Welzijnsprogramma Axel AXEL Vergadering Streekcentrum OVERZICHT SUBSIDIEVERZOEKEN LIGT TER INZAGE AKTIVTTEITEN INDE GEMEENTE PAARDESPORTLIEFHEBBERS KOMEN AAN HUN TREKKEN STICHTING STREEKCENTRUM AXEL KIEST VOOR SCHEURKAARTJES Lezing over alternatieve geneeskunde Geef nu een cadeau kaart DE STEM VAN DINSDAG 25 OKTOBER 1988 Herkenbaar Overhangende beplanting Werkzaamheden aan wegdek Kinderdijk INFO-AXEL ONDER EINDREDACTIE VAN TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER A54 AXEL - Momenteel vinden binnen het Axelse stadhuis de voorbereidingen plaats met betrekking tot de ge meentebegroting 1989. Het samenstellen van het wel zijnsprogramma 1989 vormt hiervan een onderdeel. Het welzijnsprogramma is in feite een overzicht van sub sidieverzoeken en subsidie- berekeningen, op het terrein van het welzijnswerk. De diverse welzij nsinstel- lingen dienen jaarlijks voor 1 juni een subsidieverzoek met betrekking tot het vol gende begrotingsjaar in te leveren. Het college van burgemeester en wethou ders bestudeert deze verzoe ken en laat het ambtelijk apparaat de nodige subsi dieberekeningen uitvoeren, hetgeen resulteert in een ontwerp-welzij nsprogram- ma- Dit ontwerp-welzijns programma wordt vervol gens in de welzij nscommis- sie besproken en gedurende minimaal 30 dagen ter in zage gelegd. Voor wat betreft het be grotingsjaar 1989 is het ont- werp-programma bespro ken in de welzij nscommissie van 12 oktober. Het ont- werp-programma ligt ver volgens ter inzage van 14 oktober tot en met 14 no vember 1988. Gedurende deze periode kan een ieder een schriftelijke reactie in leveren bij het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Axel. Degene, die van deze mo gelijkheid gebruik heeft ge maakt, wordt tevens in de gelegenheid gesteld om zijn schriftelijke bezwaren mon deling toe te lichten in de vergadering van de wel- zijnscommissie op 9 novem- ber' Aan de hand van deze reacties en het advies van de welzij nscommissie stelt het college van burgemeester en wethouders het definitieve welzijnsprogramma voor 1989 samen, dat vervolgens in de begrotingsvergadering in december ter vaststelling aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Na de vaststel ling van het programma door de gemeenteraad ont vangt elke subsidie vra gende instelling een schrif telijk bericht met vermel ding van het toegekende subsidiebedrag. Zoals men ziet, een proce dure waarbij iedereen in de gelegenheid wordt gesteld om subsidie aan te vragen en waarbij bovendien een en ander zowel schriftelijk als mondeling toegelicht kan worden. Heeft men geen ontwerp- welzijnsprogramma ont vangen en is men toch be langstellend naar de inhoud van het programma, dan is het zinvol te weten dat tij dens kantooruren het ont- werp-programma voor een ieder ter inzage ligt in de leeskamer van het stadhuis te Axel. Aantrekkelijk prijzenpakket AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel heeft dit jaar weer voor een zeer aantrekkelijke Sint Ni- colaasactie gekozen. „We hebben de zaken wel wat aangepast," zegt Ria Timmermans, de enthousiaste woordvoerster van de Axelse middenstandsvereni- g. „We werken dit jaar met wat grotere prijzen dan vorige keer en ook niet met kraskaartjes, maar met scheurkaartjes." Onder het motto 'Rits, rats, raak' gaat de Sint Nicolaasactie in Axel op vrijdag 11 november van start en duurt tot en met maan dag 5 december. richt van de Stichting Streek centrum Axel. Zaterdag 12 november brengt de Sint een bezoek aan Axel. Om 14.00 uur begint Sin terklaas aan een rondgang door de gemeente Axel. De start is bij de Sportlaan en vervolgens gaat het via de Van Middelhovenstraat, Caland- straat, Beethovenstraat, Mo- zartstraat, Joost de Moor straat en Nassaustraat naar de Markt. Om 14.30 uur wordt de goedheiligman met zijn ge volg ontvangen in het Axelse stadhuis door het college van burgemeester en wethouders. De Sint vervolgt om 15.00 uur zijn rondgang door Axel en volgt daarbij de volgende route: te voet over de kramen- markt in de Weststraat en Noordstraatpromenade en vervolgens met het rijtuig via Stationsstraat, Singelweg, Bij lokestraat, Wilhelminastraat, Julianastraat, Oosterstraat, Zuivelstraat en Weststraat naar cultureel centrum De Halle. In De Halle begint om 15.00 uur een kinderprogramma met Basera de clown. Basera is vier jaar geleden het vak in gedoken. Hij begon zijn car rière in Franrijk, waar hij het clownsvak geleerd heeft van een mime- en poppentheater artiest. Hij heeft enkele maan den gewerkt bij het Franse circus Rancy. Reisde daarna door verschillende Europese landen en bracht het tot een voorstelling van een kwartier op de Spaanse televisie. Daarna heeft hij een opleiding genoten aan de Nederlandse circusschool van Jo Andy in Arnhem. Basera brengt een gevarieerde show, waarin goochelen, jongleren en pop pentheater centraal staan. Kaarten voor deze speciale kindervoorstelling zijn voor één gulden per stuk verkrijg baar bij de Verenigde Spaar bank in Axel. Na zijn rond gang door Axel zal Sinterklaas zich bij de kinderen voegen in cultureel centrum De Halle. Ria Timmermans: „Er is weer een attractief prijzen pakket beschikbaar. In totaal ai'n 10.000,-. Prijskrassen is er dus niet meer bij. Dat le verde soms wat irritatie op. Met de scheurkaartjes zal dat heel wat beter functioneren. Vanaf vrijdag 11 november ontvangen de winkelende con sumenten bij besteding van i vijf gulden één scheur- kaartje. Wanneer de uiteinden van het kaartje worden afge scheurd, ziet men aan de bin nenzijde of meteen een prijs is gewonnen of dat men mee dingt naar één van de tien prijzen van 100,-. De prijs winnende kaartjes zijn: twee keer een zwarte Piet 10,- en twee keer een mijter 25,-. De rtjes met een afwijkende afbeelding stoppen de klanten per tien stuks in een envelop pe, waar duidelijk naam en es op moet worden ge schreven en stoppen die in een speciale bus, die bij Esselbrug- ge-Wikkerink in de Noord straatpromenade geplaatst wordt. De inlevering kan tot en met dinsdag 6 december gebeuren. Uit de ingeleverde enveloppen worden dan nog eens tien prij zen van 100,- getrokken. ft men niet direct prijs - en daarvoor is zo'n ƒ9000,- be schikbaar - dan kan men toch meedingen naar die tien aantrekkelijke prijzen van honderd gulden elk. Dat is toch weer wat attractiever dan vorige jaren. De trekking wordt gehouden op woensdag 1 december, terwijl de prijs winnaars worden bekend ge maakt in de regionale kranten en ontvangen voorts thuis per soonlijk bericht. Het totale prijzenbedrag blijft rond de 10.000,- schommelen, maar we hebben de zaak er alleen maar attractiever op willen maken." De Sint Nicolaasactie gaat 'us vrijdag 11 november van start in Axel. De scheur kaartjes zijn verkrijgbaar bij alle deelnemende winkeliers, leze zijn herkenbaar aan de op de etalages aangebrachte affiches en een speciale vlag. 'u verband met deze Sint Ni- Maasactie zullen de winke- jiers voorafgaand aan het Sin- '"'laasfeest koopavonden len, zodat dan de winkels tot negen uur 's avonds ge opend zullen zijn. Ook de jeugd is traditiege trouw niet vergeten door de toelse middenstanders, die er ''eer alles aan hebben gedaan Axel op de voorgrond te plaat- set als koopcentrum bij uit stek. Zo staat er weer een te kenwedstrijd voor de jeugd op het programma, waarvoor tormui ieren zullen worden ^gereikt via de basisscholen, "e deelnemers worden ver- d in drie categorieën, te 'eten tot en met 6 jaar, 7- en Harigen en 9 tot en met 12 War. De tekeningen kunnen gedeponeerd worden in de bus to) juwelier Esselbrugge-Wik- ®rink aan de Noordstraat- Promenade 19 te Axel of bij 'nt Nicolaas, die zaterdag 12 hovember een bezoek aan ttorel brengt. Voor de kinderen n]n er weer aantrekkelijke Prijzen te verdienen met de te kenwedstrijd. De prijswin- "uars krijgen automatisch be- Sint Nicolaas zal zaterdag 12 november een bezoek aan Axel brengen. Voor de kinderen is er in cultureel centrum De Halle een spe ciaal kinderprogramma, waarbij ook de goedheiligman present zal zijn. Op de foto Sinterklaas tijdens de ontvangst voor het Axelse stadhuis vorig jaar. FOTO: JOS BLEIJENBERGH Donderdag 27 oktober, lezing ovei alternatieve geneeskunde (homeo pathie en fytotherapie) door me vrouw D.G. de Deckere in christe lijke openbare bibliotheek, aan vang 19.30 uur. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar in de Axelse bilblio- theek. Sport-overdag-instuif in sport hal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar, bij drage 2,50 per persoon. Zaterdag 29 oktober: weekmarkt kern Axel. Soos voor alleenstaanden in ge meenschapscentrum 'De Vla schaard' te Koewacht, aanvang 20.00 uur. Bingo-avond in gemeenschaps huis 'De 3 gehughten' te Spui, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 1 tot en met zaterdag 12 november: hobbydemonstraties (onder andere kantklossen, potten bakken en modelbouw) in christe lijke openbare bibliotheek te Axel. Tentoonstelling van werkstuk ken, gemaakt door leerlingen van de cursus creatieve vorming (club- en buurthuiswerk), in christelijke openbare bibliotheek Axel. Donderdag 3 november: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar, bijdrage 2,50 per persoon. Vrijdag 4 november: kaartavond Ons Genoegen in het clublokaal 'Breda Bar', aanvang 20.30 uur. Vrijdag 4 tot en met zondag 6 no vember: open tentoonstelling kleindierenvereniging Ter Verbe tering in cultureel centrum De Halle. Vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 5 november: weekmarkt kern Axel. Boekenbeurs tweedehands boe ken in winkelgalerij Cité aan de Noordstraatpromenade van 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 10 november: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar, bijdrage 2,50 per persoon. Zaterdag 12 november: weekmarkt kern Axel. Goochelshow in gemeenschaps huis 'De 3 gehughten' te Spui, aanvang 20.00 uur. Zondag 13 november: voetbalwed strijd Axel-Breskens op terrein in Axelse ws,"1'iv",s) aanvang 14.30 uur. Maandag 14 tot en met zaterdag 26 november: tentoonstelling van werkstukken van de leerlingen van de basisscholen betreffende het thema 'boek' in christelijke openbare bibliotlic^v Axel. AXEL - De algemene leden vergadering van de Stichting Streekcentrum Axel zal don derdag 3 november worden gehouden in de bovenzaal van restaurant 'Het Wapen van Axel'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Tijdens deze vergadering zal de Axelse wethouder J. van Schaik, die de verant woordelijke man is voor het midden- en kleinbedrijf bin nen het college van burge meester en wethouders, een uiteenzetting geven over de plannen inzake de ontwikke ling van de binnenstad. Zo zal er ook een presentatie worden gegeven van de invulling van het Szydlowskiplein. Tijdens de vergadering zal tevens een nieuwe voorzitter moeten Manege Magrette actief AXEL - Manege Magrette is weer het centrum bij uitstek voor de indoor-paardesportac- tiviteiten voor de provincie Zeeland. Naast de twee be kende competities, Indoor Vlaanderen voor bet springen en de strijd om de Graeve Jan-trofee voor dressuur, houdt de landelijke rijvereni- ging en ponyclub Graeve Jan uit Sas van Gent, domicilie houdend in manege Magrette, nog een officiële dressuurwed- strijd op een zondag en tekent daarnaast voor de Zeeuwse indoor-springkampioenschap- pen. De eerste wedstrijd voor In- door Vlaanderen is inmiddels al gehouden en de resterende duels staan op het programma voor 19 november, 14 januari en 4 maart. De dressuurwed- strijden om de Graeve Jan trofee worden verreden op 29 oktober, 17 december, 18 fe bruari en 26 maart. Piet Kos ters van manege Magrette zegt: „Dan zijn er nog de Zeeuwse indoor-springkam- pioenschappen op 4 maart en een dressuurwedstrijd op 10 april. Voorts staat er in ma nege Magrette nog een dres suurwedstrijd op het pro gramma, georganiseerd door de landelijke rij vereniging en ponyclub Luctor et Emergo uit Zaamslag op 4 februari. Gedu rende het winterseizoen houdt de manege onderlinge wed strijden. Dit circa één keer per maand met medewerking van Graeve Jan en de Dow Ruiter- spor tvereniging. Deze wedstrijden worden verdeeld in twee categorieën: wedstrijdruiters en recrea tieve ruiters en zijn openge steld voor iedereen. Tevens worden open dagen gehouden, georganiseerd door het be stuur van de Stichting Paard rijden Gehandicapten in no vember en december. Op deze dagen houden de gehandicap ten hun jaarlijkse dressuur wedstrijd. Als extra attractie zullen deze keer de begeleiders een caroussel rijden, waarbij de gehandicapten als juryle den zullen optreden. De ma nege stelt een trofee beschik baar voor de caroussel-ruiter Piet en Elly Kosters voor manege Magrette in Axel, waar in het winterseizoen weer tal van activiteiten op het programma staan. die wordt aangewezen als winnaar door de gehandicap ten. Piet Kosters: „Nu de vakan ties weer voorbij zijn en ieder een zijn normale ritme weer te pakken heeft, kunnen de ma- negelessen weer goed inge deeld worden met een beperkt aantal ruiters van ongeveer gelijk niveau. De manege heeft inmiddels een face-lift ondergaan: kantine, hal en toiletten zijn opgeknapt. Het rioleringssysteem is verbeterd en de boxen voor de paarden zijn uitgevoerd met rollende zijschotten, zodat het uitmes ten in korte tijd kan gebeuren. Een en ander ten voordele van de paardesportliefhebbers, die AXEL - Het najaar is een geschikt moment om de be planting in uw tuin goed te snoeien. Regelmatig worden de medewerkers van de afde ling openbare werken in Axel geconfronteerd met klachten over te ver overhangende be planting, met name in de brandgangen en op voetpaden. Op grond van de algemene politieverordening is de on derhoudsplichtige van bomen, struiken of andere beplanting langs de voet- en fietspaden, brandgangen en rijbanen ver plicht deze beplanting op een dusdanige wijze te onderhou den, dat deze geen overlast veroorzaakt aan de gebruikers van de openbare weg. In feite zou het niet nodig moeten zijn dat gewezen wordt op dit wetsartikel uit de algemene politieverordening. Het zal immers van niemand de bedoeling zijn om aan ouderen en invaliden door overhangende beplanting overlast en wellicht zelfs ver wondingen te bezorgen. Het Axelse gemeentebestuur doet dan ook een vriendelijk beroep op de medewerking van de Axelse bevolking. dankzij deze automatisering zijn kosten voor rijden en eventueel stallen van de paar den als zeer gunstig zal erva ren. De rijlessen voor pony's bedragen 13,50 en voor paar den 15,50 per uur. Het materiaal voor pony's en paarden is ruimschoots aanwezig en van hoge kwali teit, zodat iedere ruiter de mo gelijkheid heeft het paard van zijn keuze te berijden en even tueel ook uit te brengen in on derlinge of officiële concour sen. Ook is het privé huren van een paard door een of twee ruiters populair, waar door de liefhebber tegen een zeer redelijke prijs zonder enig risico een eigen paard en tuig ter beschikking heeft, ge durende een periode naar eigen keuze tussen een week en onbeperkte duur. De ruime hal met een op pervlakte van 2000 vierkante meter, biedt voldoende ruimte ook voor de ruiters met ge huurd of eigen paard om af zonderlijk te rijden, ook als er gelijktijdig door de instruc teur groeps- of privélessen ge geven worden. Onder de vaste bezoekers heeft zich een groep gevormd die het caroussel-rij- den beoefent en graag - als daar belangstelling voor be staat - elders demonstraties verzorgt. Ook het aangespan nen rijden kan beoefend wor den. Verschillende typen rij tuigen zijn hiervoor beschik baar. Voor transport van wed strijd- en caroussel-ruiters en amazones heeft de manege een vrachtwagen beschikbaar waarin een negental paarden kan worden vervoerd. Voorts kunnen in de manege alle be nodigde ruitersportartikelen, bekers en rozetten worden aangeschaft. De gezellige foyer van ma nege Magrette is niet alleen tijdens ruitersportevenemen ten bomvol, maar is ook vaak het rustpunt van verjaardags feestjes met pony rij den als hoogtepunt. Kortom, activitei ten volop in manege Magret te," besluit Piet Kosters en thousiast. worden gekozen, als opvolger van Jacky Schoot. Als nieuwe voorzitter wordt de heer D. J. Oggel naar voren geschoven. Voorts zal een evaluatie worden gehouden van de acti viteiten die in 1988 werden ge houden en een planning wor den gemaakt van de activitei ten voor 1989. Met Jaap Schie man uit Axel zal een bespre king worden gehouden naar aanleiding van zijn voorstel meer activiteiten te organise ren in Axel en de financiering hiervan. AXEL - In het kader van het 40-jarig jubileum van de christelijke openbare biblio theek te Axel wordt donder dag 27 oktober in de biblio theek een lezing gehouden over alternatieve geneeskun de. Spreekster is mevrouw D.G. de Deckere. Zij zal de onder werpen homeopathie en fyto therapie behandelen. De le zing begint om 19.30 uur en gratis toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de christe lijke openbare bibliotheek te Axel. AXEL - Tijdens de vergade ring eind augustus heeft de Axelse gemeenteraad besloten om het wegdek van de Kin derdijk te Axel te herstellen. De totale kosten van deze her stelwerkzaamheden aan het wegdek zijn geraamd op 326.796,-. Het asfalt-wegdek van de Kinderdijk vertoont scheuren aan beide zijden van de rij baan. Deze scheurvorming is onder andere een gevolg van de onvoldoende opsluiting van dit wegdek en het ontbreken van een goede fundering. Inmiddels is met de herstel werkzaamheden begonnen. Deze werkzaamheden zullen geruime tijd in beslag nemen. Onder enig voorbehoud wordt verwacht dat eind december van dit jaar de werkzaamhe den afgerond kunnen worden. In de tussentijd zal het ver keer met stoplichten over één wegzijde geleid worden. Ge tracht zal worden om de over last voor de omwonenden zo veel mogelijk te beperken. AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel verzorgt nog steeds de uitgifte van ca- deaukaarten ten bedrage van vijf, tien en vijfentwintig gul den. De cadeaukaarten zijn ver krijgbaar bij de Amro-bank in Axel en te besteden bij alle middenstanders die zijn aan gesloten bij de Stichting Streekcentrum Axel.

de Stem | 1988 | | pagina 19