DESTEM Skimode verandert razendsnel ZONZOEKERS ONTDEKKEN EGYPTE EN FLORIDA Sneeuwvakantie blijft nog steeds dure grap Sneeuwgarantie aking lord-Brabant fdenkt dat de Opel- ver te gaan met Ider voordeel, jinnen de kortste tot „De auto van ij de Opel-dealer, uw ideerd in de prijzen! I Ondanks de toenemende belangstelling voor zon- I vakanties, bieden de reisorganisaties dit jaar een ongekend groot aanbod aan winterbestemmingen. I ln de dikste wintersportgids die Hotelplan (al drie I jaar achtereen door de reisbranche uitgeroepen tot I Waterspecialist Nr 1) tot nu toe heeft uitgegeven, is een uitgebreid aantal ski-oorden in Zwitserland, Frankrijk, Italië, Duitsland, Bulgarije en Roemenië opgenomen. Oostenrijk blijft bij Hotelplan het be langrijkste wintersportvakantieland; het aantal ac commodaties is dit jaar sterk uitgebreid. I Kortingen I Holland International biedt automobilisten die op I reis naar de wintersport gaan een aantal aantrekke- llijke kortingen op skihuur, skilessen en skiliftpas- [sen. In de belangrijkste wintersportgebieden met leen skibereik van boven de 2.500 meter, is het sei- I zoen verlengd tot begin april. Dit is vooral gedaan lat Pasen volgend jaar al eind maart valt. In I Andorra, in Franrijk, in Joegoslavië, in Oostenrijk :n in Zwitserland, zijn vele nieuwe bestemmingen n de gids opgenomen. iDolemieten Vliegen Bussen Olympisch VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 Op de pagina Consument van maandag: Lekker gezond dank zij muziek. PORTUGAL GOEDKOOPSTE LAND Gelokt Goedkoop Jammer Alternatief Hotel jjisvesting, Ruimtelijke Ordening en flijks Bestuur van het waterschap ï/Vest-Brabant en het college van lan Noord-Brabant lilieutechniek BV, gevestigd te In 13 vergunning hebben verleend lijk: Ijvalstoffen hg Oppervlaktewateren «aren van verontreinigde grond in en semi-permanente extractie- Jbitie zal worden geplaatst op het lijk aan de Middenweg, kadastraal lite Zevenbergen, sectie A, nr. 382, 1st mogelijk geplaatst worden naar janvraag, de beschikkingen en bij- fgen met ingang van maandag 17 1de een maand gezamenlijk ter BO tot 12.30 uur en van 13.30 tot htehuis (afdeling Algemene Zaken), endien buiten de kantooruren, dins- I in het gemeenschapscentrum ledaal 20 te Zevenbergen; Itot 12 uur en van 14 tot 16 uur op de Ichap Hoogheemraadschap West- In 5, en bovendien buiten de kantoor- i telefonische afspraak van 17 tot loestel 340); Itot 12 uur en van 14 tot 17 uur inde linisterie van Volkshuisvesting, Ruimte- lubeheer, Dokter van der Stamstraat2 08). Jt de beschikkingen zijn bekend Itukken tijdens de kantooruren ter jioemde termijn kan beroep worden invrager, de betrokken adviseurs en Ir bezwaren ingediend hebben of aan- lerwijs niet in staat te zijn geweest. |nning is na afloop van de beroeps- Jizij voor dit tijdstip beroep is ingesteld ling of voorlopige voorziening is pschrift moet worden gericht aan de Ichillen van bestuur van de Raad van B, 2500 EA 's-Gravenhage. orsing of voorlopige voorziening moet 'ezonden aan de voorzitter van enbergen, Breda. Door Jack Arentsen Nederland gaat de komende winter weer massaal op vakantie. De reisorganisaties zijn al overstelpt met boekingen en daar mee wordt bevestigd wat reeds uit eer- jfre marktonderzoeken naar voren was gekomen: ije «interv akant iemarkt groeit sneller dan de markt voor zomervakanties. I zowel de sneeuw- als de winterzon-vakanties ne- I men dit jaar in aantal toe, maar het grootste stij- jspercentage gaat naar de sector winterzon. Vooral de vraag naar gegarandeerde 'zon-zekere' I bestemmingen is ongekend groot. En dan heeft I aen niet alleen belangstelling voor de Canarische I Eilanden en Zuid Israël in de winter, maar ook I nieuwe bestemmingen als Egypte, Florida, Ma- I jokko en Tunesië staan ditmaal hoog op de 'hit lijst'. De Egyptische badplaatsen Sharm el Sheikh en Hurghada aan de Rode Zee zouden zich wel eens op korte termijn als absolute concurrenten van de Canarische Eilanden kunnen gaan manifesteren. Zwitsers en Westduitsers hebben al enkele jaren deze zonbestemmingen ontdekt, waar eindeloze strandvakanties gecombineerd kunnen worden met een stukje cultuur of bijvoorbeeld een Nijlcruise. „Egypte wordt meer een zonbestemming dan Eilat in Israël. Eqypte is politiek rustig en nog altijd re delijk geprijsd", zegt Hotelplan-directeur Frans yan Steenis. I de vraag naar bestemmingen in de wat verder weg- I gelegen wintersportgebieden van de Italiaanse Do- [lemieten, wordt ieder jaar groter. In dit zonnige en I sneeuwzekere skigebied heeft Vrij Uit voor het I eerst nu ook bestemmingen in de Grödenvallei (be ller bekend als de Val Gardena) in het programma I opgenomen. Deze vallei, met gemoedelijke winter sportplaatsjes als Ortisei, St. Ulrich, St. Christina 1 Wolkenstein, ligt in het hart van het bekende I Dolomiti Superskigebied, waar men met één skipas [toegang heeft tot meer dan 464 skiliften en 1100 I km pisten. I Frankrijk komt de komende winter meer dan in De nieuw ontwikkelde en uit de grond gestampte Franse wintersportplaatsen in de Alpen garanderen goede sneeuwcondities. Massaal op wintersport het verleden in de belangstelling van de Neder landse skiërs te staan. Niet alleen de hypermo derne stations als Chamrousse, Alpe d'Hues, Les 2-Alpes (Dauphiné), La Plagna, Les Arcs, Valmo- rel, Valfréjus, Tignes (allemaal gelegen in de Sa- voie), La Mongie (Pyreneeën) en Isola 2000 (Zui delijke Alpen) komen rijkelijk aanbod. Daarnaast zijn de veel gemoedelijker en vaak gezelliger Sta tion Villages als St. Gervais, Notre-Dames de Bel- lecombe, Combloux, Les Contamines, Pralognan- la-Vanoise en Valloire 'terug van weggeweest'. De goede sneeuwcondities die Frankrijk de laatste winters heeft gekend, liggen ongetwijfeld ten grondslag aan de stijgende belangstelling. Daar naast is Frankrijk, door het stabiele prijsniveau en de prijs-kwaliteit verhouding, ondertussen uitge groeid tot een wintersportland dat de concurrentie met Oostenrijk en Zwitserland volledig aan kan. Deze winter bieden 24 toeroperators(vorig jaar 18) in totaal 47 Franse bestemmingen aan. Het meest spectaculiare nieuws voor Frankrijk is de charterverbinding met Lyon, uitgevoerd met Air France, waardoor de Franse Alpen tijdens de win ter ineens gemakkelijk bereikbaar zijn geworden. Als enige biedt Arke Reizen deze reismogelijkheid aan. De prijzen zijn spectaculair laag te noemen. Een 8-daagse vliegreis naar Meribel kost in verge lijking met een autoreis naar hetzelfde apparte ment nog geen 400.- meer. Een 8-daagse vliegreis naar Valmorel kost slechts 130,- per persoon meer dan een 10-daagse nachtpendelreis naar het zelfde appartement. Air France brengt eens per week vanaf Schiphol de wintersporters naar 11 verschillende wintersport- oorden in de Franse Alpen. De prijs voor de vlucht (inclusief ski-uitrusting en vervoer per bus naar de gekozen wintersportbestemming) is 454,- per per soon. De hotel- of pensionaccommodatie moet bij een reisbureau geboekt worden. De vluchten ver trekken iedere zaterdag om 13.15 uur vanaf Am sterdam en om 1100 uur vanuit Lyon Satolas. Het sterk gestegen aantal bestemmingen in vooral Oostenrijk is het belangrijkste nieuws in de sector van busreizen naar de wintersportgebieden. De Jong Intra Vakanties heeft het aantal bedden in Oostenrijk zelfs verdubbeld. Bij De Jong Intra zijn volgens het hoofd Inkoop mevrouw Coby van Dongen, nu al 50 meer boekingen gedaan. „Wat betreft Oostenrijk rekenen we dan ook op een to tale stijging van zo'n 45 zegt Coby van Don gen. De keus uit luxe busreizen, slaapbus-, nacht- en pendelreizen is ook dit jaar ongekend groot. Meer bussen gaan dit jaar de service bieden dat men een warme maaltijd aan 'boord' krijgt. Het prijsniveau is in de meeste gevallen gelijk gebleven aan vorig jaar of slechts gering gestegen. Opvallend in de gids van De Jong Intra Vakanties is dit jaar het grote aanbod aan autoreizen. Er is zelfs een spe ciale gids uitgebracht voor de Benelux en Midden- en Zuid Duitsland. Deze uitbreiding is ongetwij feld een gevolg van het feit dat Ideaal Reizen door deze organisatie is overgenomen. In het dikke win tersportprogramma van De Jong Intra is ook het jongerenaanbod Wheels opgenomen. Door Marlise de Jong Geen enkele weerprofeet kan nu al met zekerheid zeggen hoe de winter van '88/'89 zal verlopen, maar alle nieuwe wintersportcollecties zijn afgestemd op plezierige vakanties in een witte wereld. Wintersportkleren zijn supermodieus. En dat is in [liet verleden wel anders geweest. Pas toen skiën tan het eind van de negentiende eeuw populair be gon te worden, werden ontwerpers attenter voor skiërs, maar ook niet meer dan dat. In de jaren der- lig kwam daar verandering in. De in die periode [trendzettende Parijse mode-ontwerper Jean Patou [ontwierp bijvoorbeeld in 1939 een wintersportcol- [lectie. Maar het was wel een afspiegeling van zijn haute couture-collectie. Wintersportkleren stonden nog niet op eigen be lt® en sukkelden uit modieus oogpunt bekeken »g jaren achter de gewone dagelijkse spullen aan. [Dat is tegenwoordig wel anders. Om te zeggen dat ["tollen nu compleet omgedraaid zijn, is wat over leven. Maar soms is de skimode inderdaad trend- setter voor andere segmenten. De art-achtige des igns, bedacht door ontwerpers van wintersport-mo- I®. zijn daarvan een goed voorbeeld. Die dessins [ttja zo schitterend alsof kunstenaars ze met de lU met C'e ffaffity-spuitbus beschilderd heb- |t®. In extreme gevallen, zoals speciale modere- P°ttages, gebeurt dat ook. I -mode anno 1939. De Parijse mode-ontwerper I Jinn d Itou ontwierp in dat jaar onder meer dit ski- 1 zuiver wol. foto du font De ontwerpers van wintersportkleren waren ook een van de eersten, die de fluorkleuren bedachten. Ze zijn inmiddels uitgegroeid tot een rage en overal zichtbaar: van gewone jacks tot bijoux, van school- benodigdheden tot surfplanken en skateboards. Mode verandert snel, maar ski-mode verandert ra zendsnel. In het algemeen gesteld, is de styling sjie- ker en sneller geworden dan afgelopen winter. En daarom zijn de ontwerpers van de fluorkleuren grotendeels overgestapt op heldere, harde kleuren, zoals blauw, rood en paars. Vroeger ondenkbaar, nu heel gewoon zijn de combinaties van die kleu ren, zoals paars met rood. Zwart-wit is voor ko mende winter eveneens weer veel te zien op de pis tes. In die fantasievolle zwart-wit prints zijn voor wie goed kijkt figuren te ontdekken, zoals een tij gerkop. De handbeschilderde look is een blijvertje. Sommige dessins zijn geïnspireerd door de ralley- sport, maar ook door de laatste Oylmpische win terspelen in het Canadese Calgary. En het waren ook de Spelen, die zorgden voor de introductie van nieuw materialen in de wintersportmode: high tec- stoffen, die dicht geweven, vederlicht, ademend en enigszins glanzend zijn. Ze geven de skiër nog meer bewegingsvrijheid en bieden optimaal bescherming tegen koude wind en vocht. Bij de jacks zijn tal van bijpassende broeken te vin den in zowel dezelfde kleuren als het jack of in in geraffineeerde contrasterende tinten. De broeken zijn niet ingrijpend veranderd. De salopette, die een poosje gold als niet echt modieus in het winter sport-modebeeld, is nu weer hoogst actueel. De broek met bovenstuk biedt tal van voordelen: warm onder het jack en zeer functioneel zonder jack. De taillebroeken zijn wat slanker van belij ning geworden. De overall, hoe onhandig ook bui ten de piste, heeft een vaste stek verworven in het hele wintersportfeest. Alleen degenen die gevoelig zijn voor mode zullen het niet in hun hoofd halen om twee jaar achtereen in hetzelfde ski-pak of ski-jack op dezelfde sneeuw piste te verschijnen. Gelukkige bijkomstigheid is dat het huidige ski-jack ook zeer functioneel is bui ten die pistes en nog lekker in eigen land gedragen kan worden. Modeliefhebbers kunnen er dus lan ger dan dat ene weekje wintersport plezier van hebben. Ski-mode anno 1988. Een wel zeer geavanceerd aërodynamische ski-pak. foto du pont S1 De verwachting is dat ruim een miljoen Nederlanders de komende winter naar de sneeuw zullen reizen. Door Hans Veldhuis Afgezien van kortere uitstapjes naar Eifel en Ardennen gaan deze winter ruim 1,2 miljoen mensen op wintersportvakantie. Een nog jaarlijks stij gend aantal, ondanks het feit dat zo'n tripje naar de sneeuw vaak veel duurder uitvalt dan een verblijf onder de winter zon. De spotprijzen, waarvoor de komende maanden een weekje winter sport weer zuilen worden aangeboden, zijn daarom maar heel be trekkelijk. In veel gevallen moeten die zelfs worden verdubbeld om de wérkelijke kosten te benaderen. Zeker wanneer ook nog de no dige investeringen in kleding gedaan moeten worden. Ook de skiliften en het huren van de uitrusting kunnen behoorlijk in de papieren lopen. En daarnaast uiteraard het traditionele 'aprés-ski' in de bar. Waarvoor de klanten vaak de bar worden in gelokt met een eerste, gratis drankje. Bovendien behoren traditio nele wintersportlanden als Oostenrijk en Zwitserland zeker niet tot de goedkoopste vakantielanden van Europa. Goedkoop zijn nog altijd Portugal, Griekenland en Joegoslavië. Spanje, dat daar ook bij hoorde, heeft zich definitief uit die goed kope markt geprijsd. Spanje-gangers vinden dat dit land nu op het zelfde niveau staat als Nederland. Opvallend duur worden naast Zwitserland de Scandinavische landen Denemarken, Noorwegen en Zweden genoemd. Maar als typische wintersportlanden zijn die veel minder bekend. Wat eigenlijk jammer is, want dat zou betekenen dat de massale drukte die nu soms in de Oostenrijkse sneeuwgebieden heerst dan achterwege zou blijven. En dat zou zowel de plaatselijke natuur als de de rustzoekende wintersporter ten goede komen. Frankrijk werpt zich daarom nadrukkelijker dan ooit op als inte ressant alternatief. En terecht, want er is de laatste jaren veel ver anderd om het de verwende wintersporter naar de zin te maken. Volgens Bernard Crouset van het Frans Verkeersbureau is het Franse marktaandeel in enkele jaren tijd van 4 naar 1% geklom men, zijn de prijzen stabiel gebleven en „absoluut concurrerend ge zien de prijs-kwaliteitverhouding". De kosten van het buiten de deur eten even buiten beschouwing la tend, varieert een doorsnee hotelkamer met ontbijt van 45 in de Portugese Algarve, 75 in Oostenrijk, tussen 120 - 160 in Zwit serland en 170 in Denemarken. Een overnachting in Schwar- zwald en Sauerland, gebieden waar vooral de langlaufer uitstekend aan zijn trekken kan komen terwijl natuurlijk ook de reiskosten be duidend minder zijn, kost plm 75. Maar een pension is in verre weg de meeste gevallen aanmerkelijk goedkoper. De Nederlandse reisorganisatie Interlux in Alkmaar geeft dit jaar sneeuwgarantie. Interlux is gespecialiseerd in de verhuur van vakantiewoningen (jaarlijks zo'n 6 miljoen overnachtingen); ruim 1500 vakantiehui zen zijn alleen al in Oostenrijk beschikbaar. Voor deze aanbiedin gen geldt dit seizoen een speciale sneeuwgarantie. Interlux kan natuurlijk geen sneeuw garanderen, maar als er onver hoopt door te weinig sneeuw niet geskied kan worden, krijgt de wintersporter 100 per geboekte week terugbetaald.

de Stem | 1988 | | pagina 19