Leider Chileense communisten vreest iedere dag weer voor zijn leven Gullit wet VEEL TOP Gölz wint opnieuw •DE STEM EXTRA VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 BANGLADESH en ook de hulpverleners was en is er alles aan gelegen goed in de publici teit te komen. Overduidelijk had iedereen ginds de instructie de mannen en vrouwen van de pers zoveel mogelijk terwille te zijn. We kregen zelfs korting op de hotelprijs. Hulpverlening over het water, een fotogeniek gegeven. Het Engelse Rode Kruis had drie weken geleden drie gemotori seerde rubberboten gestuurd. Ze hadden nog slechts drie keer gevaren, in de hoofdstad Dha ka. Drie keer met journalisten. 'Gooi nog eens een zak voedsel', was de kreet. De Japanse ca meraman had zijn shot nog niet. En kon het even later nog eens overgedaan worden, met de beroemde Bengaalse zonson dergang op de achtergrond? Projecten Andere maat De armsten MILAAN - Op de Cor Ronde van Lombardijt klassieke wielerseizoen; Landwinning Groots project Referendum Inschikkelijkheid Paramaribo (anp) Kansen voor Bangladesh Door Puck Hooglugt De Irakese helicopterpiloot was heel vriendelijk. In zijn gebro ken Engels nodigde hij ons har telijk uit om een vlucht met hulpgoederen mee te maken. Maar de Bengaalse autoriteiten dachten daar anders over. We mochten geen stap het vlieg veld op. Via de officiële persbe geleider, de heer Haque, kon den we twee dagen later mee. Nee, niet eerder. Dan ging er geen persvlucht. Het was een hele ervaring. Ruim een uur en dik tweehon derd kilometer verder landden we. In Chimari. Duizenden dorpelingen wachtten, netjes in carré. Een mooie ronde lan dingsplaats, van rode bakste nen, met een helgele H in het midden. Hier was al zes keer een helicopter geland. Met wat voedsel, maar vooral met jour nalisten. De man op zijn gympjes wist precies wat hij moest vertellen. Op de terugweg zagen we heel wat dorpjes en gehuchten waar ze kennelijk nog nooit een helicopter of een rubberboot hadden gezien. „Op korte termijn is er geen oplossing voor dit land", zucht met vele anderen de Nederlan der Aart van der Schans in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. „We kunnen slechts het niveau waarop de echte ellende begint, wat om hoog halen." Op langere termijn - „Zeg eind deze eeuw" - zien hij en anderen wel mogelijkheden. „Als iedereen maar wil." Te vaak worden plannen ge dwarsboomd door zoiets onwe zenlijks als macht en groot heidswaan. „De verantwoorde lijken willen vaak op geen en kele manier hun zeggenschap delen. Bovendien denken ze aan hun macht en aanzien ver plicht te zijn met vooral grote en grootscheepse plannen te komen. De haalbaarheid is lang niet altijd de norm bij de lancering ervan." Nederland hanteert in Bang ladesh de stap-voor-stap-tak- tiek. Het bouwt er polders. Met zo'n honderd miljoen hulp per jaar. Niks spectaculairs, niks groot-doen. Gewoon met door werken. „Als we kunnen door gaan, hebben we rond de eeuw wisseling Bangladesh zo bevei ligd dat het land zichzelf kan voeden. Zelfs als de groei van de bevolking doorgaat,,, zegt Van der Schans overtuigd. Geen pessimisme, geen trendy „het is hopeloos." Wel: „Ge woon aanpakken." Zeventig procent van de bijna 143.000 vierkante kilome ter die Bangladesh telt, is 'ge voelig voor overstromingen'. Daarvan is nu rond 15 procent effectief beschermd (cijfer We reldbank). Rond dertig procent van de gevoelige gebieden staat elk jaar onder water. Dit jaar overstroomde de vloedgolf de volle zeventig procent. Nog niet eerder gebeurd, later ook dan ooit, in een zeer zeldzame derde golf. Derde-Wereldman Van der Schans is 'geboren' bij de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers. Nu is hij teamleider bij de 'Early Implementation Pro jects' (snel te verwezenlijken projecten) in Bangladesh. De firma 'Eurocontrol', volle doch ter van Heidemij/Grontmij in Arnhem, heeft sinds 1978 in Bangladesh al rond zestig pro jecten uitgevoerd, in diverse vormen. Dat betekent dat in dit 'land zonder hoop' dankzij Ne derlands vernuft en Neder lands geld van 'ontwikkelings samenwerking' toch al rond 5000 km2 is ingepolderd. Zowat twintig projecten wachten op uitvoering. Bij de inpolderingen in Bang ladesh legt de financiële haal baarheid de grenzen aan. „Het is niet hetzelfde, werken voor een rijk land als Nederland en je inspannen voor een land als Bangladesh dat volledig afhan- kelijk is vanhet buitenland." De maat is anders. „Je moet hier afwegen welk belang je waarmee beschermt. Je gaat, om het duidelijk te maken, een opbrengst van ƒ0,001 niet be schermen met f 1.000." Dat be tekent dat de maatstaf van bij voorbeeld de Deltawerken in ons land niet te hanteren is in Bangladesh. „De Deltawerken betekenen voor Zeeland en Groningen een risico eens in de 4.000 jaar. Voor de Randstad is dat zelfs een kans op een over stroming in de 10.000 jaar. Wij hier zijn al blij met een risico beperking tot eens in de twin tig, vijfentwintig jaar." 'Eurocontrol' werkt nauw samen met de 'Bangladesh Wa ter Development Board' (BWDB, zeg maar rijkswater staat van Bangladesh). Een Van onze sportredactie goRAGNA/ ZEIST - Ruud Gullit is weer in actie ge-| weest. Gisteren speelde de; aanvoerder van het Neder lands elftal drie kwartier mee met zijn club AC Milan in een oefenwedstrijd tegen de amateurclub Soragna. AC Milan won het partijtje me 9-0 bij rust was het al 5-0. Gul lit scoorde, net als Van Basten zuidoosten. Die dam zal de enorme erosie - een meter kust per dag slibt er weg! - stoppen en door aanslibbing vlotweg 20.000 ha nieuw land opleve ren." Wat zo een aanwinst bete kent in een land dat 110 miljoen mensen moet herbergen op bijna 143.000 km2 min of meer bewoonbaar gebied, laat zich raden. In ons land delen 15 mil joen mensen ongeveer een- vierde van dat oppervlak. Een derde 'poot' van de 'Eurocontrol'-activiteiten is het 'Delta Development Project'. Dit concentreert zich in het zuidwesten, in de 'dode Delta' van Bangladesh. Alle drie deze projecten én het Sandwip-plan richten zich op de armsten van Bangladesh. Op de mensen die echt niets be zitten, de 'landlozen'. Zozeer zelfs dat de donorlanden op ini tiatief van Nederland de uit voering van het grootscheepse Sandwip-plan daarvan afhan kelijk hebben gesteld. 'Nee.' Hard en onwrikbaj 'Of jullie geven als regeringi garantie dat het project ingevuld met name en u tend met 'landlozen' of het ga helemaal niet door', stelden) geldschieters. Behalve Ne® land zijn dat in dit geval Z» den, Denemarken en Duitsland In Arnhem zegt project-® nager Ton Janssen: „Met 4 toewijzing van dit zogenaamd kash-land aan de armsten is i regering het formeel wel Het is zelfs wettelijk va legd dat het zo moet. Maar i j wettelijk vastleggen en s overheid garanderen dat i wet dan ook wordt uitgevoai zijn in dit land heel verscii lende zaken." De grondeigem ren, de uitbuiters in Dhaka zij: voor de overheden veel te ts langrijk dan dat ze dezen tege zich in zouden durven nema „Daarom moeten we blijvi vechten. Om alstublieft volga de wet te mogen en te kume handelen." Het Sandwip-p» jekt is voorlopig in de legd. In afwachting van een Ét slissing van de regering. Punten Door Jacques Eestermans De wedstrijd van de omstij dit jaar in de Ronde van li sluiting van de belangrijks de 82ste editie van de Rond| in stijl van een alleszins spi Daarvoor ontbreken er op he' km lange parkoers tusser Como en de Noorditaliaanse in dustriestad, met de venijnige Madonna del Ghisallo (754 mes ter), Valico di Esino Lario (1181 m.), Valico di Valcava (1336 m. en Colle di Valpiana (989 m.) ali de meest gevreesde hindernis sen, te veel topfiguren uit he| internationale prof peloton. Een beeld dat in Banglades goed voorbeeld van aangepaste aanpak vinden we in noordoos ten. De polders daar zijn zo om- dijkt dat de voornaamste oogst beschermd is. Tot in mei moet de polder droog blijven. Daarna mag het water komen. Gewoon over de dijken heen. De hoogte en zwaarte daarvan is aangepast. „Efficiënt genoeg. De kosten afgewogen tegen de baten. Zelfs als we rekening houden met tien procent schade tengevolge van de overstro mingen." Een ander voorbeeld van 'aanpassen' zijn de 'hoefijzer polders', meer westelijk. Daar bij wordt de bedijking aan een kant - stroomafwaarts - open gelaten. Gevolg is dat hoog wa ter de polder in kan lopen. „Als we de dijk geheel dicht zouden maken, zou dat teveel risico's betekenen voor het land even verderop." Een tweede activiteit in Bang ladesh van 'Eurocontrol' - een normaal zakelijke onderne- nog vaak te zien zal zijn. ming, die in nog tachtig andere landen actief is - is het 'Land Reclamation Project', een land winningsonderneming. De Ne derlander Koen van der Werff houdt er mede het roer recht. Doel van dit project is aan geslibd land aan de zuidooste lijke kuststrook - de 'levende delta' - in te polderen en zo snel mogelijk, binnen twee, drie jaar, bruikbaar te maken. Een polder is nu klaar en 'bemand' met voorheen landlozen. Twee polders zijn in uitvoering. In feite dienen deze drie pol ders als proefprojecten. Voor uitvoering (techniek) en invul ling (wie halen we hoe erbij?) van een kolossaal plan, de eer ste grootschalige opzet in Bangladesh. Het is enige tijd geleden aan Nederlandse brei nen - in eigen land een beetje 'uitgekeken' hebben ze in Bangladesh een mooie, nieuwe 'speeltuin gevonden' - ontspro ten: „We gaan een dam bouwen naar het eiland Sandwip, twin tig kilometer uit de kust in het exclusieve domeskledin CMSCA BLACKY-MISS l|J COLIfCTHIH CLASH Markt 4 Oosterhou.t tel Door Eric Vrijsen HIJ IS de levende legende van de Chileense commu nistische partij. Luis Guastavino, voormalig communistisch parlemen tariër. De Chileense auto riteiten beschouwen hem als het brein achter de aanslag op president Pino chet in september 1986. Weinig tegenstanders van het Chileense regime worden zo achterna gezeten als Guasta vino. Toch toont de commu nistische leider geen spoor van angst tijdens het twee uur durende gesprek dat ik samen met een Spaanse verslaggeef ster met hem kon voeren. De ontmoeting vond plaats 'er gens' in Santiago, in een ver trek waarvan de ramen wa ren gebarricadeerd met hou ten schotten en ijzeren staven. Luis Guastovino zou op straat onmiddellijk worden herkend. Hij is hoogblond, zijn huid is spierwit, hij is bijna een albino. Hoe slaagt hij erin uit de handen van de militaire politie te blijven? Guastavino: „Ik bedien me van veel methoden. Natuur lijk wandel ik nooit door de stad. Ik verplaats me alleen in steeds verschillende auto's. Mijn mensen weten me ver draaid goed te vermommen. Mijn haren worden geverfd, ik krijg snorren opgeplakt, ik moet watten achter mijn wangen stoppen. En uiteraard moet ik me regelmatig ver kleden. Ik heb een heel team van anonieme medewerkers die voor mij zorgen. Ik ben de tolk van een volk dat bereid is geschiedenis te schrijven. Ik kan dat zijn, omdat mensen mij helpen onder te duiken. Het hoofd van het militaire tribunaal in Santiago heeft vorige week gezegd dat er nieuw" bewijsmateriuaal te gen Guastavino is. Samen met Volodia Teitelboim (die even eens behoort tot de leiding van de communistische partij zou Guastavino het licht op groen hebben gezet voor de aanslag op 'Zijne Excellentie generaal Pinochet'. Wat is er waar van de beschuldigin gen? Guastavino: „Het is absurd te zeggen dat ik direct betrok ken was bij de aanslag. De militaire rechtbank verwijst naar een verklaring die ik medio 1986 in Cuba heb afge legd en waarin ik heb gezegd dat alle middelen van strijd De grote demonstraties in Chili betekenen nog niet dat de democratie terug is. - fotoap Angst om herkend te worden is in Chili nog veel voorkomend. tegen het regime geoorloofd zijn." Guastavino beschouwt de aanslag op Pinochet overigens wel als en strategisch juiste beslissing. „Pinochet is uniek. Als hij zou zijn gedood zou hij niet zomaar zijn vervangen door een andere tiran. Het is moei lijk je een andere dictator voor te stellen. Een Franco, een Somoza of een Pinochet wordt niet ieder moment ge boren." „Ieder verzet roept repres sie op. Door de aanslag op Pi nochet is de gewelddadige on derdrukking van het Chi leense volk ontegenzeggelijk toegenomen. De verzetsleiders moeten hun acties afwegen tegen de mogelijke gevolgen van hun daden op de korte en lange termijn. Het moment waarop de aanslag plaats vond, was een strategisch mo ment. 1986 was het jaar van de grote stakingen en protestda den. Het leek in veel opzichten een beslissend jaar te wor den." Guastavino wordt de 'grote vis' van de communistische partij genoemd. Zijn invloed op de werkende bevolking is groot. Miljoenen Chilenen za gen aanvankelijk weinig heil in het referendum dat door Pinochet was uitgeschreven. Ze aarzelden om zich in te schrijven als kiesgerechtig den, maar met name de op roepen van Guastavino heb ben ertoe geleid dat de bevol king zich massaal liet regi streren. Denkt Guastavino dat de militairen de uitslag van het referendum zullen accepte ren? „Signores! De vrijheid krijgt men niet door erom te vragen. De vrijheid moet be vochten worden. Het strij dende volk heeft Pinochet ge dwongen het referendum uit te schrijven. Voor Europea nen is het Chileense fascisme misschien moeilijk te begrij pen. In uw werelddeel denkt men nog steeds aan het fas cisme van 40 jaar geleden. Het actuele fascisme echter kiest andere methoden. Het ver bergt zijn ware gezicht achter een democratisch masker. Vergeet niet dat de wereld klein is geworden. Wat in Santiago gebeurt wordt bin nen enkele uren wereldkun dig gemaakt in Colombia, In donesia, in Barcelona en in Amsterdam... Ik hecht dan ook weinig geloof aan de ver klaringen van de Chileense autoriteiten die de zoge naamde toenadering van de oppositie zoeken. Ik geloof wel dat er een grote onenigheid is in de top van het leger. Vele hoge officieren - in de rang van commandant en kolonel - concluderen dat Pinochet hen regelrecht naar de catastrofe stuurt. Zij roeren zich echter niet, omdat het Chileense le ger gekenmerkt wordt door een rigide discipline." Hoe moeten de oppositie partij hierop reageren? Steu nen de communisten de moge lij ke onderhandelingen tussen de democraten en de legertop? Guastavino: „Het grote strui kelblok voor de democratie is Augusto Pinochet. Hij moet weg! Dat is de centrale doel stelling. Wij willen steun ge ven aan alle onderhandelin gen tussen democraten en le gerleiding, indien we daarmee het aftreden van Pinochet kunnen bespoedigen." De democraten kunnen hun onderhandelingspositie ver stevigen door het volk te mo biliseren, maar de christende mocraten en socialisten zijn beducht voor provocatie en hebben het volk juist opge roepen om niet de straat op te gaan. Guastavino: „Er zal minder democratie zijn als het volk niet de spreekbuis is van de strijd. Geen land ter wereld waar de vrijheid door iemand anders is bevochten dan door het volk. De afgelopen dagen is in alle steden van Chili ook gebleken, dat het volk on danks alle oproepen tot kalmte de straat opgaat. Pro vocaties moeten worden ver meden, maar het volk laat zich zijn historische daad niet afnemen." „Het regime gebruikt zijn propaganda om angst te zaaien onder de leiders van de oppositie. Vandaar dat de de mocratische leiders instucties geven die door het volk wor den genegeerd. Het volk neemt de juiste beslissing. Er zal bloed vloeien. Maar de weg die door het volk wordt bewandeld, is de kortste weg naar het einde van de terreur. Wij communisten willen evenals de christen-democra ten en de socialisten een orde lijke overgang naar de demo cratie. Maar dat betekent niet dat men de mobilisatie van het volk een halt kan toeroe pen. Een volk in aktie is een gigantische spier. Dat zien wij in de geschiedenis van de vol ken." Thans vraagt het volk om gerechtigheid. In de straten is te horen dat degenen die de mensenrechten hebben ge schonden, moeten worden ge straft. Vindt Guastavino dat de beulen en hun opdrachtge vers moeten worden veroor deeld? Ook als daardoor de onderhandelingen met de mi litairen worden bemoeilijkt? „Sommige willen de bloe dige terreur vergeten en wil len een pardon afkondigen. Wij zijn het daar niet mee eens. Wij willen een democra tie waar geen gevoelens van haat en wrok meer bestaan. Daarom is het niet alleen cor rect, maar ook gezond dat er recht wordt gesproken. Ook in dit opzicht dicteert het volk wat er moet gebeuren." Zijn eisen tot mobilisatie van het volk en zijn eis tot het voeren van processen tegen de folteraars, wil Guastavino in geen geval inslikken. Op an dere punten toont de commu nistische strijder echter een grote inschikkelijkheid. Hij verklaart zich voorstander van een 'Chileense perestroj ka'. Guastavino: „Het gaat er niet om nu al een toekomstige orde te formuleren. Er moet eerst democratie zijn. Wij communisten willen opgaan in de eenheid van de demo cratische krachten. Wij willen geen sectarisme, niemand is de exclusieve eigenaar van de waarheid. In plaats van het socialistische experiment dat Salvador Allende wilde reali seren, moet een democratisch experiment komen. Nieuwe politieke formules zijn nodig De tragedie van dit land is het overdreven ideologiseren Daarom moeten we ons zoveel mogelijk van onze ideologie" ontdoen. Een toekomstige re gering moet zijn basis vinden bij links, het centrum en wel licht bij democratisch rechts. Om limonade te drinken is het niet nodig revolutionaire koorts te hebben!" De ontwikkeling van Chili is een ladder. Wie de hoogste trede wil bereiken, moet eerst zorgen dat hij op de eerste trede staat. En die eerste trede is het vertrek van Pinochet. Al het andere is daaraan on dergeschikt. De top-drie in het FICP-klas- sement, Sean Kelly, Stever' Rooks en Adrie van der Poel! laten de laatste mogelijkheid NOVARRA (AFP/SID) Rolf Gölz, kopman uit de wielerploeg van Jan Raas heeft zijn topvorm voor de tweede keer in 48 uur be vestigd. Na de winst in Mi- laan-Turijn dinsdag, gingl de Westduitser donderdag i als eerste over de streep ir de Ronde van Piemont, eer rit over 196 kilometer in de omgeving van Novarra. Sinds half september behaalde' Gölz zijn vierde grote overwin- hing, na Parijs-Brussel, de Ronde van Ierland en Milaan- Turijn. Kwam hij dinsdag na eer ontsnapping alleen aan, twee dagen later was Gölz de snelste in een kopgroep van elf, die ns 120 kilometer was ontstaan. De Italiaan Bugno, winnaar ii 1986 van de Ronde van Pie- mont, de laatste voorberei dingswedstrijd op de Ronde van Lombareiije (zaterdag) Werd tweede. Uitslag: 1. Gölz (WD1) 196 kilome wr in 4 uur, 31 minuten en 6 seco" Mn, 2. Bugno (Ita), 3. Lietti (Ita) «jagnago (Ita), 5. Delion (Fra), van Lancker (Bel), 7. Dubois (Fra) Eemarciiand (Fra), 9. Duero uved) io. Robeet (Bel), allen zelfd- "10 als Gölz. Twee van de zeven koplo Pers, Rob Clerc en de Sov Jet-speler Valneris, hebbel 'n de tumultueus begonnei derde ronde van het we reldkampioenschap dam men in Paramaribo op hieuw winst laten aanteke hen. Zij hebben thans sa then de leiding. Rob Cler Afsloeg de Costaricaa Wallen, terwijl de jeugdig! Sovjet-grootmeester Valne, js iets te sterk was voor d ^inamer Alfaisie. Beide ebben nu vijf punten, hieer dan het achtervolgen quintet. ^-wereldkampioen Ton Sil kwam ook een pur Pe!J PP het leidende duo. 1 j P. Positioneel duel met Her v„ k vah der Zee kwam hij ni verder dan remise. „Ik had n, te voren rekening m< seriouden een punt aan hei

de Stem | 1988 | | pagina 6