even._ UITBLAZEN Nek-aan-nek-race bij verkiezingen in Israël Verwachting voor het Najaarsoverleg op een laag pitje 'Onderwijzers worden tot lesboeren gebombardeerd' 'Maatre VN VER\ de Stem cc Nasi in de longroom WET BASISVORMING KEURSLIJF VOOR BIJZONDERE SCHOLEN Particuliere r WIM KOCK DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 19 OKTOBER 1988 DE STEM VAKBONDEN EN WERKGEVERS STAAN LIJNRECHT TEGENOVER ELKAAR pgSTEM BINNE DEN HAAG - Ministe nen tien jaar alle scha< laag aantasten, uitban ledige reductie in 1999 in Nederland. Ook de wil een volledige uitba Onverbonden. VOOR wie oog heeft voor de vormen van een oorlogsschip is de aanblik van de Duitse mijnenjager Düren met zijn drie satellieten bijna ontroerend. Een kloek met kuikens. Als de scheepjes langzij het moederschip komen denk ik aan een zeug met biggen, twistend om de eerste mem. De Düren hanteert het zogenaamde troika-sys- teem. De eigenlijke mijnenjacht' wordt gedaan door de drie, voor het moederschip uitvaren de, onbemande satellieten. Al leen bij in- en uitvaren vafT ha vens worden de zeer schokbe- stendige scheepjes bemand. Op zee worden ze vanaf het moe derschip bestuurd. De zeemijn is een goedkoop wapen, maar vaak zeer effec tief. Met mijnen kunnen zeewe gen als het Kanaal en belang rijke haventoegangen worden afgesloten. Het is dus geen toe val dat de NAVO haar multi nationale mijnenbestrijdings- eenheid heeft geconcentreerd in het Kanaal en het zuidelijke deel van de Noordzee. Vaste deelnemende marines zijn die van Nederland, België, West- Duitsland en Groot-Brittannië. Soms varen ook Denen, Noren en Amerikanen mee. Het tac tisch commando wordt bij toer beurt, voor perioden van een jaar, toegekend aan officieren van de vier permanent deelne mende marines. De huidige commandant, de Britse com mander P.J. Gale, wiens vlag op HMS Ledbury waait, heeft eerder dit jaar de Belg R. Cuy- pers afgelost. De opkomst van de journa listen valt Gale tegen, zegt hij als hij ons verwelkomd op de marinebasis van Oostende. Ik vind dat het nogal meevalt. Zo'n vijfentwintig man voor een bijeenkomst, die vooraf al meer een public relations-aange- legenheid bleek dan een pre sentatie van nieuws, vind ik geen slechte score. Zeker niet waar het een militair onder werp betreft, bij de Neder landse pers sowieso niet popu lair. Commander Gale legt het verschil uit tussen mijnen vegen en mijnen jagen. Mijnenvegers zetten tuigage uit waarmee mij nen kunnen worden losgesne den van hun ankers. Ze komen aan de oppervlakte waar ze kunnen worden vernietigd. Mijnenjagers zijn veelzijdiger. Zij sporen mijnen op met so- narapparatuur en 'zien' bij voorbeeld ook op de bodem lig gende mijnen. Duikers brengen explosieven aan waarna ze wor den opgeblazen. Dit werk kan ook door robot-onderzee- bootjes worden gedaan. Hr. Ms. Schiedam heeft er twee van aan boord. Ze zijn voorzien van schijnwerper en camera en gun nen daarmee de bemanning in de commando-centrale van het schip een blik op de zeebodem en eventueel de mijn. Men moet over de mijnen- bestrijding niet gering denken omdat het betrekkelijk dichtbij huis gebeurt. De helft van het jaar is het squadron op zee. De andere helft ligt het in havens T5 voor vlagvertoon of onderhoud. In dat 'halve vaarjaar' legt zo'n mijnenjager van STANAV- FORCHAN gemiddeld wél twintigduizend zeemijlen af en dat is een heel eind varen op een nogal klein schip, waarop je zelfs aan dek je kont amper kunt keren. Als we met een man of zeven op de 'Schiedam' de bovenbouw binnen willen gaan moeten we eerst allemaal de gesloten waterdichte deur voorbij alvorens deze kan wor den geopend. Tussen de deur in geopende toestand en de railing zit namelijk slechts een ruimte van een vinger breed. Buffet lunch had op het dag programma gestaan dat com mander Gale liet projekteren. Als je de woorden 'buffet lunch' leest in een Engelse con text denk je al gauw aan kleine, dunne boterhammetjes met sar dinepastei en doorzichtige schijfjes komkommer, aan koude kip en rauwkost. Op de 'Schiedam' hebben ze gelukkig een andere opvatting over een buffet-lunch. We kunnen er ons bord volscheppen met nasi. 'Het is niet onze beroemde ma rine-rijsttafel' verontschuldigt zich de commandant J. Werk man, 'het is maar een gewone nasihap, maar ik hoop toch dat hij smaakt.' Nou, voor de 'ge wone nasihap' van de marine mogen ze me nog altijd midden in de nacht wakker maken. De chef van de 'Schiedam' heeft er flink wat vlees, spek, garnalen en uien in gedaan. We eten in de longroom. Zo heet sinds mensenheugenis het officiersverblijf op een schip. De longroom van de Schiedam heeft ongeveer de afmetingen van de zitkamer in een caravan. Longroom is een eigenaardig woord. Onmiskenbaar Engels. Lange kamer. Toch hoef je een Engelse marineman niet naar de longroom te verwijzen want dan weet hij niet waar hij heen moet. Bij de Engelse marine spreken ze van officer's mess. Het Engels woordenboek bevat tal van woorden met het voor voegsel long-, maar longroom is daar niet bij. Bij de Nederlandse marine zelf is vergeefs naar de her komst van het woord gezocht. Ook is onbekend wanneer het in zwang gekomen is. Wel is ge probeerd de herkomst te ver klaren. Volgens marine-voor- lichter Wim Geneste luidt een van de meest plausibele verkla ringen dat het woord afkomstig is van de door de bouw van het schip bepaalde vorm en afme tingen van de officiersruimte; dat dit ooit een lang, smal com partiment is geweest; een 'lange kamer', niet al te comfortabel, die op een dag door iemand spottend, quasi-deftig of ge woon voor de grap longroom werd genoemd. Het moet met een een voltreffer geweest zijn. (Slot volgt). illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllltf. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice' Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnkrplütioc' Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons NAUWELIJKS twee we ken voor de Israëlische parlementsverkiezingen wijzen de opiniepeilingen op een nek-aan-nek-race tussen het Likud-blok van premier Yitzhak Shamir en de Arbeiderspartij van minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres. Beide grote partijen, die coa litie-partners zijn in de hui dige regering van nationale eenheid, worden rechts en links van het politieke spec trum geconfronteerd met kleine oppositiepartijen die hun aanhang zien groeien. Aan deze verkiezingen voor de twaalfde Knesset zullen liefst 27 partijen deelnemen. Met het wankel politiek evenwicht tussen de Likud en de Arbeiderspartij is het voor veel Israëlische kiezers lood om ijzer welke van deze beide partijen op 1 november met een verkiezingsoverwinning uit de bus zal komen. Twee weken voor de verkiezingsda tum is het opvallend dat één op de vijf Israëlische stemge rechtigden zijn keuze nog niet heeft bepaald. Voor de verkiezingsbijeen komsten en de radio- en tv- uitzendingen van de politieke partijen blijkt intussen geen overmatige belangstelling te bestaan. De eerste weken van de nogal tamme verkiezings campagne hebben in de scha duw van de intifadah, de tien maanden durende Palestijnse opstand in de bezette gebie den, de lusteloze kiezers niet weten te boeien. Bij gebrek aan een krach tige oppositie tegenover de re geringspartijen is de indruk ontstaan dat de politieke te genstellingen kunstmatig over het voetlicht worden ge bracht. Oorlog of vrede, een oplossing voor het meer dan veertig jaar oude Midden- Oosten-conflict zou uiteinde- De twee hoofdrolspelers voor de komende verkiezingen, Shimon Peres (links) en Yitzhak Shamir. lijk door een gezamenlijke in spanning van de Sovjetunie en de Verenigde Staten na derbij kunnen komen waarbij van een eensgezinde samen werking tussen Likud en Ar beiderspartij vooralsnog geen sprake is. Koning Husayn van Jorda nië heeft in de ogen van de Is raëlische kiezers de basis voor rechtstreekse vredesonder handelingen in het kader van een internationale conferentie onder de voeten van Peres weggetrokken door de admi nistratieve en legale banden met de westelijke Jordaanoe- ver twee maanden geleden te verbreken. Bij de vorige verkiezingen, ruim vier jaar geleden, kon den de socialisten vanuit de oppositie de nationaal-libe- rale Likud aanvallen op de uitzichtsloze oorlog in Liba non, de slechte economische toestand met een inflatie van 400 procent en de geldverslin dende nederzettingen-politiek in de bezette gebieden. In de nationale coalitie dragen beide partners gelijke verant woordelijkheid voor het rege ringsbeleid zodat bijvoorbeeld de door diens Likud-collega's van harte gesteunde harde aanpak van de intifadah door de socialistische minister Ra bin van Defensie door de grote partijen niet tot inzet van de verkiezingsstrijd is ge maakt. In een flirt met de houwde gens in het extreem-nationa listische kamp, die naar een massale, desnoods gedwon gen, exodus van de Pales tijnse bevolking streven, heeft Shamir de Palestij nen deze week gewaarschuwd dat zij zullen worden afgeslacht zo dat er „geen overlevende en vluchteling" zal overblijven als zij vuurwapens tegen Is raëlische militairen en joodse inwoners van de bezette ge bieden gebruiken. Volgens Shamir zou met zo'n Israëli sche actie ongetwijfeld een eind aan de intifadah komen. In de verkiezingscampagne probeert de Likud vooral in te spelen op de angst van de door oorlogen en terreurdaden ge kwelde Israëli's door de door de PLO in het vooruitzicht ge stelde oprichting van een Pa lestijnse staat op de weste lijke Jordaanoever en in de Gaza-strook als een dood steek in de rug van de herbo ren joodse natie voor te stel len. Onder een verwijzing naar het bijna tien jaar oude vredesverdrag met Egypte stelt de Likud als enige in staat te zijn op basis van de Camp David-akkoorden zo wel vrede als veiligheid voor Israël en beperkte autonomie voor de Palestijnse te kunnen waarborgen. De Arbeiderspartij denkt zowel vrede als veiligheid te kunnen verzekeren via een zogenaamd territoriaal com promis of gebieden in ruil voor vrede met een confede ratieve Jordaans-Palestijnse staat waarbij de rivier de Jor- daan de veiligheidsgrens zou moeten vormen. Peres blijft op de demografische ontwik kelingen hameren waardoor het joodse en democratische karakter van de staat bij de voortdurende overheersing van anderhalf miljoen Pales tij nen in de bezette gebieden naast 750.000 Palestijns-Ara- bische staatsburgers in Israël teniet zal worden gedaan. Als de stembusuitslag over een zal komen met de resulta ten van de opiniepeilingen zullen Likud en Arbeiders partij wellicht weer op elkaar zijn aangewezen voor de vor ming van een nieuwe coalitie regering. Of dat 'monster met twee koppen' opnieuw de kop zal opsteken is in belangrijke mate afhankelijk van de sterkte van de extreem-natio nalistische en religieuze par tijen als potentiële bondgeno ten van Shamir en van de Arabische kiezers, wier stem men goed zijn voor zo'n zes tien van de 120 Knesset-zetels. Volgens de opiniepeilingen zal minstens de helft van de Ara bische stemmen mede onder invloed van de intifadah niet op zionistische partijen wor den uitgebracht. Uit nationalistische over wegingen wil de Arbeiders partij voor de vorming van een regering op smalle basis niet van de steun van Arabi sche Knesset-leden afhanke lijk zijn. Ook na de aan staande verkiezingen zal geen van beide machtsblokken het vredesproces geheel zelfstan dig kunnen voortzetten en de onzekere politieke toekomst van Israël bepalen. Door Pieter Eggen KOMENDE VRIJDAG praten vakbonden, werk gevers en kabinet in het zogeheten Naj aarsoverleg over het sociaal-econo misch beleid voor het ko mende jaar. Inzet is meer dan ooit de langdurig werklozen aan werk te helpen. Met scholing en een bezoekje van een arbeidsbemiddelaar alleen komt deze groep er niet, zo is de nieuwste wijs heid in Den Haag. De langdu rig werkloze is volgens de laatste inzichten te duur voor het werk dat hij kan doen. Of omgekeerd: het werk waar voor langdurig werklozen ge schikt zijn gebeurt niet meer, wegens te hoge kosten. De oplossing: verlaag de kosten en het werk komt te rug. De beste manier, zo be toogde premier Lubbers en minister De Koning (Sociale Zaken) begin dit jaar door het minimumloon te verlagen. Zij wilden dat doen door een vol wassene pas vanaf zijn 27-ste jaar recht te geven op het wettelijk minimumloon, dat nu vanaf 23 jaar geldt. De grote partijen in de Tweede Kamer hoonden het voorstel weg, maar zonnen in tussen op nieuwe voorstellen om de loonkosten te verlagen. Dat leidde de afgelopen we ken tot een ware hausse in banenplannen. Iedere Kamer fractie legde verleden week bij de algemene beschouwin gen een eigen plan op tafel. Een aantal sluit aan op be staande regelingen als de wet-Vermeend/Moor en het Jeugdwerkgarantieplan. Ook de vakbonden en werkgevers presenteerden banenplannen. De christelijke werkgevers (NCW) willen dat de werkgever wordt vrijge steld van het betalen van so ciale premies over een mini mumloon. Dat kost de sociale fondsen en de schatkist overi gens een vermogen, maar le vert ook heel veel banen op, zo berekende het Centraal Plan bureau. De FNV van haar kant lanceerde het plan-Ste- kelenburg. Hij wil dat werk lozen enkele maanden in dienst van een bedrijf moeten kunnen werken met het be houd van uitkering. Als de werknemer bevalt, dan wordt hij op de normale wijze (en te gen volwaardig loon) in dienst genomen. Denkt de werkge ver met de nieuwkomer niets te kunnen beginnen, dan valt de werknemer weer terug in het sociale vangnet. Temidden van deze over vloed zetten Lubbers in de Tweede Kamer en VNO- voorzitter Van Lede daarbui ten een nieuw offensief in met als inzet de feitelijke verla ging van het minimumloon. Lubbers onderstreepte nog maals zijn liefde voor een verlaging van het wettelijk minimumloon. Zijn aanpak: Iemand die langdurig werk loos is geweest en weer aan de slag kan tegen het minimum loon, zou tevreden moeten zijn met negentig procent van dat bedrag in het eerste jaar. Geen 1500 gulden netto, maar 1360 gulden. Gewoon omdat zo iemand nog ervaring moet opdoen. Na één jaar zou het minimumloon moeten worden betaald. De Tweede Kamer, inclusief CDA én WD, ver wierp de suggestie van Lub bers. Als banenplannen niet helpen, helpt het verlagen van het minimumloon ook niet, zo hielden De Vries en Voor hoeve in koor Lubbers voor. Van Lede verklaarde intus sen parmantig dat banen plannen mooi zijn, maar niet helpen. Ze maken arbeid al leen maar duurder omdat ze die subsidiëren, zo luidde zijn boodschap. De enige weg naar werk leidt volgens Van Lede langs een lager minimumloon. Over andere plannen praten heeft nu geen zin, zo liet de werkgeversvoorzitter weten. De scherpe afwijzing van Van Lede heeft inmiddels er voor gezorgd dat van het overleg van komende vrijdag weinig tot niets meer wordt verwacht. De standpunten van de ge sprekspartner en de accenten die ze ieder willen leggen in het overleg, liggen te ver uit een, om tot een vergelijk te komen. De werkgevers hopen een slag te kunnen slaan, nu het taboe op het minimum loon vervaagt. De verlaging van dat minimum gaat dan weliswaar nu niet door, maar blijft wel als wens van (een deel van de) werkgevers en kabinet boven de markt han gen. De vakbonden zullen in tussen braaf moeten blijven meewerken aan het matigen van de lonen in de bedrijven. En het kabinet. Dat heeft het betrekkelijk eenvoudig. Lubbers zal vrijdag de vak bonden (en de christelijke werkgevers) nogmaals - op de van hem bekende doceertoon - proberen uit te leggen, waarom het toch zo goed is voor de langdurig werklozen als het minimum omlaag gaat. En de werkgevers zal hij vertellen dat het minimum niet omlaag mag van de Tweede Kamer. En dan zal Lubbers de sociale partners nogmaals op het hart drukken dat er wel wat moet gebeuren, wil de werkloosheid kunnen dalen. De vakbonden moeten dus beloven geen looneisen te zullen stellen in de bedrijven en de werkgevers moeten be loven meer langdurig werklo zen aan te nemen en meer WAO'ers. Bruggenbouwer Lubbers zal dan kunnen voorstellen om de wet-Vermeend/Moor (loonsubsidie voor langdurig werklozen) uit te breiden, zo dat meer mensen onder de re geling zullen vallen. Waarna Lubbers zijn lof kan uitspre ken voor het plan-Stekelen burg (werklozen op proef in dienst nemen) en uit de stapel banenplannen het een en an der in de aanbieding kan doen. Bijvoorbeeld het CDA- plan dat werkgevers subsidie geeft als ze een langdurig werkloze in dienst nemen. De premier heeft zijn instem ming met dit voorstel al in het kamerdebat van verleden week uitgesproken. De kans dat vrijdag al met een zaken gedaan worden is niet erg groot. Daarvoor lig gen de standpunten van de partijen te ver uiteen. Aan de andere kant geldt dat de so ciale partners tot elkaar ver oordeeld zijn. Door Marijn Snijders ALS het aan de Minister van Onderwijs ligt, gaan de Nederlandse basis- en middelbare scholen steeds meer lijken op de Franse. Daar zijn die scholen op hetzelfde tijdstip, in het zelfde boek, aan dezelfde bladzijde bezig. Als de Franse Minister van On derwijs op zijn horloge kijkt kan hij zeggen: het is drie uur, Jean leest nu pa gina twintig uit het ge schiedenisboek, over de Franse revolutie: vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Vrijheid of gelijkheid? Dat is de grote vraag in het Ne derlandse onderwijs. Als de wet Basisvorming door het parlement wordt goedge keurd, dan is er van vrijheid geen sprake meer. De essentie van de wet is dat voor iedere scholier, tot ongeveer zestien jaar, hetzelfde onderwijspro gramma geldt. Dat treft, be halve de gewone scholen vooral de bijzondere scholen zoals de Vrije Scholen, Jena- plan, Montessori en Dalton onderwijs. Dat is vanwege het geheel eigen karakter van die scholen. Op initiatief van de Vrije School worden daarom op dertien november prote- sakties gehouden. Wat zijn de gevolgen van deze wet voor die bijzondere scholen? Een schets met de Vrije School als voorbeeld. Aan het woord is Helmut van Renesse, beleidsmedewerker van de Bond van Vrije Scho len in Zeist. „Op de Vrije School willen we de totale persoonlijkheid van onze leerlingen ontwik kelen. Daarom besteden we niet alleen aandacht aan re kenen, taal en schrijven, maar ook aan het met de handen werken en kunstzinnige vor ming. Dat betekent niet alleen meer uren besteden aan vak ken als handvaardigheid en handenarbeid (zo'n vier uur per week), maar ook een vak als rekenen op een kunstzin nige manier brengen. Niet al leen sommetjes maken, maar rekenen in liedjes verwerken. Bijvoorbeeld dansen met cij fers. Rekenen moet niet alleen in het hoofd zitten, maar ook in het hart". Vakken worden in periodes verdeeld, een maand twee uur elke dag rekenen, daarna een maand twee uur elke dag ge schiedenis, enzovoorts. Zo kun je in korte tijd diep op het vak ingaan. Daarna zijn de leer lingen een poosje niet met het vak bezig, waardoor de leer stof kan bezinken. Om een vergelijking met sport te tref fen: Bas leert zwemmen en ziet daarna een aantal maan den geen water. Maar als die in de sloot valt, weet die zich prima te redden. Een ander kenmerk is dat de leerlingen per vak twaalf jaar lang de zelfde leraar hebben (acht jaar lagere-, en vier jaar mid delbare school). Dat betekent dat de docent zich behalve in de leerstof, ook in de de leer ling verdiept. Verder blijven kinderen op de Vrije School niet zitten, ieder volgt naar eigen tempo het lesprogram ma. „De wet Basisvorming be tekent dat we tot lesboeren worden gebombardeerd. De overheid zegt waaraan onze leerlingen moeten voldoen en wanneer. Wij willen zelf be palen hoe we onze leerlingen voorbereiden op het HBO, Universiteit of welke oplei ding dan ook. Onderwijs kan alleen in vrijheid gegeven worden". Wij willen niet dat leerlin gen gescheiden zijn naar 'dom' of 'slim'. In dezelfde klas zitten leerlingen van gymnasium- en LBO niveau en alles daar tussen in. In dat opzicht zijn we al verder dan de middenschool die de Minis ter wil. De ironie is dat de Vrije School juist aan de be langrijkste argumenten voor de wet Basisvorming vol doet". In het oude systeem zouden leerlingen te vroeg beslissen welke vakken ze kiezen. Daardoor zouden hun keuze mogelijkheden in vervolgstu die of beroep beperkt zijn. Dat geldt nou juist niet voor de brede mogelijkheden van de Vrije School. Daarom hebben we de zinloze bemoeienis van een overheid niet nodig". Fred Bekers, secretaris van de Landelijke Werkgroep Vrijheid van Onderwijs is een van de organisatoren achter de manifestatie op zondag 13 november. Hij noemt het plan van de 'staatsscholen' dodelijk voor elke leerkracht. „Wij kunnen onze scholen wel slui ten". De twintig procent vrije ruimte die alle scholen krij gen om hun eigen karakter in te vullen vindt Bekers een 'lollie om ons zoet te houden'. „Dat is toen bedacht voor scholen die extra uren gods dienstonderwijs wilden. Het speciale van het bijzonder on derwijs doortrekt het hele leerplan". Vooral het idee om na drie jaar middelbaar on derwijs een toets af te leggen, vindt Bekers een slecht idee. „Bij ons zijn de resultaten ge richt op het einde van de op leiding". De manifestatie op 13 no vember vindt plaats in de Rai in Amsterdam. Er wordt een forumdiscussie gehouden. Kernvraag: Hoe kunnen we om de wet heen. Een van de sprekers is professor Postma, hoogleraar Onderwijsrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Over de inper king van de vrijheid van on derwijs maakt hij zich niet druk. „De leerplicht op zich is al een inperking van de vrijheid. Wel vind ik dat er een apart artikel in de wet Basisvor ming moet komen. Daarin zou ontheffing op godsdienstige of levensbeschouwelijke gron den mogelijk moeten zijn. Zo niet, dan kunnen de bijzon dere scholen proberen aan te tonen dat de wet in strijd is met internationale verdragen. Tenminste, als de regering niet voor die tijd enkele ver dragen heeft opgezegd. Dat zie je de laatse tijd steeds meer gebeuren. Komt de wet er ongeschonden door, dan is er nog een mogelijkheid in het grondrecht. Dat betreft de eisen, oftewel de eindtermen, waaraan het onderwijs moet voldoen. Aan het eind van de middenschool zou er een toets moeten komen. Er kan daarin volgens de wet een onder scheid gemaakt worden tus sen openbaar en bijzonder on derwijs". Volgens Postma zou het bijzonder onderwijs haar eigen eindtermen kunnen ontwikkelen waarin de eisen verwerkt zijn waaraan de leerlingen in het hun school moeten voldoen". Postma: „Ik kan me voorstellen dat die eisen voor een Vrije School anders zijn dan die van een gewone. Het gaat erom dat die eisen nu duidelijk beschreven staan. Dat is wat de Minister in feite wil: controle op de kwaliteit van het onderwijs. Als de Vrije Scholen kunnen aantonen dat het niveau van hun onderwijs goed is, dan lijkt het mij het geen Pr0' bleem dat de Minister hun eindtermen goedkeurt". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De overhe moet maatregelen neme om de schadelijke gevolge van de forse, groei van h aantal particuliere reche cheurs in dienst van bedri ven verzekeringsmaa schappijen en banken, in hand te houden, nat schrijft drs. A.B. Hooge boom in een rapport van h Wetenschappelijk Onderzoek Nijp Daarmee zijn Nederland e den die tot een zo vergaani hebben besloten. Zweden den voor met een reductie verwacht dat Nederland gehaald. Deze aanzienlijke verscherpir van het vorig jaar in Montre; gesloten ozonverdrag is het tx langrijkste nieuws uit de ee: gisteren begonnen ozonlaa; conferentie van wetenschaj pers uit 25 landen. Dit congn was een initiatief van Nijpe en wordt in het Congresgi bouw in Den Haag gehouden. Milieu-Directeur Tolba va de Verenigde Naties schetste c jongste stand van zaken waai over de wetenschappers tw< weken lang vergaderen. „Ove de gehele linie is de ozonlaa vier procent aangetast. Dit afgelopen winter gemeten. I de zomer is de schade in c ozonlaag groter." Tolba zei dat de internatic nale wetenschap nu duidelij in kaart heeft wat de gevolge zijn van de beschadigde ozoi laag. „Veel meer gevallen va blindheid, huidkanker en ir fectieziekten door verminderc weerstand. De organisme i zee, het eerste begin van c voedselketen, sterft, gewasse verdrogen." Het gat in de ozonlaag bove Antarctica bleek dit jaar te zij gekrompen tot het niveau va 1986 en 1984. Vorig jaar was h< gat groter (zo groot als de V! en had dezelfde omvang als i Minister Nijpels. - FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GUl HET AANTAL particuliere be and groeit razendsnel. In de twaalf tot dertienduizend mer een groeiend aantal zich bezit teiten. Tot nu toe heeft de Nederlar fenomeen besteed. Het I "oog in het vaandel heeft sta, een van de vele activiteiten in dat. Minister Korthals Altes van lukkig met de gang van zaken werk amper aam In zijn ogen i 'iculieren vervolgens initiatiev yan zijn stelling verwijst hij na< anden heeft Nederland verh 'unctionarissen in overheidsdit fo J za' we' 20 ziin- ^aar ve ers kunnen nu eenmaal niet i oen aangevoerd. Dat is geen c iolrtSter van Justitie mag wore tnt öat hii bijvoorbeeld oog -„ name van de activiteiten v wo van die gevaren is bic in Iaam 'n de vakgroep bes ririoK Een onderzoek hee ni-,nonderd ex-politiemensen na! ?erin9 aantal nog actievi ben een nevenbaan in de pe rion31 is een zeer kwalijke on son verwacht dat hij een stril 0 ^werkzaamheden die norm hü are Poütie-agent heeft bijvc JL °0r z'in bijbaan best zou V wnrH?y waar in Nederland weinig°ovfreSpr0n9en' 20 blijk Onderzoeker Hoogenboom DD|i,Tei?Hercheur zich steeds Dit L- i doet niet alleen aan Werknemers" '0t üith°"in9 Va PoStknperZOeksresul,aten zij Wakin moe' snel worden dK|ngsfunctionaris wel en vo.

de Stem | 1988 | | pagina 2