Coby Kolijn brandschildert op hout Vrouwen moeilijk aan bod bij tweede-kansonderwijs KLEI POLITIERAPPORT ;EMEï Officier eist boete van 26.000 gulden tegen Bac Color BY Onderzoek Zware taak voor Siesa-spelers isipiiiii oorlicF scholiere Delegatielid Wereldraad van Kerken sluit bezoek aan Nederland af in Hoek Internationale wedstrijd jeugdbrandweer Terneuzen Tafeltennis Westdorpe naar nieuw train-lokaal Pastoor Fick Ossenisse overleden DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 T16 Afval Inbraak winkel Inbraak huis Diefstal jgSTEM VOOR OVERTREDEN ARBEIDSWET jOSTBURG - ïeeft een motie ïame van de sn rische overheid. a b Opsporen KORPS BESTAAT TWINTIG JAAR Wedstrijden Aansprakelijk STUDIEDAG OP 25 OKTOBER IN BREDA HOUT WERD REEDS in de vroegste tijden met pri mitieve brandijzers versierd. Tegenwoordig is er elek trisch brandgereedschap. Daardoor heeft de uit Duits land afkomstige 'Brandmalerei' meer bekendheid ge kregen. Coby Kolijn uit Hoek houdt zich sinds enkele jaren bezig met het brandschilderen op hout. Haar hobby kent vele toepassingen, al is het wel eens lastig om aan de juiste materialen te komen. kruisjes, bloemen enzovoort. Die motieven worden met speciale stempels ingebrand. Coby: „Maar het was wel moeilijk om die stempels te pakken te krijgen. Nu, de laatste jaren, zijn ze in heel Zeeuwsch-Vlaanderen in twee winkels te koop". Door Ronald Verstraten DE PLANKJES met verschil lende motieven en afbeeldin gen zijn keurig op tafel neer gelegd. Het is nog maar een deel van het totale oeuvre van Coby Kolijn. Of beter: van het gezin Kolijn. Het was immers vader Piet die zo'n tiental jaar geleden zijn eerste stempelbrander aanschafte. Zijn belangstel ling voor het branden en voor houtbewerking in het alge meen dateerde al van jaren her, getuige enkele met de hand gesneden kopjes die hij nog steeds koestert. Het brandschilderen raakte echter na verloop van tijd op de achtergrond, tot na een verhuizing de spullen weer te voorschijn kwamen. Zoon Lourens nam als eerste de brander ter hand, al spoedig gevolgd door moeder Coby. „Ik dacht: dat lijkt me ook wel leuk. Nu kan ik er niet meer mee ophouden", zegt ze. Vogels en zoogdieren waren de eerste onderwerpen. De lijnen gebrand met een pun tige stift, zijn de afbeeldingen rondom voorzien van een scala van motieven: hartjes, Een dure hobby is het in ieder geval niet. De stempeltjes kosten slechts enkele guldens. De branders variëren in prijs, maar voor een bescheiden be drag heb je al een goede in huis. Het hout dat de Kolijns gebruiken is verschillend van oorsprong. Piet vertelt het prettigst te hebben gewerkt met Limba, een Zuidameri- kaanse houtsoort met een een heel fijne structuur. Door een speciale wet ter bescherming van de regenwouden mag Limba niet meer worden in gevoerd. Nu gebruikt Coby houtafval van een scheeps werf in Breskens. Maar daar naast brandschildert ze op al les wat ze te pakken kan krij gen. Menig stukje beuken of essen vond via rommelmarkt zijn weg terug naar de Ko lijns en naar een nieuwe be stemming. De hele familie Kolijn is bij de hobby van moeder betrokken. De motieven die Coby mo menteel gebruikt, zijn recht streeks afkomstig uit de Volks-schilderkunst. En evenals in die algemeen ver breide hobby worden de werkstukjes voorzien van teksten. Uit de Bijbel, of ge woon geboortedata van kin deren met hun namen erbij. Vrienden, kennissen en ande ren tonen in toenemende mate belangstelling voor een dergelijke wandversiering. „Het begint nu zo'n beetje op gang te komen", aldus Co by, die vooral rondom ver jaardagen en andere feestda gen nogal eens een opdracht krijgt. Lourens helpt haar dan met het inkleuren van de afbeeldingen, alvorens die van een vernislaag worden voorzien. Piet, die door ziekte - FOTO W1M KOOYMAN aan zijn rolstoel is gekluis terd, geeft daarbij advies. „Je kunt het draaien zoals je wilt, maar van al die plankjes is er maar één op de wereld. Het is geen lopende-band-werk, elk is anders. Dat is nu het mooie van handwerk." GOES - Goesenaar C. van V. deed gisteren bij de gemeen tepolitie in zijn woonplaats aangifte van een inbraak in zijn winkel. Daaruit werd in de nacht van donderdag op vrijdag voor een bedrag van 3000 gulden aan elektrische naaimachines gestolen. Men was het pand aan de Kolve- nierstraat binnen gekomen door met een straatklinker een ruit te vernielen. GOES - Donderdagavond werd ingebroken in de wo ning van mevrouw E. van O. aan de Van der Spiegelstraat te Goes. Men had zich toegang tot het pand verschaft via het achterbalkon, waarna men na het inslaan van een ruitje de toegangsdeur kon openen. Uit de woning werd meegenomen een kleurentelevisie, een fle. ge) brandkast, een postzegel' verzameling en een aantal sieraden. De inbraak werd ontdekt door de dochter en werd gepleegd tijdens afwe. zigheid van de bewwoonster, OOSTBURG - Uit de RK ba- sisschool zijn een aantal arti kelen verdwenen De direc teur van deze school deej aangifte bij de rijkspolitie van vermissing van een cas- etterecorder met bandjes, een tweetal telefoons, een stop. watch, een microscoop en enig kleingeld dat in de school aanwezig was. Uit een reeds ingesteld onderzoek bleken geen sporen van braak aan- wezig. Men gaat er vanuit dal men mogelijk met een valse sleutel binnengekomen is. De spullen zijn ontvreemd in de periode van 17 tot 21 oktober. jVan onze verslaggever SLUIS - De geme gaat zijn subsidi ning sport herziet ordening wordt o sC)ie redenen op e junten 'up-to-d bracht. ng herziening heef vloed op de hoogte v idiebedragen. De g /an onze verslaggever je smeerpijp is i •aadsfracties van „lelijk regionaal overleg gevoerd met jende gemeenten. Van onze verslaggever DRIEBERGEN - Ter voorbereiding van de Wereldzen- dingsconferentie, die volgend jaar plaats heeft in de Ver enigde Staten, heeft een werkgroep van de Wereldraad van Kerken afgelopen week ons land bezocht. De werkgroep, waarvan de le den afkomstig waren uit onder meer Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Japan en Indonesië, heeft zijn licht opgestoken hoe er in ons land gewerkt wordt aan het milieuprobleem, zowel door kerkelijke als niet-kerke- lijke groepen en bewegingen. Het Oostduitse lid van de werkgroep, ds. Karl-Heinz Krueger, besluit zijn speur tocht dit weekeinde in de pro testantse gemeente van Hoek, waar hij te gast is. De werkgroep arriveerde be gin deze week in ons land van uit Oost-Duitsland. De aan dacht voor het milieuvraagstuk van de werkgroep spruit voort uit onderdeel 'heelheid van de schepping' van het zogeheten Conciliair Proces. Dit proces speelt op het ogenblik een grote rol in de kerken en staat ook op de agenda van de Wereldzen- dingsconferentie. De meest op vallende bevinding van de werkgroep over de Neder landse situatie, zo bleek giste ren op een persconferentie in Driebergen, was dat in ons land op vele manieren door tal loze groepen aan het milieu probleem wordt gewerkt, maar dat anderzijds de mensen, en christenen zeker niet minder, zo ontzettend materialistisch zijn ingesteld. Ook bij christe nen komen niet-materiële waarden op de tweede of derde plaats, hetgeen toch alarme rend werd bevonden. verzamelen waarmee een woord gemaakt kan. Is het woord gevonden, dan moet de bevelvoerder een sirene bedie nen, wat tevens voor de totaal- tijd staat. Van onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdag 29 oktober viert de jeugdbrand weer Terneuzen zijn vierde lustrum met een internationale jeugdbrandweerdag. Tevens wordt een internationale wedstrijd gehouden. De Zeeuwse ploegen uit Ter- neuzen, Goes, Middelburg en Vlissingen houden onderling wedstrijden, waaraan ook vier Belgische ploegen meedoen uit Zelzate, leper, Roeselaere en Nieuwpoort. „Het initiatief om in 1968 in navolging van Middelburg ook in Terneuzen een jeugdbrand weer op te richten, is een goede greep geweest," aldus de Ter- neuzense brandweercomman dant J Bruggeman. „In de loop der jaren zijn er tal van jeugd leden toegetreden tot de vrij willige brandweer. Daar leve ren zij als zeer enthousiaste en kundige leden hun bijdrage aan het goed functioneren van het team." Zaterdag 29 oktober worden de deelnemende ploegen ontvan gen op het kazerneterrein aan de Haarmanweg. Na de ont vangst van de jury in de kan tine beginnen om 9.30 uur de eerste wedstrijden. De Belgi sche ploegen bijten het spits af met een hindernisbaan voor de junioren en aspiranten. Alle wedstrijdonderdelen worden gehouden op en nabij de brandweerkazerne. De hindernisbaan bestaat uit een zeil, klimrek, een bak ge vuld met schuim, een koker en een speciaal parcours. Dit laat ste is alleen bedoeld voor de as piranten. Die moeten letters Voor de aspiranten is er nog een wedstrijdobject gekozen in de nabijheid van de brand weerkazerne. De aspiranten moeten een brandhaard opspo ren, waarbij de brand uitge broken is op de eerste verdie ping van een woning. In de middaguren is het de beurt aan de Zeeuwse ploegen om onderling uit te maken wie Zeeuws jeugdkampioen 1988 wordt. Willy van der Peijl, me de-organisator: „Er worden landelijk vier wedstrijden ge houden, te weinig eigenlijk. Daarom hebben we het initia tief genomen zelf wedstrijden te organiseren. Dat we in het kader van het 20-jarig bestaan ook Belgische ploegen uitgeno digd hebben, is wegens de goede buitenlandse contacten die we hebben, dankzij de grote internationale jeugdbrand weerdag die we in 1984 in Ter neuzen hebben gehouden." De laatste jaren is de Ter- neuzense jeugdbrandweer te gast geweest in België, Duits land en Oostenrijk. Om half vijf zijn de wedstrijden afgelo pen, waarna om vijf uur bur gemeester C. Ockeloen de prij zen uitreikt. Van onze correspondent WESTDORPE - Tafelten nisvereniging 'Den Dijk' uit Westdorpe heeft een andere lokaliteit in gebruik geno men voor de wekelijkse trainingen. Voortaan wordt de trainings avond op donderdag niet in lo kaal 't Oude Raedthuys, maar in het verenigingsgebouw Con cordia gehouden. In Concordia kan men beschikken over zes tafels. De competitie-wedstrijden houdt men echter nog wel in 't Oude Raedthuys, want daarvoor heeft men niet zoveel tennista- fels nodig. 'Den Dijk' heeft momenteel zeventien leden, waarvan er zeven in competitie-verband spelen. Iedere donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur traint men onder leiding van de be kende trainer Frans van Wa terschoot. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM - Tegen het bedrijf Bac Color BV in Steenbergen werd voor het overtreden van de arbeidswet op het kantongerecht in Bergen op Zoom ƒ26.000 door de officier van justitie, mr. A. van der Schans. I man mr. R. Milo uit Tilburg vroeg vrijspraak omdat vol gens hem niet de BV, maar de directeur van het bedrijf aansprakelij k is voor de naleving van de arbeidswet. Mocht de kantonrechter niet besluiten tot vrijspraak, dan wilde hij slechts een symboli sche boete. Het bedrag van 26.000 noemde hij 'draconisch' oftewel buitengewoon streng. Kantonrechter mevrouw mr. M. Houtman-van Wijnen doet over twee weken schriftelijk uitspraak. Tegen het Steenbergse foto- ontwikkelbedrijf is proces-ver- baal opgemaakt omdat in de periode tussen 3 augustus 1987 en 21 augustus 1987 530 werk nemers meer gewerkt hebben dan de 8,5 uren werk die per dag zijn toegestaan. De direc teur en adjunct-directeur, die op de zitting aanwezig waren, ontkenden niet dat de arbeids wet overtreden was. Zij legden uit dat het bedrijf te maken heeft met enorme pieken in de aanvoer van filmmateriaal dat binnen 24 uur ontwikkeld moet worden. „Het werkaanbod is van tevoren moeilijk te voor spellen", verklaarden zij. Een tweede probleem was dat in 1987 het aanvragen van een vergunning om werkne mers over te laten werken vaak lang op zich liet wachten: „Het werk was dan allang gebeurd, voordat je de vergunning kon aanvragen", legde de adjunct directeur uit. De raadsman van Bac Color, mr. Milo was het er helemaal niet mee eens. Ten eerste voerde hij aan dat volgens een bepaling in de arbeidswet het hoofd of bestuurder aanspra kelijk is voor de naleving van de wet. In dit geval hadden de directeur en adjunct-directeur volgens hem gedagvaard moe ten worden en niet de BV. OSSENISSE - Pastoor A,| Fick uit Ossenisse is op 72- jarige leeftijd plotseling] overleden. Hij werd derdagavond onwel op het] spoorwegperron in Roosen daal. Daar is nog tevergeefs geprobeerd met reanimatie het leven van de pastoor te redden. Pastoor Fick begon zijn pries terambt in Clinge, ging vervol gens naar Hulst en werd ten slotte in 1978 benoemd tot pas toor in Ossenisse. Vanaf die da tum was hij tevens rector van het bejaardentehuis St.-Anto-1 nius te Kloosterzande. Pastoor Fick was naast de uitoefening van zijn priester ambt ook actief in verschil lende sectoren van het maat schappelijk leven in de ge meente Hontenisse. De plech tige uitvaarddienst vindt I plaats op dinsdag 25 oktober om 11.00 uur in de parochiekerk j te Ossenisse. - FOTO WIM KOOYMAN Komische scene uit 'Liefde half om halfdat Siesa op de planken zet. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent brengt zaterdag 29 okto ber een nieuw toneelstuk op de planken. In cultureel centrum De Speye spelen ze 'Liefde half om half' van de Engelse schrij ver Alan Ayckbourn. De Sasse toneelamateurs oogstten eerder succes met blijspelen als 'Een zoen van Miss Urk' in 1986 en 'Ketchup en Sangria' in 1987. 'Liefde half om half' is een blijspel met een tikkeltje melancholie. „Ook beroepsgezelschap pen hebben dit stuk gespeeld. In tegenstelling tot de vorige blijspelen van Siesa komt er meer toneel om de hoek kijken. Het stelt zonder meer eigen aan de spelers," zegt huisregisseur Piet Verwer uit Hulst. De spelers worden ook zwaarder op de proef gesteld door het vertrek van vier leden. Möring: „Dit jaar moeten we het slechts doen met zes spelers. Otto Tromp, Fred Aaldijk, Anja ten Hoor en Karin Boon zijn door tijdgebrek, studie en dergelijke gestopt. Dat maakt de rollen van de resterende mensen een stuk zwaarder". 'Liefde half om half' wordt gespeeld door Ro- bie Colpaert, Annie van Hoecke, Ronald Möring, Jeska Coone, Wies Rademakers en Monqiue Polfliet. Het stuk speelt zich af in een Engels provincieplaatsje en het verhaal gaat over drie echtparen: drie mannen die in hetzelfde kan toor werken en hun vrouwen. Frank is de baas, met zijn elegante vrouw Fiona. Bob, onder schikte van Frank, en zijn nogal slordige vrouw Teresa en tenslotte William, een wat fletse boekhouder van een andere afdeling en zijn verlegen en zenuwachtige vrouw Mary. Frank verbaast zich erover dat zijn vrouw hun trouwdag is vergeten en pas in de vroege uurtjes is thuis gekomen. Tegelijkertijd maakte Teresa ruzie met Bob, omdat ook hij de vooraf gaande nacht tamelijk dronken is thuis geko men en niet kan zeggen waar hij geweest is. Beide schuldige partners gebruiken de ongeluk kige William en zijn vrouw als alibi. Misver stand volgt op misverstand en de situatie wordt steeds ingewikkelder. De voorstellingen zijn zaterdag 29 oktober, zondag 30 oktober, zaterdag 5 november en zon dag 6 november, steeds om 20.00 uur in cultureel centrum De Speye. Zaterdag 26 november om 20.00 uur treedt Siesa op in cultureel centrum De Halle in Axel. Kaarten zijn momenteel nog volop verkrijgbaar. In de voorverkoop kosten ze 7,50, aan de zaal 10,-. Van onze verslaggever BREDA - Vrouwen dreigen uit de boot te vallen bij het tweede-kansonderwijs voor volwassenen, de zogeheten 'basiseducatie'. „Als het zo doorgaat, moet er voor vrouwen straks derde- kansonderwijs worden op gezet", zegt Anita Uitzetter ironisch. Uitzetter is medewerkster van het vormingsinstituut Noord- Brabant, waar zij zich speciaal bezighoudt met de ondersteu ning van het vrouwenvor- mngswerk in deze provincie. Volgens haar heeft de wijze waarop de basiseducatie nu is geregeld tot gevolg dat het vrouwenvormingswerk het stiefkindje dreigt te worden. In 1987 is de rijksregeling ba siseducatie ingevoerd. Alle vormen van tweede-kanson derwijs voor volwassenen wer den bij elkaar geveegd en on der één noemer gebracht: de basiseducatie. Gelijktijdig werden, op plaatselijk of regio naal niveau, educatieve bera den samengesteld. Deze bera den kregen tot taak de uitvoe ring van de basiseducatie te re gelen. De leden bepalen dus voor een gemeente of regio welke cursussen er worden ge geven, waar die worden gege ven en voor wie de cursussen bestemd zijn. In de beraden moeten allerlei groeperingen vertegenwoor digd zijn zoals vrouwenorgani saties, culturele minderheden, vakbonden en werkgeversor ganisaties. Deze constructie moet er voor zorgen dat alle groepen voor wie basiseducatie van belang is, voldoende aan bod komen. In de praktijk valt dit tegen, aldus Uitzetter. „Want wat blijkt nou: heel weinig vrouwen uit het vrou wenvormingswerk zitten in die educatieve beraden. En dege nen die er in terecht zijn geko men, zitten vaak alleen en moeten opboksen tegen de an dere leden De educatie voor vrouwen, het vrouwenvor mingswerk dat altijd zo goed heeft gedraaid, komt zo in het gedrang". Voor een deel ligt dat aan de gemeenten ('soms vergaten die de vrouwengroepen uit te nodi gen') en voor een deel aan de vrouwen zelf. „Het is zo'n inge wikkelde en abstracte zaak. Vaak wisten de vrouwen er te weinig van af en dachten ze: 'Laat maar zitten. Wij doen onze eigen cursussen wel'. Bo vendien waren veel vrouwen doodmoe van alle fusie-perike len die zich bij de invoering van de basiseducatie hebben voorgedaan. Er is toen heel wat afgeknokt. Toch is het belang rijk dat vrouwen uit het vor mingswerk lid zijn van de edu catieve beraden, want het is de bedoeling dat in de toekomst de taak van de beraden nog bre der wordt. Deze moeten dan, op regionaal niveau, alles op het gebied van volwasseneneduca tie gaan regelen. Dus ook het voorgezet onderwijs voor vol wassenen en de beroepseduca tie. Zijn de vrouwen er nu niet bij, dan missen ze ook straks de boot". Ook de rijksregeling zelf zorgt voor problemen. „Ner gens in de regeling is de bevor dering van de vrouwenemanci patie wettelijk vastgelegd. Bo vendien is de regeling erg strict. Er worden bij voorteek strenge eisen gesteld aas groepsgrootte en het beschik bare geld moet verdeeld wor den over rekenen, taal en so ciale vaardigheid. Veel cursus sen voor vrouwen zijn moeilijk onder die noemer onder tfj brengen, zoals een cursus naaien voor buitenlandse vrou-| wen. Dat is geen educatie,: luidt de redenatie. Maar het wel de enige manier om met groep vrouwen in contact komen. Van daaruit moet verder werken. Dat geldt voor veel cursussen voor Ne-| derlandse vrouwen". Om de vrouwen te stimUj ren en nieuwe ideeën op te ten doen, houdt het Voi instituut Noord-Brabant dinsdag 25 oktober een stuc dag, getiteld 'Vrouwen, edui tie, emancipatie'. De studii is bestemd voor vrouwen lid zijn van educatieve berai en vrouwen die belang heb] bij het werk van die berai Tijdens de studiedag zal 9 tracht worden de vrouwen tj en informatie te verschaft waarmee zij him standpun] beter kunnen laten doorl' ken in de educatieve beraden. Ochtends wordt onder as een lezing gehouden, terwijl middags aan de hand 'a' praktijkgevallen wordt ge* fend. De studiedag vindt pi®] in de Openbare Bibliotheek' Breda en de kosten bedrag' vijf gulden. Voor meer inB» tingen kan men bellen Anita Uitzetter van het V* mingsinstituut Noord-Bral^ in Etten-Leur (01608-16854). gemeente Ternei git moment met een zig en verwacht b sulta ten op tafel [eggen. Het college i fcurg wil daarom, Pulst en Hontenisse, jot 2 december, als i ge achtergronden bek Voor de raad van I 2 december te laa landpunt te bepalen lens: „We moeten n ien. Als de Belgen wi hen ze zo de de smeerj jjruik stellen. Als Ichelde gaan lozen, ien geweldig negatie! inder meer de recreal (Hij". motie gaat naar neenten aan de West* lovinciale Staten vai een aantal mini: Nederland. Burgemeester J. K pe motie in ontvan noest tot tweemaal aad vragen waartegi isteerd moet worden. De raad was nameli en de volgende woor notie te zetten: 'tegen bruikname van de fessenderlo'. Het co snog deze belangrij pe motie opnemen en en naar de betreffene ties. fan onze verslaggever ROOSENDAAL - 1 up 29 oktober een allege in Roosenda en uit heel West-Bi 'U houdt zich bezi litwisseling van jong "jftien tot en met ach issen de Verenigde kustralië, Argentinië eeland en tien Euro; Ien waaronder Neder aar verblijven er vie 'isselingsprogramma erlandse jongeren bi nnen in het buitenlai p§ buitenlandse scholi dezelfde wijze naa id gekomen. YFU biedt de schol i om een jaar lang Alle kranten staa nieuws. Nationaal en ij dat ls het grote verscl Uagblad kunt u óók z'jn vooj„uw eigen SJ

de Stem | 1988 | | pagina 20