\ee& krant is een rijsduif ederlandse Australiërs boos over berichten Claus lANTAL britse advocaten krijgt spreekverbod Eskimo's snappen niets van reddingsactie walvissen ,et Wervelstorm Joan vergelijkbaar met oorlogsgeweld Contras BUITEN LAND - WM wfSp STEM BUITENLAND DINSDAG 25 OKTOBER 1988 t21 3r van 0.- RDER Jaamse Koerier. Canberra (anp) - Bin- de Nederlandse ge lenschap in Australië is lievige verontwaardiging ,erezen over stukken in The Svdney Morning Herald Iyer prins Claus. Momim JScvalh I BRUSSEL - Als de pre- I sident van de correctio- Inele rechtbank in Brussel, mr. Verlinde, Izich niet soepeler op stelt, zullen de advoca ten van de 26 Liver pool-supporters die in Brussel terecht staan voor hun aandeel in het Heizel-drama, het hele dossier van 50.000 pagi na's ter zitting voorle zen. I Het Heizel-proces dreigt I daardoor twee maanden luit te lopen. 1 Die verrassende wending aan het begin van de tweede pro- cesweek heeft de rechtbank in Brussel er gisteren toe ge bracht de zitting tot woensdag- I morgen vroeg op te schorten. Verlinde hoopt dat tegen die lijd de gemoederen zover zijn bedaard, dat tussen de recht bank en de Britse advocaten weer redelijk overleg mogelijk Door in een tussenvonnis j een reeks verlangens van de advocaten van de hand te wij zen, liet hij gisteren het proces ineen chaos ontaarden. Menselijke fout oorzaak ramp Ramstein Israëlische leger valt Bekaa-vallei aan Spanje paradijs corrupte makelaars Kohl: Sovjetunie moet meer ontwapenen Opvolger Hirohito toch weer keizer en god Huurders in EG verenigen zich Doden en gewonden bij bomaanslag EN? •f ks met uw reklameboodschap vele gezinnen op de klep! Inlichtingen Dagblad De Stem iken één vakje benutten, de advertentie wordt in een groter daarom de advertentie met het belangrijkste [ten kort en bondig, telefoonnummer in de advertentie op. irt men gemakkelijk en snel. AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG t betalen. Voor toezending van brieven t u 3,50 extra te betalen. Als int u een groene betaalcheque of een us géén giro- of bankoverschrijving) itante betaling ontvangt u een irvoor wij u echter f 4,- in rekening moeten brengen. ing aan Dagblad De Stem. 1\B Breda. rtenties, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW l-f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 ■jjlm Kiely schreef in Good Leekend, de kleurenbijlage lan deze krant, ter gelegenheid 1® het staatsbezoek van Bea- Itrix en Claus nog over de prins Ijls een in grijs pak en grijze Idioenen geklede man met Imjze ogen, grijs haar en een ■{rij ze spreektrant. Zijn publieke voorkomen is Ijisdanig stijf 'dat een houten idiaan voor een sigarenwinkel git vergelijking met hem over telt als een Sint Vitusdanser', lidus Kiely. In de maandageditie van de Ijtant omschrijft de journalist Ijohn O'Neill in een stukje met de kop 'Tragische prins levend in de schaduw van zijn konin gin' prins Claus als 'een man die de indruk wekt tranen te gen te houden, waardoor de vrees ontstaat dat een nieuwe ernstige depressie op komst is'. O'Neill, die drie weken gele den samen met enkele Austra lische collega's een gesprek had met prins Claus, gaat in zijn stukje ook in op het 'oorlogs verleden' van de prins en zijn lidmaatschap van de Hitlerju- gend. Verder haalt hij de rellen in Amsterdam tijdens de huwe lijksvoltrekking met prinses Beatrix aan alsmede de geeste lijke problemen waarmee prins Claus enkele jaren geleden mee te kampen kreeg. Leden van de Canberra Dutch Club (CBC) die op het vliegveld Fairbairn aanwezig waren bij de aankomst van fcU 1 «Ct.ssfcif' W of hi^ Quet*n Het bericht over prins Claus in The Sydney Morning He rald. - foto anp Koningin Beatrix inspecteert bi: erewacht. aankomst in Canberra de foto anp Beatrix en Claus zeiden ernstig verbolgen te zijn over de teneur van de stukken. Voorzitter Willem Radstaak van de CDC sprak over een 'schunnig' artikel. 'Nauwelijks een woord over onze koningin, alleen maar negatieve dingen'. Beatrix heeft op de tweede dag van het staatsbezoek aan Australië in een toespraak tij dens een regeringslunch in Canberra uitgebreid aandacht besteed aan de relatief langdu rige betrekkingen tussen Ne derland en Australië. |Heizel-proces loopt uit Vorige week al stapelde zich tussen de rechtbankpresident en de Britse advocaten onder leiding van Sir Henry Liver- more een berg conflictstof op. Zeer tegen de zin van de advo caten wil de rechtbank tijdens I het proces enkele tientallen vi deobanden vertonen, die leden 1 van de Bijzondere Opsporings brigade (BOB) van de Belgi sche rijkswacht op 29 mei 1985 in het Brusselse Heizelstadion volschoten. Volgens de rechtbank gelden de banden als bruikbaar be wijsmateriaal, maar de Britse advocaten denken daar princi pieel anders over. Veel opna mes zijn vaag, en met de beel den, zeggen zij, kan door tru cage en montage eindeloos worden gemanipuleerd. De vlam sloeg echt in de pan toen Verlinde gisteren het me rendeel van de advocaten een spreekverbod oplegde, omdat hun cliënten niet meer ter zit ting aanwezig waren. Van de 24 Liverpool-supporters die de opening van het proces bij woonden, waren er gisteren maar twee meer in Brussel. Nadat de rechtbankpresi dent het spreekverbod had op gelegd, verlieten alle Britse ad vocaten uit protest de rechts taal, en zag Verlinde zich ge dwongen tot een eerste schor sing. Toen kort voor één uur het Proces kon worden hervat, eisten de Britse advocaten dat •Justitie haar toezegging zou nakomen om vijf dossiers van ™c 50.000 pagina's gratis ter beschikking van de verdedi ging te stellen. Oud-minister van Justitie Jean Gol deed hen vorig jaar ®e belofte, maar zijn opvolger Melchior Wathelet rekent per gekopieerde pagina 30 frank, wat de verdediging per dossier ®.500 gulden kost. Als Justitie hm eis niet laat vallen, aldus de britse advocaten, dan zullen zij net dossier integraal voorlezen, een operatie waarmee naar sehatting ruim twee maanden ain gemoeid. Ook houden zij vast aan hun dat Kamervoorzitter No- thomb, ten tijde van het Hei- zel-drama minister van Bin nenlandse Zaken, voor het pro- ïs wordt opgeroepen. Volgens J® Henry Livermore stelt de ank zich 'beslist onrede- W op door die verlangens niet m te willigen. De wervelstorm Joan, die dit weekeinde over Nicara gua raasde, is de ernstigste natuurramp in het land sinds 1972. Volgens vice-pre sident Ramirez zijn de effec ten van de storm vergelijk baar met de schade die is aangericht door het oorlogs geweld tussen regeringssol daten en de Contras, de anti- sandinistische opstandelin gen. Volgens officiële cijfers heeft Joan aan zeker 1.00 mensen het leven gekost. Ongeveer 300.000 mensen - circa tien procent van de bevolking - zijn dakloos geraakt. Hon derden personen liepen ver wondingen op, of stonden maandag nog als vermist te boek. De volledige rijstoogst is vernietigd, de helft van alle bananenplantages heeft zeer zware schade opgelopen. Meer dan tien dorpen, met name aan de Nicaraguaanse oostkust, zijn zo goed als ge heel tegen de vlakte gegaan. In Bluefields zoeken overle venden tussen de puinhopen naar mogelijke slachtoffers. Door Stephen Davis (The Times) BARROW, Alaska - Bij een temperatuur van min veer tig graden Celsius probeert kapitein Arnold Brower, met behulp van eeuwen oude eskimowijsheid, twee walvissen ertoe te bewegen het gat in het ijs te verlaten, waarin ze nu al drie weken lang in leven worden ge houden. Terwijl het langzaam donker wordt, sta ik naast de uitge putte groep biologen, natuur kundigen, militairen, Eskimo's en oliemensen in het zwarte wak te staren dat ze uitgehakt hebben. Machteloos kijken we toe hoe de grijze walvissen niet reageren op onze inspanningen om hen naar het nieuwe lucht gat, honderd meter verderop en een kostbare honderd meter dichter bij open zee, te laten zwemmen. Pogingen om de walvissen met behulp van lichtsignalen of het geluid van de machine die ijsvorming in het nieuwe wak moet voorkomen, naar het nieuwe luchtgat te lokken, mo gen niet baten. Maar dan blijkt de volkswijsheid van de eski mo's succes te hebben. Brower neemt een lange houten stok, buigt zich voor over en tikt licht op de snuit van één van de walvissen. Ver volgens duiken de beesten on der en verschijnen enkele se conden later in het nieuwe wak. Triomf en blijdschap alom. Zouden de ingesloten walvis sen dan toch gered kunnen worden? In Point Barrow, een plaatsje aan de noordkust van Alaska, op 1.600 kilometer af stand van de Noordpool, is af gelopen weekend een kolossale legerhelikopter ingezet om ga ten in het ijs - dertig centime ter dik - te hakken. Zes kilome ter pakijs scheidt de walvissen van de losse ijsschotsen in de Beaufort Zee. Als het lukt om de dieren Een van de walvissen komt naar de oppervlakte. naar de Beaufort Zee te leiden, maken ze nog een kans hun verlate trektocht van 8.000 ki lometer door de Noordelijke IJszee, de Beringstraat en ver der zuidwaarts naar de warme wateren rond Baja California te voltooien. Een honderd man sterk pers- leger van over de hele wereld is neergestreken in Barrow en geeft de noodlijdende economie van noord Alaska een onver wachte impuls. Er worden massaal lichte vliegtuigjes en skimotoren gehuurd en specia le, peperdure uitrustingen ge kocht die de fotografen en journalisten bescherming moe ten bieden tegen de snijdende kou. In Amerika is het walvissen- verhaal hèt nieuws van de dag en heeft zelfs de presidents- strijd van Bush en Dukakis op de televisie verdrongen. Waarom groeide het noodlot van de walvissen uit tot een in ternationale happening? Er sterven elk j aar walvissen in Alaska: Groenlandse wal vissen worden door de Eskimo jagers gedood, omdat deze het hoofdvoedsel vormen gedu rende de barre wintermaanden en het gebeurt ook wei vaker dat sommige van de 22.000 be schermde grijze walvissen in gesloten raken onder het ijs en sterven. Door toedoen van een plaat selijke Eskimo en het slimme politieke spelletje van een mi- ïieuwachter werd de interna tionale reddingsactie op gang gebracht. Als de walvissen net een ki lometer verderop hadden geze ten, zouden ze waarschijnlijk nooit gevonden zijn. In de vroege ochtend van 7 oktober ontdekte Roy Ahmaogak, een plaatselijke jager, de ingeslo ten grijze walvissen die met hun kop tegen de onderkant van het ijs beukten in een wan hopige poging het te breken. Bij terugkomst in Barrow deed Ahmaogak verslag van zijn ontdekking en korte tijd later verscheen het als nieuws- foto ap bericht in de uitzending van het plaatselijke televisiesta tion. Daarop volgde een bericht in de krant van Anchorage, de hoofdstad van Alaska, maar er werd nog niet gedacht aan een reddingsactie. Pas toen de telefoon begon te rinkelen ten huize van Cindi Lowry, de vertegenwoordigster van de milieuorganisatie Greenpeace in Anchorage, kwam de zaak aan het rollen. Aan de andere kant van de lijn was een bevriende zeebio- loog die Lowry op de hoogte stelde van de gevangen walvis sen, waarop Lowry onmiddel lijk actie ondernam. Er werd een telefoontje gepleegd met Steve Cowper, de gouverneur van Alaska, die toevallig op dat moment in Barrow verbleef voor een congres met de burge meesters van de staat. Echter zonder succes. Ze gaf de moed echter niet op. Ze nam de telefoon opnieuw ter hand en belde een generaal van de Nationale Garde van Alaska, leden van het Huis van Afgevaardigden en de pers. Ten slotte attendeerde een ano nieme beller Lowry op het be staan van een ijsbreker van 185 ton, eigendom van de oliemaat schappij Veco in Prudhoe Baai, op 300 kilometer afstand van Barrow. Veco ging akkoord met een reddingspoging en de Operatie Grijze Walvis was een feit. De bewoners van Alaska staan wat ambivalent tegen over de reddingswerkzaamhe den. Velen vragen zich af of de enorme kosten die met de actie gemoeid zijn - alleen al een miljoen gulden aan brandstof voor de helikopter - geen ver spilde moeite zijn. Vooral in Alaska, waar de economie in elkaar is gezakt als gevolg van de dalende olieprijzen op de wereldmarkt. David Grauman, een plaat selijke arts, zegt dat het meren deel van zijn patiënten zich niet eens de voor hen noodza kelijke medicijnen, therapie of medische onderzoeken kunnen veroorloven. „De mensen raken toch wel enigszins gefrustreerd als ze zien hoeveel geld besteed wordt aan die dieren, terwijl veel patiënten het zonder hulp moeten stellen", zegt hij In Barrow daarentegen, een ijzige grensstad, zijn ze blij met de publiciteit en het geld dat als gevolg daarvan in het laatje wordt gebracht. De stad was, totdat de reddingsactie van start ging, alleen in het nieuws geweest vanwege het alcoho lisme onder de Eskimo's en een corruptieschandaal. Veel bewoners in Barrow be grijpen nog niet goed waar al die drukte om te doen is. „Wat met deze dieren gebeurt is ge woon natuurlijke selectie; de natuur moet zijn loop hebben", vindt een inwoner. Intussen poseren de Eskimo's gewillig voor de fotografen naast de zojuist geslagen wak ken, zich niets aantrekkend van de drukte en kauwend op een reepje gedroogd walvis vlees. NIEUWSOVERZICHT BONN (AP) - Een menselijke fout is de oorzaak geweest van het ongeluk tijdens de vliegshow op 28 augustus dit jaar in de Westduitse stad Ramstein. Dit is de conclusie van een interna tionale commissie die de toedracht van het drama heeft onder zocht. Volgens de Italiaanse, Amerikaanse en Duitse leden van het onderzoeksteam hadden de Amerikaanse organisatoren van de vliegshow alle veiligheidsmaatregelen in acht genomen. Bij een van de vertoningen botsten desondanks drie Italiaanse vliegtuigen op elkaar. Een van de vliegmachines stortte mid den tussen de toeschouwers neer en explodeerde. Daarbij wer den 69 mensen gedood en raakten honderden anderen gewond. RACHAYA (AFP/DPA) - Israëlische gevechtsvliegtuigen heb ben maandag met raketten een aanval uitgevoerd op stellingen van de Syrische Nationale Sociale Partij in de Bekaa-vallei. Het trainingskamp van de partij zou zijn verwoest, alsmede een gebouw dat als hoofdkwartier diende. BARCELONA - Spanje is een waar paradijs voor corrupte ma kelaars, die zich ten koste van buitenlandse huizenkopers ver rijken. De situatie van oplichting en bedrog wordt in de hand gewerkt door de onbetrouwbaarheid van bemiddelaars, de nutteloosheid van Spaanse advocaten, de traagheid en ineffi ciëntie van de Spaanse justitie, het amateurisme van plaatse lijke burgemeesters en de passiviteit van de regering in Ma drid. Dat schrijft de Britse Europarlementariër Edward Mc Milian- Scott in een officieel rapport dat hij in opdracht van het Euro pees parlement heeft opgesteld. Volgens Mc Millan is Spanje het onbetwiste centrum van de zwendel in huizenhandel in de landen rond de Middellandse Zee. Meer dan 90 procent van de ontvangen klachten komt van buitenlanders, die aan een van de kusten in Spanje een huis of een stuk grond hebben gekocht. Volgens Mc Millan kan wat betreft in Spanje terecht gesproken worden van een 'cultuur van corruptie'. In totaal hebben de afgelopen jaren meer dan een miljoen bui tenlanders onroerend goed in Spanje gekocht, 120.000 van hen zijn Nederlander. Volgens de voorzitter van de Nederlands- Spaanse Kamer van Koophandel in Madrid Kloosterman heeft een zeer groot deel van hen problemen. 'We hebben onlangs een enquête gehouden onder 3.000 Nederlandse bezitters van een tweede woning in Spanje: 66 procent zegt grote problemen te hebben gehad'. MOSKOU (DPA) - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft de Sovjetunie opgeroepen haar nucleaire en conventio nele arsenaal drastisch te beperken. 'Wie meer heeft, moet meer ontwapenen', zei Kohl tijdens een staatsdiner in het Kremlin op de eerste dag van zijn vierdaagse bezoek aan de Sovjetunie. Vertegenwoordigers van de twee landen ondertekenden maan dag een reeks overeenkomsten over economische samenwer king. Op de foto: Kohl en z'n gastheer zijn al goede maatjes geworden. fotoap TOKYO (RTR) - In Japan groeit het verzet tegen de plannen om de opvolger van keizer Hirohito het Shinto-ritueel te laten ondergaan dat van hem een levende god zal maken. Japanse christenen en politieke oppositiegroepen richten hun verzet vooral tegen het zeer kostbare Dai iosai ritueel, dat volgens hen beslist niet betaald mag worden uit de staatskas omdat de Ja panse een scheiding tussen kerk en staat kent. Toen keizer Hirohito na de Tweede Wereldoorlog afzag van zijn goddelijkheid, werd het Dai iosai ritueel geschrapt van de lijst van riten waaraan een nieuwe keizer zich had te onder werpen. Maar functionarissen van de regeringspartij, geleerden en re ligieuze kopstukken menen dat dit ritueel desondanks gewoon doorgang zal vinden. Volgens de Shinto-leer is de keizer geen keizer zonder Dai iosai te ondergaan. Tijdens een nachtelijke wake in een houten hut wordt de nieuwe keizer geestelijk ge transformeerd in een vrouw en bezield door de goden, waarna hij herboren wordt als een levende god. Zijn onderdanen mo gen vervolgens zelfs maar niet kijken naar deze god. UTRECHT (ANP) - Huurdersorganisaties uit vrijwel alle lan den van de Europese Gemeenschap hebben het 'Europees Huurderscommittee' opgericht. Binnenkort zal het een kantoor openen in Brussel. De verscheidene huurdersorganisaties ho pen hiermee hun belangen beter te kunnen behartigen bij het Europees Parlement. Het Nederlands Verbond van Huurders heeft dit bekendgemaakt. Volgens de Nederlandse lidorganisa tie telt het jonge Europees Huurderscommittee drie miljoen le den. De EG stelt binnenkort een werkgroep in die moet onderzoeken hoe de verschillende huurwetten in de lidstaten kunnen wor den omgesmolten tot Europese wetgeving voor huurders. Het Nederlandse huurdersverbond is bang dat dat een verslechte ring zal inhouden voor Nederland, omdat de huurbescherming in veel andere lidstaten geringer is dan in Nederland. v WITBANK (AFP/DPA) - Een autobom heeft maandag in het centrum van de Zuidafrikaanse mijnstad Witbank het leven geëist van twee mensen, 40 personen liepen bij de aanslag ver wondingen op. De bom was geplaatst in een auto die bij een winkelcentrum was geparkeerd en ging tijdens het spitsuur af. Door de grote kracht van de explosie werd in de omgeving veel schade aangericht (foto). De aanslag komt vlak voor de naar ras gescheiden gemeente raadsverkiezingen in Zuidafrika, die morgen gehouden zullen worden. Het was de negentiende bomaanslag van deze maand.

de Stem | 1988 | | pagina 5