ingezet Wereld Wel aandacht, geen geld voor milieu Eén 'blik' agenten voor zware criminaliteit EEN MAATREGELEN OM ACHTERUITGANG TE STUITEN het volk merkx M vleeswaren Arts: drugs nauwelijks schadelijk voor baby I letrelUcl PREMIER LUBBERS NEGEERT WENS KAMER BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR linders in de Troonrede DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 MINISTERS BLU MET MEDEWERKING VAN KORPSLEIDINGEN Zult van Merkx Kuipje vol smaak en variatie. y PROBLEMEN BIJ GEBOORTE HOEVEN NIET ERNSTIG TE ZUN Van der Linden misschien Kamerlid Industrie wil melkproduktie verhogen Verbeurd verklaarde pitbull verdwenen Smallenbroek met ziekteverlof Kinderboekenweek feestelijk geopend Aanpassing celtelefoons na diefstal onald Reagan eveneens een ïlangrijke factor is in <je Dueling van de Amerikaanse iezers. Reagan is nooit de -enger van een slechte bood- hap geweest. Hij is de meest ttere realiteiten met een )ms zeer onterecht opti- dsme tegemoet getreden. En j verborg de onaangename anten van menig vraagstuk :hter een retoriek die er bij :n meerderheid van de Ame- kanen in ging als koek. Rea- ans optimisme heeft een euwe opleving van Ameri- a's zelfvertrouwen tot gevolg ;had. Bush noch Dukakis eeft nu de moed die ge- ïoedsgesteldheid te versto- sn. Als ze dan al zouden oen, zouden ze zeker van het olitiek toneel worden wegge- aagd. Het enig positieve is dat ush - die tot dusver de beste ansen heeft - en Dukakis na november zonder twijfel eer zichzelf worden. Het aktische verschil tussen :ide mannen is niet bijzon- r groot. Ze voelen zich het eeste thuis in het politieke iidden. Ze hebben in hun [oopbanen een reputatie van ;ematigdheid, bedachtzaam- leid en geduld opgebouwd. Ze .ullen Amerika niet opnieuw lijf gaan met een 'keizer- jk' presidentschap, zoals fteagan dat heeft gedaan. Ze lebben beiden geen hang ïaar de luisterrijke aspecten fan het Witte Huis. En ze zijn .ich allebei bewust van de ;rote beperkingen die nu een- naai aan het ambt kleven. Na le verkiezingscampgane ko nen de onverbiddelijke reali- eiten. Die realiteiten hebben zo heeft de geschiedenis ge- eerd - van menig zwak kan- lidaat een groot president ge naakt. T28 ndere elf te ver. Voorlopig le twaalf elkaar nu gevon- let inrichten van een 'diplo- tribune'. Vertegenwoordi- Haïti en de Dominicaanse ik, alsmede die van andere iden, kunnen daarop plaats zonder dat ze daar enig volg aan kunnen ontlenen. ndingrijke aanpak van dit iverschil heeft bij de twaalf ien model gestaan voor het 'oplossen' van een paar an- iningsverschillen die binnen lf nog moeten worden opge- eén daarvan betreft de voor- waaronder Lomé-landen ducten kunnen afzetten op de schappelijke markt. Van alle iwproducten uit de zoge- ACS-landen kan nu 96 pro- ider enige belemmering op de opese markt worden afgezet, uropese Commissie en ver- de lidstaten (Engeland, West ld, Nederland) willen dat age tot honderd optrekken, alië en vooral Spanje verzet- li daartegen. Alweer om conflicten voor te zijn, komt intuele verdere liberalisering landbouwexport nu later nog orde. Datzelfde geldt voor de iting voor ACP-landen om in jaren de bedragen terug te die ze in minder goede jaren gekregen uit -een speciaal, je voor tegenvallende resul- it de export van grondstoffen. Korthals Altes FOTO DE STEM /JOHAN VAN GURP Van Dijk - DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Neder landse korpschefs zijn be reid één procent van hun politiepersoneel af te staan voor de bovenlokale aanpak van (zware, georganiseerde) criminaliteit. Dat schrijven de ministers Korthals Altes (Justitie) en Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens beide bewindslieden is dat gezien de gegeven omstan digheden een aanvaardbaar uitgangspünt. Het percentage stoelt vol gens Van Dijk en Korthals Al tes niet op een exacte bereke ning, maar is gebaseerd op ge sprekken met representatief te achten korpschefs. Daaruit hebben beide bewindslieden opgemaakt dat bij de Neder landse politie in ruime kring de bereidheid bestaat om één pro cent van de sterkte in te zetten voor de bovenlokale aanpak van de criminalteit. Beide ministers willen voor? taan 13,9 miljoen per jaar uit trekken voor de aanpak van de georganiseerde misdaad. Dat geld, dat uit de politiebegroting moet komen, zal vooral worden gebruikt om extra materieel en overuren te bekostigen. Het potje van 13,9 miljoen wordt jaarlijks verdeeld over de vijf ressorten Arnhem, Am sterdam, Den Bosch, Den Haag en Leeuwarden. Het geld wordt verdeeld naar rato van het aantal politie-ambtenaren per ressort. Daarbij wordt een ma ximum gehanteerd van 45.000 per daadwerkelijk ingezet per soneelslid. Per ressort beslist de procu reur-generaal, de hoogste ver tegenwoordiger van het Open baar Ministerie, over de beste ding van het geld. Houdt een ressort geld over, dan komt dat ten goede aan andere gebieden. Vlilieuraad kraakt Nijpels EN HAAG (ANP) - De Centrale Raad voor de ilieu Hygiëne (CRMH) heeft forse kritiek op het nilieuprogramma 1989-1992 dat minister Nijpels van Milieubeheer als toelichting op zijn begro- ing heeft opgesteld. jet adviesorgaan van de bewindsman mist in het stuk tructurele maatregelen om de achteruitgang van het nilieu te stuiten. raad dringt bij minister lijpels aan op een heroverwe- jng van het anti-verzurings- eleid. Voorts acht hij in 1989 «rdergaande maatregelen no- 6g ten aanzien van de vermes- het voorkomen van afval- sn en de bodembescher- j dan de minister in zijn nilieuprogramma aankondigt. De Milieuraad proeft in het eleidsstuk enige moedeloos- .Diverse teksten maken ■en matte, laconieke, vage, ver diende en weinig inspire- ïnde indruk", aldus de raad in jjn commentaar op het milieu- irogramma. „Het stuk is veelal t vaag en te vrijblijvend." ioorts maakt de raad zich zor- en over de voortdurende ver andering van het aandeel van e overheid in de totale milieu- osten. Hij vindt dit in tegen- praak met de uitspraak bij het intreden van het huidige ka- inet, dat het milieu de vierde ijler van het overheidsbeleid De raad vraagt zich voorts af in hoeverre de kwaliteit van het milieubeleid in stand kan blijven bij de afslanking van het Directoraat-Generaal voor het Milieubeheer, waarvan het aantal arbeidsplaatsen, volgens de begroting van het departe ment, in 1989 daalt van 764 naar 748. De Milieuraad mist ook een forsere bestrijding van de ge luidshinder, die in de afgelopen tien jaar in belangrijke mate blijkt te zijn toegenomen. Teleurstellend vindt de raad het dat minister Nijpels in zijn beleidsstuk geen concrete voor stellen doet voor het terugdrin gen van het autoverkeer. Op dit punt is de bewindsman vaag en oppervlakkig, aldus de raad. Tenslotte acht het adviesor gaan gerichte acties ter be scherming van Noordzee en Waddenzee dringend noodza kelijk. (ADVERTENTIE de auto gebruiken en dat ding tot de draad verslijten. Glas in de glasbak en chemisch af val gescheiden inleveren. Weg met de vrieskist, die tot ham steren aanzet. De wederop standing van de verstandige mens. Stel, het onverwachte ge beurt. Net als in de campagne tegen het roken krijgen de niet-rokers de overhand. Overal staan bewust levende mensen op. Zij putten grond stoffen niet langer uit, verzie ken de aardbol niet langer met vaste en uitgestoten af val, gebruiken in plaats van verbruiken. Zij verbeteren de wereld door bij zichzelf te be ginnen. Daarmee staat aller minst vast, dat het gevaar voor de dictatuur navenant afneemt. De toestand van de wereld is al hopeloos: rivieren bevat ten nauwelijks leven, vuilig' heid hoopt zich op in oceanen, kwaliteit van drinkwater loopt schrikbarend terug, grond raakt uitgeput. Plaatselijke verandering van mentaliteit helpt proble men van continenten niet op lossen. En continentale aan pak komt (per definitie) niet tot stand in onderlinge sa menwerking tussen regerin gen. Haar besluitvorming laat te lang op zich wachten. De tijd dringt. Om iets leef baars van de wereld over te houden zal er snel iets moeten gebeuren. Eerste aflevering van driede lige serie. De originele Brabantse Zult van Merkx geeft smaak en variatie aan brood, zuurkool, boerenkool of zelfgemaakte stamppotten. Geu rige, verfijnde bouillon dient als basis, subtiele tuinkruiden ge ven de heerlijke smaak. Vraag naar ons receptenboekje of stuur even een kaartje. slechts 182 Kcal. per 100 gram. Roestenbergstraat 59 5171 JB Kaatsheuvel UPSJE NOOITGENOEG is de titel van een beeldend vormgege- ffl kinderboek van Eric Carle. Nadat dat rupsje een week elke 39 meer gegeten had, zonder ooit genoeg te krijgen, eet het op zaterdag chocoladetaart, een ijsje, een zure bom en nog veel leer. Dat is te veel en het krijgt buikpijn. Maar de volgende dag et het een groen blaadje en toen had het echt genoeg: het spint «I in en wordt een wonderschone vlinder. Premier Lubbers moet dit soort beelden en parabels voor ogen ®ben gezweefd toen hij koningin Beatrix op Prinsjesdag van 'iet zeggen: „Het land is de afgelopen jaren schoner gewor- e". Dat geldt met name lucht en water". Wie droomde van vlin- lers? De ferme aanhanger en vurig belijder van het onverzadigbare arktdenken, in zichzelf redelijk onverzoenlijk met een denkwe- ■Jd waarin voor een goed milieu hoge prioriteit is ingeruimd, pro- wrde weer eens een paar paradoxen te ontwarren. Op deze anjer: We hebben een krachttoer moeten leveren om de econo- e ,e versterken - applaus van de Kamer maar we waren daar jbjuk mee, dat we niet al te scherp op het milieu hebben kun- =n letten. Eerst centen, dan de schoorstenen rokende en dan rhh dan 'het milieu. Nu we de economie op het goede spoor ®®en, moeten we onze inspanningen voor een schoon milieu weren. Lubbers gelooft met andere woorden, dat het verpeste »eu weer 'een wonderschone vlinder' kan worden. 'oen hij echter gisteren tijdens de Algemene Beschouwingen "weet kon worden, gaf hij niet thuis. Begrijpelijk ging hij niet met de verwijten van de socialisten, die overigens een steek eend verhaal hadden. Jarenlang, zo zei PvdA-leider Wim k.zyn we gebrandmerkt als potverteerdes. En wat blijkt? Lub- sgebruik, de miljarden-meevallers als gevolg van economisch stel niet om de ons bedreigende milieurampen het hoofd te oen. Nee, het kabinet doet aan lastenverlichting, stelt het kost- et'IF h beschikbaar voor meer consumptie en belast daarmee ik/a* e mi''eu n<09 zwaarder. Kortom, het kabinet is aan het "neren geslagen. Conclusie Kok: de toekomst is bij de PvdA vefj9er handen ubbers wees peze opvatting van de hand, maar hij wilde ook iilieti0r- Z''n e'9en frac,ie gevraagde 100 miljoen extra voor het v "nie' toezeggen. Hij zei 'principieel geen nee', was 'gevoe- a, °°r argumenten, maar de bedragen moeten wel worden Zo fr binnen de rijksbegroting. linde H0n we kortzichtig boekhouden. En die wonderschone it iaa9n' die Lubi:)ers laat rondfladderen in de Troonrede van 'ie va de 9evatte D66-leider Van Mierlo te parafraseren: eirt robijnen niet meer in een steeds smeriger wordende we- Ma-Op Nederland na. Premier Lubbers: geen machteloosheid. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet ziet wel in dat er meer moet gebeuren aan het milieu maar weigert vooralsnog daar meer geld voor uit te trekken. Bovendien vindt premier Lubbers dat de rijksoverheid niet de eerst aangewezene is om de beurs te trekken. Door dit gebrek aan toeschie- kelijkheid zal het kabinet van daag geconfronteerd worden met een aantal moties, waarin nadrukkelijk om extra geld voor de verbetering van het milieu gevraagd zal worden. CDA-fractieleider De Vries is niet van plan om zijn wens om 100 miljoen gulden extra voor dit doel uit te trekken, in te slikken. Lubbers keerde zich gisteren niet principieel tegen deze wens, maar beriep zich op de boekhouding. „Het kabinet heeft dit alles al afgewogen en heeft daarom al eerder beslo ten aan de begroting voor het milieu 10 procent toe te voegen, zodat minister Nijpels kan be schikken over zestig miljoen gulden." De premier nam ruim de tijd om de zegeningen van het door zijn kabinet gevoerde milieu beleid te tellen. Echter: „Het is beslist niet allemaal rozegeur en maneschijn, maar we mogen dankbaar zijn voor wat is be reikt. We zullen een goed even wicht moeten vinden tussen het mobilseren omdat het slecht gaat en het bemoedigen door uit te leggen dat er met beleid wel degelijk iets te bereiken valt. Alleen maar dramatiseren kan al snel leiden tot een gevoel van machteloosheid. En dan baat het niet aleen maar schande te roepen." Dat de Kamer dinsdag in koor schande had geroepen over de zinnen in de Troonrede: „Het land is de afgelopen jaren schoner geworden. Dat geldt met name lucht en water", deerde de premier niet. Inte gendeel, hij verdedigde de zin in een interruptiedebat met Van Mierlo (D66) en Beckers (PPR). Volgens Lubbers schortte er iets aan het taalge voel van de beide Kamerleden, want 'met name' betekent vol gens hem niet 'vooral' maar 'met name genoemd'. Overi gens ontkende Beckers dat ook alleen lucht en water schoner zijn geworden. De premier rekende de Ka mer voor dat de uitgaven voor milieu in drie jaar tijd zijn ge stegen van 4,3 miljard naar 6,5 miljard. „Die stijging is toch niet niks", aldus Lubbers die vervolgens toegaf dat het niet temin een zeer bescheiden be drag blijft: twee procent van de totale welvaartstijging. „Wij moeten een groeiend aandeel van onze welvaart re serveren voor een goede zorg voor het milieu. Het binnekort te publiceren milieubeleidsplan gaat er van uit dat we in een periode van twintig jaar de of fers voor het milieu moeten verdrievoudigen. Dat betekent dus globaal een verhoging van zo'n tien miljard in 1990 naar dertig miljard twintig jaar la ter." DEN HAAG (ANP) - Heroï ne- en methadongebruik tijdens de zwangerschap lijkt weinig of geen direct beschadigende gevolgen voor de baby op lange ter mijn te hebben. Dat zei kinderarts P. Sauer op een driedaags congres in Den Haag over kinderen van aan drugs verslaafde ouders. Wel kunnen er problemen rond de geboorte ontstaan, zoals zuur stofgebrek en infecties, die ech ter niet ernstig hoeven te zijn. Ontwennings verschij nselen zijn ernstiger bij methadonge bruik dan wanneer de moeder heroïne heeft gebruikt. Ze tre den op in de eerste levensweek en kunnen vier tot zes maan den duren. Studies hebben volgens Sauer wel aangetoond dat kin deren van verslaafde moeders een kleinere schedelomtrek hebben dan kinderen van niet- gebruiksters. De kinderarts noemde dit verontrustend om dat de schedelomvang een maat is voor de hersenontwik- keling. Of het zo is dat deze kinderen bij voorbeeld minder intelligent worden, is moeilijk te onderzoeken omdat een kind niet met zichzelf is te vergelij ken, zoals Sauer desgevraagd toelichtte. Door complicaties rond de geboorte was de sterfte van kinderen van verslaafde moe ders een aantal jaren geleden nog negentig procent. Dat per centage is echter sterk gedaald. Op het congres spreken art sen en hulpverleners uit ver schillende landen. De proble matiek rond de kinderen van aan drugsverslaafde ouders staat de laatste tien jaar in de belangstelling. De kinderen lo pen risico's omdat ze vaak te vroeg geboren worden en in meer of mindere mate ver slaafd zijn aan drugs en dus onthoudingsverschij nselen vertonen. Op het congres wordt ook gesproken over de kans op overdracht van het aids-virus door een besmette vrouw op haar kind. Hulpverleners bepleiten over het algemeen een behandeling waarbij ouder(s) en kind zoveel mogelijk bij elkaar blijven wo nen. Verslaving en ouderschap hoeven niet per definitie een onmogelijke combinatie te zijn, aldus een van de sprekers. Prof.dr. W. Barsch van de universiteit van Hamburg stelde dat de hulpverlener zich vooral moet inspannen om het gezin goed draaiend te houden. Dat is moeilijk, zei hij, omdat veel verslaafden een verkeerd beeld hebben van de situatie van hun kinderen. Van kinde ren tot 12 jaar denken de ouders dat zij nauwelijks iets ondervinden van het verslaafd zijn van die ouders. Tot 16 jaar worden ze gezien als te jong om er met hen over te praten en daarna klaagt de verslaafde vooral over de vervreemding van het kind en zijn vijandige houding. De ontwikkeling van het kind loopt gevaar doordat het te vaak dramatische gezinssi tuaties meemaakt, aldus Barsch, zoals ruzie, het high of dronken zijn van de vader of moeder, maar ook psychotische verschijnselen als hallucinatie of pogingen tot zelfdoding. Al les bij elkaar een emotioneel uitzonderlijke belasting voor het kind. Yv -4 i 15 Die Lubbers. Blijft stug volhouden dat majesteit helemaal niet gejokt heeft toen ze zei dat ons milieu er beter op geworden is tijdens Ruuds bewind. Al dat onheil dat door het personeel van Nijpels is ontdekt, moet dateren van na de derde dinsdag in september. Nee, majesteit heeft niet gejokt, de oppositie heeft kennelijk de toonzetting van de troonrede niet begrepen, aldus de pre mier gisteren. „De gekozen lijn is geweest: even de balans geven. Er worden resultaten bereikt maar er is nog ontzaglijk veel werk te doen". Ik zie het 'm al zeggen, half sissend door dat spleetje. Bij de paspoorten-affaire hield de regering er ook al een ge heel eigen toon op na om feiten te verwoorden. Nu dus weer. Het milieu kan bij wijze van spreken op sterven na dood zijn, dan nog zal dit kabinet een kordate toon hanteren en beweren dat met opgerolde mouwen nog het nodige te redden valt. Al zullen we er misschien beter aan doen onze pijpen op te rollen, want met de visie en daadkracht van Lubbers ge beurt er niets en is er dus straks ook niets aan de hand als de zeespiegel een paar meter gestegen is. Lubbers vindt het bovendien niet eerlijk om een enkele zin uit de Troonrede te isoleren en die door te lichten. Hoe durven ze hè, die Kamerleden, zomaar aan hun plich ten als volksvertegenwoordigers voldoen en kritisch kijken naar wat een regering doet en zegt. Foei, wat een vuile stre ken.' MERIJN N I EUWSOVERZI CHT NUTH/DEN HAAG (ANP) - Oud-staatssecretaris Van der Linden heeft nog niet besloten of hij na het vertrek van het CDA-Tweede Kamerlid mevrouw Kraaijeveld-Wouters weer zal plaatsnemen in de CD A-fractie in de Tweede Kamer. Van der Linden, die als staatssecretaris van buitenlandse zaken moest aftreden in verband met de paspoortaffaire, staat als eerste op de kandidatenlijst om de als burgemeester van Hil versum voorgedragen mevrouw Kraaijeveld op te volgen. Des gevraagd bevestigde Van der Linden woensdagmiddag dat vanuit Limburgse CDA-kringen druk op hem is uitgeoefend om weer Kamerlid te worden. MAASTRICHT (ANP) - De beperkingen voor de produktie van melk moeten worden versoepeld. De vraag naar melk is nu na- melijk groter dan het aanbod. Dat heeft voorzitter drs. C.J. Francken van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond gesteld in de jaarvergadering van deze organisatie van zuivelconcerns. Het tekort heeft inmiddels geleid tot prijsstijgingen, die de boeren toejuichen. Maar volgens Francken zullen de hogere melkprijzen niet standhouden. Prijsstijging als gevolg van een kunstmatige produktiebeperking leidt tot afzetverlies en lokt concurrerend aanbod uit, aldus Francken. AMSTERDAM (ANP) - De pitbullterriër Dutch die door de rechtbank in Haarlem verbeurd is verklaard nadat hij in juni van dit jaar een klein hondje had doodgebeten, is door onbe kenden uit het asiel weggehaald. De politie heeft nog geen idee wie de daders zijn. Ook de eigenaresse van de pitbull, S. van Poeteren uit Haarlem, zegt niet te weten door wie de bevrij dingsactie is ondernomen. Het is niet de eerste keer dat een in beslag genomen hond uit het asiel aan de Polderweg verdwijnt. Volgens een woordvoerder van de politie is onlangs een andere pitbull die wegens overlast in beslag was genomen ook bevrijd. LEEUWARDEN (ANP) - Burgemeester mr. A.G. Smallenbroek van Smallingerland heeft commissaris van de koningin Wiegel laten weten onmiddellijk voor onbepaalde tijd met ziekteverlof te gaan. Dit heeft de woordvoerder van het provinciehuis be kendgemaakt. Wiegel heeft de minister van Binnenlandse Za ken hiervan in kennis gesteld. Een woordvoerder van Binnen landse Zaken liet weten dat de ziektemelding van Smallen broek op het ministerie voor kennisgeving is aangenomen. Het is het ministerie niet bekend aan welke kwaal Smallenbroek zou lijden. Het onderzoek dat de rijksrecherche uitvoert naar de gebeurtenissen in Zwolle gaat gewoon door. AMSTERDAM (ANP) - Met een feest voor kinderen is de 34ste Kinderboekenweek officieel geopend in het Scheepvaartmu seum in Amsterdam. Niet toevallig was de opening in een mu seum, want de Kinderboekenweek van dit j aar, die duurt tot en met 22 oktober, staat in het teken van de manifestatie Neder- land-Museumland. Het thema van deze week is dan ook Dui zend dingen achter deuren. Kinderen, boeken en musea. Dat is ook de titel van de speciale Kinderboekenweekuitgave, ge schreven door Joke van Leeuwen, die tijdens de Kinderboe kenweek voor 3,50 gulden in de boekhandels verkrijgbaar is bij aankoop van een kinderboek. In het boek zit ook een gratis jeugdmuseumkaart, die tijdens de gehele week (of liever tien dagen) toegang geeft tot musea. Zilveren griffel-winnaar Paul. Biegel (foto) signeerde in het Scheepvaartmuseum zijn be kroonde boek De Rode Prinses. DEN HAAG (ANP) - De PTT bekijkt of een nieuwe retourbak kan worden ontworpen voor telefoons in openbare telefooncel len. Aanleiding is een nieuwe vinding van het dievengilde. Daarbij wordt in het bakje onderin de telefoon een stukje schuimrubber geplaatst dat het wisselgeld tegenhoudt van mensen die van de cel gebruik maken. Als het stukje na ver loop van tijd door de dief wordt verwijderd, braakt de telefoon de opgespaarde muntjes uit. Volgens een woordvoerster van de PTT is de truc in Amsterdam en Rotterdam voor het eerst toe gepast. Volgens de PTT-woordvoerster zal het altijd een pro bleem blijven munttelefoons afdoende tegen diefstal te be schermen.

de Stem | 1988 | | pagina 3