BK DAAR dure huurwoningen blijven echter zorgen baren Waterlandkerkje heeft uniek vestzaktheater 'Een ogenblikje, ik verbind u door' 3 Raadslid: Strengere eisen aan lozen afvalwater door GE Jazzavond Kiwanis in Terneuzen uitverkocht Jc UUR FOTOSERVICE Sloophamer bezegelt lot café Drieschouwen Axel PLAATSELIJK NIEUWS -EGENHEID Handwerk-expositie Hulst trekt veel belangstelling Lezing over schutterijen bij Vier Ambachten Hulst com te zoenen f,55. Voor het plaatsen van ng met een formaat van 35 n helpende hand uit te steken, ent u een slechtziende aan 'krijgbaar is bij de Nederlandse Blinden en Slecht- 2344, 3500 GH in 030 - 93 11 41. pff.flTEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 10 OKTOBER 1988 SAS VAN GENT - De belangstelling voor het hu ren van woningen in Sas van Gent is groeiende. Brakman boeit publiek in Axel Mevrouw Kessen voorzitster KVO \mnkw" GEZELLIGHEID TROEF OP REÜNIE TELEFONISTES Kilometertjes Oude doos Axel IJzendijke Oostburg Schade milieu Koe licht gewond, de auto total-loss José Koning A3 particulieren bankje, jubileum, receptie, e, verloving, overwinning, ylbraham, openbare dank, (ior, mag best eens in de i pagina familieberichten. en duur hoeft het niet te els kosten een tientje), f kolom 2,00. Eén grote lenwij 14,05 toeslag. In op aanvraag. Bij niet- Iwördt 4,00 adm.kosten porden niet geretourneerd, of geef uw tekst 2 dagen lij één van onze kantoren, even stuurt u eveneens 2 Ising naar Postbus 3229, chriftelijke opgaven worden lepteerd indien naam en fijn, ook indien uw betaling Ij behouden ons het recht Eler opgaaf van redenen te beigeren. (klachten bereiken over de Lhoudt de uitgever zich het laam van de opdrachtgever Ind te geven. igingsnieuws kolom op donderdag. SOPPEN I in het bloed daar et hij het al 25 goed. H.G. T6 Van onze correspondent ffATERLANDKERKJE „5 spelers, regisseur Jan janssens, maar ook de man nen van het licht en geluid Conny Jansen, Frangois de ,lunck en enkele andere le ien van toneelcub De Wa- „rlanders uit Waterland- kerkje, hebben in het dorps huis een uniek vestzakthea- ter gemaakt. Vrijdag en za terdag was deze gymzaal omgetoverd tot een klein theater met een oplopende tribune. De drie eenakters 'Het Offer van de Beul', 'Stikstof' en 'Inge sloten' leverden twee keer een uitverkocht huis op. „We heb ben bewust voor deze aanpak gekozen", aldus regisseur Jan Jansens en toneelmeester Fra ngois Pijcke. In plaats van de gebruikelijke 150 mensen kon den er nu 'slechts' 87 bezoekers bij de voorstellingen aanwezig zijn. Frangcois: „De vertegen woordigers van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel waren tevreden over de uitvoe ring van de drie eenakters". Of het publiek warm zou lo pen voor de drie eenakters was de grote vraag. Gezien de op komst en de reacties mag to neelclub De Waterlanders ze ker van een succes spreken. Of het vestzaktheater opnieuw aan de orde komt is nog niet duidelijk. „Er is ontzettend veel werk mee gemoeid, maar we moeten eerst nog eens alles op een rijtje zetten," aldus Jans- Zaterdag 15 oktober worden de drie eenakters nog eens ge speeld in Den Hoekzak tijdens de Breeduit-maniféstatie. In november begint men aan de voorbereiding voor een blijspel, dat waarschijnlijk in maart volgend jaar wordt gespeeld. Sas verhuurt meer woningen Na de zomervakantie hebben zich bij woningbouwvere niging Sas van Gent Vooruit verscheidene serieuze kan didaten gemeld voor de zogenaamde kleine Vlako-wo- ningen. Secretaris van het bestuur, R. ie Houck: „Er zit verbetering in. Na de vakantie waren er in eens heel wat meer belangstel en dan in de periode er voor. We waren aangenaam verrast". Ondanks die belang stelling onderkent de vereni ging het probleem van de leeg stand in Sas. De Houck: „Een van de leegstand is terug te voeren op het aantal wonin- dat we aan het renoveren AXEL - Het vijfjarig be staan van buurtvereniging De Boemerang is zaterdag avond met een optreden van troubadour Piet Brakman op een geslaagde manier luister bijgezet. een met ruim tweehonderd aanwezigen zo goed als volle zaal wist Brakman het publiek boeien. Voor de pauze speelde hij oud repertoire, na de pauze nieuwe liedjes van zijn in november te verschijnen nieuwe elpee. Ook Gust Schelfhout, een van de begeleiders, wist als zanger het publiek te ontroe ren KLOOSTERZANDE - Tijdens de jaarvergadering van de Ka tholieke Vrouwen Organisatie inKloosterzande bij de opening van het nieuwe seizoen, hebben de leden een nieuwe voorzitster gekozen. M. Kessen-Pluymae- echtgenote van de burge meester van Hontenisse, werd gekozen als opvolgster van me vrouw Van Rijt. De twee aftredende be stuursleden, de dames Collet- Bauwens en Verschuren-van de Vijver, werden herkozen, bijzonder attractie ver- jde kaderdocente J. Baeeke-Kerckhaert. Zijn inter viewde een aantal leden voor de vergadering, waarbij zij wagen stelde over de doelstel lingen van de KVO. Deze inter views werden op video opgeno men en na de vergadering af gedraaid. zijn. En wat de nog niet gere noveerde woningen betreft is de kwaliteit slecht. Daar moet nog wat aan gebeuren". De Houck zegt optimistisch te zijn over de toekomst van de kleine Vlako's, die onder meer in de Beneluxweg staan. Over de grote Vlako's is hij zorgelijker. Van dg 71, onder meer in de Europalaan, ston den er in augustus nog 17 leeg. Voor een deel is dat volgens hem toe te schrijven aan het te rugtrekken van industrie uit Sas van Gent. Daarbij komt evenwel ook de concurrentie van de premie-A woningen. „Iemand die zich permanent in Sas van Gent wil vestigen en moet kiezen tussen een hoge huur of een koopwoning, kiest gemakkelijk voor het laatste". Om voor dat probleem een op lossing te vinden zijn de wo ningbouwvereniging en de ge meente Sas van Gent ai enige tijd in gesprek. Over een maand hopen ze met een plan te kunnen komen om de leeg stand te lijf te gaan. De CDA-fractie in de Sasse gemeenteraad liet zich tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering in kritische bewoordingen uit over het leegstandsprobleem. Basis voor die kritiek was een overzicht dat door de woningbouwvere niging aan de gemeente was gestuurd. Daarin waren de ontwikkelingen van na de zo mer echter nog niet verwerkt. De Houck: „We hebben al vaak genoeg aangeboden met ons te komen praten als ze vragen hadden. Dat hadden ze dus ook kunnen doen, in plaats van er zo tegenaan te schoppen". In middels is tussen CDA en wo ningbouwvereniging contact geweest. Afgesproken is om op korte termijn een gesprek te hebben. Met de belangstelling voor de overige woningen van Sas van Gent Vooruit is het goed ge steld. In diverse wijken in Phi lippine en Sas van Gent staan slechts enkele woningen leeg. De vraag overtreft er het aan bod in hoge mate. Het verslag van de woningbouwvereniging komt volgende week ter sprake in de commissie voor Ruimte lijke Ontwikkeling en Inrich ting. De commissie vergadert op dinsdag 11 oktober vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. l'an onze correspondente HULST - Er was een grote «langstelling voor de ex- Ppsitie met verkoop van fijngemaakte handwer ken, zaterdag en zondag in Hulst, De handwerkclub 'De Leve' hield er een aardige buit aan over. Van de op brengst wordt nieuw mate riaal gekocht. Zo kunnen de Mjvere dames ook het ko kend jaar weer vele 'kunst stakjes' maken. Kt jaar waren er zoals gebrui- fflyk weer vele poppen, truien kussens. Ook de stevig ge reide sokken en handschoe- vonden gretig aftrek en er ï'as veel bewondering voor het ™gels borduurwerk en de gehaakte spreien en borduurde tafelkleden. De ™°P liep als een trein en de beide middagen werden door de deelnemers en de belang stellenden bestempeld als 'ge zellig'. Naast de verkoop waren er verschillenden aktiviteiten, zo als het rad van avontuur waar mee de winnaars handwerk- prijzen in de wacht sleepten. Ook kon er geraden worden naar de hoeveelheid snoepjes in een glazen stolppot of kon het geluk beproefd worden door het trekken van een enveloppe. Heel wat bezoekers aten met smaak een vers gebakken wa fel en dronken een pittige kop koffie. Het was de tiende keer dat de handwerkclub een dergelijk evenement hield in het dien stencentrum 'De Lieve'. „Een klein lustrum", volgens een van de initiatiefneemsters. „En als het aan ons ligt komen er nog heel wat keren bij". (ADVERTENTIE) Hulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162 De vroegere telefonistes halen met zichtbaar plezier herinneringen op uit hun 'telefoon-verleden' foto wim kooijman Van onze correspondente HULST - Zoals op iedere reünie werd er zaterdag tijdens de reünie van de PTT-telefonistes in Hulst heel wat afgekletst. De telefonistes die dertig jaar of langer geleden heel wat lijntjes hadden uitgezet raakten niet uitgepraat. In de bovenzaal van het postkantoor aan de Minderbroe derstraat in Hulst was gezelligheid troef. De gesprekken vonden auto matisch zonder behulp van derden plaats. Op 19 november 1958 is een streep gezet onder het gemoedelijk verleden met het vleugje romantiek. De 'nieuwe' automa tische centrale werd geopend in Hulst en de telefonistes moesten de koptelefoons neerleggen. Dertig jaar na de automati sering van de telefooncentrale kwamen honderd PTT mensen bijeen in Hulst om dit stukje historie te herdenken. Speciaal ter gelegenheid van deze heugelijke dag was er 's morgens een bijzondere stempel. De stempel 'Filate- lieloket' werd in gebruik genomen en om 9.00 uur mocht pastor L. Verver het eer ste exemplaar in ontvangst nemen. Het publiek had ook belangstelling voor de expositie 'Telefoon -toen en nu-. De nieuwste snufjes waren er te zien maar de meesten kwamen ogen te kort om 'Tante Cor' te bekijken. Dit uit de klui ten gewassen apparaat kwam in bewe ging als de tijd werd aangevraagd. De nooit versagende stem van de vrouw die tante Cor genoemd werd meldde steeds dat het bij het volgende sein zoveel mi nuten en seconden over of voor het uur was. De reünisten streken vroeg in de namid dag neer in Hulst. Oorspronkelijk kwa men ze allen uit het Land van Hulst maar heel wat oude getrouwen moesten er ettelijke kilometertjes voor reizen om de reünie te kunnen meemaken. G. Naessens, de chef loket- en geld- diensten van het postkantoor Hulst, had de grootste moeite om de kletsende groep tot stilte te manen. Na een kort en warm welkomstwoord verzocht hij de aanwe zigen om snel een groepsfoto te maken. Het weer speelde zaterdag niet mee. De reünisten behielden echter een zonnig humeur en hadden tijd tekort om alle wederwaardigheden te vertellen. Oud directeur J. de Vries was een ge lukkig man. Hij sprak in de bekende eigen stijl de mensen toe. „Allemaal oude bekenden. Het doet me genoegen dat ik er nog bij kan zijn, ik word zo langza merhand een meubelstuk", grapte de krasse 93-jarige. Hij had nog steeds een grote plaats in zijn hart voor Hulst. „Dat was een fijne tijd. We hebben veel gela chen en het was steeds gezellig. Toen stonden overal als ik mijn ronde deed langs de bijkantoren de kopjes koffie, de borreltjes en de sigaren klaar", aldus de oud directeur. De reünisten bekeken de: verschillende tentoonstellingen. De tweede hobby van J. de Vries naast het schrijven van streekverhalen is het fotograferen. Van zijn hand een prachtige collectie foto's. Diverse oud medewerkers haalden in de vorm van foto's, materialen, aankondi gingen en artikelen 'herinneringen uit de oude doos'. Een van hen had het pro gramma van de 'bonte avond' ter gele genheid van de automatisering nog. In het voormalige patronaa t hield toen J. de Vries een praatje bij een plaatje over Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder traden het kwartet 'Frivola' op int Stoppeldijk met muziek en zang en de cabaretgroep 'Bundeltouw' uit Terneuzen. Er werd een film over de PTT vertiaont en tijdens de gezellige avond werd er gedanst. Zaterdag was de gezelligheid zeker zo groot. Er werden verscliillende video banden gedraaid, zoals 'Hulst 800 jaar stad', 'de Reynaertstoet' en 'de PTT van toen en nu'. Er werd na ar gekeken en tussendoor werd er ook r ijkelijk aan de innerlijke mens gedacht. Het voornaam ste was echter dat ze weer bij elkaar wa ren. Tijdens de oergezellige dag werden vele, vele gesprekken ge voerd. Het was overbodig om te vermelden 'Een ogen blikje, ik verbind U dooi:'. NOESTE wekers zijn vorige week be gonnen met de sloop van het voormalige café Drieschouwen in Axel. Het gebouw stond al geruime tijd zonder bestemming leeg. De gemeente Axel heeft het eens zo be kende café deze zo mer gekocht van de laatste eigenaar, de onroerend goed maatschappij Im- moflandria. Als de sloop is voltooid, komt op de plaats van het café een par keerplaats voor be zoekers van De Smitsschorre. De ge meente denkt over een paar weken klaar te zijn met de sloop. - FOTO WIM KOOYMAN KAARTING - Buurtvereni ging De Boemerang houdt vrijdag 14 oktober een kaa- ring met bieden en jokeren in het buurthuis aan de Mozart- laan. De aanvang is 20.00 en kaarters kunnen zich een half uur tevoren inschrijven. SCHUTTERSHOEK - De openbare basisschool draagt sinds enkele weken een naam, namelijk De Schuttershoek. Woensdag 12 oktober onthult leerlinge Natasja Damen het nieuwe naambord, gevolgd door een feestje voor de leer lingen. Ook is een vertegen woordiger van het Oost- burgse college aanwezig. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub hield een wed strijd voor de competitie. Hieraan namen twintig paren deel. Uitslag groep A: 1. heren Kerkhove-IJsabië, 2. me vrouw Van de Vijver-de heer Van der Hooft, 3. heren Her mans-De Nooyer. Groep B: 1. echtpaar Den Hamer, 2. me vrouw Christiaansen-de heer Wagenaar, 3. echtpaar Otte. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg speelde de eer ste wedstrijd voor promotie/ degradatie. Uitslag groep A: dames Rosseel-Risseeuw, 2. heren Ouweneel-Neve, 3. me vrouw Brevet-de heer Lako. Groep B: 1. mevrouw Te Beek-de heer Brasser, 2. me vrouw Van Dun-de heer Kok, 3. dames Luteijn-Van Dron- kelaar. COLLECTE - De collecte voor de Nierstichting heeft 1766,55 opgebracht. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Het Bergse raadslid Louis van der Kallen (Bergse Sociaal Democraten) wil dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat strengere eisen stelt aan Gene ral Electric (GE) in Bergen op Zoom voor het lozen vajvgf- valwater. Het raadslid maakt zich ernstig zorgen voor de flora en fauna van de Westerschelde, waarin het afvalwater van GE, dat on der meer fenol bevat, belandt. Van der Kallen vindt het een slechte zaak dat in de ontwerp- vergunning voor het lozen geen enkel inzicht wordt geboden in de toevoegingen aan het te lo zen koelwater. Het raadslid mist onder meer gegevens over de maximale hoeveelheid fenol en zink die jaarlijks mag wor den geloosd. Op die manier wordt democratische controle volgens hem onmogelijk ge maakt. Door het gebrek aan gegevens kan volgens Van der Kallen nauwelijks worden afgewogen in hoeverre de vergunningver lening schade toebrengt aan het milieu. Ook kan niet wor den bekeken of de vergunning correct is ten opzichte van eisen die aan andere bedrijven worden gesteld. Volgens Van der Kallen is het niet uitgesloten dat de ont- werp-vergunning aan GE in strijd is met het ontwerp Wa terkwaliteitsplan Zuidelijke Deltawerken '84 - '94. Hij sluit niet uit dat een deel van het fe nol dat bet hoogheemraad schap tot '83 via de afvalwater leiding loosde nu door GE zelf in de Westerschelde wordt ge loosd. Van der Kallen vindt deze fenol-lozing in strijd met het Waterkwaliteitsplan dat juist sanering van door fenol verontreinigd water beoogt. Het ministerie heeft eerder aangevoerd dat fenol goed bio logisch afbreekbaar is in zowel zout als zoet water. Op zich is dat niet onjuist, maar er moe ten wel eisen aan het water worden gesteld om het fenol goed te kunnen afbreken, aldus Van der Kallen. Volgens hem ontbreken in.het,betrokken lo- zingsgebied daarvoor de voor waarden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Serviceclub Kiwanis Axel-Zeeuwsch- Vlaanderen hield in jazzcafé Porgy en Bess de jaarlijks te rugkerende jazz-at-Ki. De opbrengst is dit jaar voor La Salette uit Vogelwaarde. Nadat eerder met de op- brenbgst van de jaarlijkse be nefietjazzavonden een mu seumbrochure en de restaura tie van de Sasse torenspits wa ren gerealiseerd, heeft Kiwanis dit jaar de opbrengst bestemd voor een nieuwe bestelwagen voor het rust-, vakantie- en herstellingsoord voor minder- validen en gezinnen La Salette in Vogelwaarde. Uit handen Van onze verslaggever POORTVLIET - Op het eiland Tholen is vrijdag een ontsnapte koe aangereden door een per sonenauto. De auto was nage noeg total loss, de koe liep 'wat kleine wondjes op'. „Na de bot sing liep ze weer vrolijk verder aldus de politiewoordvoerder. Het dier, eigendom van N. uit Poortvliet, was op de Bram Groenewegeweg in deze plaats aan de wandel gegaan. Auto mobilist M. van V. uit Poort vliet zag het beest te laat en knalde er bovenop. van Kiwanis-voorzitter Toon Biesbroek kreeg Hans Bentvel zen een oorkonde van de Zeeuws-Vlaamse serviceclub met daarop vermeld dat dit project ten bate van La Salette is gehoudea Vervolgens kreeg La Salette de autosleutels van een nieuwe bestelbus. „Vanuit de stichting De Vriendenkring La Salette bereikte ons de noodkreet dat het oude vervoermiddel hard aan vervanging toe was. Aan gezien het tehuis zichzelf moet bedruipen zonder subsidie vond Kiwanis het tijd actie te ondernemen", aldus Toon Bies broek. Ook voor deze vierde jazz-at- Ki had de organisatie weer klinkende namen naar Terneu zen gehaald. Ster van de avond Greefje Kauffeld moest helaas verstek laten gaan wegens een griepje. Zij werd vervangen door José Koning. Zij werd vrijdagavond begeleid door The Fondy Riverside Bullet Band. De benefietjazzavond werd een groot succes, mede door de uitverkochte zaal. Ruim vierhonderd jazzliefheb bers bezochten het concert. Van onze correpondente HULST - De Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' start donderdag 13 oktober met het winterprogramma. Die avond houdt Mare de Schrijver uit Antwerpen een lezing over 'de schutterijen in de Lage Landen'. De bijeenkomst wordt gehouden in het zalencentrum 'Tiffany' in Hulst en is toegankelijk voor leden en niet-leden Aanvang 19.30 uur. De Schrijver is secretaris-generaal van de Europese conventie van schuttersgilden. Hij reist al vele jaren door West-Europa om de schuttersgilden te leren kennen. Hij maakte een studie van de organisatie op zich en de maatschappelijke rol en de gebruiken van het gilde. Hij probeert ook daar waar de gilde ten onder dreigt te gaan de vereniging weer nieuw leven in te blazen. Hij verzorgt vele cursussen om zo de animo weer te vergroten. Na de lezing en een pauze worden dia's vertoond over de schut terijen.

de Stem | 1988 | | pagina 7