Unieke combinatie van opvangmogelijkheden in Sas In Hoek komt een nieuw kruisgebouw Gekibbel over studio van Omroep Zeeland 1S1C0S INDERZOEK OP 28 SCHOLEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'Historische' vondst blijkt regenbak /ABN Banl I CENTRUM VERENIGING KINDERZORG OPENT MAART VOLGEND JAAR Zonnebloem: 'Zon in de schoorsteen' neleman/ spaarpremie. oont u in ant of Zeeland ïllent-rekening: IVermogensrekeni arkt-spaarrekening:l nterekening: Gewelven Het waren niettemin grote DINSDAG 25 OKTOBER 1988 dig! Discreet lenen! 3055 02265-3344 SO' 0 .ting Centrum Europa Verkoop van schilderijen van Gratiana duurt langer BESTUUR KIEST VOOR OOST-SOUBURG Echtpaar K. in hoger beroep vrijgesproken iat u sparen? Wat uw sp; eeft een passende spaarv; aantrekkelijke opname- 1 kies de ABN-spaarvorm situatie past bouw/toffer- zundert GEEN OUDE MILITAIRE VESTINGWERKEN ONDER DES PAYS BAS TERNEUZEN - In Zeeuwsch- flaanderen is gisteren een begin ge maakt met een grootscheeps onder zoek naar de mate waarin cara-aan doeningen bij de lagere schooljeugd voorkomen. weiven dus". Waterleiding waterputten. „Dat moest ook „Wij hebben iedereen in ieder wei", zegt Baert. „Vroeger geval tevreden weten te stel- was er geen waterleiding en len", zegt directeur Kolijn een hotel mocht natuurlijk van Kegels Sloopbedrijf. Hij nooit zonder water komen te legde vorige week vrijdag- zitten. Vandaar", morgen het werk stil toen de Het sloopwerk ging giste- gewelven werden aangetrof- ren onverdroten voort. Van len, besloot de zaak leeg te het aan het kantoor van De pompen en maandag nauw- Stem grenzende hotel De Mil- keurig te onderzoeken wat nu liano staat bijna niets meer precies was aangetroffen. overeind. Omstanders volgen nauwlettend de werkzaamheden van de kraanmachinist. wijzigingen voorbehouden. spaarrekening opent, ontvangt een spaan»1 matisch gaat sparen krilgt nog eens f 7,50. I ot/cara- 264,- 422,- 392,- 523,- 784,- 1046,- Geen info werkgever. Doorlopend krediet. 10000 is 200,- p.m. 10,J 15000 is 300,- p.m. 10,4 25000 is 500,-p.m. 10,4 45000 is 900,- p.m. 10." 50000 is 1000,- p.m. 10," 90000 is 1800,- p.m. 10," Theor. loopt. 65 mnd. Crefinass .00 uur Nationale Bemiddeli"! Geopend 8.30-21.00 ïêwSÊ partner? Kies dan het grootste buro id. Wilt u meer weten over onze rej- a. 6000 partnerzoekers en de unie dan geheel vrijblijvend (ook 's avon<» omburg076-211® m, mevr. Daeter01640-67* urveld01100—141< evr. Bailey01650-553- mevr. van Gils04167-790" reden Nederlands grootste relatiebur" Ie Raad van Toezicht v.h. Min. van VW" Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Alge mene crisisopvang, vrou wenopvang en een 'sociaal Pension' zijn drie soorten hulpverlening die nog nooit eerder in Nederland onder een dak zijn samenge bracht. Het crisisopvang centrum dat de Vereniging Jünderzorg in maart '89 in het voormalige St. Mi- ehielsklooster en de aan grenzende school in Sas van Sent opent kan zich dan ook een grote belangstelling verheugen van de Haagse Politiek en de vaderlandse hulpverlening. Als de Rijksgebouwendienst naar verwachting het voorlo- P'ge koopovereenkomst tussen ;e vereniging en de Zusters franciscanessen rond 15 no vember goedkeurt, staat niets Ie komst van het centrum Heer in de weg. De vereniging ®1 de ruimte voor 100.000 gul- Hen vertimmeren om ze ge knikt te maken voor opvang wan twintig personen. Direc tor C. Doordouw verwacht dat Je hele operatie inclusief aan koop van het pand rond het alf miljoen kost. Instellingshoofd H. Sarneel spreekt van een 'redelijk uit de kluiten gewassen centrum'. Volgens hem mag de Vereni ging Kinderzorg, die overigens al zo'n vijftien jaar ook aan volwassenenopvang doet, zich verheugen over het feit dat de opvang in Zeeland aan de lan delijke normen voldoet. Hij denkt aan twintig plaatsen ge noeg te hebben om aan de vraag naar opvang te voldoen. Uiteraard zal het nooit voorko men dat een moeder met twee kinderen 's avonds laat niet binnen mag omdat er geen plaats meer is. „Er staan altijd meer bedden dan de waarvoor we van de overheid subsidie krijgen", stelt Doordouw. Ook tussen de drie onderdelen van de opvang valt te schuiven als het om het aantal personen gaat dat onderdak nodig heeft. Het algemeen crisisopvang centrum en de vrouwenopvang delen samen twaalf plaatsen. De combinatie is eigenlijk uit pure noodzaak ontstaan. Aller lei intitiatieven in Zeeuwsch- Vlaanderen, bijvoorbeeld de werkgroep crisisopvang en blijf-van-m'n-lijf, klopten in bestuurderskringen aan om iets te kunnen beginnen. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen is te klein om voor elke soort op vang een eigen centrum te ope nen. Daarover was iedereen het eens. Vandaar dat het ministe rie van WVC in december '87 aan de vereniging opdroeg een plan te maken voor crisisop vang. Samen met de Zeeuws- Vlaamse gemeenten en de maatschappelijke dienstverle ning is de vereniging aan de slag gegaan en is nu het mo ment van uitvoering gekomen. In de algemene crisisopvang kan eigenlijk iedereen terecht. Ouders met kinderen, alleen staanden; iedereen die zich in een noodsituatie bevindt die onmiddelijk hulp vergt. De be woners krijgen weliswaar de beschikking over een eigen ruimte, maar het leven zal zich grotendeels in een gemeen schappelijke leefruimte afspe len. Wie zelf of via instanties als het maatschappelijk werk, de Sociale Dienst of het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) bij het centrum aan klopt is slechts tijdelijk niet in staat om hun problemen zon der hulp op te lossen. Ieders persoonlij kke situatie staat centraal, en het centrum moet allereerst rust en veiligheid bieden. De hulpverleners staan op alle fronten voor de bewo ners klaar, maar de bedoeling is de mensen zo snel mogelijk hun zelfstandigheid terug te geven. Daarna stappen ze op eigen benen weer de wereld in He laas is de doorstroming naar bijvoorbeeld een eigen huis of een andere hulpinstantie in Zeeland slecht. Landelijke cij fers tonen aan dat mensen ge middeld 3,6 weken in een cri sisopvangcentrum zitten. In Zeeland is het gemiddelde ne gen weken. Vaak zijn mensen al toe aan opnieuw zelfstandig verder gaan, maar is er voor hen geen mogelijkheid daartoe, bijvoorbeeld in een begeleid wonen project. Ook staan niet alle woningbouwverenigingen te popelen om de mensen on derdak te geven. De vrouwenopvang neemt in het centrum in Sas een aparte plaats in. In de meeste gevallen gaat het om hulp aan vrouwen, die in de eerste plaats een vei lige plaats voor zichzelf zoeken. Verblijf tussen andere mensen in moeilijkheden en een sociaal pension lijkt daarvoor niet de meest ideale oplossing. „Inder daad, daar kunnen in theorie problemen mee ontstaan, maar die verwachten we niet", zegt Sarneel. „Het heeft te maken met het specifieke karakter van vrouwenopvang. Het gaat landelijk gezien om een groep vrouwen die veelal seksueel mishandeld zijn. In ieder geval zoeken zij een veilige omge ving, en contact met mannen past daar niet in. Vandaar dat wij de ruimte op de tweede verdieping alleen voor de vrou wen hebben gereserveerd. Met de anderen hebben zijn geen contact, of ze moeten dat zelf willen". Iedereen krijgt bij binnen komst in het crisisopvangcen trum een vaste begeleider. Bij de vrouwen is dat een begeleid ster. Ook als er artsen en bij voorbeeld politie ingeschakeld moeten worden, kunnen de vrouwen rekenen op contact met vrouwen. Er zal altijd ten minste een kracht in het cen trum aanwezig zijn, en in de 'spitsuren' twee. De Vereniging Kinderzorg neemt vijf nieuwe professionele krachten aan om de nieuwste loot aan de opvang die ze in Zeeland biedt te laten draaien. De unit-leidster uit Middelburg- krijgt nu ook dit centrum onder haar hoede. Mensen die het crisisopvang centrum bewonen, betalen daar als ze een goed inkomen hebben maximaal 230 gulden per maand voor. Uitkeringsge rechtigden betalen niets. De vereniging hanteert het prin cipe dat iedereen naar draag kracht een eigen bijdrage le vert. Het sociaal pension sluit als derde onderdeel van het cen trum in principe goed aan op de eerste twee vormen van nood opvang. Het is bedoeld voor mensen die nog op zoek zijn naar andere huisvesting, en biedt plaats aan acht tot tien mensen. Zij zorgen zoveel mo gelijk voor zichzelf. In het pen sion is bijvoorbeeld een eigen keukenruimte. De bewoners betalen huur, energie en an dere kosten. Iedereen kan er te recht, behalve drugs- en alco holverslaafden, die worden doorverwezen naar voor hen geschikte instanties. De Sasse wethouder L. Mar- quinie is blij met de komst van het centrum naar Zeeuwsch- Vlaanderen en zijn gemeente. „Als gemeente heb je natuur lijk een taak om de sector hulp verlening te doen wat er van je verwacht wordt. Maar vergeet niet dat het centrum iets is van alle gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen samen. Maar ik denk dat het centrum in de toe komst kan rekenen op onze steun. Waar wij kunnen hel pen, zullen wij zeker onze dien sten aanbieden". Van onze correspondent IJZENDIJKE - De be langstelling voor de verkoop van de schil derijen en kaarten van zuster Gratiana in IJ- zendijke is zo enorm, dat inmiddels is beslo ten de verkoop door te laten gaan tot Sin terklaas. Vooral het doel van deze verkoop, namelijk geld bijeen brengen voor het verzenden van de 40.000 brillen naar pater Cra mers in Ghana, ingeza meld door Jacques van Voorenberghe, schijnt de mensen enorm aan te trekken. Diegenen die nog geïnteresseerd zijn in de verkoop worden verzocht vooraf even contact op de nemen met zuster Gratia na. Van onze verslaggever HOEK - De Kruisvereniging Kanaalzone gaat naar alle waarschijnlijkheid een nieuw kruisge bouw neerzetten in Hoek. Het huidige kruisge bouw aan de Langestraat, dat niet meer aan de eisen voor het moderne kruiswerk voldoet, wordt verkocht. Het algemeen bestuur van de Kruisvereniging buigt zich woensdag 16 novem ber over het nieuwbouwplan. Volgens woordvoerder P. Janse-Verplancke van het kruiswerk in de Ka naalzone verkeren de plannen nog in een pril stadium. „Het bestuur heeft bij de verdeling van het provinciaal bouwvo lume een toewijzing ge kregen om nieuwbouw te plegen. Aangezien de nood in Hoek voor ons het hoogst is komt die plaats voor de kruisvere niging het eerst in aan merking voor nieuw bouw," zei Janse-Ver plancke. Het bestuur komt nu binnen korte tijd met uit gewerkte plannen. „Vooralsnog rekenen we er op dat in de loop van 1989 met de nieuwbouw begonnen kan worden Eerst zullen we echter de ministeriële toestemming moeten krijgen om te bouwen. Dat is een ver eiste," aldus de woord voerder. Het nieuwe kruisge bouw verrijst niet op de lokatie van het huidige onderkomen. De kruis vereniging is van plan om elders te bouwen Hiervoor dient eerst een perceel grond te worden aangekocht. Ook dit on derwerp komt aan de orde tijdesn de vergade ring van het algemeen bestuur in Hotel Au Port in Philippine. De bijeen komst op 16 november begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Omroep Zeeland wordt gehuisvest in het oude gemeentehuis van Oost-Souburg; en kennelijk moet de gemeente Vlissingen zeer content zijn over het binnenhalen van dat succesje. Want het huisvesten van de nieuwe regionale omroep geeft een gemeente aanzien. Daar bestond gisteren in een vergadering van het algemeen bestuur van de omroep geen twijfel over. Middelburg en Goes deden verwoede, zij het ook vergeefse pogingen, om de vestiging nog van Vlissingen af te snoepen. Goes schilderde zichzelf af als 'het hart van Zeeland', waar logischerwijs de omroep thuishoort. Namens Middelburg had burgemeester C. Rutten spe ciaal de raadsvergadering ver zaakt om zijn gemeente als vestigingsplaats te bepleiten. Als 'bestuurlijk en cultureel centrum van Zeeland' hoort volgens hem Middelburg de omroep onderdak te bieden. In het statige oude pand Tooren- vliedt zou dat ook best kunnen, ondanks de kritische kantteke ningen daarover in bouwrap- porten. „Geef ons op z'n minst nog OOSTBURG - De Zonne bloem, provincie Zeeland, is weer druk bezig met de voorbereidingen voor het jaarlijkse Sint Nicolaas- feest. De Zonnebloem zamelt voor die gelegenheid, beter bekend als 'Zon in de schoorsteen', ge schenken en pakjes in, die be stemd zijn voor zieken of ge handicapten die vaak geen fa milie of andere relaties hebben. Wie een geschenkje beschik baar wil stellen of een zieke/ gehandicapte wil aanmelden voor deze actie kan contact op nemen met De Zonnebloem postbus 5000, 4550 KA Sas van Gent. Ook kan men zich mel den bij de plaatselijke contac tadressen van De Zonnebloem. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren het echtpaar K. uit Terneuzen vrijgesproken. Beiden waren in september 1986 door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voor waardelijk. De Middelburgse rechtbank achtte destijds bewezen dat het echtpaar zich had schuldig ge maakt aan het onttrekken van goederen uit een faillissement van het enkele jaren geleden afgebrande hotel De Post in Terneuzen. Het echtpaar be heerde het hotel. een kans. Maak een toertje langs de drie kandidaat-vesti gingsplaatsen en neem pas dan een besluit," probeerde Rutten. Hij kreeg acht medestanders, onder wie uiteraard ook de Goesenaars, maar dat was on voldoende. Een meerderheid van zestien bestuursleden zette een punt achter het gekibbel door voor Oost-Souburg te kie zen. 'Het is het grootste ge bouw, en er moet het minste aan vertimmerd worden,' volg den zij het voorstel van het da gelijks bestuur. Veel minder problemen had het algemeen bestuur met het vaststellen van een pro gramma- en redactiestatuut en met de investerings- en de ex ploitatiebegroting. Het bete kent dat de Omroep Zeeland nu een hoofdredacteur-directeur kan gaan aanstellen. Op zijn beurt kan hij pas eind volgend jaar de vaste medewerkers gaan recruteren, omdat het mi nisterie van WVC eerder de kosten niet voor zijn rekening neemt. Het is nog altijd de bedoeling dat de regionale radio op 1 ja nuari 1990 in de lucht gaat, maar dat zal om te beginnen niet de volledige drie uur per dag kunnen. Zover komt het pas in de loop van 1990. Ook pas in dat jaar moeten de Zeeuwen het zogenaamde 'omroep- tientje' gaan betalen. De onder handelingen over de subsidie van WVC zijn inmiddels wel in een vergevorderd stadium, en volgens het bestuur is de zend machtiging in Den Haag al de deur uit. I van f ÏO.OOO,- of meer en eei l.OOO,- per maand. KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS-BOUWMATERIALEN. prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 Geop. 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND nquête cara-aandoeningen I en f25.000,- vrij opneemb nen b(j belegging via de ABN. Van onze verslaggever Door de afdeling Jeugdgezondheidszorg ran de Gemeenschappelijke Geneeskun- Sge Dienst (GGD) Zeeland zijn op 28 olen drieduizend enquêteformulieren rarspreid. Directe aanleiding voor dit onderzoek is de me ning van een Zeeuws-Vlaamse kinderarts dat in deze regio meer cara-aandoeningen (chronische bronchitus, astma, etc.) voorkomen dan in de rest van Nederland. Voor de gemeente Terneuzen was dit aanleiding de Jeugdgezondheidsdienst hierover te informeren. „De petrochemische industrie zou hieraan de bet zijn", aldus Coby Vrij van het GGD-bureau in Middelburg. „En dat willen we nu weieens on derzoeken". Aanvankelijk was het de bedoeling de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone in dit opzicht te vergelijken met Schouwen-Duiveland, maar uit eindelijk is het een onderzoek van geheel waarbij uw rendement toenw laat staan. ite uw spaargeld groeit, met spaarpremie voor actieve si boven de f ÏO.OOO,- en een een ABN-hypotheek. Zeeuwsch-Vlaanderen geworden. De resultaten daarvan worden afgezet tegen uitkomsten van gelijksoortige onderzoeken in Noord-Friesland, Midden-Holland en Flevoland. „Het onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen biedt ook de mogelijkheid de verschillende re gio's van Zeeuwsch-Vlaanderen met elkaar te vergelijken. Is er een verschil tussen bijvoor beeld de Kanaalzone en het landelijke West- Zeeuwsch-Vlaanderen?". De enquête vormt een behoorlijk grote vra genlijst. Niet alleen wordt gevraagd of kinderen aan bepaalde aandoeningen lijden. Maar ook hoe het zit met huisartsenbezoek en geneesmidde- lengebruik. Oud-cafébaas Oele omschrijft waar gezocht moet worden. TERNEUZEN - Terneuzen is een illusie armer. De vrij dagmorgen blootgelegde gewelven onder het vroegere hotel Des Pays Bas blijken geen restanten van zestiende eeuwse militaire vestingwerken, maar van negentiende eeuwse waterputten. Met argusogen sloegen gister- De maatregel van Kolijn morgen onder meer amateur- vond grote waardering bij historicus Piet Baert en Baert. „Dat zie je niet dik- raadslid A. van Himme de als wijIs dat plopers zo zorgvul- een chirurg opererende- dig>' te wérk gaan. Meestal kraanmachinist gade. Die dondereri ze een put snel legde heel voorzichtig op di- diept, dan zijn ze van van de verse plaatsen van het sloop- geëmmer af. Kolijn verdiént terrein muren bloot van wat een pluim. Bovendien heeft waterputten bleken te zijn. hij beloofd dat wanneer bij het opgraven van de funde- De teleurstelling was bij ringen nog iets bijzonders bepaalde toeschouwers groot, wordt aangetroffen ik een Niet bij de voormalige eige- seintje krijgt. Als ik vrijdag- naar van Des Pays Bas, De morgen was wezen kijken, Milliano. „Als ze het aan mij had ik gelijk kunnen zien dat gevraagd hadden had ik het het geen militaire gang was. ze kunnen vertellen. Want Die zijn meestal zo'n meter of toen ik het hotel kocht ston- drie breed en ruim twee me den er zelfs nog pompen op ter hoog." die putten. Niks militaire ge- -TT Het gehele project is, onder verantwoordelijk heid van de GGD, opgezet door een groep sta giaires van de School voor Voeding en Diëtiek. De stagiaires worden ook betrokken bij de ver werking van de gegevens. Ook de ouderraad van een Zeeuws-Vlaamse school heeft onlangs aan de bel getrokken omdat volgens haar, wegens bezuinigingen op het on derhoud van de school, slechter wordt schoonge maakt. En dat draagt ook niet bij aan de gezond heid van de kinderen. „Slecht schoonmaken is natuurlijk geen beste zaak. Maar als de resulta ten van het huidige onderzoek daartoe aanlei ding geven, komen er zeker vervolgonderzoeken en dan kan de mate waarin schoongemaakt wordt ook worden bekeken", zegt Vrij

de Stem | 1988 | | pagina 13