Haarmode voor herfst en winter: het zit hem in de kunstgrepen Nieuwe energiewijzers Boekje over hoe al die lange files te vermijden Opvoedtelefoon geeft goede tips aan ouders Kunststof rolstoel lost eindelijk problemen op MILITI [tintel ilutfl RALPH'S BEWERKT HANDEN ALS WARE KUNSTENAAR Een wat verguisde vis Kansen in DE STEM CONSUMENT MAANDAG 24 OKTOBER 1988 Nagelbijters Bakermat Spelen Jeugd Zomaar AAN TAFEL MODE Krullen In de bijlage Consument van vrijdag: Eén keer per week een portie frites mag. gSTSMBI KIRYAT SHM( UPI) - Het Zuidl Israël gesteunde Israël uitgeroep® non vier, en miss rillastrijders gedc wond. Aanval Aanslag flflP S3 Door Marlise de Jong Lange nagels. De een vindt het doodeng. Voor de ander zijn het juweeltjes, die ge koesterd worden als een kostbaar bezit. En voor Ralph Behouden moet het goud worden. Niet zo'n gekke gedachte, want de nagelbu- siness groeit harder dan de Bredanaar had durven dromen. In het monumentale pand aan het Van Cootbplein wordt in zijn nagelhuis op drie etages met veel enthousiasme en deskundigheid nagelkunst bedreven. Alles wat ook maar iets te maken heeft met nagel- of handverzorging vind je daar. Ralph Behouden begon zeven jaar geleden, zij het zeer bescheiden, met zijn nagelavontuur. Hij deed dat in zijn kapsalon Maison Ralph in de Bredase Jorisstraat, waar hij kort tevoren ook al met een bruincentrum was gestart. Uitgangspunt voor deze twee nevenactiviteiten was om de lege half uurtjes van zijn team nuttig in te vullen, want niks doen kost geld. En zo werd naast het bruin- ook het na gel-kind geboren. De Bredanaar is met Ralph Nail Products begon nen vanuit zijn kappersvisie: niemand is tevreden met hetgeen hij heeft. De vrouw, die blond is, wil donker zijn en omgekeerd. De vrouw met stijl haar wil krullen en omgekeerd. En zo kan Ralph nog wel even doorgaan. En deze trend is ook van toe passing op nagels. Bij de start van zijn nagelhuis kreeg Ralph, maar ook zijn Poolse vrouw Bozena, dezelfde opmerking uit zijn omgeving als bij het begin van het bruin- centrum. Zou het geen geil zijn? Net zoals bij brui nen, blijkt ook het hele gedoe rond vooral mooie, lange nagels geen eendagsvlieger te zijn. „Ik heb naar het gat in de markt gezocht. En als ik ergens aan begin dan bijt ik me daarin vast als een tijger. In het geval van de nagels zeer toepasselijk, want afgebeten nagels zijn bepaald geen visite kaartje. Neem een ober met afgekloven nagels, die de heerlijkste dingen op tafel zet, nou mij smaakt dat eten dan lang zo goed niet meer", praat Behou den in zijn nagelstraatje. Hoewel de vaderlandse samenleving nog altijd der tig procent oftewel rond de vier rruljoen nagelbij ters telt, is dit toch niet de hoofddoelgroep van Ralph Behouden. De nagelkunstenaar gokt op een veel breder publiek. Niet alleen op de vrouw, die haar nagels tot stiefkinderen heeft gemaakt door verkeerd vijlen, knippen of lakken en daar einde lijk eens vanaf wil. Maar ook op de vrouw met van nature mooie, sterke nagels. Het zijn deze vrou wen, die Ralph Behouden in zijn nagelhuis als klanten wil hebben. „Ik wil smaakmaker worden op het gebied van na gels en ik heb daarvoor alles in huis. Er kan geko zen worden uit hars-, actyl-, zijden-, gel- en zelfs gouden nagels, En je zou het niet geloven, maar gouden nagels lopen hartstikke goed. Ze zijn zelfs leverbaar met bnljant. Nagels kunnen ook voor zien worden van het portret van de geliefde. Dat gebeurt met hele kleine verfspuitjes en dito kwast jes. De nagel moet zijn als een sieraad aan de hand van een vrouw. En daarom heb ik ook allerlei gou den figuurtjes in huis, die door de nagel heen ge dragen kunnen worden. Je zou het kunnen vergelij ken met oorbelletjes. Maar het kan ook simpeler met gouden plakplaatjes. Bij het opzetten van zijn nagelhuis is Behouden niet over een nacht ijs gegaan. Hij ging naar de ba kermat van de nagelkunst Hollywood in het land van Big Apple om daar zijn licht op te steken en constateerde, dat de nagelcultuur nog steeds in een opwaartse lijn zit. Het idee van de kunstnagel ontstond ongeveer ze ventig jaar geleden in de filmstudio's in Holly wood. En al snel bleek, dat die fraaie lange nagels (OISIWM 'Nagel sieraad van vrouw' Ralph Behouden voor zijn unieke boetiek in Breda. niet alleen zijn weggelegd voor filmsterren. En ook niet alleen voor rijke vrouwen. In het verleden was het onder meer in het Verre Oosten van belang mooie lange nagels te hebben. Rijkdom werd afge meten aan de lengte van de nagels. Van Behouden stelt met grote zekerheid, dat bin nen niet al te lange tijd, vrouwen net zo makkelijk bij de nagelboetiek binnen stappen als bij de kap- Het eindprodukt. Droom van menige vrouw? FOTO'S DE STEM JOH AN VAN OURP per. En dat heeft niets met welvaart te maken, zegt hij. Want we exporteren ook nagels naar Afri kaanse ontwikkelingslanden, naar Zaïre bijvoor beeld. Hij moet in dit verband wel toegeven, dat het daar niet de allerarmsten zullen zijn, die zich de weelde van mooie, lange en versierde nagels kunnen veroorloven. Om daar dan meteen aan toe te voegen, dat het echt niet zo is, dat een vrouw met lange nagels iemand is de de hele dag, nee niet met haar tenen, juist ja met haar nagels zit te spelen. Als dat wel zo zou zijn, dan was ik hier niet aan begonnen, dan had ik niks te doen. Nee de doelgroep en inmiddels ook een respectabel aantal klanten is niet alleen de werkende vrouw, maar ook de moeder met kinderen. Al naar gelang de aard van de werkzaamheden van de vrouw, kan zij haar nagels aanpassen. Een verpleegkundige mag bijvoorbeeld geen lange nagels hebben tijdens haar werk. Ze kan in haar vrije tijd met tien fraaie juweeltjes rondlopen. Voor haar en voor het Bre dase nagelhuis totaal geen probleem, want Behou den beschikt over duizenden nagels, in diverse prijsklassen. Zo zijn er plaknagels voor de jeugd vanaf 7.50. En hele mooie heb je al voor vijftig piek. Een set harsnagels kost honderd gulden en voor de zijden nagels moet per tien stuks 125 gulden worden neer geteld. Op dit moment lopen de kunstharsnagels het beste. Ze zijn uitermate geschikt voor nagelbij ters. „Het is aan de vrouw hoe ze met die lange nagels omgaat en wat ze ervoor over heeft. Ze moet wel leren om haar handen en speciaal haar vingers an ders te bewegen. Er zijn gelukkig veel vrouwen, die er erg veel voor over hebben om lange nagels te hebben en te houden en zonder afpraak de nagel boetiek binnen lopen", zegt Behouden. Hij krijgt voor wat die middag betreft het gelijk aan zijn zijde, want er wipt een jonge vrouw, voor zien van tien zeer fraaie lange nagels binnen. Ze wil die even laten bijschaven. De speciaal voor de nagelboetiek opgeleide manicure Anja, die zelf tien schitterende met goud versierde nagels heeft, sculptuurt ze zorgvuldig. Een behandeling van een half uur, die 25 piek kost. De vrouw laat haar na gels niet manicuren omdat ze 's avonds naar een Feestje moet, nee zomaar omdat ze het leuk vindt. Er zijn meer vrouwen, die dat doen, want Neder land telt op dit moment zo'n 300 nagelboetieks, die in opzet volgens Behouden niet kunnen tippen aan zijn nagelhuis, waarin nagelboetiek, verkoop- en opleidingscentrum zijn gehuisvest. Hij beweert dat ze dat zelfs in de States niet kunnen en bij hem ko men kijken naar die unieke opzet. En dit is nog maar het begin, want Ralph en zijn vrouw hebben voor de toekomst een keten van dergelijk groots opgezette nagelsalons in petto. Voor Marijke Prins Poon is een van de lekkerste zeevissen die hier aan wal worden gebracht, maar niet een van de meest geliefde. Dat moet wel liggen aan zijn venijnige vinnen en de grote, harde kop met scherpe stekels, die bij een prik infectie kunnen veroorzaken. Zijn vlees daar entegen is fluwelig zacht en toch stevig en doet niet onder voor een uitgelezen vis als zeetong. De ponenfamilie is vrij uitgebreid; de grijze of grauwe poon is minder fijn van smaak dan de rode, die ook wel knorhaan wordt genoemd. De meest verfijnde is de mul, die de bijnaam 'snip van de zee' draagt. De schrijver Alexander Dumas, meer bekend van 'De Drie Musketiers' dan zijn 'Groot woordenboek van de keuken', dat hij zelf als zijn levenswerk beschouwde, weet te vertellen dat de poon bij de Romeinen zo geliefd was dat hij bui tensporige prijzen opbracht. Dat is bij ons gelukkig niet het geval; de poon is een relatief goedkope vis. Omdat hij nogal wat graten heeft op de rug en aan de buik en er veel gewicht verloren gaat door zijn grote kop, moet voor een 'maaltje' twee keer het gewicht worden gekocht dat men op tafel wil zet ten. Vanwege zijn harde vinnen en stekels is het aan te raden om de visboer te vragen de vis schoon te maken. Rode poon met dragon Voor vier personen Voorbereidingstijd: 15 minuten Kooktijd: 20 minuten twee volle eetlepels niet scherpe Franse mosterd 6 theelepels (gedroogde) dragon 1 teen knoflook uit de knijper 1 xh kilo poon 6 eetlepels olijfolie Maak ruim vantevoren een marinade van de olie, mosterd, knoflook en dragon. Bestrijk hiermee de schoongemaakte vissen en laat ze daarna minstens een half uur trekken in de marinade; keer ze ook om. Bak in een koekepan op een middelhoog tot hoog vuur de vissen aan iedere kant vijf minuten lichtbruin in de marinade. Doe een deksel op de pan en laat de vis nog ruim tien minuten gaarsto ven op een zacht vuur. De vis laat zich uitstekend combineren met cour gettes. Een ovenschotel met aardappelen en cour gettes, die vóór de poon kan worden bereid, maakt dat u alle aandacht op het bakken van de vis kunt richten. Courgettes in de oven Voor vier personen Voorbereidingstijd: 15 minuten Kooktijd: 30 minuten 1 pond aardappels 4 ons courgettes 1 theelepel oregano '/2 ons parmezaanse kaas 1 ons belegen kaas 3 eetlepels olijfolie knoflookpoeder eventueel peper en zout naar smaak Snij de geschilde aardappelen in plakken van een halve centimeter en kook ze net niet gaar. Snij de courgettes, die niet geschild hoeven te worden, in even dikke plakken. Fruit ze goudbruin in twee eetlepels olie op een middelhoog vuur. Leg de helft van de courgettes in een ovenvaste schotel en strooi daarover heen een halve theelepel oregano, die tussen de vingers fijngewreven wordt. Dan de helft van de aardappels, die heel licht wor den bestreken met olie. Bestrooi vervolgens de aardappels met de helft van de parmezaanse kaas, knoflookpoeder en eventueel wat peper. Herhaal dit een keer. De schotel wordt afgedekt met de plakken belegen kaas en ruim twintig minuten in een middelmatig voorverwarmde oven gezet (stand 3-4). Wie een goudbruin korstje op de schotel wil, kan de laatste minuten even de grill aanzetten. Is er geen grill in de oven, dan kan de laatste vijf a tien minuten de oven op zijn hoogste stand worden gezet. Een simpele groene sla past uitstekend bij de vis en de ovenschotel. Maak de sla zeer eenvoudig aan (drie delen oüe, een deel azijn, een deel mosterd en eventueel wat sla-ui). Fruit van het seizoen is een mooie afsluiting van deze rijkgeschakeerde maal tijd. Door Carla Wijnstroot Wie zich al wekenlang met vertwijfelde blik in de spiegel afvraagt of het haar nu wél of niet mag doorgroeien, en in de tus senliggende tijd maar weer noodoplossin gen zoekt in speldjes, elastiekjes en strikken, kan nu bij de kapper eerst een 'videotest' laten toepas sen. Op een scherm wordt je gezicht in beeld gebracht met steeds wisselende haarkleuren en allerlei varia ties in stijl en coupe, net zo lang tot je je favoriete hoofd erbij ziet. Wie wil weten of er een kapper in de buurt is die deze 'hair video test' toepast: de firma Knegtel uit Tilburg is de importeur (013- 434028). Echt wanhopen over je haar is overigens helemaal niet nodig, want er zijn de laatste tijd zoveel leuke nieuwtjes bijgekomen die zonder risico het probe ren waard zijn. Voor de doe-het-zelvers: Poly Color komt met een nieuwe kleurende crème, die geen waterstofpero- xyde bevat en toch voldoende kleurstoffen heeft om het haar sterker te kleuren dan we tot nu toe gewend zijn van de schuimkleuringen. Het produkt heet 'Easy Color' en wordt bij drogisten en waren huizen verkocht in tien modieuze kleuren, waar mee je je haar niet lichter maar wèl warmer of don kerder kunt maken. Aubergine bijvoorbeeld, is een van de modekleu ren voor deze winter. Na ongeveer acht wasbeurten is de kleur weer helemaal uit je haar verdwenen. Ook L'Oréal legt dit seizoen vooral de nadruk op de warme haartinten, omdat die zo mooi aanslui ten bij de modekleuren in de kleding. Het zijn vooral de rood-nuances die het goed doen: kastan je, koperrood, mahonie. Die in de schuimkleurin gen van Si Naturelle een warme gloed over je haar geven, en die in de blijvende haarkleuringen van Récital Perfomance het haar in prachtige, gloed volle nuances brengt met de warme roodtinten Shangrila (koper goudblond), Venise (mahonie) en Antéor (koper mahonie). Waarmee niet de andere modieuze haartinten over TEKENING KATINKA HOFSTEDE het hoofd worden gezien, want de Moderaad van de Technisch Artistieke Kappersorganisatie (TA- KON) ziet dit seizoen ook vooral de warme blond- tinten in het modebeeld. De lijn die de organisatie onlangs in het Haagse congresgebouw lanceerde, heet Jet Swinger, een coupe, die als Nationale Haarmodelijn naar de landelijke kapsalons werd gezonden. Dus mocht uw kapper er ook over be ginnen: Jet Swinger is een korte, enigszins opge knipte coupe met vooral het volume aan de boven kant. Met een individuele aanpassing kan de coupe voor zowel mannen als voor vrouwen geschikt zijn. Waar het vooral om gaat, is het volume. Het haar moet vanaf de hoofdhuid een beetje kun nen afstaan en daarvoor heeft het stevigheid nodig. Nu kan dat heel goed aangepast worden met een zogenaamd 'aanzetpermanent', maar de basis voor een permanent is toch altijd weer -en overigens ook heel modieus- krullen. Wie echter géén krullen wil, en alleen het steile haar wat steviger en gewilliger, kan nu bij de L'Oréalkapper terecht voor een nieuwe behandeling: 'Jetting'. Het is een heel ge makkelijke en plaatselijk toepasbare methode om het haar tot ongeveer vijftien centimeter vanaf de hoofdhuid blijvende stevigheid te geven, door mid del van een speciale gel, die ongeveer twintig minu ten moet inwerken. De VEEN (de vereniging van elektriciteitsbedrijven in ons lanc heeft vier nieuwe energiewijzers uitgebracht. Daarin zijn gegeven opgenomen over het elektriciteitsverbruik van bijna alle in onj land verkrijgbare wasautomaten, koelkasten, diepvriezers en af. wasmachines. Behalve het elektriciteitsverbruik worden tevens de geadvi. seerde verkoopprijs, de inhoud en - indien van toepassing - ]g waterverbuit gegeven. Ook wordt duidelijk aangegeven of Kema Keur voor elektrische veiligheid is toegekend. Het gemiddeld energieverbruik van deze toestellen is ten op. zichte van vorig jaar vrijwel gelijk gebleven. Alleen de diepvries- kasten zijn zuiniger geworden. Het aanbod van kleine afwasmachj. nes is het afgelopen jaar zo sterk toegenomen, dat die in een apan( rubriek zijn vermeld. De schrik van alle automobilisten. FOTOMt Veel Nederlanders -en vooral die in het Westen van het land wo nen of daar vaak moeten zijn- worden nogal eens geconfronteerd met files op de weg. Om aan deze voortdurende bron van ergt een einde te maken heeft uitgeverij AWB in Utrecht het boekje 'Om de file heen' op de markt gebracht. Het biedt de automobilist 'omleidingen' voor de dertig berucht ste knelpunten van Nederland en mogelijkheden om drukke grens overgangen tijdens de vakantiepieken te vermijden. Verder wordt praktische informatie gegeven over benzinestations, wegrestau rants e.d. onderweg. Het 64 pagina's tellende boekje kost 12,90. Een andere uitgave van AWB is 'Zen en de kunst van het auto rijden'. Volgens de uitgever wijst het boekje in deze tijd van si de automobilist de weg naar verantwoord rijgedrag. Om een weggebruiker te zijn, is ervaring niet alleen voldoende maar dient men zich terdege bewust te zijn van wat men doet. Door Zen-medi tatie gaat men op een meer ontspannen manier reageren, wat de veiligheid ten goede komt. De prijs van dit 116 pagina's omvat tende boekje is 14,90. Voor iedereen die met de opvoeding van kinderen te maken heeft, bestaat sinds geruime tijd de mogelijkheid de Opvoedtelefoon (020-830081) te bellen. De Opvoedtelefoon geeft advies en voor lichting over de opvoeding en ontwikkeling van kinderen. De Stichting Opvoedtelefoon heeft de meest gestelde vragen nu gebundeld in het boekje 'De meest voorkomende vragen aan de Opvoedtelefoon', dat wordt uitgegeven door AWB Uitgevers in Utrecht. Het geeft informatie over de belangrijkste onderwerpen waar opvoeders vroeg of laat mee te maken kunnen krijgen. Elk hoofdstuk behandelt een apart thema en begint met alge mene voorlichting. Daarna volgen de meest voorkomende vragen en het antwoord van deskundigen. Het 144 pagina's boekje kost 9,90. msÊSsm Extra licht in gewicht, snel wendbaar, onderhoudsvrij en een vrieo- delijk, erg kleurig uiterlijk. Dat zijn in het kort de belangrijkste kenmerken van een revolutionair type rolstoel, dat sinds kort op de Nederlandse markt verkrijgbaar is. De stoel, de KSD 1 (genoemd naar de Duitse ontwerper Kunst- stoff Service Danecker) is het perfecte antwoord op de vele klach ten die gebruiker én hulpverlener altijd over de traditionele typ® hadden. Daarom stond de gebruiksvriendelijkheid bij de ontwerpers boven aan het verlanglijstje. Maar ook eisen als eenvoudig te reinig®, snel was- en steriliseerbaar, een comfortabele zitschaal, makkelijk in- en uitstappen en de mogelijkheid om rechtop te kunnen zitten op de werkplek. Bovendien is er geen kans meer op plotselinge lekke banden, want de wielen zijn van volschuim. Wat tevens bete kent dat vrijwel alle schokken worden geabsorbeerd. Andere voordelen zijn de geïntegreerde wielafdekking, die be schermt tegen opspattend vuil, terwijl de in het wiel verwerkte gnj' pring in zacht schuim is uitgevoerd. Dat betekent aangenaam koel in de zomer en warm in de winter. Een aardig detail is ook, dat de stoel in tal van kleuren leverbaai is, zodat er sprake is van een meer individuele stoel. „Deze nieuwe ontwikkeling geeft de gebruiker een stukje van zijn eigen identiteit terug", zegt importeur Bogaartz Revalidatie-techniek in Eindhoven (040-458040) dan ook trots. TW- TT Van onze verslaggevers m0ntpezat SUI !'oN/ulvenhout gedeelte van de ri Ardèche Waar vrijt Nederlanders vertil L volgens burge Louis Teyssier van meente Montpezat s 20n verboden vaarw. pe vier Nederlander Joel aan een vorminjj van de Outward Boun in Ulvenhout. Volgens burgemeest 'ier zou het vaarverbo Franse prefectuur al s m kracht zijn. C Do Er brak een vuur© vlakbij de plaats He een groep guerrilla! over raketwerpers. SLA-troepen kamm| streek uit na de zelfmc die vorige week woensq Israëlische militairen Libanon het leven kost Volgens Israëlische den werden bij het vecht vier guerrilla; gedood, volgens de plat bevolking, Libanese r. zegslieden en SLA-zej vielen aan Palestijnse - doden. De strijders behoren lijk tot het radicale Vo' voor de Bevrijding vat ttaa (PFLP). Het PFLP ten dat vier van in twaalf PFLP'ers werdi mist na een aanval op e SLA-troepen en Isr; militaiTen bezette vlakbij Hasbaya. Volgt front vielen bij de tege ders tien doden en/of den. In de verklaring Rachaya, het PFLP kwartier in de oostelij kaa-vallei, stond dat de strijders vanuit Israelis; likopters werden bestooi SLA-troepen hebben t len arrestaties verrich aanleiding van de aansl woensdag. Israël voert vrijdag als vergelding aanvallen uit in Libanc dio-Israël berichtte zont de verdachten van de a waarvoor de pro-Iraans bollah-beweging zich woordelijk heeft gesteli licht zullen worden bert terechtgesteld als ze sc blijken te zijn. Intusse een pro-Iraanse Li geestelijke, sjeik Maher moud, in Bayrut op tt DE KOMENDE weken wachte topontmoeting president Mubarak, de v Arafat kan worden gezie Was het vooral een verzt oamentele overeenstem sche staten en de Palest structuur van een onafl en alleen een signaal in Vo^r dat laatste is all sche bevolking moet op toekomstige kracht bep; van premier Shamir en minister Peres. Volgens nek-race. Maar alleen bi buren en de PLO een k: bereiken van afspraken bied, met daarin plaats vt Begrijpelijk daarom dal nen om juist in deze dar vjoeden. Daarin paste oo ®e de gedachte dat Sh ramp' noemde. Naast het belang van c israel voor de Palestijns t9yptische president Mul aar te brengen, op zichze ren daardoor weer mei au ook een beginselakkot "aarin wordt uitgesproke 'S van een toekomstige f agen proberen Mubarak uers achter die gedacht. ue uitslag van de Israël wLr2ndreis van Mubaral nn i nZ''n °P de bijeenko "P i 2 november. Die mi tiin®r°P en de voorwaarde; \ir staa*kan worden uit tiiin'e zich optimistisch o bii§Tan afgelopen wel van voor toekomstige keüikhnTalestijnse staat gelijkheid zijn gebracht.

de Stem | 1988 | | pagina 2