DE BOOT GEMIST? Bang&Olufsen TLAN GEMEENTEBESTUUR SAS IS VOLSLAGEN IDIOOT' Zwemmen tussen gletsjers op de Noordpool Handtekeningen voor veiligere Hoekseweg SPORTRAi 6 f Poging tc Albino Zwaarddrager 2 sluit jubileumjaar af PLAATSELIJK NIEUWS Veel belangstelling voor heropening school Sluiskil DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 ZANDSTRAAT - De bewo ners van de Sasse woonkern Zandstraat zijn van plan om zich met hand en tand te verzetten tegen de moge lijke aanleg van een woon wagencentrum in het dorp je. Bird-lookers BREDANAAR ACHTTIEN MAANDEN OP EXPEDITIE MET PLANCIUS Postkantoortje Nordkapp Verdwaald Afzien Terneuzeii Sas van Gent ACTIE NA AANRIJDING SCHOL® OOSTBURG - Het afsto op sportcomplex Baersa gisteravond in de Oostb jig wat tegenstand. s HOWBOAT ONKYO Technica Nova Radiobeurs Rhee Van Pelt Elektrotechniek Technica Nova 'Oosterhout' Bang&Olufsen Center Mario Audio-TV-Video T16 Zandstraat tegen woonwagens Van onze verslaggever De wijkraad van Zandstraat be raadt zich vrijdagavond over te nemen acties. Dit liet voorzitter J. de Rijk van de Zandstraatse wijkraad gisteren weten. Het plan van het gemeentebestuur van Sas van Gent om een woonwa gencentrum met vijftien tot zeventien staanplaatsen langs de weg Drie- kwart-Philippine, aan het begin van de bebouwing van Zandstraat te rea liseren, is in de kleine dorpsgemeen schap ingeslagen als een bom. Voorzitter De Rijk vindt het voor nemen van de Sasse bestuurders 'vol slagen idioot'. „Ook de argumentatie van het gemeentebestuur dat met de komst van pakweg vijftig woonwa genbewoners de toekomst van de ba sisschool verzekerd is deugt van geen kanten. Het schooltje telt nu zo'n vijf tig leerlingen, dat is ruim boven de voorgeschreven norm van 23 leerlin gen. Dus ook zonder de kinderen van de woonwagenbewoners zal het schooltje nog wel blijven bestaan," redeneert De Rijk. Volgens de voorzitter van de wijk raad is 'honderd procent van de Zandstraatse bevolking tegen de komst van een woonwagencentrum'. „Niet onbegrijpelijk ook. We wonen hier nu met circa 150 mensen, het plaatsje is de laatste jaren erg in trek gekomen bij jonge gezinnen, die hier een woning hebben gekocht en die hebben opgeknapt, dan is het toch on verstandig om daar nog eens vijftig sociaal anders-georiënteerde mensen bij te zetten. Dat kan zo'n kleine ge meenschap als de onze nooit aan," al dus De Rijk. Vrijdagavond komt de wijkraad in het gemeenschapscentrum 'De Strae- te' bijeen om een actieplan op te stel len. De Rijk wilde op deze bijeen komst niet vooruitlopen. Dinsdag 25 oktober wordt in dat zelfde centrum een hoorzitting ge houden. Deze wordt belegd door het gemeentebestuur van Sas van Gent. Tijdens deze bijeenkomst kunnen de bewoners van de Zandstraat hun zegje doen over de voorlopige woon- wagenlokatie. Ook voor de bewoners van West- dorpe bestaat de gelegenheid om hun oordeel over de gemeentelijke plan nen te geven. Eerder deze week werd bekend dat het Sasse college een woonwagencentrum met zes woon eenheden wil inrichten aan de Bern- hardstraat in Westdorpe. De hoorzit ting in zaal Concordia wordt gehou den op maandag 24 oktober en begint om 19.30 uur. Van onze correspondent SLUISKIL - In Sluiskil vond gisteren de officiële opening plaats van de basisschool St. Antonius. Met de ingebruik name van de volledig verbouwde en aangepaste basis school is een eind gekomen aan de dislokatie van de school die in 1985 samenging met de Pius X-kleuterschool. Tevens namen leerlingen en leerkrachten 's morgens af scheid van mevrouw Mast-van Kruijssen en mevrouw Tezcan- Sonmez. De kinderen kregen gistermorgen een feestpro gramma voorgeschoteld, dat deels door henzelf in elkaar was gezet. Elke groep voerde minstens een dansje op. Halverwege de morgen werd afscheid genomen van Mast- van Kruissen en Tezcan-Son mez. Beiden waren vanaf 1975 part-time aan de school ver bonden, maar kregen hun ont slag vanwege de terugloop van het aantal leerlingen. Nadat de kinderen beide dames een ca deau hadden overhandigd, voerden de leerkrachten als sluitstuk van het feestpro gramma zelf een toneelstukje op. Uitermate veel belangstel ling was er 's avonds vanuit de Sluiskilse gemeenschap. Velen kwamen een kijkje nemen in de herbouwde basisschool. Ten behoeve van de kleuters waren twee lokalen aangepast tot werklokalen, inclusief natte hoek, terwijl een lokaal was omgebouwd tot speellokaal. In de nieuwe gemeenschaps ruimte vond de officiële her opening plaats door de voorzit ter van het hoofdbestuur, Joost van der Geld. Hij noemde de verbouwing een mijlpaal in de geschiedenis van het katho lieke onderwijs in Sluiskil. Hij gaf tevens aan dat de volgende stap de vernieuwing van de voorgevel zal zijn die dringend aan vervanging toe is. Daarna zullen de oudere lokalen wor den aangepast. Een bijzonder woord van dank richtte Van der Geld tot bestuurslid Tonny de Waal. „Wij hebben je binnenge loodst", zei hij, „omdat je ver stand van bouwzaken had. Dat je er hierdoor een halve baan bij hebt gekregen was niet de bedoeling, maar is er wel van gekomen". Hierna bood de 'DE passagiers hadden overal sleeën van ge maakt. Daarmee gingen ze dan sleewedstrijden houden vanaf de glets jers. De dag daarvoor hadden we ook al met z'n allen gezwommen', ver telt Bredanaar Miel van de Broek. Sleetje rijden en zwemmen, op zich niets bijzonders, ware het niet dat dit gebeurde op 80°30' noorderbreedte, nog geen 10° van de Noordpool verwijderd. Door Edo Sauren BREDANAAR Miel van de Broek heeft een fantastische ervaring achter de rug; 18 maanden met het Neder landse expeditie-schip 'Plan- cius' rond Schotland en Spits bergen varen, elke veertien dagen met een nieuwe groep passagiers. Hij zit vol verhalen, van een omgeslagen rubberboot bij het eiland Jan Mayen via het voeren van wilde ijsberen tot 'de mist ingaan' bij An- dreetangen. Met stapels foto's brengt hij zijn avontuurlijke reis in beeld. „Ik zou zo weer terug willen, je wordt ook verliefd op zo'n schip." Van de Broek was de nestor aan boord. Tussen een be manning met een gemiddelde leeftijd van rond de dertig jaar vormde hij met zowat het dubbele een uitzondering. De hele bemanning gaat als vrijwilliger. Ik kreeg de func tie van hofmeester, de gast heer van het schip. De passa giers komen uit vele landen. „De voertaal was Engels. We hadden voor vijf maan den voedsel aan boord, alleen het brood bakten we zelf. Het was een fantastische reis. Of schoon de passagiers ook cor vee-dienst krijgen - tafeldek ken, afwassen en eigen hut schoonhouden - hadden ze het zo goed als in een vijf-ster ren-restaurant. Dat bleek ook wel toen vele ex-passagiers ons stonden op te wachten bij onze thuiskomst in Stellen dam op 24 september." „De eerste vier weken maak ten we twee reizen van veer tien dagen rond Schotland, de Orkney's en de Shetlands met zogeheten 'bird-lookers' als passagiers. Die weten alles van vogels. Het is toch in drukwekkend om kliffen te zien met zo'n 80.000 Jan van Genten. Als je uitrekent dat Miel van de Broek bij een walviskaak. Fossielen en beenderen te kust en te keur op de stranden. die per stuk zo'n drie kilo vis per dag eten, dan is dat toch 240.000 kilo. En ze draaien er hun vleugel niet voor om om die vis zo'n 400 kilometer ver der weg bij St. Kilda te gaan halen." Na deze twee reizen wendde de Plancius het ste ven richting Spitsbergen. Op weg daarheen passeerde het schip eilandje Jan van Mayen aan. „Een angstaanjagend eilandje, zo grillig en met verraderlijke wateren er om heen. Een rubberboot met be manning van ons is dan ook omgeslagen, toen ze het eiland probeerden te nade ren." Op 28 juni begon de eerste tocht rond Spitsbergen. Ver trekpunt was de 'hoofdstad' Longyearbyen. „Deze 'stad' -er wonen 1200 mensen in de zomer en zo'n 600 in de win ter- is het administratief centrum van Spitsbergen. Hier woont ook de 'Syssel- mannen', een soort gouver neur van de eilandengroep. „Er gebeurt niets op en rondom het eiland, of hij is ervan op de hoogte. Als er dan ook mensen of groepen ver dwalen op Spitsbergen, weet hij in welke buurt ze onge veer zitten en kan er helicop ters op af sturen. Het plaatsje zelf, gelegen aan de randen rond een dal, beschikt over 'Breda 2678 km' ont breekt nog op dit bord, dat te vinden is op de de 80e breedtegraad. derzoekstations hebben op Spitsbergen." Miel kan uren vertellen over zijn fantastische reis. Over Ny Alesund op de 79-ste breedtegraad met het noorde lijkste postkantoortje ter we reld. „Dat is trouwens maar twee bij twee meter groot en er wonen 's zomers 50 mensen en 's winters slechts acht. Ook hier is een kolenmijn geweest, maar omdat er veel ongeluk ken gebeurden, wordt die niet meer geëxploiteerd, maar wel intact gehouden." Over het eilandje Moffen, waar dui zenden walrussen huizen. „Een groep roeide heel zacht in de rubberboot naar de wal russen, die uitgestrekt op de wal lagen te zonnen. Anne- miek ging het water in, zwom naar de walrussen en ging er gewoon tussenin liggen." Met de rubberboot een tochtje langs de gletsjers. één overdekt zwembad, een school een sportzaaltje en twee winkels. De huizen staan op palen, ongeveer een meter van de grond. Iedereen heeft hier een sneeuwscooter, zoals wij een fiets hebben. De gemeenschap vormt één grote familie. Op stookkosten wordt niet gekeken, maar dat hoeft ook niet, omdat vrijwel alles in het plaatsje dr Bciit om de kolenmijn van de 'Store Norske Kulkompagnie'. Deze wordt met subsidie van de Noorse regering in stand ge houden. Op zo'n 120 kilometer afstand, in Barendsburg, zit ten de Russen met een kolen- mij nfje. Ze moeten er alle maal iets doen, ook de Polen en de Nederlanders, die on- Nog hoger ging het. Voor het eerst deed de Plancius Nord kapp aan. „De stranden op Spitsbergen -vol stenen en rotsen- zijn veelal bezaaid met aangespoelde boomstam men. Een kampvuur is dan gauw gemaakt. Op Nordkapp zijn we met z'n allen even gaan zwemmen en water skiën. Daarna hebben we ons gewarmd aan het kampvuur. Dat was best heerlijk. Ook het sleetje, rijden enkele da gen later op een grote gletsjer was een feest." De Plancius voer ook nog de Wij defj orden in. Een heel diepe fjord met helemaal on derin een trappershut, waarin Noorse pelsjager woont. Die is pelsjager en on derzoeker tegelijk. De vier trappers, die op heel Spits bergen wonen, zijn gehouden aan nauwkeurig voorge schreven aantallen, die ze mogen jagen. „Daar is Helène van de Laan achtergebleven, uiteraard met toestemming van de Sysselmannen. Zij overwintert in die trappers hut. Nu zal het er zo'n -20° zijn en dat loopt op tot -50° en tot half april blijft het daar donker. Het verhaal kan heel lang worden. De ontmoetingen met Piet Oosterberg, de Ne derlander, die vorig jaar in het nieuws kwam toen hij was aangevallen door een beer, de ijsbeer, die op een schots naar het schip kwam drijven en die ze zover kregen dat hij tegen het schip om hoog ging staan om voedsel aan te nemen, het pakijs, dat dreigend op de boot afkwam, waardoor ze snel terug moes ten om niet zelf ook te moeten overwinteren op Spitsbergen, de tocht Edge0ya, waar het plotseling zo mistig werd dat je nauwelijks een hand voor ogen kon zien. „We hebben uren rondge dwaald. Lang stilstaan mag je niet, want dan worden je spieren zo stram dat je niet meer vooruit komt. Dankzij signaalstoten van de Plancius hebben we ons op het geluid kon oriënteren en de weg te rug gevonden. Toen zat er nog een ijsbeer voor onze rubber boot en die moesten we toch wel eerst weglokken." Miel van de Broek zit boorde vol verhalen. Verhalen, die eindigen met de stormachtige terugvaart van Troms0 naar Stellendam. „In een vliegende storm kwam werkelijk alles van zijn plaats. Pas op de Nieuwe Waterweg konden we de boel weer wat aan kant doen. Maar toen de ex-passa giers daar aan boord kwamen voor een gezellige ontvangst, was alles weer op orde. Het lijkt misschien zo wel een snoepreisje, maar het is flink aanpoten geweest en soms ook wel afzien. We maakten lange dagen." Hij zegt er nog wel bij dat een dag in het poolgebied enkele maanden duurt. SOOS - De soos voor alleen staanden Terneuzen en om geving houdt zaterdag 15 ok tober in cultureel centrum De Speye te Sas van Gent de maandelijkse dansavond. De muziek wordt verzorgd dooro The New Lords. Er wordt bingo gespeeld en een loterij gehouden. Aanvang 20.00 uur. CURSUS - De Zeeuwse Vrou wenraad houdt, in samen werking met het vormings centrum Van Eeghenhuis/ Hedenesse, een secretaresse- cursus voor vrouwen. Dit ge beurt op de dinsdagen 1, 8,15 en 22 november, telkens van 09.30 tot 12.00 uur in een van de zalen van de Goede ft derkerk. De cursus is g™ en de reiskosten worden goed op basis van open„ vervoer. De leiding is in jj den van Ria de Feijter. a gave voor 17 oktober bij Zeeuwse Vrouwenraad Middelburg. RUILBEURS - In cult®, centrum De Speye houdt t Sasse Vogelvrienden zat® dag 15 oktober een ruilbe® van kanaries, tropische gels en parkieten. Op de mi beurs is ook een opkoper aan wezig en de beurs duurt 13.30 tot 16.30 uur. Van onze correspondent ffATERLANDKERKJE - Het Oostburgse college van o en W is bereid vijftig mille uit te trekken voor de aanpassingen van het dorpshuis in Waterland- kerkje. Daarnaast dient ook je provincie een forse bij drage te leveren om onder meer de renovatie van het „and van de Kerkenaren te kunnen realiseren. Dat maakte burgemeester J. Kruize gisteravond bekend tijdens een hoorzitting in TERNEUZEN/HOEK - Leerlingen van de LTS de uit Terneuzen hebben gisteren handtekeningen opgehaald in de kern Hoek. Ze willen dat het gemeentebestuur v® Terneuzen het kruispunt Hoekseweg-Provincialeweg Ter neuzen beter gaat beveiligen. Het kruispunt wordt bruikt als sluipweg naar Dow Chemical en als verzamel plaats voor jongeren die 's-morgens naar het voortgezel P' onderwijs in Terneuzen fietsen. je leden waren van mening bekeken moet worden. Mevrouw Tezcan-Sonmez krijgt een cadeautje van de leerlingen. Mevrouw Mast-van Kruijssen kijkt vanuit de stoel toe. - FOTO WIM KOOYMAN voorzitter Tonny de Waal een gietijzeren standaard aan met kaars met daarop geschilderd 'Basisschool St. Antonius 1988. Aanleiding tot de handtekenin genactie is een ongeval waarbij maandagmorgen omstreeks 7.45 uur de 13-jarige AM. ern stig hoofdletsel opliep. Die jon gen stak voor de ogen van zijn vrienden de Hoekseweg over en werd daarbij aangereden door een taxi. „Als het kalf verdronken is dempt men de put", zegt Hans Bassie van de Hoekse contact- raad. „Eerst moet er een zwaar ongeval gebeuren. De contact- raad is al enige jaren bezig om de gevaarlijke situatie aldaar onder de aandacht te brengen bij de gemeente en Rijkswater staat. Nog steeds is er geen al ternatief uit de bus gekomen. Het wordt nu hoog tijd omdat het verkeer op het kruispunt verdubbeld is. Veel werkne mers van Dow gebruiken sinds het gereedkomen van de weg over de brug van Sluiskil dit kruispunt als sluipweg. Men schiet dan na de Hoekseweg de polder in naar Dow". Naast het grote verkeeis aanbod heeft het kruispunt een functie. De jeugd gebn het als centrale verzamelplaat om van daaruit naar Ten» zen te fietsen. Bassie: ons is er bij de gemeentepol al diverse malen op aa drongen om er op toe te dat de jeugd daar zichzelf a het verkeer niet in brengt. Helaas zonder taat. Als er na een ongeluk maandagmorgen binnen minuten zeven politie-agente|jW terplaatse kunnen zijn moet het toch mogelijk zijnd er één politieman gedurendei spits het verkeer komt len". «ft» gevaai ran De contactraad heeft dit on derwerp als agendapunt op 4 vergadering geplaatst voor de eerste week van novemfc Medeleerlingen van het vei keersslachtoffer hebben ren spontaan handtekening? opgehaald in Hoek. TERNEUZEN - Met een geanimeerde receptie in 't Rivierenhuis in Terneuzen sloot de aquariumvereni ging De Albino Zwaarddra ger de feestelijkheden rond het veertigjarig bestaan van de vereniging af. Tijdens de receptie kwamen veel aquariumverenigingen uit Zeeland, onder meer uit Vlis- singen, Middelburg en Bergen op Zoom, de jubilerende aqua riumvereniging de gelukwen sen overbrengen. Namens het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Aqua en Beverwijk de receptie. De ge ter C. Ockeloen. De aquariumverenigir kreeg onder meer bloemstii ken, cadeaubonnen en om de eigen bibliotheek uitti breiden. Op 17 oktober start" Albino Zwaarddrager nieuwe seizoen. In 't Riviei huis houdt men dan een mene ledenvergadering, waai] bij een lezing wordt gehouf over het houden van een rium in het algemeen. Bre De ploeg in een van de mooiste complexen van Zeeland is iOgal wat. Je breekt toch ook geen gemeentehuis af als er Vijfhonderd inwoners minder tomen", uitte sportraadslid J. van Pepelstraten zijn veront waardiging. Wethouder J. de Vries stelde lat er vanuit Den Haag nog eens een extra bezuiniging is opgelegd van 140.000. „Wij lo- jen niet weg voor onze verant woordelijkheid, al doet het ook ons pijn", aldus De Vries, overigens wel bereid bleek ip een vraag van W. Vermeire te bekijken of de helft van het recreatieveld zal worden afgestoten in plaats van het weede veld van voetbalvereni ging Breskens. Van de vertegenwoordigers de raadsleden toonde H. Lippens (CDA) zich een fer- ■ente tegenstander van afsto- ing. Hij betreurde voorts dat weinig of geen overleg is ge weest met de mensen van de portbelangen in Breskens. De >m ractieleden van D&T en de konden nog geen stand- bepalen en gaan terug laar hun achterban. Van de slechts vier aanwe- ige sportraadsleden, stemden rie tegen het voorstel van hun Terra bezocht M. Veenstra uiflagelijks bestuur en slechts een 'oor. Alvorens dit punt behan- meente Terneuzen werd verte bid werd werd het inspree- genwoordigd door burgemees irecht toegepast. Iets waarvan 'anuit Breskens goed gebruik werd gemaakt vanuit een goed lezette publieke tribune. Van- (ADVERTENTIE) Slechts een dag lag in BREDA met de varende expositie van Bang&Olufsen, Onkyo en Casio. Was u niet in de gelegenheid ons op die boot te bezoeken, dan zullen wij in onze zaak graag de tijd nemen om u de geavanceerde ontwikkelingen alsnog en - vrijblijvend - te demonstreren. BREDA Wilhelminastraat 32-36, Tel. 076-224500 BREDA Karnemelkstraat 10, Tel. 076-213772 DONGEN Hoge Ham 170, Tel. 01623-12021 OOSTERHOUT Arendshof 59, Tel. 01620-55292 ZUNDERT Molenstraat 124-126, Tel. 01696-3272 DE STEM BREDA/VLISSINGEN - Dritj >este bedoelingen een bloem Breda binnen stapten, hebber imgeving ervan voor flinke oj< le drie mannen zijn na hun nislukte poging tot diefstal in- niddels aangehouden, één nog n Breda en de andere twee la- er op de avond in Vlissingen, waar ze op het punt stonden op ie boot naar huis te stappen. De drie Engelsen kwamen ond half zes de bloemenzaak annen, aldus de politie. Ter- vijl twee van hen de eigenaar :n het personeel aan de praat belden met de smoes dat ze een Tote, voor Engeland bestemde lestelling wilden plaatsen, zag re derde kans om ongemerkt paar de boven de winkel gele pen woning te sluipen. Een bewoner van het huis te genover de zaak zag dat, Pe?'lcie dat er een overval op pe bloemenman gaande was en jtormde de winkel in. De twee ngelsen daar vluchtten de an onze verslaggever VRDENBURG - D66 wil t dat de voormalige kleu- erschool De Lentebloesem perkocht wordt. Dit schrij- ph de democraten in een l aan de Aardenburgse gemeenteraadsleden, liter teze brief staat D66 nu 'jnrecht tegenover het college »i-„Xan,pJan is de oude kleu- 6p ij)10? én het dorpshuis aan H Westmolenstraat te verko- en W willen van die ge- *Vf' omdat ze de ge- uteT-L6 veel eeld kosten. De behm °-°°d gulden die de twee CollpoWen °Pleveren, wil het Kor L+Inder meer besteden neto, n ,re voorzieningen in Pet gymlokaal. kvlgerD66 is de verkoopac- B en W te vroeg begon-

de Stem | 1988 | | pagina 18