chelen an CDA ialisme Actie politie breidt zich uit ALTERNATIEF HBO-RAAD VOOR STUDIEFINANCIERING: Kamer blijft tegen lager minimumloon Inslikken BINNENLAND PLANNEN IS KOSTEN 'Overheden hebben van Lekkerkerk weinig geleerd' DESTEMCOMMENTAAR Eman verwacht stroom terugkerende Arubanen Uitwijken naar Duitsland nekslag voor scheepsbouw I )e?eiyci nESTEM BINNENLAND VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 ALLEEN BEKEURING VOOR ERNSTIGE OVERTREDINGEN DEN HAAG - Studenten in het hoger onderwijs zouden gedurende de eerste twee jaar van hun studie een (basis)beurs van ongeveer 800 per maand moeten krijgen. Lichte stijging van oplage tijdschriften 'GEMISTE MILJARDEN-ORDER VAN HAL WAS LAATSTE KANS' Vrijstelling belasting voor personeel 'Mensen worden wolven voor elkaar' Autogordelcampagne in Brabant slaat aan Hals en Ruijsdael gestolen in Leerdam Aboriginals: Beatrix niet naar Australië Tandplan spoedig van start Meer banen in detailhandel het zich immers veroorloven zich te vergissen in een uni- versitaire carrière, zonder dat daarop later financiële reper cussies staan. Bovendien krijgen studen ten een extra prikkel om hun studie snel af te maken. Mjn. der lang studeren wordt, meer dan nu het geval is, beloond met minder financiële lasten voor de toekomst. Natuurlijk zijn er ook na delen verbonden aan het plan van de HBO-Raad. Studenten die nu geen lening hoeven aan te gaan, worden er een beetje de dupe van, omdat ook voor hen geldt dat ze met een hoge basisbeurs beginnen, waar van de omvang met de jaren minder wordt. Zij staan voor de keus: óf de 'extra' beurs uit de beginjaren van hun studie tegen een aantrekkelijke rente op een spaarrekening zetten of het geld meteen op maken om later, harder dan nu het geval is, bij hun ouders te moeten aankloppen. Het ministerie van Onder wijs ziet vooral moeilijkheden bij de invoering en het gevaar dat de hoge basisbeurs 'pseu- do-studenten' zal aantrekken: jonge werklozen die, als het kabinet zijn zin krijgt, een 'kale' uitkering van 717 per maand plus een eventuele omschoolpremie ontvangen. Maar die problemen, die vooral op het uitvoerende vlak liggen, zouden er niet toe mogen leiden dat het HBO- plan al op voorhand als „leuk, maar niet haalbaar" wordt afgewezen. Want daarvoor lijkt deze op zich eenvoudige boekhouderstruc toch teveel voordeel op te leveren. r het christelijke apect van de invloed meer heeft op hun bin- id. Eenmaal lid is voor hen de titeit van ondergeschikt belang, kste motief om lid van de bond materiële belangenbehartiging >p het individu gericht (67 pro- otieven scoren een stuk lager: nt wordt lid omdat de CFO zegt t zwakke groepen en nog eens 12 e stap uit levensbeschouwlijke derheid van dg léden is het niet eels (33 procent) duidelijk 'wat de oet of bereikt. Vrouwen en jon- lat de bond te weinig voor hun lit. ïoorde klacht is dat bondsmede- finig openstaan voor de wereld leven. Die geloven vaak dat ze den genomen. de leden heeft ooit eens gebruik "e individuele diensten van de de vijf leden waren daar echter >ij een aantal instellingen de me an ongeorganiseerden. De meer- blijkt nog nooit van de CFO te ld. Vooral in vergelijking met de vaKabo komt de CFO er slecht CFO-top dus nog heel wat werk Echter niet meer voor De Jong. ndjaar af. in e- n: m r- it- :n' d'. ït- en s- dirigisme als nieuwe dicta tuur. Socialisme faalt. De nieuwe meent blijkt niet te scheppen. Er zit bovendien een ad dertje onder het gras. Marx: 'produktie leidt tot vernieti ging van de natuur'. Met an dere woorden: het herstel van de meent is een herstel met een ander uitgangspunt. Niet het gebruik van de aarde staat voorop. Vergemeensch- appelijken van de produktie komt neer op verbruik van de middelen. Zowel Locke als Marx is voorstander van de oude na tuurtoestand. Hun wegen om die al denkend te hervinden, lopen nogal uiteen. Na ruime praktijkervaring met beide filosofieën moet de mensheid dus tot de conclusie komen, dat liberalisme schaarse mid delen verbruikt en socialisme met het wegnemen van indi viduele verantwoordelijkheid en nadruk op de gemeensch appelijkheid van de produktie schaarse middelen laat ver bruiken. Tijd om naar andere denk beelden om te zien, lijkt de wereld niet gegund. Doorgaan op het oude stramien ook me'- Als liberalisme en socialisme de onleefbaarheid van de we reld vergroten, wordt de praktijk gedwongen een an dere richting in te slaan. weg, zolang geen andere idee' logie is gevonden, naar he pragmatisme ligt open. Tweede aflevering van drie delige serie T28 UTRECHT (ANP) - De voor vandaag voorziene pu blieksvriendelijke actie van politiemensen om alleen ernstige overtredingen te ^keuren, breidt zich ge staag uit. Hadat dinsdag de korpsen in de jegio Utrecht het voortouw na- men voor het selectief verbali- seren, hebben de korpsen van »emeente- en rijkspolitie in on der meer Rotterdam, Eindho- ven, Hengelo en de provincie Friesland zich bij de actie aan gesloten. Een verdere uitbrei ding is zeer wel mogelijk. Ver wacht wordt dat ook in korp sen waar geen oproep is gedaan individuele politiemensen toch meedoen. Met deze actie willen de deelnemende politiemensen kracht bijzetten aan de lande lijke kaderbijeenkomst van de politiebonden in Rotterdam, waar over verdere gecoördi neerde acties voor salarisver hoging en tegen verdere in krimping wordt besloten. De hoofdbesturen van de bonden staan formeel buiten de spon tane acties. De afdelingsbesturen van de bonden in Den Haag en Rotter dam hebben de oproep voor het selectief bonnen uitdelen niet overgenomen. Zij wachten de uitkomst van de kaderbijeen komst af. Rond deze bijeen komst, die ook door de minis ters Van Dijk en Korthals Altes wordt bijgewoond, zijn volgens de ACP-afdeling Rotterdam geen acties te verwachten. De plaatselijke bestuurders van de politiebonden ACP en NPB in Eindhoven en Veldho ven hebben twee demonstra tieve acties op het laatste mo ment afgeblazen. De hoofdbe sturen van deze bonden hebben laten weten dat ze de betref fende acties niet kunnen steu nen in verband met eerdere uitspraken van de rechter. Volgens R. Hermans van de Veldhovense politie hebben de korpsleiding en de loco-burge meester in die gemeente deze situatie aangegrepen om te dreigen met rechtspositionele gevolgen als de acties toch zou den doorgaan. 'Basisbeurs naar 800' Van onze Haagse redactie Dat betekent dat studenten in de beginperiode van hun studie om rond te komen nauwelijks bij banken hoeven te lenen. Naarmate de studie vordert, neemt de beurs in omvang af en zullen studenten meer moe ien gaan lenen. Na een aantal jaren krijgt een student minder dan het huidige niveau van de studiebeurs. Dat is de kern van het alter natief van de HBO-Raad, de koepel van samenwerkende hogescholen, voor de studiefi nancieringsplannen van minis ter Deetman (Onderwijs). Deetman wil de studieleningen, die totnutoe door het rijk wer den verstrekt, onderbrengen bij banken. Het voordeel van het alter natief van de HBO-Raad is dat de jaarlijkse schuldenlast van DEN HAAG (ANP) - De totale oplage van de publiekstij dschrif ten, opinieweekbladen en omroepbladen die bij de Nederlandse Orga nisatie van Tijdschrift- Uitgevers (NOTU) staan geregistreerd is in 1988 gestegen met 1,3 procent ten opzichte van 1987. Algemeen secretaris drs. A.A. Buiten van de NOTU heeft dit bekend gemaakt. Alleen de oplage van de opinieweekbladen geeft een daling te zien van 3,8 procent. De publiekstijd schriften zagen hun op lage licht stijgen met 0,8 procent, terwijl de oplage van de omroepbladen met 2,8 procent steeg, aldus de NOTU. een afgestudeerde vijf tot tien procent lager uitkomt dan in het voorstel van Deetman. Dat heeft weer te maken met het feit dat de banken rente gaan berekenen vanaf het moment dat een student geld leent. En omdat studenten in het HBO- alternatief gedurende een kor tere periode lenen, wordt de opeengestapelde rentelast la ger. Het alternatief biedt volgens de HBO-Raad ook het voordeel dat studenten minder moeite zullen hebben om over te stap pen naar het hoger onderwijs. „Studenten beginnen vaak aan een studie zonder precies te weten wat ze ervan moeten verwachten. Het idee dat ze daarbij ook meteen forse fi nanciële verplichtingen voor de toekomst aangaan, kan hen daarbij afschrikken". Tenslotte zal het studiefi nancieringsplan van de HBO- Raad studenten ertoe brengen hun studie snel af te maken. Immers, wie zijn studie aan ho geschool en universiteit snel afmaakt, hoeft minder te lenen en bouwt dus een geringere studieschuld op. Het maximale beursbedrag van ongeveer 800 per maand is aanzienlijk hoger dan de ba sisbeurs zoals die nu wordt uit gekeerd. Die ligt op ongeveer 550 per maand. Het bedrag is een afgeleide van de bijstands uitkering voor jongeren tussen de 18 en 20 jaar, die op 717 per maand ligt, zoals het kabinet heeft voorgesteld aan de Tweede Kamer. Werkloze jon geren die zich willen laten (om)scholen, kunnen nog reke nen op een premie, waardoor het totaalbedrag rond de ƒ800 komt te liggen. Het ministerie van Onder wijs heeft de HBO-Raad laten weten het initiatief zeer crea tief te vinden. Het departement heeft wei zijn twijfels over de haalbaarheid van invoering op korte termijn. Ook vreest men op het departement dat het HBO-alternatief werkloze jon geren in het studiefinancie ringsstelsel zal trekken. Ben van Veen overhandigt Ginjaar zijn Giftig Dagboek. - FOTO ANP door Rinze Brandsma DEN HAAG - „De overhe den hebben van Lekkerkerk maar weinig geleerd. Nog steeds wordt bij bodemver ontreiniging en gifschanda len op voorhand geroepen, dat het best meevalt. De ernst van de verontreini ging wordt altijd bij voor baat ontkend." Wat dat betreft zijn geen goede lessen getrokken uit de gifaf- faire Lekkerkerk, meent Ben van Veen, bij de affaire nauw betrokken als voorzitter van de bewonersvereniging Lekker- kerk-West en als gemeente raadslid. Van Veen schreef over de zaak een 'Giftig Dag boek'. Acht jaar na het schan daal van Lekkerkerk geeft het boek bewoners van andere gif tige woonwijken in ons land lessen. Want het bleef niet bij Lekkerkerk. De oud-Lekkerkerker pre senteerde zijn boek niet ver van het Haagse Binnenhof tus sen een forum van betrokkenen uit die tijd. Zoals de toenmalig minister dr. L. Ginjaar van volksgezondheid en milieu. Voor Ginjaar heeft de affaire Lekkerkerk een belangrijke signaalfunctie gehad. „Wij dachten na Lekkerkerk, dat op zo'n duizend plaatsen in ons land de bodem verontrei nigd was. Nu blijken het er al vijfduizend te zijn. Lekkerkerk heeft het bewustzijn onder de bevolking voor het milieu steeds groter gemaakt. Milieu beleid is overlevingsbeleid, we ten we nu. En nog steeds ziet de overheid niet altijd direct de urgentie in van de situatie." Volgens de voormalig be windsman is bij bodemveront reiniging maar één richtlijn mogelijk: open en eerlijk, niet verhullend, over de situatie praten. „Ook eventueel zeggen, dat je het niet weet." VERVOLG VOORPAGINA De Kamer herhaalde in meerderheid haar bezwaren tegen dit voornemen. Voorhoeve (WD) verwacht geen enkel heil van die verlaging. Hij verwees naar de Bondsrepubliek waar het minimumloon slechts één procent lager is, maar de werkloosheid veel lager. Het is dus maar zeer de vraag of het een verband houdt met het ander, zoals het kabinet bij herhaling beweert, aldus Voorhoeve. HARDNEKKIGHEID KAN het kabinet Lubbers niet worden ont zegd. Drie eerdere afwijzigingen door de Tweede Kamer van het voorstel om het wettelijke minimumloon omlaag te brengen, ble ken niet afdoende om het kabinet van de onhaalbaarheid van het Plan te overtuigen. De eerste signalen dat het kabinet zich niet bij een nederlaag had neergelegd werden reeds in een vroegtijdig stadium afgegeven door minister De Koning van Sociale Zaken. Het was dan ook nauwelijks een verrassing toen premier Lub- oers op de tweede dag van de Algemene Beschouwingen met oen variant op de eerder ingediende voorstellen kwam aanzetten, uit keer werd geen algemene verlaging voorgesteld. Lubbers wil werkgevers het recht geven om het laagste loon voor mensen die "a 'angdurige werkloosheid weer aan de slag gaan, gedurende een jaar slechts voor negentig procent uit te betalen. puriA 'dee heeft tot voorspelbare reacties in de Kamer geleid. De rnA w''st het P|an radicaal af en ook de coalitiepartners WD en ujA aen weinig reden om hun eerder ingenomen standpunten e wijzigen. Zij vinden het best dat Lubbers - hij bleef bij zijn ornemen om het idee met de sociale partners tijdens het na- l arsoverleg je bespreken - het met de werkgevers en werkne- n t °Pneemt, maar ze lieten duidelijk merken er niet al te veel an te verwachten. Met andere woorden: het was ze de moeite zwa 8en motie niet waarc|. maar inhoudelijk houden ze hun be- eind de verla9'n9 van het wettelijke minimumloon over- \JletAs volkomen terecht dat De Tweede Kamer zich hardnekkig n te9en het voorstel van Lubbers en De Koning. Van alle ba- vakh die de laatste tijd door kabinet, politieke partijen, Kceweging en werkgevers zijn ingediend, is het voorstel van de geringsploeg van de minste kwaliteit. rnumi°r opeenvo'9encle bevriezingen en verlagingen van de mini on nl°nen is de P°si,ie van de minimumloners er steeds slechter van rt °rden' Premier Lubbers roept voortdurend dat de kwaliteit staan samenlevin9 hem na aan het hart ligt. Deze fraaie teksten als in h er haaks °P de plannen die hij vervolgens lanceert, zo- i Naa t h eva'van de minn"iumlonen duidelijk is geworden, snartt r® maatschappelijke onaanvaardbaarheid van het idee, tuinri rit n°9 de uitwring in de praktijk. Velen zijn ervan over telden e verla9in9 van het minimumloon niet tot meer banen zal GpvrT a'u 9enoe9 werkgevers die dat hardop zeggen heeftde onrust die het plan nu al in vakbondskringen I slechte •-zaakt er is met stakingen en acties gedreigd - rest i b een conclusie: Lubbers moet zijn onzalige plan inslikken. SCHIPHOL (ANP) - De verwachting is dat een grote stroom van Arubanen vanuit Nederland naar hun land op gang zal komen. Nu al hebben zich 403 Arubanen aange meld die terug willen. Dit verklaarden premier Henny Eman van Aruba en de minister van arbeidszaken, Mito Croes, tijdens een pers conferentie op Schiphol, vlak voor het vertrek naar Oranje stad. Eman en Croes brachten met een Arubaanse delegatie een tiendaags bezoek aan Neder land, met het doel Arubanen te stimuleren terug te keren om de nieuw gecreëerde banen op het eiland op te vullen. De ho- telsector alleen al zal de ko mende twee jaar 3500 mensen nodig hebben na voltooiing van de hotelprojecten die in uitvoe ring zijn, of nog dit jaar van start zullen gaan. In Nederland wonen 7000 a 9000 Arubanen, van wie 5000 zijn vertrokken na de sluiting van de Lago-raffinaderij in 1985. Volgens minister Croes hebben ongeveer 3000 Aruba nen de bijeenkomsten in de ne gen Nederlanse steden bezocht. PvdA-fractieleider Kok waar schuwde het kabinet dat het met dit voorstel een 'tijdbom legt' onder het komend sociaal overleg met werkgevers en werknemers; de werknemers vinden verlaging van het mini mumloon absoluut onbe spreekbaar. Aan het slot van het debat trok Kok zijn motie, waarin de banvloek werd uitgesproken over verlaging van het mini mumloon in. Hij deed dat om dat CDA en WD weigerden vóór het najaarsoverleg het ka binet te binden aan welke op dracht dan ook. Van hen mag het kabinet over alles spreken, als het maar weet dat het niet nog eens een keer bij de Kamer aan hoeft te komen met verla ging van het minimumloon. De Kamer toonde grotere sympathie voor het FNV-plan om langdurig werklozen de kans te geven op een 'snuffel stage' bij bedrijven gedurende twee tot zes weken. In die we ken behouden zij hun uitkering en krijgen ze daar bovenop een kleine tegemoetkoming. Ook premierLubbers was blij met het plan. Het kabinet bleef, met steun van CDA en WD, weigeren in te gaan op het indringende pleidooi van Kok om uitke ringstrekkers alsnog te laten delen in de gestegen welvaart. Ook weigerde Lubbers de ga rantie te geven dat, als halver wege volgend jaar zou blijken dat de prijzen boven verwach ting zijn gestegen, de minima kunnen rekenen op een koop kracht-reparatie. Wel zegde de premier onder aandrang van De Vries toe, dat hij in dat ge val in mei samen met de Ka mer 'de balans zal opmaken'. Daarmee was De Vries tevre den gesteld. Op de laatste dag van het de bat gaf het kabinet op twee punten toe aan de wensen van de Kamer. Er komt 100 miljoen extra ter beschikking voor ver betering van het milieu en er wordt al volgend jaar 100 mil joen geïnvesteerd voor verbe tering van wegen en vaarwe gen, een jaar eerder dan het kabinet wilde. De PvdA had voor milieu 400 miljoen extra willen uitgeven. Kok: „We zijn het er in deze Kamer over eens, dat er in de jaren negentig miljarden extra nodig zullen zijn om het milieu te herstellen. Uit zorg voor ons leefmilieu willen wij nu al ver der gaan, omdat wat we nu niet doen ons morgen op achter stand zet." ROTTERDAM (ANP) - Het mislopen van een order van de Holland Amerika Lijn (HAL) ter waarde van 1,1 miljard gulden heeft - op termijn - zeer ongunstige effecten voor de scheeps- nieuwbouw in Nederland. De HAL-order was één van de laatste mogelijkheden om de scheepsnieuwbouw in stand te houden. Nu wordt het een gevecht op leven en dood. Dat zei bestuur der Berkhout van de Industrie bond FNV in een reactie op het nieuws dat de order van de HAL voor twee nieuwe luxe cruiseschepen aan een West- duitse werf wordt gegund. De HAL-order zou er voor hebben gezorgd dat de middel grote scheepsbouw nog een rol zou kunnen spelen Nu zal bij voorbeeld de werf Van der Giessen de Noord met zijn outillage op dit gebied zich op het terrein van de kleine wer ven gaan begeven, zo vreest Berkhout. Berkhout wijt het mislopen van de order dan ook duidelijk aan de overheid. In EG-ver- band passen een aantal landen de richtlijn voor steunverle ning aan de scheepsbouw wel toe, maar Nederland niet. Dat plaatst de Nederlandse werven in een onmogelijke orderposi tie, aldus Berkhout, omdat ze daardoor veel duurder worden. Holland Amerika Lijn heeft in beginsel overeenstemming bereikt met de Westduitse scheepswerf Bremer Vulkan in Bremen over de bouw van twee luxe cruiseschepen. De boten kunnen elk 1876 passagiers vervoeren. De schepen moeten achtereenvolgens in april 1991 en april 1992 worden opgele verd. De HAL heeft dit be kendgemaakt. De order is aan Bremer Vul kan verstrekt omdat deze werf bereid was om een offerte in dollars te doen. Bovendien wordt medewerking verleend aan een regeling van een lang lopende financiering in dollars, die een voorwaarde vormt voor het definitief afsluiten van het contract. De nieuwe schepen zuilen worden uitgerust met uitge breide faciliteiten op het gebied van sport en recreatie en zullen dezelfde luxueuze stijl bieden als de Nieuw Amsterdam en de Noordam, waarmee de HAL zich onderscheidt van andere cruisemaatschappijen op de Noordamerikaanse markt. Op 13 november zaL de HAL de Westerdam in gebruik ne men die eerder dit jaar onder de naam Homeric werd aange kocht. Dit schip heeft een capa citeit van 1120 passagiers welke na het cruise-seizoen 1989 zal worden vergroot tot 1500 pas sagiers. Na de voorgenomen vlootuitbreiding kan de maat schappij in 1992 beschikken over een totale cruisecapaciteit van circa 9300 bedden. Het gunnen door de Holland Amerika Lijn van de order be tekent dat de Nederlandse wer ven Van der Giessen de Noord in Krimpen aan de IJssel en de Merwede in Hardinxveld- Giessendam achter het net vis sen. Meer dan een jaar lang is deze combinatie in de race ge weest voor het verwerven van de HAL-order, die door beide bedrijven gezien werd als vi taal voor hun verdere toe komst. V? Hoed u voor de makreelmaffia. Wees bedacht op de poon-pe- nose. Pas op: vis-tuig. Eigenlijk zouden de Zeeuwse grenzen van dergelijke waarschuwingsborden voorzien moeten worden. Er is in Zeeland een beetje een merkwaardige situatie ont staan. Enerzijds wil de AID dat de vissers de achtersten van hun tong laten zien. Anderzijds, als die vissers echt het ach terste van hun tong laten zien, weet die AID niet hoe snel ze om de ME moeten roepen. Nog even en speciaal voor die vissers luidt Zeelands wapen spreuk straks: Luctor et ME-ergo. Inderdaad, vissers-latijn. De AID-controleurs raken knap in de war van al dat geweld en al die intimidatie. Een aantal zit zo in de put dat hulp dringend nodig is. Een Zeeuwse popgroep heeft al het idee geopperd om een AID-aid te organiseren. We kunnen er nu wel de sprot mee drijven, maar het is natuur lijk intriest wat er in Zeeland gebeurt. Daarom tot slot een vrolijke noot. Weet u wat het toppunt van feministisch opti misme is? Hopen dat een peniskoker een beroep is. Merijn NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - Werknemers worden gedeeltelijk vrijge steld van loonbelasting voor opties (rechten om op termijn te gen een bepaalde prijs te kopen) op aandelen in de eigen onder neming, die ze van hun werkgever krijgen. De gedeeltelijke vrijstelling geldt tot een pakket van maximaal f 10.000 aan aandelen per jaar. De voorgestelde wetswijziging voorziet in een vrijstelling van belasting van ten hoogste f 750 per jaar, zo dat die betrekking kan hebben op pakketten van aandelen tot een waarde van f 10.000. MAASTRICHT - Als het spreken over solidariteit een holle frase blijft, worden mensen wolven voor elkaar, nu de midde len en voorzieningen schaarser worden. Die vrees uitte prof. dr. Paul Sporken, een van de bekendste Nederlandse denkers over medische ethiek. Hij nam gisteren in de aula van de Rijksuni versiteit Limburg afscheid als hoogleraar medische ethiek. In zijn afscheidsrede beschreef de priester-hoogleraar Sporken zijn worsteling met de normen van kerk en samenleving door de jaren heen. Hij hield het 38 jaar vol, zo zei hij, omdat hij een rotsvast vertrouwen had dat in ieder mens een sprankje goed heid schuilt. Daardoor is ieder mens ontvankelijk en aan spreekbaar voor wat goed en waarachtig mens-zijn betekent. DEN BOSCH (ANP) - De campagne die drie weken geleden in Noord-Brabant startte om automobilisten te stimuleren hun gordel te dragen slaat aan. Voordat de actie begon had onge veer 55 procent van de automobilisten de gordel om. Uit poli tiecontroles is inmiddels gebleken dat dit percentage is geste gen tot 83 procent. Een woordvoerder van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid in Noord-Brabant heeft dit meege deeld. Uit ervaringen is gebleken dat het dragen van de gordel de kans op ernstig of zelfs fataal letsel vermindert met 50 pro cent. Jaarlijks vallen in het verkeer in Noord-Brabant 300 do den en 2.500 ernstig gewonden. Brabant is daarmee de meest onveilige provincie. LEERDAM (ANP) - Bij een overval in Leerdam zijn een Frans Hals en een Ruijsdael uit een museum gestolen. Het betreft De lachende jongen met de bierkruik van Frans Hals (foto) en Het boslandschap met bloeiende vlier van Ruijsdael uit de collectie van het Hofje van mevrouw Maria Ponderus van Aerden. De dader dwong de huismeester onder bedreiging met een vuur wapen om de deur van het museum open te maken. Hij gijzelde ook de vrouw van de huismeester en een andere bewoonster. Kunsthandelaar Hans Cramer uit Den Haag, gespecialiseerd in 17de-eeuwse schilderijen, zei desgevraagd over de gestolen Frans Hals dat het één van de heel beroemde Hals-doeken be treft. De waarde van het schilderij beloopt volgens hem zeer vele miljoenen guldens. Het is daarom volslagen onverkoop baar. AMSTERDAM (ANP) - De overkoepelende Australische orga nisatie van Aboriginals, NCAO, wil dat koningin Beatrix haar reis van 23 oktober tot 5 november naar Australië afzegt De organisatie vindt dat de vorstin daar niet naar toe moet gaan, zolang Australië de rechten van de oorspronkelijke bewoners, de aboriginals, niet respecteert. Het bezoek van de koningin aan Australië vindt plaats in het kader van het tweehonderd jarig bestaan van het land dat dit jaar gevierd wordt Voor de aboriginals is dit echter geen reden voor feest, maar voor bit terheid. UTRECHT (ANP) - Het Tandplan van de Nederlandse tand artsenorganisatie NMT om particulier verzekerde volwasse nen vanaf 19 j aar een abonnement voor volledige tandheelkun dige zorg te laten nemen, gaat volgende maand van start. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft een tweetal richtlijnen van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg voor het Tandplan goedgekeurd, zo heeft het ministerie van WVC meegedeeld. Daarmee staat niets de uitvoering van het plan meer in de weg. ZOETERMEER (ANP) - Dit jaar komen er in de detailhandel 11.500 banen bij. Deze stijging van werkgelegenheid komt vooral doordat de consument dit jaar onder andere meer geld uitgeeft dan in voorgaande jaren. Ook vorig jaar en in 1986 groeide het aantal banen al in deze sector met respectievelijk 15.000 en 8.000. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft deze gegevens bekendgemaakt. Er werken nu bijna een half miljoen mensen in de detailhandel, van wie ruim drie kwart in loondienst.

de Stem | 1988 | | pagina 3