tmtfyof Leegstand gaat als een vlek over Sas ;0LLEGE OOSTBURG WIL KNOOP ALSNOG DOORHAKKEN Gevaarlijke tankauto in brand Samen Beter verwacht 'e Vries: Sluiten ad Schoondijke s onvermijdelijk De groene gids maakt overuren chaos na actie van specialisten Belgische verkoper van telefoons snapt de wet niet VERSE WILDGERECHTEN ltt tt VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 VAN REST: 'MEER DAN EEN STINKEND INDUSTRIESTADJE' 'FRITS BOM GEBRUIKT ZE OOK' MARTIN WIERSMA BRENGT ZEEUWEN MILIEUBESEF BU Statiegeld Scheurtjes Imet teletekst en draad- I Donker getinte 39 cm I et een beeldschermdla- I voorkeurzenders. Bruto Ivisie met draadloze pker getinte 39 cm FSQ- en beeldschermdlame- feurzenders. Leverbaar In fering. Bruto adviesprijs n |sie. Donker getinte 39 cm met een beeldscherm- I) Voorkeurzenders. Bruto UW SPECIALITEITENRESTAURANT HEEFT NU WEER VOLOP kW Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 Culinair niveau - vriendelijke prijzen DE STEM VANZEELAND MIDDELBURG - De eegloop die Sas van Gent je laatste jaren treft heeft ,olgens burgemeester J. wn Rest ernstige gevolgen )P allerlei terreinen. De eegstand die begon in de mjk Sint Albert, breidt zich ■Is een vlek uit over het in dustriestadje. Naar winkels, zelfs ook naar het stads vernieuwingsgebied, waar gas zoveel werk van maak- [e. je burgemeester bracht dat isteravond naar voren op een )rumavond over leegstand in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg. Haar zwartgallige verhaal ging nog verder. Door de leegstand komt de Sasse wo ningbouwvereniging in zulke grote financiële problemen dat men geen kans ziet de be staande huizen kwalitatief op peil te houden. Vorig jaar ging een verbeteringsprogramma om die reden niet door. „Ter wijl het juist zo hard nodig is", aldus mevrouw Van Rest. Zij wees ook op de sociale spannin gen in een leeglopende wijk, waar op den duur maar één be paalde groepering overblijft. Sas, zo benadrukte de burge meester heeft vooral werkgele genheid nodig om er weer bo venop te komen, na de recente sluiting van de CSM-suikerfa- briek. Zij vestigde haar hoop op de ontwikkeling van de Axelse vlakte. „Want", illustreerde ze de malaise, „zoals het er nu bij staat verliezen zelfs de Sasse restaurants omzet". De gemeente zelf kan vol gens haar iets doen door de woonomgeving op te knappen. Daar is trouwens al een begin mee gemaakt. Verder hecht de burgemeester zeer aan een be ter image van haar gemeente: „Het is meer dan een stinkend industriestadje". Gisteravond maakte ze van de gelegenheid gebruik om - 'gek genoeg' - de provinciever tegenwoordigers te vragen om premie A-woningen. Ook dat kan Sas, Zeeuws koploper wat de leegstand betreft, een beetje T27 opkrikken. Provinciewoordvoerder D. Kruis kwam haar in zijn inlei ding in het algemeen een beetje tegemoet: „Een beperkt selec tief nieuwbouwprogramma blijft nodig in aanvulling op de voorraad en inhakend op woonvoorkeuren, die anders tot vertrek leiden". Hij waar schuwde echter ook: „Bovenal is een voortdurende doorlich ting en aanpassing van de wo ningvoorraad nodig". Dat werd gisteren in Middelburg alge meen gezien als de beste reme die om het probleem van de leegstand uit de wereld te hel pen. i j Rabo mag Ledel toch kopen ïan onze verslaggever OSTBURG - Het college van Oostburg wil als- iog het Ledeltheater in Oostburg verkopen aan Ie Rabobank West-Zeeuwsch-Vlaanderen. B en leggen de raadsleden volgende week donder- lag tijdens de openbare vergadering dit 'nieuwe' foorstel voor. ee weken geleden kreeg J. de Waard, directeur van de nog van de gemeente telefonisch te horen dat zijn op het Ledeltheater onaanvaardbaar was. lat B en W nu toch nog het Le- steed "worden aan tijdelijke aanpassingen in sporthal De MIDDELBURG - De 36-jarige P. van W. uit het Belgische St. Gillis Waas stond terecht omdat hij in november in Hulst in het bezit was geweest van tientallen draadloze telefoons, waarvoor hij geen machtiging had. Hij had de voorraad in zijn bezit als exportartikel, hoewel er wel enkele telefoons in Nederland waren verkocht. Van W. betoogde dat hij Vooral ook omdat bij- niet had geweten dat dit type toestellen in Neder land niet wordt toegela ten, vooral ook omdat ze in bonafide vaktijd schriften open en bloot ter verkoop worden aan geboden. Ook zijn raads man vroeg zich af 'waar we in Nederland nu toch mee bezig zijn'. Het blijft 'dweilen met de kraan open', aldus mr. de Rech ter, 'want tegenhouden kunnen we deze ontwik keling toch niet Boven dien kunnen niet goedge keurde toestellen met machtiging wel worden verkocht en daarom is er zeker voor een buiten lander geen touw meer aan vast te knopen', zo betoogde de raadsman. voorbeel in België Ver boden waar' alleen maar 'stiekum' wordt verkocht, terwijl dat in Nederland gewoon in alle openheid gebeurt „Zelf Frits Bom verschijnt met zo'n ding op de televisie", zo be sloot mr. De Rechter. Maar politierechter mr. Nomes was niet te vermurwen. „Naar Frits Bom kijk ik niet en wat uw cliënt heeft gedaan mag nu eenmaal niet", zo concludeerde hij, waarna hij de Belg overeenkom stig de eis van de officier van justitie veroordeelde tot een verbeurdverkla ring van de in beslag ge nomen apparatuur met een totale waarde van ƒ20.000. deltheater en de daarbij beho rende woning wil verkopen, volgens wethouder J. de [Vries niet aan het geld. De Vries: „We hebben geen loger bod gehad. Het ligt niet i het bedrag. De Rabobank toudt ons nog steeds hetzelfde 1 voor, dat volgens ons zeer sptabel is. Op het moment lat de raad haar ja-woord maken we het bedrag dat i ieder geval onder één mil- )en gulden ligt, bekend". „We hebben de zaken nog |ens op een rijtje gezet", zegt e Vries. „Het college heeft op- jiieuw gesprekken gevoerd met i Stichting Uit, Joe in West, 'erkgroep Ledeltheater, Plat- elanders, operettevereniging E0MA en de Waterlanders. De peeste verenigingen kunnen in andere Iokatie. Voor de fOMA en toneelclub De Platte- inders doemen er problemen B). Een locatie als sporthal De (ferhoek wijzen ze in ieder ge- 1 af. De andere verenigingen nen in Den Hoekzak als we let gebouw aanpassen". De vertegenwoordigers van OMA en Plattelanders zijn i de verkoop van het Le- eltheater. De ander vereni- tagen gaan akkoord maar kebben wel voorwaarden ge leld. De zaal van Den Hoekzak boet worden aangepast tót een [egionale theateraccomodatie eet een aantal vaste facilitei- i Het culturele budget moet merkelijk verruimd wor- h, zodat ook administratieve tiersteuning mogelijk is. En opbrengst van de verkoop Iwit ten goede aan het cultu re budget én voor aanpassin- 1® in Den Hoekzak. [Volgens het college komt er fjor de verkoop meer geld be- pikbaar voor het culturele Verder wordt Den poekzak aangepast. Het krijgt in ook nog de functie van ötzaktheater en filmhuis. En Riodig kan er een bedrag be- pHU'p5 1 "king van de zwembaden is impopulaire maatregel, ar We kunnen er niet aan Komen. De baden kosten de Ente nu al meer dan S^den. Als daar straks UWe richtlijnen van het Veerhoek als er grotere evene menten op het programma staan. Volgens De Vries kan Den Hoekzak tot een behoorlijk theater verbouwd worden. „We willen een bedrag van 180.000 gulden steken in de verbou wingen. Zo zal onder meer de foyer en de balie aangepast worden. Indien nodig brengen we veranderingen aan in de soos. De verenigingen die tegen zijn moeten naar een andere behuizing uitkijken. We kun nen het belang van vijf procent niet preveleren boven het be lang van de andere 95 procent. Het is in deze tijd dat er bezui nigd moet worden op de sport velden en zwembaden onver antwoord om een 'honderd pro cent theatervoorziening' te bouwen". Volgens De Vries kunnen De Waterlanders terecht in sport hal de Veerhoek (als die tijde lijk wordt aangepast). De ZOMA kan volgens de wethou der in het Zuidlandtheater in Terneuzen terecht. Voor Rabo-directeur De Waard komt het nieuwe voor stel van het college als een don derslag bij heldere hemel. De Waard: „Ik ben wel verrast, ja. Twee weken geleden kreeg ik mondeling te horen dat een eventuele verkoop van de baan was. Ik heb vervolgens geen schriftelijke standpunt van het college ontvangen. Dat het col lege nu weer wel met de Rabo bank in zee wil gaan, komt ver rassend over". De belangstelling van de Ra bobank voor het Ledeltheater blijft. „We hebben wel voorbe reidingen getroffen voor ver bouwingen in ons pand in de Nieuwstraat, maar die kunnen nog afgeblazen worden. Wel hoop ik dat de gemeente Oost burg de verkoop van het thea ter niet te lang uitstelt", zegt De Waard. TERNEUZEN - De Zeeuwse patiëntenvereniging 'Samen Beter' verwacht dat de uitspraak van de rechter in het kort geding tegen de Landelijke Specialistenvereniging van daag leiden zal tot chaotische toestanden in de ziekenhui zen. Personeel van Zuid-Chemie en brandweer bekijken na het blussen van de brand de beschadigde vrachtwagen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Op het terrein van de Zuid-Chemie te Sas van Gent ont stond gistermiddag tijdens lossings werkzaamheden brand in een Franse tankauto geladen met de gevaarlijke chemische stof ammonium-nitraat. Direct daarop werd groot alarm gegeven Dank zij het snelle optreden van de be drijfsbrandweer en de vrijwillige brand weer van Sas van Gent kon de schade be perkt blijven. De oorzaak van de brand kon gisteren nog niet worden vastgesteld. Deze kan zijn ontstaan door een lek in de tankwagen foto «vim kooyman waardoor de isolatie is gaan smelten, dan wel door het morsen tijdens het lossen. Door deskundigen zal daar een nader on derzoek naar worden ingesteld. Verder zijn volgens de rijkspolitie alle betrokken instanties, onder andere de dienst gevaar lijke stoffen, van het ongeval op de hoogte gesteld. Samen Beter adviseert de pa tiënten, die de afgelopen dagen hun afspraken in de mist zagen gaan of die vandaag een af spraak hadden, niet naar de ziekenhuizen toe te gaan, maar even te bellen. „Bovendien lijkt het me lo gisch dat de mensen eisen dat ze zo snel mogelijk geholpen moeten worden, omdat hun ge zondheid door toedoen van de medici gevaar heeft gelopen". De uitspraak van de Utrechtse rechter, die de actie van de heren doktoren zonder meer verbood, viel de Zeeuwse coördinator van de Landelijke Specialistenvereniging (LSV), H. ter Stege tegen. Hij achtte zich evenwel gebonden aan de rechterlijke uitspraak, „Ik ga zo snel mogelijk mijn collegea, die vallen onder mijn ressort, manen om aan het werk te gaan". In de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen heerste na de uit spraak van de Utrechtse rech ter dezelfde onzekerheid. Di recteur patiëntenzorg B. van Oudenniel van de ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen ging er maar van uit dat de medici zich als normale bur gers aan de wet zouden houden en aan het werk zouden gaan. „De enige duidelijkheid waar over wij als directie beschikken is die rechterlijke uitspraak. Voor het overige is er van di- rectiewege uit geen contact ge weest met de specialisten," al dus Van Oudenniel. In Oostburg was alleen dui delijk dat doktor De waal zijn werkzaamheden vandaag op nieuw zou opnemen. Wat de overige specialisten van plan waren was volstrekt onduide lijk. Bijkomstigheid is dat door de actie van de medici de zieken huizen heel wat inkomsten zijn misgelopen. CHOONDIJKE - Wethouder J. de Vries (PvdA) zal maan- «gavond aanwezig zijn op de bijeenkomst van de dorps- in Schoondij ke. dorpsraad en inwoners van [Plaats willen in zaal Wijffels wethouder op andere ge- '®ten brengen over de slui- ,'f van operüuchtbad De Mo- «ïkreek. Wethouder De Vries gister en: „ik heb de post nog e doorgenomen. Maar als er uitnodiging tussen ligt van orpsraad dan ben ik maan- £ond aanwezig in Schoon- de dorpsraad de wethou- kan overtuigen lijkt on- '"■chijnlijk. De Vries: „De Rijk voor verplichte aanpas singen van de zwembaden bij komen, kosten de baden ons te veel geld. De gemeente kan zo'n bedrag niet opbrengen". Volgens De Vries heeft West-Zeeuws-Vlaanderen niet te klagen over het aantal zwembaden. „Als we twee zwembaden sluiten, houden we er nog twee over. Dat is nog een groot aantal voor een gemeente met achttienduizend inwoners. Je ziet dat het aantal mensen dat gebruikt maakt van bij voorbeeld het openluchtbad in Schoondijke sterk terugloopt. Ik heb met de badmeesters in Schoondijke gesproken. Het blijkt dat slechts een klein ge deelte van de inwoners van Schoondijke gebruik maken van het zwembad". 'ONZE KINDEREN,' zegt Martin Wiersma, 'moeten toch weten in welke we reld ze opgroeienEen boerenzoon uit het noor den zakte af naar Zeeland om er te hameren op mi lieubesef. Niet zomaar een groene gids, die ons de paden op en de lanen in leidt. Nee, Martin Wiersma is 'consulent voor natuur- en milieu educatie'. Hij wil de Zeeuwen liefde voor de natuur bijbrengen om ze te leren hoe 'boeiend, sa menhangend en kwets baar' die is. De enige ma nier volgens hem om op den duur de milieuver vuiling te stuiten. Een kwestie van overleven; dat mag veel tijd en geld kosten. Er moet natuur lijk menskracht bij op z'n kantoortje in Goes, maar tot die tijd wil Martin Wiersma er best wat overuren voor maken. Door Jan Jansen EEN VERGADERZAALTJE onder de kloeke balken van een oude pastorie, waar hij samenhokt met de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Mar tin Wiersma draait een zware Van Nelle, en zet hoog in: „Als mensen niet doorhebben hoe ingewikkeld de natuur in elkaar zit, hoe kwetsbaar die is bij voortdurende versto ring, dan zal een andere orga nisatie van de samenleving lang op zich laten wachten." Daarom leidt hij vrijwilli gers op tot natuurgids, schoolt hij leerkrachten bij, gaat hij gemeenteraadsleden bestoken met informatie. Martin Wiersma: 'Ik zeg niet dat we de technologie niet nodig hebben om iets te doen aan milieuvervuiling, maar vooral moet de mentaliteit veranderen'. - foto willem mieras „Kennis bijbrengen, weten hoe het in elkaar zit, dat is een eerste vereiste. Vervol gens kunnen mensen een waardeoordeel vormen: waarom is het belangrijk dat bijvoorbeeld een bepaald na tuurgebied behouden blijft. Heb je dat voor elkaar, dan kan er een draagvlak ont staan voor milieumaatrege len." Nou ja, milieumaatregelen. 'Een andere organisatie van de samenleving', komt meer in de buurt. Een beetje revo lutie als het aan Martin Wiersma ligt. Over de 6,5 mil jard die het kabinet Lubbers over heeft voor milieubeleid: „Omdat we zo rijk zijn, kun nen we het betrekkelijk lang volhouden om dure maatre gelen te nemen, symptomen te bestrijden, maar daar red je het niet mee." „Ik zeg niet dat we de tech nologie niet nodig hebben om iets te doen aan milieuvervui ling, maar vooral moet de mentaliteit veranderen. Je moet meer kijken naar wat er de pijp ingaat, dan naar wat er uitkomt. We stoppen tach tig miljoen in een waterzui vering op Walcheren. Het re sultaat is dat weliswaar het oppervlaktewater is verbe terd, maar ook dat we de pro blemen verplaatsea Waar blijf je met het vuile slib? Fosfaten en nitraten verdwij nen zo in de Westerschelde. Want we dachten: zout water kan dat wel hebbea Nou, het is wel gebleken in de Oostzee dat dat een vergissing is." Zulke dingen moet een leerkracht kunnen uitleggen aan z'n leerlingen, een voge laar aan de mensen die hij rondleidt door een natuurge bied, een landbouwvoorlich- ter aan de boer die z'n land overbemest, en Martin Wiersma aan Jan en Alle man, die het maar wil horen. Doelgroepen zat, blijkt uit re cente voorbeelden. De schip pers op het kanaal Gent-Ter- neuzen, loonspuiters die hun gif gevaarlijk opslaan. „Ik kan geen cursus opzetten, al leen voor die mensen, dat is onbegonnen werk. Maar ik zoek het wel in hun opleidin gen, in hun belangenorgani saties, in hun tijdschriften. Daar moet ik zorgen voor een constante stroom informatie, voor genoeg gespreksstof." Draagvlak voor 'een andere organisatie van de samenle ving'. „Uiteindelijk is het eco nomisch opjaagsysteem de wortel van al het milieu kwaad. Lubbers zegt: dankzij economische groei kunnen we meer doen aan het milieu. Ja maar, die groei veroorzaakt wel nieuwe problemen. Hij blijft steken in symptoombe strijding, deeloplossinkjes. Neem de katalysator in iedere auto. Of de lucht er echt beter van wordt is nog maar de vraag, en de grondstof voor die dingen raakt uitgeput." De 'wegwerpmaatschappij' is natuurlijk foute boel. „Mis schien moeten we het wel weer zoeken in duurzame produkten. De glasbak is een mooi ding hoor. Het is na tuurlijk beter dat dat glas weer wordt verwerkt, dan dat het in het milieu terecht komt, maar waarom niet te rug naar de fles met statie geld. Het is toch de dwaasheid gekroond dat dat spul uit die glasbak allemaal weer wordt omgesmolten. Wat is er logi scher dan statiegeld?" Martien Wiersma geeft toe dat het milieu in deze no- nonsense tijd het tij tegen heeft, maar ontdekt toch, met groeiende hoop een paar scheurtjes in 'het groei-den- ken'. „Neem het verkeer. Eerst moesten er alleen maar nieuwe wegen en tunnels ko men, nu halen ze toch alweer het openbaar vervoer erbij. De introductie van 'milieu keur' is ook zoiets; prima dat mensen kunnen kiezen tussen vervuilende en niet-vervui- lende produkten. En er ont staan scheurtjes omdat op den duur de wal het schip keert. Het wordt nu duidelijk dat je problemen niet kunt blijven afwentelen. We bouwden hogere schoorste nen om van de rommel af te zijn. Die vlieger gaat niet op, blijkt nu. Geldt ook voor het afval onder de grond, voor de giftransporten naar Oost- Duitsland en de Derde We reld. Het wordt allemaal doorgeprikt, en dat betekent dat het schip niet meer zover van de wal af is." De waterzuivering anders georganiseerd: milieuvrien delijke boeren houden het water schoon; hun produkten worden duurder allicht, maar de belastingbetaler hoeft geen miljoenen op te hoesten voor een zuiveringsinstalla tie; hij houdt er nog aan over als de biefstuk twee keer zo duur wordt. Wiersma: „Nu staat het hele spel op het ver keerde been. We moeten toch proberen het op dat andere been te zetten. Ik kan in m'n eentje de wereld niet verbete ren, maar ik kan wel die in formatie erin pompen, in het onderwijs, in organisaties, bij gemeenten, en noem maar op."

de Stem | 1988 | | pagina 13