Vlissingse haven donderdag en vrijdag weer belegerd FONS v. DORST b.v. VOORAL UITBREIDING WERKGELEGENHEID IN DE METAAL Afscheid van hoofd arbeidsinspectie Zeeland en Brabant Stoere jeugd op zweminstuif Enkele gemeenten mogen wethouder extra aanstellen 'Operetteclub Zoma naar Napoleonhoeve' Eerste steen Cadzands YYY-kantoor gelegd Internationale kansen voor visser Westdorpe Buslijn over Oesterdam Inbraak met drie auto's Motorjacht van plaat gesleept Componeer-opdracht van feestend Zeeuws Orkest AUTOBEDRIJF MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is in september weer gedaald. Uit gisteren bekend gemaakte cijfers van het districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening Zeeland blijkt dat de daling zich in alle categorieën voordoet: mannen, vrou wenjongeren en niet-Nederlandse werklozen. Horeca Schoolverlaters DONDERDAG 20 OKTOBER 1988 BU WIJZIGING GEMEENTEWET OOSTBURG ZOEKT RUIMTE: De nieuwe ROVER FASTBACK! AUSTIN ROVER nu In onze showroom Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* DE STEM VAN ZEELAND T27 VLISSINGEN (ANP) - De Vlis singse en Arnemuidense vissers luinnen er eind deze week op nieuw op rekenen dat bij hun aankomst in de haven een ont vangstcomité van controleurs klaar staat, in de rug gedekt door 300 leden van de Mobiele Eenheid. peME'ers moeten er voor instaan dat je controleurs van de Algemene In spectie Dienst kunnen doen waarvoor ze betaald worden, namelijk grondig controleren of er niet stiekem verbo den vis wordt aangevoerd. De AID zegt dat er vorige week niet echt ge controleerd is, uit angst voor de boze vissers. Reder en visserij voorman J. Siere- veld uit Arnemuiden zegt dat laatste onbegrijpelijk te vinden: „Men heeft met speciale apparatuur gecontro leerd op dubbele wanden en geheime bergplaatsen. De schepen zijn van bo ven tot onder onderzocht", zegt Siere- veld. „Hoe kan de AID nu zeggen dat ze niet voldoende hebben kunnen controleren? Wat wil men dan? Dat we bij aankomst onze kleren en laar zen ook uit doen?" Intussen neemt het ongenoegen bij de vissers over de extra strenge con troles in de Vlissingse vissershaven toe. Volgens Siereveld wordt er in an dere havens veel minder streng opge treden. In Scheveningen en Breskens is er volgens hem de afgelopen week zelfs helemaal niet gecontroleerd. Siereveld verwacht dat ook donder dag en vrijdag geen verboden kabel jauw in Vlissingen zal worden aange voerd. De Zeeuwse vissers zijn overi gens wel zeer teleurgesteld over de afwijzing van de noordelijke vissers. om een deel van hun vangstrecht voor kabeljauw af te staan. Vanochtend vindt in Middelburg overleg plaats tussen een delegatie vissers en justitie over de, zoals Siere veld zegt, misverstanden die zijn ont staan na negatieve uitlatingen van de Middelburgse officier van justitie mr. S. Tempel over georganiseerde crimi naliteit in de Zeeuwse visserij wereld. Werkloosheid weer gedaald Van onze verslaggever In totaal nam de werkloosheid af met 363 mensen. Het merendeel hiervan komt voor rekening van de mannen. Vooral in de beroepsgroep me- deed zich uitbreiding van werkgelegenheid voor. Ook meer bouwvakpersoneel kon opnieuw aan de slag. Het einde van het zomerseizoen uit zich bij de arbeidsbureaus in een stijging van de werk loosheid onder het horeca-per- el. Verder is er bij de vrou wen een werkloosheidsstijging constateren onder het kan toorpersoneel. De daling van de werkloos heid deed zich in alle Zeeuwse rayons voor, met uitzondering van Schouwen-Duiveland. Daar steeg de werkloosheid. Walcheren blijft het hoogste percentae werklozen houden: ÏU procent, altijd nog 2,7 pro cent onder het landelijk gemid delde. In het derde kwartaal is de ontwikkeling van de werkgele genheid voor schoolverlaters positief verlopen. Hun aantal is in dit derde kwartaal vermin derd, voor het eerst sinds 1984. Het aantal werklozen onder 25 jaar neemt daarnaast zowel bij mannen als vrouwen af. „De relatie met de daling van het aantal schoolverlaters ligt hier natuurlijk voor de hand", zo wordt geconstateerd. De werkloosheid onder niet- Nederlanders in Zeeland ont wikkelt zich positief. Vooral bij de mannen daalt het aantal werklozen. Deze daling wordt echter weer deels tenietgedaan door een lichte stijging van de werkloosheid onder niet-Ne derlandse vrouwen. De werkloosheid per ge meente in Zeeuwsch-Vlaande ren is als volgt (mannen-vrou wen): Aardenburg 50-16, Sluis 43-19, Oostburg 191-116, Terneuzen 679-540, Sas van Gent 167-141, Axel 209-161, Hontenisse 86-55, Hulst 275-200. tan onze verslaggever »A - Met een mini-symposium over de Arbeidsin spectie in de j aren negentig heeft het tweede district van de 'Tbeidspectie woensdag afscheid genomen van ir. C. ankfoort. De heer Frankfoort, die twintig jaar districts- 10°fd is geweest, wordt opgevolgd door drs. R. Laterveer. jfet tweede district van de Ar- dsinspectie omvat de pro- facies Zeeland en Brabant, et districtskantoor is geves- 'Sd in Breda. Het scheidende districts- ifd begon zijn carrière in bij de Arbeidsinspectie in «tterdam. In 1963 werd hij wrgeplaatst naar de Centrale «enst van het Directoraat-Ge maal van de Arbeid en was •i werkzaam als hoofdinspec- W bij de Werktuigkundig wviseur. In mei 1968 volgde Wi benoeming tot districts hoofd in Zuid-Nederland, "rankfoort zei in zijn inlei- Pag voor het symposium dat 'et werk van het districtshoofd veranderd in een typische managementsfunctie, waarbij het besturen centraal is komen te staan. Hij heeft met lede ogen aangezien dat 'veel incon- veniënten van de arbeid als het ware worden afgekocht met toeslagen in de cao's'. „Een ge- varentoeslag nodigt niet erg uit tot het wegnemen van het ge vaar. Integendeel", waar schuwde Frankfoort. Oud-FNV- en -NKV-voor- man Wim Spit sprak zijn waardering uit voor het werk dat Frankfoort heeft verricht. „Het tweede district van de Ar beidsinspectie geniet een goede reputatie", zó zei Spit, die lid is van de Arbo-raad. „Dat kan zeker ook op het conto van de heer Frankfoort worden ge schreven". Lekker stoer doen aan het slingertouw. OOSTBURG - De zweminstuif voor kin deren gisteren in sportcomplex de Veer- hoek in Oostburg is een groot succes ge worden. Meer dan tachtig kinderen kwamen spel letjes spelen in het zwembad. Zo werd er on der meer aan watervolleybal gedaan. De or- - FOTO WIM KOOYMAN ganisatoren, het zwembadpersoneel en de fa milie Dhaenens (uitbaters van de bar), zijn tevreden over de opkomst. „Vanochtend kwamen en ruim honderd mensen zwemmen. Verder hadden we concurrentie van de Na poleonhoeve waar de jeugd gratis kon gaan «wemmen", aldus een woordvoerder van het sportcomplex. Na afloop kregen de kinderen een zakje snoep mee naar huis. Van onze verslaggever THOLEN - De politie van Tholen is op zoek naar een dief die in de nacht van dinsdag op woensdag op omslachtige wijze heeft in gebroken in garagebedrijf J. in Poortvliet op Tholen. De dader reed in de auto van S., die hij in Tholen stal, naar de garage. Daar dronk hij eerst een pilsje en maakte vervol gens ongeveer 2.500 gulden buit. Daarop ruilde de dader de auto van S. in voor een exem plaar van de garage. Daarmee belandde hij even later in de sloot naast de Postweg in Tho len. De dader vervolgde zijn weg in de wagen die mevrouw E. in de buurt had geparkeerd. Deze auto heeft de politie gis termiddag in de vluchthaven aan de Schelde-Rijnweg in Tholen teruggevonden. Van de dief ontbreekt nog elk spoor. De politie zou graag in contact komen met getuigen. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Het Bel gische motorjacht Lady- Anne is maandagavond van de zandplaat Hooge Sprin ger bij Hoofdplaat gesleept. Het acht meter lange jacht was tijdens nevelig weer aan de grond gelopen. Door de stran ding had het vaartuig één van zijn schroeven verspeeld. Van uit Terneuzen werd hulp gebo den door de sleepboot Multra- tug 4 en het communicatie vaartuig Spurter van sleep- en bergingsbedrijf Multraship. Het jacht werd vlotgetrokken door de sleepboot Mira - in bruikleen bij Multraship- en vervolgens naar de haven van Breskens gesleept. SfDELBURG (ANP) - Het Zeeuws Orkest heeft ter gele- lam? Van z^n honderdjarig bestaan drie jonge Neder- com comPonisten opdracht gegeven een muziekstuk te •"Poneren. Hun composities zullen op het festival j. ye Muziek, dat gehouden wordt op 7 en 8 juli volgend w. ten gehore worden gebracht. Nieuwe Muziek uit Middelburg heeft hiervoor het V.de7 amerork:est' het. Radio Symfonie Orkest en het jubile- rn, 5 Zeeuwse Orkpst. lli+PPnnHifrH 7.1 i viillpn Hp mmnncitipc war» :uwse Orkest uitgenodigd. Zij zullen de composities van uity—gering, Peter-Jan Wagemans en Margriet Hoenderdos n' Dat maakte voorzitter Frits Tavenier van het Zeeuws inkt ^eeJJws Orkest wil met de opdracht aan de drie jonge com- Neuwer kelan§ benadrukken van het componeren van teh»c. Hedendaagse componisten krijgen veel te weinig en voor grotere symfoniestukken, zo vindt Tavenier. Van onze verslaggever CADZAND-BAD - „Het is te hopen dat het nieuwe VW-kantoor na de realise ring wordt overgedragen aan één organisatie. Wat mij betreft mag dat Zeeuwsch-Vlaanderen zijn". Dat zei burgemeester J. Kruize van de gemeente Oostburg gisteren, alvorens hij de eerste steen legde in Cadzand-Bad. Zijn handeling zou wel eens de geschiedenis in kunnen gaan als de steenlegging die er eigenlijk geen was. Door een misverstand was er geen steen met inscriptie, zodat Kruize het met een gewone baksteen moest doen en nog even op zijn vereeuwiging moet wachten. Dat weerhield de burge meester er niet van om de steen nauwkeurig in de specie te drukken. Hij feliciteerde de Cadzandse VW: „Het is lang onderweg geweest, maar dat is vaker met goede dingen". Met name de gekozen lokatie -de toerist botst als het ware tegen de informatie op - vond hij ge schikt. „Het gebouw krijgt een frontlijnfunctie ten aanzien van het toerisme", aldus Krui ze. Het nieuwe kantoor wordt gebouwd door hoofdaannemer Lohman, in opdracht van de WV-Cadzand. Het ontwerp is van architectenbureau T. Gruisen, Klap en Sanderse. J. Sanderse sprak desgevraagd van een 'verbeterde kiosk', die zich qua vormgeving afzet te gen de strakke zestiger jaren stijl van de winkels aan de boulevard. Het kantoor wordt twee verdiepingen hoog en kost ruim twee ton. Volgens VW-voorzitter P. Faas zal het kantoor gerund worden door de kust-VW 'Groot-Oostburg'. Als het vol gend voorjaar wordt geopend, biedt het extra werkgelegen heid. Er moet dan tenminste een personeelslid bij. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Onge wijzigde invoering van de nieuwe gemeentewet betekent voor enkele ge meenten in Zeeuwsch- Vlaanderen dat de ge meenteraad een extra wethouder mag aanstel len. Die gemeenten zijn Terneuzen, Hontenisse, Axel en Sas van Gent. In de nieuwe gemeentewet krijgt de raad namelijk meer vrijheid bij het bepa len van het aantal wethou ders: minimaal twee en maximaal een vijfde deel van het totaal aantal raads leden. Krijgt men een getal met een cijfer achter de komma, dan moet worden afgerond naar het naast bij gelegen hele getal. 2,2 wordt dus maximaal twee wethou ders en 2,6 kan drie wethou ders worden. Met 25 raadsleden mogen in Terneuzen vijf wethou ders worden aangesteld (thans vier), met respectie velijk vijftien en dertien raadsleden kunnen Axel, Hontenisse en Sas van Gent overgaan tot een college met drie wethouders. Axel had, tot het aftreden van P. Apers, drie wethou ders. Naar aanleiding van de herindeling van 1970 was aan deze gemeente hiervoor dispensatie verleend. Beslo ten werd tijdens deze raads periode niet in de vacature te voorzien gezien de finan ciële consequenties (wacht geld Apers plus salaris nieuwe wethouder). Of de Zeeuws-Vlaamse gemeenteraden van deze be voegdheid ook gebruik gaan maken, is nog zeer de vraag. „Aan het benoemen van een extra wethouder zitten nogal wat financiële haken en ogen", aldus een door ons benaderde bestuurder. „Je zit met het extra salaris van de man of vrouw en de ver plichtingen rond wachtgel den als de ambtsperiode voorbij is. Ook is het de vraag of er zoveel te doen is in bepaalde colleges dat een extra wethouder soelaas kan bieden. Het wordt, denk ik, een puur politieke zaak. Zo'n extra mogelijkheid kan gebruikt worden om een be paalde partij bij een be paalde coalitie te betrek ken." Van onze verslaggever OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg heeft camping de Napoleonhoeve op het lijstje gezet van alterna tieve locaties voor de grote gezelschappen de Plattelanders en het operettegezelschap de Zoma. B en W van Oostburg willen namelijk het Ledeltheater als nog verkopen aan de Rabo bank in Oostburg. Dat betekent dat de verenigingen die in het theater hun voorstellingen ge ven, moeten uitwijken naar de Den Hoekzak. De kleinere groepen kunnen zo'n overstap wel wagen, maar voor grote gezelschappen als de Zoma en de Plattelanders moe ten naar alternatieven gezocht worden. Het college dacht eerst aan sportcomplex De Veerhoek. Met de nodige aanpassingen is er plek genoeg voor het publiek en de gezelschappen. Andere mogelijkheden waren scholen gemeenschap 't Zwin en het Zuidlandtheater in Terneuzen. Wethouder J. de Vries: „We hebben alle mogelijkheden op een rijtje gezet. De Veerhoek als uitwijkmogelijkheid viel bij veel mensen niet in goede aar de. We hebben daarom een vierde locatie op de lijst gezet. Vorige week kwamen we in contact met de heer Boomert van camping De Napoleon hoeve in Breskens. Hij vertelde ons dat hij over een zaal be schikt met een groot podium en waar meer dan driehonderd mensen in kunnen. Het leek ons geen slecht idee en daarom hebben we de Napoleonhoeve ook op de lijst gezet". Volgens wethouder De Vries wil het niet zeggen dat de Plat telanders of het operettegezel schap Zoma inderdaad naar de Napoleonhoeve moeten. De Vries: „We moeten de komende maanden bekijken wat de beste oplossing is. In ieder geval staan er ongeveer twaalf voor stellingen op het programma waar ruimte voor gevonden moet worden. We gaan met alle belanghebbenden praten over de beste uitwijkmogelijkheid". Volgens A. Boomert, eige naar van de Napoleonhoeve, is er plaats genoeg voor een groot gezelschap in de hoeve. Boom ert: „Wij staan in principe overal voor open. We kunnen veel mensen herbergen. Dat had je tijdens de officiële ope ning wel kunnen zien. Ook het podium is groot genoeg. Eergis teren speelde er een big band van vijftig man sterk. Morgen (vandaag) is er een optreden van Circus Custers waar onge veer vijfhonderd kinderen op af komen. In principe is alles mogelijk, maar ik wil eerst af wachten wat de raad er van vindt voor er verder gepraat kan worden". De raadsvergadering in het gemeentehuis in Oostburg be gint om 19.30 uur. Van onze correspondent WESTDORPE - Fred Syne- sael, lid van de hengelsport- vereniging De Platzak in Westdorpe, heeft zich ge plaatst voor internationale viswedstrijden met moge lijk daaruit voortvloeiend een plaats voor het wereld kampioenschap 1989. De Westdorpse visser kreeg deze kwalificatie tijdens natio nale selectiewedstrijden in het Amsterdam-Rijnkanaal. Daar behaalde hij in een gezelschap van al zestig geselecteerde vis sers een zestiende plaats. Om dat de eerste twintig in de einduitslag voor kwalifictie in aanmerking komen, kan hij vanaf volgend jaar mei aan de bak in zestien internationale hengel wedstrij den. Fred Synesael plaatste voor de nationale selectiewedstrijd in het Amsterdam-Rijnkanaal door zich tijdens de Delta Fe deratiekampioenschappen bij de eerste dertig te plaatsen. Hij werd toen in een veld van 220 deelnemers achtste. Kruize drukte de baksteen in de specie. De officiële eerste steen met inscriptie was niet bij de hand. - fotowim kooyman Van onze verslaggever THOLEN - Met ingang van maandag 24 oktober start de ZWN (Streekvervoer Zuid-West-Nederland) met een bus lijn over de Oesterdam. Daarvoor wordt de bestaande lijn 29 Goes-Rilland via de Oester dam verlengd naar de stad Tholen. De bussen rijden van maan dag tot en met zaterdag elk uur van en naar Tholen. Op zondag gaat lijn 29 niet. Dan blijft Rilland het eindpunt. Vanuit Tholen kan men direct overstappen op de bussen naar Bergen op Zoom en naar Poortvliet-Stavenisse. Op de bus naar Oude Tonge-Rotterdam moet een kwartier worden gewacht. De ZWN heeft in Tholen en Rilland huis-aan-huis een folder met de dienstregeling van de nieuwe buslijn verspreid. Deze fol der is vanaf 17 oktober ook verkrijgbaar in de bussen op Zuid-Be veland en op het gemeentehuis van Tholen te Sint Maartensdijk. i

de Stem | 1988 | | pagina 13