lanager m/v 6Het duel van de tulpen' STOORDE' DROMER ONDERUIT GEHAALD DOOR ZUN VROUW CHNISCH V) /fyfnrm BEENHAKKER EN CRUYFF TEGENOVER ELKAAR IN UITVERKOCHT BERNABEU-STADION ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 olland Consulting Group- Royal Nederland Verzekeringen 'Atoomwapen' Begraven Opgefokt Homoseksueel Ma Camille Dij je inzet bepaalt e toekomst uitziet Prestige Meevallertje Verschil Speciaal Acties Mirakel atieve richting aar ervaring is gewenst. Ifstandig kunt functioneren. ivensverwerking hebt. tomatiseerd, affiniteit en ervaring like Tyson gaat knock-out e9choold technicus, die tevens i zoekt daarvoor een e markt te vertalen in passend ling. eren van het marketing-beleid ■combinaties door onderzoek, srkoop binnendienst eur bij afwezigheid te vervangen e Dmmercieel-bouwtechnische :hnici op tactvolle wijze leiding drijf, waar men op een in verband met de vele ge functie in een kleine ïun schriftelijke sollicitatie .W.C. van der Hart, 175 BL Amsterdam, linksboven de aanduiding UBR deling van uw reactie wordt OP KWALITEIT KUNT U REKENEN Belcrumweg 32 Tel. 076-711134 Hoge Ham 107 Tel. 01623-21241 idrijf, er rust dan ook een behoorlijke erkers van het bedrijfsburo. ieten "blind kunnen varen" op de ro krijgen. Een cijfermatige instelling bepaalt hoe je carrière bij ons rk doet. enthousiaste collega's, maar je igen afdeling. te werken aan de verdere groei van nog, je sollicitatie aan: 5126 BD Gilze. nor zoeken ter Dudley Doust 0NDEN - Tyson tegen Tyson, de echtelijke kib- «lpartij, die beschouwd wordt als de match van i eeuw, bereikte vorige week nieuwe hoogten, e kampioen, met zijn rechterhand in het gips, oeg zijn echtgenote, de actrice Robin Givens, om e oren met een aanvraag tot echtscheiding. Zij eerde daarop huilend terug naar haar televisie- fadio en spande ogenblikkelijk een proces aan meen deel van zijn vermogen los te peuteren. let was een grotesk en lelijk stukje toneel. Tyson diende orige week vrijdag in New Jersey, waar het stel woont, jjn verzoek tot echtscheiding in. Hij voerde aan dat hij nder valse voorwendselen het huwelijk was ingelokt, lobin Givens, zo beweert hij, was helemaal niet zwan- er, toen ze elkaar in februari het jawoord gaven. Haar ijskraam, twee maanden later, was een leugen, jbin Givens zag de bui echter hoofdje achterover gooide, manager binnen het rayon de tussenpersonen doet. accepteren van verzekeringen n kontakten met tussenpersonen en. ursussen een must. lhangen. Vorige week woens- sg verscheen haar gynaeco- ug, dr. Sheldon Cherry, ten oneie om Tysons aantijgingen de kiem te smoren. Hij gaf ai officiële verklaring uit, sarin hij bevestigde dat zijn tiënt ontijdig was bevallen juni van dit jaar. Robin Gi- zelf verscheen in de popu- Amerikaanse '20-20' tele- ieshow, zoals ze twee weken leden ook al had gedaan, arin ze Tysons beschuldi- naar het land der fabe- verwees en ten stelligste dat ze zich schuldig aan een dergelijk erwets trucje. „Dat gaat tomen tegen mijn natuur Zo ben ik niet", benadrukte terwijl ze haar schattige voegde ze daar volkomen onlo gisch aan toe: „Ik ben een vechter. Mijn instinct zegt me te knokkea" Tysons vechtersinstinct is, al thans in de ring, van een ietwat andere aard, maar niet minder nadrukkelijk. Vorige week hield de kampioen zich schuil in Cleveland, als gast van zijn ontembare zwarte promotor Don King, om te genezen van een blessure aan zijn hand. Dit is op zich ook een intrigerend verhaal. Tyson zou zijn hand, 'mijn atoomwapen', begin vo rige week bezeerd hebben te gen een zandzak bij een trai ning in Kings kamp in Ohio. Personeelszaken, .M.Th, Gelsing, een sinds enkele jaren Irijf, dat zich bezighoudt met de >mmodaties. Deze eenheden rente huisvesting van ing (woonwagens). Met het oog f versterking ter ondersteuning Milce Tyson na zijn zege op Michael Spinks in Atlantic City. Rechts achter hem bokspromotor Don King. - fotoap De meest wrede aflevering van het familiedrama speelde zich eind vorige maand af voor de ogen van miljoenen Ameri kanen, toen Tyson, zijn vrouw en zijn schoonmoeder voor het eerst in die '20-20' show optra den. Gezeten op een sofa in hun woning in New Jersey, vertelde Robin over hun stormachtige huwelijk, terwijl Tyson haar - schijnbaar onbewust - in haar nek kriebelde. „Hij manipu leert, hij chanteert, hij dwingt. Soms heb ik het gevoel dat hij me expres bang wil makea Er zijn momenten dat Michael maniakaal is", aldus de lief- hebbbende echtgenote. Ze sprak vervolgens de vrees uit, dat hij buiten zinnen zou raken als ze hem na dergelijke woede-uitbarstineen zou ver laten: „Hij zou dan zo vreselijk doldraaien, dat hij zichzelf zou doden of iemand anders kwaad zou doen." Tyson, met zijn rechterhand in het gips, tijdens één van zijn vele persconferenties de afgelopen tijd. - fotoap Mike Tyson en zijn vrouw, de actrice Robin Givens, in gelukkiger tijden. - fotoap Joe Maxse, sportjournalist bij de Cleveland Plain Dealer, is daar niet zo zeker van. „Mijn informatiebron in Kings trainingskamp vertelde me aanvankelijk, dat Tyson de blessure al een week eerder had opgelopen, ergens in het oosten van het land", zegt Max se. „Een paar uur later ont kende hij dat en beweerde dat de verwonding vorige week dinsdag had plaatsgevonden in het kamp van King. Ik weet niet wat ik nu moet geloven." Eén van de dingen die we efchter wel kunnen geloven, is dat King, of hij nu wel of niet aan het tijdrekken is met een schijnverwonding van zijn nieuwe cliënt, er aardig in is geslaagd zich in te dringen in het op handen zijnde treffen tussen Tyson en Frank Bruno. Het gevecht, dat inmiddels al driemaal werd uitgesteld, staat nu op de agenda voor 17 decem ber in Wembley. Afgelopen weekeinde sprak King in New York met Mickey Duff en Jar- vis Astaire, de promotors van Wembley, en de oude Bill Clay ton, die al jaren Tysons promo tor is, maar het nu moet afleg gen tegen Don King. Ondanks de protesten van de kant van Duff, Astaire en, min der belangrijk, Bruno zelf, be staat de kans dat de match - ten vierde male uitgesteld - in Amerika zal plaatsvinden, waarschijnlijk in januari, waarschijnlijk in Atlantic City. Het belooft een bijzonder span nende wedstrijd te worden, vooral doordat Tyson tegen die tijd behoorlijk opgefokt zal zijn als gevolg van zijn persoonlijke problemen en daarom mis schien minder presteert. Vol gens AP-sportverslaggever Ed Schuyler maakt Bruno echter geen schijn van kans. Tysons voortslepende huwe- lijksdrama zal dan gelukkig ook verleden tijd zijn,, terwijl zijn huilerige vrouw elf mil joen dollar rijker zal zijn. Voor de licht ontvlambare kampioen betekent deze affaire een vre selijke, zo niet gevaarlijke, ver nedering. Direct na de show voldeed Ty son aan haar voorspelling en maakte amok. Het meubilair vloog door de kamer, de ramen werden ingeslagen. Vervolgens zonk hij, door wroeging over mand, ineen en belde zijn zus ter in Brooklyn om zich ervan te verzekeren, dat hij naast zijn moeder begraven zou worden. Iedereen die hem dierbaar was, is inmiddels overleden. Zijn vader (Tyson: „Ik heb hem nooit gekend") liet hem in de steek, toen hij nog heel klein was. Zijn moeder stierf in 1982, vlak voordat, zoals Tyson zegt, „ze trots op me kon zijn, omdat ik iets presteerde." Tysons voogd en trainer Cus D'Amato kwam in 1985 te over lijden. Zijn volgende surro gaatvader en co-promotor Jimmy Jacobs stierf in maart van dit jaar aan leukemie. En nu verdwijnt dan ook de prachtige vrouw, die hij zo aanbad en met wie hij acht tur bulente maanden geleden in het huwelijk was getreden, uit zijn leven. Slechts zelden werd het pri- vé-leven van een sportman zo breed uitgemeten voor het pu bliek. We kunnen lezen dat zijn vrouw hun buldog, gillend van de lach, Tyson noemde van wege de gelijkenis. Van zijn vriend en schrijver van zijn biografie Jose Torres verne men we, dat hij vrouwen graag pijn doet als hij de liefde met hen bedrijft. Van hem is verder bekend dat hij erg lief is voor duiven. Kortom, Tyson is een wandelende paradox. Hij zegt z'n tegenstanders neusbeen door zijn hersenen te zullen slaan en, enkele seconden later, nadat hij dat inderdaad bijna gedaan heeft, anwoordt hij be deesd 'bedankt, meneer', als een scheidsrechter hem prijst om zijn prestatie. De kampioen wordt omgeven door geruchten en analyses van salon-psychologen. „Er wordt gesuggereerd dat hij biseksueel is of homoseksueel. Het enige wat je daarop kunt zeggen, is dat als het betekent dat een man met een hoge piepstem ho moseksueel is, Mike Tyson ho moseksueel is", zegt Mort Sharnik, een voormalige Ame rikaanse journalist, die nu pro motor is en als goede vriend van D'Amato Tyson als jongen gekend heeft. „Ik denk eerder dat raciale, of ten minste socia le, redenen ten grondslag lig gen aan zijn verwarring en frustratie. Ten slotte groeide Mike Tyson vanaf de beïn vloedbare leeftijd van dertien jaar op in een uitsluitend blanke omgeving." Zijn levensverhaal is bijna legendarisch. Tyson werd als jong, ontspoord straatvech tertje uit de achterbuurt van Brooklyn, die een straf uitzat in een bewaarhuis voor jeug dige delinquenten ergens in de provincie van New York, ont dekt door Bobby Stewart, een blanke, voormalige bokser. Puur toevallig belandde de veelbelovende jongeman op de boksschool van D'Amato, ook een blanke, in de heuvels van Catskill. D'Amato nam hem meteen onder zijn hoede. „Cus was een romanticus", merkt Shranik op. „Hij ver telde de jongen over koning Arthur en Lancelot, over de edelmoedigheid van het ridder schap en deugden zoals integri teit en rechtschapenheid. Ty son nam dit aan als evangelie. Hij aanbad de oude man. Hij sprak in dezelfde bewoordin gen, gebruikte dezelfde manier j-V'; - van spreken als Cus. Hij liet zelfs z'n haar knippen als dat van Cus; kort opzij." In 1981 werd D'Amato Ty sons wettelijke voogd. In 1985 bereikte Tyson de 18-jarige leeftijd en werd beroepsbokser. D'Amato was zelf te oud ge worden en vertrouwde Tysons training toe aan Kevin Rooney, eveneens een blanke. Jacobs en Bill Clayton, beiden blanken, werden de managers van de jonge bokser. Verder veran derde er weinig; Tyson bleef in de Catskills wonen en de nu 83- jarige Camille Ewald, D'Ama- to's levensgezellin en ook blank, bleef een moederrol voor hem vervullen. „Mike heeft nog steeds een in nige band met Camille", zo ver volgt Sharnik. „Ik zal nooit vergeten hoe Mike bij de be grafenis van Cus snikkend op de armleuning van Camilles rolstoel zat, haar rossige haar streelde en haar hoofd tegen zich aandrukte en zei: „Maak je maar niet ongerust, ma, ik zal altijd voor je blijven zorgea" Maar wie zal er voor hem zorgen? Sharnik heeft het idee dat met het overlijden van Ja cobs, de verloren en verlaten kampioen naar troost zocht bij zijn eigen mensen. „De zwarte gemeenschap trok ook aan hem. Zwarte advocaten, zwarte sportlieden: 'Je bent zwart. Je bent geen blanke. Waarom blijf je bij hen? Aan welke kant sta je?"' Shranik concludeert: „Hier is een gestoorde jongen, die alleen maar dromen koes terde en plotseling vijftig mil joen dollar kreeg..." Lang zal hij echter niet mo gen genieten van dat fortuin, ten minste, als Givens en King hun zin krijgen. Wat zijn me ning over zijn vrouw betreft; dat ligt aan de rechter. Maar let op wat Tyson enkele maan den geleden over de meest in vloedrijke figuur in de boks- sport zei: „Als je Don King een hand geeft, moet je daarna tel len of je al je vingers nog hebt." Copyright The Sunday Times, Londen Door Ted van Leeuwen MADRID - 'Duelo de los Tulipanos' wordt deze af levering van de eeuwige kraker Real Madrid-FC Barcelona genoemd, het duel van de tulpen. De ti tanenstrijd tussen de in de Spaanse competitie nog ongeslagen ploegen van de Nederlandse trainers Leo Beenhakker en Johan Cruijff vanavond in een al weken uitverkocht Berna- beu-stadion heeft de kop positie als inzet. 'Cruijff keert terug en Berna- oeu beeft', schreeuwen de Ma- drileense dagbladen in oor- logsletters. Precies vijftien laar geleden leidde Johan Cruijff, destijds nog als spe- ler, Real Madrid naar de grootste vernedering in de clubgeschiedenis. In het sei zoen 1973/74 won de Cata laanse aartsrivaal in het hol van de leeuw met maar liefst u e ^at seizoen onder Mi- chels behaalde titel werd pas 1985 geprolongeerd. Terry vena bles was verantwoorde lijk voor het laatste succes van Barcelona. De afgelopen jaar beheerste Real Ma and - onder Beenhakker - de Spaanse competitie weer. Vanavond gaat het om pres- f én de eerste plaats. Real ^dnd speelde de eerste drie wedstrijden gelijk en kwam aarna op toeren. Barcelona ^Peelde slechts twee pun- Beide clubs zijn na zeven liiv ^en stoter al behoor- 1 °P de concurrentie uitge- Johan Cruijff: „Bij Real Madrid gebeurt net zoveel als bij Barcelona. Het verschil is dat Madrid een veel beter ge leide club is. Daar lekt nooit iets uit. Bij ons kan elk mo ment iets gebeuren; dat heb ik niet in de hand". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Beenhakker zich niet wil uit laten: „Bewust heb ik me uit de hele affaire gehouden. Ik wil me daar absoluut niet mee bemoeien. Het maakt mij niet uit of Johan Cruijff op de bank of op de tribune zit". „Joh, doe me een lol, dit is echt niet meer dan één van de 38 wedstrijden. Het is niet Beenhakker-Cruijff. Het is Real-Barcelona en het gaat om twee punten. Als van avond winnen, krijgen we er echt geen drie omdat het te gen Barcelona was". maar dat was bij Ajax ook zo. Nu de rest nog". De Duitse vedette Bernd Schuster speelde vorig jaar nog voor Barcelona, dat hij na zeven jaar en veel ellende verruilde voor Real Madrid. Waar de spelers hem minder pruimen dan de Joegoslaaf Jankovic die de wijk naar Anderlecht diende te nemen. Schuster is vanavond overi gens geschorst, maar kreeg deze week wel een meeval lertje. De aanklacht wegens belasting-fraude (een lange gevangenisstraf dreigde) werd door het ministerie van financiën ingetrokken. Schuster over zijn vorige werkgever: „Ik heb diep res pect voor Cruijff. De sleutel tot het succes moet zijn dat hij de rust binnen de club heeft teruggekregen. Bij Barcelona is altijd wat aan de hand. Hij heeft alle randfiguren uit de kleedkamer verwijderd, een sterke zet, want daarmee is de druk van de spelers afgehaald en de discipline terugge bracht. Maar als een club suc cesvol is, is het er altijd rustig. Maar wat gebeurt er als het minder gaat? Wie het huis Barcelona kent zoals ik het ken, twijfelt of het binnenka mers net zo rustig is als het van buiten lijkt". Cruijff beaamt die situatie schets: „Bij Real Madrid ge beurt net zoveel als bij Barce lona. Het verschil is dat Ma drid een veel beter geleide club is. Daar lekt nooit iets uit. Bij ons kan elk moment iets gebeuren, dat heb ik niet in de hand". Cruijff liet zich in derge lijke zin al uit tijdens het trai ningskamp in juli op Papen dal. Aanvoerder Alexanco il lustreerde die woorden. Hij zat vier dagen in het Arn hemse Huis van Bewaring wegens een verkrachtingsaf faire. In Spanje was de zaak dagenlang voorpagina nieuws. Zijn eerste wedstrijd na zijn vrijlating speelde Ale xanco in zijn geboortestad Bilbao. Hij werd daar storm achtig toegejuicht en sinds dien is er geen letter meer over de affaire geschreven. De licht geblesseerdce Ale xanco is het enige twijfelge val in de selectie van Cruijff, die zoveel spelers heeft, dat internationals als Bakero en de Braziliaan Aloisio op de bank zitten. Een luxe pro bleem. Leo Beenhakker daar entegen kampt met moeilijk heden van aardsere orde. Hij mist vanavond zeker Chendo, Camacho, Gallego en Schus ter. En mogelijk Tendillo, Ma- ceda en Llorente. Het is overigens het derde duel tussen de giganten dit jaar. Al eerder speelden ze om de Supercup. Real won die be ker (2-0 en 1-2). Beenhakker probeert wat druk weg te ne men: „De wedstrijd draagt van oudsher een bijzonder karakter. Want mij betreft, is het een gewone competitie wedstrijd. Niet meer, niet minder. Dat er twee Hol landse trainers aan het be wind zijn, geeft dat een spe ciaal cachet". De voormalig bondscoach draait er niet omheen verrast te zijn dat Barcelona de speel wijze van Cruijff zo snel heeft opgepikt: „Cruijff heeft zijn eigen ideeën over voetbal en houdt daaraan vast. Het op merkelijke is dat hij het ook in Spanje probeert. Hier zijn de spelers niet gewend aan al die snelle acties". De trainersvakbond in Spanje blijft overigens fel gekant te gen de aanwezigheid van Cruijff en die van de Joego slaaf Radomir Antic (bij Za- ragoza) op de bank, omdat ze de diploma's missen. Het leidde tot acties, waarover Leo Beenhakker: „Wat mij betreft, is het een ge wone wedstrijd". - foto de stem/johan van gurp lopen. Dat Real Madrid bo venin meespeelt, verwondert niemand. Barcelona's won derbaarlijke wederopstan ding verbaast élle insiders. 'Barca' beëindigde het vorige seizoen als zesde na een zeer teleurstellend jaar. Cruijff kwam, verbande alle bestuursleden uit de kleedkamer en kocht voor 35' miljoen gulden tien nieuwe spelers. Net als destijds bij Ajax heeft Cruijff Barcelona zijn eigen, unieke voetbalstijl opgedrongen. Het is vanavond dan ook de strijd tussen de hechte teamgeest van Real Madrid en het superoffensie- ve, avontuurlijke spel van Barcelona. José Pirri speelde veertien jaar in het eerste elftal van Real Madrid. In die tijd stu deerde hij af als arts. Later werd Pirri chirurg. Zijn 'exa menstuk' was een gecompli ceerde operatie aan de knie van Camacho, de huidige aan voerder, die toevalligerwijze ook arts is. Pirri is clubarts bij de Koninklijke. De oud-in ternational is lovend over Cruijffs Barcelona: „Ik had nooit gedacht dat Cruijff de club zo snel uit het dal zou kunnen halen. Met verbazing en afgunst heb ik kennis ge nomen van de flitsende sei zoenstart van Barcelona. Dat iemand een voor Spanje zo af wijkend systeem er zo snel in heeft kunnen brengen, is een mirakel. Mijn verbazing is in middels omgeslagen in schrik". „Zelf", geeft Johan Cruijff toe, „had ik ook niet gedacht dat het er zo snel in zou zitten. Ik heb tien spelers gekocht, geselecteerd op hun basis- kwaliteiten en ben helemaal opnieuw begonnen. De eerste zeventig procent van de oplei ding is inderdaad snel gegaan,

de Stem | 1988 | | pagina 9