Kinderopvang beter verkopen 6De sport is om alles te krijgen' RESULTAAT OVERLEG SAS VAN GENT EN TERNEUZEN JANTJE POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Meisjes Golfslag kampioen zaalvoetbal scholen 1988 DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 SAS VAN GENT/TERNEUZEN - Het college van Sas van Gent en dat van Terneuzen vinden dat de Koe- gorspolder de meest geschikte loca tie is om vierhonderdduizend ku bieke meter verontreinigd Kanaals- lib op te bergen. SUBSIDIE EN COMMERCIE HOEVEN NIET TE BOTSEN Kinderopvang bedrijven begint op 15 november Kneusjes Kwaliteit Mentaliteit Bui Kanttekening VIJFHONDERD 'SPOTTERS' OP VLIEGBASIS WOENSDRECHT Apart gevoel Bekenden Gevangenis Controle Inbraak Vernieling Aanrijding pg STEM V Sluiskil PENALTYS BRENGEN BESLISSING Experiment Slib toch naar de Koegors Van onze verslaggever Tijdens een bespreking in Sas van Gent, waarbij ook vertegenwoordigers van Rijks- en Provinciale Waterstaat aanwe zig waren, is daarom besloten de in gang gezette procedures om het slibdepot in de Koegorspolder te realiseren, voort te zet ten. Daarnaast worden ook de procedures voortgezet die het mogelijk moeten maken tijdelijk slib te storten in zij kanaal B bij het Kanaaleiland. Aan de orde in het, wat genoemd werd 'open', overleg kwamen alle mogelijke locaties voor de slibberging. „Met inachtneming van de daarvoor geldende criteria uit een oogpunt van planologie, landschapsvorming, milieu, techniek en het kos tenaspect", zo staat in een gistermiddag uitgege ven persbericht te lezen. Het gisteren gevoerde overleg is het resultaat van 'vredesonderhandelingen' tussen Sas en Terneuzen die enige tijd geleden plaatsvonden in het Zeeuws provinciehuis. Daar is toen de basis gelegd voor het gisteren gehouden gesprek. Terneuzen en Sas schoven elkaar over en weer de Zwarte Piet (slibberg) toe. Waar moet een permanent depot komen voor het zwaar veront reinigde slib dat bij baggerwerken uit het Ka naal Gent-Temeuzen wordt opgediept? Men kon niet zeggen dat de bestuurders en bewoners in de Kanaalzone de smurrie hartelijk verwelkomden. Terneuzen stelde indertijd voor het dan maar op te slaan in de Koegorspolder, bij de huidige vuilstort. Gedeputeerde Barbé liet een proefbal lonnetje op om de voormalige bezinkvijvers van de CSM in Sas voor opslag te bestemmen, waar door Sas van Gent op tilt sloeg. In Teneuzen kwam verder het voorstel het vrijkomende slib gelijkelijk over Sas van Gent en Terneuzen te verdelen. Door het gisteren bereikte resultaat is men weer terug bij af. Tegen de keus van de Koegorspolder als de pot-plaats is indertijd al bezwaar gerezen bij de diverse omwonenden van het gebied. Tegen tij delijke opslag in zij kanaal B van het Kanaalei land heeft zich de Zeeuwse Milieu Federatie al verzet. STEEDS meer gemeenten stimuleren bedrijven om zelf voor kinderopvang van hun werknemers te zorgen. De leidsters in de gesubsidieerde instellin gen kijken argwanend toe. Wie garandeert een goede kwaliteit van de opvang? En wat voor kin deren blijven er eigenlijk voor hun nog over? De kneusjes? Silvia de Roos verrichtte een onderzoek naar de privatisering. Subsidie en commercie hoeven niet te botsen. Haar advies: laat bedrij ven plaatsen in een ge subsidieerd dagverblijf opkopen. Door Marja Klein Obbink DERTIGDUIZEND Bra bantse kinderen wachten op een plaatsje in een kinder dagverblijf. Maar de wiegjes in de zeventig gesubsidieerde instellingen zijn bezet. Geld voor uitbreiding hebben de gemeenten niet meer. Be drijf sopvang is het sleutel woord geworden. Op dit mo ment hebben al zestig grotere (Philips, LDM) en kleinere bedrijven in Noord-Brabant voor deze oplossing gekozen. Al dan niet gestimuleerd door gemeenten. Maar het beleid daarin verschilt. Bedrijf sop vang, hoe doe je dat? Silvia de Roos, sociologie-stu- dente uit Utrecht, analy seerde in opdracht van het Brabants Overleg Kindercen tra (BOK) het gemeentelijk beleid in drie grote Brabantse steden: Eindhoven, Den Bosch en Tilburg. Sanne van der Wielen van het BOK: „We hebben die keuze gemaakt omdat we signalen kregen dat er juist in die gemeenten het een en ander speelde". Van onze verslaggever TERNEUZEN - De bedrijfsgerichte kinderopvang in Zeeuwsch-Vlaanderen gaat op 15 november of ficieel van start. De opening vindt om 11.00 uur plaats in kinderdagverblijf De Wip Wap in Ter neuzen. Ter gelegenheid van de opening wordt het woord gevoerd door R. Ruules namens Dow Chemical bv en J. Graniewski van het ministerie van WVC. Na de middagpauze wordt een videoband vertoond over bedrijfsgerichte kin deropvang. De kinderen kunnen in de middag pauze wafels eten. Van 15.00 tot 15.45 is er een kin dervoorstelling door Truus Dees. De kinderopvang voor bedrijven in Zeeland be gon vorig jaar van de grond te komen. Voor be drijven en overheidsin stanties werd de moge lijkheid gecreëerd een aantal 'kindplaatsen' te kopen. Per kindplaats is opvang van kinderen van werknemers voor een jaar gegarandeerd. Aan het project nemen nagenoeg alle Zeeuwse kinderdag verblijven deel. In Brabant wordt geëx perimenteerd met ver schillende manieren van kinderopvang. Bijgaand verhaal gaat over een uit gevoerd onderzoek in en kele grote Brabantse ste den.' Nog steeds is de behoefte aan kinderopvang veel groter dan het aanbod. foto de stem/johan van gurp Twee van de drie gemeenten, Den Bosch en Eindhoven ko zen voor een zogeheten indi catiestelling. Dat betekent dat alleen kinderen uit probleem groepen komen in aanmer king voor gesubsidieerde op vang. De rest is voor verant woordelijkheid van de ouders en het bedrijfsleven. Silvia de Roos: „De gemeenten denken alleen 'wat kunnen we lo zen?'. De consequenties over zien ze niet. Een selectie bete kent dat er nog maar één soort kinderen zit. De kneus jes om het zo maar eens te zeggen. Je krijgt dan een op deling in circuits: het gesub sidieerde circuit voor de kansarme groepen en het be drijf scircuit voor de werken den". Klassen-ongelijkheid in de kinderopvang? Dat kan toch nooit de bedoeling van de be leidsmakers zijn geweest? En hoe zit het eigenlijk met de kwaliteit van de opvang zelf?, vroeg Silvia de Roos zich af. In de gesubsidieerde instellingen zit het wel goed: die moeten aan strenge nor men voldoen en hebben gedi plomeerde leidsters in dienst. Blijven over de commerciële organisaties, zoals de SKON- dagverblijven en, de derde mogelijkheid, de opvang in de bedrijven zelf. De opvang van het SKON- dagverblijf noemt Silvia uit stekend. Minder was het bij een 'ingebouwde' opvang zo als bii de Technische Univer siteit (TU) in Eindhoven. Sil via: „De opvang daar is af hankelijk van het geld dat het bedrijf er jaarljks voor over heeft. Bovendien is de opvang niet gebonden aan normen. Er is dus geen kwaliteitsbe waking". De gesubsidieerde instel lingen zitten in het nauw en de kinderopvang in het be drijfsleven zelf is ook niet zo als het wezen moet. Met als uitgangspunt dat samenwer king tussen beide vormen een oplossing kan bieden, ging Silvia aan het werk. Zij on derzocht het beleid van de ge meente Tilburg, waar bewust gekozen is voor integratie. Alle instellingen moeten voor iedereen toegankelijk zijn. De gemeente en de Hogeschool hebben al plaatsen opgekocht bij het kinderdagverblijf. Op die manier blijft de kwaliteit van de opvang gewaarborgd, ontstaan er gemêleerde groe pen en heeft de gemeente ook nog een beetje greep op de kinderopvang. „Het blijft tenslotte een overzichtelijk netwerk", aldus Silvia de Roos. Niet alleen moeten de ge meenten zoeken naar een koppeling van bedrijfs- en gesubsidieerde opvang, de ge subsidieerde dagverblijven moeten zelf ook de handen uit de mouwen steken. Silvia: „Dat vereist een heel andere mentaliteit. Het heeft geen zin meer om te blijven zeggen dat de kinderopvang een overheidstaak zou moeten zijn. De regering wil dat er geprivatiseerd gaat worden. Zo liggen de feiten nu een maal. Wat je dan kunt doen, is concurreren. Anders krijg je bedrijfsopvangcentra die los van het gesubsidieerde circuit functioneren. Begint een bedrijf 's ochtends om ze ven uur, zorg dan dat deur om zeven uur open is. Ik heb ge lezen dat het ministerie van WVC 125 miljoen extra wil uitgeven voor uitbreiding van de voorzieningen. Wie gaat er met die pot aan de haal? „En daar ligt onze taak", zegt Sanne van der Wielen. „Wij zeggen: zorg dat je de plannen klaar hebt liggen". Het BOK heeft voor de onder steuning van dat 'marktge richt denken' inmiddels een aantal ideeën op papier gezet en aan het provinciebestuur aangeboden. Marktgericht denken. Silvia de Roos breekt er een lans voor in haar rapport 'De markt kinderopvang'. Maar veel gesubsidieerde instellin gen hebben de bui al lang zien hangen. Neem kinderdagverblijf Harlekijn in Bergen op Zoom. In samenwerking met de ge meente wordt onderzocht hoe groot de behoefte is bij be drijven aan kinderopvang. Of liever gezegd instellingen, zo als in de gezondheidszorg waar veel vrouwen werken. Op dit moment heeft Harle kijn plaats voor 28 kinderen. Maar er is nog een wachtlijst van minstens 20 kinderen. Uitbreiding van de ruimte is mogelijk met behulp van het geld van de deelnemende in stellingen. In dat geval krijg je een gemêleerd gezelschap van én indicatiekinderen én kinderen van werkende ouders. Voorzitter Marga Epskamp van het bestuur van de Har lekijn is het in grote lijnen eens met het rapport van Sil via de Roos, maar zegt één kanttekening te willen plaat sen: „Indicatiekinderen, ik vind het zo'n naar woord. Ik spreek liever van urgentie kinderen, want ze zijn heus niet allemaal binnengekomen op sociale indicatie. We heb ben bijvoorbeeld ook kinde ren van tweeverdieners. Maar inderdaad, je kunt de groepen niet gemêleerd ge noeg maken". Voor het eerst in de ge schiedenis gooide vliegba sis Woensdrecht gisteren de poorten open voor 'spot ters': jonge luchtvaartfa naten voor wie geen zee te hoog gaat om hun fotover zameling van vliegtuigen uit te breiden. Gewapend met foto-apparatuur, waarbij professionele foto grafen hun vingers aflik ken, werden gisteren zo'n vij f honderd j ongeren in groepjes losgelaten op 22 NF 5 's. Uit het eerste blik kwamen zo'n zestig West brabanders. De Stem 'spot te' gisteren mee over de schouders van penning meester Paul van de Elsa- ker van de Gilze Rijen Aviation Society. Door Frank Deij De tweeëntwintig toestellen op rij ogen alsof ze nooit meer de lucht in moeten. De voorgan gers van de F 16 staan gesch minkt met vale grijs-groene schutkleuren. Een vroege mot regen laat ze huilen. Ook de mededeling van kapitein L. Baltussen dat zestig van de 105 NF 5's, die de luchtmacht heeft, aan Turkije zijn verkocht, geeft niet het veilige gevoel dat Woensdrecht waakt. Toch zijn de machines nagenoeg ge- vechtsklaar. Een APK-sticker erop en ze kunnen de lucht in. De oorlogsparaatheid van de toestellen is echter niet aan de orde. De een- en tweezitter staan er woensdagochtend om bewonderd te worden. Kijken mag, zelfs fotograferen, maar aanraken niet. Penningmeester Paul van de Elsaker verklaart aan de rand van de startbaan, met camera in de aanslag, de gekte van de spotters. Het geeft een apart gevoel, maar hij kan het uitleg gen. „De meesten van ons wo nen in de buurt van een vlieg veld. Na schooltijd en op vrije dagen speel je met je vriendjes bij zo'n vliegveld en dan groeit de interesse vanzelf. Na ver loop van tijd zie je dat er een bepaalde categorie overblijft die steeds terug komt. Je ziet iemand met een verrekijker lo pen en een fototoestel en voor je het weet zit je in die wereld". Die wereld bestaat aanvanke lijk uit het zien van vliegshows en het bezoeken van vliegvel den in eigen land. Maar allengs wordt de blik verruimd en grenzen gepasseerd. „Het is een internationaal wereldje. In de vakantiemaanden pakken veel spotters een interrail-kaarlje en gaan er vier tot zes weken tussenuit. En waar je ook komt, overal zie je bekenden. Onder weg krijg je ook tips door. Laatst wilde een groepje van ons het een weekje rustig aan doen in Spanje, krijgen ze te horen dat er een vliegdekschip ligt. In zo'n geval ga je er met een op af". De oogst voor Paul is niet erg groot in Woensdrecht. De meeste toestellen heeft hij al in zijn archief. „Ik doe het al vanaf ik kan lopen dus ik heb al een hele collectie. De vraag tegenwoordig is meer of ik ze wel goed kan fotograferen. Ik heb er een hekel aan als er een heleboel mensen voor staan". Maar de sport is om alles te krijgen. „Om het zo compleet mogelijk te maken. Er zijn dui zenden toestellen". Een spotter heeft voor zijn hobby heel wat over. Foto-apparatuur kost veel geld. En vaak maken ze reizen naar het buitenland om nieuw materiaal te schieten. „Het is eigenlijk net zo'n hobby als alle andere. Er zijn jonge ren die kiezen er voor om in ae kroeg te gaan zitten en te zui pen. Of mensen die hun favo riete voetbalclub overal ach terna reizen. Wij doen het op deze manier". Omdat de meeste militaire vliegbases door de week geslo ten zijn en het gros van de spotters scholieren en studen ten zijn, wordt er regelmatig gespijbeld. Het spotten, zo legt Paul uit, is ook in ander opzicht niet helemaal zonder gevaar. HOEK - Bij een door de ge meentepolitie gistermorgen uitgevoerde snelheidscontrole op rijksweg 252 nabij Hoek werden 34 automobilisten be keurd wegens het overtreden van de maximum snelheid. Een hoog precentage, aldus een woordvoerder van de Terneuzense politie, daar de controle werd uitgevoerd door de bemanning van een duidelijk in het oog lopende politieauto. In het tijdstip passeerden 356 voertuigen. De hoogstgemeten snelheid waarmee een automobilist de rader controle post passeerde bedroeg 127 kilometer per uur terwijl maximum 80 is toege staan. van de sneden. 500. dieselpomp De schade dooi hier' SCHOONDIJKE - In jeugdsoos Rainbow in de vi de Slikkestraat heeft men jj gebroken. Middels raampje is men de jeugd» horen met zijn binnengekomen en er is llve ,J stereo-installatie van w. ontvreemd. De ontvreemdt moet plaats gehad hebbe tussen 16 en 18 oktober. CADZAND - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn op de boulevard de Wielingen bij een Esso-pomp de slangen AARDENBURG - Op j kruising Oude Kerkstra^ Boogaardstraat-Beekman straat en Landstraat ver leende C.J.H. uit Aardenbuij toen hij vanaf de Landstra: kwam, geen voorrang L.C.C.A. uit het Belg Lierde. Een aanrijding nj onvermijdelijk. Beide auto moesten worden weggesleept 'Ze nieuwe single 'Ik ben stopt met roken'. Het voorloper van alweer dertiende elpee, die o\ enkele weken in de w moet liggen. Sinds koi staat er een bundel m daarin de teksten en r yek van een groot aai van zijn liedjes in de lj handel. na een betrekkelijk Ie periode van stilte is J; Koopmans, de koning het Nederlandstalige weer helemaal terug, nieuwe platenmaatscl pij, een andere produc ifl jvooral een flinke dosi: verse energie sieren zi 'come-back' en tegelij gouden jubileum als a tiest. Radio - en televi GESPREK - In zaal Dallinga wordt zaterdag 22 oktober, a vang 20.30 uur, een evaluatiegesprek gehouden over de afgeiöl hanven aar pen Gildefeesten. Alle medewerkers, beursdeelnemers, belai" P - hebbenden en belangstellenden kunnen hieraan meedoen. OUD PAPIER - Leden van de hervormde kerk halen middag 21 oktober weer oud papier op. telefoon, de roddelblai volgen hem nauwgeze nationale ster uit Wasf is weer helemaal 'in'. Door Martin Hermens Beeld uit de spannende finale tussen de teams van ft Golfslag en van de Prins Willem van Oranjeschool. De m- valster van De Golfslag slaagt er niet in te scoren. - FOTOWIMKOOVWI Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens de slotdag van het driedaags! zaalvoetbaltoernooi voor basisscholen in sporthal 1 Zwaantje in Terneuzen kwamen gisteren de meisjes in liel veld. De ploeg van De Golfslag won na verlenging met het nemen van stafschoppen van de Prins Willem van Oranje- school. Om half negen werd begonnen met de poulewedstrijden. In poule A kwamen tegen elkaar uit de teams van De Wiekslag, De Stelle, de Prins Willem van Oranje, De Zeemeeuw en De Met kostbare foto-apparatuur gaan de spotters de toestellen te lijf. - foto de stem dick de boer „In Nederland en Engeland zijn er geen problemen om te foro- graferen. Maar Griekenland en België zijn gevaarlijk. In België is er iemand van ons opgepakt omdat hij nog maar naar een vliegveld stond te kijken. Ze dachten dat hij aan het spione ren was. Ook in Griekenland gebeurt het regelmatig dat mensen in de gevangenis gera ken. Het wordt ook steeds moeilijker. In de eerste plaats zijn er veel meer spotters bijge komen. Nadelig voor ons is ook het internationale terrorisme. Je kunt dat heel goed aan de Amerikanen merken. Vroeger kon er alles, nu kan er niets meer". Hille. Iedere ploeg moest vit wedstrijden spelen. De Pr® Willem van Oranjeschool werd winnaar. In poule B streden vier sisscholen te weten: De Goll slag, de Prins Willem Oranje 2, Op de Hoogte Oudevaart voor een finale plaats. De Golfslag en het teat van Oudevaart eindigden 0 aequo op de eerste plaats, ft nalty's moesten uitkomst bie den, zodat het team van t Golfslag alsnog om de eer" plaats mocht spelen. Spannend De finalewedstrijd tussen beide nummers een was spannend. Aan de officie speeltijd hadden de pl niet genoeg. De stand bl< 0-0 staan. Hierna kregen ploegen vijf minuten ex#1 speeltijd. Ondanks de aannwjj digingen van de publieke tn bune en veel kansen aan beifl zijden, was ook nu de eindstan 0-0, zodat het nemen van st» schoppen uitkomst moest I* den. Terwijl de spanning te si® den was namen beide pw vijf strafschoppea De sta' bleef echter gelijk. Tijdens tweede poging wist Joyce Maat van De Golfslag team op een 1-0-voorsprong brengen, zodat de meisjes De Golfslag zich zaalvoett® kampioen 1988 kunnen noem® De einduitslag was als 1. De Golfslag, 2. Prins W® van Oranjeschool, 3. OW vaart, 4. De Hille, 5. V» (na strafschoppen), 6. Op Hoogte, 7. De Zeemeeuw, Prins Willem van Oranje h De Stelle. STILZITTEN kan hij ni kleine man uit Waspik handen zijn continue in ging, hij praat als Bru loopt om de haverklap nr® kast om wat papieren ken. Zijn hoedje, net al strikje onderdeel van beeldmerk, ligt op de st installatie. De oude acct staat ervoor. De koffie st prima. Vanuit de keuken de heerlijke reuk van he aal waar 'ons m [druk mee bezig is. ,,Ik heb een heerlijk 1 izegt de 64-jarige konin het Nederlandstalige lie |ben nog steeds zo verlie toen ik twintig was. All( uitvoering is wat minder jgulle schaterlach vult de volle huiskamer van de fi Van Eersel. „Op 17 oktobi wij 42 jaar getrouwd. Or welijk is een rijke bron v SLACHTOFFERH het tweede deel vat '80 een trend gewoi het algemeen is de media dat het goed de slachtofferhulp, missers en gebrek mankracht daar ge praktijk blijkt and in elk geval in Wes Wetenschappers er ners vertelden dat dens een studiedag slachtofferhulp in dissement Breda. Door Wippel Houben Enkele conclusies va dag: ondanks twintig ferhulp verkeert die r niersstadium; van wa fers zelf willen is weir bestaan grote comn blemen tussen hulp slachtoffers en tusser leningsinstellingen onl Enkele suggesties: in: politiebureaus posten ste hulpverlening; di goedingsstraf zal een nng betekenen; reel meer boetes op moeti als sanctie een gevani dat er geld vrij komt gen aan slachtoffer* ners hebben begeleid' te voorkomen dat zij fer worden. Het experiment slaj nat in 1985 in het ar Breda is opgezet, heefl een forse kater bezorj zand in een papierer weinig slachtoffers is "oden. Met enige got nog één positieve con den: gebleken is dat nrng anders opgezet r Vier inleiders maak studiedag duidelijk t neaoelingen te over zi Jdogelij Wieden, maar erleners in de eerste vooral de politie - ei aoende weg mee wete ^denken dat juist di srtï^els heeft 8ele schriften van de proc: aal, die veel meer var jeners eisen dan het e! net arrondissement Bi

de Stem | 1988 | | pagina 16