'ONDUIDELIJKE TAAL, ONJUISTHEDEN, FOUTE CONCLUSIES' Veerboot Juliana even uit de vaart Sloop Pays Bas legt historisch gewelf bloot Weerman Willy P. HOMMEL B.V. Vier sleepboten trekken Cypriotisch schip vlot Voor dertig mille aan kleding gestolen Zeeuws geld goed besteed r Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 ZATERDAG 22 OKTOBER 1988 MIDDELBURG - De Zeeuwse welzijnssector laat bitter weinig heel van het onderzoeks rapport 'Ons kent ons', waarin de sector te kijk staat als 'een rom meltje'. Terneuzenaar wijgesproken na fatale duw RESTANTEN LUKEN TE DATEREN UIT DE TACHTIGJARIGE OORLOG Communicatie stoornis Enthousiast Poging tot doodslag: Amsterdammer zes jaar cel Mishandeling blijkt roofoverval ACTIE NEPAL HELPT ONDERTOS Poging ImcI.WW 1 Contract hult altijd zéér mooie itir-fliranti" op DE STEM VAN ZEELAND T27 Welzijn kraakt onderzoek j_i«tp aaan Van onze verslaggever 'Verkeerde uitgangspun ten, onduidelijk taalge bruik, twijfelachtige con clusies en feitelijke on juistheden', zijn nog maar enkele kwalificaties waar mee het opbouworgaan Stichting Zeeland, koepel van een groot aantal wel zij nsins tellingen in Zee land, het rapport kraakt. Het organisatiebureau Van der Torn en Buningh, dat het on derzoek verrichtte in opdracht van het provinciebestuur om knelpunten in het welzij nsveld aan te tonen, heeft daar vol gens de Stichting Zeeland wei nig van terecht gebracht. Andere organisaties voelen zich blijkens schriftelijke reac ties al evenzeer de dupe van een slecht onderzoek. En het personeel van de Stichting Zee land heeft via de dienstcom missie laten weten dat 'het rap port dermate onvoldoende is dat het niet als uitgangspunt is te accepteren voor de start van onderhandelingen over een eventuele herstructurering'. Het bestuur van de Stichting Zeeland stelde gisteren een re actie vast waarin om te begin nen al de uitgangspunten van de onderzoekers worden gehe keld. Die wijken namelijk af van de opdracht, die het pro vinciebestuur gaf aan Van der Torn en Buningh. Alleen al de voorondersteling dat het pro vinciaal bestuursapparaat meer te vertellen moet krijgen over welzijnsbeleid, zit de stichting hoog. Want provin ciale staten wezen dat uit gangspunt af. De in het rapport geconsta teerde verstrengeling van functies en belangen - bijvoor beeld het feit dat politici in be sturen en adviesraden zitten- krijgt volgens het bestuur te veel nadruk. Er mag sprake zijn van verstrengeling, maar, vindt de stichting, het feit dat het 'ons-kent-ons-motief' als een rode draad door het rap port loopt, suggereert ten on rechte dat het er in het wel- zijnswereldje ondemocratisch aan toe gaat. De nu gevolgde procedure verdient ook al geen schoon heidsprijs, temeer omdat het door GS toegezegde standpunt over het rapport nog altijd niet bekend is. Dat moet er nu gauw komen, vindt men: 'Want wat willen GS er nu eigenlijk mee?' De reactie bevat verder een pleidooi om het particulier ini tiatief in Zeeland zoveel moge lijk aan z'n trekken te laten ko men. Over onderzoeksmethode en rapportage is de reactie zeer sceptisch: 'Te veel gebaseerd op veronderstellingen en onduide lijke bronnen'. „Het leidt tot een beeldvorming over de wel zijnssector in Zeeland die niet berust op feitelijk onderzoek, maar op opvattingen van be paalde personen en op genera lisaties van daaruit." Het bestuur van de Stichting Zeeland onderschreef gisteren de kritische reactie vrijwel unaniem. Fundamentele kant tekeningen kwamen alleen van M. Strous (FNV). Hij vond het hele stuk 'te negatief getoon zet'. „Een taktische fout," meende Strous. „Je kunt uit dit rapport veel beter een aantal dingen lichten, die je kunt ge bruiken om onafhankelijk door Van onze verslaggever BRESKENS/VLISSINGEN - Door een storing is de dubbeldeksveerboot Prinses Juliana op de lijn Breskens- Vlissingen gistermorgen tij delijk uit de vaart geweest. De eerste overtocht, die van M.50 uur, verliep probleemloos, maar door de storing kon om 05.50 uur niet meer gevaren worden en was alleen de enkel dekker Prinses Beatrix inzet baar. Rond half elf was de dubbel dekker weer gerepareerd en kon weer in de vaart. Zowel in Vlissigen als in Breskens ont stonden wachttijden van twee uur. Van onze correspondent GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een boetiek aan het Schuttershof in Goes. Men nam voor circa 30.000 gulden aan kleding nee, voornamelijk spijker broeken. Oe diefstal werd gepleegd na het forceren van de toegangs deur. De gedupeerde, mevrouw S. W. uit Goes, deed daarvan Sisteren aangifte bij de ge meentepolitie in haar woon- DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch jeeft vrijdag bepaald dat de 'Harige F. K. uit Terneu- ren niet schuldig is aan de e°od van de 19-jarige Benno os uit Eindhoven, hie viel in augustus 1986 van de PlenJ bij het studentencen- van de Technische Uni- vf? 'n Eindhoven, waar de geachte een afstudeerfeest da?? s^achtoffer verstoorde teest samen met een paar lenden, waarna er buiten een «Pstootje ontstond. De ver- dim ga* Vos daarbij een w, waardoor hij van de gale- Vfe'-jHij raakte in coma en erieed een half jaar later. gens de rechtbank kon de ?ii azen student niet weten dat J„ zulke fatale gevolgen fielt, Eerder eiste de of- r van justitie ook al vrij- Restanten van gevoelven uit de Tachtigjarige Oorlog zijn gisteren in Terneuzen bloot gekomen bij de sloop van het voormalige hotel Pays Bas. De bouwput staat vol water. - fotos wim kooyman Van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij de sloopwerkzaamheden van hotel Pays Bas in Terneu zen zijn gisterochtend ves tinggewelven aangetrof fen, die dateren uit de Tachtigjarige Oorlog. Op last van directeur J. Ko lijn van sloopbedrijf Kegels, gealarmeerd door de enorme brokstukken gemetselde steen die een kraan boven haalde, zijn de werkzaamhe den onmiddellijk stilgelegd. Maandagmorgen worden voorzover mogelijk de res tanten van het gewelf bloot gelegd en leeggepompt. Er blijkt een enorme hoeveelheid water in te staan. Opdrachtgever van de sloop is C A. Het bedrijf is inmiddels door Kolijn op de hoogte gesteld van de histori sche vondst en het stilleggen van het werk. Kolijn: „Er werd al gefluis terd dat iets dergelijks kon worden aangetroffen. Ik ben er publiekelijk niet op inge gaan, want dat moet eerst aangetoond worden. Ook bij de gemeente was niet bekend dat er nog wat anders dan fundamenten in de grond zouden zitten. Nu blijkt dat er meer zit dan wij mochten verwachten, is het werk stil gelegd en gaan wij maandag beginnen met een inspectie." Op de vraag waarom vrijdag morgen zo rigoureus al een deel van de historische ge welven is gesloopt, zei Kolijn het slachtoffer te zijn geweest Een deel van de gewelven werd al meteen een prooi van de grijpgrage dragline-ma chinist, die niet wist dat hij daarmee een waardevol gewelf vernielde. van een communicatiestoor nis. „Mijn eigen personeel had een roostervrije dag en de machinist die door ons werd ingezet, had als opdracht kel ders en fundamenten van Pays Bas te verwijderen. Die kon ook niet weten dat hij wat anders naar boven haal de. Toevallig had ikzelf een vergadering vrijdagmorgen. Na afloop daarvan ben ik naar het werk gegaan en toen ik zag wat was bovengehaald heb ik het werk onmiddellijk stilgelegd." Overigens verwacht Kolijn niet dat de resterende gewel ven gespaard kunnen blijven op de plek waar het nieuwe winkelcentrum moet komen. „Het is anders wel een fraai stukje metselwerk". De amateur-historicus Piet Baert, die al een flink deel van de Terneuzense geschie denis op schrift heeft gesteld, reageerde enthousiast. „Zie je wel, ik heb het altijd geweten. Volgens mij zijn die gewelven onderdeel van de vesting die in de Spaanse tijd hier is aan gelegd en versterkt. Het kan nog van de Spanjaarden zijn, die zich in 1572-1573 tegen de Geuzen moesten wapenen, of het zijn versterkingen die in opdracht van prins Maurits door Von Hohenloh zijn aan gelegd. Volgens mij lopen die gewelven door tot de kop van de Nieuwstraat, onder het vroegere postkantoor en ook onder een flink deel van de Noordstraat. Ik ga zeker maandag kijken, want dat zie je in Terneuzen nooit meer". Van de voormalige vesting uit de Spaanse tijd zijn nau welijks gegevens bekend. Men weet dat die er geweest moet zijn, maar een tekening, die de ligging aangaf, ging in mei 1940 verloren toen Mid delburg in brand werd ge schoten. te gaan." Als voorbeeld noemde hij de in het rapport geconstateerde verstrengeling van functies en belangen: „Dat is een feit. Ge deputeerden zijn voorzitter van instellingen, ambtenaren van de provincie zitten overal tus sen. Het is een prima conclusie om te bereiken dat het wel zij nsveld onafhankelijker kan gaan opereren. Want zo moet het." Gedeputeerde W. Don, voor zitter van de Stichting Zeeland, voelde zich aangesproken. De politiek wil ook contact met het veld, voerde hij aan. En: 'het is soms ook in het belang van de stichting om direct die verbin ding te hebben'. De meerder heid van het bestuur had geen moeite met die conclusie. Van onze correspondente MIDDELBURG - Conform de eis van twee weken gele den is de 39-jarige Amster dammer H. E. vrijdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaar, voor poging tot doodslag op een Goesenaar. E. Had de man op 11 april in een café-restaurant met een pistool in de buik geschoten, als wraak voor het feit dat hij door zijn ex-vriendin en eigenaresse van het café buiten de deur was gezet Tijdens de zitting kwam naar voren dat E. eigen lijk de bedoeling had zijn ex- vriendin te treffen, maar toen die niet in de woning aanwezig bleek, werd haar neef die de deur opende, het slachtoffer. TERNEUZEN - Het motief van de zware mishandeling, waarvan de 60-jarige Ter- neuzenaar J. van de W. don derdagavond het slachtof fer werd, blijkt toch roof te zijn. Van de zwaargewonde man werd de portefeuille meegenomen. De politie Terneuzen tast om trent de identiteit van de da- der(s) nog In het duister. „Maar wij vinden het een zeer ern stige zaak en hebben er dan ook een paar mensen opgezet", aldus een woordvoerder van de gemeentepolitie Terneuzen. Van de W. werd overvallen in de brandgang tussen de Guido Gezellestraat en de Da- costastraat, vlakbij zijn woon huis. RUSTIG EN VOORAL ZACHT WEER zal dit weekeinde tooi en. Een wig van hogedruk met een centrum boven Frankrijk is de oorzaak van dit weertype. Al die wig morgen in kracht af neemt, krijgen de Oceaan-depressies weer hun kans en dat merken we morgen al tegen de avond. Vandaag beginnen we, zoals de afgelopen dagen, met mist. Een hardnekkige mist die op sommige plaatsen in onze regio de ge hele dag kan blijven hangen. Meer landinwaarts is er een kans dat de mist optrekt en de zon een kansje krijgt. Maar aangezien er vrijwel geen wind is, zal de mist langer blijven dan ons lief is. In gebieden waar de mist blijft hangen wordt het niet war mer dan 14 graden. Overigens is dat de normale temperatuur voor deze tijd van het jaar. Waar de zon er door komt, stijgen de thermometers naar 18 graden. Morgen kan de mist zich eveneens handhaven. Als de wig van hogedruk verdwijnt komnt er volop bewolking opzetten. Daar zullen we waarschijnlijk weinig van zien door de mist, maar we merken dat het daglicht minder wordt. Bleef het van daag verder droog, voor morgen moeten we rekening houden met regen. De regen begint bij de kust en trekt dan uiterst langzaam landinwaarts. Dankzij de mist blijft het 's nachts toch nog 7 graden boven nul. In deze tijd van het jaar is het overigens normaal dat er in de nanacht of vroege morgen al vorst aan de grond ontstaat. Een compouterprognose op langere afstand leert dat we de komende dagen rekening moeten houden met onstabieler weer. Het wordt wisselvalliger met veel regenbuien, de wind zal toe- nenen uit het zuid-westen en de temperaturen dalen naar 12 tot 13 graden. Vorige week werd ons weekeinde totaal verpest door de mist die overging in laag hangende bewolking en bleef hangen. Verder landinwaarts koesterde iedereen zich in een herfstzonnetje bij temperaturen van 20 graden en op sommige plaatsen zelfs meer. U weet dat Zeeland bekend staat als de provincie waar de meeste zonneschijn wordt genoten. Maar er is nog meer. De statistieken geven aan dat het in de lente en zomer in Zeeland gemiddeld een halve graad frisser is dan elders. Maar de herfst brengt ons gemiddeld 11.5 graden en de rest van het land komt nauwelijks aan 9.5. De minimum-temperaturen in de winter liggen in onze provincie gemiddeld 2,5 graden hoger dan elders. 140.000 jaar gelden lag Zeeland niet onder de ijskap en de rest van Nederland wel. De weerspreuken: 'Vliegen in oktober de muggen rond, met Pasen bedekt ijs nog de grond.' 'Als Simon of Judas (28 oktober) henen gaan, dan komt de winter aan.' Van onze verslaggever VLISSINGEN - Vier sleepboten van Willem Muller Ter neuzen hebben gisteravond om vijf over tien het Cyprio tisch zeeschip Frio Venezuela vlot getrokken. Het schip was donderdagavond omstreeks kwart over elf op een paalhoofd bij Dishoek gevaren, door het verkeerd uitvoe ren van een roeropdracht. De Frio Venezuela vast op het paalhoofd bij Dishoek. Gis teravond laat werd het uit die benarde positie bevrijd. foto ffiank viergever De eigenaren van de Frio Ve nezuela hebben een bedrag van drie ton gestort als borg voor de schade aan het paalhoofd, dat eigendom is van het Water schap Walcheren. Ook is 25.000 gulden gestort op rekening van Rijkswaterstaat, ter dekking van eventueel veroorzaakte milieuschade. Het schip was - onder loods- aanwijzing - onderweg van Antwerpen naar Rotterdam eri voer met een snelheid van 11 mijl in het Oostgat ter hoogte van de Kaapduinen met het voorschip vast op het paal hoofd. Het schip had geen la ding aan boord en voer in bal last. Een poging om dezelfde avond nog op eigen kracht vlot te komen mislukte. Het voor schip had zich door de hoge snelheid meer dan twintig me ter over het paalhoofd gescho- Van onze verslaggever MIDDELBURG - Van de ruim 750.000 gulden die Zeeland indertijd bijeenbracht voor de actie Zeeland helpt Nepal, is bijna de helft gebruikt voor het ma ken van schoolboeken voor kinderen in de eerste drie klassen van de lagere school. Tevens is hieruit de verspreiding van de boeken verzorgd, deels per drager en deels via de lucht Het Unicef-kantoor in Nepal, dat verslag heeft uitgebracht over de besteding van het Zeeuwse geld, verwacht dat via deze boeken 1,8 miljoen kinderen worden bereikt. De resterende 375.000 gulden van het Zeeuwse geld wor den gebruikt voor de schoolgebouwtjes. Men kan in Nepal nog het gehele jaar 1989 met dit geld vooruit. Zeeland heeft op deze wijze ruimhartig bijgedragen om het analfabetisme in Nepal te bestrijden. Doelstelling van de Nepalese regering is om in 1995 te bereiken dat bijna 39 procent van de ruim zestien miljoen Nepalezen kunnen le zen en schrijven. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 «.'Si 8.9J| De kapitein van het gestrande schip weigerde assistentie van de sleepboten Fighter en Bra- bo, die snel ter plaatse kwamen en hun diensten aanboden. Hij wilde het schip op eigen kracht vlotbrengen. 's Nachts om een uur staakte de kapitein de poging en be sloot te wachten tot vrijdag morgen om het tijdens hoog water opnieuw te proberen. Het patrouillevaartuig V 87 van de Verkeersdienst Wester- schelde DGSM was ter plaatse om het scheepvaatverkeer te regelen en een riviermeester stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de stranding. Gistermorgen rond 11.00 uur, toen het schip niet op eigen kracht vlot bleek te krijgen, te kende de kapitein een contract met Willem Muller. Onmiddel lijk waagden de Zwitserland en de Groningen van Willem Muller een poging het schip vlot te trekken, wat mislukte. Gisteravond laat deden de zelfde twee slepers, geholpen door de Holland en de Zeeland, een nieuwe poging. Die slaagde binnen vijf minuten. Duikers zouden vannacht nog te water gaan om de schade aan het schip te bekijken.

de Stem | 1988 | | pagina 17