even..u UITBLAZEN Creatief boekhouden kan student 10 procent schelen Achterban CNV-ambtenarenbond keert zich af van CDA De ondergang van het liberalisme en socialisme I altern ALTERNATIEF HOGESCHOLEN VOOR STUDIEFINANCIERINGSPLANNEN Inslikken De stille generatie CFO-LEDEN: BETERE POSITIE VOOR VROUWEN MAAR 'T MAG NIKS KOSTEN IDEOLOGIEËN LEGGEN HET AF TEGEN HEBZUCHT VAN ACHTERBAN DE STEM DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 WIMKOCK JDE STEM. ggSTEM BINNE den haag - Studen zouden gedurende de studie een (basis)beu maand moeten krijgei Lichte stijging van oplage tijdschriften GOED twintig jaar ge leden hadden we een hoofdredacteur die een serie artikelen wilde over 'de Veertigers'. Hij was toen zelf een veertiger, maar de meesten van ons, die voor het schrijven van de reeks werden aange zocht, waren amper bekomen van de schrik van onze dertigste verjaardag en dus niet zo geïn teresseerd in wat veertigers be roerde. We dachten dat trou wens wel zo'n beetje te kunnen bevroeden. Twintig jaar gele den was het 1968, snapt u, en het was als dertiger al een toer om aansluiting te houden met de toenmalige, snelstromende tijdgeest. Waar wij twintig jaar gele den ook niet bij stilstonden was dat toen net de midlife-crisis was ontdekt en dat het boven dien gewoon leuk kan zijn om over jezelf te lezen. Nu snap ik dat laatste beter, nu ik net een artikel in Hervormd Nederland heb zitten lezen. Dat gaat (ook) over mij. Niet als met name ge noemd individu, maar meer in het algemeen over mijn genera tie: de Stille Generatie. Het ar tikel is geschreven door genera tiegenoot Bas de Gaay Fort man. De strekking van zijn ern stig betoog gaat over de maat schappelijke rol die mijn gene ratie zou moeten spelen. Wij zouden moeten werken aan de samenbindende structuren van een zich verder individualise rende samenleving. Zelf heb ik dat ooit op deze plaats 'het ce ment van de samenleving' ge noemd. Volgens Bas zouden wij, geboren tussen 1930 en 1945, zoniet het cement zelf dan toch de cementmixers en metselaars van het huidige tijdsgewricht moeten zijn. In Michael Dukakis, die door Bas als typische represen tant mijn generatie wordt opge voerd, herken ik me nog niet zo. Met de tram naar m'n werk gaan, m'n eigen tomaten kwe ken, van fietsen houden en als avondvullend genoegen een rapport lezen onder het genot van een jus d'orange; dat alles reken ik niet tot de karakteris tieken die mij tot een lid van Dukakis' generatie maken. Geef mij maar een thriller met een whisky. Echter als Bas wat meer begint te generaliseren over onze generatie dan gaat het klikken.. Wij leven in de nieuwe tijd (dat overkomt elke generatie) maar worden nog geschraagd door een ouderwetse opvoeding die ook veel nadruk legde op soberheid. Niet te veel te wil len, en vooral niet alles tegeüjk, is ons met de paplepel ingego ten. De meesten van ons had den meer dan slechts één broertje of zusje. We spraken met twee woorden en kenden onze plaatsen. We wisten die in de buurt van enigszins gelijkge zinden, al zijn wij het geweest, volgens De Gaay Fortman, die 'door de muren van de verzui ling' braken. In de tijd dat wij trouwden steeg het aantal ge mengde huwelijken heel snel. Ook doken er massa's meer 'zwevende kiezers' op in de opi nieonderzoeken en met ons is 'de ont-ideologisering en ont- politisering' van het heden daagse Europa begonnen, meent Bas. Ik spreek hem niet tegen. Hij schrijft ook wat ik bij mezelf al dikwijls heb gedacht, namelijk dat onze generatie -de Stille dus, geboren tussen 1930 en 1945 - een bevoorrechte generatie is. Wij hebben wel herinneringen aan de oorlog, maar we zijn er niet bij betrok ken geweest. Er heerst al 43 jaar vrede in Europa. Wij kun nen niet zeggen wat een oom van mij zei toen de paniek van de eerste energiecrisis was uit gebroken: „wij hebben wel erger meegemaakt". Hij is van de Vooroorlogse Generatie, gebo ren voor 1930. Wij werden gevormd in de jaren vijftig. De wederopbouw periode waarin alle Neder landse neuzen gelijkgericht stonden: naar een betere toe komst. Van de Herrijzend Ne- derland-moraal op zichzelf moet al een niet geringe opvoe dende invloed zijn uitgegaan. Toen wij op de arbeidsmarkt verschenen dachten onze eco nomen, dat de volledige werk gelegenheid definitief en voor alle nog komende tijden gere geld was. Er was werk zat en toen we eenmaal waren verlost van het wederopbouw-ethos, schoten ook de lonen omhoog en deed de welvaart zijn intre de. Wij zijn de generatie die het volst geprofiteerd heeft van de welvaart en nu zijn wij het die ons het lot dienen aan te trek ken van de Verloren Generatie, onze eigen na 1960 geboren kinderen. De Vooroorlogse Ge neratie is aan het afhaken en de na ons komende Protestgenera tie (geb. 1945-1960), die al mee draait 'in de kringen waarin de beslissingen worden genomen' is ook de generatie die zich vol gens De Gaay Fortman het minst aantrekt van het lot van de jongeren en 'het meest let op de eigen verworven rechten.' Dat kunnen de leden van de Protestgeneratie in hun zak ste ken. Die mogen nog wel eens terugdenken aan wat ze twintig jaar geleden allemaal scandeer den.- Dénken bedoel ik en niet lekkër, nostalgisch en mytholo giserend mijmeren over de roemrijke revolutie, onder het genot van een zelf uit Frankrijk meegebracht wijntje. Waar vandaan ineens, be denk ik, kqmt nou die behoefte om me zo af te zetten tegen de Protestgeneratie? Is het soms een oud, verdrongen zeer dat weer opwelt? Omdat wij twin tig jaar geleden de boot moes ten missen? Omdat wij al te oud waren om in provo-wit ge kleed en krenten uitdelend rond Het Lieverdje te dansen? Ach wat, dat gegeneraliseer ook. IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrolatiae1 Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger „CREATIEF BOEKHOU DEN", noemt men op het departement van Onder wijs het alternatief dat de HBO-Raad, de koepel van samenwerkende hogescho len, heeft ontwikkeld voor de studiefinancierings plannen van minister Wim Deetman. Deetman wil het leningge deelte van de studiefinancie ring onderbrengen bij ban ken. Dat scheelt het rijk zo'n 500 miljoen aan uitgaven, maar het zadelt de studenten - op den duur - op met hogere lasten. Ze betalen bij de banken namelijk meer rente dan bij de overheid. Bovendien gaan de banken rente rekenen op het moment dat de student de lening afsluit; de overheid ging in het verleden pas rente berekenen op het moment dat de student de universiteit of hogeschool verliet. Over de gevolgen die deze ingreep zal hebben voor de gemiddelde student met min der bemiddelde ouders (juist deze groep, ongeveer 200.000 studenten groot, is aangewe zen op de studieleningen) lo pen de meningen aanzienlijk uiteen. Deetman vindt dat studen ten 'moeten durven te inves teren in hun eigen toekomst' en verwacht niet dat jongeren van een studie zullen afzien omdat ze in de toekomst wel licht 'een paar procentjes meer' schuld moeten aflossen. En de minister van Onder wijs laat niet na te benadruk ken dat ex-studenten die hun schuld niet kunnen aflossen, bijvoorbeeld omdat zé geen of een slechtbetaalde baan heb ben, hun schuld na vijftien jaar zelfs kwijtgescholden krijgen. Bovendien blijft, zegt hij, na ingrijpen van de Tweede Kamer de gratis aanvullende beurs gedurende de eerste vier jaar van de studie over eind. Daarmee zijn vooral de studenten met de minst draagkrachtige ouders gehol pen. Desondanks blijven ande ren sceptisch over de uitwer king van Deetmans plannen. Bij de HBO-Raad, de koepel van Nederlandse samenwer kende hogescholen, denkt men dat studenten wel dege lijk zullen worden afge schrikt. Gerrit de Jager, financieel deskundige van de samen werkende hogescholen: „Er wordt altijd de vergelijking gemaakt tussen de student die aan een studie begint en iemand die een huis koopt. Beiden zouden daarvoor een soortgelijke investering moe ten doen". Die vergelijking gaat in de ogen van De Jager echter be hoorlijk mank. Immers, iemand die een huis koopt, weet waar hij aan toe is. Maar iemand die aan een studie be gint, hoeft dat nog helemaal niet te weten. Velen die uit het voortgezet onderwijs twijfelen of, en zo ja, welke vorm van hoger on derwijs ze moeten gaan vol gen. En door ze op te zadelen met aanzienlijke financiële lasten later, trek je die cate- Deetman gorie twijfelaars nu niet be paald over de streep, rede neert men bij de HBO-Raad. De samenwerkende hoge scholen zijn - en daarbij is enig eigenbelang hen waar schijnlijk niet vreemd - vooral bevreesd voor de door stroming vanuit het middel baar beroepsonderwijs (mbo). Jongeren die het mbo-di- ploma hebben behaald, heb ben, in het gunstigste geval, al drie of vier jaar studieschuld opgebouwd. Stappen ze over naar het hoger beroepsonder- wij s - j aarlij ks doen dat 20.000 afgestudeerde mbo'ers - dan - foto de stem j0han van gurp bouwen ze die schuld alleen maar verder uit. Om de toekomstige schul denlast van studenten enigs zins binnen te perken te hou den, hebben de hogescholen een alternatief ontwikkeld. Een plan dat de overheid geen extra geld hoeft te kosten, maar dat de studenten in de toekomst wel tien procent aan aflossing kan schelen. Het alternatief draait om het gegeven dat de student rente in rekening wordt ge bracht op het moment dat hij bij de banken geld gaat lenen. Deste eerder een student dus begint met lenen, deste groter wordt zijn rentelast en deste meer moet hij straks aflossen. De HBO-Raad wil het tijd stip dat een student geld moet gaan lenen om in zijn levens onderhoud te kunnen voor zien, om die reden zover mo gelijk uitstellen. En dat kan door de het door de rijk ver strekte beursgedeelte van de studiefinanciering zoveel mo gelijk in het eerste deel van de studie uit te keren. De HBO-Raad wil dat stu denten in de eerste twee jaar van hun studie een basisbeurs van ongeveer 800 gulden krij gen, ruim 250 gulden meer dan nu het geval is. De hoogte van dat bedrag sluit aardig aan op wat de maximum-uit kering (beurs en lening) per maand voor een uitwonende student is, dus bijna alle stu denten kunnen de eerste twee jaar afzien van het lenen van geld. Na twee jaar neemt de om vang van de beurs gelijdelijk aan af - op een gegeven mo ment duikt ze zelfs onder het niveau van 550 gulden per maand - en neemt de omvang van het leningen-gedeelte toe. Per saldo, gezien over de hele periode van de studie, zal een student in het HBO-alter- natief net zoveel lenen en net zoveel beurs ontvangen als in Deetmans plannen. Maar om dat hij later begint te lenen, bouwt hij minder renteschuld op. Het HBO-alternatief heeft nog twee positieve effecten. Omdat de student pas na twee jaar begint een schuld op te bouwen, zal hij sneller aan een studie beginnen. Hij kan het zich immers veroorlov» zich te vergissen in een unj! versitaire carrière, zonder dij daarop later financiële rep®, cussies staan. Bovendien krijgen studen ten een extra prikkel om hun studie snel af te maken. der lang studeren wordt, meet dan nu het geval is, beloont met minder financiële laster voor de toekomst. Natuurlijk zijn er ook na delen verbonden aan het pian van de HBO-Raad. Studente; die nu geen lening hoeven aar te gaan, worden er een beetje de dupe van, omdat ook va- hen geldt dat ze met een hog; basisbeurs beginnen, waar- van de omvang met de jare; minder wordt. Zij staan voor de keus: óf de 'extra' beurs ui de beginjaren van hun studie tegen een aantrekkelijke rente op een spaarrekening zetten of het geld meteen maken om later, harder nu het geval is, bij hun ouden te moeten aankloppen. Het ministerie van Onder wijs ziet vooral moeilijkheden bij de invoering en het gevaar dat de hoge basisbeurs do-studenten' zal aantrekken: jonge werklozen die, als kabinet zijn zin krijgt, 'kale' uitkering van ƒ717 maand plus een eventuele omschoolpremie ontvangen. Maar die problemen, d vooral op het uitvoerende vlak liggen, zouden er niet toe mogen leiden dat het HBO- plan al op voorhand als „1 maar niet haalbaar" wordt afgewezen. Want daarvooi lijkt deze op zich eenvoudige boekhouderstruc toch teveel voordeel op te leveren. A. de Jong Door Pieter-Jan Dekkers DE TIJDEN veranderen, ook voor een tra ditionele organisatie als de christelijke vakbeweging. Dat ondervindt de christelijke ambtenarenbond CFO, nu bijna de helft van de leden zegt niet meer op het CDA te zullen stemmen, als het ka- binet-Lubbers doorgaat met 'ambtenaren pes ten'. Nu staat de CNV-ambtènarenbond en diens voorzitter De Jong geenszins bekend om hun strijdvaardigheid. Waar echte vakbondsbonzen vaak in niet mis te verstane bewoordingen het kabinet voor alles uitmaken, beperkt de CFO- leiding zich tot haast vriendelijk uitgesproken verwijten aan bevriende politici. Het woordje 'staken' is in christelijke vak bondskringen zelfs een 'vies' woord en dat zal, zeker voor de christelijke ambtenaren, voorlo pig wel zo blijven. Toch dringt ook bij de CFO-leden langzaam het besef door dat het uit moet zijn met de rol van 'bijwagen van het CDA'. Een wetenschap pelijk onderzoek, uitgevoerd door drs. A. L. M. van Teeffelen, wetenschappelijk medewerker aan de Amsterdamse Vrije Universiteit, wijst uit dat ruim 40 procent van de leden bij de vol gende verkiezingen niet meer op het CDA zal stemmen, als Lubbers niet over de brug komt. Dat is opmerkelijk, want bij de laatste ver kiezingen stemde maar liefst 60 procent van die leden op het CDA en slechts 13 procent op de PvdA. Het onderzoek wijst verder uit dat de CFO onder ambtenaren populair is vanwege de 're delijke' opstelling van de bond. Toch vindt de overgrote meerderheid van de leden dat die bond zich maar 's strijdvaardiger moet opstellen bij collectieve onderhandelingen. Die tegenstrijdigheid constateert Van Teeffe len ook ten aanzien van de middelen die bonden hebben om tegenstanders onder druk te zetten. Want, zo vindt de overgrote meerderheid, be paalde acties kunnen best goed werken, maar stakingen zijn uit den boze. Bovendien mogen bij acties patiënten en cliënten niet worden ge dupeerd. Ten aanzien van vrouwen stellen tie CFO-lè- den zich buitengewoon halfhartig op. Men vindt dat de bond meer moet doen voor vrouwen, maar geeft tegelijkertijd aan dat de CFO zich niet moet inzetten voor zaken als kinderopvang en deeltijdbanen, als dat de leden zelf geld kost. Ook als het gaat om een verhoging van de so ciale uitkeringen zijn veel CFO-leden (40 pro cent!) niet thuis als ze daar zelf via hun inkomen aan moeten bijdragen. Nog een opvallende uitkomst van het onder zoek: de christelijke grondslag is voor de meeste leden geen reden meer om lid te blijven. Was dat in 1952 nog voor de helft van de leden wèl het geval, in 1988 is het aantal 'standvasti- gen in de leer' gereduceerd tot amper 25 procent. Deze conclusie lijkt in strijd te zijn met het gegeven dat 88 procent van de leden opgeeft lid te zijn van een kerkgenootschap en dat twee derde vindt dat de CFO een christelijke organi satie moet blijven. Van Teefelen constateert dat de waardering van de leden voor het christelijke apect van dt CFO echter geen invloed meer heeft op hun bin ding met de bond. Eenmaal lid is voor hen de christelijke identiteit van ondergeschikt belang, Het belangrijkste motief om lid van de bond te blijven is de materiële belangenbehartiging en dan vooral op het individu gericht (67 pro cent). Ideële motieven scoren een stuk ie slechts 14 procent wordt lid omdat de CFO op te komen voor zwakke groepen en nog eens 11 procent doet die stap uit levensbeschouwlijke överwegingen. Voor de meerderheid van dg léden is hét niet (34 procent) of deels (33 procent) duidelijk wat de bond voor hen doet of bereikt. Vrouwen en jon geren ervaren dat de bond te weinig voor hun belangen opkomt. De meest gehoorde klacht is dat bondsmede- werkers te weinig openstaan voor de wereld waarin de leden leven. Die geloven vaak dat ze niet serieus worden genomen. De helft van de leden heeft ooit eens gebruik gemaakt van de individuele diensten van de bond. Twee op de vijf leden waren daar echta ontevreden over. Tenslotte is bij een aantal instellingen de me ning gepeild van ongeorganiseerden. De meer derheid van hen blijkt nog nooit van de CFO Ie hebben gehoord. Vooral in vergelijking met de FNV-bond AbvaKabo komt de CFO er slecht van af. Er is voor de CFO-top dus nog heel wat werk aan de winkel. Echter niet meer voor De Jong. Die treedt volgend jaar af. Door Jan van de Ven Liberalisme en socialisme hebben in de huidige vorm afgedaan. Pogingen om het onvermijdelijke uit te stel len leiden ertoe, dat beide stromingen dekking zoe ken in de luwte van het politieke midden. Hun rol van typisch liberaal en ty pisch socialistisch is echter uitgespeeld. Wat niet weg neemt, dat zij het best nog een poosje in het politieke veld kunnen voortleven. PvdA-voorzitter Marjanne Sint komt er openlijk voor uit, dat het socialisme in de hui dige vorm heeft afgedaan. WD-fractievoorzitter en on betwist leider Voorhoeve ver- i ondigt ook een middenkoers. Het failliet van de twee po litieke stromingen krijgt in alle toonaarden aandacht. In de door juristen uitgegeven bundel 'Rechtsstaat en stu ring' staat te lezen: waar de overheid zonder echte tegen werking van het parlement ongebreideld wetgeving ter sturing van beleid mag ge bruiken, vervaagt de rechts staat. Het volk regeert alleen nog in naam, maar feitelijk worden de verworvenheden van de Verlichting van tafel geveegd. Nu mag het liberalisme geen kind van de Verlichting worden genoemd. De stro ming bestaat langer. De den ker Locke (zeventiende eeuw) wordt algemeen beschouwd als de geestelijke vader van het liberale gedachtengoed. Naast elkaar zetten van 'rechts' en 'links' tijdens de Verlichting versterkte de stromingen tot absolute uiter sten gedurende de negen tiende eeuw, waarin Karl Marx gemaakt werd tot schepper van de socialistische filosofie. Locke proclameert de 'eco nomie van het genoeg' zonder te tornen aan hebzucht en te genstellingen (rijk-arm, volle maag-honger). Gemakzucht kan hem niet worden verwe ten, al zouden we die kwalifi catie nu vlot gebruiken. In zijn tijd ziet Locke een we reld, die - met voorbijzien van de oorspronkelijke (natuur) volken - voor het grootste deel er ongebruikt bijligt. Expan sie van de ruimte houdt de be lofte in van uiteindelijke overwinning van de schaar ste. Wie iets of meer wil moet de onontdekte wereld intrek ken. Daar liggen onbegrensde mogelijkheden. Mede dankzij Locke zijn de van hun 'meent', de gemeen schappelijk te gebruiken grond, beroofde Europeanen de wereld ingetrokken. In en kele eeuwen zien zij kans elke uithoek van de wereldbol open te leggen. Hun honger naar schaarse goederen (voornamelijk geld) kan niet worden gestild. Het heeft lang geduurd om tot die bevinding te komen. Pas in deze eeuw, toen echt alle land aan de Europeanen was onderwor pen, komt er een einde aan de De democratie lijkt geen lang leven meer bescho ren. Als we filosofen mo gen geloven, ondanks hun uiteenlopende gedachten leidt de optelsom van het denken tot een logische toekomstvisie, staan we aan de vooravond van een vorm van dictatuur. Een dagelijks leven vol vrijheid blijheid voor iedereen behoort dan tot het verleden. Er komt, naar te verwachten is, een systeem dat zich richt op het eerlijker overleven van iedereen. expansiedrift. De groei loopt dood. Plotseling blijkt de vrijheid van handelen aan grenzen ge bonden. De beperking kent nog nauwere grenzen na het verschijnen van het Rapport van Rome, waarin geleerden verkondigen dat grondstoffen ook niet onbeperkt voorradig zijn. Sterker nog: er moet heel zorgvuldig mee worden om gesprongen om niet al de vol gende eeuw zonder te raken. Zo loopt de groei van het vissersbedrijf dood. Vissers hebben geen volstrekte vrij heid van handelen meer. Hun vrijheid is afhankelijk van de hoeveelheid vis in zee en die is beperkt, zodat vissers niet meer dan een bepaald quotum boven water mogen halen. Ter bescherming en instand houding van oerbos ligt er sinds kort een 'belasting' op hardhout. Arabische landen hebben zichzelf een beperking in het gebruik van drinkwa ter opgelegd om de voorraad niet te snel uit te putten. En schaarste aan arbeid dwingt betrokkenen te spreken over herverdeling van werk. De schaarste neemt zulke schrikbarende vormen aan, dat bij alles wat de mens doet de vraag moet worden ge steld: zijn we bezig met ver bruik of gebruik en waar be hoort de nadruk op te liggen. Zelfs stilte en een onbelem merd uitzicht hebben een eco nomische waarde gekregen. Bij deze stand van zaken kan de liberale visie 'laat iedereen zijn gang maar gaan' niet lan ger in praktijk worden ge bracht. Ook de andere loot aan de boom van de Verlichting, het socialisme - ter voorkoming van verwarring: geduldigen in het vestigen van de heil staat noemen zich socialist en ongeduldigen communist - .blijkt niet haalbaar. In die hoek, zo leert Gorbatsjov, vindt het tegenovergestelde plaats. Gemeenschappelijk bezit en gemeenschappelijke produktie maken geen kans als de bureaucratie er zich meester van maakt. Zonder betrokkenheid van het volk ontstaat er een nieuwe schaarste. Zonder persoon lijke verantwoordelijkheid valt zelfs de prikkel weg om aan de eerste levensbehoeften te voldoen. Vandaar Gorbats- jovs perestroika, de hervor ming. Marx leert niet anders. Karl Marx beseft 'dat ieder mens leeft naar zijn be kwaamheden, aan ieder naar zijn behoeften'. Hij staat hele maal niet een gedwongen so berheid voor of een gefor ceerde nivellering. Verschil mag er best zijn. In zijn visie behoort het te grote verschil te verdwijnen: weg met kapi talisme (grootgrondbezit) en bezitloze klasse. Marx wil de terugkeer van de traditionele maatschappij, waarin ieder een zich op gemeenschappe lijke grond in leven kan hou den. Schaarste op aarde ver dwijnt als de wereld de oude gedaante herneemt: gebruik en geen verbruik, herstel van de meent, uitbanning van hebzucht. Socialisme/commu nisme (gemeenschappelijk heid) garandeert bij gebruik van grond en grondstoffen uitzicht op voldoende voor iedereen. Gebruik zonder hebzucht leidt tot snelle te vredenheid, tot een niet opra kende overvloed. Marx meent de traditie in een nieuw gemeenschappe lijke basis te kunnen vinden: bezit en produktie zijn van iedereen. Zijn leerlingen er varen in de praktische uit werking, dat 'van iedereen' neerkomt op 'van niemand'. Als niemand zich verant woordelijk voelt, groeit er een macht over allen: het staats- dirigisme als nieuwe dicta tuur. Socialisme faalt, tt nieuwe meent blijkt niet te scheppen. Er zit bovendien een dertje onder het gras. Man: 'produktie leidt tot verniet* ging van de natuur'. Met an dere woorden: het herstel val de meent is een herstel een ander uitgangspunt, het gebruik van de a staat voorop. Vergemeensc* appelijken van de produktt komt neer op verbruik van* middelen. Zowel Locke als Marx H voorstander van de oude na tuurtoestand. Hun wegen die al denkend te hervind® lopen nogal uiteen. Na rui* praktijkervaring met tó* filosofieën moet de menshe» dus tot de conclusie kom® dat liberalisme schaarse mi* delen verbruikt en socialist met het wegnemen van in®' viduele verantwoordelij kW en nadruk op de gemeens®' appelijkheid van de produ®1 schaarse middelen laat bruiken. Tijd om naar andere c beelden om te zien, lijkt wereld niet gegund. Doorga®' op het oude stramien ook ma Als liberalisme en socialism® de onleefbaarheid van de reld vergroten, wordt praktijk gedwongen een Bj" dere richting in te slaan.1,1 weg, zolang geen andere id®j logie is gevonden, naar pragmatisme ligt open. Tweede aflevering van <kif delige serie UTRECHT (ANP) - De vcx vandaag voorziene pt blieksvriendelijke actie ve politiemensen om allee ernstige overtredingen bekeuren, breidt zich g< staag uit. Nadat dinsdag de korpsen in regio Utrecht het voortouw n men voor het selectief verba' seren, hebben de korpsen v gemeente- en rijkspolitie in o der meer Rotterdam, Eindh ven, Hengelo en de provim 4Ba Van onze Haagse redactie Dat betekent dat studenl studie om rond te komen te lenen. Naarmate de studie vorde neemt de beurs in omvang en zullen studenten meer mc ten gaan lenen. Na een aan' jaren krijgt een student mine dan het huidige niveau van studiebeurs. Dat is de kern van het alte natief van de HBO-Raad, koepel van samenwerken hogescholen, voor de studie nancieringsplannen van min ter Deetman (Onderwi; Deetman wil de studielening! die totnutoe door het rijk w< den verstrekt, onderbreng bij banken. Het voordeel van het alfe natief van de HBO-Raad is c de jaarlijkse schuldenlast v DEN HAAG (ANP) - De totale oplage van de publiekstij dschriften, opinieweekbladen en omroepbladen die bij de Nederlandse Orga nisatie van Tijdschrift- Uitgevers (NOTU) staan geregistreerd is in 1988 gestegen met 1,3 procent ten opzichte van 1987. Algemeen secretaris drs. A.A. Buiten van de NOTU heeft dit bekend gemaakt. Alleen de oplage van de opinieweekbladen geefi een daling te zien van 3,8 procent. De publiekstijd schriften zagen hun op lage licht stijgen met 0,8 procent, terwijl de oplage van de omroepbladen met 2,8 procent steeg, aldus de NOTU. HARDNEKKIGHEID KAN he zegd. Drie eerdere afwijzigir voorstel om het wettelijke m ken niet afdoende om het ka plan te overtuigen. De eerste een nederlaag had neergele stadium afgegeven door min Het was dan ook nauwelij Pers op de tweede dag var een variant op de eerder ing uit keer werd geen algemer werkgevers het recht geven na langdurige werkloosheid een jaar slechts voor negent Het idee heeft tot voorspe rn jf1 w'ist het P|an radicaal A -zien weinig reden om je wijzigen. Zij vinden het yoornemen om het idee me laarsoverleg te bespreken - nners opneemt, maar ze lieti van te verwachten. Met anc van een motie niet waard, zwaren tegen de verlaging - eina. 's volkomen terecht d: e} ,e9en het voorstel var Sf en die de laatste aKDeweging en werkgevers regeringsploeg van de minst uoor opeenvolgende bev- umlonen is de positie van OP geworden. Premier Lubb an de samenleving hem staan echter haaks op de 's in het geval van de minm snofifst ?e maatschappeliji ti Nnn J30 no9 de uitwerkin< le Sl at verlaging van het rv, Zlin 9er)oeg werki hPo«VOegd bii de onrust slPrhtVeroörzaak1 - er is i slechts een conclusie na Pk 3 minm j werkc t di me Lubb

de Stem | 1988 | | pagina 2