ITDEK DE [SCHILLEN DE STEM Droomstart zet HVV '24 op rozen 'We zijn zo scherp als een scheermes' tcmssaffiiii ORANJE ZAL IN MÜNCHEN EEN GROTE FUIK VORMEN KNVB wacht keuring AC Milan af Witschge en Rutten debutanten in Oranje-selectie Als leasen je Hef is Ook Duits elftal schiet met scherp I Dreun I derg6Vo1^. ™mdat Van MAANDAG 17 OKTOBER 1988 NOORDWIJK - Zonder Ruud Gullit vliegt het Nederlands elftal vanmorgen naar München. Fuik los Koniuszek KB' - GEDRAG DUITSERS MOTIVEERT VAN BREUKELEN EN WOUTERS Hekel Scherp Reacties V ST. JANSTEEN Café't Centrum - 14 u. vleesprijskaarting. HULST Club CD - Schilderijen van Giorgio Rubino. Geop. dag. vanaf 11.30 u. (t/m 19 okt.). DeSter - Schilderijenexposi- tie Merde(tot10nov.). SAS VAN GENT Bibliotheek - Overzichtsten. toonstelling van werk van de beeldhouwer Camiel van Grern- berghe. Tijd. openingstijden (t/m 17 okt.). TERNEUZEN Galerie Trouvaille - Schilde, rijen en gemengde technieken van Jan Verschoore. Geop. tijd. winkeluren. ma. gesl. (t/m 30 okt). Stadhuis - Aquarellenen schilderijen van Michiel War broek. Geop. tijd. werkd. (t/m 21 okt.). VLISSINGEN Galerie Bellamy 19 - Werk van Liliane Vertessen. (t/m 26 okt.). Veerboot Juliana - Lithogra fieën van Theo Jordans (tot 1 nov.). ANTWERPEN Scheepvaartmuseum - An- tarticatentoonstelling. Geop. dag. 10-17 u. (tot 13 nov.). Oplossing cryptogram van zaterdag s-s-m-b zichtbaar e-h-a-t-o onaantrekkelyk -d-a-es-a-o keukenpiet-port -r-p-g-n-u-l-s- kardeel-kraken 1-o-n-an-t- -e-breinaald kuil-r-d-a- -r-etaleur- -i—m-a-r—d— onderlosser -g-n- Gmnekenweg 21. Breda. Telefoon: 076 - 222100 Bosman vervangt Gullit poor Ted van Leeuwen Of Gullit wel of niet alsnog naar München reist om zich als 'non-playing-captain' bij het team te voegen, is onbe langrijk. Hij zal niet spelen en vervangen worden door John Bosman. Wel heb ik Gullit, geblesseerd of niet, er graag bij", aldus Li- bregts. „Ruud is de captain. Hij heeft een grote inbreng, ook buiten het veld". De bonds coach had zondag een telefo nisch onderhoud met de ster speler, maar wilde er niet veel meer over vertellen dan dat hij wil vasthouden aan een test op dinsdag. „Als we willen", zei Libregts in Noordwijk, „kunnen we eisen dat Gullit bij Oranje op draaft. Ook als hij niet kan spelen. Maar dat heeft weinig zin". De logische vervanger heet John Bosman. De voorma lige Ajacied die thans voor KV Mechelen speelt, had in de oefenwedstrijd tegen Quick Boys (12-1) al de rol van Gullit toebedeeld gekregen en speelde sterk. Bovendien maakte hij vijf treffers. Werden in het verleden wed strijdjes tegem amateurs nog weieens moeizame affaires, te gen zaterdageersteklasser Quick Boys, dat twee weken geleden bijna Fortuna uit de beker schoot, trof een gretig Oranje liefst twaalf keer de roos. De felheid waarmee de bal in het net achter de Kat- wijkse keeper Tom van der Niet werd gejaagd en de ge makkelijke wijze waarop de spelers elkaar wisten te vinden, duiden op een hoge concurren tie in een ingespeeld elftal. Bosman speelde opmerkelijk geïnspireerd, Kieft opvallend lusteloos. Alsof ze gehoord hadden dat de één zou spelen en de ander niet. Bosman: „Nee, er is niks gezegd door Li bregts, maar de posities waren wel duidelijk natuurlijk. Ik speelde op het plekkie van Gul lit". Kieft verving in het oefen- wedstrijdje als vooruitgescho ven spits Van Basten (die in München speelt) en Bosman vertolkte Gullits rol. „Ik reken nergens op. Ik wacht wel af", deed Bosman nuchter. Duidelijk werd dat Libregts op het veld van het Olympia-sta- dion, waar de Bondsrepubliek al vijftien jaar geen wedstrijd verloor, een enorme fuik wil oprichten. Oranje zal spelen met twee voorstoppers. Zater dag waren dat Koot en Rutten, woensdag zijn dat Rijkaard en Van Tiggelen. De vleugelbacks Van Aerle en Silooy fungeren als verkapte middenvelders. Wouters wordt de controle rende man op het middenveld. Op links heeft Libregts Hen- drie Krüzen, tegen Wales nog in de basis, laten vallen. Om de reserve van PSV te vervangen, heeft Libregts twee opties. Of hij kiest voor een aanvallend patroon en stelt Rob Witschge op. Erwin Koeman wordt dan verdedigende middenvelder. Hij kan ook Koeman aanval lende middenvelder maken en in dat geval voor Sonny Silooy als linksback kiezen, die het EK vanwege een oogblessure moest missen. Gezien zijn uitspraak 'vooraf teken ik voor een gelijk spel', zal de bondscoach wel voor de laatste mogelijkheid kiezen. „Want", zo zegt Libregts, „je mag deze wedstrijd niet verge lijken met die van Hamburg. Dit is een wedstrijd in een cy clus. Toen moest er gewonnen worden. Bovendien, wedstrij den tegen Duitsers, dat is im mer so eine sache". Johnny Bosman (geheel rechts) maakt zijn vijfde doelpunt voor Oranje in het oefenduel tegen Quick Boys. - totoanp (ADVERTENTIE) Specialist in: loopschoenen en -kleding niiiiuenrui/uii n nwiiiifantfirvriby HAAGDIJK 250-BREDA TEL. 076-221561 QUICK BOYS-NEDERLAND 1- 12. 10. Ronald Koeman 0-1, 12. en 14. Kieft 0-2 en 0-3, 21. en 26. Bos man 0-4 en 0-5, 31. en 37. Rob Witschge 0-6 en 0-7, 47. Van Duijn 1-7,49. Bosman 1-8,60. Erwin Koe man 1-9, 65. Kieft 1-10, 67. en 74. Bosman 1-11 en 1-12. Scheidsrech ter: Hobé. Toeschouwers: 4.500. NEDERLAND: Van Breukelen (Hiele); Rutten, Ronald Koeman (Winter) en Koot; Van Aerle, Wou ters (Blattler) en Erwin Koeman; Vanenburg, Bosman, Kieft en Rob Witschge (Krüzen). VERVOLG VAN PAGINA 1 Huijbregts benadrukte dat de KNVB vandaag geen extra stappen neemt om Gullit los te weken. „Dat zou tegen de af spraken zijn en de relatie met Milan verstoren. Het enige wat er maandag gebeurt, is dat er aan het eind van de dag contact is tussen ons en Gullit. Mocht hij om een of andere reden op Milanello toch goedgekeurd worden, dan halen we hem graag op. Meer doen we niet". Bij Milan liet trainer Arrigo Sacchi geen misverstand be staan over zijn visie op de af faire: „Het is heel spijtig dat Rudi er in München niet bij kan zijn, maar zijn enkelbles sure moet rustig genezen. Vol gende week woensdag spelen we voor de Europacup tegen Rode Ster Belgrado. Die wed strijd is voor Milan belangrij ker dan Duitsland-Nederland en dus ook voor Gullit, want wij betalen hem. Door middel van extra training hopen we hem fit te krijgen. Mijn collega Libregts mag niet eens klagen. Hij heeft Gullit nog negentig minuten tegen Wales zien spe len, ik wacht al drie maanden op een Gullit die een volle wed strijd meedoet". Na de wedstrijd tegen Pesca- ra, waarin Frank Rijkaard door de hitte een vermoeide in druk maakte, relativeerde Marco van Basten de vrijwel zekere absentie van zijn club genoot. „Dit heeft er altijd al ingezeten, al had ik niet ver wacht dat hij niet eens mag gaan kijken naar de wedstrijd in München. Voor het elftal be tekent zijn afwezigheid na tuurlijk een verlies, maar het is niet onoverkomelijk. We spelen met elf man en Ruud is er daar normaal een van, niets meer en niets minder". Duidelijk is inmiddels wel, dat Gullit bij de clubleiding van Milan op zijn minst iets van zijn krediet verspeeld heeft. Bij Milan bestaat de in druk dat Gullit zich om het Ne derlands elftal drukker maakt dan om een hervatting van zijn werkzaamheden voor de Noorditalianen. Dat Gullit niet eens naar Muiichen mag afrei zen om er te gaan kijken naar de interland, is een teken van irritatie bij de Milanezen. Kortgeleden werd Gullit ook verboden in Eindhoven aanwe zig te zijn bij het af scheidsduel van Willy van de Kerkhof. ROTTACH-EGERN - Niet alleen Oranje schoot zater dag met scherp. Het Duitse nationale elftal overtrof za terdagmiddag de 12-1 van Katwijk met een 14-2 tegen SV Rottach-Egern. Een tegenvaller moest Franz Beckenauer een dag later in casseren. Zondagmorgen bleek Stefan Reuter van FC Bayern een spier gescheurd te hebben in het de duel met de amateurs en hij moest naar huis. Reuter, die rechtsback zou spelen, wordt in de selectie vervangen door de aanvankelijk gepas seerde Thomas Berthold van Hellas Verona. Met de andere in Italiaanse dienst spelende profs Voller, Brehme en Mat- thaeus meldde hij zich gister avond in het traininskamp aan de boorden van de Tegernsee, ruim vijftig kilometer van München. In het wedstrijdje tegen de amateurs hield Beckenbauer zijn licht gebleseerde Keulse spelers Hassler en Kohier aan de kant. Behalve Mill met zijn halve dozijn doelpunten viel Riedle op met vier treffers. Zijn Bremense ploeggenoot Hermann was de beste speler. Voor de hand ligt dat Bec kenbauer tegen Nederland speelt met: Illgner; Berthold, Fach, Kohier, Buchwald, Breh me; Hassler, Matthaus, Thon; Klinsmann en Voller. De oefenwedstrijd van de Duitsers werd overschaduwd door een ernstig ongeval vóór het eerste fluitsignaal, toen een podium met toeschouwers in elkaar zakte. Twee mensen werden zwaar gewond. SV ROTTACH EGERN-WEST- DUITSLAND 2-14. 1. MUI (straf schop) 0-1, 13. Hermann 0-2, 13. Riedle 0-3,17. MUI 0-4, 27. Tretten- hann 1-4, 30. MUI 1-5, 34. Fach 1-6, 35. Riedle 1-7,38. Mill 1-8,50. Klins mann 1-9,59. Riedle 1-10, 72. MUI 1- 11, 74. Pflüger 2-11, 78. Riedle 2-12, 85. Littbarski 2-13, 88. MUI 2-14. Toeschouwers: 2000. WeST-DUITSLAND: Mgner (Köpke); Fach (Herget); Buchwald en Schulz (Pflügler); Reuter, Rolff, Thon en Hermann; Klinsmann (Littbarski), Riedle en MUI. I Door Rinus Verberkmoes HULST - in een uiterst sportief duel heeft HW'24 I met 3-0 van het bezoekende IJzendijke gewonnen. Een I zege waarvoor de basis al na vier minuten was gelegd. Het scorebord wees toen na melijk 2-0 aan. Een voor- sprong die HVV'24 nauwe lijks meer hoefde te verde lgen, omdat IJzendijke aanvallend geen potten kon breken. Cat IJzendijke het moeilijk zou nijgen in het Hulsterse, was I vooraf bekend. Gelijk spelen J"erd zelfs al als 'winst' beti- Kla. Voorwaarde hiervoor was aat IJzendijke de poort op slot Nel4 Een uitgangspunt dat na wn minuut al naar de prullen mand verwezen kon worden. 1 want m die openingsminuut scoorde Peter van Eekelen 1-0 P een voorzet van Fred van ^uteren. De HW'24-aanvoer- i He beste man van het iio de maar voor het 'Nopen en deed dat ook. kreeg door deze te genvaller een fikse tik. Een m met gevolgen. Want was an°g "iet hersteld van de liiu i n scHade, de uiteinde- na out viel kort daar- ii,mi Blommaert was de Si van deze 'Tuur-uit- maart at reageerde Blom- Dan? de steekpass van volmÜ? d01yslagers om ver- Sens IJzendijke-doelman a - C- Ptm ri tt 1J zencüj ke-doelman jpai ^Kr'Jger het nakijken te raReq 'sjqoea pueq 'sjpm apfl j* u3u j Deze opening bleef niet zon- Cauteren nog over de IJzendij- ke-veste zag schieten en het schot van Dennis Rietjens via de paal naast zag zoeven, ver viel in vertragend voetbal. Een spellelje dat HW'24-coach Ri nus Zegers weinig beviel. „Het wordt tijd dat we weer eens wakker worden," voegde hij zijn manschappen toe Geen on terechte mededeling, want IJ zendijke nam het initiatief over. Zij het dat de IJzendijke- naren er aanvallend weinig mee deden. IJzendijke-trainer Pilaet was dan ook niet zo te vreden over zijn pupillen. „We weten totaal niet hoe en waar er gelopen moet worden. Daar bij was het duidelijk te merken dat er lange tijd te slap is ge traind," aldus de Philippine- naar, die zoals bekend onlangs Van de Velde opvolgde als coach van IJzendijke. Dat IJzendijke geen vuist kon maken bewees onder andere een man als Frank Neve. In een prima scoringspositie speelde hij de bal te ver vooruit, waar door HW'24-doelman Jean Pierre de Keyzer tijdig in kon grijpen. Hetzelfde deed IJzen- dijke-middenvelder Peter de Putter pal na de hervatting. Ook deze actieve blauw-witte middenvelder kende te weinig kracht om de HW'24-sluitpost te verschalken. Voor HW'24 was dit overi gens gelukkig, maar voor het publiek minder fraai. Want juist een tegentreffer had het duel onnieuw open kunnen breken. Temeer daar de roep 'tien' vanuit de beginfase al lang verstomd was. Een opti mistische kreet die verre van gehaald werd, omdat HW'24 verzuimde door te drukken. Het geheel leefde weer op weer toen in de 63e minuut Fred van Cauteren voor 3-0 tekende. Vanaf dat moment nam Van onze sportredactie NOORDWIJK - Ajax-aanvaller Rob Witschge en de Twentse verdediger Fred Rutten zijn de debutanten in de selectie van het Nederlands elf tal voor het WK-kwalificatieduel van woensdag tegen West-Duitsland. Naast Gullit, die wegens een blessure afhaakte, vielen zaterdag nog drie spelers af, de PSV-ers Koot en Krü zen en Blattler van Roda JC, op zijn beurt al de ver vanger van zijn clubgenoot Suvrijn. Krüzen stond in de laatste interland, een maand geleden tegen Wales, nog in de basis van Oranje. Libregts: „Hendrie is na die wedstrijd bij zijn club PSV niet meer aan de bak geweest. Ik denk dat hij vooral geestelijk niet klaar is voor de wedstrijd tegen de Duitsers". Voor Gullit is geen andere speler opgeroepen. Was hij niet afgevallen, dan waren er vanmorgen zeventien spelers naar München gevlogen. Behalve de Milanezen Van Basten en Rijkaard, waren zaterdag tegen Quick Boys Silooy en Van Tiggelen niet aanwezig. De juist per auto uit Parijs gearriveerde Silooy kwam nog net op tijd om vanuit de dug-out de aftrap te zien, Van Tiggelen bleef grieperig thuis. De selectie: doel: Van Breukelen (PSV) en Hiele (Feyenoord) defensie: Rijkaard (AC Milan), Van Tiggelen (Anderlecht), Ronald Koeman (PSV), Rutten (FC Twente) en Silooy (Racing Club de Paris); middenveld: Wouters en Winter (Ajax), Erwin Koeman (KV Mechelen), Van Aerle, Vanenburg en Kieft (PSV), Bosman (KV Mechelen), Van Basten en Gullit (AC Milan) en Rob Witschge (Ajax). Door Ted van Leeuwen NOORDWIJK - 'Ich hoffe dass du fucking stirbst'. Dit krakende wonder van internationaal taalgebruik werd gebezigd door Hans van Breukelen in zijn hoedanigheid als doelman van het Nederlands voetbalelftal. Chaos voor het IJzendijke- doel. Keeper Fred de Krijger en twee verdedigers weten op het laatste moment een doorgebroken HW24-speler te stoppen. De hoekschop wordt aan de Hulstenaren gegeven. - fotowimkooyman HW'24 het heft weer in han den. Tevens werd duidelijk dat het HW'24-geklaag over het missen van kansen op waar heid berust. De boodschap van de gewezen onderwijzer was bestemd voor Lothar Matthaeus, aanvoerder van het Duits elftal en erkend provocateur. En het gebeurde allemaal in het Volksparksta dion van Hamburg op de ge denkwaardige avond van de 21ste juni. „Wie dit aan de ontbijttafel leest, denkt natuurlijk 'hoe kun je zoiets zeggen'. Maar aan het ontbijt bestaat natuurlijk een ander spanningsveld dan op een voetbalveld", zegt de be trokkene bijna vier maanden later. „We stonden met 1-0 ach ter, Matthaeus stelde zich op dat moment weer eens aan. Mijn ontlading was een combi natie van teleurstelling en woede. Een ten onrechte toege kende penalty-tegen, net als in '74. Net als toen waren we beter en stonden we ten onrechte achter, het feit dat die Duitsers altijd goed wegkomen...". Van Breukelen had zijn vrouw beloofd het jammerlijke voorval nimmer meer te berde te brengen, maar voelt zich niet meer aan die afspraak gebon den, omdat Matthaeus de zaak in de media heeft opgerakeld. Van Breukelen: „Ik ben Mat thaeus onlangs op een sport- beurs in München tegengeko men. Hij had het nergens over en begon meteen over de wed strijd in oktober. Toen dacht ik nog, klasse van die jongen, hij is de zaak vergeten of heeft be grip. Maar ik begrijp nu wel waarom hij de zaak weer in de wereld roept. Hij is weer aan het provoceren, op een rel uit. Op deze manier probeert Lo thar Matthaeus de hele natie achter zich te krijgen. Ik vind dat typisch Duits. Vervelend is dat hij net doet alsof ik het over de Tweede Wereldoorlog gehad heeft, dat is niet zo". Aan 'typisch Duits' hebben de Nederlandse voetballers een hekel en die anti-gevoelens worden door Van Breukelen met graagte gevoed; wat dat betreft doet hij niet onder voor Matthaeus. De PSV-keeper vindt in zijn oud-plaatsgenoot uit Utrecht Jan Wouters een gemotiveerd mede-actievoer der. Het duo schudt de anti- Duitse gevoelens binnen de se lectie eens even flink op. Zij willen het na 'Hamburg' ont stane 'Het Is Bereikt-gevoel' de kop indrukken. „Dit soort dingen motiveert extra", zegt de Ajax-aanvoer- der. „Haten doe ik de Duitsers niet. Ik heb per definitie zelfs geen hekel aan Duitsers. Maar wel aan dat theatrale gedrag van die voetballers. Dat door rollen, die matennaaierij. Dat arrogante van ze. Als je met ze in de catacomben staat, loop je bijna tegen ze op, maar ze keu ren je nog geen blik waardig. Dat is nu misschien afgelopen, maar die arrogantie vergeet ik niet, daaraan erger ik me ge weldig. Die ergernis neem ik mee het veld in, een uitstekend motivatie-middel". Hans van Breukelen: „Ik lees voor mijn motivatie Duitse kranten. Kijken of ze lullige stukken schrijven, of er inter views in staan die me irriteren. Ook ik heb zo'n hekel aan de arrogante manier van opstellen van hen. In Hamburg nam ik ook de gevoelens van het on recht van 1974 mee het veld in, dat kan nu niet meer. Wel weer dat ze in Hamburg riepen dat ze ten onrechte verloren had den van ons. Ik erger me ook geweldig aan hun overdreven zelfvertrouwen na de 0-4 van Helsinki. Daar zijn ze toch goed in, zichzelf beter te praten. Dat Duitse gevoel: Alles in ons voordeel. Ik geloof dat het overslaat op de spelers. Twaalf goals in een oef en wedstrijdje tegen Quick Boys. Dat is nog nooit vertoond. We zijn zo scherp als een scheermes". „Het zijn de Duitsers zelf die ons door hun gedrag motive ren", vult Jan Wouters aan. „Maar we moeten wel oppassen dat Duitsers verslaan niet het doel is, waarvoor we in Mün chen zijn. Dat is: Ons voor de WK kwalificeren. Een gelijk spel is dan een mooi resultaat. Natuurlijk willen we wel win nen, maar ditmaal hoeft het niet met alle risico's van dien. Wat we in Hamburg bereikt hebben, moeten we van ons af zetten. Dit is een andere wed strijd. Sowieso, want toen wa ren wij degenen die revanche zochten, nu zijn de Duitsers dat". Wouters zegt zich verbaasd te hebben over de overtrokken reacties die in Nederland los kwamen na de overwinning van de 21ste juni. „De meeste mensen vonden die zege veel belangrijker dan de Europese titel. Toen ik van het EK terug kwam, kreeg ik een tekening aangeboden. Daaronder stond: 'Bedankt namens de mensen die de oorlog hebben meege maakt'. Nonsens! De spelers hebben de oorlog er nooit bijge haald. Nooit!" „De oorlog zegt ons niks. De jongens tegen wie wij voetbal len, hebben de oorlog ook niet meegemaakt. Van de hysteri sche vormen die de vreugde in Nederland aannam na onze overwinning op de Duitsers, ben ik geschrokken. Ik had nooit gedacht dat winnen van de Duitsers zoveel voor mensen kan betekenen. Ik vind het al lemaal wat overdreven. Maar aan de andere kant: Je houdt er wel rekening mee wat je men sen aandoet door woensdag te verliezen".

de Stem | 1988 | | pagina 11