SI DE STEM IK WERK NU 5 JAAR BIJ DE POLITIE EN GA STEEDS MINDER VERDIENEN' i/L 'E KOOP RIS Mr. A.W. VROOME ZATERDAG I 22 OKTOBER 19881 Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland RESTAURANT ohn Duenk zegt het heel direct: „Ik werk nu vijf jaar bij de politie en ik verdien steeds min der. Mijn vrouw werkt in het bedrijfsleven. Ze werkt op normale tijden en ze krijgt er alleen maar salaris bij. Zo simpel is het". Maar minister Van Dijk kent me vrouw Duenk niet. Hij kent vooral de kille cijfers. Die cijfers vertellen hem dat onze politie te veel kost. Dus bezuinigt hij straf en onverstoorbaar. Daarom is oom agent boos. De problemen zijn: arbeidsstress en te leurstelling over verminderde service aan het publiek: „Zit je bij een aanrijding, dan laat je de inbreker lo pen". De Nederlandse diender voelt zich een onder betaalde hobbyist die het moet hebben van een schouderklopje van de burger. Een gesprek met twee 'agenten van de vloer', leveranciers van een degelijk politie-produkt, nu tegen afbraakprijs: de Ooster- houtse hoofdagenten Roy Hildenbrant (29) en John Duenk (27). Loyale agenten maar er zijn grenzen. Een uur telefoondienst voor 1,50; een zak frites zonder mayonaise. Dat is zo'n grens. S VAN GENT ei1t Johan de Block ■2240 Assurantiekantoor! Theoretisch Ongemakken-uur Piet Snot Inbrekersgilde Doctorandussen Kreupel 'Sorry mensen' Schietpartijen Pestpokken TE HUUR in Terneuzen ele comfortabele flats aan de Fahrenheitlaan bestaan uit een ruime woonkamer, ners, een moderne keuken en eeri bedraagt per maand 837,60, feervicekosten voor het schoonhou den en trappenhuizen, de verlichting en portalen en het waterverbruik. In warmwaterapparaat en verbruik teit binnen de woning komen voor P9-' llDIE BEHOORT TOT DE MOGE- natie wordt u graag verstrekt door Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, 4330 AC in Middelburg. Telefoon 58, toestel 135. edtTE HUUR aan: Bedrijfshal 2200 m» 30 m2 bestaat uit kantoor- en kantine- itie volledig uitgerust met verwarming, :hting en kompleet gestoffeerd. Direkt beschikbaar. Bedrijfshal 1600 m> n2 kantoorruimte volledig gestoffeerd en st met verwarming en verlichting. Beschikbaar per 1-1-1989. Hen beschikken over krachtstroom, aan openbare weg en uitstekend geschikt g van goederen of produktieruimten. Inlichtingen: DEN HOLLANDER Onroerendgoedbeheer Bsatrijsweg 22,4791 EC Klundert Tel. 01682-2955 's avonds 01682-3337 vragen naar dhr. P.G den Hollander emen in België aan de grens bi gekend klein rustiek ingericht iet moderne keukeninstallatie af- zaaltje (20 pi.), achtertuin terras i het centrum v.e. toeristisch dorp Iers, wegens vertrek naar buiten- p.n.o.tk. r België: vóór 10.00 uur 58467 of 0932.91239164 na 12.00 91250054 lar dhr. Meerlaen. oiling woonhuis te Clinge te HULST ag 25 oktober 1988 's namiddags .00 uur) in het café „De Troubaaoui ravenstraat 172 te Clinge, gemeen rzoeke van zijn opdrachtgevers ENBAAR VERKOPEN: HUIS met aanbehoren, erf en tuin, aat 26 te Clinge, gemeente Hulst, ki end gemeente Hulst, sectie K nutniM are 5 centiare. i „Weetje, als polltle-agent ben je een een eerstelijns-werker. Je krijgt een in braakmelding. Dan doet het pijn als je moet zeggen, sorry mensen, even geduld: je recherche is overbezet, laat u de rommel liggen, want de recherche kan pas morgenochtend komen". rekening ari 1989. oopsom binnen 30 dagen na de veilic binnen 6 dagen na de veiling. Op zaterdagen 15 en 22 oktober IS 10.00 tot 11.30 uur. nlichtingen: ten kantore van vo« aris, 's Gravenhofplein 9 te Hulst (w Door Paul de Schipper „De politie kan niet meer iedereen per soonlijk beschermen. We moeten kiezen. We moeten meldingen afwimpelen. Dan zeggen we: meneer, even geduld, we zijn met iets anders bezig, maar we komen zo meteen uw kant op. Dat zet kwaad bloed, begrijpelijk hoor". Hoofdagent John Duenk had het zich zo mooi voorgesteld: solliciteren bij de poiitie. Een baan met toekomst. Zorgen voor een samenleving,waarin je vriendin en je oma veilig over straat kunnen. Wie de orde verstoort, terecht wijzen of aan houden. De straat op en onder de men sen. „Ja, je begint omdat je het werk leuk vindt en je gaat op in het werk. Salaris ach, da's niet belangrijk. Tot dat je een lijdje bezig bent, je krijgt een vriendin, een vrouw, kinderen en dandan wordt het inkomen wel belangrijk. Dan zie dat je een verschrikkelijk onregelma tig leven hebt en dat die onregelmatig heid niet beloond wordt". „Eerst is alles mooi en nieuw", zegt io unvo iuulzi vu mvun O g: Na betaling van de koopsom. De» collega R Hildenbrant „maar na een n komen voor rekemng van de Kopt j ONSSTRAAT 1 iscotheek met boveri- g en feest/vergader- gelegen in centrum, lopp. 247 m2, vrij van rerij en leeg te aanvaar- prijs 135.000.- k.k. 1DSTRAAT 14 /winkelpand met ruime iverdieping. Grondopp. leeg te aanvaarden, prijs 68.000.- k.k. jen bij^_ 58 f tijdje ga je de belangen onderscheiden, alleen, het probleem is, elke diender maakt z'n eigen belangen ondergeschikt aan de dienst. Dat weet je van tevoren: hij de politie solliciteer je naar maximale onregelmatigheid. Na een paar jaar gaat het gezin meespelen, er komen kinderen. En dan pas ga je nadenken over je rechtspositie". Maximale onregelmatigheid, Hilden brant laat het weekrooster van een sur veillance-agent zien: maandag-vrij, dins- dag 7 tot 15 uur en 23 tot 07.00uur, woensdag slaapdag, donderdag 9-17 uur, vnjdag 15-23 uur, het weekend vrij. Het is een theoretisch rooster. De Praktijk leert dat in 50 procent van de geroosterde diensten gestreept wordt, 'et alleen wegens ziekte, ME en cursus- se": maar ook omwille van verplichte schietoefeningen, projecten (vandalis me), vakantie en het uitlenen van men- se" voor steams. „Ploegen van zeven man, dat is de eale situatie. Dat halen we bijna nooit. J. °P cursus, detachering, ME-dienst 'J vissers in Vlissingen en ga zo maar °°r. Je bent nooit compleet, hebt altijd "rustige roosters". Duenk licht de problemen toe: „De I Menddienst en de late dienst, van 6 tot I Uur s middags en van 3 uur tot 11 uur bovenregionale onderzoek- 's avonds. Daar zit het. Tijdens de nor male dagdienst zijn er genoeg mensen. Vijf is voor Oosterhout de minimale sterkte. Met minder kunnen we niet draaien. Twee man op straat in de auto, twee, drie mensen binnen. Vooral na vijf uur 's middags is dat nodig. Dan is de balie in het bureau niet meer bezet. Dat gaat dan om opvang van aangiftes, aan horen van problemen, gevonden voor werpen, arrestanten verzorgen". „Dat is ook belangrijk, want d'r zitten vaak verscheidene mensen in de cellen en die hebben ook verzorging nodig. Eten, en ze moeten luchten, niet allemaal tegelijk, maar een voor een, dus met die mensen ben je constant druk mee. 's Avonds voor ze gaan slapen krijgen ze beddegoed. Dat wordt 's morgens inge nomen en 's avonds weer terugge bracht". In het bedrijfsleven is het een goede ge woonte om werk dat met ongemakken gepaard gaat extra te belonen. Dat geldt ook voor de politie. Echter er is één be langrijk verschil. De nationale baas van onze politie denkt volgens zijn onderge schikten wat feodaler over ongemakken dan andere werkgevers. In het bedrijfsle ven geldt meestal dat elk uur, na 6 uur 's middags een ongemakken-uur is. „Mi nister Van Dijk heeft andere nonnen", zegt Hildenbrant. „Hij vindt de uren tus sen 7 uur 's morgens en 10 uur 's avonds geen ongemakken-uren en op zaterdag gewerkte uren al evenmin. Hij wil er dus ook niet extra voor betalen. Als ik dus vandaag van 3 tot 11 uur s' avonds werk, dan heb ik maar één ongemakken-uur. Da's toch van de gekke". „En dan het werken met carnaval of bij andere festiviteiten. Dan is er extra personeel nodig, diis worden er vrije da gen ingetrokken. Negen van de tien keer gaat het om late diensten, dikwijls tot een uur of drie 's nachts. Ja, je krijgt er vrije tijd voor terug, op woensdag of zo, midden in de week. Dat is toch geen ruil. Dan zit je daar voor de kachel. Je hebt er niets aan, want alleen de hond is thuis". Een agent moet het hebben van zijn overuren. Inclusief die ongemakken-uren ligt het salaris van de straatagent rond de 2000 gulden schoon per maand. Nu is de jaarlijkse begroting voor de Nederlandse politie in 1986 vastgesteld op 3,5 miljard. Tot 1990 komt daar geen cent bij. Straatagent John Duenk: „Nu hebben we In Nederland nog een goed opgeleide, professionele polltle-organisatie, maar het dreigt af te glijden naar een systeem wat aan elkaar hangt van amateuristische noodverbandjes, tot ontevredenheid van alle betrokkenen FOTO'S DE STEM DICK DE BOER Slecht betaalde hobbyisten Om de politie zo efficiënt mogelijk te laten draaien, is Van Dijk met geld gaan schuiven. Dat resulteert in het handha ven van de ongemakken-toeslag op 5,75 per uur, echter zonder het tot nu toe ge hanteerde maximum van 270 gulden per maand. Dat betekent dat een agent maximaal 47 ongemakken-uren mag draaien. Vol gens zijn 'sociaal maximum' mag de agent 64 ongemakken-uren per maand hebben. In de praktijk is het nu zo dat de agent, op last van zijn baas, 17 uur voor Piet Snot kan werken. Van Dijk wil die bovengrens eraf heb ben onder het motto: paarden die de ha ver verdienen, moeten het ook krijgen. Dat betekent dat de surveillance-agenten er in verhouding tot bureau-collega's op vooruit kunnen gaan. Zegt de Ooster- houtse adjqdant Cees van Aggelen: „Dat betekent dat je geen hond meer krijgt voor administratieve functies, bijvoor beeld de recherche, omdat die jongens toch ook veel bureauwerk doen". Minister Van Dijk sleutelde in 1987 voor het eerst weer aan de onregelmatig heidstoeslagen van oom agent. Het resul taat was een grote protestdemonstratie op het Binnenhof. Nadien zijn er nieuwe plannen gekomen. Bijvoorbeeld het ver minderen van de tegemoetkoming voor 'ter beschikkings-uren', dat wil zeggen de uren dat de agent thuis in de buurt van de alarmtelefoon moet zijn. Voor die uren geldt nu nog een vergoeding van 2 gulden. Minister Van Dijk wil dat terug draaien naar f 1,50. Dat betekent dat de agent zich beschikbaar moet houden voor een kleintje frites. Het sleutelen aan de politiesterkte bete kent minder bescherming voor de bur gers. Het voorbeeld van Oosterhout is duidelijk. Voor de gemeente Oosterhout met bijbehorende kerkdorpen (48.000) inwoners is er 's nachts precies één sur veillance-auto beschikbaar met twee agenten. In geval van nood kan er een tweede te hulp schieten. „Zo'n gegeven is toch geruststellend voor het inbrekersgilde", zegt John Duenk een beetje schamper, „ze weten precies wat we doen en waar we zitten, omdat ze ons afluisteren met scanners. Als er een flink ongeval is op de A 27 of we zijn achter in Dorst bezig, dan weten de criminelen: de politie van Oosterhout is tot nader order bezet. Dan is er in heel Oosterhout geen surveillance meer". Komt de veiligheid van de burger dan niet in gevaar? Duenk: „Als Van Dijk zo doorgaat wel. Nu hebben we in Nederland nog een goed opgeleide professionele politie organisatie, maar het dreigt af te glijden naar een systeem wat aan elkaar hangt van amateuristische noodverbandjes, tot ontevredenheid van alle betrokkenen". Noodverbanden „Ja", vult collega Hildenbrant hem aan, „automatisering is een nieuwe kreet. Verbalen door burgers in computers la ten tikken, maar ik sta bij een verkeers ongeval en ik heb de omstandigheden in m'n hoofd dus ik moet die zélf opschrij ven in een verbaal. Het gaat sneller met burgers, zegt Den Haag, maar wat willen ze nou? Nu al wordt justitie begraven onder de verbalen. We maken met opzet bindende afspraken met justitie zodat de lui die wij pakken ook echt vervolgd worden. Doen we dat niet, dan verliezen we onze geloofwaardigheid als politie". Er zijn nog andere consequenties. Een voorbeeld uit het Oosterhoutse politie bureau. Daar is 'een politiepet' opgeof ferd om een computer aan te kunnen schaffen. Adjudant en vakbondsman Van Aggelen nogmaals: „Van Dijk wil automatiseren, maar je ziet dat we het zelf moeten betalen". „Een lasser kan makkelijk van baas veranderen en hij krijgt er dan nog salaris bij ook. Ik heb maar één baas. Wij kunnen wel verschuiven, maar nooit meer sa laris eisen". Maar Van Dijk is toch niet gek? Als hij sleutelt aan de omvang van de politie korpsen en de efficiency, dan haalt hij de ideeën toch niet uit zijn dikke duim? Hij heeft toch deskundigen met verstand van zaken? Hildenbrant smalend: „Ja, doctoran dussen, schei toch uit met je deskundi gen! Die lui weten niets van de praktijk. Als ik die minister hoor, zit ik te koken op mijn stoel. Weetje, voor ons is het ge woon op. Een paar jaar geleden werden er op de politiebureaus nog heilige huis jes verdedigd, maar dat is voorbij. De rek is er helemaal uit. Er kan alleen nog bezuinigd' worden door een aanslag op ons sociale leven en dat nemen we niet". De service komt in het gedrang. Hoe merk je dat? Jonh Duenk: „Tijdens de piekuren, tussen vier uur 's middags en zeven uur 's avonds kun je op een aantal meldingen niet reageren, niet meer dan telefonisch te woord staan. Zo van: 'We hebben nu geen tijd, misschien dat we straks nog even langs kunnen komen'. Dat is voor de mensen die je aan de lijn hebt heel onrechtvaardig, want op dat moment is hun probleem het belangrijkste pro bleem van de wereld. Teleurstelling dus en reacties zo van: we hebben al hon derd keer gebeld en wanneer gebeurt er nou iets aan?". Als jullie bezig zijn met een ernstige aan rijding en er komt een melding van een in braak en de buren zien de dader nog lopen, wat dan? Duenk: „D'r wordt van je verwacht datje die aanrijding naar behoren afwik kelt, afraffelen kan niet, dus dan laat je de dader van die inbraak lopen". Hildenbrant: „Ik heb het meegemaakt dat ik in een nachtdienst met een bemid deling tussen twee ruziënde buren bezig was. Die situatie stond op springen en toen kwam er een inbraakmelding. Dan kun je niet wegrijden, dus laat je die in braak schieten. Dat kan niet, want het enige wat het publiek verwacht, is dat je de dader pakt. Hoe? Dat maakt weinig uit. De mensen zijn geestelijk geraakt door inbraken, dan speelt de wraakge- dachte, de roep om gerechtigheid, een rol. Gisteren had ik nog een vrouw bij wie ingebroken was. Ze zei steeds: Doe er wat aan, help me, pak ze. Dan sta je daar met je kreupele bezetting". „Weet je, als politie-agent ben je een een eerstelijns-werker. Je krijgt een inbraak melding, komt bij de mensen thuis en ziet de puinhoop die is aangericht. Dan doet het pijn als je moet zeggen, sorry mensen, even geduld: de recherche is overbezet, laat u de rommel liggen, want de recherche kan pas morgenochtend ko men". Op zulke momenten zitten de agent wel eens te zuchten achter zijn telefoon, of zachtjes te vloeken, omdat hij beperkt wordt in de mogelijkheden om zijn vak uit te oefenen. Duenk: „In feite kwalificeer je voor de betrokkenen zo'n inbraak als onbelang rijk. Toegegeven, voor ons is het de zo veelste in een rij, maar het is niet leuk om zo'n boodschap te moeten achterla ten. Ik ben altijd vreselijk bang dat de mensen dat zien als afschuiven endat ze het recht in eigen hand gaan nemen". Hildenbrant: „Voor een diender is dat ontzettend erg, omdat je weet dat je heel serieus met je vak bezig bent, terwijl je op dat moment voelt dat je de middelen niet hebt om serieus te helpenje staat daar, de mensen willen de troep oprui men en jij moet zeggen: wacht maar tot morgen. We hebben er wel wat op ge vonden. Tegenwoordig laten we de spul len, waarvan we denken dat de recherche ze nodig heeft voor sporen of als bewijs, opzij zetten. De rest kan dan opgeruimd worden. Dat is alles wat je kan doen en ja een brochure geven, een folder waarin iets staat over de nazorg voor slachtoffers van een misdrijf'. „De Nederlandse politie drijft op loyali teit", vertellen de Oosterhoutse hoofd agenten, „als wij ruiken dat er resultaat geboekt kan worden bij een opsporing, dan ruilen we een dagdienst voor een on gemakken-dienst, ook al weten we dat we al aan ons zogeheten sociaal maxi mum zitten. Dat betekent dat je die ex tra inspaning voor niks doet. Eigenlijk zijn de Nederlandse dienders hobbyis ten, slecht betaalde hobbyisten. Weet je wat leuk is voor een politieman? Als je mensen hebt geholpen en ze geven je een compliment. Dat is leuk ja, want het is de enige echte beloning en waardering die je krijgt". Als het sociaal beleid van politiebaas Van Dijk zo beroerd is, waarom dan niet een andere baas gezocht? De twee agenten kijken elkaar even aan. Dan antwoordt Roy Hildenbrant: „Weet je, in ons vaak gaat het vaak om mensen die als eerste werkgever de poli tie hebben gekozen. Ze hebben een sterk beroepsgerichte opleiding gevolgd. Dat betekent dat ze weinig oriëntatie hebben op jobs in de maatschappij, dus zijn ze ook vrij kansloos in het gewone bedrijfs leven. Eigenlijk zijn agenten de gevangen van hun job". En Sietsma dan, de Amsterdamse 'ontvoe ringsinspecteur' die bij Philips gaat wer ken? Hildenbrant: „Ja, hoge pieten uitge zonderd, maar een gewone diender wordt niet dor Philips gevraagd". John Duenk voegt er aan toe: „Een lasser kan makkelijk van baas verande ren en hij krijgt er dan nog salaris bij ook. Ik heb maar één baas. Wij kunnen wel verschuiven, maar nooit meer salaris eisen". Hildenbrant: „De uitzichtloosheid speelt ook een belangrijke rol. We kun nen ons de pestpokken werken voor onze baas, maar wat helpt het? In het bedrijfs leven krijg je loon naar werken, maar wat maakt het uit of ik 1500 verbalen schrijf of 15? Niets. En bovendien, bev orderingskansen zijn er niet. Ik heb alle papieren, maar er zijn een heleboel wachtenden voor mij. Ik heb uitgerekend dat ik in 2005 in aanmerking kotn voor bevordering".

de Stem | 1988 | | pagina 25