50% GS: Alsnog geld voor Zeeuwse landbouwhistorie Nieuw Zuidlandtheater voor 1991 niet reëel ;S WILLEN LEEGLOOP VAN DE PROVINCIE VOORKOMEN 4 Diamanten echtparen Bietencampagne kan niet meer regenval hebben Rustige actiedag in Zeeuwsch-Vlaanderen G. Doornbos opent landbouwcentrum HEHA THOEKEN DORST an Vijf mille schade bij brand in Biervliet Echt Waar Voor Je STOP BIJ ONZE SHOWROOM ■He Toyota modellen in voorraad! WETHOUDER VAN WALRAVEN WIL STUDIE NAAR MOGELIJKHEDEN [SCHUDDEBEURS - Een goed woon- en leefkli- naat is voor de toekomst van Zeeland even be langrijk als de vanouds bekende 'trekpaarden jvan de economie' (industrie, toerisme, landbouw). (eerpunt Milieu Verkenning IN SAS VAN GENT EN WESTDORPE 'BUKKELS' IN MIDDELBURG Teken van samenwerking tussen musea en scholen WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 VOORRADEN ZIJN KLEIN 'SPONSORS DEKKEN RISICO'S VERPLEGEND PERSONEEL ZIEKENHUIS REGELT ZAKEN ROND VERHUIZING Bibliotheek Geen vacatures AUTOMATISERING AKKERBOUW 1 dagen onze showrooms etc. etc. iSeeds grote keus uit 100 „First Class" occasions Meer klasse minder kosten ■^eelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND n onze verslaggever NEUZEN - Een ver ruwing van het Terneu- ense Zuidlandtheater komt foor 1991 niet in zicht. De Lmeente beschikt momen- y over te weinig geld om L grootscheepse verbou wing op korte termijn te be kostigen. baarbij komt nog dat het be lendende gebouw van de scho lengemeenschap 'Petrus Hon- dius' nog rijksbezit is. Een eventuele overdracht van het schoolgebouw aan de gemeente wordt uiterlijk pas in 1991 ver wacht. Wethouder W. van Walraven (cultuur), die enkele weken ge leden in Middelburg pleitte voor een betere theatervoorzie ning in Terneuzen, heeft zich er de afgelopen dagen over ver baasd dat veel mensen 'het bal lonnetje dat hij opliet zo se rieus genomen hebben'. „Ik had niet verwacht dat iedereen zo hard van stapel zou lopen. Een nieuw theater hebben we na tuurlijk niet een-twee-drie ge bouwd. Daar is geld voor nodig en aangezien we het komende jaar nogal wat forse investe ringen moeten doen, denk aan het doortrekken van de Haar- manweg, de plannen voor de reconstructie van de Schelde- boulevard en nog een aantal zaken ligt een nieuw theater T27 niet voor de hand," aldus Van Walraven. Wat Van Walraven wel wil is dat er nader onderzoek ver richt wordt naar de mogelijk heden van een betere theater voorziening. „Er moet een stu die verricht worden. Vervol gens dient er een plan te komen en op basis van studie en plan kunnen we als gemeentebe stuur al dan niet geld op tafel leggen. Ik zal dan ook binnen het college steun proberen vin den voor een studie," zo liet Van Walraven gisteren weten. Kwaliteit Zeeland voorop' (Van onze verslaggever Het dat uitgangspunt geven Gedeputeerde Staten (GS) in fcun 'strategische toekomstverkenning' aan, te kiezen Ivoor behoud van de typische kwaliteiten van Zeeland. Haar ook mag het aantal inwoners niet verder dalen; er moet een eind komen aan die trend van de laatste j aren. emet een mengeling van arg- Iwaan en nieuwsgierigheid te gemoet geziene toekomstver kenning vond gisteren en maandag plaats tijdens de na- laarsconferentie van GS in Schuddebeurs. Het voorberei- iende werk was gedaan door een projectgroep, waarin de ge- leputeerden J. Ventevogel, G. e Vries-Hommes en E. Mans- koster zaten, aangevuld met de mbtelijke top van de provin ciale griffie. [Maandag maakte bovendien [en 'klankbordgroep' onder lanvoering van oud-Shell top- ban Wagner z'n opwachting in huddebeurs. De groep, faarin verder WD-senator luteyn, oud-PZEM directeur palebout en de Rotterdamse professor Klaassen zitting had- Jen, was door GS gevraagd om bee te denken over de toe komst van Zeeland. Jet resultaat is volgens initia tiefnemer Ventevogel 'een zo peed mogelijke visie', die no dig was omdat Zeeland 'op het ïerpunt van een aantal ont- kelingen staat'. Als voor leiden noemde hij de daling tan het inwonertal, de gang van zaken bij een aantal be drijven en een kentering op be langrijke punten van zowel rijks- als provinciaal beleid. Drie doelen ('zonder eeuwig heidswaarde') toverden GS daarom uit de hoge hoed: het voorkomen van een ver dere terugloop van het inwo nertal. 'Niet alleen door de ves tiging van nieuwe bedrijven of bevolkingsgroepen, maar ook middels een goed woon- en leefklimaat,' aldus Ventevogel. 'handhaving van een groen en luim Zeeland. 'De voorheen jjat geïsoleerde ligging tussen Welijke gebieden - Rotter dam, Brabant, Antwerpen en Gent-werkt nu in ons voor deel'. economische perspectieven '"tienen aan de sterke punten van de verschillende regio's: industrie in de Kanaalzone, t°erisme in de Kop van Schou ten, etc. kn scherp natuur- en milieu- teteid, verbetering van het warlwegenstelsel, en het zo >°ed mogelijk op elkaar af- Wnmen van de verschillende beleidsterreinen, zijn volgens V een voorwaarde om die "Men ook te bereiken. Als «enten uit de pap' voerde entevogel gisteren al een paar "crete punten op, die in het euwe beleid zouden passen. moet Zeeland z'n aantrek- eujkheden voor de vestiging J? bemiddelde 55-plussers '"uiten, en kan de westelijke """imenroute een voor toeris- 1 zeer aangename 'Zeeland- Wevard' worden. Op het vlak 'j'bustrie en dienstverle- 5 .bepleiten GS een verdere "Wieling van het Wester- "eidebekken, met meer dan 'aandacht voor het milieu e zeearm. 'Ook al omdat 8i meer en meer een vesti- gsvoorwaarde wordt voor ^""iven'. En op Walcheren er ook volgens de groep -ner kansen voor een gea ard industriepark. Op het agrarische vlak zou een centrum voor landbouwweten schap (aan te haken bij een universiteit of een hoogwaar dig bedrijfslaboratorium) op zoek moeten naar nieuwe tech nieken van kweek en verede ling. Het gebied ten noord-oos ten van Goes kan daarvoor proeftuin zijn. In de recreatie sector willen GS een verschui ving van het toeristisch kam peren naar de sector bunga lows en hotels. Tenslotte valt er op het gebied van natuur en landschap wat te doen met het hier en daar uit bedrijf nemen van landbouwgrond. Dat biedt perspectieven voor 'land schapsbouw' en openluchtre creatie. Nu GS hun keuzes hebben be paald, zullen ze de toekomst verkenning voorleggen aan provinciale staten. Gaan die akkoord, dan volgt een meer gedetailleerde uitwerking. Van onze correspondent BIERVLIET - Gistermid dag ontstond een brandje op het dak van een inaanbouw schuur van de firma Du Puy aan de Achterweg te Bierviet. Tijdens werkzaamheden zorg den enkele vonken voor het in brand raken van isolatiemate riaal. Ongeveer veertig vier kante meter van het dak werd door de brand vernield. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer van Bierviet kon erger worden voorkomen. De schade wordt geraamd op 5000 gulden. Het echtpaar Klaassen-Schieman - foto s de stem cor j. de boer Het echtpaar Van Vooren-Poppe Van onze correspondent SAS VAN GENT/WEST- DORPE - Het echtpaar J. Klaassen-Schieman uit Sas van Gent vierde giste ren het diamanten huwe lijksfeest. Aan de andere kant van het kanaal, in Westdorpe, was het ook feest. Eveneens zestig jaar geleden gaven H. van Voo- ren en E. Poppe elkaar het ja-woord. De echtelieden Klaassen- Schieman, hij 81 en zij 77 jaar oud, genieten nog een uitste kende gezonheid. De heer Klaassen is geboren in Othe- ne, toen nog gemeente Zaam- slag. Zijn vrouw zag het eer ste levenslicht in Axel. Er zijn zeven kinderen, zeventien klein- en zeventien ach terkleinkinderen. Toch wel een verrassing voor het dia manten paar was dat gister middag hun oudste zoon van uit Nieuw Zeeland opbelde, om vader en moeder te felici teren. Zijn stem hadden ze se dert 31 jaar niet meer ge hoord. De heer Klaassen werkte eerst in de landbouw en later n de metaalnijverheid. 46 Jaar woonde men aan de oude Zeedijk nabij Kijkuit, daarna tien jaar in Axel en sedert vier jaar nu aan de Burgemeester Hoefnagels straat in Sas van Gent Namens het gemeentebe stuur kwam burgmeester J. van de Rest van Sas van Gent het echtpaar haar geluks wensen aanbieden. Verder waren er de gebruikelijke te legrammen van de koningin en de commissaris der konin gin. In de avonduren was er in hotel La Bourse een druk bezochte receptie. De dag werd besloten met een etentje voor de familie. Feest was het ook in West dorpe. Zestig jaar geleden ga ven H. van Vooren en E. Poppe beiden geboren in Koe wacht elkaar het jawoord. Van Vooren is nu 81 en zijn echtgenote 79 jaar oud. Het echtpaar woont ruim vijftig jaar in Westdorpe. Hun ge zondheid is goed. De heer Van Vooren heeft zijn arbeids- zaam leven ook aan de land en tuinbouw verpand als loondorser. Het echtpaar heeft zes kinderen, dertien klein- en vijf achterkleinkin deren. Ook voor hen bij het berei ken van deze mijlpaal de ge lukswensen van de Sasse burgemeester en de tele grammen van de overheid. Nadat in de middaguren in de rk kerk te Westdorpe een mis uit dankbaarheid was opge dragen ging het diamanten paar met de familieleden naar café Oud Raedhuis voor een diner. In de avonduren werd daar een receptie ge houden, waarop vele beken den en vrienden het echtpaar hun felicitaties kwamen aan bieden. TERNEUZEN - In de Zeeuwsch-Vlaamse zieken huizen was het op de tweede actiedag van de medische specialisten vrij rustig. In het Elisabeth-ziekenhuis maakte het verplegend perso neel, dat niet zo veel te doen had, van de nood een deugd. Op afdelingsniveau werden zaken die verband hielden met de op handen zijnde verhuizing naar het nieuwe streekziekenhuis in Terneuzen afgewikkeld. Directeur patiëntenzorg B. van Oudenniel van de zieken- huisgroep 'Zeeuwsch-Vlaande ren' sprak van 'een rustige ac tiedag'. Hij had de indruk dat de meeste patiënten orde op za ken hadden gesteld en zelf con tact hadden genomen met de secretaresses van de artsen om de afspraken te verzetten. Het aantal telefoontjes dat de telefonistes in de ziekenhui zen kregen af te handelen was dan ook beduidend minder dan gisteren. „Er hebben nog wel wat mensen gebeld, maar het ging slechts om een fractie van gisteren," liet een secretaresse in de Terneuzense polikliniek weten. Volgens Van Oudenniel heeft de bedrijfsvoering in de ziekenhuizen wel van de actie te lijden gehad. „Het verple gend personeel had minder te doen dan anders. Maar ik moet zeggen dat het merendeel van het personeel op verstandige wijze de vrijgekomen tijd be nut heeft. Op afdelingsniveau werden zaken aangaande de verhuizing doorgesproken en geregeld. Andere hebben zaken geïnventariseerd en ook wer den er vergaderingen gehou den. Niettemin kon er gespro ken worden van een onderbe lasting van het reguliere werk," aldus Van Oudenniel. De ziekenhuisdirecteur ver wacht echter dat mogelijk van daag, dan wel donderdag, af hankelijk van wat de rechter in het kort geding tegen de Lan delijke Specialistenvereniging (LSV) bepaalt, een toename van de werkdruk van het zie kenhuispersoneel. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Een teken van samenwerking tussen musea, scholen en bibliotheken. Dat zijn de 'Bukkels', manshoge boeken op sokkels, waaraan nu de laatste hand wordt gelegd in het Zeeuws Museum in Middelburg. De expositie ervan gaat komende vrijdag officieel van start, maar valt grotendeels samen met de Kinderboekenweek van dit jaar. Wat het Zeeuws Museum betreft speelt daarin ook het 'Museum- wetebeesje' een belangrijke rol. 'Duizend dingen achter deuren' is in dit museumjaar het thema van de kinderboekenweek, zodat de Zeeuwse samenwerking geen toevalstreffer is. Dat zal vrijdag tijdens de onthulling van de ze ven Bukkels door een groep Middelburgse kinderen ook blijken. Drie inleiders hebben het er dan over: directeur A. de Visser van de Zeeuwse Bibliotheek, A. van Esch van de Nederlandse Mu seumvereniging, en jeugdboekenschrijver Wim Hofman uit Vlis- singen. SAS VAN GENT - De aanhoudende regenval van vorige week speelt de bietencampagne parten. De voorraden bij de fabrieken zijn betrekkelijk klein om dat weinig bietenkon den worden aange voerd. „Het is kwakkelen tij dens deze campagne", zegt hoofd agrarische za ken van de Suikerunie in Sas van Gent, M. Murre. Een paar weken geleden kon de fabriek 'er nog een beetje tussen door zeilen' maar men moest toch enigszins terug in de verwerkingscapaciteit. De veertig millimeter regen die afgelopen weekeinde In Zeeuwsch- Vlaanderen viel deed de aanvoer echter duchtig stagnerea „Vooral op de zwaardere kleigrond was er geen doorkomen aan", zegt Murre. „Gelukkig is het de laatste dagen droog. Worden we echter binnenkort onverhoopt weer met regen gecon fronteerd dan zullen we drastisch terugmoeten in onze capaciteit En dat betekent dat we dan ook met een langere cam pagne zitten opgescheept. We hopen er maar het beste van". Van onze verslaggever SCHUDDEBEURS - Het Zeeuws provinciebestuur trekt toch geld uit voor de agrarische geschiedschrijving van de provincie. In de komende vijf jaar is 2,5 ton beschikbaar voor dit ambitieuze project onder leiding van de Wage- ningse hoogleraar Van der Woude. Gedeputeerde Staten (GS) besloten dat gisteren tijdens him najaarsconferentie in Schuddebeurs. In juni hadden ze het subsidie verzoek aanvankelijk afgewe zen, vanwege de slechte erva ringen met de geschiedschrij ving 'Zeeland 40-45', waarvoor steeds meer geld op tafel moest komen. Een comité van aanbe veling wist het college er echter van te overtuigen dat voor de landbouwhistorie voldoende sponsors zijn te vinden die een dergelijk risico afdekken. Sponsors zijn trouwens hard nodig. Het totale project kost 670.000 gulden, en dat geld leg gen de provincie en de land bouwuniversiteit Wageningen zelf, niet op tafel. De financiële knopen die GS gisteren nog moesten doorhak ken, vielen voor meer sectoren gunstig uit. Vast staat nu dat de Zeeuwse welzij nsinstellin- gen volgend jaar geen extra bezuinigingen hebben te duch ten. In 1989 en 1990 neemt de provincie de rijkskortingen in die sector nog voor haar reke ning. Wel moet in 1990 een oude rekening worden vereffend. Een dit jaar niet gehaalde be zuiniging van 140.000 gulden, zal er in dat jaar wel uit moe ten komea GS beslissen pas volgend jaar wie daarvoor moet bloeden. Doorgeschoven naar volgend jaar is ook een beslissing over de financiële toekomst van de Zeeuwse Bibliotheek. Een werkgroep kwam onlangs tot de slotsom dat er jaarlijks drie ton overheidsgeld extra naar die instelling moet voor een 'vervangings- en onderhouds- fonds'. GS bekijken dat in '89, maar willen wel een door de bi bliotheek bereikte bezuiniging van 1,5 ton alvast in dat fonds storten. Het college besloot gisteren verder dat het Zeeuws Museum in Middelburg onderdeel wordt van het provincie-apparaat, en dat dat museum wordt losge koppeld van het Natuurhisto risch Museum in Oostkapelle. Het 'huwelijk' tussen die twee is zodoende van korte duur. Het advies van oud-topman Statema van het ministerie van binnenlandse zaken, heeft in ieder geval de verantwoorde lijke gedeputeerde J. Ventevo gel niet optimistischer gestemd over de kansen om de reorgani satie van het provincie-appa raat weer op gang te krijgen. In juni schortten bonden en per soneel het Georganiseerd Overleg daarover op, omdat ze het niet eens waren met de plannen van GS. Het college schakelde Statema in 'om het spel weer op de wa gen te krijgen'. Diens beoorde ling van de impasse is volgens Ventevogel 'uitstekend', maar met het advies over de verdere procedure, schiet hij maar wei nig op. Weliswaar willen GS Statema's bijdrage vertrouwe lijk bespreken met statenleden en met het bonden en perso neel. „Maar," zegt Ventevogel, „ik bulk niet van optimisme. Het blijft zeer gecompliceerd." Het uitstel van de reorgani satie is ook de reden dat de ex tra menskracht, waar onder meer de milieu-afdeling om zit te springen, er voorlopig niet komt. De afspraak is dat er geen vacatures worden ver vuld, zolang de procedures lo pen. Op die manier bekostigt de provincie het inschakelen van externe adviseurs bij de reor ganisatie. Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - G. Doornbos, voorzitter van het Land bouwschap, zal op 16 november het Informatiecentrum voor de Automatisering in de Akkerbouw in Schoondijke officieel openen. Een van de manshoge 'Bukkels' foto willem mieras Doornbos houdt om 16.00 uur een openingstoespraak. Daarna spreken nog: gedeputeerde R. Barbé, A. Doeleman (voorzitter SIVAK) en J. Ramondt (voor zitter stuurgroep Infocentrum). De officiële opening verricht Doornbos om 17.15 uur. Daarna bekijken de genodigden het in formatiecentrum. Het gebouw aan de Beatrix- straat is er gekomen, omdat er bij de landbouwers steeds meer behoefte ontstond aan infor matie over de automatisering in de landbouw. De organisatie Akkerbouw Zeeland (TAZ), de Landbouw- praktijschool in Schoondijke en de Stichting Informatieverzor ging Akkerbouw (SIVAK) be sloten daarom een akkerbouw- informatiecentrum op te rich ten om de boeren degelijke voorlichting te geven. Het info centrum kost het Rijk ongeveer een miljoen gulden. Het college van B en W van Oostburg wil twintigduizend gulden subsidie geven voor het gebouw aan de Prinses Beatrixstraat. Het akkerbouwcentrum gaat demonstraties verzorgen over procesbesturingsapparatuur en akkerbouw-managementsys- temen die op de markt te koop zijn. Zo staan er in het gebouw modellen van spuitcomputers en geautomatiseerde bewaar plaatsen. In de Infotheek kunnen de landbouwers onder meer infor matie krijgen over cursussen en instructies die door het cen trum gegeven worden.

de Stem | 1988 | | pagina 11