'Vijftig mille voor renovatie dorpshuis' tOOT HST? Olufsen 'oging tot diefstal >ij bloemenwinkel oopt in 't honderd Lgen voor ►ekseweg SPORTRAAD OOSTBURG TEGEN OMPLOEGEN VOETBALVELD 'Oostduitse bevolking is blij als je komt' 'Kleuterschool Lentebloesem niet verkopen' Vrouwen voor vrede in actie voor Bertie van Gelder Gigantische grondruil voor aanleg Zoomweg, larddrager imjaar af POLITIERAPPORT fK NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS mJ0ESTEM.VANZEELAND4 DONDERDAG 13OKTOBER 1988 Sas van Gent BURGEMEESTER J. KRUIZE IN WATERLANDKERKJE: )ING SCHOLIER ARTE DE KRAA: 'OP DEN DUUR WORDEN HET TOCH VRIENDEN' Milieu Politie Discipline AARDENBURGSE DEMOCRATEN IN BRIEF AAN GEMEENTERAAD:. Mishandeling Ongeval Breskens EX-RAADSLID OOSTBURG T20 hail de zalen van de Goede Her derkerk. De cursus is gr^,' en de reiskosten worden ver! goed op basis van openbai vervoer. De leiding is in hal den van Ria de Feijter. Oi gave voor 17 oktober by Zeeuwse Vrouwenraad Middelburg. RUILBEURS - In cul._ centrum De Speye houdt Sasse Vogelvrienden zater. lyanoi ,nze correspondent tóTERLANDKERKJE - iet oostburgse college van en W is bereid vijftig jle uit te trekken voor de janpassingen van het lorpshuis in Watertand de. Daarnaast dient ook provincie een forse bij- lge te leveren om onder ieer de renovatie van het ind van de Kerkenaren te junen realiseren. Dat - .«Jaakte burgemrester J. dag 15 oktober een ruilbeui Iruize gisteravond bekend van kanaries, tropische voj gels en parkieten. Op de ruil beurs is ook een opkoper aan wezig en de beurs duurt van 13.30 tot 16.30 uur. ogen van de LTS de Vaart handtekeningen opgehaald ft het gemeentebestuur van seweg-Provincialeweg Ter- Het kruispunt wordt ge- Chemical en als verzamel-l forgens naar het voortgezet! Naast het grote verkeers-1 laanbod heeft het kruispunt no een functie. De jeugd gebruik het als centrale verzamelplaat om van daaruit naar Terneu- zen te fietsen. Bassie: „Door ons is er bij de gemeentepolitie al diverse malen op aange drongen om er op toe te zien dat de jeugd daar zichzelf en het verkeer niet in gevaai brengt. Helaas zonder resul-j taat. Als er na een ongeluk maandagmorgen binnen vijl minuten zeven politie-agenten terplaatse kunnen zijn dan moet het toch mogelijk zijn dat, er één politieman gedurende de spits het verkeer komt rege len'" De contactraad heeft dit on-: derwerp als agendapunt op vergadering geplaatst voor in de eerste week van november. Medeleerlingen van het ver keersslachtoffer hebben giste ren spontaan handtekeningen, opgehaald in Hoek. Terra bezocht M. Veenstra uit Beverwijk de receptie. De ge-l meente Terneuzen werd verte-| genwoordigd door burgemees ter C. Ockeloen. tijdens een hoorzitting in het dorpshuis aangaande het dorpsplan. Ten aanzien van de groenvoor ziening werd tijdens de door een twintigtal inwoners be zochte hoorzitting opgemerkt dat heraanplant van de bomen aan de Turkijeweg zeker ge wenst was. „Er is ook vanuit de provincie een verplichting die groenvoorziening in ere te hou-, den, maar daar ontbreekt het wel eens aan", aldus Kruize. Volgens wethouder J. Thomaes had de gemeente voor die bo men aldaar geen kapvergun- ning verleend. „Wellicht dat we hen kunnen verplichten op nieuw aan te planten", zei Tho maes. De werkgroep Dorp die meer aandacht zal geven aan de school en de instandhouding ervan, kan een subsidie van ƒ200 tegemoet zien. Kruize: „U kimt als werkgroep dan zelf uitmaken waar u dat geld aan besteed. Het is een eenmalige materiële waardering". Enkele inwoners vonden de bijdrage een lachertje. „Het Meerminnencomité geeft ieder jaar 500 aan de kerk of de to neelclub. Die 200 vhn u steekt hier wel schril bij af", aldus Willy de Houck. „Kan het geen ƒ400 worden?" Burgemeester Kruize ging echter, zij het glimlachend, niet overstag. Een doorn in het oog van de inwoners is ook de situatie op het terrein tussen het plaatse lijke loonbedrijf en een aard- appelloods. „Er was een omhei ning, maar die is verdwenen", aldus Deborah Leyte. „Er lopen dagelijks kinderen rond, ter wijl er volgens mij met sproei- materialen wordt gewerkt. Kan die omheining er niet te rugkomen". Volgens enkele aanwezigen werd er echter nu niet meer met sproeimiddelen gewerkt. De aquariumveremi kreeg onder meer bloemstuk ken, cadeaubonnen en boekf om de eigen bibliotheek uit breiden. Op 17 oktober start Albino Zwaarddrager het] nieuwe seizoen. In 't Rivieren huis houdt men dan een mene ledenvergadering, waar bij een lezing wordt gehouden j over het houden van een aqua rium in het algemeen. TENTIE) iitie van Bang&Olufsen, en Casio. nheid ons op die boot te dj in onze zaak graag de i de geavanceerde nog en - vrijblijvend - Dnstreren. 076-224500 5-213772 iiek 12021 Bang&Olufsen Center >1620-55292 .01696-3272 Breskens moet veld houden' JOSTBURG - Het afstoten van een voetbalveld op sportcomplex Baersande te Breskens stuitte isteravond in de Oostburgse sportraad op aar- lig wat tegenstand. i leden waren van mening dat de zaak eerst eens goed ekeken moet worden. ploeg in een van de mooiste smplexen van Zeeland is gal wat. Je breekt toch ook en gemeentehuis af als er [ijfhonderd inwoners minder tomen", uitte sportraadslid J. tan Pepelstraten zijn veront waardiging. Wethouder J. de Vries stelde at er vanuit Den Haag nog een extra bezuiniging is gelegd van 140.000. „Wij lo- iniet weg voor onze verant woordelijkheid, al doet het ook |ij ons pijn", aldus De Vries, lie overigens wel bereid bleek ieen vraag van W. Vermeire ite bekijken of de helft van et recreatieveld zal worden ifgestoten in plaats van het ïeede veld van voetbalvereni- ng Breskens. Van de vertegenwoordigers de raadsleden toonde H. ippens (CDA) zich een fer vente tegenstander van afsto- ng. Hij betreurde voorts dat r weinig of geen overleg is ge- Veest met de mensen van de ortbelangen in Breskens. De actieleden van D&T en de konden nog geen stand- nt bepalen en gaan terug aar hun achterban. Van de slechts vier aanwe- ge sportraadsleden, stemden ie tegen het voorstel van hun agelijks bestuur en slechts een or. Alvorens dit punt behan- feld werd werd het inspree- cht toegepast. Iets waarvan nuit Breskens goed gebruik ferd gemaakt vanuit een goed ette publieke tribune. Van uit de bewoners van de wijk Gistelkerke sprak men veront ruste woorden omdat nu ineens het bestemmingsplan moet worden gewijzigd en er wo ningbouw moet komen op de plaats van een sportaccommo datie waardoor de huizen van de huidige bewoners wellicht minder waard worden. Max Geuze van de Breskense korfbalclub BKC, vroeg zich af welk sportbeleid er op dit mo ment in de gemeente Oostburg wordt gevoerd. „U gaat eerst verkopen en dan onderzoeken hoe de kwaliteit van de overge bleven velden kan worden ver beterd. Voor mij een onlogische volgorde". Ook R. Corijn van de sport- commissie Breskens en W. Ver meire van voetbalvereniging Breskens hekelden het huidig sportbeleid in de gemeente Oostburg. Algemeen was men dus van mening dat er nog een keer heroverwogen moet wor den. Wat de sluiting van de zwembaden in Schoondijke en Groede betreft, hielden de af gevaardigden van de raads fracties in de sportraad de zaak nog open. CDA, WD en D&T waren van mening dat er iets moet gebeuren omdat de kosten niet meer te betalen zijn maar wilden nog geen definitief standpunt innemen. Het zwem bad in Groede kost jaarlijks 20.000, terwijl in Schoondijke 120.000 per jaar moet worden geïnvesteerd. pREDA/VLISSINGEN - Drie Engelsen die met niet al te teste bedoelingen een bloemenzaak in de Boschstraat in freda binnen stapten, hebben gisteren in die winkel en de tigeving ervan voor flinke opschudding gezorgd. 1 drie mannen zijn na hun telukte poging tot diefstal in middels aangehouden, één nog i Breda en de andere twee la pt op de avond in Vlissingen, Nar ze op het punt stonden op ie boot naar huis te stappen. I De drie Engelsen kwamen pd half zes de bloemenzaak oen, aldus de politie. Ter ijl twee van hen de eigenaar bet personeel aan de praat pelden met de smoes dat ze een jjtote, voor Engeland bestemde -stelling wilden plaatsen, zag derde kans om ongemerkt dar de boven de winkel gele ien woning te sluipen. [Een bewoner van het huis te- nover de zaak zag dat, «nde dat er een overval op e bloemenman gaande was en wrmde de winkel in. De twee bgelsen daar vluchtten de zaak uit en de eigenaar rende de trap op om te zien wat er in zijn woning gaande was. De daar rondsnuffelende Engels man schrok zo dat hij de wijk nam naar de badkamer en de deur achter zich op slot draai de. Toen de bloemenman zijn badkamerdeur open had ge kregen, was de vogel al gevlo gen: van 3,5 m hoogte uit het raam in de tuin gesprongen. De eigenaar van de bloemen zaak zette, 'houd de dief' roe pend, de achtervolging op straat voort. Geholpen door twee voorbijgangers kon hij de 23-jarige Engelsman uit Man chester bij het oude gerechts gebouw in de kraag grijpen. De twee andere Engelsen zijn later op de avond in Vlissingen in hun auto gesignaleerd en inge rekend. Ze zijn gisteravond nog naar Breda terug gebracht. OOSTBURGSE jongeren willen proberen Oost duitsers naar hier te ha len. Oostduitsland is een land waar wij hier in het westen nog niet zo heel veel van afweten. Toch zijn er inmiddels al ver schillende organisaties in geslaagd meer contact te krijgen met de Oostduitse bevolking. Vooral jonge ren zijn geïnteresseerd wat er zich daar allemaal afspeelt. Hoe kan je dat beter beoordelen dan door er zelf naar toe te gaan? Veel Zeeuwse jongeren blijken interesse te tonen om aan de DDR een be zoek te brengen. Komend weekend gaan zeven jon geren weer naar him 'vrienden' in de DDR. De DDR-jongerengroep uit Oost-Souburg gaat op be zoek bij leeftijdsgenoten. Corine Lorier uit Oost burg is inmiddels weer terug. De verwachtingen en bevindingen op een rijtje. Door Willy van Leeuwen DE belangstelling van de Zeeuwse jongeren voor het wel en wee van de Oostduitse bevolking, met in het bijzon der van hun leeftijdsgenoten, neemt nog steeds toe. „In onze provincie zijn er steeds meer groepen die daar een bezoek willen brengen," zegt Corine Lorier, die in september nog een bezoek aan de DDR bracht en voorheen in Vlis singen heeft gewoond. Ook Arie de Kraa van de DDR-jongerengroep uit Oost-Souburg kan dit bea men. „Ze kijken nu al alle maal uit naar ons bezoek van komend weekeinde." De DDR-jongerengroep heeft al enkele jaren uitstekende con tacten met een groep jonge ren in Elbingerode in het Harzgebied. De contacten zijn voortgekomen via de kerken daar. „Ik wilde bewust zelf gaan kijken hoe de situatie daar is. Je hoort van alles over het systeem en ik moet eerlijk zeggen het is allemaal erg indrukwekkend," vertelt Arie de Kraa aan de voor avond van zijn vertrek. „Vooral de grenspost is een belevenis op zich." Arie gaat niet voor de eerste keer naar de DDR. Arie: „Eerst moet je je pas afgeven, dan kan je weer een stukje verder. Daar moet je weer wachten totdat er iemand bereid is je te hel- Corine (2e van linksmet haar familie bij enkele Oostduitse vrienden Corine Lorier: pen. Opnieuw controle en geld inwisselen. Je moet per dag 25 Duitse mark inwisse len in Oostduitse marken, die ben je eigenlijk kwijt." Wat de visumaanvrag be treft zijn er geen grote pro blemen. Binnen zes weken is dit afgehandeld. Alleen die genen die in militaire dienst moeten, worden geweigerd. Niet alleen in Oost-Souburg werden voorbereidingen ge troffen voor dit contactweek- einde. In Oost-Duitsland is er eveneens hard gewerkt. „Het thema is deze keer het mi lieu," vervolgt Arie, die sa men me zijn metgezellen twaalf uur in de auto zal moeten reizen. Ook over de situatie daar kan hij al be hoorlijk wat vertellen. „Fruit en groente zijn er slecht te krijgen," weet hij. „Etalages liggen wel vol, maar in de winkels is het niet te krijgen." In het westen bestaat nog steeds het idee dat er vrijwel geen vrijheid van meningsui ting is. Arie: „Binnen de mu ren van hun eigen woning hebben ze best een eigen me ning. In het openbaar hebben ze nog veel angst. Ik heb het idee dat ze niet bang zijn dat ze afgeluisterd worden, hoe wel dat sterk afhankelijk is van de persoon." Waarom willen de Zeeuwse jongeren toch zo graag de si tuatie daar kunnen beoorde len? „Ik vind het leuk om eens een paar dgaen weg te zijn, maar vooral om die mensen daar de gelegenheid te geven met westerlingen in contact te komen," vervolgt hij. „Hoe werkt dat systeem en kloppen de verhalen allemaal wel met de werkelijkheid? Ik weet nu wel dat veel vooroordelen niet waar zijn." Arie vindt het melden bij het politiebureau, uiterlijk een dag na aankomst, altijd be dreigend. „Je moet alleen in een hokje en dan maar af wachten of je stempels krijgt." De contacten die tij dens een dergelijk bezoek worden aangeknoopt blijven ook daarna voortbestaan. Brievenwisseling is normaal, bellen is niet te betalen. „De mensen daar proberen je zo goed mogelijk te begrijpen," zegt Arie die evenals zijn metgezellen wordt onderge- bacht bij gastgezinnen. Vorig jaar brachten enkele Oostduitsers een bezoek aan Oost-Souburg. „Dat was een hele toestand. Ik heb niet de illusie dat het nog eens een keer zal lukken. Zij kijken hun ogen hier uit, maar wat wil je. Daar zie je nog van die oude Trabantjes en het lijkt wel oorlogstijd zo sober en somber is het daar. Iets ex tra's is er niet bij. Ik weet iemand die heeft al achttien jaar een auto, wil een nieuwe hebben, maar heeft nog steeds geen toestemming. Je moet op je beurt wachten, zo gaat dat met bijvoorbeeld een wasmachine ook. Toch heb ik er veel zin in. Op den duur worden het toch vrienden en dan kan je er een open en eer lijk gesprek mee voeren." Ook Corine Lorier heeft goede ervaringen met Oost duitse jongeren. „Wij hebben een bezoek gebracht aan Ur- sprung, waar een kerk werd geopend." zegt de Oostburgse. „Ik ben er al vaker geweest. Het leven is er ontzettend so ber en ze zijn dankbaar dat je naar hen toekomt. Wij had den constant een gids bij ons, vooral bij de grens is er erg veel discipline. Grauwe hui zen zijn er genoeg." Ook wat de contacten be treft blijkt Corine dezelfde ervaring te hebben als Arie de Kraa. „Onder vier ogen durven ze best wel wat te zeggen, ook als je samen op straat loopt, dan weten ze tenminste dat ze niet worden afgeluisterd," zegt de vijf tienjarige, die een bezoek aan de DDR leerzaam vindt. „Je leert hier meer van de dingen te genieten. Daar heb ben ze het slechter. Het is best goed dat er regelmatig bezoek komt vanuit het westen. Voor hen is het hier een droomwe reld." Volgend jaar mei hoopt de Oostburgse groep enkele Oostduiters naar hier te kun nen halen. Of dit allemaal lukt wordt toch nog even af wachten. r onze verslaggever MlDENBURG - D66 wil pt dat de voormalige kleu terschool De Lentebloesem 'Ocht wordt. Dit schrij- f® de democraten in een i lef aan de Aardenburgse Meenteraadsleden. Ff deze brief staat D66 nu dm kgenover het college l van P}an is de oude kleu- Idp in00®n het dorpshuis aan ff Violenstraat te verko- r B en W willen van die ge- L!f\af' omdat ze de ge- E? te veel geld kosten. De «0.000 gulden die de twee KWen °Pteveren, wil het foor Lt°n<^er meer besteden Ie: c ,re voorzieningen in Pgymlokaal. kff™ is de verkoopac- n B en W te vroeg begon- nen. 'Het is mijn mening dat het college van B en W te na drukkelijk opteert voor de ver koop van de gebouwen. Dit blijkt ook wel uit het gegeven dat de gebouwen via een make laar te koop zijn aangeboden. Zonder verdere onderbouwing van de alternatieven komt het mij voor dat deze actie te vroeg is ingezet', aldus raadslid H. van Rie in de brief. D66 vindt dat het college te haastig te werk gaat en daar door niet voor de beste en goed koopste oplossing heeft geko zen. Het college wil naast de verkoop van de twee panden, een aanbouw bij het gymlokaal en verder de peuterspeelzaal onderbrengen in een leeg lo kaal van de Vorsterman van Oyenschool. Tenslotte moeten de verenigingen die gebruik maken van het dorpshuis naar een ander verblijf zoeken. Volgens D66 kan het veel eenvoudiger. 'Het dorpshuis aan de Westmolenstraat verko pen en de Lentebloesem als dorpshuis behouden. Het be heer van de voormalige kleu terschool moet in handen ko men van een beheerstichting'. D66 licht haar idee in de brief toe. 'Het huidige dorps huis is een gebouw dat in een matige staat van onderhoud verkeert. Het gebruik is niet zo groot onder meer als gevolg van de onpraktische en sfeer loze indeling. Met name de per sonele kosten drukken zwaar op de exploitatie'. 'Daarentegen zijn wij voor behoud van de Lentebloesem, een gebouw in goede staat van onderhoud. Het biedt de moge lijkheid de peuterspeelzaal een eigen en geschikte ruimte aan te bieden die ook in de toe komst nog mogelijkheden biedt voor andersoortige activiteiten. Ons voorstel is voorts het be stuur van de peuterspeelzaal, als meest regelmatige gebrui ker, te belasten met het beheer van het gebouw. Naast de peu terspeelzaal kunnen ook an dere instellingen gebruik ma ken van met name het tweede lokaal. De dorpshuisfunctie blijft intact', aldus D66. De democraten zijn verder bang dat, als de peuterspeel zaal in de Vorsterman van TERNEUZEN - De 33-jarige Terneuzenaar AL. deed gis teren bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats aangifte van een mishandeling door zijn 29-jarige plaatsgenoot JH. Daarbij had L. verwon dingen opgelopen aan het hoofd. Dat was gebeurd tij dens een knokpartij in de Ja cob van Lennepstraat. Niet duidelijk is volgens de politie waarom het handgemeen is ontstaan. Tegen H. is proces verbaal opgemaakt en na verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. AARDENBURG - Op de rijksweg is EV. uit Oostburg bij een eenzijdig ongeval lichtgewond geraakt en liep hij een hersenschudding op. Dit gebeurde toen hij vanuit de Poldenweg kwam, tegen een boom aan reed en vervol gens in een slot belandde. De auto werd bij dit ongeval ge heel vernield. VERGADERING - Op de Ar- joanbolbaan wordt donder dag 13 oktober een vergade ring gehouden voor leden en donateurs. Er wordt gespro ken over de clubcompetitie en nieuwe suggesties zijn wel kom. Aanvang 19.00 uur. KAARTING - In de kantine van de Arjoanbolbaan wordt vrijdag 14 oktober een kaar ting gehouden in bieden en jokeren, aanvang 19.30 uur. BOLLING - Op de Arjoan bolbaan wordt zaterdag 15 oktober een seriebolling ge houden, aanvang 13.30 uur. Van onze verslaggever OOSTBURG - De vereniging Vrouwen voor Vrede, afde ling West Zeeuwsch-Vlaanderen, gaat een handtekenin genactie houden voor Bertie van Gelder. Bertie van Gelder woont al sinds 1983 Israël. Vroeger was zij raadslid voor PvdA in Oostburg en de eerste vrouw van de emanicipatie- raad voor Zeeland. In een brief aan de Vrouwen vredes-beweging vraagt Van Gelder steun voor haar groepe ring in Israël. Zij is daar lid van een club van Joodse en Arabische vrouwen die vreed zaam naast elkaar willen le ven. Ook willen zij vrede met de Palestij nen in de bezette ge bieden. Elly Spaan van de Vrouwen voor Vrede in Oostburg: „De groep vrouwen die vrede wil len, draagt de naam 'Gesher le Shalom' (Brug naar de vrede). Elke vrijdag demonstreren de vrouwen tussen de middag in het centrum van Jeruzalem voor vrede. Zij dragen daarbij gekleurde hempjes waar vrede op staat. De vrouwen hebben het niet makkelijk. Ze worden vaak uitgescholden door rechtse groeperingen en be dreigd". „Daarom zoeken de vrou wen, die zich dikwijls alleen voelen staan, steun bij vrou wenbewegingen in het buiten land. Omdat Bertie van Gelder uit Oostburg komt, heeft zij ons gevraagd om haar groepering te steunen", zegt Spaan. „Wij, Vrouwen voor Vrede, willen graag Bertie te hulp schieten. We hebben handtekeningenlij sten opgesteld die naar ver schillende vrouwenverenigin gen in heel Zeeland gaan". Volgens Spaan moeten er uit de hele wereld steunbetuigin gen voor deze vredesbeweging in Israël komen. Spaan: „In die groep zitten veel vrouwen uit het buitenland. Zo zijn er brie ven naar vrouwenbewegingen in Rusland en Frankrijk ge gaan. De bedoeling is dat we de handtekeningen voor 1 novem ber naar het Israëlische parle ment sturen. We hopen daar mee meer begrip te kweken voor de vrouwenbeweging van Bertie van Gelder en een bij drage te leveren voor vrede tussen de bevolkingsgroepen in Israël". Door Piet de Bont WOENSDRECHT - Vijfentachtig miljoen gulden gaat de zes kilometer lange Zoomweg-Zuid kosten, die elf polders ten westen van Woensdrecht doorsnijdt en waarvoor de voorbereidende werkzaamheden nu eindelijk zijn begon nen. Twee en een halve kilometer ten westen van het kruispunt Kortevën wordt de zuidelijke Zoomweg van de rijksweg Bergen op Zoom-Goes-de A58- afgetakt. Door de polders loopt de weg dan naar de Antwerpse Havenweg, die door de Belgen wordt opgekrikt en dan als Zoom (se) weg wordt gebruikt. Oyenschool wordt onderge bracht, het Rijk de vergoeding voor het lokaal en de overige kosten die daaraan verbonden zijn niet meer zal uitkeren. Volgens D66 levert haar plan de gemeente een positief saldo op van 17.862 terwijl het col lega zelfs 2.199 in de min komt te staan door onder meer het missen van rijks vergoedingen en het investeren in voorzie ningen voor de gymzaal. Naast een extra besparing blijft Aar denburg door het D66-plan be schikken over een volwaardig dorpshuis dat groot genoeg is om de verschillende activitei ten nu en in de toekomst te huisvesten. De D66-fractie wil met haar idee aantonen dat het college de verkoopplannen niet moet doorzetten en dat een nader on derzoek gewenst is. Jarenlang stond ook de aanleg van de Zoomweg-Zuid bij 'Verkeer en Waterstaat' op een zeer laag pitje, maar toen de Belgen Den Haag lieten weten dat zij in '91 met hun Zoomweg bij Ossendïecht aan de grens zouden zijn, verordineerde mi nister Smit-Kroes dat de uit voering van 'Zuid' energiek ter hand genomen moest worden. Voor de aanleg van dit stuk Zoomweg is een gigantische grondruiloperatie aan de gang. Rijkswaterstaat heeft voor de aanleg van de weg zesenzestig hectare nodig, en iets meer dan de helft daarvan is al aange kocht. Omdat de meeste boeren geen geld willen hebben maar met grond gecompenseerd wil len worden, koopt waterstaat in de omgeving van het Zoom- weg-tracé grond van boeren die met hun bedrijf willen stoppen en verdelen die grond onder de boeren die de weg over hun land krijgen. Bij deze transacties zijn ook de land bouworganisaties ingescha keld. Op Nederlands territoir is aan de oostkant van de Zoom weg een douaneterrein ge pland, in België een aan de westkant. Met dat douaneter rein weet Rijkswaterstaat niet goed raad. Gepland is een terrein van vier miljoen gulden, dat plaats biedt aan honderdzestig vrachtwagens. Dat is twee derde van de capaciteit van Hazeldonk, het douaneterrein in de autoweg Breda-Antwer- pen. De Zoomweg-Zuid wordt aangelegd om de snelweg Rot- terdam-Breda-Antwerpen te ontlasten en tweederde van de capaciteit van Hazeldonk zou naar het nieuwe douaneterrein overgeheveld moeten worden. Kort nadat de Zoomweg- Zuid opengaat - eind '91-ver vallen echter de binnengrenzen in de EG, reden waarom het Ministerie van Financiën tegen Rijkswaterstaat heeft gezegd: bedenk maar iets tijdelijks.„En daar broeden we nu op", aldus ir. Grob. Rijkswaterstaat verwacht dat de zuidelijke Zoomweg in '95 "tien duizend auto's per et maal zal verwerken, waarvan Vierduizend vrachtwagens. De Zoomweg-Zuid, waarvan de aanbesteding omstreeks de bouwvak van '89 is gepland is goed voor veertig tot vijftig duizend auto's per etmaal. En de Zoomweg-Noord, die nu in de polder bij Dinteloord eindigt, maar die doorgetrok ken moet worden naar Bergen op Zoom?. Grob:„Dat gedeelte is los ge koppeld van 'Zuid'. Vóór '94 moet het tracé van het noorde lijke stuk vastgesteld zijn en dan kan 'Noord' in 2000 klaar zijn". Over dat tracé, waarover al druk gesteggeld wordt, laat hij zich niet uit. een ding staat wel vast: het is helemaal niet uitge sloten dat de Zoomweg Din- teloord-Bergen op Zoom met een grote boog westelijk om Steenbergen heen zal gaan en daar wordt verbonden met de spik splinter nieuwe weg over de Philipsdam die West-Bra bant met de Zuidhollandse eilanden en de Zeeuwse kust verbindt.

de Stem | 1988 | | pagina 19