De Cac club in DELEGATIES BEVOLKING MET COLLEGE NAAK MIDDELBURG 'Meer zelfvertrouwen krijgen' STATUU7] Instuif geestelijk gehandicapten is een succes Infomatie-avond over reconstructie van Terneuzens centrum PLAATSELIJK NIEUWS Ongeluk Biervliet DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 25 OKTOBER 1988 Westdorpe Terneuzen Zaamslag OOSTBURG - De A meente Oostburg. Ge Breskens jachthav 1 gigl WESTDORPE - Het gemeentebestuur van Sas van Gent gaat sa men met een delegatie uit Westdorpe en mo gelijk ook uit de Zand straat bij het provin ciaal bestuur pleiten om het huidige woon wagencentrum in Sas van Gent te handha ven. Bejaardenwoningen in de wijk Java Minder bezoek bij Efteling Kampioenschappen duiven Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Cadzandtenai Kledingbeurs in Terneuzen Adviesdienst Waterschappen OUTWARD BOUNDSCHOLEN LEREN OVERLEVEN Uitdaging Rafting Overleven Aanrijding Fiets gestolen Rock 'n roll Subsidie KVO - De leden van de Ka tholiek Vrouwen Organisatie van de plaatselijke afdeling brengen woensdag 26 oktober een bezoek aan het postorder bedrijf Neckermann in St.- Jansteen. Na ontvangst door het bedrijf zullen de dames een uiteenzetting krijgen wat een postorderbedrijf is. Hoe het werkt en hoe bijvoorbeeld een katalogus tot stand komt. Daarna krijgen zij een rond leiding door het bedrijf. LOOPDAG - De douane- 9 belastingdienst hield op h? sportcentrum Papendal halve marathon. Er name» 208 mensen deel. Van 4 Zeeuws-Vlaamse deelnemers bereikte Peter Remme u; Terneuzen een tweede met een tijd van 1.14.52 uur ei werd Theo Schram uit Sint zestiende in de tijd van 1.27,41 DW - Leden van de kaart- vereniging DW (Door Vriendschap Verkregen) speelden in café Het Wapen van Zeeland de negende ron de, meetellend voor het club kampioenschap 1988. Uitslag: 1. F. Wieland, 2. J. van de Bos, 3. N. Knol. Stand: 1. N. Knol 446 punten, 2. C. van Doorn 422, 3. G. Gelderland 417 409 punten. VROUWENRAAD - ft Zeeuwse Vrouwenraad houd- in samenwerking met hrt vormingscentrum Van Eeg. henhuis/ Hedenesse een se- cretarissencursus op de eerste vier dinsdagen in november De leergang wordt gegeva van 9.30 tot 12.00 uur in van de zalen van de Goede Herderkerk in Temet- zen.Tijdens de cursus word! aandacht besteed aan aantal specifieke taken var, een bestuurssecretaris, zoals het schrijven van uitnodigir, gen, notuleren en het opbou wen en bijhouden van een ar chief. Van onze verslaggever De vakbond vindt dat d< itatuut niet goed heeft n; Van Meer is eervol ontsla omdat de jachthaven in pri\ wnden overgaat. De hav neester zelf wil liever in die van de gemeente blijven. ;emeente heeft Van Meer len wachtgeldregeling ge Bat zou betekenen dat de venmeester alsnog in die comt van de nieuwe eigen; Want volgens artikel ne, van het wachtgeldregiem moet passende werkzaam ien door de betrokkene wor I DOOR GEORGE VAN V 9 'Woonwagens moeten blijven' Van onze verslaggever Het gemeentebestuur wil dat de provincie afziet van de inrichting van twee nieuwe centra in West dorpe en Zandstraat. Die toezegging deden wethou der L. Marquinie (welzijn) en burgemeester J. van Rest op het eind van een drukbezochte hoorzitting over de mogelijke woonwagencentra aan de Bernhardstraat in het dijkdorp op een verzoek van een van de insprekers. Tijdens de bijeenkomst - zaal Concordia was in jaren niet meer zo vol geweest - bleek duidelijk uit de woorden van Van Rest en Marquinie dat ook het Sasse gemeentebestuur in de maag zit met de gedwon gen nieuwe lokatiekeuzes. Van Rest benadrukte dat ook talloze malen. „Het Sasse kamp moet weg. Dat is geen bedenk sel van het gemeentebestuur. Wat ons betreft zouden de be woners er gewoon kunnen blij ven zitten. Wij hebben ons als gewone burgers te houden aan de besluiten die door de rijks overheid zijn genomen," stelde zij. Voor de bijna 200 Westdor- penaren sloegen deze opmer kingen als een tang op een var ken. Vandaar dat regelmatig uit de zaal hoongelach opklonk. De Westdorpenaren konden niet begrijpen waarom het col lege maar met twee lokaties op de proppen was gekomen. Van Rest antwoordde op vragen hierover van A. de Beleir dat 'Sas een lijst met tien lokaties had ingediend en dat de pro vincie acht terreinen onge schikt had bevonden'. De argumentatie om een kamp dicht bij een woonkern neer te leggen omdat de woon wagenbewoners dan deel kun nen nemen aan het culturele leven van zo'n gemeenschap raakte volgens G. Mechelink kant noch wal. „Hoe denkt U dat te kunnen verwezenlijken in een plaatsje als Zandstraat," legde Mechelink de burgemees ter voor. Van Rest gaf toe dat dat moeilijk te realiseren zou zijn, maar verweet ook nu weer andere ketels - provincie en rijk - dat ze zwart zijn. Na een langdurige gespreks ronde, waarin de bezwaren te gen de lokatie werden aange dragen, de ongeschiktheid van het terreintje dat de gemeente op het oog heeft aan de orde kwam en het verschijnsel van de dalende waarde van onroe rend goed, alsmede allerhande sociale onwenselijkheden spit ste de discussie zich toe op het dilemma dat gemeentebestuur noch woonwagenbewoners en dorpelingen de woonwagensi tuatie in de gemeente Sas van Gent gewijzigd willen zien. Wethouder Marquinie hield het publiek voor dat alles in het werk gesteld is om de provincie op andere gedachten te bren gen. „Kunt U zich voorstellen dat wij als gemeentebestuur een andere lokatie willen door drukken als ook wij de huidige situatie willen handhaven", hield de wethouder de volle zaal voor. Tot zijn verrassing klonk een volmondig ja' en met die motie van wantrouwen uit de Westdorpse bevolking was Marquinie niet erg geluk kig. Niettemin toonde hij zich bereid om op het verzoek van mevrouw A. Baecke in te gaan en in Middelburg de bezwaren nog eens naar voren te bren gen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is van plan om korte termijn in de binnenstad van Terneuzen een aantal straten op de schop te nemen en rioleringswerken uit te voeren. Dit in verband met de bouw van het ABC-complex - Albert Heijn, Blokker en C&A-aan de kop van de Noordstraat. Het gemeentebestuur heeft 346.000 gulden uitgetrokken om delen van de Arsenaal- en Bur gemeester Geillstraat te recon strueren. Daarnaast wordt de meest noordelijke oprit naar de Scheldekade opnieuw uitge legd. De gemeenteraad buigt zich donderdag over het raadsvoor stel. Met het oog op de werk zaamheden en de gevolgen er van voor bewoners in dat deel van de binnenstad wordt maandag 31 oktober een infor matie-avond gehouden. De gemeente hoopt begin no- Van onze verslaggever TERNEUZEN - De stichting Gereformeerde Bouwcorpo ratie voor Bejaarden uit Hoofddorp wil op korte ter mijn 24 bejaardenwoningen bouwen in de Terneuzense wijk't Java. Voor het project heeft de stich ting de gemeente Terneuzen verzocht borg te staan voor de aflossing van de lening waar mee het complex bejaarden woningen bekostigd wordt. Er is hiermee een bedrag ge moeid van 2,6 miljoen gulden. Het gemeentebestuur van Ter neuzen, zich bewust van het gebrek aan specifieke bejaar denwoningen in Terneuzen, staat welwillend tegenover het verlenen van een gemeentega rantie aan de corporatie. Te meer, omdat de stichting een gunstige financiële positie in neemt. De Terneuzense raad heeft donderdag het laatste woord over het verlenen van een ge meentegarantie. Van onze verslaggever KAATSHEUVEL - De Efte ling heeft dit seizoen 130.000 bezoekers minder gehad dan in 1987. In totaal kwamen er 2,1 miljoen mensen. Volgens directeur Bruggencate is het slechte weer de belangrijkste oorzaak van het dalend bezoekersaantal. „In juli en augustus is ieder een massaal ons land ontvlucht op zoek naar zonniger bestem ming", aldus de Efteling-direc- teur „en juist in deze week re gistreert ons park vijftig pro cent van zijn totaal-bezoek". Voor 1989 mikt de Efteling op een totaal van 2,2 miljoen be zoekers. vember met de rioleringswerk zaamheden te beginnen. Ver wacht wordt dat het werk be woners van en bezoekers aan de binnenstad nogal wat over last bezorgd zal worden. Vooral op het gebied van parkeren Men wil de bevolking op de hoogte stellen van wat er pre cies gedaan wordt en van de bi het werk horende verkeers maatregelen. De informatie-avond vindt plaats in de kantine van de dienst Openbare Werken gang VW-kantoor Burg Geillstraat) en begint om 19.31 Van onze verslaggever BIERVLIET - Het ongeval in Biervliet waarbij A. van de V. uit Groede met zijn hand be kneld raakte tussen een trans portband, vond donderdag niet plaats bij de firma Du P. maai bij de firma O., eveneens aan de Achterweg. De melding van het ongeval geschiedde wel vanuit het pand van Du F, vandaar de verkeerde weer gave in de krant. Van onze duivensportmedewerker HULST - Het jeugdkam pioenschap in de kring Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren van de afdeling Zeelanc bij de zondagvliegers is dit jaar gewonnen door J. Pre- nen te Hulsu. De snelheids trofee ging naar E. va» Deursen te St.-Jansteen. Eindstand klassement oude duiv® op de vaste voetring: 1. E. van Deursen 937 punten, 2. E. van 0» them 830, beiden te St.-Jansteen-5 R. de Laruelle Koewacht 801,4 van Goethem St-Jansteen 794,5 W. Boddaert Hulst 776. Met twee eerstegetekende ou# duiven: l.W. Boddaert Hulst 1® punten, 2. D. Nice Heikantl590,3. van Goethem St.-Jansteen 1555* T. Taelman en zoon Hulst 1490, R. Danckaert St-Jansteen 1357. Jaarlingen op de vaste voetriW l.gebroeders Van Houte HeitoJ' 536 punten, 2. J. Dhanis HXJlst 454 3. combinatie Verschuren-A»' driessen Kloosterzande 416, 4 Mathijs Koewacht 403, 5. E.' Goethem St-Jansteen 391. Jaarlingen twee eerstgetekend* 1. gebroeders Van Houte Heikai» 721 punten, 2. combinatie Verschu ren-Andriessen Kloosterzande 6» 3. E. van Goethem St-Jansteen 61"- Fond jonge duiven: 1. J. Dhaiu' Hulst 3920 punten. FondvluchW oude duiven en j aarlingen gezawj lijk: 1. L. de Bruin Heikant 4® punten, 2. J. van Spaandonck St- Jansteen 4790, 3. P. Antheun» Hulst met 4448 punten. KORT NADAT in nt ber 1918 de wape stand tussen de o voerenden gesloten en er een einde was men aan de Eerste reldoorlog, werd in de annexatie-gedach vendig. Toen bleek dat zich een partij heethoofdt werden ze toen van I landse zijde genoemd enigd had, die door 1 van vergaderingen e gedeelte van de pers v< digde dat nu het tijdst komen was om herz van de in het jaar 1839 ten tractaten te verk Daarbij gewaagden z het afstaan door Ned aan België van zu Limburg en Zeeu Vlaanderen. Dit schudde de bev van die streken wakkei kwamen in actie om d< sluiting bij België te v deren. Er werden cc gevormd en vergadei gehouden. Niet alleen bedreigde streken, ma; in overig Nederland v betogingen plaats vcx behoud van die gebiee voor een één en onde< Nederland. Een betoging vond ook in het begin van 1919 Haag en die betoging bijgewoond door de m van de in Den Haag wc personen afkomstig West-Zeeuwsch-Vlaan Bij die gelegenheid bev zich dr. J. de Hullu, rij chivaris en afkomsti Cadzand en J.A. Bra gymnastiekleraar, lette dige en genealoog, va: sprong afkomstig uit C in elkanders gezelschaj mand zal het vreemd 1 dat ze toen om zich he ken om andere aanw afkomstig uit het lan Cadzand te ontdekke uitslag was pover en e< hen maakte de opme dat in Den Haag wel v boren 'Cadzandtenarer toefden en er daarbi scheidene waren die m vroeger kende, maar c zo weining voorkwa: men zo'n bekende ontr Het leek er wel op als mensen elkaar uit di gingen. Dit moest toe ders kunnen. an °nze correspondente BRESKENS-Onder del Morgen zal het anc- ■Jln...' houdt de Zeeu- vrouwenraad een studie )Ver de zogenaamde '11 naatregel'. De studie v°rdt gehouden op 7 vember in De Vroone te Pelle. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De deelne mers aan de cursus kleding- maken voor haanlozen en mensen met een uitkering houden op vrijdag 28 okto ber een kledingsbeurs in het gebouw van de CJV achter de Zuidlandschool in Ter neuzen. Met de verkoop van tweede- handskleding hopen de cursis ten een financiële basis te scheppen om de cursus kle- dingmaken te kunnen voort zetten. Onlangs werd weer be gonnen met een nieuwe cursus, waarvoor ongeveer 25 deelne mers zich hebben anagemeld. De kledingbeurs vindt plaats van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De drie Zeeuws-Vlaamse water schappen richten gezamen lijk een adviesdienst in voor het samenhangend opper- vlaktewaterbeheer in de re gio. De waterschappen gaan hier voor een gemeenschappelijke regeling aan. Op deze wijze wordt de bij de waterschappen aanwezige deskundigheid het beste benut, zo is de mening. De adviesdienst wordt ge bundeld bij een speciale afde ling van het waterschap De Drie Ambachten, waarbij de bevoegdheden van de ambte lijke diensten van de deelne mende waterschappen overi gens onaangetast blijft. MENSEN LATEN leren van levensechte, levensge vaarlijke situaties. Het ontwikkelen van doorzet tingsvermogen op een ma nier die je ook kimt toepas sen in het dagelijks leven. In de praktijk: uit een mis lukte bergbeklimming le ren waarom je sollicitaties steeds fout lopen. Dat is ongeveer de filosofie van een Outward Bound- school, ook van de Out ward Boundschool in Ul- venhout, de school die nu een triest middelpunt van belangstelling is omdat vier cursisten bij het vlot- varen op de Franse Ardè- che zijn verdronken. Door Paul de Schipper OUTWARD Boundscholen stellen mensen bloot aan ris kante situaties om zichzelf be ter te leren kennen. Het is een leermethode die het eerst is vastgelegd door de Duitse pe dagoog Kurt Hahn. Met zijn methode wilde Hahn ervoor zorgen dat, vaak ontspoorde, mensen weer baas werden over hun eigen leven. Volgens Hahn maken eigen schappen als verantwoorde lijkheid, vernieuwingsdrift en naastenliefde bij veel mensen tijdens de loop van hun leven plaats voor onzekerheid. Hij ontwikkelde een nieuw opvoe dingssysteem; de Outward Boundmethode. De naam is af geleid van een Engelse scheep vaartterm. Outward bound be tekent; gereed om uit te varen. In Wales richtte Hahn het Atlantic College op. Tot het les rooster behoorden aktiviteiten als bergbeklimmen, reddend zwemmen en hulp aan oude en zieke mensen. Op dit moment zijn er bijna vijftig Outward Boundscholen, verspreid over tweeëntwintig landen. De Outward Bound School in UI venhout bestaat al vijfen twintig jaar. Aan de school worden cursussen gevolgd door werklozen, migranten, drugs verslaafden, maar ook door managers. Bij de verongelukten in de Ar- dèche ging het om een groep van veertien werklozen uit Rotterdam. Ze volgden, met be middeling van het Geweste lijke Arbeidsbureau in Rotter dam, een vier weken durende cursus als onderdeel van een resocialisatie-project. Zo'n pro ject is bedoeld om de deelne mers goed toegerust met men tal gereedschap terug te doen keren in de maatschappij. „Actie en reflectie, op de za ken afgaan en je niet laten te rugschrikken door tegenslagen, meer zelfvertrouwen krijgen. Het is een methode die geba seerd is op contrast en uitda ging", aldus directeur J.Sand- berg van de Outward Bound school. Zijn school boekt resultaten ondermeer bij de werklozen- curssussen. Sandberg: „We ge ven ze iets mee, waarbij ze zeg gen: verdomme ik kan meer dan ik denk. Zestig tot zeventig procent van de mensen die hier is geweest heeft nu betaald en onbetaald werk of is bezig met een omscholing". Onderdeel van het outward bound-programma van de Ul- venhoutse school is een vaar tocht over de Ardèche. Het gaat om 'rafting', vlotvaren op wild stromend rivierwater, waarbij ook moeilijk stroomversnellin gen gepasseerd moeten wor den. De deelnemers dragen wetsuits (rubber pakken tegen afkoeling. PdS) zwemvesten en helmen. Over het risico van die Ardè- che-tochten zegt directeur Sandberg: „Riskant? Wat is riskant. Alles wordt gecontro leerd. Er moeten zich wel heel bijzondere omstandigheden voordoen wil het verkeerd gaan". Er zijn weinig ongevallen met rafting bekend. Een ongeval met vier doden zoals vrijdag op de Ardèche, is het eerste van die omvang hier bekend, aldus J. Hendriks van de afdeling watertoerisme van de ANWB in Den Haag. Rafting is een relatief nieuwe sport, ongeveer tien jaar geleden vanuit de Ver enigde Staten (Colorado) over gewaaid. In Europa wordt het vooral in Joegoslavië, Oosten rijk en Frankrijk beoefend. Sinds ongeveer drie jaar wor den rafting-trips in Nederland aangeboden door reisorganisa ties. Voor zover de ANWB be kend bestaan de veiligheidsre gels overal uit het verplicht dragen van een helm en zwem vest. De vlotten zijn er voor acht tot zestien personen. Bij de Outward Bound GAB-groep in de Ardeche ging het om een vlot voor maximaal zestien personen, dit keer bemand door veertien cursisten. De ANWB wordt volgens Hendriks zelden benaderd met vragen over deze vorm van watersport. Ook de Neder landse Kano Bond en de Ko ninklijke Nederlandse Water- Over ijsgletchers wandelen om te leren inzien waarom je sollicitaties steeds mislopen - FOTO UPl sportbond weten er weinig van, kennen het in ieder geval niet als erkend onderdeel van hun bond. Bij de ANWB heeft men wel de indruk dat het voorna melijk leden van kanoscholen zijn die er een dagje rafting bijdoen tijdens een kanotrip. „In ieder mens woont een zwerver, een smachter naar avontuur. Een ieder is in een hoekje van zijn hart de ontdek ker van een andere wereld", schreef de auteur Arthur van Schendel. Outward boundscholen ge bruiken dat hoekje van het hart om bij mensen meer weer stand te kweken tegen de harde maatschappij of om managers te leren hun bedrijf beter te lei den. Reis-organisaties die overle vingstochten aanbieden, doen met toenemend succes een be roep op 'de smachters', de men sen, die hun hart verliezen aan de romantiek van wilde onaan- gestaste landschappen. Er zijn echter momenten dat het landschap zich tegen de mens keert. Overlevingsdes- kundigen spreken over 'objec tieve en subjectieve gevaren'. Tot de eerste categorie behoren lawines, blikseminslag en stroomversnellingen. De sub jectieve gevaren vinden hun oorsprong bij de mens: ontoe reikend uithoudingsvermogen, gebrekkige kennis van het ter rein. Tot de basisregels van 'survi- val'(overleven) behoren: weten waar de gevaren loeren en res pect voor de natuur. „Het leven in de natuur is vaak een spel van kat en muis. Alles gaat prima, zolang je maar onthoudt wie de muis is", aldus de Engelse overlevings- deskundige John Cross. Was de Outward Bound school even vergeten wie de muis was? Directeur Sandberg: „Ik denk het niet. De verant woordelijke mensen ter plaatse hebben jarenlang ervaring met vlotten. De lichamelijke en geestelijke conditie van de cur sisten is getoetst. Ze hebben sa men een touwbrug over de ri vier gebouwd. Er zat body in de groep. Het is een samenloop van omstandigheden geweest die we niet konden voorzien". BRESKENS - Maandagmor gen ontstond een aanrijding op de rijksweg Breskens- Schoondijke. Hierbij waren twee personenauto's betrok ken, bestuurd door U. de S. uit Breskens en PB. uit Terneu zen. Het ongeval gebeurde toen B. afremde om te parke ren. Dit werd door S. te laat bemerkt. Er was aanzienlij schade. IJZENDIJKE - Uit de tui, van de woning van MV. een herenfiets ontvreerrj Deze fiets was bruin var, kleur en was gegraveerd mr 45-15-CN. Vak Van onze verslaggever HULST - De Instuif die de Vereniging Ouders Geeste lijk Gehandicapten (VOGG) afgelopen zaterdag in cultu reel centrum Den Dullaert hield, trok zo'n 150 gehandi capten. De vereniging houdt negen keer per jaar een in stuif, en is al 24 jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen ac tief. Desondanks is er tij dens de instuif nog steeds plaats voor nieuwe bezoe kers. Volgens mevrouw J. Maas zijn de instuiven bedoeld voor kin deren van achttien jaar en ouder. „Die zitten niet meer op school. In het weekeinde zijn ze vaak alleen maar thuis. Wij willen ze de mogelijkheid bie den ook in de weekeindes de mensen te ontmoeten, waar ze door de week in een tehuis bij voorbeeld ook mee omgaan". De bezoekers van de instuif ko men voor een groot deel uit De Sterre in Clinge, uit een gezins vervangend tehuis of wonen soms nog bij hun ouders. De meeste keren zijn de bijeen komsten in Den Dullaert, maar men wijkt een keer per jaar uit naar De Sterre. Bovendien is er een keer per jaar een uitstapje, waaraan bijvoorbeeld een etentje is gekoppeld. Afgelopen zaterdag ver zorgde de familie De Vries uit Sluiskil een playbackshow, gaf rock 'n roll dansgroep The Pet ticoats een demonstratie en was er een disco van De Sterre. Volgens mevrouw Maas is het belangrijk dat de instuif iedere keer iets anders biedt. „De acti viteiten zijn dan ook heel ver- Disco. schillend. Soms halen we een drumband in huis. De vorige keer was er de fanfare uit Hei kant. De volgende keer komt Sinterklaas op bezoek. De kersttijd spreekt voor zich. Meestal gaan we een keer naar de film. Soms gaan we naar het theater. Optredens van clowns vallen ook heel goed in de smaak. Maar het is toch moei lijk te zeggen wat de mensen zelf het leukste vinden. We hebben daarover ooit een en quête gehouden. Een aantal vond de busreis naar de instuif toe het leukst van allemaal. Maar over het algemeen vin den ze het samenzijn met ande ren, die ze normaal bijvoor beeld alleen tijdens hun werk bij de Dethon zien, in een onge dwongen sfeer heel prettig". De bezoekers van de instuif be talen contributie voor de in stuif, en de VOGG spijkert de rest zelf bij. Iedere gehandi capte is welkom, ook als de ouders geen lid zijn van de ver eniging. „Maar het is natuur lijk wel de bedoeling dat we met z'n allen de kosten dragen. Dus leden zijn welkom", zegt mevrouw Maas. Sinds de subsidie voor het ouderenvervoer is afgeschaft, betaalt de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil het - FOTO WIM KOOYMAN vervoer van ongeveer tien mensen. Tijdens de instuif zijn zo'n vijftien vrijwilligers ac tief, en meestal komt er ook een aantal begeleiders van units van De Sterre. Ouders mogen best komen kijken, maar in de regels zijn er niet zoveel. De volgende instuif in Den Dullaert is zaterdag 19 novem ber. Sinterklaas komt dan op bezoek. Belangstellenden kun nen dan een kijkje komen ne men. De aanvang is 14.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 16