33