irdenkers enmaand nmaand - ratiS Jasperina de Jong brengt Victoria naar Terneuzen The Juke Joints naar De Gravin ï&r IDT VERVOLGD... De vrek van Molière door NTG in Brugge Willem Vermandere zingt in Oostburg ■91 Recent werk van OMA in Singel Antwerpen Architectuur als Buur groot spektakel in Gent pESTEM GIDS THEATER DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 pe Vogel handelaar 'Platch' goed voor een avond Antwaarpse humor van wonen en wijn. rs alle keukenplannen- »je rode of witte Film Thorax in Image Club Transparant met moderne opera in Gent Nederlands Danstheater in Festival van Vlaanderen French Welding in De Media Eeklo French welding is een band opgericht door de En gelsman Tony 'Jolo' Lowe. Hij was al langere tijd in Enge land actief, maar besloot zijn geluk op het vasteland van Europa te gaan uitproberen. Pe concurrentie in Engeland is moordend, stelde hij Hij ging in Gent wonen en richtte daar samen met een aantal Belgische muzikanten groep French Welding °P- Ze speelden al in het voor- Programma van T'Pau en Midnight Oil. De laatste uentse Feesten brachten de r zeven mensen bestaande groep veel waardering. Concert met Brigitte Meyer A52 T1 HARP 8480 MAGNETRONOVEN jakken, braden en koken, Inhoud j7 liter, quartz grill, 1.000W. lOULINEX MICRO-MAGNETRONOVEN ;>50 Watt vermogen, 5 standen, Draaiplateau. V pE WEENSE operette De Vo- telhandelaar is geschreven door Carl Zeiler. Ze hoort thuis in het gouden tijdperk van Wenen in de negentiende Kuw. De regie is in handen van Jack petersen, terwijl het Belcantogezelschap uit St- Viklaas de operette opvoert. Eet muzikale gedeelte komt voor rekening van Frank de Wolf. De operette speelt zich af in Reihnlland Pfaltz in de jaren [700. Het is een echt volkse operette. De schrijver heeft dan ook gezorgd voor enkele tekende melodieën, zoals Schenkt man zich Rosen in Tirol', 'Wie man ahn'l zwan- iig Jahr' en 'Ich bin die Schristel von der Post'. De op voering is in de stadsschouw burg van St.-Niklaas 22 en 23 oktober en 29 en 30 oktober. De toegangprijs bedraagt 300 Bfrs, terwijl de voorstelling telkens om 20.00 uur begint. HET ECHT Antwaarps Tea- ter neemt even een paar we ken vrijaf. In die periode spe len Johny Voners en Janine Bischops elke avond om 20.15 uur in de Echte Antwaarpse Schouwburg van Ruus de Ridder. 'Platch' is een avondvullend programma vol clownerie. De clown is niet alleen de man met de fopneus en het gekke hoedje. Het is vaak een tragi komisch figuur die menselijk is en iets hulpeloos over zich heeft. Achter de grappen en grol len zit vaak een dosis verdriet en in 'Platch' wordt hier de nadruk op gelegd. Er zit veel humor in de voorstelling, maar het geeft het publiek ook enkele nadenkertjes mee. Vanaf 18 oktober tot en met 5 november in het Echt Ant waarps Teater aan de Aren- bergstraat in Antwerpen. .is keukenplan met foto eserveren is prijsvast voor heel 1988 later bepalen. 'n Super dichterbij dan u denkt oor informatie 030 - 880391 tst 222 zijn geldig t/m 22-10-1988 of zolang de voorraad stre Jasperina de Jong in 'Victoria'. foto anp DE VADERLANDSE pers kon nauwelijks genoeg su perlatieven verzinnen voor 'Victoria', de nieuwe solo musical van Jasperina de Jong. Deze veelzijdige ar tieste brengt het stuk dit weekeidne twee maal ten tonele in het Zuidland- theater in Terneuzen. 'Jasperina overtreft zichzelf weer eens', 'Victoria op inter nationaal niveau', 'De vonken spatte eraf: enkele citaten van critici die het stuk zagen en hoorden. Jasperina de Jong speelt in Victoria een groot aantal rollen. De belangrijk ste is die van de succesvolle zakenvrouw Victoria van der Zee. Zij wordt door het Euro pees Parlement uitgenodigd een toespraak te houden over haar succes. Victoria is een feestelijke musical geworden. Er komen zo'n twintig kostuums, een fraai decor en een voortreffe lijk orkest aan te pas. Cabare tier Ivo de Wijs schreef de tekst en Joop Stokkermans de muziek. Voor beide voorste ling is nog een beperkt aantal kaarten te koop. Jasperina de Jong speelt vrijdag 21 en za terdag 22 oktober haar musi cal om 20.00 uur. De film 'Babette's Feest' van Gabriel Axel kreeg eerder dit jaar in Amerika een Oscar voor de beste buitenlandse in zending. Woensdag 26 oktober is de film te zien in het Zuid- landtheater. Het scenario van de film is gebaseerd op een novelle van Karen Blixen, bij eeb breed publiek bekend als schrijfster van Out of Africa. Het verhaal speelt zich af in 1791. De Parijse Babette Her sant komt op de vlucht voor de Parijse Commune terecht op een Deens schiereiland. Ze vindt er onderdak bij twee domineesdochters, die een kleine religieuze gemeen schap hebben gevormd. Ba- bette past zich al snel aan aan de strenge Lutherse omge ving. Wanneer ze na jaren de hoofprijs wint van een Franse loterij waar ze nog steeds aan meedoet, besluit ze het geld te besteden aan een gigantisch feest voor haar dorpsgenoten. Aanvankelijk staan die zeer wantrouwend tegenover die onbekende uitspatting, maar de culinaire kwaliteiten van Babette, gekoppeld aan haar verhalen over het verleden, doen de terughoudendheid van de gelovigen wegsmelten. De voorstelling begint even eens om 20.00 uur. HET NEDERLANDS Toneel Gent verzorgt dinsdag 25 ok tober een indrukwekkende vertolking van 'De vrek' van Molière in de stadsschouw burg in Brugge. De regie is in handne van Dirk Tanghe, Nolle Versyp speelt de rol van de vrek. Aanvang 20.00 uur. Molière schreef 'De wek' in 1668. De vrek, dat is de oude Harpagon die geobsedeerd is door geld. Niet om er iets mee te doen, alleen om het te heb ben en het op te potten. Har- pagon's schraapzucht staat dan ook de trouwplannen van zijn twee kinderen in de weg. Hij wil ze namelijk iuthuwe- lijken aan rijke vrienden en bovendien wil Harpagon eigenlijk zelf trouwen met de deerne waarop zijn zoon ver liefd is. De hel breekt pas goed los als Harpagon's geldkof fertje gestolen blijkt te zijn. Dirk Tanghe situeert de personages in een stijlvol de cor en modieuze kledij. Het zijn gaan karikaturen, maar mensen van vlees en bloed. De vrek blijkt op die manier van alle tijden te zijn. Deze be werking toont geen pompeuze noch platvloerse klucht, maar een verfijnde Molière. Het stuk krijgt een geweldig ritme mee, waardoor de toeschou- DE IMAGE Club in Terneu zen presenteert zaterdag 22 oktober de Belgische heavy- metal band Thorax. De groep is in 1982 onder de naam Poweraid opgericht en is afkomstig uti Hoogstraten. In 1985 is de naam veranderd in Thorax. De groep heeft in middels twee demo's ge maakt. Ze bestaat uit drum mer Guido Schrijvers, bassist Wies Rombouts, gitaristen Rudi Schrijvers en Chris Ver stappen en zanger Cel Spran- gers. De aanvang is 22.00 uur en de toegang is gratis. Dirk Tanghe, regisseur van 'De vrek'. - foto luk mons wer twee uren geboeid toe kijkt naar een tragi-komisch verhaal over liefde en geld. The turn of the Screw is een getrouwe bewerking van de novelle van Henri James. Transparant, de vroegere ka meropera van Antwerpen, speelt deze opera van B. Brit ten zaterdag 22 oktober in zaal De Vooruit aan de St.- Pietersnieuwstraat 23 in Gent. In de opera spelen de kinde ren de hoofdrol en niet de gouvernante en de geesten treden daadwerkelijk op. De handeling speelt op een land huis in het midden van de ne gentiende eeuw. Een jonge gouvernante ontwaart twee geesten, overleden bewoners van het landhuis. De geesten willen zich meester maken van de twee kinderen. De gouvernante spant zich in om de slechte invloed van de geesten af te wenden, maar het meisje moet krankzinnig worden afgevoerd en de jon gen bekoopt het met de dood, zodat de kinderverzorgster alleen achterblijft. Aanvang 20.30 uur. HET Nederlands Danstheater is dinsdag 25 oktober te gast in Gent in het kader van het Festival van Vlaanderen. Het be kende dansensemble treedt op om 20.00 uur in de Opera. Op het programma Forgotten Land op muziek van Britten, een geraffineerde choreografie van Jiri Kylian. Van dezelfde choreograaf wordt ook Nomaden gedanst op muziek van Stravinsky. Nacho Duato construeerde de dansvormen voor het Chanson madrigale op muziek van de fRanse componist Ravel. Voor de liefhebbers van orkestmuziek is er een dag later in het operagebouw een concert doo het Kamerorkest van Noor wegen met op het programma werken van Nielsen, Hinde- mith, Respighi en Mendelssohn. Aanvang 20.00 uur. The Juke Joints. foto archief de stem Willem Vermandere. Het geluid van de groep is moeilijk te omschrijven; goed gestructureerde songs met aeo aparte, intrigerende sfeer. A froop treedt zaterdag 22 «ober 0p in De Media in r™o. De aanvang is 21.00 uur n ae toegang bedraagt 140 Fr. - foto jean patrick meert DE VLAAMSE bard Willem Vermandere brengt een aan trekkelijk programma in het cultureel centrum Den Hoek zak in Oostburg. Vrijdag 21 oktober bezingt hij weer de schoonheden van het Vlaamse land en neemt af en toe eens een loopje met de diverse 'on regelmatigheden' in de hui-, dige maatschappij. Vermandere is een bekend fi guur in de theaterwereld. Ja ren geleden begon hij met een vracht liedjes in parochie zaaltjes. Zijn trouwe begelei der was de gitaar. Nu is het zaalje vervangen door de po dia in grote theaters en wordt Vermandere begeleid door een eigen groep muzikanten. In Oostburg begint het progr- mama met liedjes in de eigen Vermandere-stijl om 20.30 uur. De kaarten kosten in de voorverkoop 10,-. De avond zelf betaalt de liefhebber een rijksdaalder meer. Kaarten en informatie via Den Hoek zak. IN CAFE De Gravin te Westdorpe treedt zaterdag 22 oktober de rhythm en blues-formatie The Juke Joints uit Kwadendamme op. Deze vijfmansformatie werd drie jaar geleden op gericht en is sindsdien uit gegroeid tot een spette rende live band. In Nederland en België heeft de band al een groto aantal optredens achter de rug. Ook deed de band een toer in Londen, samen met de Engelse Mick Clarke Band. In 1986 bracht The Juke Joints de debuut-elpee 'Dancing Shoes' uit. Aan deze elpee werd door diverse radiopro gramma's aandacht besteed. Na het uitbrengen van de elpee werkte de groep een drukke agenda af. Halver wege 1987 waren er enige wij zingen binnen de band, van de oude kern bleven alleen Rinus Oudejans en Peter Kempe over. De open gevallen plaat sen werden opgevuld door Rien van de Schraaf op bas en John van de Broek op harmo nica. Na enige maanden werd daar Wouter Izeboud op piano aan toegevoegd. Dit bleek een goede aanvulling op de Joints-sound te zijn. Met deze vernieuwde band stroopte het het inmiddels vertrouwde clubcircuit af. Bovendien werd gestart met de opnamen voor de tweede elpee. Deze elpee, getiteld RED, verscheen in juni 1988 en laat een sound horen met invloeden van Stevie Ray Vaughan, Fabulous Thunder- birds en Rory Galagher. Di verse radiostations toonden meteen al interesse voor de nieuwe elpee, zodat de band zich nu met RED definitief in de bovenste regionen van de vaderlandse bluesrockers heeft gevestigd. Het optreden zaterdag 22 oktober begint om 22.00 uur. De toegang is gratis. EEN UITSTEKEND jong Zweeds kamerorkest, een veelbelo vende Mozartpianiste en een ervaren internationaal bekende dirigent vormen de ingrediënten voor een interessant concert. Zaterdag 22 oktober staan in de Blauwe Zaal van De Singel in Antwerpen de 29e symfonie van Mozart, het pianoconcerto in A KV 488 en de concertante op een thema van Corelli van Ti- pett op het programma. Het kamerorkest The Stockholm Sinfonietta is opgericht, in 1980. Het maakte zijn internationale doorbraak op het London City Festival in 1986. Het ensemble telt 35 musici die allen lid van zijn een groot Zweeds symfonie-orkest. Elk jaar wordt een toernee gemaakt, onder leiding vgn bekende dirigenten. Dit jaar is dat de Finse dirigent Okko Kamu, die in 1970 de in ternationale Karajandirigentenwedstrijd won en daarna een mooie carrière maakte. De Zwitserse Brigitte Meyer staat bekend als een verfijnd Mozartvertolkster. Zij studeerde piano in Wenen en behaalde de Clara Haskilprijs. Meyer speelt geregeld in duo met Mar tha Argerich of Maria Joao Pires met orkesten als Wiener Symfoniker. Zij maakte platen van de Mozartconcerto's met de kamerorkesten van Zürich en Noorwegen. Een interessant concert aan het einde van de herfstvakantie. Aanvang 20.00 uur. Brigitte Meyer. - foto archief de stem PRECIES DRIE jaar geleden startte De Singel in Antwerpen met een expositie, die een overzicht gaf van het werk van de Rotter damse vestiging OMA (Office for Metropolitan Architecture). Na enkele jaren polemieken en fel besproken architectuur- en stede- bouwkundige ontwerpen, worden momenteel de eerste belang rijke projecten gerealiseerd. Voor De Singel was dit aanleiding om een nieuwe tentoonstelling te organiseren. Van woensdag 26 oktober tot en met 20 november zijn in de wandelgangen van het theatercentrum recente ontwer pen en realisaties te zien. Het in september 1987 geopende Nederlands Danstheater in Den Haag is het eerste grote openbare bouwwerk dat door OMA is gerealiseerd. Het theater ligt samen met een concertzaal en een hotel aan de rand van de historische stad. Met een krap budget werd een complex programma tot uitvoer gebracht. Op de exposi tie wordt dit project uitvoerig getoond van de eerste ontwerp- schets tot aan de detailstudies voor de uitvoering. Binnen de thematiek van het 'kunstgebouw' komen nog enkele andere projecten aan bod zoals het Paviljoen voor de Triënnale van Milaan en de ontwerpen voor het nieuwe Nederlands Archi tectuurinstituut in Rotterdam. Dit ontwerp van OMA-medewer- ker Jo Coenen werd bekroond met een prijs. De expositie is ge opend van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Dinsdag 1 november is de tentoonstelling gesloten. 'Office for Metropolitan Architecture' toont projecten in Antwerpen. - foto archief de stem WIE TUSSEN 19.30 en 20.30 uur in de binnenstad van Gent ver toeft, is tot en met 31 oktober getuige van een vreemd schouwspel. Drie laserstralen verbinden de toren van de Bi bliotheek (het zinnebeeld van de wijsheid) met de drie andere torens van Gent: De St. Baafs- kathedraal, de St. Niklaaskerk en het Belfort. De laservoor stelling is een onderdeel van de kunstmanifestatie Architec tuur als Buur, die tot in decem ber in Gent in verschillende onderdelen loopt. De manifestatie is deze zomer al begonnen met een paar klei nere tentoonstellingen. Op dit moment is het project officieel van start met de grote tentoon stelling Architectuur als Buur, die samen met een expositie over de Wereldtentoonstelling van 1913 tot en met 11 december in het Centrum voor Kunst en Cultuur te zien is. De tentoon stelling is niet enkel bedoeld voor ingewijden. Weinig inge wikkelde vaktaal, maar veel foto's, maquettes en perspec tieftekeningen. Opmerkelijk is dat de vier gangen van de oude StPietersabdij en een belen dende kapittelzaal als een soort 'stedelijk stratenplan' voor de expositie dienen. Architect Dirk Manesse heeft met opzet hiervoor gekozen, omdat hij de rol van de architectuur in het beeld van de stad wil bena drukken. Van de tentoonstel ling is een uitgebreide en rijk geïllustreerde catalogus ver krijgbaar, en er is ondermeer en diavoorstelling met ver schillende projectoren tegelijk. Tegelijkertijd is in het Cen trum voor kunst en Cultuur de expositie 'Gent in weelde her boren: wereldtentoonstelling 1913' te zien. In combinatie met de eerder genoemde tentoon stelling is dit een mooie gele genheid om het Gent van toen en nu te vergelijken. Terwijl de centrale tentoon stelling een overzicht geeft van de ontwikkelingen aan het Gentse architectuurfront van de afgelopen twintig jaar, is het zogenaamde 'architectuur-par- cours' een tentoonstelling bui ten de muren van het Centrum. Het parcours confronteert de toeschouwer met de realiteit van nu. Men kiezen om zelf in Gent op pad te gaan of dit te doen met een begeleider. Wie zelf op pad wil gaan, heeft een welkome hulp aan de 'maxi- gids', die de architectuur in Gent uitgebreid beschrijft en op verschillende verkoop pun ten te krijgen is. Het parcours laat niet alleen interressanten gebouwen zien, maar leidt ook langs andere exposities die verschillende kanten van het thema belichten. Zo is er aan dacht voor werk van verschil lende Belgische architecten, kleurgebruik en verbanden tussen bijvoorbeeld film of mu ziek en architectuur. In het ka der van het Internationaal Filmgebeuren Vlaanderen is er aandacht voor films waarin specifieke bouwkunst wordt vertoond. Metropolis van Frits Lang is een voorbeeld. Aan het Architectuur als Buur project zit ook een educa tieve kant. Voor verschillende groepen zijn er lespaketten en andere vormen van informatie verkrijgbaar. Het is ook de be doeling dat er themadagen ko men. De BRT maakt zelfs een reeks educatieve programma's op radio en televisie naar aan leiding van de Gentse kunst manifestatie. In het project zijn zo'n 180 gebouwen betrokken, die alle maal in de catalogus staan. De meeste komen terug in een van de tentoonstellingen. Het be treft gebouwen in de meest uit eenlopende stijlen en toepas singen: winkels, horeca-zaken, hotels, kantoren, banken, etce tera. Een stad als Gent is con stant in beweging. Gebouwen gaan en komen, voor architec ten een ideale gelegenheid om het gezicht van de stad te ver beteren. Typisch voor België is het bestaan van heel veel ver schillende individuele bouw- staaltjes. Er is geen ander land waar op zo'n intensieve wijze op kleine schaal wordt ge bouwd. Uiteraard is ook dat in Gent terug te vinden. Het architectuur-parcours is tot en met 11 december te vol gen, net als de tentoonstellin gen binnen de muren. Op 11 de cember is de slotmanifestatie van Architectuur als Buur. Nog te zien I/Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Scheepvaartmuseum Antwerpen. An tarctica ten toons telling. Tot 13 november. Dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Stedelijk Museum St. Niklaas. Triënnale met beeldhouwers uit West- Vlaanderen. Dagelijks geopend. Stadhuis Terneuzen. Aquarellen en schilderijen van Michiel Warbroek. Tot en met 21 oktober. Op werkdagen ge opend. L'Aubergerie Hulst. Werk van Urbain Marin en Guido Eckhardt uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Veerboot Prinses Juliana Vlissingen- Breskens. Vier litho's van Theo Jordans. Tot en met oktober. Scholengemeenschap 't Vaartje Terneu zen. Schilderijen en aquarellen van J.A. Campfens. Tot 15 december. Geopend donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Museum voor Sierkunst Gent. Expositie over zilverwerk. Tot en met 30 oktober. Geopend dinsdag tot en met zondag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 17.30 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Schilde-» rijen en gemengde technieken van Jan Verschoore. Tot en met 30 oktober. Open tijdens winkeluren, maandag gesloten. Galerie Bellamy 19 Vlissingen. Werk van Liliane Vertessen. Tot en met 26 oktober. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Goes. Impressies van Zeeland. Werk van Marian Binkhuysen. Tot en met 19 no vember. Open dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Art House Biervliet. Houtskool en pastels van Theo Steyaert. Tot en met 29 oktober. Open maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur, zaterdag ook van 13.00 tot 16.00 uur en zondag gesloten. Kunstuitleen Middelburg. Sieraden van Mecky van den Brink. Tot en met no vember. Open dinsdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur, donderdag avond ook van 19.00 tot 21.00 uur. De Singel Antwerpen. Tentoonstelling over architectuur OMA groep. Tot en met 20 november. Open dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 18.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 21