Nederland is bang op te draaien voor arme EG-landen BUITENLAND IpgSTEMm Club van Rome 'wil aanpak van woestijn in Sahel WESTDUITSE KANSELIER KOHL TIJDENS BEZOEK AAN MOSKOU: Walvissen nog steeds gevangen in het ijs undesban erruimt eldmarkt AMSTERDA Veel doden bij tyfoon in Filipijnen NIEUWSOVERZICHT Koningin bezoekt parlement Australië EG-akkoord op de helling na meevallers Hijnbouwkun perken leent '100 miljoen Zeven bomaanslagen in Spanje Moskou vangt bot bij Filipijnse regering Tutu roept op tot vreedzame verkiezingen Hertellen stemmen in België gevraagd Sovjetunie gaat werk Trotski publiceren Doden bij vliegtuigongeluk in Peru Booker Prize voor Australiër Peter Carey Nutricia zeer optimistisch Unilever weer goed op dreef op aantrekkend Damra •DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 26 OKTOBER 1988 MOSKOU (REUTER/DPA/AFP) - Sovjet-leider Michaïl Gorbatsjov heeft de Westduitse kanselier Helmut Kohl reden gegeven voor optimisme over Berlijn. ^ANKFURT (DPA/ De Bundesbank h nsdag de Westduitse b :en de mogelijkheid ge ,n in te schrijven op s jle beleningen tegen ;Sselende rente, jok zal de centrale bank i^jKovember de herdisconteri 'ontingenten voor de ba CANBERRA (ANP) - Op de tweede dag van het officij «et vijf miljard mark ver ten. staatsbezoek aan Australië hebben koningin Beatrix en prj» Claus tweemaal een bezoek gebracht aan het Parliament Bui ding in de Australische hoofdstad Canberra. De eerste ket werden zij door het gebouw rondgeleid en enkele uren lak was de koningin daar ter gelegenheid van de officiële lunch 4 jende disconto onder inie werd aangeboden door premier Bob Hawke (rechts op de fot ring van waardepapieren ka en zijn echtgenote. In haar lunchtoespraak voor 300 genodig taal van de centrale bank k den, van wie de meesten van Nederlandse afkomst, ging Ko nen betrekken, ningin Beatrix in op de nauwe banden die tussen Nederlands „'Als gevolg v Australië bestaan en altijd hebben bestaan. De Nederlands digde verruiming kunnen minister van'Buitenlandse Zaken, Hans van den Broek, h«» Westduitse banken over on dinsdag in Canberra zijn ongenoegen uitgesproken over debe- 1 ~~IJ 1U1 richten die in twee kranten zijn verschenen over de koi lijke familie en met name prins Claus. De bewindsman zijn uitlatingen bij het parlementsgebouw in de Australisch! hoofdstad kort voordat koningin Beatrix en prins Claus daa zouden arriveren voor een rondleiding. STRAATSBURG (ANP) - De Nederlandse Europarlement riërs Piet Dankert (PvdA) en Pam Cornelissen (CDA) hebben dinsdag in Straatsburg gezegd dat meevallers op de EG-1 ÜXRECHT (ANP) - De ting ten goede moeten komen van de EG, en niet mogen tenj derlandsche Maatscha vloeien naar de lidstaten. Eerder dit jaar gemaakte afsprak» tjit het Verrichten die de EG-uitgaven voor een reeks van jaren in een strïlMijnbouwkundige Wer keurslijf persen, moeten daarom worden opengebroken, ald« jn Rotterdam, die zich in Dankert en Cornelissen. Vorige week maakte de Europes Commissie bekend dat zij dankzij het aantrekken van de ec<. nomie, de misoogst in de Verenigde Staten en de stijging vanii Dollar-koers volgend jaar met vier miljard ecu (ecu is 2,33 gel den):minder toekan dan zij aanvankelijk had verwacht. Demi nisters van financiën mogen het bedrag in mindering breng» op hun EG-contributie. Cornelissen zei dinsdag dat het gek benut moet worden om de Europese integratie te versnellen LA CORUNNA (RTR) - In de noordwest Spanje zijn zeva bommen ontploft bij banken en overheidsgebouwen. Hierbij veel schade aangericht maar er zijn geen gewonden gevalle zo hebben plaatselijke autoriteiten gemeld. Vier bommen onl ploften in la Corunna en een vijfde bom werd daar onschade lijk gemaakt. Verder deden zich twee bomexplosies voor Vigo en en één in Lugo. Volgens de politie leken de gecoördi neeerde aanslagen het werk van het separatistische Guerrilli Leger van het Vrije Galicische Volk (EGPGC), dat eerder twa soortgelij ke aanslagen uitvoerde. WASHINGTON (AFP) - De Sovjetunie heeft de Filipijnse re gering gevraagd of Sovjetschepen gebruik mogen maken vai een Filipijnse marinereparatiewerf, zo is van Amerikaanse re geringsfunctionarissen vernomen. De Sovjets vingen tot dus ver bot bij de Filipijnse regering door toedoen van Washington dat wil voorkomen dat zij afluisterposten in de buurt van bases Clark en Subic Bay krijgen. De bases zijn de grootst! Amerikaanse bases buiten de VS. Volgens de zegslieden kans klein dat Manila dit keer wel overstag gaat. Dat zou des astreuze gevolgen hebben voor de betrekkingen met de VS, dis een dergelijke beslissing zouden opvatten als een aanwijzig dat Manila zich verder wil distantiëren van Washington, het afsluiten van een huurovereenkomst voor de bases tot 1811 zei president Corazon Aquino dat de Filipijnse regering 'i opties houdt' wat betreft de verlenging van de pachtovereen komst na 1991. JOHANNESBURG (UPI/RTR) - Aartsbisschop Desmond Tut. heeft de tegenstanders van de naar ras gescheiden gemeente raadsverkiezingen in Zuidafrika opgeroepen af te zien vangt welddadige acties. Hij deed dit nadat dinsdag de tweede b aanslag in 24 uur tijd was gepleegd. Dinsdagochtend ontplofte een bom in Potchefstroom, een werk van de blanke conservatieven ten zuiden van Johannes burg. Er werd schade aangericht in een winkelcentrum ene politieman liep lichte verwondingen op. Een dag eerder vielei twee doden en 42 gewonden bij de explosie van een bomauto ii Witbank, waar naar wordt verwacht de (blanke) conservatie» partij het goed zal doen. BRUSSEL - De gemeenteraadsverkiezingen die op 9 oktober ii België zijn gehouden, dreigen een bijzonder lang naijl-effecti krijgen. Raadskandidaten in tal van gemeenten hebben saai hertelling van de stemmen aangevraagd. De Bestendi? Deputaties van de negen Belgische provincies, onze van Gedeputeerde Staten, nemen deze en volgende week 4 meeste verzoeken om hertelling in behandeling. Omdat die be voegdheid in België aan de provincies is gedelegeerd, was teren op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Brussel no niet duidelijk of het aantal aangevraagde hertellingen in k hele land die van vorige verkiezingen overtreft. Wel staat va! dat alleen al in de provincie Brabant (Brussel en omstreken) klachten uit zeventien gemeenten zijn binnengekomen. MOSKOU (RTR) - In de Sovjetunie zullen volgend jaar enkel werken van Lev Trotski, wiens naam tientallen jaren niet ge noemd mocht worden, verschijnen. Dit heeft een Sovjetfuno- tionaris dinsdag meegedeeld. Volgens Viktorija Tsjeremyt! van Gozkomizdat, het Staatscomité voor de Uitgeverijen, be reiden geleerden aan het Historisch instituut van de partij 4 publikatie van een aantal geschriften van Trotski voor tergt legenheid van de honderdste geboortedag van de man die bij Russische Revolutie in 1917 de militaire leiding had. Trots werd in 1929 uit de Sovjetunie verbannen, nadat hij de strij om de opvolging van Lenin verloren had van Stalin. LIMA (RTR/DPA) - Een Peruaans verkeersvliegtuig met' mensen aan boord is dinsdag in het zuiden van Peru neergt stort. Volgens een woordvoerster van de luchtvaartmaatscha) pij Aeroperu verloren 22 mensen het leven en waren er zwaar gewonden. Volgens de woordvoerster stortte het vlit tuig - een Fokker F-28 - vermoedelijk wegens een storing in' motoren neer, kort nadat het van de luchthaven van Juliacai het zuiden van Peru was opgestegen. Reddingsploegen slaaf den erin 53 inzittenden uit het wrak te bevrijden, maar mensen bezweken later aan hun verwondingen. Peru's twee1 stad, Arequipa, was de bestemming van het toestel. LONDEN (RTR) - De Booker Prize, de belangrijkste literal- onderscheiding in Groot-Brittannië, is gewonnen door1 Australische auteur Peter Carey. Dat is dinsdag in Londen ficieel bekendgemaakt. Carey krijgt de prijs voor zijn rot®1 Oscar and Lucinda, over een puriteinse priester en een vro' die zich tot elkaar aangetrokken voelen door een gezamenli liefde voor het gokken. De roman spot zowel met religieuze» burgerlijke waarden. Carey gold als een van de belangrijks favorieten voor de prijs van 15.000 pond (ruim 50.000 guide" Behalve hem dongen vijf andere auteurs naar de Britse ondk scheiding. De winnaar woont en werkt in Australië, Het herdisconteringscont ,ent betreft het bedrag wa loor de banken tegen het g veer net zoveel geld beschi als voor de beurscrisis in o aer vorig jaar. genstelling met wat h raam zou doen vermoe vooral bezighoudt met produktie en de exploita van films, geeft f 100 oen aan 7,25 procent o' ;aties 1988 per 1995 uit te de koers van 100 procent. Dat heeft de Crediet- en Eff (enbank in Utrecht dinsdag kendgemaakt. Vervroegde lossing is niet toegestaan; o december 1995 wordt de le in haar geheel afgelost tegen koers van 100 procent. De inschrijving staat o tot dinsdag 1 november 's i dags om drie uur en stort' dient te geschieden op 1 dece ber. ZOETERMEER (ANP) - yoedingsmiddelenconce Nutricia is zeer goed spreken over de gang zaken. Tijdens een bij komst met de Verenig' van Belegginsanalis hééft de directie zich dag 'zeer positief uitge feh. Terwijl in het eerste halfj het bedrijfsresultaat vóór lastingen met 47 procent s verwacht Nutricia voor 1988 geheel een nog belangrijk ger groeipercentage. De nettowinst zal daa ruim boven f 30 miljoen uit men. In 1987 was van de ne' winst van f 52,8 miljoen i 28 miljoen te danken aan b fengewone baten (vooral de de verkoop van het Preserve bedrijf). AMSTERDAM (ANP) - Unilever was d dag opnieuw goed op dreef op de Ams damse effectenbeurs. De concentratie weging in de voedingsmiddelensector, rich met name nu in het buitenland speelt, blijft bij de beleggers tot de Melding spreken. Dinsdag voegde Un ver nog eens ƒ2,40 aan de koers toe ƒ120,10. Het fonds was ook veruit west verhandelde van de beurs. Ook enkele andere fondsen in de set rden meegetrokken. Zo bleek ook rncia in de loop van de dag in trek. D "8 speelde echter ook de publikatie optimistische verwachtingen voor het Pende jaar een rol. De stukken Veren Bedrijven wonnen bijna ƒ8 op ƒ238 en van Gemeenschappelijk Bezit ƒ9,50 1223. Wessanen trok ƒ1,10 aan 181,30. Bols echter moest ƒ2 prijsge PP ƒ143. Het Damrak begon de dag voorzie "°9er, maar in de loop van de dag trok veel koersen aan. De omzet in aandf ™am uit op ƒ562 miljoen op een to van ƒ1547 miljoen. Akzo sloot ƒ1,90 bt 1P 1154,30, terwijl Stad Rotterdam aan de koers toevoegde op ƒ139,50. Sulden winst was bij de grotere fond «(•weggelegd voor Océ-van der Grin Ahold en Borsumij-Wehry. Nijverdal M» zakte echter een gulden weg Elders schoot Norit later op de omhoog en het slot kwam op 543, joger dan maandag. BAM won ƒ6,50 1205,50 en Sphinx ƒ4 op ƒ60. KBB lo aan de koers toe te voegen op Macintosh moest ƒ1,90 terug i 149,90. De obligatiemarkt begon wat mr, maar brokkelde later weer wat af, «a k op de optiebeurs speelde Unile oo hoofdrol. Het fonds nam daar met 9< ountracten bijna een derde deel van de °m2et (32.000 contracten) voor Door Bob van Huët PARIJS - De Club van Rome wil een 'vredes macht' van de Verenigde Naties inzetten om te helpen bij het terugdrin gen van de woestijn in de Sahel-landen. De militairen zouden de lo gistieke steun moeten ga randeren bij een groot scheepse, internationale operatie, waarmee de Orga nisatie van Afrikaanse Een heid zich reeds accoord heeft verklaard. „Onder toezicht van de VN moet een werkelijk sa menhangende aanpak van de problematiek mogelijk zijn", aldus Bertrand Schneider, de Franse secre taris-generaal van de Club. De betrokken Sahel-landen moeten volgens de Club dan wel bereid zijn tot verre gaande onderlinge samen werking. Het ambitieuze 'Sahel Operation Initiative' is een van de gespreksthema's tij dens de jubileumconferentie van de Club van Rome, die tot morgen bijeen is in Pa rijs. De vergadering werd gisteren geopend door de Franse premier Michel Ro- card. Het was in Parijs dat de Italiaanse industrieel Aure- lio Peccei en de Schotse ge leerde Alexander King twintig jaar geleden beslo ten tot de oprichting van de spraakmakende discussie groep. De door hun aange zochte specialisten uit der tig landen kwamen voor de eerste keer bijeen in Rome, wat de clubnaam opleverde. Belangrijkste doelstelling van de honderd leden tel lende (particuliere) vereni ging is het onderzoeken van de kwantitatieve en kwali tatieve samenhang van de wereldproblemen. De Club van Rome bestudeert de ge volgen op lange termijn en brengt daarover regelmatig alarmerende rapporten uit. Berucht was de in 1972 gepubliceerde en zeer pessi mistische studie 'De grenzen aan de groei', waarvan niet temin tien miljoen exem plaren werden verkocht. Volgens critici heeft dit rap port mede bijgedragen aan het doemdenken in de jaren zeventig. LUXEMBURG (ANP) - Er bestaat een duidelijke Ne derlandse vrees dat de ont wikkeling van de sociale stelsels in de armere landen van de Gemeenschap de rij kere landen opnieuw veel geld zal gaan kosten. Dat blijkt uit het verloop van het gesprek dat dinsdag in de Europesë Ministerraad in Lu xemburg is gevoerd. De Neder landse delegatie in de Raad heeft geweigerd in te stemmen met de uitspraak van de Griekse raadsvoorzitter Theo- doris Pangalos dat er una nieme en formele conclusies zouden bestaan over de 'sociale dimensie' die de vrije Europese markt eind 1992 moet krijgen. Die conclusies zijn opgesteld tijdens een informele bijeen komst van de EG-ministers van Sociale Zaken op 20 sep tember in Athene. Ze werden dinsdag in de Raad van Minis ters van Buitenlandse Zaken ingebracht in verband met het feit dat er tijdens de Europese topconferentie (op 2 en 3 de cember op het Griekse eiland Rhodos) over gepraat moet worden. Eén van de conclusies luidt dat de sociale bescherming in Europa stap voor stap gehar moniseerd moet worden. Daar schuilt volgens een Neder landse diplomaat geen addertje 'maar een levensgrote python' onder het gras. De Nederlandse redenering is de volgende: het is niet rea listisch te denken dat de hoog ontwikkelde sociale stelsels in bijvoorbeeld Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland worden ontmanteld. Dan kan harmonisatie alleen maar bete kenen dat de sociale stelsels in armere lidstaten verder wor den uitgebouwd. Dat kost geld en de kans is groot dat die ar mere landen een financiëel be roep op hun rijkere partners zullen doen'om hun zwakke so ciale stelsels te kunnen verbe teren. In Nederland voelt men daar vooralsnog niets voor, zo blijkt uit het standpunt dat de Neder landse delegatie in de Raad in nam. De rijkere landen in Europa hebben al een grote concessie gedaan door ermee in te stemmen dat de omvang van de Europese structuurfondsen tegen 1992 verdubbeld zal zijn (tot zo'n 31 miljard gulden). Die hoeveelheid geld (voor het Europese sociale- en regionale- en het landbouwstructuur fonds) moet dienen om de eco nomie van de zwakke landen van de EG op te krikken opdat ze de concurrentie in de vrije markt beter aankunnen. In Ne derlandse delegatiekringen zei men dinsdag onomwonden: 'we zijn bang dat het niet zal blij ven bij de rekening die ons voor die fondsen gepresenteerd is'. Een eskimo geeft een van de walvissen een aai. - fotoap BARROW (AP) - De twee walvissen die in de buurt van Alaska tussen ijsschot- sen gevangen zitten zijn weer in de richting van de kust gezwommen. Dit tot grote frustratie van de red dingswerkers die proberen de dieren terug te brengen naar open water. „Het is erg ontmoedigend," zo zei bioloog David Withrow maandag. „Waarom gaan ze te rug als ze weten dat het iets verderop open is." De Amerikaanse overheid en de milieuorganisatie Green peace hadden voor de red dingsoperatie zelfs de hulp in geroepen van de Sovjetunie. De twee Sovj et-ij sbrekers werden dinsdag in de Beaufort zee ver wacht. Nadat de reddingswerkers opnieuw stukken ijs hadden uitgehakt werd de operatie enige tijd stopgezet. Zo kregen de twee uitgeputte walvissen de tijd om even uit te rusten en eventueel zelf open water te zoeken. Toch blijven de biolo gen optimistisch over een goede afloop van de reddingsactie: „Walvissen vallen altijd iets te rug voordat ze de situatie door hebben," aldus reddingscoördi nator Ron Morris. In de afgelopen twee weken hebben steeds meer bedrijven en organisaties tijd en appara tuur beschikbaar gesteld. Iedereen die erbij betrokken is lijkt vastbesloten tot het einde verder te gaan. Admiraal Sig- mund Peterson van het Ameri kaanse Nationale Oceanische en Atmospherische Instituut gaf echter maandag toe dat het wellicht buiten proporties aan het groeien is. Tot nu toe heeft de hele reddingsoperatie zeker 1,2 miljoen gulden gekost. Bondskanselier Kohl met Andrei Sacharov. - fotoanp 'Optimisme over Berlijn' Dit ondanks de harde woorden die Gorbatsjov maandag wijdde aan deze kwestie. De Westduitse regeringswoord voerder Friedhelm Ost zei dit dinsdag op de tweede dag van Kohls bezoek aan Moskou. Ost verklaarde dat Kohl uit zijn persoonlijke gesprekken met Gorbatsjov de indruk had gekregen dat voor de lange ter mij n een zeker optimisme over Berlijn gerechtvaardigd is. De kanselier is van mening dat te zijner tijd een oplossing kan worden gevonden voor het be trekken van West-Berlijn bij de samenwerking tussen de Sovjetunie en de Bondsrepu bliek. „Er zal een standaard formule komen, waarmee wij kunnen leven. Dat is nieuw", zo citeerde Ost kanselier Kohl. Kohl had dinsdag een ont moeting met de natuurkundige Andrej Sacharov, ijveraar voor de mensenrechten en Nobel prijswinnaar voor de vrede. Zij wisselden van gedachten over de naleving van de mensen rechten in de Sovjetunie en spraken in dat verband onder meer over het lot van de etni sche Duitsers en de joden. Sa charov wees Kohl erop dat er nog steeds gewetensgevange nen zijn in de Sovjetunie on danks het feit dat er onder Gorbatsjov veel dissidenten zijn vrijgelaten uit de gevange nis. Hij pleitte voor de invrij heidstelling van alle resterende politieke gevangenen. De 67-ja- rige Sacharov zelf werd begin jaren tachtig verbannen naar de stad Gorki, van waaruit hij in 1986 mocht terugkeren. De jongste stap in zijn politieke rehabilitatie vormde vorige week zijn verkiezing tot lid van het presidium van de Academie van Wetenschappen. Naast Sacharov sprak Kohl dinsdag voor de tweede maal met Gorbatsjov. Aan deze ge spreksronde namen ook alle ministers uit Kohls gezelschap deel alsmede hun Sovjet-colle ga's. Na afloop werd een aantal overeenkomsten ondertekend. Het ging daarbij om een ak koord ter bescherming van het milieu, een overeenkomst over samenwerking bij het gebruik van de ruimte, een landbouw akkoord en een cultureel pro gramma. De Westduitse min- siuter Scholz zette zijn handte kening onder een overeen komst ter voorkoming van in cidenten met oorlogsschepen op zee. Eerder had Kohl in een ge sprek met premier Nikolaj Ryzjkov geconcludeerd dat de economische betrekkingen tus sen de Sovjetunie en de Bonds republiek zich positief hebben ontwikkeld. De Sovjet-premier pleitte voor een versoepeling van de zogeheten Cocom-lijst die de uitvoer van strategische goederen naar de Sovjetunie beperkt. MANILA (AP) - Van het Fi lipijnse passagiersschip dat met meer dan vijfhonderd mensen aan boord is ver gaan in de tyfoon Ruby zijn 18 opvarenden gered. De kustwacht heeft dinsdag avond de reddingsoperatie op geschort tot woensdagmorgen. Ruby heeft maandag en dins dag op het land zeker aan 97 mensen het leven gekost. Hon derden mensen worden vermist en volgens het Filipijnse minis terie van sociale zaken raakten minstens 110.000 mensen dak loos. In totaal zijn zeker 400.000 mensen uit hun huizen verdre ven. De storm verplaatste zich dinsdag naar de Zuidchinese Zee. Volgens de kustwacht zonk de 2.845 ton metende Dona Ma rilyn maandag in de Visayas zee, ongeveer 460 km ten zuid oosten van de hoofdstad Mani la. Het schip was met 451 pas sagiers en 60 bemanningsleden onderweg van Manila naar de stad Tacloban op het eiland Leyte toen het maandag in het hart van de tyfoon verzeild raakte en een noodsignaal uit zond. Aanvankelijk meldde rederij Sulpico Lines dat een ander schip had gezien dat de Dona Marilyn veilig voor anker was gegaan. Maar toen een red- dingsschip de Dona Marilyn nergens kon vinden moest aan genomen worden dat het schip vergaan was. Dinsdag meldde Vrijwilligers halen mensen uit hun ondergelopen huizen. luitenant Rey Esguerra van de kustwacht in Cebu dat elf overlevenden op het eilandje Maripipi en een eilandje daar vlakbij waren aangespoeld en dat vier andere opvarenden van de Dona Marilyn levend uit het water waren opgevist. De rederij meldde later dat in totaal 18 opvarenden waren ge red. Esguerra zei de reddingsope ratie dinsdagavond moest wor den opgeschort als gevolg van de duisternis en het slechte weer. Woensdagochtend zal de speurtocht naar de Dona Mari lyn worden hervat door twee andere schepen van Sulpico Li nes en door een aantal schepen van particulieren. - FOTOAP Vanwege de slechte verbin dingen is het moeilijk de pre cieze omvang van de schade of het aantal slachtoffers op de Filipijnen vast te stellen. Ruby was de achttiende ty foon die de Filipijnen dit jaar trof. Het was de zwaarste storm sinds Patsy in 1970, waarin minstens 175 mensen om het leven kwamen. v

de Stem | 1988 | | pagina 24