B.V. jeen erhoud Sloop Pays-Bas: buren denderen hun bed uit Sluis en Aardenburg betalen niet mee aan behoud Ledel Buurtclub Westdorpe gepikeerd om komst woonwagens in straat fETHOUDER TERNEUZEN: SLECHTS PLAATS VOOR ÉÉN GOLFSLAGBAD 100Ï, Girls talk 320.320.88 Kaarters bridge-nacht van Axel trotseren tijd en vermoeidheid LEASING CENTRUM TOT 125% IIEUW.'Ï 120.330.84 IEUW! 20.322.99 JANSEN b.v. CDA-VOORZITTER HOUDT PLEIDOOI VOOR BEHEERSSTICHTING OOSTBURGS THEATER hypotheken) rERNEUZEN - Het plan voor een elk-weer-voorziening bij Breskens en de pretparkplannen van de Tol- irug Exploitatiemaatschappij voor le veerhaventerreinen in Perkpol- ler en Breskens kunnen de ijskast wery ien+Deuren IRABANT NE 22 06- kletsen met z'n tienen opl.: lerneuzen ïoet MAANDAG 17 OKTOBER 1988 Gezellig Vrouwenbond jtoch betalen KRITIEK OP GEMEENTEBESTUUR 'Onbegrijpelijk' Hoorzitting 50 ct. pirt Geld Belangstelling Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oostertwut Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 bndsrepubliek. 21 57/30 33. lir, zat. 9.00-14.00 uur) 'Pretparkplannen ijskast in' Van onze verslaggever Dit meent de Terneuzense recreatiewe thouder J. van Rooijen. De bestuurder jgaat ervan uit dat er in Zeeuwsch-Vlaan deren slechts ruimte is voor één groot schalige zwembad-accommodatie, die [naar alle waarschijnlijkheid wordt ge bouwd op de plaats van het huidige open- luchtbad in Terneuzen. of ramen en deuren huis; stijlvol en o ze onderhoudsvrij en u tijd en geld. eheel vrijblijvend j het Weru vakbedrijf over ;re doordachte nkunststofzjjn kwaliteiten! en Zn, IV. \j)L'llitk'WL'}> 10 |5 RM Ruvplwn fovincienummer voor en van liendinnen en relaties op korte afstand! Tje eigen dialect. 0.50 p.m. n en rmin. 50 cent per minuut EERLEN, MAASTRICHT. 33, 6400 VC Heerlen of bel 045- Van Rooijen verwacht dat Terneuzen, dankzij de recente ontwikkelingen op toeristisch-re- creatief gebied, een goede kans maakt om in het nieuwe toeristisch-recreatief beleidsplan van het ministerie van Economische Zaken aange merkt wordt als een speerpunt. Dit naast Cad- zand, dat in het huidige plan als speerpunt wordt aangeduid. Het huidige plan loopt eind 1989 af en de Ter neuzense wethouder voorziet een reële kans voor Terneuzen om in het nieuwe vierjarenplan extra aandacht te krijgen. „In het verleden lag de aandacht in Terneu zen grotendeels op de industriële ontwikkeling van de stad en de woonfunctie. Een betere aan wending van onze toeristische potentie is een doel voor de nabije toekomst. Het feit dat er nu nieuwe initiatieven ontplooid worden, zoals het plan voor de innovatie van de Scheldeboule- vard, het Stuvezandecomplex en het golfslag- bad, getuigt van de mogelijkheden," aldus van Rooijen. De recreatiewethouder sluit niet uit dat als Terneuzen een grotere rol op toeristisch gebied gaat opeisen, dit in de regio zal leiden tot tegen stand. „Die zal er zeker komen, maar als we bij voorbeeld naar het golfslagbad kijken, dan moet een ieder toch concluderen dat er, voor derge lijke voorzieningen, in de regio slechts plaats is voor ééa Het is dan best jammer voor andere gemeenten." De Oostburgse wethouder J. de Vries blijft, ondanks de vergevorderde plannen in Terneu zen, toch nog hopen op een elk-weer-voorzie ning aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. „We richten ons hier toch op een heel andere doel groep. Naast de eigen bevolking moeten we re kening houden met de verblijfstoeristen. Dat ligt in Terneuzen wel iets anders. Nee, ondanks alle ontwikkelingen in de buurgemeente, blijft het overleg met de drie campingondernemers, die eventueel een dergelijke elk-weer-voorzie ning zouden kunnen opzetten in Breskens, open," verduidelijkte De Vries. Begin november gaan gemeente en ondernemers weer om de ta fel zitten. De plannen om de veerhaven van Breskens om te toveren tot een grote toeristische attractie ziet De Vries nog niet een-twee-drie gebeuren. Ook burgemeester A. Kessen van Hontenisse niet. „Die plannen waren nog erg vaag. Het zou natuurlijk mooi zijn als er een pretparkachtige voorziening in Perkpolder kwam, maar dan moet er eerst wel een WOV komen. Terneuzen hoeft daar echt niet op te wachten. Dat er voor een dergelijke voorziening in Zeeuwsch-Vlaan deren slechts beperkte ruimte is, daarin heeft Van Rooijen overigens gelijk," aldus Kessen. Terneuzen als nieuw toeristisch speerpunt acht Kessen evenwel 'weinig realistisch'. Van onze correspondente AXEL - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in cultureel centrum De Halle in Axel een voor Zeeuwsch-Vlaanderen unieke bridgemara- thon gehouden. De Axelse bridgeclub had op verzoek van vele leden het initiatief genomen voor het evenement, omdat in andere provincies zoals Noord-Brabant en Noord-Hol land, zulke toernooien regelmatig worden gehouden. Club-voorman W. Scheele nam contact op met W. van de Berg uit Zierikzee om als wedstrijdleider op te treden en al gauw raakten de organisatoren in de ban van dit evenement, dat de naam 'De nacht van Axel' kreeg. Er werden uitnodigingen naar verschillende bridgeclubs in den lande gestuurd. Vrijdag om 20.00 uur klonk het startsein voor deze nachtwedstrijd. Veertig paren begonnen aan de slijta geslag. Er moest tot de volgende morgen 08.00 uur wor den doorgespeeld. Er werd top-integraal gespeeld, een term die aangeeft dat de kans om te winnen voor de spelers voor ieder gelijk is. „Een nacht volhouden kan, omdat kaartspelen zo ge zellig is," aldus W. van den Berg. „Het is vaak als men thuis speelt zo, dat er van allerlei verplichtingen voor de volgende dag zijn, zoals weer vroeg uit de veren voor het werk, die het spel tegenhouden. Het liefst zou men doorgaan. Nu, dat kan hier. Zo rond 03.00 uur krijgt men wel een zwak moment, maar terzijde ge staan door vrijwillige assistenten worden de spelers op krachten gehouden met koffie, soep en broodjes. En gezellig was het. De mensen hadden het reuze naar hun zin," zei Scheele na afloop. Er was niet één afval ler. Zelfs bleef men nog wat napraten aan de bar in De Halle. „Dit is zeker voor herhaling vatbaar," conclu deerde W. Scheele. Uitslag: 1. heren Bregonje-van Geel, 2. mevrouw Biesbroeck-de heer De Jonge, 3. mevrouw Bruijns-de heer Koopman, 4. echtpaar Van Dorsselaer, 5. heren Patenier-Markovic. [Van onze verslaggever ERNEUZEN - De ge meente Terneuzen kan als- Inog dik 480 gulden betalen laan de Vrouwenbond FNV. Raad van State heeft |deze week de Vrouwenbond i het gelijk gesteld in een aak tegen de gemeente. iDe Terneuzense afdeling van de Vrouwenbond FNV had in Ï1986 drie thema-avonden geor ganiseerd rond het thema 'Ge- idszorg' en had bij de (gemeente aangeklopt voor sub- lsidie. Het subsidieverzoek van de Vrouwenbond werd door de ge- |meente -onterecht, zo nu t- afgewezen. De bond (diende daarop een bezwaar schrift in, dat door de gemeente ook ongegrond verklaard werd. De Raad van State meent dat dit op onterechte gronden ge daan is en besloot dat de ge meente Terneuzen alsnog de subsidie voor de activiteiten moest betalen. De procedurekosten van 253 Sulden, waarvoor de Vrouwen- tand een rekening bezorgde bij tó stadhuis, worden evenwel met door Terneuzen betaald. Gelet op de uitspraak zijn dat tosten voor de Vrouwenbond", ildushet Terneuzense college. ^ADVERTENTIE) gedlpl. orthopedisch *ch oen technicus GESPECIALISEERD IN ItWIZriMI Mmmr "i spért- Van onze verslaggever WESTDORPE - Het bestuur van de buurtvereniging Bern- hardstraat uit Westdorpe is gepikeerd over de wijze waarop het Sasse gemeentebestuur de herschikking van de woonwagenlocaties tot nu toe heeft aangepakt. Volgens voorzitter B. Franse van de buurtvereniging is er in het dijkdorp 'grote onrust' ont staan, nadat de Westdorpena- ren uit de krant vernomen hadden dat het Sasse college een woonwagencentrum wil inrichten aan de kop van de Bernhardstraat. „Het is onbegrijpelijk dat het gemeentebestuur wel gesprek ken heeft gevoerd met de be woners van het Sasse woonwa gencentrum, die nota bene niet uit Sas wegwillen, en niet met de bewoners van Zandstraat en Westdorpe waar twee nieuwe centra moeten komen. Daar zijn we zeer gepikeerd over," voerde Franse zondag aan. Ook voor de hoorzittingen, die 24 en 25 oktober in Zand straat en Westdorpe worden gehouden, hebben de diverse belangenorganisaties in de twee dorpen niets officieels vernomen. „Ook dat kunnen we in de krant lezen," bena drukte Franse. Eens hotel PaysrBas, nu slechts een groot gat. FOTO WIM KOOYMAN OflgeSChikt Teteringsedijk 60, Breda 076-148168. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Zaterdag ochtend konden de bewo ners van de Terneuzense binnenstad uitslapen op hun vrije dag wel vergeten. Medewerkers van Kegels Sloop en Milieutechniek bv begonnen om half acht al met zwaar ma terieel aan de sloop van de res tanten van het eens roem ruchte Hotel Pays-Bas. Tegen de middag was het massieve gebouw uit het begin van deze eeuw gereduceerd tot een grote puinhoop. Vrijdag hadden de slopers voorzichtig het betonnen dak van het pand gelicht, de muren van de bovenste verdieping ge sloopt en het dak in zijn geheel een verdieping lager op het puin laten rusten. Het weekeindkarwei be helsde de vewrijdering van het zware dak en de sloop van de nog overeind staande muren. Met een zware grijpkraan werd het dak van de puinres- ten gesleept en op het terrein waar enkele dagen geleden nog hobbyhuis Vermast en café Neutraal stonden, gedepo neerd. Vervolgens richtten de slo pers, onder grote publieke be langstelling, hun aandacht op de rechtopstaande muren. Bin nen enkele uren lagen die ook horizontaal en werd alvast be gonnen met de sloop van het dak van het laatstovergebleven deel van het hotel, dat later door de hotelier werd bijge bouwd. Aangezien de sloopwerk zaamheden voorspoedig vor derden, kon de bovenste ver dieping van dit pand verwij derd worden. In belendende ge bouwen, waaronder het kan toor van De Stem, konden men sen ervaren wat kleinschalige aardbevingen teweeg kunnen brengen. Vandaag, maandag, worden de restanten van het hotel overgebracht naar de stort plaats in de Terneuzense Koe- gorspolder. Volgens de voorzitter van de Westdorpse buurtvereniging is de locatie aan de Bernhard straat om verschillende rede nen ongeschikt om in aanmer king te komen als woonwagen centrum. „Een van de argu menten die het Sasse gemeen tebestuur gebruikt om het kamp in Sas op te heffen, is dat er te veel geluidsoverlast is. Welnu, aan de Bernhardstraat is die geluidsoverlast even erg. Als er gesproken wordt over zonering, dan blijkt dat de Westdorpse locatie net zo dicht bij de fabrieken ligt als het huidige centrum," zegt de voor zitter van de buurtvereniging. Franse, die zaterdag over legde met de rest van het be stuur, meent voorts dat de lo catie uit oogpunt van de wel stand ook niet door de beugel kan. „Het aanzicht van het dorp wordt met een centrum volledig teniet gedaan. Onbe grijpelijk dat wethouder Mar- quinie daar geen oog voor heeft. Als hij daadwerkelijk het Sasse centrum wil ver plaatsen, dan lijkt het ons geen slecht idee om een centrum in te richten op het Kanaaleiland in Sas. Dat zou de gemeente et telijke tonnen besparen aan in frastructurele maatregelen. De kampbewoners kunnen dan gebruik maken van de facili teiten van de tennisclub en als ze helemaal in hoge nood zit ten, kunnen ze altijd nog bij de wethouder zelf aankloppen," stelde Franse. De Westdorpenaren willen al vorens actie te ondernemen te gen de mogelijke komst van het centrum naar Westdorpe, de hoorzitting in zaal Concordia volgende week afwachten. „Een zaak mag echter duidelijk zijn. Ook wij zijn tegen de loca tie aan de Bernhardstraat. Bo vendien voelen de dorpelingen er niets voor om in de toekomst sociale controle te gaan uitoe fenen op de kampbewoners. Dat is ook de opzet van het ge meentebestuur, maar daar be danken we toch mooi voor." f CULTUURBELEID |®i de West-Zeeuws- aamse gemeenten Oost- urg, Sluis en Aardenburg pikeert nog in het em- "yonale stadium. Voorals- i °S ziet het er niet naar uit at daar verandering in zal °men. De gemeentebe- ■tuurders tonen hun ^akte op dit gebied door a toekomstig beleid op te angen aan de beschik- aarheid van een gebouw aar kunst uitgeoefend en "Wreven kan worden. Wie ?®st of cultuur in West- uwsch-Vlaanderen Jï' s^°°^ onherroepelijk .pet Ledeltheater. Dat Ltn °°k zaterdae weer in C tburgse gemeen- lklPS?entrum waar, in kader van de drie- kunstmanifestatie lïTPjt' kunstenaars, be- Ef.i den, politici en iswieentebestuurdersdis- cussieerden over het cul tuurbeleid in de regio, of liever het ontbreken ervan. Door Conny van Gremberghe DE AXELSE galeriehouder R. Bellemans was door het organisatiecomité Breeduit uitgenodigd om de forum discussie aan te zwengelen. Voor de -in kunst- en be stuurlijke kringen - om streden Axelaar van Belgi sche origine dé gelegenheid om het provinciale cultuur beleid van gedeputeerde G. de Vries - Hommes, lid van het forum, te bekritiseren en zichzelf op te werpen als de culturele motor van de regio. Bellemans voer uit tegen de ge deputeerde door te stellen dat het beter zou zijn om het pro vinciale cultuurbeleid in han den te leggen van bekwame ambtenaren, in plaats van be stuurders zonder kennis van zaken. De Axelaar stelde dat bestuurders - provinciaal zo wel als lokaal - alleen de gel den voor een cultuurbeleid be schikbaar moeten stellen en dat de kundige ambtenaren zorg moeten dragen voor de be steding van de middelen. De galeriehouder toonde zich voorstander van het verplaat sen van de regionale bestuurs zetel naar Zeeuwsch-Vlaande ren, omdat daar minder pro vinciaal gedacht zou worden dan in Middelburg, door Belle mans schamper getypeerd als 'een provinciaal stadje waar een theater schouwburg ge noemd wordt.' Ook het voornemen van het provinciebestuur om te begin nen met zes kunstuitleenpro- WillStGn jecten in de provincie werd door Bellemans -met het oog op mogelijke eigen inkomsten derving - bekritiseerd. zelligheid' - en veegde vervol gens de vloer aan met de argu menten van de eigengereide in leider. „De overheid heeft toch een wat bredere taak dan al leen maar geld doorsluizen. Ons kunstbeleid is er op gericht om ook de mensen met wat smallere beurzen in contact te brengen met de kunst in het Zeeuwse. Om die reden starten we ook onze kunstuitleen," voerde zij aan. Mevrouw De Vries beves tigde Bellemans' eigen uit spraak - 'als ik aan het werk ben, verdwwijnt gelijk de ge- 1 Bellemans werd door mevrouw De Vries nog meer op zijn nummer gezet toen zij aan voerde dat het voor kunste naars zo moeilijk is om 'aan de bak' te komen, omdat de gale riehouders zulke vette winsten maken op het werk van begin nende kunstenaars. „Ik vind ook dat die tien procent die kunstenaars krijgen voor het uitlenen van werken een schijntje is, het zou hoger moe ten zijn, maar we sluiten het niet uit dat dit op termijn hoger kan uitvallen," aldus gedepu teerde De Vries. Via een uitvoerige omweg werd op een gegeven moment door CDA-voorzitter West- Zeeuwsch-Vlaanderen R. Ja cobs de kwestie van het Ledel theater in Oostburg aangesne den. Jacobs hield forumlid bur- gemester J. Kruize voor dat de kwestie Ledel dreigde te ont aarden in een heen-en-weer gedoe. Verkopen, houden, ver kopen, houden. Hij wilde van de burgemeester vernemen wat nu het plan was. Kruize liet zich daar niet over uit, maar schetste de problemen van het gemeentebestuur. „We zitten in een spanningsveld tussen gel den voor kunstuitoefening vrij te maken of onze gelden aan te wenden voor het onderhoud en exploitatie van gebouwen waarin deze plaats moeten vin den. De worst die ons nu door de Rabobank - die het gebouw kopen wil - wordt voorgehou den is niet de issue," bena drukte Kruize. De gemeente Oostburg mag met het Ledel doen wat het wil. Dat lieten wethouder A. Key- mel - Cambier van Aarden- burg en PvdA-raadslid J, Bo gaard uit Sluis duidelijk blij ken. „De gemeente Oostburg moet er niet op rekenen dat wij geld gaan uittrekken om het Ledeltheater te behouden. Dat is een zaak van Oostburg. Als ze willen beschikken over een grote ruimte, dan kunnen ze ook altijd nog naar het Hof van Eede uitwijken, dat is voor ons geen probleem," voerde wet houder Keymel aan. Ook Jacobs zijn ballonnetje om een stichting in het leven te roepen, die met behulp van het bedrijfsleven zorg zou dragen voor exploitatie en program mering van het Ledeltheater, vond bij de bestuurders weinig weerklank. De culturele manifestatie in Oostburg trok de afgelopen da gen een redelijke publieke be langstelling. Vrijdagavond kwamen circa zeventig mensen luisteren naar de gedichten van een groep amateurpoëten. De eenakters van de toneelvereni ging 'De Waterlanders' uit Wa terlandkerkje lokten zondag evenveel mensen naar Den Hoekzak.

de Stem | 1988 | | pagina 7