Oostburg wil bushaltes vervangen aardenburg mist toekomstvisie over vergrijzing De terugtocht van het Duitse leger PPORT hiatrisch leuzen KORT ZEEUWS ilst gaat Jtreden gen de ndepoep granaat NIEUWS pF STEM VAN ZEELAND 4 VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 T20 LANDELUK BEDRIJF MOET VOOR HALTEPLAATSEN ZORGEN aderzoek naar fembad Hulst AARDENBURG - Een beetje Imokkend is de Welzij ns Com- Imissie van de gemeente Aar- Idenburg in meerderheid ach- |ter het ontwerp welzij nspro- gramma 1989 gaan staan zo- jals het regionaal en plaatse lijk opgesteld werd. Vrijwilligers 'Veilig achter Deltadijken?' Kampioenschap Zeeland wijn en biermaken Themadag autisme Expositie over asielzoekers Contacta '88 Kruize legt eerste steen VW-kantoor Jagers Terugtocht Boot verdwenen Feldgendarmerie Corridor enkele langs de rij. staande paaltjes. DONDIJKE - Bij het ;n van sleuven voor het n van kabels voor kabel, isie is men aan de "Wil- jveg bij Schoondijke 0p oude Engelse handgra- gestuit. De mijnoprui- sdienst heeft donder- üddag het projectiel in ivarte Polder bij Nieuw- onschadelijk gemaakt. t zondag 16 oktober, een fé. Er wordt gespeeld op t op 3-501. Aanvang 14.00 Ivan onze verslaggever 10OSTBURG - Het Oost- Bhurese college wil af van de loude bushaltes. De halte- Snlaatsen die in bezit zijn Ivan de gemeente moeten Lel worden vervangen. Ze zijn oud en ontsieren de om- geving. Het college wil ge leidelijk aan de oude haltes •{laten vervangen voor nieu- |We Er moeten zelfs nog ■abri's bijkomen. |b en W willen niet zelf op- I draaien voor de kosten. Het aanschaffen van een halte kost e gemeente namelijk rond de zesduizend gulden. Daar ko men ook nog de kosten van het plaatsen bij. En tenslotte moet de gemeente ook geld neertel len voor het onderhoud. Tot nog toe laat of de ge meente of het vervoersbedrijf haltes plaatsen. Het dagelijkse bestuur van Oostburg wil nu in zee gaan met het landelijke be drijf Alrecon, de reclamever kooporganisatie van de open baar vervoer-bedrijven in Ne derland. Alrecon draagt zorg voor de plaatsing van moderne bushaltes. De kosten worden vergoed door de op de haltes aangebrachte reclame. De winst van het bedrijf komt ten goede aan het openbaar ver voer, zoals de Nederlandse spoorwegen en alle streekver- voerbedrijven. Het college heeft al contact gezocht met Alrecon. De enige kosten waar de gemeente voor opdraait, zijn het bouwrijpma- ken van de lokatie en het op nieuw bestraten van de halte plaats. B en W hebben in de ont- werp-overeenkomst al laten vastleggen dat de reclame die op de haltes wordt aangebracht niet in strijd mag zijn met de goede zeden. De reclame mag ook niet schadelijk zijn voor de openbare orde. Wel mag het bedrijf reclame maken voor al cohol- en tabaksmerken. De gemeente is eigenlijk tegen dit soort van reclame voeren, maar knijpt een oogje dicht omdat anders Alrecon niet met Oost- burg in zee wil gaan. De haltes worden voorname- lijk binnen de bebouwde kom geplaatst. Met dit voorstel denkt het college de service voor de mensen die met het openbaar vervoer reizen te verbeteren. Verder ziet Oost burg met de nieuwe, fraaie hal tes er beter uit. Tenslotte is het financiële voordeel volgens het college belangrijker dan het feit dat de gemeente geen con trole kan uitoefenen op de in houd van de reclamebood schappen. De Oostburgse raad buigt zich donderdag 20 oktober over dit voorstel van het college. De openbare raadsvergadering begint om 19.30 uur in het ge meentehuis. Commissie wil ouderenbeleid 58-85, 70-80 140-160, 80-85 8, 85-90 71-122, 90-95 69-81 57-67, kl. 2 65-70 80, 70-90 80-85 86-106, 85-90 73-84, 57. Conference kg kl. 155-65 -75 131, kl. 2 45-55 59-73,55- 71. Bonne Louise kg kl. 2 55- 60-70 66. Gieser Wildeman 1 50-55 82, 55-60 117, 60-70 41, kl. 2 45-50 40, 50-55 79-83 107-114, 60-70 130-133. Saint kg kl. 2 50-60 49, 60-70 78 77, 80-90 62. Winterrietpeer 1 60-70 51-56, 70-80 54-57. nne du Cornice kg kl. 165-75 78, 75-85 146-176, 85-95 126- 1. 2 55-60 30-35, 60-65 38-108, 83-155, 75-85 74-158, 85-95 4. Beurre Hardy kg kl. 1 60- 65-70 97, 70-80 108, 80-90101. len doornloos 200 gram kl. 2 Joten st. kl. 2 4. rpakt fruit Cox Orange in kg kl. 1 70-75 132, 75-85 0-85122. Elstar kg kl. 175-80 TERDAM, 13 okt. - Aardap- rmijnmarkt: In bintje n, oogst '88, werden 212 con- en verhandeld voor levering bij een prijs van ƒ27,80 tot per 100 kg. De stemming nauwelijks prijshoudend. Don (volksgezondheid) e officiële opening van :h-Vlaanderen aan de is niet uitgesloten dat er meer arbeidsplaatsen ko- openingsceremonie in het •chillhotel begint donder- .0 november om 14.45 uur. 'onze correspondente JANSTEEN - Het is een stie van fatsoensnor- dat een hondebezitter hond niet zijn behoefte doen op plaatsen waar ieren spelen, aldus bur- .eester F. Jacobs giste- tijdens de algemene nadering van de dorps- i St. Jansteen. ils het er op het moment staat", aldus Jacobs, rzie ik dat er in de nabije omst in de politieverorde- van de gemeente Hulst bepaling opgenomen zal ien, waarin de eigenaars honden op straffe van een verplicht wordt het pje en de plastic zak te «ren om de hondepoep op limen". blijf het een zwaktebod onszelf vinden", aldus Ja- „dat zulke maatregelen >men moeten worden. De ie heeft heus wel wat an- aan het hoofd dan de eige- van een hond met 'loslo- le drol' te verbaliseren". LST - De gemeente st gaat een onderzoeks- eau in de arm nemen om Dekijken wat de moge heden zijn om bij het rdekt zwembad De Drie- k aanvullende voorzie- gen te maken. onderzoek gaat de ëe' :nte 25.000 gulden kosten, 'olgens wethouder W. Kay- zal met name gekeken wor- naar de mogelijkheden de aanleg van een lig' de bij het binnenbad. HO pt dat een dergelijke voor- ing tegen volgend zomer- oen gerealiseerd kan wor- Aan de aanleg van een iw buitenbad bij de Drie- t wordt voor volgend jaar niet gedacht. Ivan onze correspondent |üe leden Van der Bliek, Van Don ken en Van Westrienen-Dijs had- jden grote moeite met het pro gramma omdat zij daarin een toe- Bkomstvisie misten. ■Volgens het Van der Bliek zijn er bij zondere tijden aangebroken voor het (welzijnsterrein en dat vereist zijns in ziens bijzondere maatregelen waar bij het maken van keuzes onvermijdelijk ■zal zijn. Hij wees in dit verband op de |vergrijzing van West-Zeeuwsch- jVlaanderen. „Het beleid moet daarop afgestemd worden", aldus Van der [Bliek die zei dat men niet kan volstaan met het enkele keren uitkammen van het welzijnsbeleid van midden zeventi ger jaren. Heel nadrukkelijk stelde hij de vraag of het college van burgemees ter en wethouders bereid is een her nieuwde visie op het totale welzijnster rein voor te bereiden opdat daarmee in de nabije toekomst gewerkt kan wor den. „Als er geen visie steekt achter het beleid van de gemeenteraad en het col lege van B en W dan moet men daar zo snel mogelijk voor zorgen", zo hield Van der Bliek de commissie voor. Wethouder Keijmel-Cambier rea geerde door te stellen dat er een kader geschapen was via het jaarprogramma waarin de regionale instellingen ont zien werden door in elk geval geen kor tingen op te leggen. Evenals Van der Bliek wenste Van Westrienen-Dijs ech- DorpSTclclCl ter prioriteiten te stellen. stichting duidelijk was geworden dat men op korte termijn meer activiteiten in Aardenburg gaat ontplooien samen met een aantal jongeren. Eerder had Van Dongen voorgesteld om geld bij de SJC weg te halen voor zover dit betrekking had op jeugdkam pen en dit toe te delen aan het kinder clubwerk in Ede. Tijdens de discussie bleek dat de commissie vreest dat er over een aantal jaren en bij verder gaande bezuinigingen nog alleen instel lingen in het leven worden gehouden omdat er personeel zit maar dat er voor activiteiten geen geld meer zal zijn. De vraag werd opgeworpen of West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet teveel be roepskrachten en te weinig vrijwilli gers heeft. Vragen stelde de commissie bij het functioneren van de Stichting Jeugd- centrale West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Omdat men zo weinig activiteiten ziet in de gemeente Aardenburg. De voor zitter wees er echter op dat tijdens een recent gesprek met het bestuur van die De dorpsraad Eede bleek te elfder ure nog een begroting voor 1989 te hebben ingediend, terwijl de termijn voor in diening per 1 oktober jongstleden was verstreken. In meerderheid wilde de commissie deze dorpsraad toch de ge bruikelijk ƒ500 voor het volgende jaar toekennen. Met betrekking tot het evenementen comité Aardenburg is de welzij nscom- missie voorstander van het maken van duidelijke afspraken of het geven van- duidelijke opdrachten opdat voorko men kan worden dat verschillende groepen zich op eikaars terrein gaan bewegen. Overigens zal het evenemen tencomité ƒ1000 moeten inleveren als de raad het advies van de commissie overneemt.Alleen Gijsel, Van Dongen en Van der Bliek wilden niet korten. Door strikte toepassing van de bepa lingen van de subsidieverordening spe cifiek welzijn en enkele toevallige be sparingen kan de gemeente Aarden- burg in 1989 de opgelegde korting van 12,1 op de uitkering voor sociaal kul- tureel werk optvangen. Het gaat daar bij om een bedrag van ongeveer 8.000. De commissie was van mening dat in 1989 nog strenger zal moeten worden opgetreden in de richting van de ver enigingen en organisaties die subsidie van de gemeente wensen. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat el lenlange discussies verspreid over meerdere maanden plaatsvinden. En dat is niet echt bevorderlijk voor een vlotte gang van zaken en de duidelijk heid aldus de commissie. HEINKENSZAND - 'Veilig achter de Deltadijken?' Dat is het thema van een sympo sium dat het waterschap Noord- en Zuid-Beveland op woensdag 26 oktober houdt in De Stenge in Heinkenszand. Inleiders zijn onder andere oud-voorzitter W. Merkx van de Unie van Waterschappen, P. Nijhoff van de stichting Natuur en Milieu en het voor malig Tweede Kamerlid H. van Rossum. Het ochtend symposium wordt 's middags gevolgd door een buitenge wone vergadering van het waterschap in verband met het afscheid van dijkgraaf G. de Jager. KAPELLE - Alle amateur wijn- en biermakers in Zee land kunnen op zaterdag 29 oktober hun beste beentje voorzetten op de provinciale kampioenschappen in de Vroone in Kapelle. Gekwali ficeerde keurmeesters beoor delen dan de Zeeuwse brouw sels, die voornamelijk van in heems fruit worden gemaakt. Na afloop schuift men aan voor een mosselmaaltijd on der het genot van een regio naal wijntje of biertje. MIDDELBURG - De Reeio Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Autisme houdt op zaterdag 29 oktober een themadag in de Klimop- school in Middelburg, aan vang 13.30 uur. Twee inleiders spreken dan over autisten (kinderen met contactstoor nissen) in internaten. Daarna bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. GOES - In de bibliotheek in Goes wordt van 19 oktober tot 2 november een fototentoon stelling gehouden over de op vang van asielzoekers in Ne derland. Dat die expositie naar Goes komt is geen toe val: deze gemeente heeft sinds eind vorig jaar een asielzoekerscentrum. Aan de landelijke tentoonstelling - 44 zwart-wit foto's met begelei dende tekst - is dan ook extra informatie toegevoegd over de opvang in Goes. GOES - Contacta '88. Onder die naam worden 17,18 en 19 oktober Bedrijven Contactda gen gehouden in de Zeeland hallen in Goes. De bedoeling van het evenement is om zo veel mogelijk bedrijven en hun organisaties met elkaar in contact te brengen. De Zeeuwse Kamers van Koop handel werken er dan ook aan mee. Op de eerste dag stelt gedeputeerde R. Barbé de Zeeuwse databank voor bedrijfsonderwijs in gebruik. G. van Westrienen-Dijs: .prioriteiten. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever CADZAND-BAD - Burge meester J. Kruize van Oost burg legt woensdagmiddag 19 oktober de eerste steen van het nieuwe WV-kan- toor aan de Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. Met deze nieuwbouw gaat een al jaren gekoesterde wens van de VW in Nederlands meest zuidelijke badplaats in vervul ling. Er is de afgelopen jaren voor deze nieuwbouw flink ge spaard. De totale bouwkosten worden geschat op rond drie ton. Toen de inwoners van Ter- neuzen op Dolle Dinsdag 5 september wakker werden bleken ze overspoeld te wor den door vluchtende Duitsers. Overal stonden auto's, met paarden bespannen wagens, geschut en allerlei soorten voertuigen. Steeds meer Duit sers kwamen de stad binnen. Op een gegeven moment was de Axelsebrug geheel ver sperd. Aan weerszijden ston den wagens. Ze konden niet verder want er was geen veer boot die hen naar de overkant kon brengen. Daarom namen ze alles in beslag dat varen kon. Schippers uit de stad werden gedwongen om mee te gaan, tot ook dat niet meer kon. Toen regelden ze alles zelf met het gevolg dat er nogal eens een boot vast kwam te zitten. OP 3 september 1944 passeerde het Britse Tweede leger van generaal Dempsey de Frans-Belgische grens en te gen de avond bereikten de Guards Armoured Divison Brussel. De volgende dag trok de Britse Elfde Pantserdi visie op naar Antwerpen, waar de haveninstallaties on geschonden in handen van de geallieerden vielen. De Duitse strijdkrachten in Noord-Frankrijk en westelijk België waren afgesneden. Het Duitse Vijftiende Leger was er in Normandië vrij ge nadig van afgekomen. Aange zien het verantwoordelijk was voor de verdediging van het Nauw van Calais, had het zich gereed gehouden voor de nieuwe landingen die Hitier verwachtte, maar die niet kwamen. Tegen het einde van juli gaf Hitier eindelijk toe stemming aan het Vijftiende Leger divisies te onttrekken voor de strijd in Normandië. Dit gaf tot resultaat dat er eind augustus van de oor spronkelijk negentien divisies nog slechts zes waren overge bleven. Bevelhebber van dit leger was generaal Gustav van Zangen. Op 6 srptember kreeg hij bevel in de Franse havensteden Le Havre, Bou logne, Calais en Duinkerken garnizoenen te leggen en met de rest van het Vijftiende Le ger samen met de resten van zeven andere divisies, in to taal ongeveer 100.000 man, te rug te trekken. En zo zag Zeeuwsch-Vlaan deren de grote terugtocht van het Duitse leger. In lange ko- lonnes trokken de groepen op de Westerschelde aan om overgezet te worden, langs de kust via Knokke, over Brugge via Sluis, van Maldegem over Aardenburg naar Breskens, vanuit EeWo via IJzendijke naar Breskens en Hoofdplaat, langs het kanaal van Gent naar Terneuzen en zelfs via Hulst naar Perkpolder. Hier in Perkpolder was er al spoe dig geen mogelijkheid meer over de Westerschelde te ko men. Konden de eerste groepjes op de fiets vluchtende Duitsers maandag 4 september nog met ae veerboot naar Kruiningen, voor de later op de avond aan komenden lukte dit niet meer, daar de boot plotseling op on verklaarbare wijze verdwe nen bleek te zijn. Er kwamen an alle kanten steeds meer Jkutsers aanzetten, te voet, Wr fiets, in auto's, met moto- met paard en wagen en met verder alle mogelijke ver fmiddelen. Aan de Wester- rüu i moesten ze echter bwukeer maken toen iJ j ^at ze daar niet over en en dropen af in de dating van Terneuzen. DOOR GEORGE VAN VOOREN In Terneuzen konden de groe pen nog worden overgezet, maar werden steeds weer he vig bestookt door Engelse ja gers. Allerlei soorten boten, waaronder lage platte, wer den nadat ze aanlegden ogen blikkelijk volgeladen met sol daten en vertrokken weer. Op sommige boten stond afweer geschut. Op 7 september stag neerden de overvaarten. Toch voeren de volgende dag op nieuw schepen met soldaten naar de overkant. Dag in dag uit zat Terneuzen nu overvol met militairen en voertuigen. Steeds weer werden vertrek kende schepen vanuit de lucht bestookt. Het afweergeschut dreunde over de stad. Op 12 september kreeg een landingsboot een voltreffer en brandde geheel uit. Er werden ook tussen de wachtende mili tairen bommen gegooid. On der de Duitsers vielen vele do den en gewonden. Een schip dat juist werd volgeladen met troepen en materiaal werd ge troffen. Ook daar schenen er veel doden te zijn. Op 18 sep tember waren de overtochten over de Westerschelde bijna afgelopen. Nog twee schepen lagen te wachten en dit zou den de laatste zij a Nu bleef alleen nog Breskens over, want de overtocht van uit het haventje van Hoofd plaat met losse boten had niet veel om het lijf. Breskens had 11 september al een verschrik- Z waar spoorweg geschut dat in Eeklo moest worden achtergelaten, omdat de spoorlijn naar het oosten was vernield kelijk bombardement onder gaan, waarbij 199 burgers en vermoedelijk evenveel Duitse militairen om het leven waren gekomen. Nadat de schade aan de haven enigszins was hersteld, zodat verdere trans porten mogelijk waren, werd hier alleen 's nachts overgeva ren. De West-Zeeuws- Vlaamse wegen naar Bres kens toe waren overvol van terugtrekkende Duitsers, maar er zat orde in. Bij de bruggen van Strobrugge stond de Feldgendarmerie die de ge motoriseerde eenheden over de hoofdwegen stuurde, ter wijl de infanterie de zijwegen moest nemen. Ook in Oost burg en Schoondijke werden de vluchtende troepen opge vangen door de Feldgendar merie. Jacobs Rosseel uit Aarden burg noteerde in zijn dagboek: „Maandag 4 september. Er trekken veel wagens met al lerlei tuig en paarden door, ook veel boerenwagens met troepen. Als een van de Duit sers ergens een fiets ziet wordt die meegenomen of van de mensen afgepakt. Woens dag 6 september. Heel de dag is het druk met doortrekkende Duitse militairen richting Breskens. Van alles komt voorbij; auto's, paarden en wagens, Duitsers op de fiets of in groepen te voet. Het is een ware vlucht. Vrijdag 8 sep tember. Aan het begin van de Herenweg liggen wel een ze ventig gewonde Duitsers, die daar gebracht zijn om dan weer verder getransporteerd te worden. Opladen wat nog meegenomen kon worden! Het is in Aardenburg nu het toppunt van gerij, alles in grote wanorde. Overal liggen militairen in kwartier, ook in de St.-Baafskerk. Sommigen verkopen alles: paarden, kar ren, schoenen, kleren, alle maal spullen die ze hier of daar meegenomen hebbem. Op het Ruiterskwartier zijn ze bezig grote Franse ossen te slachten. Dinsdag 12 september. De afgelopen nacht zijn er wel duizend paarden doorgetrok ken en allerlei ander oorlogs tuig, alles in de richting Bres kens. 's Morgens worden Franse paarden die de Duit sers hadden meegenomen aan de boeren in bruikleen gege ven." Een jeugdige inwoner van Sluis noteerde precies wat er zoal in Sluis voorbij kwam. „6 September. Om half vier trek ken Duitsers met enkele wa gens bagage voorbij en om streeks zes uur rijdt een aan tal Rode Kruisauto's in de richting van de grens. Om streeks acht uur verschijnen aan de overkant van het ka naal naar schatting twintig tot detig Duitsers in grijze en groene uniformen. Vanavond om negen uur trekt er een ko- lonne Duiters door met leger- paarden en wagentjes, rijk ge camoufleerd met takken. Het is net een bloemenstoet. 7 September. Vannacht zijn er veel wagens, vrachtauto's en waarscijnlijk ook een paar kanonnen voorbij gekomen. Onder het ontbijt passeert een groepje veldkeukens, gestolen Belgische karren en sjezen met een aantal Duitsers er omheen. Daarna komen Duit sers voorbij in een brand weerauto zonder slangen, dus waarschijnlijk gestolen. Dan is er weer bedrijvigheid vooral van vrachtauto's. Om 10.45 uur passeert er een mooie auto met hoge officieren, daarachter afweergeschut en daarna een nieuwe file perso nenauto's. Ze gaan alle in de richting van Breskens. De hele middag is er gerij. Het zijn hoofdzakelijk vrachtau to's en alle soorten wagens, karren en karretjes volgela den met druipende soldaten, want het is slecht weer. Vanavond komen er weer kolonnes door. Er is een wa gen bij met 'Brouwerij Che- kiere Moorslede erop. Ook ko men twee Duiters door op een tandem. Vandaag zijn er tot nu toe de meeste Duitsers voorbij getrokken. Om zeven uur komen er weer wagens voorbij, sommige met zeildoek overspannen en sjezen, volge propt met Duiters evenals een Duitse kolonne van ongeveer twintig Rode Kruisauto's. 8 September. De gehele nacht zijn er kolonnes doorgetrok ken. Op het plein van de pro testantse kerk rusten veel Duitsers uit. Het is er een ont zettende rommel. Ze krijgen veel etenswaren, onder andere blikken met vlees, vet, rookar tikelen en ook kleren en schoenen. Ze trekken van nacht waarschijnlijk verder. Op het tramemplacement staan tien Rode Kruiswagens. We hebben een Feldwebel in gekwartierd voor de nacht. Hij komt met de fiets uit Dieppe. 9 September. Om twaalf uur vertrekt de Rode Kruis- kolonne. Een paar Duitsers gooien handgranaten in het kanaal met het gevolg dat de oppervlakte spoedig vol dode vissen ligt. De gehele middag is er gerij, vooral van vracht auto's en Rode Kruiswagens. Een troepje Duitsers aan het kanaal heeft handgranaten bij zich. Ze zien er moe en vuil uit." Een inwoner van Groede te kende aan: „Het is nu 18 sep tember en nog steeds komen troepen uit België aan. Het ge rij en gerots is niet van de straat, noch overdag noch 's nachts. 19 September. Het aantal auto's, voertuigen en paarden is hedenavond bij zonder groot vooral 's avonds en 's nachts. 21 September. Vanmiddag zijn nog een goede zeventig losse paarden ver trokken. De verscheping loopt naar mijn mening naar een einde." Toen de overtocht over de Westerschelde op 23 septem ber was voltooid, hadden de Duitsers 86.000 man met 616 kanonnen, 6200 vrachtwagens en 6000 paarden overgezet. Deze troepen zouden later de geallieerden bij Woensdrecht en aan de corridor ten noor den van Eindhoven nog veel last bezorgen. In de Schelde- festung Süd, zoals door de Duitsers het gebied tussen Westerschelde, Noordzee en Leopoldkanaal werd ge noemd, werd de geharde 64e Infanterie Divisie achtergela ten, die nog tot 1 november fa natiek strijd zou leveren.

de Stem | 1988 | | pagina 17