UITBLAZEN Gemeenteraadsverkiezingen test voor Botha Kohl hoopt op mooie relatie met Russen 'Afscheic TWEED! even. Slechte wegen Wankel DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 25 OKTOBER 1988 DE STEM tsIdESTEM BI Pleidooi Haags Hoogstandje Agenda 'Niet-leuk' Vlug ZIJLSTRA SCH DEN HAAG (ANP wijs) ziet geen mo van het onderwijs meerderheid van d mee genoegen. Braks: geen vangststop WIMKOCK TOEN de kinderen nog peuters waren en het rijden in een auto van mezelf nog een be trekkelijk nieuwe ervaring was, reden we in het week end dikwijls België in. Aan onze liefde voor die eerste Eend hebben we het te danken dat we kunnen zeg gen dat we alle begijnhoven tussen Turnhout, Lier en Leu ven hebben gezien; op de bo venste verdieping van de Boe- rentoren in Antwerpen hebben gestaan en de Taxandria-route bij wijze van spreken met de ogen dicht leerden rijden. We kwamen in Olen en hoorden daar het verhaal over de Boeren van Olen, een verhaal dat ik in middels vergeten ben. We aten frieten in Geel en dronken een glas in de buurt van Leopolds- burg, op een terras met uitzicht op oefenende tanks. Waarom altijd België in? Ik heb het me het afgelopen week einde nog afgevraagd, toen ik door omstandigheden, weer eens enkele honderden kilome ters in hetzelfde gebied af te leggen had. Zo mooi is het er nu ook weer niet. De Lilse Ber gen. Geen berg te zien. Toch een kleine verrassing: terwijl het Franse Lille op verkeers borden in Vlaanderenland als Rijssel wordt aangeduid, hou den de Vlamingen er langs de autosnelweg Eindhoven-Ant- werpen doodgemoedereerd een eigen Lille op na. Ik heb het niet zo begrepen op mensen die op viadukten staan te kijken naar het verkeer dat onder hen doorschiet. Je weet maar nooit wat ze kunnen laten vallen. Ter hoogte van Geel staan twee volwassen mannen op zo'n via- dukt naar me te zwaaien als kinderen. Toeval? Ik geloof dat ik al eens eer der heb geprobeerd te verkla ren wat mij aantrok in die noordelijke streken van België, de Kempen, op een grensover schrijdende uitloper waarvan ik ben geboren. Het zag er daar nog 'vooroorlogs' uit, onbe roerd door de ordenende we- deropbouw-planologen die aan onze kant van de grens hun le go-wijken optrokken, de ber men plaveiden en de laatste stukjes woestheid in cultuur brachten, bebouwden of er plantsoenen van maakten. Aan de Belgische kant liepen de electriciteitsleidingen nog bo ven de grond. Puur lelijke be tonnen palen. Toch waren ze me dierbaar want op hun dra den konden eind-augustus de zwaluwen nog vergaderen alvo rens aan hun trek naar het zui den te beginnnen, een oud beeld uit de schooljaren dat bij ons na 1945 al gauw was weg- gemoderniseerd. En dan na tuurlijk niet op de laatste plaats dat Rolls Royce-gevoel dat een Eend-rijder ervaart als hij over de stugge kasseien van een oude dorpsstraat deint. De grensstreek van België was toen een soort gisteren-op- z'n-best. Schijn natuurlijk, maar daarom niet minder leuk er doorheen te rijden. België werd nog 'een stuk slechte weg tus- M sen Nederland en Frankrijk' genoemd. Dat sloeg toen echter nog slechts op de grote auto- wegverbindingen. In de grens- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiimiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii streek waren halverwege de ja ren '60 de kasseienbanen ver dwenen en vervangen door as falt en beton. Je kon er de wet van de stimulerende achter stand in de praktijk gebracht zien. Op de weg van Chaam naar Meerle heb je aan het wegdek altijd al precies kunnen zien waar Nederland eindigde en België begon. In die tijd van fietsen en brommen reed je op het Nederlandse deel nog tame lijk comfortabel over klinkers. Waar de klinkerweg overging in een vaak glibberig pad van kinderkoppen begon België. Opeens was dat veranderd en zoefden we met de Eend over het asfalt van Meerle naar de grens. Maar voor we ons konden afvragen waarvoor in 's hemelsnaam de Fransen die perfecte vering hadden uitge vonden, was het antwoord er al: het Nederlandse klinker- weggetje verkeerde inmiddels in slechte staat. Gisteren zag ik dat de situatie wéér 180 graden is gedraaid. Het asfalt tussen Meerle en de grens zit nu vol gaten en bultige reparaties ter wijl de Nederlandse klinkers al lang zijn vervangen door nog steeds in redelijke staat verke rend macadam. Van stimule rende achterstand tot vertra gende voorsprong enzovoort. Veel secundaire wegen in het Belgische grensgebied ver keren weer in een opvallend slechte staat. Regenwater blijft staan in kilometerslange sporen in het asfalt. Betonplaten zijn gebroken of verzakt. Gaten en spleten lijken te zijn opgevuld door een kantonnier die geen maat wist te houden. In Turn hout, op de buitengewoon hob belige uitvalsweg naar Hoog straten, kun je alleen aan de kant waar altijd auto's gepar keerd staan, nog zien dat de kasseien ooit bedekt zijn ge weest met asfalt. België lijkt, al thans vlak over de grens, weer het land van de slechte wegen te worden dat het dertig jaar geleden ook was. Voorbeelden van zwaar beschadigde en be slist onveilige wegen zijn de weg van Baarle-grens naar Turn hout en de weg van Breda-Strij- beek naar Hoogstraten (Overi gens mag het stuk Ulvenhout- Strijbeek ook wel een opknap beurt hebben). Versleten, provisorisch her stelde wegen waren tien jaar ge leden, voor Engeland er weer beter uit ging zien, het alomte genwoordige symptoom van het algemene verval van stad en land. Ik weet niet veel over de Belgische.en Vlaamse staats huishoudingen, maar aan de wegen te zien gaat het niet goed met het Belgiekske. En dat zou me spijten. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE gemeenteraadsverkie zingen die morgen (26 ok tober) in Zuidafrika wor den gehouden zijn door de regerende Nasionale Party van president Pieter W.Botha uitgeroepen tot een test voor het hervor mingsbeleid van de rege ring. Het ziet er naar uit dat het een bijzonder zware test zal worden. 'Ge vangen tussen een honge rige rechtervleugel en een woedende, zich reorgani serende, zwarte gemeen schap is de regering van de Nasionale Party nog nooit zwakker geweest', zo oor deelde de Zuidafrikaanse 'Weekly Mail'. President Botha staat onder enorme druk nu hij op twee fronten moet vechten. Aan de ene kant is zijn Nasionale Party (NP) in een gevecht op leven en dood gewikkeld met de extreem-rechtse Conser vatieve Party (CP) van An- dries Treurnicht. De CP ge bruikt de gemeenteraadsver kiezingen als een eerste stap om alvast zoveel mogelijk kiezers naar zich toe te trek ken met het oog op de vol gende parlementaire verkie zingen, die al in 1989 uitge schreven zouden kunnen wor den. Daarnaast is de CP erop ge brand de hervormingen van President Pieter Botha. het apartheidsbeleid die de regering doorvoert op het laagste niveau te dwarsbo men door te weigeren na de verkiezingen van volgende week samen te werken met de Aziaten, kleurlingen en zwar ten die gekozen worden in de Zuidafrikaanse gemeentera den. Aan de andere kant is de zwarte oppositie met de ker ken een campagne begonnen om de verkiezingen te boycot ten. Zwarte leiders hebben la ten weten dat zij alles zullen doen om de verkiezingen te laten mislukken. De Angli caanse aartsbisschop Des- mond Tutu schreef met drie andere bisschoppen een brief naar zijn gelovigen waarin zij stellen dat het voor de zwarte meerderheid essentieel is te mogen stemmen voor en deel te nemen in het Zuidafri kaanse parlement en aange zien zwarte mensen in hun geboorteland dit fundamen tele recht ontzegd wordt bete kent deelnemen aan de ver kiezingen in feite de voortzet ting van de apartheid. Op 26 oktober zullen voor het eerst in de geschiedenis van Zuidafrika op dezelfde dag alle bevolkingsgroepen, afzonderlijk maar gelijk al dus de regering, hun stem uit brengen op naar schatting 7.536 raadsleden voor meer dan 1.100 naar ras gescheiden gemeenteraden, de zgn. regio nale dienstenraden. De dienstenraden hebben recht op eigen financiële mid delen om bijvoorbeeld de ge zondheidszorg en het onder wijs voor de plaatselijke be volking te verbeteren. De zwarte lokale raden zijn door de regering bedoeld als een aanloop naar deelname van zwarten op het hoogste rege ringsniveau in Zuidafrika. De zwarte gemeenteraadsleden moeten uit hun midden negen leden aanwijzen die zitting nemen in de voorgestelde Na tionale Raad, waarin verte genwoordigers van alle ras sen zullen worden opgeno men, die voorstellen moeten doen voor de herziening van de grondwet. Overigens mogen de 13 mil joen zwarten die in de thuis landen wonen niet stemmen daar de Zuidafrikaanse rege ring de thuislanden be schouwt als autonome gebie den. Ook de honderdduizen den zwarten die in de illegale sloppenwijken wonen hebben geen stemrecht. Hierdoor is de helft van de Zuidafrikaanse zwarten uitgesloten van deel name bij de gemeenteraads verkiezingen. De Nasionale Party heeft de verkiezingen verheven tot een test om zichzelf te recht vaardigen tegenover radicale politieke, gemeentelijke, ker kelijke en anti-apartheids groeperingen. Het resultaat van de gemeenteraadsverkie zingen wordt een belangrijke barometer voor de invloed die de politieke en economische hervormingen van president Botha heeft gehad. Voor de geloofwaardigheid van de re gering is het essentieel dat het opkomstpercentage hoger is dan bij de lokale verkiezingen van vijf jaar geleden. Toen ging minder dan tien procent van de zwarten naar de stem bus en was de opkomst van de Indiërs en de kleurlingen la ger dan 20 procent. De regering is zo vastbeslo ten in haar streven deze ver kiezingen te laten slagen dat zij een serie strenge maatre gelen heeft genomen die een mislukking moeten uitsluiten. Zo staat op het oproepen tot een boycot van de verkiezin gen een gevangenisstraf van maximaal tien jaar of een boete van 20.000 rand, iets meer dan 20.000 gulden. Tutu is tot nu toe enkel riog niet gearresteerd omdat Pretoria voor alles wil voorkomen dat hij een soort martelaar wordt. Bij de parlementaire deel- verkiezingen eerder dit jaar werd duidelijk dat meer dan 40 procent van de blanken nu de CP steunen. De Nasionale Party verloor toen meer dan de helft van haar traditionele kiezers en is nu in veel gebie den afhankelijk van de steun van de engels sprekende blanke kiezers. Bijna 40 pro cent van hen stemde voor de NP bij de parlementaire ver kiezingen van 1987 maar een deel van hen is teleurgesteld in de trage voortgang van het hervormingsbeleid. De CP is voor deze verkie zingen een grote propaganda oorlog tegen de NP begonnen. De toezegging van Botha dat op 1 november begonnen kan worden met het proces dat moet leiden tot de onafhanke lijk van het door Zuidafrika bestuurde Namibia gaf de CP de kans de regering ervan te beschuldigen uitverkoop van blanken te houden in Nami bia. De NP is hierdoor gedwon gen een veel conservatievere campagne te voeren waarbij zij heeft benadrukt dat NP de privileges van de blanken wel degelijk wil handhaven. Pre sident Botha grijpt daarnaast zijn bezoeken aan zeven lan den in zes weken aan om te bewijzen dat Zuidafrika wel degelijk vrienden heeft in het buitenland. Hoe serieus de NP de pro paganda aanvallen van de CP neemt bleek uit de recente emotionale oproep van presi dent Botha op CP-leider Treurnicht dat Afrikaanse nationalisten geen bittere broedertwist moeten voeren maar beter samen kunnen werken bij belangrijke onder werpen. Deze oproep legde Treurnicht als een teken van zwakheid van de Nasionale Party naast zich neer. (ANP) HET bezoek van de West- duitse bondskanselier Hel mut Kohl aan Moskouzal een nieuw tijdperk inlui den in de Sovjet-West- duitse betrekkingen, dat hoopt Kohl tenminste. En daarin staat hij niet alleen. Ook het Kremlin verwacht goede zaken te kunnen doen, niet in de laatste plaats op economisch ge bied. Het bezoek zal dan ook vooral in het teken staan van de economische samenwerking tussen de Bondsrepubliek en de Sov jetunie. Sinds Moskou en Washington het INF-akkoord voor de ver nietiging van de middellange- afstandsraketten hebben on dertekend, is het internatio nale politieke klimaat aan zienlijk verbeterd en Bonn pikt daar graag een graantje van mee. De Westduitsers ho pen dat een verdere verbete ring in de betrekkingen met Moskou uiteindelijk ook zal leiden tot een grotere soepel heid van de DDR in tal van kwesties. Na aanvankelijk nogal cy nisch op de frisse wind in het Kremlin te hebben gerea geerd, steekt bondskanselier Kohl tegenwoordig de lof trompet over de hervormin gen van Gorbatsjov en houdt hij vurige pleidooien voor westerse economische hulp aan de Sovjetunie. Goede be trekkingen met de Sovjetunie, zo betoogt de Westduitse be windsman telkens opnieuw, zijn uiterst belangrijk. Op 21 juni verklaarde Kohl tegenover de pers dat zijn be zoek aan Moskou een nieuw hoofdstuk zou inluiden in de Sovjet-Westduitse betrekkin gen. Een op 13 oktober wees hij in Westberlijn nog eens nadrukkelijk op het belang van goede relaties met het Kremlin. „Het is zaak dat we beginnen aan een nieuw tijd perk van blijvende samen werking, zodat een ver strek kende verbetering tot stand kan worden gebracht in de re laties tussen Oost en West", zo zei Kohl. Zijn reis naar Mos kou, aldus de bondkanselier, moet hieraan een concrete bijdrage leveren. De jongste toenadering tus sen Bonn en Moskou wordt in Washington met enige scepsis gadegeslagen. Kohl laat daarom ook niet na de wes terse bondgenoten telkens weer te verzekeren dat hij hun belangen niet uit het oog verliest. Ook Moskou is zeer gebaat bij een verdere verbetering in de relaties met de Bondsrepu bliek, niet in de laatste plaats om economische redenen. Vanwege hun sterke econo mie zijn de Westduitsers van groot belang voor de Sovjet unie, zo stelde het Westduitse weekblad Der Spiegel onlangs nog vast, waarmee het de spijker op de kop sloeg. De Westduitse ambassade in Moskou liet medio oktober alvast weten wat het bezoek van Kohl zoal zal opleveren. Ten eerste zullen Kohl en Gorbatsjov een verdrag on dertekenen voor wetenschap pelijk onderzoek in de ruimte. Der Spiegel meldde daarop dat het zelfs zou gaan om plannen voor deelname van een Westduitse kosmonaut aan een Sovjet-ruimtevlucht, maar hierop is van officiële zijde nog geen commentaar gekomen. Verder staan er akoorden op het programma voor agra rische samenwerking tussen beide landen en voor samen werking op het gebied van de milieubescherming. Boven dien zal ook een aantal West duitse bedrijven nog zaken doen, aldus de Westduitser ambassade. Het Westduitse bedrijfsleven ziet immers in de hervormingspolitiek van Sovjet-leider Michail Gor batsjov grote mogelijkheden. Zo hoopt men overeenkom sten te kunnen sluiten over het aangaan van een aantal joint ventures op uiteenlo pende gebieden. Er is sprake van Westduitse hulp bij de ontwikkeling van het mine- raalrijke schiereiland Kola, in het noordwesten van de Sov jetunie, en van het de bouw van fabrieken in andere delen van het land. Bondskanselier Helmut Kohl. foto ap Er is echter een kwestie die wellicht wat problemen zou kunnen veroorzaken in de re latie tussen Bonn en Moskou en dat is de status van West berlijn. De woordvoerder van de bondsregering, Friedhelm Ost, liet er zaterdag geen twijfel over bestaan dat Kohl de kwestie Westberlijn tij dens zijn bezoek ter sprake wil brengen. Bonn wil dat de nauwe banden tussen de Bondsrepubliek en Westber lijn worden erkend en dat de stad volledig betrokken wordt bij de verbetering van de Sov- Partijleider Gorbatsjov. - fotoepa jet-Westduitse betrekkingen, zo zei Ost tegenover de Hessi- sche Rundfunk. De woordvoerder van het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken, Gennadi Gera- simov, gaf in een interview met het Westduitse boule vardblad Bild am Sonntag te kennen dat Westberlijn voor Moskou geen probleem is. Westberlijn maakt geen deel uit van de Bondsrepubliek en er is dan ook geen reden voor Bonn om steeds weer terug te komen op de status van de stad, zo vond Gerasimov. <ap) OP GEZETTE tijden krijgt iemand het idee oud-minister De Gaay Fortman op te voe ren als verstandig waarnemer van politieke processen. De AR-politicus, ex-hoogleraar en 77-jarige De Gaay Fort man - bovendien vader van Bas - weet steeds een interes sant oordeel te geven over ac tuele zaken en hij laat geen kans voorbijgaan om te plei ten voor een CDA-PvdA-ka- binet. Zelf maakte hij ooit met veel plezier van zo'n combina tie deel uit: „Volgens mij is er nog nooit zo gelachen als in het kabinet Den Uyl". Ditmaal doet De Gaay Fortman sr. zijn uitspraken in de kolommen van het FNV- orgaan. Lubbers en De Korte zijn in de ogen van De Gaay Fortman - ooit door Wim Kan Papa-Gaai genoemd - be paald geen koningskoppel. 'Ik denk dat er de laatste jaren maar één kabinet is geweest waar dat wel het geval was: dat van Van Agt/Wiegel. Die vonden het helemaal niet ver velend elkaar te zien. Maar ja. Een sterke minister-president heeft niet zoveel behoefte aan een vice-premier'. De Gaay Fortman maakt zich zorgen over een toene mend aantal gevallen waarbij de overheid het onderspit delft in de concurrentie met het bedrijfsleven: bij de RSV- affaire, in de bouw en bij het paspoort. Dat bleek tijdens de drie parlementaire enquetes, meent De Gaay. Daarom vindt hij de paspoortkwestie ook geen opgeblazen zaak. En hoe ziet de toekomst uit, wil het FNV-Magazine weten; een kabinet met CDA en PvdA? 'Dat is een best denk bare zaak', zegt de professor in de week dat WD-leider Voorhoeve en zijn collega van het CDA constateerden dat de PvdA 'steeds meer in een iso lement komt'. Och, zei PvdA-voorman Wim Kok op zijn beurt, 'een slecht huwelijk wordt ook niet beter als beide echtelie den op de buurman gaan in hakken'. Jorritsma ...ja... „In vergelijking met de vo rige kabinetsperiode zijn er in de coalitie eerder minder problemen dan meer. Het loopt nu gemakkelijker dan vier jaar geleden. Dat is mijn taxatie". (Premier Ruud Lubbers in een interview) DE Tweede Kamer behandelt - foto de stem /j0han van gurp deze week de begroting van Landbouw en Visserij van minister Gerrit Braks. De ka mer voelt staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) en minister De Koning (Sociale Zaken) aan de tand over de specialistentarieven die toch plotseling mogen stijgen; foutje van minister De Ko ning dat particuliere patiën ten een procentje of zes kost van hun premie. De Eerste Kamer verwerpt de ijkwet naar alle waar schijnlijkheid, nadat ze daar eerder al niet uitkwam. De EINDREDACTIE PIETER EGGEN privatisering van de PTT op 1 januari van het komend jaar zal ook besproken worden in de Senaat. HET kabinet heeft een kleine en nogal onbekende evenknie in het land. De redacties van de jeugdbladen Okki en Tap toe (samen een oplage van 170.000 exemplaren) verkozen vijf kinderen van elf jaar uit tot de leden van het kinderka binet. Dat kabinet moet zich toeleggen op het behartigen van de belangen van kinde ren. Worden die ook niet meer over het hoofd gezien. Het ka binet kwam verleden maand voor het eerst bijeen en had afgelopen week een onder houd (zoals dat zo fraai heet) met grote-mensen premier Lubbers. De kinderministers ver schenen een kwartiertje te laat bij het Torentje, het werkvertrek van Lubbers. Ze hadden in Den Bosch de trein gemist. De kinderministers vroegen van Lubbers meer belangstelling voor het mi lieu, net zoals de Tweede Ka mer eerverleden week deed tijdens de algemene beschou wingen. Lubbers zei toen dat er al veel was gedaan; nu hield hij het erop dat er over twintig jaar nog steeds bomen staan in Nederland. Lubbers had zelf ook een advies aan de kindercollega's. Zorg ervoor dat op feestjes ook 'niet-leuke' kinderen worden uitgenodigd, zo hield de premier het kinderkabinet voor. Lubbers nodigt ook wel De Gaay Fortmann koningskoppel eens mensen uit waar hij een hekel aan heeft en omgekeerd weet de premier ook dat hij niet altijd even leuk wordt ge vonden door de mensen die hem uitnodigen. VRAGEN van kamerleden aan bewindslieden blinken doorgaans niet uit door duide- lijkheid. Veelal zijn het inge wikkeld geformuleerde zin nen waarmee de vragensteller (m/v) probeert de minister voor zijn (of haar) standpunt te winnen. De antwoorden op zulke vragen -het kan ook niet anders- zijn zo mogelijk vaak nog ingewikkelder. De minister heeft immers nog meer mensen te vriend te houden dan alleen de vragen steller. Maar de tijden veranderen. Zo stelde het WD-Kamerlid Jorritsma-Lebbink onlangs vragen aan partijgenote mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) over de veilig- - foto anp heid van chartervluchten en lijndiensten. Dat gebeurde nadat de president van de Ne derlandse vereniging van verkeersvliegers had gezegd dat een duurder lijnticket ook meer veiligheid in de lucht betekent. Jorritsma vond dat maar raar en stelde Smit-Kroes drie vragen over die uit spraak. Ze wilde weten of de bewindsvrouw de omstreden uitspraak kent, of ze van me ning is dat die uitspraak de indruk wekt dat lijndiensten veiliger zijn dan charter vluchten en of ze kan bevesti gen dat de veiligheidseisen en controle op lijndiensten de zelfde zijn als op charter vluchten. Drie vragen dus. Smit- Kroes had voor het antwoord aanzienlijk minder woorden nodig. 'Antwoord op vraag 1 tot en met 3, ja', aldus de be windsvrouw. Kort, krachtig en nog veel zeggend ook: we kunnen ge woon blijven vliegen met goedkope charters. Van onze verslaggever 'Ac de he meni| neme godet wij AMSTERDAM vooravond van eeuw kunnen veroorloven in zicht afscheid te de economische het verleden: Adam Karl Marx en John Ke Aldus de oud-president Nederlandsche Bank, Zijlstra, bij het begin v viering van het 40-jar. staan van de economise culteit van de Vrije Un teit in Amsterdam. De nieuwe eeuw maatschappij zo sterk deren, dat we niet veel kunnen doen met de den Nie CDA-Kamerlid Tuins kamer in twijfel dat hebben van gemiddelc tenaren. Het gaat om c Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Mii Braks (Landbouw en rij) acht de kans klei: dit jaar Nederlandse pen aan de wal moeten ven omdat de nati quota voor tong, schi kabeljauw zijn uitgepu Volgens Braks zijn de nale quota op dit momei middeld voor tachtig pi opgevist. Het vangstsf duurt nog maar een twee maanden, reden we de bewindsman redelijk mistisch gestemd is. In vergelijking met jaar, toen de vangst voor mige soorten vis al halve; het jaar sloot, is de situa' volgens Braks aanzienlij ter. Braks houdt echter ééi om de arm. „Blijkt uit d derzoeken die nog gaand naar het ontduiken va vangstregels, dat er veel vis illegaal is aangelanc we tot nu toe hebben aan men, dan kan er alsnog ee vaar-verbod komen", Braks. Beweringen uit de vis wereld dat vissers op zeer schaal - er wordt zelfs ge ken van 50 procent va vangst - de vangstregels duiken, worden door Bral soluut van de hand gev „Dat is typisch iets voor d serij wereld. Daar wordei vaker dingen beweerd di door feiten onderbouwd zi het najaarsoverlec doemd. De kloof die de s dat de deelnemers het wc den te nemen. Dat het overleg niet op aan de plotselinge omme dat iedereen het geloof ir kwam minister Ruding (F joen gulden extra voor d< stellen. Dat was precies I te wachten. Zij hadden h en sociale uitkeringen op redeneerden terecht dat deelden uit onze samen van de opleving van de door deze stelling niet wa stuiten golf van looneise van de minimum-inkomer Dit onverwachte douce 'angdurig werklozen en ir Riumlonen te verlagen, st den. Van een akkoord ko ken de partijen te kunnei Het in Den Haag gevo wankel niveau. Dat were zijn bereid om de uitkoms ,en> maar ze lieten onoi hebben in de uiteindelijk spraken zijn gemaakt ove 'oosheid en ze zijn ook ni voor de uitkeringsgere Minister De Koning (S schut geantwoord. Het ka voor de uitkeringsgerecht weging de lonen matigt. 1 oet is duidelijk dat de nog lang niet van de baa Het is overigens triest hhgsgerechtigden inzet eer de bonden looneiser etaalden in onze samenl yen de minimumloners ee 'hen welvaart, maar het to J. '-lat "Tioeten de we e dachten. Je zult maa 5 baan v

de Stem | 1988 | | pagina 2