'Overheid moet nu tactisch optreden' VOOR VOLGEND JAAR TWAALF PROCENT MINDER SUBSIDIE Man dood na botsing in Hulst Bo°ie Vrouwen willen Huisgenoten zieken krijgen ruggesteuntje Eerste Zeeuwse CD voor jazz-café Porgy Bess LEASING CENTRUM Nationale selectie winnaar touwtrekken POLITIERAPPORT %n rijdt met auto sloot in VPR0 RUBRIEK MAANDAG 10 OKTOBER 1988 Vondst VOORZITTER ZEEUWSE VISSERS OVER .REL IN VLISSINGEN AARDENBURG - De gemeente Aardenburg bezuinigt volgend jaar verder op het welzijns werk in de gemeente. Peuterspeelzaal Te laat TTY CAMBRINUS NEEMT SPORTTERREIN IN GEBRUIK 'CROSSROADS' OOK IN ZEELAND Tasjesroof If Ongeval Vechtpartij Geen voorrang Portemonnee Onwel Vandalisme CONCLUSIE NA STUDIEDAG: I^TERLANDKERKJE - Inacht van zaterdag op *g om 3.45 uur is de 25- |J® PD. uit IJzendijke ltsv vefkeersongeval op T laarstraat in Water- lliiu Kie levensgevaar- H. van Essen voorzitter CFO Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oostertiout Tel. 01620-32953 de stem van zeeland elen met 2 keer nen. Dat afwisselen van en beademen was vondst van de Ameri] arts Sassi in 1962. Hij jjj duceerde als eerste het schema. Amerikanen dol op handige lettere® naties als ezelsbrug, en betekent vertaald: Ademweg vrijmaken, Beademen en dan pas C. latie op gang houden hartmassage. Dit wordt overal ter wereld hanteerd, behalve, jawel' Nederland. De Hartsticht propageert sinds 1979 CAB schema en vindt hartmassage urgenter is i beademea De theoretici achter afwijkend schema zijn cardiologen A. Zimmei.. en Meursing. In Trouw hij vorig jaar: „Als je be® bij een patiënt zijn bi riem los te maken, zijn, los te doen, z'n boordje losi knopen, zijn gebit er uit halen en je gaat hem mond op mond bead< dan ben je niet asm het nimeren maar aan het leggen. Intussen gaat de tiënt dooier en dooist." Als er namelijk sprakeJ van een hartaanval, en zou bij 90 procent van d( nen die onwel worden geval zijn, dan zit er voldoende zuurstof in de chaamsslagader. Dus ook begint men met massei dan stroomt er vanuit slagader nog voldoer zuurstof de hersenen bi nen. Dit wordt weer fel den door andere desl gen, vooral door de anc sist P. van den Berg van Amsterdams Medisch trum, zodat we in Nederk de malle situatie hebben men hier zus en daar zo nimeert. Alle cursisten de Hartstichting, en dat zijj er 50.000 per jaar, leren ze bij een hartstilstand moeten masseren, en pas beademen, het schema dus. De Hartstichting er naar om op de duur üe procent van de bevol" het reanimeren bij te bi gen, zodat, als er wat beurt, u niet aan de bent overgeleverd, maar ai de deskundige leek A hoe deskundig wordt leek nu dank zij een cursussen reanimatie? Een recent ondei wierp daar een wat scht licht op. Nijmeegse ondf zoekers waren bij 92 hl artsen nagegaan hoe het hun reanimatievaardij den was gesteld. Niet best Bij 34 procent was die oi voldoende, bij de helft mas zo zo, en slechts 18 pr< scoorde een dikke voldoer de. Tien deelnemers voei wel hartmassage uit, mas vergaten om te beademer een kwart zette de hande op een verkeerde plaats de borstkas; 30 procent seerde te traag, dus traj dan 60 keer per minuut nog eens 30 procent de borstkas bij het mi nauwelijks in, enzovoor Een tamelijk lachwekkeW vertoning. Nu had van huisartsen 65 procent oor een cursus gelopen en vendien is het hun vak, toch is er van die reanimat maar bij 18 procent vol doende blijven hangen Van onze verslaggevers VLISSINGEN - De voorzit ter van de Zeeuwse Visserij Belangen (Zevibel), J. van den Bos, vindt dat de over heid 'ontzettend tactisch moet optreden' in het on derzoek naar teveel gevan gen vis. Hij ziet de vechtpartij vrijdag avond bij de Vlissingse vismijn tussen vissers en Mobiele Een heid als een logisch gevolg van de steeds groter wordende frustraties onder de vissers. „Zo'n uitbarsting is op zichzelf niet te excuseren, maar dat ga je dan krijgen", zei Van den Bos dit weekeinde. Hij rea geerde daarmee op de woorden van visserijminister Braks. Die noemde zaterdag in het NOS- journaal het optreden van de vissers 'asociaal en onaan vaardbaar'. Volgens Van den Bos van Zevibel groeien het onbegrip en de frustraties bij de vissers omdat ze het optreden van de overheid niet begrijpen. „De moeilijkheden in de visserij zijn op dit moment niet gering, dat weet iedereen. De gang van zaken de afgelopen week komt me wel wat vreemd voor. De vissers houden zich naar eigen zeggen aan de regels. Toch komt de overheid nu met gege vens over overbevissing. Mijn vraag is: hoe kan men dat alle maal weten? Ik heb bijvoor beeld zelf de indruk dat de ad ministratie van de vismijn in Breskens in orde is, al weet ik natuurlijk niet wat iedereen doet. Hoe kan de overheid dan precies weten dat het waar is, en met getallen zwaaien, soms op de kilo precies Volgens de Vlissingse com missaris van politie L. Schuller kan de politie niets worden verweten. „De feiten waren dat er vis gelost werd op tijden dat dat niet mocht. Verwacht mocht worden dat de contro leurs van de AID niet met open armen zouden worden ontvan gen. Vandaar de aanwezigheid van de ME", aldus Schuller. Minister Braks houdt zich volgens Zevibel-voorzitter Van den Bos nu het onderzoek naar malversaties in de visserij is ingezet, op de vlakte. „Braks wacht af. Hij wil natuurlijk geen lastige vragen uit de Ka mer", zegt hij. P. de Baare, mijnmeester in de haven van Breskens, nam vrijdagavond met verwonde ring kennis van de vechtpartij aan de andere kant van de Westerschelde. Volgens hem is er in Breskens tijdens de be zoeken van politie en Algemene Inspectie Dienst (AID) geen sprake geweest van een agres sieve sfeer. „Als men zich een klein beelje fatsoenlijk opstelt, doen wij dat ook", zegt De Baare. „Een aantal zaken is in beslag genomen maar in vrij gemoedelijk sfeer. Maar als je dan opmerkingen van me vrouw Zorgdrager hoort, de of ficier van justitie, dan draait mijn maag om. Ze lijkt echt be hagen in de zaak te scheppen". Aardenburg kort op welzijn Van onze verslaggever De verschillende instellin- krijgen samen twaalf procent minder geld te verdelen. B en W doen in het ontwerp-welzijnspro- gramma voor 1989 een [voorstel om ruim 7500 gul- I den minder te besteden. De bejaardensociëteiten in Aardenburg en Eede krijgen over drie jaar geen subsidie meer voor de soosactiviteiten. Dat betekent een besparing van duizend gulden per jaar. In gesprekken met de gemeente (hadden zij daar niet al teveel moeite mee, omdat ze al jaren lang in een uitzonderingsposi tie verkeerden. Elders krijgen de sociëteiten alleen de huis vestingskosten vergoed. Die vergoeding blijft in Aarden burg in ieder geval gehand- haaft. Aardenburg heeft met een bij drage van zes gulden per inwo ner de op een na duurste peu terspeelzaal van Zeeuwsch- Vlaanderen. In juli spraken B en W met het bestuur van de Stichting Peuterspeelzaal en legde men uit dat er een einde moest komen aan de steeds maar stijgende subsidie. Het college wil voortaan niet meer dan 20.000 gulden per jaar ge ven, inclusief huisvesting. Om de stichting niet in de proble men te brengen, wil men pas over drie jaar zover zija Voor volgend jaar levert dat de ge meentekas 1400 gulden op. Verder denken B en W aan 1500 gulden minder subsidie aan sport en aan 1380 gulden minder voor het zogenaamde 'flankerend ouderenbeleid'. De Zoma krijgt ook minder, even- het Evenementen Comité. De laatste groep bleek het be schikbare budget de afgelopen laren niet helemaal op te ma ken. Ook dit jaar stellen B en W vast dat een aantal vereni gingen te laat of helemaal geen "egroting indienden voor vol gend jaar. De laatste week van september kregen zij nog een m"5 om voor 1 oktober hun be leningen op het stadhuis af geven, maar nog steeds ver- puimden enkelen dit. De commissie van advies en wjstand voor welzijnsbeleid "ctgadert woensdag 12 oktober °m 19.30 op het stadhuis van Aardenburg. Het welzijnspro- gramma is een van de agenda punten. m mek Van onze correspondent AXEL - „U hebt een mooi stukje eigen werkzaam heid laten zien", stelde de Axelse wethouder Harry de Mul tijdens de opening van het Axelse touwtrek terrein. Dit is een sportac commodatie aan de Sport- laan, waarop voorheen de fietscrossers hun kunnen vertoonden. Met deze woorden van de Axelse wethouder van sport zaken ging tegelijkertijd het door de touwtrekvereniging Cambrinus gehouden open Zeeuws-Vlaamse touwtrek- kampioenschap van start. Een gevecht waarvoor 28 teams inschreven. De organi satoren hadden de pech dat de weergoden niet meewerk ten. „Alles hadden we prima voor elkaar en nu dit weer. Regen, regen en nog eens re gen", zuchtte TTV Cambri nus-voorzitter Jan Lief ting. Ondanks dat werd er vol vuur gestreden. Want hoewel het terrein in een modderpoel veranderde, gaven de touw trekkers geen krimp. Na het arbritrale 'nu' werden de spieren op volle spanning ge zet, terwijl alles in de achter uit ging. De coaches lieten zich intussen niet onbetuigd. Het 'hou vast' en 'doorstappen nu' was niet van de lucht. Kortom, teamwerk in op tima forma. De beste groep bij de achttallen bleek uitein delijk de nationale selectie. Achter deze formatie wed- strijdtrekkers eindigde de na tionale selectie 2 op de tweede plaats vóór Broos uit Roosen- Hoewel de regen het ter rein veranderde in een modderpoel, gaven de touwtrekkers en hun coa ches geen krimp - FOTO WIM KOOIJMAN daal en Cambrinus uit Axel. Bij de dames ging de overwi ning naar Jagershut uit Schijf vóór Spaarndam, Broos en De Sloebers uit Clinge. Vriendenkring uit Kieldrecht werd eerste bij de recreanten vóór de Axelse brandweer en De Sloebers. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Huis genoten van thuiswo nende langdurig zieken en gehandicapten kun nen rekenen op extra hulp als ook in Zeeland een Stichting Crossroads van de grond komt. Crossroads is een uit En geland overgewaaide term die staat voor hulp verlening aan overbe laste 'thuisverzorgers'. Om dat op gang te helpen hebben in Zeeland organisa ties als de provinciale kruis vereniging en de stichting voor revalidatie de handen ineen geslagen. Zij kunnen al terugvallen op een lande lijke organisatie Crossroads, die elders vier projecten startte. Daarnaast is ten minste een bijdrage nodig van 71.000 gulden van de provincie voor een experi ment van twee jaar. Crossroads kan hulp bie den aan verzorgende fami lieleden tijdens 'spitsuren' in het gezin, in de weekends en in vakantieperioden. Kruis werk en Gezinszorg zijn daartoe de eerst aangewezen instanties. Volgens de initia tiefnemers is het zeer be langrijk ermee te beginnen omdat anders zowel verzor gers als patiënten er onder door dreigen tegaan. Vol gens een toelichting bij het subsidieverzoek aan de pro vincie werken verzorgende huisgenoten 'ver boven hun krachten'. „Van enig privé- leven is nog maar nauwe lijks sprake. Htm werktij den strekken zich uit over de dag en de nacht". Ervaringen met de andere projecten hebben bewezen dat Crossroads soelaas kan bieden. Ook omdat mensen daar niet zo gauw mee voor de dag komen, is volgens F. Hermans van het Zeeuwse Kruis de behoefte slecht aan te tonen. „Maar als er een maal een hulporganisatie is, blijkt het gauw genoeg". Hij hoopt dat het project op 1 ja nuari volgend jaar van start kan gaan. In de praktijk moet het erop neerkomen dat op een groep van twintig 'zelfzorg-gezinnen' een coordinator en vijf mede werksters beschikbaar zfjn. HULST - Vrijdagavond werd mevrouw S. uit Hulst van haar schoudertas be roofd. Dat gebeurde om streeks 23.30 uur toen ze op de Schuttershofweg in haar woonplaats liep. De tas werd haar ontrukt door een haar achterop komende jonge man die daarna snel het ha- zepad koos. In de tas zat een bedrag aan geld en verder enkele persoonlijke eigen - domspapieren. TERNEUZEN - De 17-jarige bromfietser J. P. uit Terneu- zen liep zaterdag bij een verkeersongeval een ge kneusde enkel op. Dat ge beurde op de Axelsestraat in zijn woonplaats toen hij werd aangereden door de automobilist C. O. uit Ter- neuzen die wegreed uit par keerstand en daarbij de bromfietser over het hoofd zag. personenauto over rijksweg 252 onwel en daardoor de macht over het stuur kwijt Hij raakte met zijn voertuig van de weg in de berm. Hierbij werd zijn personen auto geheel vernield. De man is ter observatie opge nomen in een ziekenhuis. TERNEUZEN - Op de krui sing Zuidlandstraat-Bella- mystraat verleende de auto mobilist H. L. uit Hontenisse zaterdag geen voorrang aan een personenauto bestuurd door M. B. uit Terneuzen. Bij de botsing werden beide voertuigen beschadigd, doch liep niemand enig letsel op. TERNEUZEN - Sassenaar J. K. deed zaterdag bij de ge meente politie van Terneu zen aangifte van diefstal van zijn portemonnee in houdende 200 gulden en ver der een giromaatpas. De diefstal zou zijn gepleegd tijdens een bezoek aan een discotheek in Terneuzen. TERNEUZEN - In de vroege morgenuren van zondag werd bij de gemeente politie melding gedaan van een vechtparttij in de Nieuw- straat. Toen de Hermand daar arriveerde trof men J. V. uit Axel aan. De man had een dichtgeslagen oog. TERNEUZEN - De automo bilist J. T. uit Sluiskil raakte zaterdag rijdende met zijn TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Terneuzen-Zuid op ver schillende lokaties gepar keerd staande personenau to's met zwarte verf bespo ten. De politie sprak van een 25-tal. Sommige eigenaars gaven een schadebedrag op van tussen de 1000 en 1500 gulden, anderen gaven te kennen de verf gewoon te kunnen afwassea Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens het concert van het Zeeuwse mu ziekgezelschap St.-Juttemis in Porgy en Bess reikte gale riehouder Robby Bellemans de eerste CD van de Zeeland suite, opgenomen 19 september vorig jaar te Vlissingen, uit aan Hans Zuiderbaan, die de cd in ontvangst nam namens jazzcafé Porgy en Bess. Van onze verslaggever GOES - De Rooie Vrouwen in Zeeland willen dat de over heid klachten over gevoelens van sociale onveiligheid se rieuzer neemt. Door middel van kleine ingrepen in de woonomgeving van mensen, is volgens de Rooie Vrouwen al veel te verbeteren. „Een CD op jazzgebied hoort natuurlijk in het enige echte jazz-café van Zeeuwsch- Vlaanderen, namelijk Porgy Bess. Vandaar dat ik dit Zeeuwse produkt met veel ge noegen overhandig aan Hans Zuiderbaan", aldus initiatief- |1 avaiibLciciu •f De plaat nemer Robby Bellemans. Hans Zuiderbaan prees het iniatia- tief„De belangstelling voor de jazz is onstuitbaar. Natuurlijk zijn we trots dat een bij uitstek Zeeuws gezelschap als St.-Jut- temis vanavond hier optreedt in een bij uitstek Zeeuws jazz café. Het vastleggen van de Zeelandsuite op CD is een schitterend initiatief". Dat bleek afgelopen zaterdag tijdens een studiedag van de Rooie Vrouwen over sociale onveiligheid, in de Prins van Oranje in Goes. Tijdens de dag waren slechts 23 vrouwen uit heel Zeeland aanwezig, maar de organisatie wijtte dat aan de grote vakbondsmanifestatie in Amsterdam. Angst voor met name de kleine criminaliteit blijkt er bij I 'ar' onze correspondent U gewond geraakt. li'j^nrde toen D. vanuit de I ia Kruis kwam rijden I toS auto 111 de rechter L terecht kwam. Hij I 'ue tegen en belandde ver volgens links van de weg in een sloot D. werd uit de auto ge slingerd en schoot onder de auto in de sloot. Door de vele regenval stond er in de sloot veel water en kon hij maar net met zijn hoofd boven water blijven. Er moest een ta kelwagen aan te pas komen om de auto te lichten. Ook de brandweer van Aardenburg werd erbij geroepen. Met gebroken ribben en in wendige kneuzingen is D. naar het ziekenhuis St. Jan in Brugge overgebracht. De plaat is in een oplage van duizend stuks ge perst, en de opname is beschik baar gesteld door de VPRO, die het concert voor de radio vast legde. De Zeelandsuite wordt vertolkt door St.-Juttemis en de composities zijn van Dies le Due. Als gastspeler staat op de CD Leo Cuypers (kastorgel en vleugel). Ook zaterdagavond was Leo Cuypers van de partij. Bij de plaat hoort een pakketje postkaarten en foto's, zodat de luisteraar ook een beeld krijgt van wat er als afsluiting van het project Zeelandsuite op de laatste dag te doen geweest is. Van de auto van het slachtoffer bleef weinig over. Van onze correspondent HULST - De 49-jarige E. Kouijzer uit Hulst is gister middag bij een verkeerson geval in de gemeente Hulst om het leven gekomen. Het slachtoffer reed met zijn personenauto over de Absdaal- seweg in de richting Axel. Op een gegeven moment reed hij via een doorsteek in de berm - FOTO WIM KOOIJMAN een naast de Absdaalseweg ge legen Parallelweg, de Tolweg op. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de bestuurder van een ander voertuig, R. de B. uit Kapellebrug. Bij de botsing die volgde werd zijn voertuig in de linker flank aangereden. Volgens de politie moet hij daarbij op slag zijn gedood. De. B. kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Van onze verslaggever ZIERIKZEE - De CFO- districtsraad Zeeland heeft een nieuwe voorzit ter. H. van Essen uit Zie- rikzee volgt A. van Mou- rik uit Middelburg op, die acht jaar lang de voorzit tershamer hanteerde. Van Essen, administratief juridisch medewerker van het waterschap Schouwen- Duiveland, is tevens voor zitter van de CFO-afdeling Schouwen-Oost. De CFO is de CNV-bond voor Over heid, Gezondheid, Welzijn en Sociale Werkvoorziening. De bond heeft ruim 2.700 le den. In de Districtsraad zijn onder meer de afdelingen Zeeuwsch-Vlaanderen, Middelburg en Goes verte genwoordigd. de vrouwen goed in te zitten. De vrouwen constateerden dat de politie nu vaak pas kan in grijpen als er werkelijk iets ge beurd is. Voorkomen van cri minaliteit is echter de enige manier om de angst ervoor weg te werkea Dat kan bijvoor beeld door regelmatiger te sur veilleren, maar ook door bij voorbeeld plantsoenen niet al te hoog te maken, zodat de buurtbewoners kunnen zien wat er in hun omgeving ge beurt. Eten tweede aspect van het ge voel van onveiligheid zit in de kenmerken van de omgeving waarin mensen wonen, stelden de deelneemsters aan de stu diedag vast. Kleine kernen zijn vaak slecht met het openbaar vervoer te bereiken en geven sommigen een gevoel van isole ment. De Rooie Vrouwen von den dat de achterstand die de kleine kernen hebben in tegen spraak is met het beleid van de overheid, die immers zegt de positie van de dorpen te willen verbeteren.

de Stem | 1988 | | pagina 5