BOW WINKELCOMPLEX TERNEUZEN START VOLGEND JAAR Natasja onthult 'De Schuttershoek' Protestbrief van Samen Beter aan specialisten MARKT .AND Zeeuws-Vlamingen in voor Veilig Verkeer Schoondijke boos op wethouder De Vries Bouwbedrijf Clinge belooft beterschap Woonwagenbe woners Sas willen niet wijken FONS v. DORST b.v. Manifestatie showband Terneuzen AUTOBEDRIJF J van onze verslaggever 'OPVANG VAN VERKEERSSLACHTOFFERS ZIT NIET GOED' TERNEUZEN - Het consortium, waarin Albert Heijn, Blokker en C A samenwerken, verwacht begin volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw winkelcomplex aan de kop van de Noordstraat in Terneuzen. Sloop vijf minuten prijs vijf minuten prijzenspel! Gespreksgroepen verlegenheid en mishandeling Ce£.0mStiSgepland0P Solistenconcours in Clinge Ondergang SLUITING ZWEMBAD MOLENKREEK Hoofdpijn DONDERDAG 13 OKTOBER 1988 BOUWBOND FNV TEVREDEN 'LIEVER CENTRUM UITBREIDEN' VEEL KLACHTEN OVER ACTIE De nieuwe ROVER FASTBACK! AUSTIN ROVER nu In onze showroom Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* DE STEM VAN ZEELAND MIDDELBURG - Aart Lod- jer merkt het zelfs in z'n I vrije tijd: verkeersveilig- I beid ligt gevoelig in IZeeuwsch-Vlaanderen. Wij worden 's avonds ge beld door mensen die hun ei Itwijt willen. Hebben ze in bun directe omgeving net iets meegemaakt van een ongeval of zo. En daar zijn er veel bij uit Zeeuwsch- Vlaanderen, 't Bewijst trou- I wens meteen dat het met de I opvang van verkeersslacht- offers niet goed zit." Het is geen toeval dat opnieuw meer dan de helft van de tach tig aanmeldingen voor de Zeeuwse aanmoedigingsprij zen verkeersveiligheid van be neden de Westerschelde af komstig is. En daar zijn meer particulieren bij, die er graag voor in de pen klimmen, dan overheden en organisaties. Vo rig jaar, bij de eerste uitgave van deze 'wedstrijd' was het al niet anders. Aart Lodder, functionaris van het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid in Zee land, kan het best verklaren. „Een tijd lang gebeurden er in Zeeuwsch-Vlaanderen meer ernstige ongevallen, met doden, dan in de rest van Zeeland. Pas de laatste paar jaar is dat ver anderd, maar het werkt nog steeds door. Nog altijd zien Zeeuws-Vlamingen het ver keer als een reële bedreiging. Ze zijn ook geneigd de handen ineen te slaan om daar iets aan te doen." Vorig jaar ging dan ook een fors deel van het prijzengeld van ongeveer 45.000 gulden naar Zeeuwsch-Vlaanderen: waar men er over nadenkt worden de goede ideeën gebo ren. Of het dit jaar opnieuw een Zeeuws-Vlaams prijzen festival wordt, is nog onduide lijk. Nu de inzendingstermijn voor de 'wedstrijd' is gesloten, gaat een werkgroep een voor selectie maken, waarna in no vember een jury de beste in zendingen aanwijst. Half de cember worden vervolgens de prijzen uitgereikt. Lang niet altijd kunnen ver- keersdeskundigen met de ideeën uit de voeten. „Maar wat wij wel te bieden hebben is voorlichting, inspelen op de be wustwording. Je moet het er een beetje inrammen, dat Van onze verslaggever De drie grootondernemers hopen dat medio september volgend jaar de deuren van het ABC- complex geopend kunnen worden. Heijn komt een galerij met in gangen aan de Noordstraat en aan de Noordzijde, waar later een parkeerruimte moet wor den geschapen. De drie aparte winkels in het complex komen te liggen aan een pleintje aan de kop van de Noordstraat. Dit pleintje wordt overdekt met een glazen koe pelvormige overkapping. De gevels van de panden worden allen circa acht meter hoog. In de Nieuwstraat komt een blinde muur, met een laad en losruimte voor vrachtwagens. „Het Terneuzense ABC-com- plex wijkt in deze opzet bedui dend af van andere complexen in Nederland", aldus architect K. van Velzen van het architec tenbureau D T Van Manen uit Noordwijk de commissiele den en het publiek voor. De normale gang van zaken is tot nu toe zo geweest dat alledrie de winkels in een gebouw wer den ondergebracht. In Terneu zen is er sprake van drie aparte gebouwen die direct aan elkaar aansluiten." I Woordvoerder E. Blomjous van I C&A sprak deze verwachtin- gen gisteren uit tijdens een j summiere presentatie van de I plannen van de ondernemin- I gen. Op de plaats waar momen teel slopers de restanten van het roemruchte hotel Des Pays I' Bays aan het wegruimen zijn verrijst in de loop van volgend jaar een grote kledingzaak van C&A. Binnen deze grote win kel is nog ruimte gelaten voor een zogenaamde dagwinkel, die aan een andere ondernemer verhuurd gaat worden. I Pal tegenover C&A aan de Arsenaalstraat, waar nu nog de I oude concertzaal staat, komt een vestiging van Blokker en op het huidige parkeerterrein aan de Arsenaalstraat komt dan een supermarkt van Albert Heijn. I Tussen Blokker en Albert loetevaart 8, Hulst 0L41^ e krant. C. Ockeloen .tevreden. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Tan onze verslaggever 1 ^neuzen - De stichting 1 Maatschappelijke Dienst verlening (Madi) in Terneu- &n begint samen met de vereniging tegen de Kin aermishandeling (VKM) Praatgroep voor vol- i wassenen, die in hun kin aerjaren geconfronteerd ^erden met het verschijnsel ondermishandeling en nu behoefte hebben over hun leefervaringen van ge_ achten te wisselen met an deren. Nadere informatie kan verkre- sen worden bij Madi-mede- w te" Krisja Corstens en '"we Davidsen van VKM. adi start binnenkort ook gespreksgroep voor verle- bn^mensen' d'e hun sociale p.. ,ap willen bestrijden. De wpw!i de bedoeling dat er 10 len Jl bijeenkomsten zul- 6IVTe'kens °P dinsdag- "aadag van 13.30 tot 15.30 urn- Voorafgaand aan de bouw van het complex wil het gemeente bestuur nog deze maand begin nen met werkzaamheden aan het rioleringsstelsel in de Arse naalstraat dat moet worden aangepast. Wethouder W. Gos- selaar (openbare werken) deelde dit aan de commissiele den mede. Verder dienen er tal van maatregelen genomen te worden. Aangezien het doorgaand verkeer volgend jaar niet meer door de Arsenaalstraat rijden kan zal de Burgemeester Geill- straat worden doorgetrokken. Via de Veemarkt komt deze straat dan uit op de kop van de Nieuwstraat, achter hotel L'Es- caut. Het gebouw van de Cen trale Stichting moet voor deze ontsluiting wijken. Gosselaar kondigde dan ook de sloop van het pand aan. Het college van B en-W heeft verder in dit noordelijke deel van de binnenstad nog wat wo ningbouw gepland in de parti culiere sector. Gedacht wordt aan circa veertig woningen. Het gemeentebestuur heeft voor deze visie gekozen, omdat het ABC-consortium van 48 woningen in het nieuwe com plex heeft afgezien. Woordvoerder Blomjous wilde niet kwijt hoeveel de bouw van het complex kosten gaat. „Daar hebben we nog geen duidelijk beeld van. Op moment zijn een aantal zaken, waaronder de kwestie met fo tograaf Van Vugt, nog niet af gerond," zei hij. Burgemeester C. Ockeloen toonde zich uitermate tevreden met de komst van ABC. „Ik weet zeker dat dit complex een wezenlijke bijdrage levert aan onze binnenstad," benadrukte hij. Enig woord van kritiek kwam van het commissielid Dees, die meende dat de com missie midden- en kleinbedrijf te laat bij het plan betrokken is geweest. Ockeloen liet Dees weten dat pas sinds kort duide lijk was geworden dat het ABC-complex in Terneuzen daadwerkelijk gerealiseerd zou worden. Natasja Damen maakt haar idee zichtbaar Van onze verslaggever IJZENDIJKE - Natasja Damen heeft gisteren on der toeziend oog van wet houder J. Thomaes, mede werkers van de school, kinderen en ouders, de nieuwe naam van de openbare basisschool in IJzendijke onthult. Op de buitenmuur van de school staat in grote letters te le zen: 'De Schuttershoek'. Natasja uit groep zes van de openbare lagere school mocht de officiële handeling verrichten, omdat zij de de naam Schuttershoek heeft bedacht. Zij kreeg een geschenken bon, vijf andere kinderen die bijna de winnende naam hadden verzonnen, kregen - FOTO WIM KOOYMAN troostprijsjes. Maarten Ter- mont zorgde op zijn viool voor de muzikale omlijsting van de onthulling. De openbare basisschool in IJzendijke heeft vijftien jaar zonder naam door het leven moeten gaan. Het toenmalige collega was er op tegen dat scholen namen droegen. Vo rig jaar kwam daar pas ver andering in. TERNEUZEN - De Terneu zense Showband Irene houdt maandag 17 oktober een mu ziekmanifestatie in het Zelden- rustcollege. Met de muziekmanifestatie hoopt 'Irene' nieuwe leden te kunnen werven. Het evene ment is speciaal in de herfstva kantie gepland, zodat ook de jongeren in de gelegenheid worden gesteld om een kijkje te nemen. Tijdens het muziekgebeuren wordt onder meer getoond hoe leerlingblazers, slagwerkers en colourguards worden geoeferjd. Daarnaast kan het publiek een indruk krijgen van de voorbe reidingen die getroffen moeten worden voor een show en de uiteindelijke uitvoering ervan. De presentatie van Show band Irene begint om 19.00 uur. Van onze correspondent CLINGE - De Bredase Mu- ziekbond houdt zondag 16 oktober een solistencon cours in gemeenschapscen trum Malpertuus te Clinge. De organisatie van deze wed strijd is in handen van de hon- derjarige fanfare Weldoen door Vermaak. Aan het concours doen dertig muzikanten mee uit verschil lende plaatsen. Ze worden be oordeeld door een tweekoppige jury, die is aangewezen door de Muziekbond. Het concours begint om 13.30 uur en de laatste tonen klinken omstreeks 18.00 uur. Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - De inwo ners van Schoondijke zijn bezorgd over de plannen van het college van B en W van Oostburg om zwembad de Molenkreek voorgoed te sluiten. Boos zijn ze over het feit dat de mensen in Schoondijke en Groede bijna geen mogelijkheden hebben gehad om te reage ren. De bewoners hebben daardoor geen maatregelen kunnen nemen om het zwembad van een onder gang te redden. Volgens de vice-voorzitster van de Schoondijkse dorpsraad, De Smit-Sutin, gaan de bewoners van Schoondijke en Groede in de tegenaanval. De Smit: „De dorpsraad is in spoedberaad bijeen gekomen. Maandag gaan we in het dorpshuis pra ten over onze strategie. We hebben wethouder J. de Vries •ook uitgenodigd om naar Schoondijke te komen. We pro beren hem op andere gedach ten te brengen". De dorpsraad is vooral boos omdat ze nu pas te horen krijgt dat het openluchtbad dicht moet. De Smit: „Het was demo cratischer geweest als we een of twee jaar eerder waren in gelicht over de plannen, die al langer bekend moeten zijn bij de leden van het college. Dan was het voor de inwoners van Schoondijke nog mogelijk ge weest een manier te vinden om bezoekers naar de zwembaden te trekken. We hadden nog een kans gehad om het zwembad van de ondergang te redden". Het college van B en W in Oostburg hebben tot sluiting van de zwembaden in Groede en Schoondijke besloten omdat de kosten voor de gemeente de pan uit rijzen. De bezoekers aantallen liepen de afgelopen jaren sterk terug. En daar komt nog bij dat door de stij gende exploitatiekosten Oost burg nog dieper in de geldbui del moet tasten. De nieuwe regels van de over heid, die in 1992 worden inge steld, bezorgt het college nog meer hoofdpijn. Het komt er op neer dat er voor ruim een mil joen gulden aan extra investe ringen in de zwembaden van Groede, Schoondijke, Breskens en IJzendijke moet worden geïnvesteerd. De gemeente Oostburg worstelt nu al met een tekort van 450.000 gulden. Het college is daarom van plan de openluchtbanden in Schoondijke en Groede met in gang van volgend seizoen te sluiten. De zwembaden in Breskens en IJzendijke mogen nog openblijven, maar worden wel binnen afzienbare tijd aan particulieren verkocht. Voor de inwoners van Schoondijke komt de klap hard aan. Mevrouw De. Smit: „In 1969 kregen we in Schoondijke een modern zwembad waar we heel erg blij mee waren. Als het bad dicht gaat, blijft er niet veel meer voor de bewoners T27 werkt, en zo ontstaan er weer nieuwe initiatieven," aldus Aart Lodder. Volgens hem is Veilig Verkeer meer gebaat bij een andere verkeersmentali- teit, dan bij technische ingre pen, bijvoorbeeld aan wegen. „Dat is alleen al vanwege'het geld een utopie, maar het werkt ook niet zo. Veilig ver keer is vooral een kwestie van rijgedrag, attent rijden, geen gekke dingen doen, autogordels dragen, die dingen, daar gaat het om. Autogordels, dat is echt een van de belangrijkste voor waarden. Dat kan vijf tot tien procent minder doden opleve ren, daar moeten we de nadruk op leggen." ABC september 1989 open Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Bouwbedrijf Clinge bv heeft gisteren bij monde van advocaat mr. Flos beterschap beloofd bij het naleven van de cao bepalingen. Daarom besloot president mr. André de la Porte van de rechtbank in Middelburg het kort geding dat door de Bouw- en Houtbond FNV tegen het bedrijf was aange spannen tot het eind van het jaar aan te houden. Het bedrijf was door de bond voor de rechter ge sleept omdat het een fikse achterstand zou hebben in de uitbetaling van onder meer vakantiegelden. De FNV had een betaling bin nen vijf dagen geëist en een veroordeling tot tijdige be taling in de toekomst. Dit op straffe van een dwangsom. Door de druk van het kort geding had het bedrijf ech ter op het laatste moment toch nog wat aanbetalingen gedaan. Een achterstand is er overigens nog wel, maar de betaling daarvan werd plechtig toegezegd en er werd definitief beterschap beloofd. Raadsman mr. J. van Manen van de Bouw- en Houtbond ging akkoord met het voorstel van de recht bankpresident om de zaak voorlopig even aan te zien. Op het moment dat er we derom achterstand van be taling wordt geconstateerd kan de Bouw- en Houtbond bij de rechtbank aanklop pen, zodat het bouwbedrijf alsnog het deksel op de neus krijgt. „Wij hebben bereikt wat we wilden", aldus mr. Van Manen gisteren na afloop van de zitting. „Er is beloofd dat voortaan de cao-bepa lingen zullen worden nage leefd en daar was het de bond om te doen. Maar we zullen uiteraard niet aarze len meteen het vonnis te be stellen als het wederom mis gaat". SAS VAN GENT - De bewoners van het woonwagencen trum in Sas van Gent willen hun staanplaats aan de Twee- kwartweg helemaal niet verruilen voor een plaats op een nieuw centrum in Zandstraat of Westdorpe. Volgens de bewoners van het Sasse centrum is de afgelopen week door het gemeentebe stuur de indruk gewekt dat de woonwagenbewoners zich niet op het kamp thuisvoelden. „Dat is helemaal niet waar," zo lie ten N. Lafertin en Van Es gis teren namens de bewoners- groepen weten. „Het is wel duidelijk dat het gemeentebestuur ons weg wil hebben. Wij staan echter aan de Tweekwartweg naar ons zin. De overlast van Cerestar en de afstand tot de woonkern vormen voor ons echt geen pro bleem. Een verhuizing van een groot aantal woonwagenbewo ners naar bijvoorbeeld Zand straat zou veel problematischer zijn. Daar zitten we zeker ver stoken van allerlei faciliteiten," benadrukte Van Es. De woordvoerder van de woonwagenbewoners verwijt het gemeentebestuur te weinig rekening te houden met de be langen en wensen van de kampbewoners. „Wij hebben jaren gevochten voor een goed centrum. Toen we eindelijk van het kamp bij de brug in Westdorpe wegkonden hebben we staan juichen. Nu zitten we allemaal goed en nu willen ze ons weer weghebben. Daarbij komt nog dat het gemeentebe stuur miljoenen, guldens wil uitgeven voor twee nieuwe kampen. Dat is volgens ons volstrekt onnodig," aldus Van Es. Toen de woonwagenbewo ners afgelopen vrijdag door het gemeentebestuur van Sas van Gent op de hoogte werden ge bracht van de nieuwe gemeen telijke plannen was er volgens Van Es sprake van een-rich- tingsverkeer. „Toen wij onze mening naar voren brachten werd ons de mond gesnoerd. Onze woordvoerder werd ge sommeerd de zaal te verlaten als hij zijn mond niet verder hield," stelde Van Es. Ook Lafertin is van mening dat de gemeente er op gespeend is om de woonwagenbewoners weg te krijgen van de plaats waar ze nu wonen. „Het argu ment dat we ver van de be bouwde kom zitten gold jaren gelden ook. Toen werd er niet over gesproken, dan moet er nu ook nu over gepraat worden," benadrukte hij. Het gemeentebestuur zit, dat bleek ook dinsdagavond tijdens de vergadèring van de commis sie ruimtelijke ordening, met de kwestie van de woonwagen- lokaties in de maag. Het hui dige centrum voldoet niet aan de voorgeschreven eisen. Het kamp ligt te ver van de bebou wing af, er geldt in het gebied een geluidszonering en het cen trum is met 36 families te dicht bevolkt. Volgens de huidige eisen mogen slechts zeven tot vijftien wooneenheden op een centrum staan. De Sasse woonwagenbewo ners zouden het liefst zien dat het gemeentebestuur afziet van het afwijzen van de lokaties in Westdorpe en Zandstraat. „Een uitbreiding van het huidige centrum om de toename van de bevolking op te vangen zo een prima alternatief zijn, dat bo vendien veel minder kost," ver duidelijkte Van Es. De woonwagenbewoners verwachten dat zij over veer tien dagen nog eens met het Sasse gemeentebestuur kunnen praten. over. We hebben bijna geen re creatieve voorzieningen". Het college noemt de dalende bezoekersaantallen als één van de redenen dat het zwembad gesloten moet worden. De Smit is het daar niet mee eens: „De afgelopen twee zomers zijn ex treem slecht geweest. Het is dan niet verwonderlijk dat er minder mensen gebruik van het zwembad maken. Gaat het even minder met de bezoekers aantallen, dan vinden we het logisch dat de gemeente met geld over de brug moet komen. Daar betalen we met zijn allen toch belasting voor. Wethouder De Vries zit momenteel op een verkeerd spoor. Wij als bewo ners van Schoondijke hebben de plicht de wethouder tot de orde te roepen. Zijn bezuini gingsplan is verkeerd". De dorpsraad houdt maan dagavond in zaal Wijfels een zitting over de plannen van het college. De Smit: „We hopen dat we burgemeester en wet houders op andere gedachten kunnen brengen. We verwach ten dat er veel inwoners van Schoondijke komen om duide lijk te maken dat het anders moet. We hebben wethouder De Vries uitgenodigd als spe ciale gast". De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De derde actie dag van de medische spe cialisten heeft in de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen geen noemswaardige problemen veroorzaakt. Net als dinsdag was het erg rustig. Bij de meeste huisartsen ver liep alles ook normaal. Van een vorming van een 'stuwmeer van verwijzingen' was volgens hen geen sprake. Wel stond de telefoon roodgloeiend bij de Zeeuwse Patiëntenvereniging Samen Beter. Volgens voorzitter Ma rijke Henderiks blijven er klachten binnenkomen van mensen die niet door de specia listen geholpen worden. De klachtenlijst telde giste ren al dik zestig gevallen. „Aangezien de actie van de specialisten nog niet is opge schort en vrijdag pas de uit spraak in het kort geding tegen de Landelijke Specialistenver eniging (LSV) gedaan wordt blijft onze klachtenlijn ook vrijdagavond nog open," liet de voorzitter weten. Samen Beter heeft verder gisteren gemeend ook vanuit de regio bezwaar te maken te gen de actie van de doktoren. Gisteravond ging dan ook een protestbrief op de bus. In het schrijven wordt nadrukkelijk gewezen op de mogelijke scha delijke gevolgen van de actie. Voorts wordt gesteld dat de LSV zich verschuild heeft ach ter patiëntenbelangen zonder contact te hebben opgenomen met de patiëntenbelangenorga nisaties. Deze handelswijze acht Samen Beter 'verwerpe lijk'. In de brief wordt verder ge pleit voor een collectieve ar beidsovereenkomst voor medi sche specialisten en een verbe tering van het huidige tarie venstelsel. Samen Beter pleit voorts voor een vast dienstver band voor medische specialis ten en minder lange werktijden voor medische specialisten in opleiding. Dit alles in het be lang van arts en patiënt

de Stem | 1988 | | pagina 15