Slachtofferhulp nog in beginstadium KOOPMANS ERAPPORT EVALUATIE EXPERIMENT LEERT VOORAL HOE HET NIET MOET ELIJK NIEUWS Ifslag kampioen scholen 1988 Experiment Inbraak ENGEN BESLISSING Rode Rozen Een gave Geen moer Vrede Veel mis Grondhouding ge- rgen trole oek be deden «id. ildus de ir de 'oerd l een >ende dstip n. De lheid Lst de eerde TUUT oege- it van ijn op en bij angen van de sneden. 500. dieselpomp De schade doorge- hier j, jEN DEZER dagen kun- jen radioluisteraars hem SCHOONDIJKE - In jeugdsoos Rainbow in de Van de Slikkestraat heeft men in- gebroken. Middels een raampje is men de jeugdsoos Le' horen met zijn binnengekomen en er is »n "v stereo-installatie van ijml (ieuwe single Ik ben ge- ontvreemd. De ontvreemding stopt met rokenHet is de moet plaats gehad hebben voorloper van alweer de tussen 16 en 18 oktober. diende elpee, die over dikele weken in de winkels Aanrijding moet liggen. Sinds kort AARDENBURG - Op de staat er een bundel met kruising Oude Kerkstraat- daarin de teksten en mu- Boogaardstraat-Beekman- jiek van een groot aantal straat en Landstraat ver- vanzijn liedjes inde boek- leende C.J.H. uit Aardenburg .„del K? een betrekkelijk lange L.C.C.A. uit het Belgische periode van stilte is Jantje Lierde. Een aanrijding was Koopmans, de koning van onvermijdelijk. Beide auto's ketNederlandstalige lied, moesten worden weggesleept weer helemaal terug. Een ieuwe platenmaatschap- iij,een andere producer en iooral een flinke dosis ierse energie sieren zijn 'come-back' en tegelijk zijn ;ouden jubileum als ar- 'iest. Radio - en televisie- iroducers hangen aan de lefoon, de roddelbladen dgen hem nauwgezet. De itionale ster uit Waspik jisweer helemaal 'in'. gebruiken je overal voor' llinga wordt zaterdag 22 oktober, aan-i uatiegesprek gehouden over de afgelo- ïedewerkers, beursdeelnemers, belang- llenden kunnen hieraan meedoen, van de hervormde kerk halen vrijdag-I oud papier op. Jantje Koopmans hoedje en accordeon. zoals iedereen hem kent: glimlach, - FOTO ACRHIEF DE STEM Jantje Koopmans in volle actie, zoals bijna steeds voor een afgeladen zaal. jor Martin Hermens tITTEN kan hij niet, die ileine man uit Waspik. Zijn iden zijn continue in bewe- hij praat als Brugman, opt om de haverklap naar een om wat papieren te zoe- Zijn hoedje, net als zijn je onderdeel van zijn Idmerk, ligt op de stereo - latte. De oude accordeon at ervoor. De koffie smaakt prima. Vanuit de keuken komt de heerlijke reuk van het mid- agmaal waar 'ons moeder' mee bezig is. „Ik heb een heerlijk leven", de 64-jarige koning van et Nederlandstalige lied. „Ik nog steeds zo verliefd als ik twintig was. Alleen de litvoering is wat minder." Een ie schaterlach vult de sfeer volle huiskamer van de familie (an Eersel. „Op 17 oktober zijn 42 jaar getrouwd. Ons hu- jk is een rijke bron van in spiratie. De liedjes die ik schrijf, zijn eigenlijk een soort van biografie van ons hele le ven." Hoeveel liedjes hij nu precies heeft gecomponeerd, weet hij niet. „Dat is niet te tellen", ver klaart Jantje Koopmans ter wijl hij een hele stapel teksten laat zien. „Ik heb zo veel inspi ratie. En ik vind alles zo mooi. Kom ik buiten, dan zie ik de wolken en de vogels. In een mum van tijd heb ik dan weer een liedje gemaakt. Dat is een hele grote gave; dat heb ik al tijd wel geweten. Maar ik had vroeger nooit de tijd om het op te schrijven. Pas toen het gezin in een wat rustiger vaarwater kwam, ben ik helemaal losge slagen." Diverse gouden platen aan de muur vormen stille herinne ringen aan zijn grote succes. 'Rode Rozen', daar begon het allemaal mee. Heel Nederland kent het, heel Nederland zingt het uit het blote hoofd mee. Er volgden vele hits en nog meer optredens in het hele land. Niet alleen op feestjes en partijtjes en in discotheken, maar zelfs in kerken worden zijn nummers gezongen. „Ik geniet er op ge paste wijze van", bekent de kleine grote man. „Ik word er niet hotel - de botel van." Toch leek het vorig jaar even fout te gaan. Op een bepaald moment waren er drie lang speelplaten van Jantje Koop mans in roulatie. „Voor mij is dat niet schadelijk, maar je brengt de mensen op een dwaalspoor", vindt Jantje Koopmans. In die tijd werd ook de breuk met producer Fred Rootveld een feit. „Hij wilde een elpee met mijn grootste successen uitbrengen", vertelt de zanger daarover. „Ik heb te gen hem gezegd: als jij die plaat uitbrengt, ben ik bij je weg." Rootveld was niet de makke lijkste om mee samen te wer ken, blijkt uit Koopmans' ver haal. „Hij wilde alles zelf doen. Dat kan niet. We hebben zes tot zeven jaar gewerkt met een be paalde tolerantie en niet zulke hoge eisen gesteld. Maar de grote jongens willen je uitein delijk toch hebben. Er zit een verschil van dag en nacht tus sen de platen van toen en van nu-." Zijn vrouw vult hem aan: „Het heeft allemaal met geld te maken." Jantje knikt instem mend. „Ze gebruiken je overal voor. Het is een harde business. Maar ik mag niet mopperen. Ik heb altijd goed uitbetaald ge kregen." Eddy Ouwens, de man achter onder andere Songfestivalwin naar Teach In en zangeres DeeDee, nam Jantje Koopmans onder zijn hoede. „Ik weet wat ik wil, maar ik kan geen noten schrijven. Eddy Ouwens dringt helemaal niets op. Als ik zeg dat ik daar een koortje en daar trompetten wil hebben, dan - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN krijg ik die", zegt hij over de samenwerking. Phonogram, de grootste platenmaatschappij in Nederland, hoorde de kassa al rinkelen en nam Jantje onder contract. „Het zijn hele aardige mensen bij Phonogram." Jantje Koopmans liet zich niet uit het veld slaan door alle ver wikkelingen rond de vorige producer. „Ik ben gewoon be gonnen met het schrijven van een schitterende nieuwe plaat", zegt hij stellig. „Ik schrijf steeds maar door. Ik heb het eenmaal geproefd en ze zijn me nog niet kwijt. Ik heb nooit durven dromen dat ik dit alle maal zou beleven. Ik zeg wel eens tegen ons ma: ik kan het allemaal niet goed begrijpen dat ik dit allemaal heb. Het is gewoon een gave." Op platengebied mag het dan stil geweest zijn, wat het aantal verzoeken voor optredens be treft heeft Jantje Koopmans niet te klagen gehad. „Er is zo veel werk, dat kan ik toch niet bijhouden. Ik moet het afrem men; dat kan niemand volhou den." Afbouwen dus. „De com merciële kant zal verdwijnen. Ik ga meer liefdewerk doen. Dat is een uiting van dank baarheid vanuit het diepe ge loof dat wij hebben. Die dank baarheid geeft zo'n fijn gevoel. Daar mogen we niet mee stop pen." 'Dé' Jantje Koopmans ratelt maar door. „Wij leven heel ge woontjes en zijn tevreden met ons eigen gezin. We hebben een nauwe band met de kinderen. Ons streven is altijd geweest om ze onder eigen kap te bren gen. Het is een grote zegen dat alle kinderen hun weg gevon den hebben door keihard te werken. Ze zitten allemaal in het zakenleven en verdienen samen met hun man of vrouw het brood. Dat zijn redenen om te geven." In de loop der jaren heeft Jantje Koopmans té veel gege ven. Tot aan de zevende elpee schonk het echtpaar Van Eersel meer dan 125.000 aan goede doelen. Een paar jaar geleden greep de belastinginspecteur in. Jantje mag voortaan niet meer dan tienduizend gulden schenken. „Ik wou pas nog ƒ32.000 aan een goed doel ge ven. Maar ik kreeg het niet voor elkaar", vertelt de zanger. „Die tienduizend gulden mag ik belastingvrij schenken. Over de rest moet ik eerst belasting betalen. Dan kan ik ook dat weer schenken." Jantje Koopmans is goed, maar niet gek. „Als ik eerst een stoot geld aan de belasting moet be talen, wordt het een hachelijke zaak", stelt hij. „Dan houd ik er geen ene moer aan over. Ik be taal 72 procent belasting. Ik heb een hoge gage van twee duizend gulden netto. Reken maar uit wat ik daar van over houd gezien de vele kilometers die ik maak. Er moet vaak geld bij. Het kost een vermogen, maar dat interesseert ons niks. Ik krijg direct gewoon m'n aardappeltje en een boterham." De nieuwe elpee is, als we Jantje zelf mogen geloven, een juweeltje. „De mensen van Phonogram zeiden dat er min stens vier grote hits op staan", vertelt de zanger componist. Zoals gebruikelijk speelt de halve familie mee op de lang- spelër. Heel bijzonder is het nummer 'Vergeet me niet', een lied dat Jantje samen met zijn vrouw zingt. „Ik zal wat voor je zingen, dan krijg je een beter beeld van die elpee", besluit Jantje Koopmans en neemt me mee naar zijn studio achter het huis. Er volgt een wat merkwaar dige voorstelling. De geluids band wordt aangezet, Jantje pakt een microfoon en zingt. In gedachten staat hij voor een volle zaal en tussen de liedjes door spreekt hij het denkbeel dige publiek aan. De simpele, vaak ontroerende liedjes gal men door het lokaal. Dit liedje moet hij nog even laten horen. O ja, en dit nummer ook. Dan zingt hij op een indrukwek kende en zeer bewogen manier 'Vrede', de kerstsingle. „In Hil versum kregen ze er kippevel van", vertelt Jantje als hij een beelje bekomen is van die paar emotionele minuten. Terug in de huiskamer pakt Jantje Koopmans zijn accor deon en speelt nog een keer 'Vrede', misschien wel het mooiste nummer dat hij tot nu toe schreef. „Ik kan niet tegen geweld", klinkt het even later. „Ik bid echt elke morgen voor de mensen, dat ze hun eigen identiteit zullen vinden. Ik me diteer ook elke ochtend een half uur. Dat geeft heel veel kracht. Ik houd van alle men sen, ook al doen ze wel eens on aardige dingen. Als iemand niet vriendelijk tegen me is, zeg ik gerust: ik vind u niet lief. Jantje Koopmans zegt wat hij ervan vindt." ,de finale tussen de teams van De 5 Willem van Oranjeschool. De aan- laagt er niet in te scoren. FOTO WIM KOOYMAX is de slotdag van het driedaagse Oor basisscholen in sporthal 't kwamen gisteren de meisjes in het lolfslag won na verlenging met het :n van de Prins Willem van Oranje- ronnen >n. In sikaar :kslag, m van en De »«<*v I' I-I (DE BOER is ook orisme. aan de Vroeger r niets Hille. Iedere ploeg moest vier wedstrijden spelen De Prins Willem van Oranjeschool werd winnaar. In poule B streden vier ba sisscholen te weten: De Golf slag, de Prins Willem van Oranje 2, Op de Hoogte en Oudevaart voor een finale plaats. De Golfslag en het team van Oudevaart eindigden ex aequo op de eerste plaats. Pe nalty's moesten uitkomst bie den, zodat het team van De Golfslag alsnog om de eerste plaats mocht spelen Spannend De finalewedstrijd tussen de beide nummers een was erg spannend. Aan de officie'® speeltijd hadden de ploegen niet genoeg. De stand bleet ff 0-0 staan. Hierna kregen beide ploegen vijf minuten ew° speeltijd. Ondanks de aanmoe digingen van de publieke ri- bune en veel kansen aan be® zij den, was ook nu de eindstan 0-0, zodat het nemen van strar schoppen uitkomst moest bie den. Terwijl de spanning te snik den was namen beide pl°®f> vijf strafschoppea De sta bleef echter gelijk. Tijdens tweede poging wist Joy0® Maat van De Golfslag haa' team op een 1-0-voorsprong brengen, zodat de meisjesi v De Golfslag zich zaalvoetbal kampioen 1988 kunnen n°e™. De einduitslag was als vo'g 1. De Golfslag, 2. Prins WiUf van Oranjeschool, 3. OuJj vaart, 4. De Hille, 5. Wie*5 (na strafschoppen), 6. Op Hoogte, 7. De Zeemeeuw, Prins Willem van Oranje De Stelle. SLACHTOFFERHULP IS in het tweede deel van de jaren '80 een trend geworden. Over het algemeen is de teneur in de media dat het goed gaat met de slachtofferhulp, incidentele missers en gebrek aan geld en mankracht daar gelaten. De praktijk blijkt anders te zijn, in elk geval in West-Brabant. Wetenschappers en hulpverle ners vertelden dat elkaar tij dens een studiedag over slachtofferhulp in het arron dissement Breda. Door Wippel Houben Enkele conclusies van de studie dag: ondanks twintig jaar slachtof ferhulp verkeert die nog in het pio niersstadium; van wat de slachtof fers zelf willen is weinig bekend; er bestaan grote communicatiepro blemen tussen hulpverleners en slachtoffers en tussen de hulpver leningsinstellingen onderling. Enkele suggesties: installeer in de politiebureaus posten voor de eer ste hulpverlening; de schadever- goedingsstraf zal een hele verbete ring betekenen; rechters zouden meer boetes op moeten leggen met als sanctie een gevangenisstraf, zo dat er geld vrij komt voor uitkerin gen aan slachtoffers; hulpverle ners hebben begeleiding ncxlig om te voorkomen dat zij zelf slachtof fer worden. Het experiment slachtofferhulp, dat in 1985 in het arrondissement Breda is opgezet, heeft veel mensen een forse kater bezorgd. Het is ver zand in een papieren actie. Maar weinig slachtoffers is echt hulp ge beden. Met enige goede wil is er dog één positieve conclusie te vin den: gebleken is dat de hulpverle ning anders opgezet moet worden. Vl?r inleiders maakten tijdens de studiedag duidelijk dat er goede bedoelingen te over zijn en ook wel ^gelijkheden, maar dat de hulp verleners in de eerste lijn - en dan vooral de politie - er nog onvol doende weg mee weten. En dan te neaenken dat juist dit experiment ™nddels heeft geleid tot voor- 'jjen van de procureurs-gene- die veel meer van de hulpver- ,s eisen dan het experiment in brrqndissement Breda deed! Een alles-zeggend cijfer: van de 395 slachtoffers die daar in het ex periment voor in aanmerking kwa men heeft er zegge en schrijve één een gedeeltelijke schadevergoeding toegewezen gekregen. 45 procent van de slachtoffers heeft de gele den materiële schade geheel of ge deeltelijk zelf moeten betalen. Over immateriële schade wordt dan al helemaal niet gesproken, terwijl het slachtoffers daar toch vaak om begonnen is. Dan hebben zij een of ficiële bevestiging dat hen onrecht is aangedaan. Docent strafrecht aan de Katho lieke Universiteit Brabant drs. A. van Kalmthout maakte gisteren de eerste resultaten bekend van een evaluatie van het experiment. Het eindrapport zal in december a.s. verschijnen. De tweede helft van 1986 is nagegaan of politie, justitie en het Centrum Hulpverlening aan Slachtoffers van Misdrijven zich aan de gemaakte experiment-af spraken hebben gehouden. Daar is in de praktijk weinig van terecht gekomen. De politie had in deze opzet een spilfunctie, het openbaar ministe rie vormde het sluitstuk. Bij de po litie is, ondanks alle goede bedoe lingen, veel mis gegaan. Twee op de drie slachtoffers hebben niets over hulpverlening te horen of te zien gekregen. In 14 tot 25 procent van de gevallen is de politie de afspra ken een beetje nagekomen. Als er al aandacht aan werd besteed, richtte die zich nadrukkelijk op slachtoffers van zeden- en ge weldsmisdrijven en niet, zoals af gesproken, ook op slachtoffers van verkeers- en vermogensdelicten. Doordat maar zo weinig mensen volgens de afspraken behandeld zijn, kon het openbaar ministerie zijn werk niet goed doen. Van de 50 slachtoffers die wel bij de officier van justitie terecht kwamen zijn er maar zeven administratief juist verwerkt. Een aantal slachtoffers dat nadrukkelijk had aangegeven geen verdere informatie te willen over het politie-onderzoek kreeg die juist wel. Van die 50 heeft er dus een wat geld gezien. Dat betekent niet dat slachtof- Tussen de discussies door even tijd voor een kopje koffie fers geen hulp en geen schadever goeding zouden willen. De slacht offers met wie politiemensen ge sproken hebben of die doelgerichte folders gekregen hebben, waren daar unaniem tevreden over. De helft van alle slachtoffers wil enige vorm van professionele of vrijwil- ligershulp, maar veruit de meesten weten niet van het bestaan ervan. Tijdens het experiment is het aan tal bezoekers aan het hulpverle ningscentrum niet toegenomen. Uit de evaluatie van drs. Van Kalmthout komt als belangrijkste conclusie naar voren, dat in het po litiebureau de eerste hulp gegeven moet worden en dat daarvoor geld beschikbaar gesteld moet worden. Tot die conclusie kwam ook mr. J. Hermes, voorzitter van het slacht offerplatform in West-Brabant. Hij ging in op de bestaande wette lijke mogelijkheden voor slachtof fers, de problemen in de praktijk en hoe het beter zou kunnen. De voorgestelde schadevergoe- FOTO DE STEM/BEN STEFFEN dingsstraf inclusief smartegeld biedt het slachtoffer betere moge lijkheden. De officier van justitie int die boete en op niet-betaling staat een gevangenisstraf. Het par lement moet daar voor medio 1989 over beslissen. Deze nieuwe straf biedt geen oplossing voor het pro bleem dat daders de door hen geac cepteerde schadevergoeding en/of smartegeld toch niet of maar deels betalen. Vaak betreft dit uitke ringstrekkers. Maar ongeveer de helft van de daders die akkoord gaan met scha devergoeding betaalt. De deur waarder kan daar weinig aan ver anderen. Mr. Hermes pleitte ervoor dat de rechters de schadebetaling aan slachtoffers veel vaker opne men als bijzondere voorwaarde bij een voorwaardelijke straf (artikel 14C Wetboek van Strafrecht). Dan is er een stok achter de deur en kan de niet-betaler alsnog de gevange nis in. Voor alle gevallen waarin het Schadefonds, waarop men slechts onder strikte voorwaarden een be roep kan doen, of andere regelin gen niet voorzien, zou hij graag per arrondissement een apart schade fonds opgericht zien. Dat kan, in zijn visie, gevuld kunnen door do naties, hoge boetes aan kapitaal krachtige daders en door meer geldstraffen op te leggen. Daardoor zijn er minder gevangenissen en personeel nodig. Het geld dat over blijft moet dan in die regionale fondsen gestort worden. De Roosendaalse politiecommissa ris J. v.d. Ven veroordeelde wat hij het 'zig-zagbeleid' van het kabinet noemde. De ene minister beperkt de budgetaire mogelijkheden van hulpverlening tot een minimum, terwijl zijn collega juist meer hulp aan slachtoffers wil laten verlenen. „Ondanks de toenemende werk druk en de beperkte middelen, wil de politie graag. Het slachtoffer mag niet in de kou komen te staan. Een slachtoffervriendelijke grond houding is een vereiste voor alle mensen die vanuit hun beroep in de eerste lijn met slachtoffers te ma ken krijgen", concludeerde hij on der meer. Drs. W. Bezemer van de Rutger- stichting in Eindhoven ging uitvoe rig in op de uiterst traumatische ervaringen van slachtoffers, vooral die van sexuele- en geweldsmis drijven. Zij kwam met praktische adviezen hoe het slachtoffer in eer ste instantie opgevangen moet worden. Eigen gevoelens en emo ties van de hulpverleners spelen duidelijk een rol. „Door alle verha len die zij horen worden zij zelf ook traumatisch geraakt. Veel hulp verleners dreigen voortijdig af te branden. Daarom moeten zij goed begeleid worden. De hulpverlening aan slachtoffers van geweld maakt slachtoffers", sloot zij af. 1

de Stem | 1988 | | pagina 17