aël ag pitje deerd' Maatregelen bij toename particuliere rechercheurs' VN VERWACHT SNELLE VERSCHERPING OZON VERDRAG Tranen om vrouwenhandel PvdA en WD willen eerlijker verdeling burgemeestersposten Geen regels voor vorming college B en W I )e$re|Fd particuliere recherche BINNENLAND pESTEM BINNENLAND WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 DEN HAAG - Minister Nijpels (Milieu) zal bin- ïen tien jaar alle schadelijke gassen die de ozon- aag aantasten, uitbannen. Dat betekent een vol- edige reductie in 1999 van de schadelijke gassen Nederland. Ook de Westduitse minister Töpfer wil een volledige uitbanning binnen tien jaar. QESTEM COMMENTAAR Bijna 27.000 miljonairs in Nederland Ook Tweede Kamer moet bezuinigen NIEUWSOVERZICHT Extra controle op 100 kilometer-snelwegen SVr trekt wetsvoorstel AAW in twijfel Opnieuw kritiek op Kinderbescherming Leeflaag moet vervuilde grond afdekken Geen acties hoger Philips personeel FNV-voorzitter kondigt looneisen aan Veel belangstelling voor failliete VOB-werf T5 ël en beperkte autonomie de Palestijnse te kunnen irborgen. Arbeiderspartij denkt el vrede als veiligheid te nen verzekeren via een :naamd territoriaal com- mis of gebieden in ruil vrede met een confede- eve Jordaans-Palestijnse it waarbij de rivier de Jor- n de veiligheidsgrens zou 3ten vormen. Peres blijft de demografische ontwik- jngen hameren waardoor joodse en democratische akter van de staat bij de rtdurende overheersing anderhalf miljoen Pales- en in de bezette gebieden ist 750.000 Palestijns-Ara- :he staatsburgers in Israël iet zal worden gedaan. Ms de stembusuitslag over- zal komen met de resulta- van de opiniepeilingen len Likud en Arbeiders tij wellicht weer op elkaar aangewezen voor de vor ig van een nieuwe coalitie- ;ering. Of dat 'monster met se koppen' opnieuw de kop opsteken is in belangrijke ite afhankelijk van de rkte van de extreem-natio- listische en religieuze par en als potentiële bondgeno- van Shamir en van de abische kiezers, wier stem- in goed zijn voor zo'n zes- n van de 120 Knesset-zetels. lgens de opiniepeilingen zal nstens de helft van de Ara- sche stemmen mede onder idoed van de intifadah niet zionistische partijen wor- n uitgebracht. Uit nationalistische over gingen wil de Arbeiders- rtij voor de vorming van regering op smalle basis it van de steun van Arabi- le Knesset-leden afhanke- zijn. Ook na de aan- lande verkiezingen zal geen in beide machtsblokken het edesproces geheel zelfstan- kunnen voortzetten en de zekere politieke toekomst n Israël bepalen. n de werkgevers moeten be oven meer langdurig werklo- en aan te nemen en meer VAO'ers. Bruggenbouwer Lubbers dan kunnen voorstellen de wet-Vermeend/Moor oonsubsidie voor langdurig verklozen) uit te breiden, zo- lat meer mensen onder de re eling zullen vallen. Waarna rubbers zijn lof kan uitspre- :en voor het plan-Stekelen- >urg (werklozen op proef in lienst nemen) en uit de stapel lanenplannen het een en an- ler in de aanbieding kan loen. Bijvoorbeeld het CDA- )lan dat werkgevers subsidie ;eeft als ze een langdurig werkloze in dienst nemen. De premier heeft zijn instem- ning met dit voorstel al in het kamerdebat van verleden week uitgesproken. De kans dat vrijdag al met een zaken gedaan worden is niet erg groot. Daarvoor lig gen de standpunten van de partijen te ver uiteen. Aan de andere kant geldt dat de so ciale partners tot elkaar ver oordeeld zijn. liet voor die tijd enkele ver- i ra gen heeft opgezegd. Dat :ie je de laatse tijd steeds neer gebeuren. Komt de wet ongeschonden door, dan is nog een mogelijkheid in het rondrecht. Dat betreft de eisen, oftewel de eindtermen, waaraan het onderwijs moet voldoen. Aan het eind van de middenschool zou er een toets moeten komen. Er kan daarin volgens de wet een onder scheid gemaakt worden tus sen openbaar en bijzonder on derwijs". Volgens Postma zou het bijzonder onderwijs haar eigen eindtermen kunnen ontwikkelen waarin de eisen verwerkt zijn waaraan de leerlingen in het hun school moeten voldoen". Postma: „Ik kan me voorstellen dat die eisen voor een Vrije School anders zijn dan die van een gewone. Het gaat erom dat die eisen nu duidelijk beschreven staan. Dat is wat de Minister in feite wil: controle op de kwaliteit van het onderwijs. Als de Vrije Scholen kunnen aantonen dat het niveau van hun onderwijs goed is, dan lijkt het mij het geen pro bleem dat de Minister hun eindtermen goedkeurt". T28 Van onze Haassc redactie PEN HAAG - De overheid I^t maatregelen nemen L de schadelijke gevolgen van de forse groei van het aantal particuliere recher cheurs in dienst van bedrij- veI1) verzekeringsmaat schappijen en banken, in de hand te houden, nat schrijft drs. A.B. Hoogen boom in een rapport van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie. Omdat veel (oud-)politie- mensen als particulier recher cheur werken, ontstaat er een vervlechting tussen de 'gewo ne' en de particuliere politie. Gegevens uit officiële politie dossiers kunnen daardoor bij voorbeeld verzeild raken bij particuliere beveilingsbedrij- ven, waar ze niet thuis horen, aldus Hoogenboom. Bovendien tast de groei van het aantal particuliere recher cheurs de rechtspositie van de indivduele burger aan. Iemand die met een particuliere re chercheur te maken krijgt, heeft veel minder rechten dan iemand die onderwerp is van een officieel politie-onderzoek. In zijn rapport doet Hoogen boom aanbevelingen om de schadelijke gevolgen van de groei van het aantal particu liere rechercheurs in de hand te houden. De onderzoeker pleit voor een klachtenregeling voor burgers die menen het slacht offer geworden te zijn van mis stappen van particuliere re chercheurs. Verder vindt Hoogenboom dat de overheid duidelijk moet maken hoe ze denkt over het inschakelen van officiële poli tiefunctionarissen op part-time basis bij onderzoeken door par ticuliere recherchebureaus. Volgens de onderzoeker ver dienen momenteel zo'n dertig politiefunctionarissen op die manier bij. Hoogenboom wil verder pri- vacy-reglementen binnen de veiligheidsindustrie. Daarin moeten inzage, recht op correc tie en een klachtenregeling voor burgers worden opgeno men. Ook moet er een vergun ningenstelsel worden opgeno men voor particuliere recher cheurs. Op die manier kan de overheid een zekere invloed uitoefenen op de veiligheidsin dustrie, waardoor 'romme laars' kunnen worden geweerd. Volgens het WODC-rapport zijn er momenteel in Nederland zo'n 250 particuliere recher cheurs, waarvan het merendeel zich met bedrijfsrecherche be zighoudt. Sinds de jaren '80 zijn vooral (oud-)politiemensen in beveiligingsindustrie gaan werken. Dat aantal zal, zo is de verwachting, de komende jaren nog groeien, niet in de laatste plaats vanwege de onvrede in politiekringen over de salarië ring. Nijpels verbiedt drijfgassen Daarmee zijn Nederland en Duistland de eerste EG-lan- den die tot een zo vergaande vermindering van de gassen hebben besloten. Zweden en Noorwegen gingen deze lan den voor met een reductie van 90 procent in 1995. Nijpels verwacht dat Nederland in 1995 datzelfde niveau heeft gehaald. 1985. Tolba: „De wetenschap pers zijn het erover eens dat deze wisseling wordt veroor zaakt door het unieke klimaat systeem op Antarctica." Vast staat, aldus Tolba, dat de gassen (cfk's) uit bijvoor beeld spuitbussen, koelvloei stoffen, schuimplastics en brandblussers de ozonlaag ver nietigen. Bij het huidige beleid zal het gat boven Antarctica nooit sluiten. Tolba verwacht dat voor april 25 landen het verdrag van Montreal (een reductie van 50 procent in 1999) zullen tekenen. Nu hebben elf landen, sinds vo rige week ook de Sovjet-Unie, het verdrag geratificeerd. Het verdrag is echter onvol doende om verdere afbraak van de ozonlaag te voorkomen. Tolba acht het daarom zeer waarschijnlijk dat tijdens de volgende ozonconferentie een reductie van 85 procent in 1999 zal worden vastgelegd. Volgens Tolba is een grotere versnelling van het Montrealverdrag niet mogelijk. „We kunnen de indu strieën niet dwingen sneller te werken. Zij moeten tijd krijgen vervangende stoffen te vin den." De Amerikaanse minister Thomas (Milieu) zei gisteren dat zijn land voor een ver scherping van het Montreal verdrag is. Daarbij sprak hij niet over een volledige reductie als in Nederland en Duitsland, maar over 85 procent in 1999. Russische, Japanse en Ame rikaanse onderzoekers zullen de komende maanden de ozon laag boven de Noordpool inten sief onderzoeken. De uitkom sten van dit onderzoek zullen mede bepalend zijn voor aan scherping van het Montreal- verdrga. Wetenschappers heb ben aangetoond dat de ozon laag boven de Noordpool in snel tempo wordt afgebroken. Deze aanzienlijke verscherping het vorig jaar in Montreal gesloten ozonverdrag is het be langrijkste nieuws uit de eer gisteren begonnen ozonlaag conferentie van wetenschap pers uit 25 landen. Dit congres was een initiatief van Nijpels wordt in het Congresge bouw in Den Haag gehouden. Milieu-Directeur Tolba van de Verenigde Naties schetste de jongste stand van zaken waar over de wetenschappers twee weken lang vergaderen. „Over de gehele linie is de ozonlaag vier procent aangetast. Dit is afgelopen winter gemeten. In de zomer is de schade in de ozonlaag groter." Tolba zei dat de internatio nale wetenschap nu duidelijk in kaart heeft wat de gevolgen zijn van de beschadigde ozon laag. „Veel meer gevallen van blindheid, huidkanker en in fectieziekten door verminderde weerstand. De organisme in zee, het eerste begin van de voedselketen, sterft, gewassen verdrogen." Het gat in de ozonlaag boven Antarctica bleek dit jaar te zijn gekrompen tot het niveau van 1 en 1984. Vorig j aar was het gat groter (zo groot als de VS) had dezelfde omvang als in 1 Minister Nijpels. - foto de stem/ johan van gurp HET AANTAL particuliere bewakingsfunctionarissen in Neder- groeit razendsnel. In de geüniformeerde sector verdienen waalf tot dertienduizend mensen hun brood. Daarnaast houdt j®n groeiend aantal zich bezig met particuliere recherche-activi- Tot nu toe heeft de Nederlandse overheid weinig aandacht aan fenomeen besteed. Het kabinet dat het vrijemarkt-denken "Mg in het vaandel heeft staan, beschouwt de ontwikkeling als wn van de vele activiteiten in de private sector en niet meer dan "t Minister Korthals Altes van Justitie is in ieder geval niet onge lig met de gang van zaken. De politie is overbelast en kan het werk amper aan: In zijn ogen is het een natuurlijk proces dat par- «ulieren vervolgens initiatieven ontplooien. Ter rechtvaardiging zijn stelling verwijst hij naar het buitenland. Van alle westerse anden heeft Nederland verhoudingsgewijs de meeste politie- «ctionarissen in overheidsdienst. dat zal wel zo zijn. Maar vergelijkingen op basis van louter cij- 5S hunnen nu eenmaal niet als rechtvaardiging van beleid wor- n aangevoerd. Dat is geen deugdelijk bewijsmateriaal. Van een ™nister van Justitie mag worden verwacht dat hij meer visie eta- °Mf; dat hij bijvoorbeeld oog heeft voor de risico's die aan de 2iinverb activitei,en van Particuliere bewakingsdiensten Een van die gevaren is blootgelegd door drs. Hoogenboom, I «Kzaam in de vakgroep bestuurskunde van de Rijkuniversiteit driph ^en onderzoek heeft uitgewezen dat momentaal bijna nipt d ex-politiemensen werkzaam zijn in bedrijven. Een iaa ?enns aantal no9 actieve politiefunctionarissen blijkt daar- ^ast een nevenbaan in de particuliere recherche-sector te héb- Dat is een zeer kwalijke ontwikkeling. Van niemand mag wor sen verwacht dat hij een strikte scheiding kan aanbrengen tus- werkzaamheden die normaal gesproken elkaar bijten.De re- Lere politie-agent heeft bijvoorbeeld toegang tot informatie die priv°0r Z''n b'ibaao best zou kunnen gebruiken. Van het recht op waar in Nederland toch al niet al te zorgvuldig mee Wej^°m9esprongen, zo blijkt steeds opnieuw - blijft zodoende j Onderzoeker Hoogenboom heeft ook ontdekt dat de particu- ^ohercheur zich steeds vaker begeeft op het terrein van de niet alleen aan preventie, maar ook aan repressie. jSI'ji8- Hij doet Uit kan Ipirion geiden tot uitholling van de rechtspositie van willekeurige Pofcndcerzoeksresultaten z'in een s'9naal in de richting van de wakjn sne' worden vastgelegd wat de particuliere be- n9sfunctionaris wel en vooral niet mag. AMSTERDAM - Volgens de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telt Ne derland 26.955 miljonairs. Eén op de 544 Nederlanders be zit dus 1 miljoen of meer. In Noord-Brabant wonen er 2910 en in Zeeland 730. Hun aantal stijgt gestaag ondanks de forse belastingtarieven in ons land. Volgens professor D. Juch, hoogleraar belastingrecht aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg, heeft Ne derland twee tot drie keer zo veel miljonairs als officieel wordt aangegeven. De belastingdeskundige doelt op het aantal 'zwarte' miljo nairs dat bijvoorbeeld via be paalde fiscale constructies geen vermogensbelasting betaalt en daarom niet als miljonair bij het CBS te boek staat. Wanneer alle Nederlandse miljonairs die vanwege de vermogensbelas ting naar het buitenland ge vlucht zijn naar ons land terug zouden keren, zou dat 50.000 ex tra arbeidsplaatsen opleveren. De hoofdrolspeelster in een documentaire over vrouwenhandel op de Filipijnen laat haar tranen de vrije loop, nadat zij aan de leden van de vaste Kamercommissie van Justitie, W. Jabaaij van de PvdA en L. Rempt van de WD (vlnr)een petitie had overhandigd. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Minis ter Van Dijk (Binnenlandse Zaken) zal dit jaar voor overleg plegen met het pre sidium van de Tweede Ka mer over de raming van de uitgaven van de Kamer. Maar hij is vooralsnog niet be reid een duimbreed te wijken van zijn opvatting dat ook het parlement moet meedoen met de bezuinigingen die de diverse departementen worden opge legd. Vooral CDA-Kamerlid Ma- teman drong er op aan dat het afgelopen moet zijn met het jaarlijkse voorstel van de mi nister van Binnenlandse Zaken af te dingen op de raming van uitgaven van de Kamer, waarna voorzitter Dolman die bezuinigingen weer ongedaan moet maken door een wijzi gingsvoorstel in te dienen. „Een hoogst onverkwikkelijke situa tie", aldus Mateman. Hij verweet de minister dat hij niet bereid bleek vooraf in overleg de zaak in der minne te schikken. 'Regering en parle ment rollebollen ovèr dit soort zaken', zo zei Mateman. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Kamer fracties van PvdA en VVD hebben de behandeling van de begroting van het depar tement van Binnenlandse Zaken aangegrepen om op nieuw een pleidooi te hou den voor een evenwichtiger verdeling van de burge meestersposten onder de politieke partijen. WD-woordvoerder Wiebenga en PvdA'er De Cloe vinden nog steeds dat het CDA te ruim be deeld wordt bij de verdeling van burgemeestersposten. „De verdeling van burgemeesters posten is nog steeds voor ver betering vatbaar", aldus Wie benga. De Cloe toonde zich vooral ongerust over de situatie in Brabant en Limburg. Hoewel de invloed van de PvdA daar de afgelopen jaren aantoon baar groter is geworden, zijn er nauwelijks meer sociaal-de mocratische burgemeesters in het zuiden benoemd. Sterker nog, het aantal PvdA-burge- meestersposten in Brabant daalde van 16 naar 15 (op een totaal van 133). In Limburg bleef het aantal op zeven. PvdA en WD bleken ook hun twijfels te hebben over de vraag in hoeverre staatssecre taris De Graaff-Nauta bij haar herindelingsbeleid nog wordt gesteund door haar eigen par tij, het CDA. Volgens De Cloe (PvdA) laat het CDA haar eigen staatssecretaris bij het herindelingsbeleid 'steeds als een baksteen vallen' en ook Wiebenga (WD) twijfelt eraan of het CDA de staatssecretaris wel steunt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaff-Nauta en minis ter Van Dijk (Binnenlandse Zaken) voelen er niets voor om in de Gemeentewet regels vast te leggen voor de samen stelling van het college van burgemeester en wethouders. Dat blijkt uit de reactie van beide bewindslieden op vragen van de Tweede Kamer over de ophanden zijnde, ingrijpende wijziging van de Gemeentewet. Met name de CDA-fractie had om dergelijke regels ge vraagd om het fenomeen van het program-college terug te dringen. De christen-democra ten vinden dat het dagelijks bestuur van een gemeente een afspiegeling moet zijn van de samenstelling van de gemeen teraad. Program-colleges daarentegen worden samenge steld op basis van politieke af spraken, waarbij het kan voor komen dat grote partijen (in de praktijk in veel gevallen het CDA) buiten het college wor den gehouden. De beide bewindslieden, ove rigens ook van christen-demo cratische huize, voelen echter niets voor regels voor de colle gevorming. „De meest wense lijke samenstelling van een college moet door het politieke klimaat en de politieke verhou dingen ter plaatse worden be paald", aldus Van Dijk en De Graaff. Het programcollege is vol gens beide bewindslieden een gevolg van de versterking van de positie van de gemeente raad. Steeds vaker worden daarom „duidelijke keuzes voor een bepaalde politieke sa menwerking in colleges ge maakt", aldus Van Dijk en De Graaff. Evenmin willen de bewinds lieden van Binnenlandse Zaken ingaan op het door sommige fracties geuite verzoek om de bevoegdheden van gemeente raad en collége verder te ver delen. De gemeenteraad heeft hierover het laatste woord en dus is een van bovenaf opge legde regeling niet nodig. Minister Van Dijk - foto de stem/johan van gurp Wel willen Van Dijk en De Graaff dat de positie van min derheidsfracties in de ge- meeenteraad moet worden ver sterkt. Dat moet door bij de in stelling van raadscommissies uitdrukkelijk vast te leggen dat fracties die niet in een raads commissie zitting hebben, toch de in die commissie ter tafel gebrachte informatie krijgen. Bovendien moet in een nieuwe bepaling geregeld worden dat commissies evenwichtig moe ten worden samengesteld. Van Dijk en De Graaff kon digen in hun antwoord verder aan dat ze zich momenteel be raden over de vraag of leden van gemeenteraden in grote steden een betere beloning kunnen krijgen. Daarop had den vooral PvdA, VVD en PPR aangedrongen. Daarbij speelt een belangrijke rol dat een ge meenteraadslid in een grote ge meente gemiddeld honderd uur per maand aan raadswerk kwijt is, daarvoor vaak een (gedeelte van) zijn of haar baan moet opgeven en daarvoor in ruil nauwelijks beloning krijgt. Met de wijziging van de ge meentewet willen Van Dijk en Ginjaar-Maas het gemeentebe stuur zoveel mogelijk vrijheid laten bij het voeren van het eigen beleid. Het toezicht daarop van andere overheden moet zoveel mogelijk worden beperkt. Hebt u wel eens last van uw buik? Ja? Maak u dan geen zor gen, u mankeert niets. Het is allemaal psychisch, inbeelding. Een Eindhovense internist heeft dat onderzocht en hij promo veert binnenkort op zijn bevindigen. Die man vertelt natuurlijk helemaal niets nieuws. Onze •mooie taal heeft tal van voorbeelden dat psychische span ningen effect hebben op onze buik. Je zit immers ergens mee in je maag, je hebt iets op je lever of je hebt er de buik vol van. Iets wat moeilijk te verteren is, zit je niet lekker. De binnen vetter behoeft geen nadere uitleg. Een bakvis die verliefd is, heeft last van vlinders in de buik en natuurlijk gaat de liefde van de man door de maag. Als je je gal niet kunt spuwen, voelt dat heel vervelend aan en wie te mild, is kan last van zijn milt krijgen. Je zou haast gaan spreken van spraakgebuik. Andersom werkt het natuurlijk ook. Een uitkeringstrekker die alsmaar de buikriem moet aanhalen, wordt daar op den duur moedeloos van. Zo'n wetenschapper doet niets anders dan na eeuwen van volkswijsheid een open deur intrappen. Het was allemaal allang bekend bij u en mij. Dus als er straks een wetenschapper beweert dat je van boos worden bochels krijgt, zet dan meteen een hoge rug op. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De politie gaat vanaf maandag ver scherpt controleren op rijkswegen waar een maximum snel heid van honderd kilometer per uur geldt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dit aangekondigd. Op die dag worden nieuwe, extra, borden geplaatst met het opschrift 'Hier 100'. De kleine gele bordjes op de vangrail in de middenberm, waar '100' opstaat, vallen onvoldoende op. De nieuwe borden komen te staan op de plaats waar de maximum snelheid van 120 kilometer overgaat naar 100 kilometer. Een woordvoerder zei dinsdag dat vooral bestuurders van vrachtwagens en bussen, die maximaal tachtig kilometer per uur mogen rijden, de maximum snelheid nog steeds ruim schoots overschrijden. Gemiddeld rijden zij negentig tot hon derd. De politiecontrole zal zich dan ook in het bijzonder op deze categorie weggebruikers richten. ZOETERMEER (ANP) - De Sociale Verzekeringsraad (SVr) twijfelt aan de juridische houdbaarheid van het wetsvoorstel waarmee staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) een eind wil maken aan de ongelijke behandeling van vrouwen in de aaw. Bovendien twijfelt de raad aan de schatting van het kabinet dat zónder aanpassing van de wet 60.000 vrouwen alsnog een aaw-uitkering zullen aanvragen. Dat zou blijvend een miljard gulden per jaar gaan kosten. Tot nu toe hebben zich maar 1780 vrouwen gémeld, zo schrijft dé SVr in een ongevraagd advies aan De Graaf. DEN HAAG - De Nationale Ombudsman mr. Oosting heeft in een gisteren verschenen rapport opnieuw kritiek geleverd op de werkwijze van de Raden voor de Kinderbescherming. Com missies die klachten behandelen over Raden voor de Kinderbe scherming moeten meer bevoegdheden krijgen om die klach ten, die meestal betrekking hebben over het toewijzen van kin deren en de omgangsregeling na scheiding, te onderzoeken. Medewerkers van de Kinderbescherming moeten die klachten commissies voortaan de informatie geven die voor het onder zoek van de klacht nodig is, aldus de Ombudsman. Nu komt het - ten onrechte, volgens Oosting - nog voor dat medewerkers weigeren de benodigde informatie te verstrekken. ROTTERDAM (ANP) - Een zogenoemde leeflaag moet ver vuilde grond in het Rijnmondgebied gaan afdekken. Door die leeflaag moet het mogelijk zijn op de grond toch weer agrari sche activiteiten uit te oefenen en huizen te bouwen. Dat blijkt uit de dinsdag door Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-Holland bekendgemaakte ontwerp-beleidsnota bagger- specielokaties. Een inventarisatie van de lokaties in het Rijnmondgebied en de directe omgeving leverde 140 plaatsen op. Van deze lokaties staat vast of bestaat het vermoeden dat zij zijn opgespoten met verontreinigde baggerspecie, in totaal zo'n 4.000 hectare. Vol gens milieu-gedeputeerde Van der Vlist is er gewoon zoveel grond vervuild dat afgraven niet meer mogelijk is. De lee- flaagconstructie, een schone deklaag en een regulerende laag, maakt elke vorm van gebruik mogelijk, aldus de gedeputeerde. EINDHOVEN (ANP) - De Federatie van Hoger Philips Perso neel FHPP doet niet mee aan de werkonderbreking die van morgen plaatsvindt bij de produktdivisie Consumer Electro nics in Eindhoven. Leden van de Industriebond FNV besloten maandagavond woensdag een werkonderbreking te houden om de directie on der druk te zetten. Woensdag vindt opnieuw overleg plaats tussen Philips en de bonden over een voorgenomen reorganisa tie waardoor 900 van de 3.400 arbeidsplaaten verloren gaan. Ook de Unie BLHP heeft besloten mee te doen aan de werkon derbreking. De leden van de Unie BLHP hebben er behoefte aan om een duidelijk signaal te geven aan de directie. GRONINGEN (ANP) - Vooral de werkgevers hebben de afge lopen tijd aangestuurd op meer decentralisatie in het arbeids voorwaardenoverleg. Maar ze dreigen ontwikkelingen in gang te zetten die straks misschien niet meer beheersbaar blijken en die meer schade dan goeds brengen voor de ontwikkeling van de economie. FNV-voorzitter J. Stekelenburg zei dit dinsdag in Groningen bij de presentatie van het OR-steunpunt Noord. Als werkgevers- en vakbeweging landelijk geen beginselaf spraken maken over de hoofdlijnen van het sociaal-econo misch beleid, komt daar bij een sterk gedecentraliseerd overleg te weinig van terecht. Bovendien zal de loonkostenstijging vol gens Stekelenburg door het louter inspelen op de specifieke mogelijkheden van bedrijven en bedrijfstakken hoger uitval len dan bij centrale afspraken. Als algemene kaders ontbreken, wordt het gemakkelijker om in looneisen te vluchten, zei hij. VLAARDINGEN (ANP) - Er is al uit 'alle hoeken' belangstel ling getoond voor de reparatiewerf Vlaardingen Oost Bedrij ven. Daar zijn Nederlandse maar ook Poolse reacties bij. Dat zei directeur Blok van de dinsdagochtend failliet verklaarde reparatiewerf VOB. „Dat zijn wat ik noem inleidende beschietingen geweest. Nu moet er vermogen aan te pas komen." Bedragen zijn volgens hem nog niet genoemd. Al deze week zullen er gesprekken met enkele belangstellenden gevoerd worden, zo zei Blok. Maar op zijn vroegst volgende week zijn er misschien concrete gegevens over kandidaten die de werf in al dan niet afgeslankte vorm willen voortzetten.

de Stem | 1988 | | pagina 3