Algiers blijft onrustig Plir NEDERLANDSE BELASTINGBETALER MAG NIET DE DUPE WORDEN Pausbezoek zet Straatsburg op zijn kop: Dg maar ik voor gekozen! 020-5690 602 CDKBank BUITENLAND NOG 4 DAGEN PIATEN OÓASGSE pE STEM BUITENLAND WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 Lippenstift Democratisch Akkoord over bases VS op Filipijnen 'Zwart geld' BONN - Minister Nee- lie Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) heeft in Bonn het Rijn zoutverdrag schip breuk laten lijden. De tweede fase van dit verdrag kan nu niet in werking treden. MEER SLACHTOFFERS BH ONLUSTEN DAN GEDACHT België leent Zaïre dertig miljoen Arbeid in SU blijkt gevaarlijk Junta Burma zuivert ambtenarenbestand Kinderen overlijden aan ongezuiverd water Toestand Japanse keizer nog kritiek BIJ BESTEDING VAN F27.S0 AAN PLATEN EN MUSICASSETTES GA'M SNEL HALEN IN DE WINKEL! Amerikaanse militaire bases op het eiland Luzon Quezon City Marinebasis Subic Bay Manila! MANILA (AFP) - De Fi- lipijnen en de Verenigde Sta ten hebben in principe over eenstemming bereikt over de Amerikaanse militaire bases op de Filipij- nen. Dat is ver nomen uit re geringsbron in Manila. De VS zullen naar verluidt in ruil voor het ge bruik van de bases hun fi nanciële bij drage aan de Filipijnse eco nomie flink verhogen. De Amerikaanse militairen behouden, aldus de bron, hun vrije toegang tot de luchtmachtbasis Clark en de marinebasis Subic Bay, ook voor de doorvoer van vliegtuigen en marineschepen die met kernwapens zijn uitgerust. Alle bijzonderheden van het akkoord zouden nog niet zijn ingevuld. Washington en Ma nila zijn al zeseneenhalve maand in onderhandeling. Momen teel betaalt de Amerikaanse regering ongeveer 400 miljoen gulden per jaar. Manila eiste een verhoging tot circa 2,5 mil jard. Het is niet bekend op welke som de twee partijen zijn uit gekomen. Luzon Luchtmachtbasis Clark „Verklaarbaar", vindt Mooijer „vroeger scholden ze de erremünaars voor viskop- pen. D'r werd op ons neerge- ikeken door die van Walche ren. De vrouwen dat waren de werksters die Middelburg schoonhielden en die met vis langs de deur gingen. Dat ge- Ivoel van minderwaardigheid speelt altijd nog een beetje mee". Rijnzoutverdrag strandt efficiënt georganiseerd betalingsverkeer. U geeft uw bank gewoon opdracht een bedrag over te maken naar uw Profijt-giroSpaar- rekening bij CDK-Bank. Meer hoeft u niet te doen. Opnemen gaat al even ge makkelijk: CDK-Bank stort het bedrag na uw opdracht direkt op uw rekening. Als er haast bij is belt u even op. BON OPSTUREN... Vul de bon in en stuur 'm op. U ont vangt dan vrijblijvend een folder met alle bijzonderhe den over de Profijt-giro- Spaarrekening. Doe de bon vandaag nog op de bus, des te eerder profiteert u van de hoge rente. U kunt alle infor matie ook verkrijgen bij een Grenswisselkantoor of een agent van CDK-Bank...OF OPBELLEN: Bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. informa- giroSpaar- l"°' I >en envelop zon- 'I)K-Bank, Ant- Amsterdam. fan onze correspondent Bob van Huët IERS - De recente onlusten in Algerije veel meer slachtoffers geëist dan invankelijk werd gedacht. Niet 180 maar itens 450 mensen zouden zijn omgeko- in sinds de ongeregeldheden begonnen 'orige week dinsdag. Naar verluidt zou al- in al in Algiers 300 doden zijn gevallen, uiterst zwijgzame autoriteiten hebben 'ggeen officiële cijfers bekend gemaakt. i was ene slachting", zegt een ooggetuige I® de jongste schietpartij in de populaire Al tree wijk Bab-el-Oued. Minstens 30 mensen piden zijn gedood in en tref en met gendarmes «i militairen. Ondanks een verbod tot samenscholing waren mgeveer 500 belangstellenden gisteren aanwe- jï op het kleine, hellende El Kettar-kerkhof. Ivoor de begrafenis van de 33-jarige journalist M-Ali-Benmechiche(33). Hij werd door de aan jagen uitgeroepen tot 'martelaar van de so- Ne opstand'. Een 'verdwaalde' kogel trof de [erslaggever tijdens een reportage over de be- ~"'enis van een eerder slachtoffer van de mili- erepressie. verzoenende tv-toespraak, maandag- id, van de Algerijnse president Chadli ®djedid lijkt de gemoederen in Algiers slechts "Meeltelijk te hebben gekalmeerd. „Geef ons 'apens en we zullen afrekenen met Chadli en v moordenaars", roept een zeer opgewonden i op El Kittar. Snel vormt zich rond hem een ^Pje sympathisanten. Maar anti-regering- «euzen worden dit keer niet geroepen. Uit res- t voor de dode wellicht, maar zeker ook om- j agenten van de Securité Militair (geheime ue) aanwezig ziin. Opzichtig hebben ze hun van speciale antennes voorziene auto's voor de ingang van het kerkhof geparkeerd. Een jongeman schudt het hoofd. „Schreeu wers zijn het. Ze zouden geen schijn van kans hebben. Het volk is veel te bang en bovendien zijn er helemaal geen leiders." De ongeregeldhe den van vorige week zijn volgens hem spontaan ontstaan. Zo zijn de Algerijnen. Al 26 jaar lang (sinds de onafhankelijkheid) klagen we over een gemis aan democratie en noodzakelijke econo mische hervormingen. Kun je nagaan hoe groot de misère nu is, als dan eindelijk de vlam in de pan is geslagen." Die vlam werd door sommige de afgelopen dagen in top gehesen. Een lege, jute graanzak verving in Bab-el-Oued - dat overigens nog steeds door tanks en militairen wordt omringd - de nationale groen-witte vlag met de rode ster en naam. De explosieve cocktail van een dalende koop kracht, gebrek aan consumptiegoederen en wei nig arbeidsperspectief voor de jeugd, was de druppel die de emmer deed overlopen. Jongeren leidden een macabere dans met de militairen. Een directeur van een Nassim-staatswinkel becijfert zijn schade van de recente plunderin gen op 4 miljoen. „Werkloze, jonge intellectue len", waren volgens hem voorgegaan bij de be storming van zijn zaak. „Ze hebben mij nog be zocht", aldus de directeur. „Maar wat kan ik er aan doen. Als ik twee ton graan vraag, krijg ik hoogstens 200 kilo. De eerste klanten kopen alles en voor de rest is er dan niets meer." Sinds de onlusten is de voedselvoorziening in Algiers opvallend verbeterd. De staatsmagazij- nen hebben extra voorraden graan, meel en bo ter afgestaan. Fruit is ook te koop, maar onbe taalbaar; 15 voor een kilo appels. Het gemid- Algerijnen trokken gisteren weer in protest de straat op. delde inkomen ligt in Algerije rond de 800 per maand. „Alleen al aan voedsel is een uit zes per sonen bestaande familie per maand minstens 200 meer kwijt", erkent de directeur. Terwijl de meeste oudere Algerijnen de toch niet onpopulaire Chadli het voordeel van de twijfel willen geven („hij zit klem tussen de mi litaire clan en die van het FLN") - de enig toege stane en marxistische partij in Algerije - lijken de meeste jongeren de door de president aange kondigde politieke hervormingen toch bij voor baat af te wijzen. „Lucht, allemaal lucht. Daar kan het volk zich niet mee voeden", zegt een be baarde student. Zijn uiterlijk doet sympathieën met de Islamitische integristen vermoeden. Hij spreekt dat niet tegen, maar wil benadrukken dat religieuze leiders in Algerije soennieten zijn en geen sji'iten zoals in Iran. De moskeeën in dit land zitten in ieder geval weer vol en dat terwijl de Algerijnse staatstele visie gisteren samenvattingen vertoonde van de laatste wereldkampioenschappen voetbal. l® 0n2e correspondent ■TSBURG - „Weet wat hier aan de hand is? geloof werkelijk dat Ara- 1 er weer is. Ongekend, «een drukte!" ee hoge ambtenaren van het opees parlement in Straats- zelf ternauwernood ont- at! j aan bet gedrang in een uw ?e,vele gangen in het on- komi Pa'a's de l'Europe, "en gisteren hun verbazing l, .°P; de hele politiemacht en Ea!merie van de Vijfde Re liek leken in Straatsburg «meld. Meer journalisten U- ,°°d' het hele Europarle- een versterkt bastioa Lf,h°?ters in de lucht, contro lsgro*e wegen; het leger esw biJ de hand in af- irin n ziistraten- Paus Jo- p K "aulus II, 'de populat ion» aber hjden', sloot niet gemerkt zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk af. Net als een maand eerder Yasser Arafat, bracht hij drommen mensen op de been. Maar zijn bezoek aan het Europees parle ment, als gast van dat parle ment, was heel wat minder om streden dan dat van de PLO- leider. Het enige mini-incident, een schreeuwende Noordierse predikant Ian Paisley, getuigde daarvan. (je jjop af 45 secon. den kon hij de illusie van een volledig geslaagd pausbezoek verstoren. Op een totaal van vier dagen, waarin de kerkva der, innemend en onverstoor baar, zijn toch al niet geringe populariteit in Frankrijk en Europa verder vergrootte. Theologen en andere analytici hebben zich al de tanden stuk gebeten op de fenomenale uit straling die de paus juist in Frankrijk heeft. Zonder één wanklank kan hij de herwaar dering van het gezin bepleiten, kan hij zich kanten tegen abor tus en genetische manipulatie, kan hij de meest vrijzinnige onder de Franse gelovigen aan sporen tot een veel actiever ge loofsleven. En elke keer als hij in Vaticaanstad terugkomt, al dus niet zonder verwondering het populaire weekblad 'Jours de France', moet hij de witte mouwen van zijn soutane laten stomen, omdat ze weer vol lip penstift zitten. Met dat kleine ongemak lijkt Johannes Paulus II te moeten leren leven, want ook tijdens zijn nu net afgesloten bezoek aan Metz, Nancy en Straats burg, werd hij weer alom luid en stormachtig toegejuicht. De paus had het dan ook makke lijk bij een triomftocht a la de vorige drie kunnen laten, maar zelf was hij erop uit aan dit be zoek toch een extra dimensie te geven. Hij deed dat door voor het Europees parlement en drie dagen eerder voor de Raad van Europa te wijzen op het grote belang van een Verenigd Euro pa, over de Oost/West-grenzen heen. Door het grote belang te onderstrepen van een breuk met historische scheidslijnen. Door op een manifestatie met 40.000 Europese jongeren actuele onderwerpen als werk gelegenheid en de zorg voor een schoon milieu aan te snijden. En door in Straatsburg te wij zen op het belang van een thema dat binnen het Europa van de twaalf nu al zo lang centraal staat: de voltooiing van de interne markt, of kort weg '1992'. Veel Europarlementariërs, die allang veel sneller willen dan hun nationale ministers, was die boodschap uit het hart gegrepen, maar voor de Noord ierse predikant Ian Paisley en - minder nadrukkelijk - voor de Nederlandse Europarlementa riër Leen van der Waal, was juist dit politieke karakter van de ontvangst een steen des aan stoots. Beiden protesteerden op hun wijze tegen wat zij zien als al te wereldlijke aspiraties van de kerkvorst. Van der Waal be scheiden en kort, Paisley ru moerig en met veel oog voor ef fect. In Straatsburg zelf maakte 'die leider van dat ob scure kerkje' (een hoge parle- mentsambtenaar over Paisley) zich er hoe dan ook niet gelief der op. Maar hij had kunnen weten dat in de populariteits- slag met de paus, volgens veel Fransen in dit opzicht de derde man na Reagan en Gorbatsjov, zeer velen het moeten afleggen. Het Europees Parlement en zijn dynamische voorzitter, de Britse conservatief Lord Plumb, hebben dat trouwens uitstekend begrepen, want na Reagan, Arafat en de paus komt - wellicht al in februari volgend jaar - ook Gorbatsjov het Europees parlement toe spreken. Opnieuw zal Straats burg dan minstens een dag op zijn kop staan. Vier maanden later zijn er Euro-verkiezingen en het een democratisch en dus algemeen belang dat dan zo veel mogelijk van de bijna 300 miljoen daartoe bevoegde Europeanen ter stembus trek ken. Van Moskou tot de West- bank, van Washington tot Va ticaanstad en bovenal in Straatsburg zelf wordt die op zet begrepen en gewaardeerd. (ADVERTENTIE) Armoe maakt nederig, vindt de geplaagde Jan Siereveld. Zijn dorpsgenoten leven niet altijd naar die regel. Zegt een Arnemuidenaar: „De vissers hebben veel geld en ze geven het uit ook. Winkelen in Brus sel en Antwerpen, een kapsel uit Parijs. Met die quota-rege lingen is er nogal wat zwart geld onder de mensen. Op het eind van het jaar gaat dat er uit. Is de mode dat de keukens wit moeten zijn, dan worden ze wit. Ja, een nieuwe keuken of een nieuwe Sierra en ma trozen die met de vrouw op vakantie gaan naar Aruba, moet je eens doen als ca<v ertje". Sommige vissers van Arne- muiden kleden zich echter op het sjofele af. In blauwe kie len en met een schipperspet op reppen ze zich, in hun Merce des, naar de vismijn. Ze zijn trots op wat ze verworven hebben, getuige de uitspraak: „Vroeger kochten wij de af dankertjes van Urk, nu is het andersom".. I „Arnemuidenaars zijn geen potters, maar uitgevers". De Nooijer beaamt dat, maar zegt hij „als je armoe hebt is de lijn naar Boven dikwijls korter. Als je moeilijk zit heb je de te lefoon nogal eens nodig, met die weelde van tegenwoordig is dat er niet meer zo bij Hoe denken de collega-vissers in Zeeland er tenslotte over. In het mosselcentrum Yerseke heten de Arnemuidenaren 'harde werkers en prima schippers': „Wel ruig. In de haven varen ze elke meerpaal omver, maar op zee, als ze de ruimte hebben, zijn ze niet te verslaan". Een Breskense visser: „Goeie collega's, maar ze zeg gen niet alles hoor. Als je vraagt hoe 't gaat met de vis serij dan hoor je dikwijls: t Gé wè...'t gé wé.... 'oe is't bie jullie?" En in Zierikzee: „Het zijn geuzen en super-calvinisten Wat van God komt is prima, maar wat van Brussel komt daar trekken ze zich niks van aan". Van onze correspondent Bink Drost Volgens het zoutverdrag was Frankrijk verplicht, vanaf 5 januari 1989 per se conde veertig kilo minder zout uit de kalimij nen in de Elzas op de Rijn te lozen. Doorvoering van die tweede (ase kan alleen met instem ming van alle landen die eraan moeten meebetalen. Dat zijn Frankrijk (30 procent), Duits land (30 procent), Nederland (34 procent) en Zwitserland (6 pro cent). Nederland wil de 100 mil joen gulden die het in de ko mende tien jaar voor de tweede (ase van het Rijnzoutverdrag zou moeten betalen liever uit geven aan de bestrijding van andere vormen van vervuiling van de Rijn. Met de verkondiging van het Nederlandse standpunt heeft Smit-Kroes een overval ge pleegd op de Rijnconferentie. Zij gaf dat na afloop tij ens een persconferentie volmondig toe. Haar excuus was, dat de Franse regering pas halver wege de vorige week met met liet complete voorstellenpakket op tafel was gekomen, met als gevolg dat het kabinet pas vrij - zijn standpunt kon bepa- „De oprechte verbazing bij de partners is een correcte vaststelling," aldus de Neder landse minister. Die partners hadden ver wacht, dat Nederland hoog stens zou sputteren tegen het feit,dat Frankrijk de mogelijk heid open houdt om over tien jaar het opgespaarde zout als- Minister Smit temidden van collega's uit de Rijnoverstaten. nog in de Rijn te lozen. Echter, Smit-Kroes liet weten dat Ne derland zo'n oplossing niet wenst mee te financieren. „Ik kan de belastingbetalers in mijn land niet uitleggen dat we honderd miljoen gulden moe ten betalen voor het opschui ven van een probleem voor de periode van tien jaar," ver klaarde ze na afloop. Volgens Smit-Kroes verdient het zoutprobleem, gemeten aan andere vormen van vervuiling van de Rijn, geen hoge priori teit meer. Na de giframp van twee jaar geleden, veroorzaakt door een brand bij het chemie concern Sandoz in Basel, is vol gens haar eindelijk geïnventa riseerd in welke bedreigende mate andere stoffen de Rij n be lasten: zware metalen, giftige chemische verbindingen (vooral gechloreerde koolwa terstoffen) en fosfaten. Die stoffen vormen niet alleen een belasting voor de Rijn, maar ook voor de Noordzee. „Met de aanpak van die an dere vormen van vervuiling kunnen we, met het weinig geld dat we ter beschikking hebben, twee vliegen in een klap slaan," aldus Smit-Kroes: „Zowel de Rijn als de Noordzee worden er beter van." De bewindsvrouw zei te be seffen, dat het ook moeite zal kosten aan de Nederlandse be lastingbetalers duidelijk te maken, dat het zoutgehalte in de Rijn minder aandacht ver dient dan het tot nu toe gekre gen heeft. „Maar het verdrag is meer dan tien jaar geleden ge sloten en sindsdien is er heel wat gebeurd en hebben we heel wat bijgeleerd. Door nieuwe kweekmethoden zijn de Neder landse kassentelers bijvoor beeld veel minder afhankelijk geworden van het Rijnwater. En van het effect van de fasen van het Rijnzoutverdrag moe ten we ons ook niet al te veel voorstellen. De oorspronkelijke zoutbelasting was 370 kilo per seconde. Door de eerste fase is dat 350 kilo geworden. Door voering van de tweede fase be tekent, dat er gemiddeld toch nog 310 kilo zout per seconde in de Rijn wordt gegooid." Smit-Kroes ontkende dat Nederland van het Rijnzout verdrag af wil. „Wij zijn con tractpartner en wij houden ons aan de verplichtingen van fase één. Die fase blijft ook onver kort doorgaan. Het zout dat zich daardoor ophoopt kan ook niet zomaar in de Rijn worden gekiept. De Duitse gastheer, milieu minister Töpfer, toonde zich al- - FOTO AP lerminst ingenomen met de schipbreuk van het zoutver drag. „De Duitse delegatie vindt, dat een bestaand volken rechtelijk verdrag moet wor den nageleefd. Het is niet een kwestie van óf het zout óf an dere vormen van vervuiling, maar van zowel het zout als andere stoffen. De Franse re gering komt met een reëel voorstel tot doorvoering van de tweede fase, helaas en ook tot onze teleurstelling met de op merking, dat het opgespaarde zout na tien jaar, wanneer de kalimij nen zijn gesloten, moge lijk alsnog op de Rijn wordt ge loosd. Maar in die tien jaar kan nog naar een oplossing worden ge zocht waarmee de lozing op de Rijn alsnog wordt voorkomen. Hoe dan ook: de concentratie van zout in de Rijn neemt door BRUSSEL (ANP) - België gaat zijn voormalige kolonie Zaïre een bedrag van dertig miljoen gulden lenen. De Belgische mi nister voor de buitenlandse handel, Robert Urbain, heeft dins dag met de Zairese minister van buitenlandse zaken, Nguza Karl-i-Bond een overeenkomst ondertekend welke die lening regelt. Volgens Urbain heeft 'het handhaven van de globale financiële steun van België aan Zaïre op het niveau van de voorgaande jaren - en dat op een moment dat de budgettaire mogelijkhe den van België beperkt zijn - een bijzondere betekenis'. De Zai rese minister van zijn kant onderstreepte 'het vertrouwen dat, ondanks enige kritiek op het interne en buitenlandse beleid van mijn land, nog steeds tussen België en Zaïre bestaat'. Zaïre staat op dit moment voor een kleine twee miljard gulden bij Belgë in het krijt. MOSKOU (REUTER) - De Sovjetunie verliest jaarlijks onge veer twee miljard roebel (ruim zeven miljard gulden) door in dustriële ongevallen en de ongezonde arbeidsomstandigheden waaronder miljoenen arbeiders hun werk moeten verrichten. Dit heeft het Sovjet-dagblad Trud dinsdag bekendgemaakt. In artikel over het onderwerp van industriële veiligheid in de Sovjetunie schrijft de krant dat er zich de afgelopen acht maanden ongeveer 700 ongevallen hebben voorgedaan in be drijven waarbij 'honderden' mensenlevens verloren gingea Ondanks toegenomen pogingen de veiligheid te waarborgen wordt een op de tien Sovjetwerknemers geconfronteerd met onbevredigende omstandigheden op het werk en dat cijfer stijgt, aldus Trud. BANGKOK (REUTER) - Honderden ambtenaren in Burma zijn de afgelopen weken door de militaire regering gearres teerd of ontslagen. De junta probeert zo haar macht te consoli deren. Ook zouden oppositiepartijen door militairen worden lastig gevallen om te voorkomen dat zij leden winnen. Dit heb ben Westerse diplomaten en oppositieleiders dinsdag in Rang oon verklaard. Volgens de zegslieden zijn ook hoge regeringsfunctionarissen die beschuldigd worden van het verlenen van steun aan de op positiemanifestaties aan zuiveringen ten prooi gevallen. „De afgelopen week zijn er in Rangoon meer dan 1.000 opgepakt of ontslagen. Velen zijn directeuren-generaal, wat betekent de hoogste ambtelijke top onder het politieke niveau", aldus een Westerse diplomaat. BOGOTA (AFP) - In Colombia komen gemiddeld 137 kinderen per dag om het leven na het drinken van ongezuiverd water. Dit staat in een rapport dat is gepubliceerd door de Colom biaanse milieu-organisatie Acodal, die in Bogota bijeen is voor haar jaarlijks congres. Het drinken van verontreinigd water leidt tot diarree, vooral bij jonge kinderen op het platteland en in de sloppenwijken. De Acodal wijst er bovendien op dat van de 17 miljoen Colombianen die over stromend water beschik ken, 10 miljoen water drinken dat niet geschikt is voor con sumptie. TOKYO (REUTER) - De strijd om de ernstig zieke Japanse keizer in leven te houden is zijn vierde week ingegaan. Artsen dienden hem dinsdag opnieuw een bloedtransfusie toe. De ge zondheidstoestand van de 87-jarige Hirohito wordt nog altijd omschreven als kritiek. De artsen zeggen dat hij nog altijd lijdt aan interne bloedingen. De voortdurende ziekte van 's werelds langst-regerende mo narch blijkt een ramp te zijn voor kleine zakenlieden in Japan. Steeds meer festivals en andere speciale gebeurtenissen moe ten worden afgelast. Het laten doorgaan van dergelijke feest lij kheden zou worden beschouwd als een teken van zeer slechte smaak. Het gevolg daarvan is dat met name bedrijven in de vermaaksector bijzonder hard zijn getroffen. de tweede fase verder af. Ik kan dat wel aan de belasting betalers in mijn land verko pen." De reactie van Smit-Kroes: „De Duitsers zitten kennelijk beter bij kas. Maar laten we wel zijn: in 1976, toen het Rijn zoutverdrag werd afgesloten, gingen we uit van het injecte ren van het zout in de bodem. Daar zat ook een ander prijs kaartje aan. Politiek is dat in jecteren niet haalbaar geble ken. Alle andere methoden om van het zout af te komen zijn veel en veel duurder. We heb ben leergeld betaald. Er blijft niets anders over dan het zout alsnog in de Rijn te lozen." Met het Rijnzoutverdrag mag de ministersconferentie dan zijn vastgelopen, op andere fronten zijn wel degelijk slui tende afspraken gemaakt. Smit-Kroes vond dat feitelijk veel belangrijker dan het Rijn zoutverdrag. Zo gingen alle oeverstaten akkoord met het Duitse voorstel, de gemeente lijke afvalwaterzuiveringsin stallaties te voorzien van een derde reinigingstrap. Daarmee kunnen fosfaten en stikstof verbindingen in verregaande mate uit het water woren ge haald voordat het op de Rijn en zijn zijrivieren wordt geloosd. De Zwitsers hebben overigens wel een bedenktijd tot 1991 be dongen. Van belang was ook dat het Rijn-actieprogram, twee jaar geleden in Rotterdam opgesteld na de Sandoz-ramp en vorig jaar bijgesteld op de Rijnconfe rentie in Straatsburg, op schema blijkt te liggen. Dat programma is voor het grootste deel van Nederlandse makelij. 150 deskundigen zijn vrijwel uitsluitend voor de Internatio nale Commissie ter Bescher ming van de Rijn aan het werk. Uiteindelijk doel van dat actie programma is, in 1995 de belas ting van de Rijn door een der tigtal gevaarlijke stoffen tot de helft of nog minder te hebben teruggebracht.

de Stem | 1988 | | pagina 5