\AG1 ware gevechten tussen Palestijnen en Israëlische troepen m/v VIA'S IGEN Pinochet zweert tot 1990 in het zadel te blijven r Afvalverbranding op zee na 1994 stoppen |VEEL doden en gewonden door fel broodoproer BUITENLAND met Ahrend VOORAL JONGE CHILENEN ENTHOUSIAST VOOR DEMOCRATISCHE VERKIEZING jffSTEM BUITENLAND ZATERDAG 8 OKTOBER 1988 IG Scheidegger streepje SDAG A.S. naven, de or uw hele huis schotelantenne muziek tefhebber tier 'N ANDERE KIJK OP MODE 4Hongarije tegen stopzetten bouw centrale Nieuwcaledoniërs zeggen het met bloemen België komt NAVO verplichtingen niet na Massale laatste groet voor Strauss Sint Maarten overslag voor heroïne VS Massagraven slachtoffers Stalin ontdekt T21 nichten op korte RUZALEM (AFP/RTR) - aëlische militairen heb- 1 vrijdag vier Palestijnen dgeschoten en 27 ver- ond tijdens hevige ge- achten in de stad Nablus de bezette Westoever van Jordaan. Dit is in Pales- inse en ziekenhuiskringen vernomea Alle slachtoffers zouden getroffen zijn door plastic kogels. Een leger- woordvoerder bevestigde de dood van twee Palestijnen. De gevechten in Nablus laaiden opnieuw op na de dood van een Palestijn op donderdag. In de stad waar militairen en de monstranten al de hele week slaags zijn geraakt is een uit gangsverbod afgekondigd, evenals in de nabijgelegen vluchtelingenkampen Balata en Askar. Het is een van de bloedigste dagen sinds het begin van de Palestijnse opstand vorig jaar december. De vorige keer dat het aantal slachtoffers zo hoog opliep was in april. Het grote aantal gewonden is het gevolg van het veelvuldig gebruik van plastic kogels en de nieuwe richtlijnen die door het minis terie van Defensie zijn afge kondigd. „Schieten om er zo veel mogelijk Palestijnen te verwonden, zelfs als het leven van de soldaten niet direct in gevaar is", aldus de terminolo gie van minister van Defensie Yitzhak Rabin. Ook in Tubas, Jenin, Arrana, Balha en het Vluchtelingen kamp Askar kwam het tot inci denten. Hierbij raakten negen Palestijnen gewond door plas tic kogels. In de Strook van Gaza raakten twee Palestijnen gewond tijdens gevechten tus sen jongeren en militairen in het vluchtelingenkamp Nussei- rat en de wijk Sheikh Radoua- ne. j aan een klein team fn van offertes en het aarbij om de gedeel- len etc Vanwege het ferde materie. pf vrouw, die aan deze aan iemand van au. Hij of zij onderhoudt ne medewerkers, zoals ken over de nodige (neren en asseren. Kommerciële hgeest kompleteren de een "must" en - indien dige funktie in een eft een positie en u denkt aan de lie dan binnen tien I bv, Postbus 49, Voor telefonische jprotest in Algerije groeit \LGIERS (AFP/ANP) - De protesten tegen het jeleid van de Algerijnse regering hebben zich in Ie loop van donderdag en vrijdag van Algiers tgebreid tot andere steden. Officieel is bevestigd dat er door het optreden van de po- itieenkele doden zijn gevallen, maar preciese cijfers zijn ig niet bekendgemaakt. gen in een open (0| Het aantal gewonden loopt raarschijnlijk in de honder en. Ziekenhuizen hebben de nensen opgeroepen bloed te pven. Er zijn inmiddels onge veer 900 arrestaties verricht. Het was vrijdag, op de isla mitische rustdag, onvermij de- ijk dat zich ook de islamisten fundamentalistische islamie- en) duidelijk zichtbaar onder Ie betogers mengden. Ver- cheidene duizenden jonge is- amisten verzamelden zich na iet vrijdagsgebed in de volks- jk Belcourt in Algiers en rie- om een 'islamitische repu- iliek'. Een iman met tulband ii witte jurk liep voorop. De begaf zich in de richting van het Plein van de le mei, waarschijnlijk om daar bij het ijkenhuis van het Mustapha- iekenhuis de lichamen van ge dode betogers op te eisen. Een van de politie dreven de irs weg met traangas en waterkanonnen. Om vier uur 's riiddags had de politie de si- uatie op en rond het plein on- ler controle. El-Biar vond de vrij dagse gebedsdienst in de isla- nistische moskee van de wijk fhevalley onder zware politie- ewaking plaats. Niet minder dan tien tanks hadden posities oud de moskee ingenomen. Bij het uitgaan van de moskee werden de gelovigen door sol daten in bedwang gehouden. Boven de Sounna-moskee van Bab El-Oued hield een legerhe- likopter de wij k in het oog. De imam van de Sounna- moskee zei in zijn preek dat hij contact op zou nemen met de autoriteiten om de lijken van de omgekomen demonstranten te vragen. Hij riep de gelovigen op om kalm te blijven en deed een beroep op de regering de staat van beleg op te heffen. Volgens ooggetuigen is het moskeebezoek bij het meren deel van de moskeeën in de hoofdstad rustig verlopen. Vrijdag heeft het militair ge zag waaronder de hoofdstad is geplaatst, alle scholen in Al giers tot nader order gesloten. Ouders werden door de militai ren opgeroepen om 'te waken over de bescherming van hun kinderen, zodat zij geen slacht offer worden van mensen die hen manipuleren en ophitsen.' Vrijdag werd door het militaire gezag een verbod op samen scholingen afgekondigd. Het is onduidelijk of dit ook voor moskeeën zal gaan gelden. Ook de kuststad Oran was het toneel van felle betogingen, werd uit betrouwbare bron vernomen. Het leger zou bij de Vernielde en uitgebrande auto's zijn het straatbeeld in Algiers na de recente rellen volgens Palestijns voorbeeld. - fotoanp (ADVERTENTIE) grootste verkeersaders van de stad posities hebben ingeno men. Volgens een ooggetuige zouden de betogers verschei dene gebouwen geplunderd en in brand gestoken hebben, on der meer het kantoor van Air Algérie, het hotel Timgad en enkele winkels. Ook politiebu reaus hebben het moeten ont gelden, zei hij. In de straten zouden gepa trouilleerd worden in pantser wagens en helikopters zouden boven de stad vliegen. De oog getuige maakte melding van zeven doden in Oran. Het is voor het eerst sinds de onafhankelijkheid van 1962 dat er doden zijn gevallen bij beto gingen. Verscheidene bronnen de Palestijnse straatvechters en hebben de afgelopen drie dagen ook met stenen gegooid, ook autobranden in brand ge stoken, ook met azijn door drenkte doeken tegen de traan gaswolken gebruikt en met een glimlach op hun lippen voor de loop van de politiegeweren hun borst ontbloot. Aan dit 'Pales tijnse straatbeeld' ontbreken ook niet de moeders die de kin deren bijstaan. Vanaf de bal kons reiken zij de jongeren de flessen azijn aan. De jongeren proberen fron tale, massale botsingen met de politie te voorkomen en doen korte verrassingsaanvallen op de ordehandhavers. Van te vo- LONDEN (ANP) - De 65 landen die zijn aangesloten bij de London Dumping Convention hebben donderdagavond geen definitief en wereldomvattend verbod uitgesproken op het verbranden van chemisch afval op zee. Wel is de 'in tentie' vastgelegd al het mogelijke te doen om eind 1994 de verbranding op zee van vuil zoveel mogelijk te beëindigen. Dat heeft J. Van Dijk, hoofd af- mee echter oneens. Deze staten mmunbioov hebben gepjelddat oo£ de betcw--tren-wordt er ir),kleine groepjes i droegen die zij bij ovèrïeg gepleegd en 'verbin- wJr/»'.*.**. t 21.00 uur Olufssn Center >ek Besterdring), Tel. 013-420397 aoiufsen Center straat 18, Tel. 013-423495 o 01658-2446 26, Tel. 01696-3272 Albino Gardin, Browngreen, Closed, Gianni Bugli, Marc O'Polo, Mulberry, Reporter,You&Me Ridderstraat 17 Breda Telethon 076-I47789 gers wap aanvallen op politiebureaus buitgemaakt zouden hebben. Algemeen gelooft men niet dat er achter de onlusten aanvan kelijk enige organisatie zat, maar dat was vrijdag al aan het veranderen. De jongeren geven er soms openlijk blijk van een voor beeld te nemen aan de Pales tijnse jongeren die al meer dan tien maanden het Israëlische leger tarten, iets wat de staats-' televisie in Algerije bijna dage lijks heeft gevolgd. 'Zij zijn niet bang, waarom zouden wij dan bang zijn?' valt in hun midden te beluisteren. De jonge Algerijnen imiteren ovèrïeg gepleegd dingsofficieren' op bromfietsen geven aan andere groepjes de gekozen doelwitten door. Ook het leger gaat - tenmin ste in Algiers - botsingen uit de weg die ai te gewelddadig zou den kunnen worden. Bij som mige doelwitten was tot nu toe sprake van geen of bescheiden machtsvertoon. Alleen enkele strategische punten, zoals de gebouwen van de enige partij, het Front de la Libération Na tionale (FLN), worden bewaakt door zwaar bewapende man nen in pantserwagens, evenals het ministerie van Financiën, het parlement en de televisie zenders. deling water en bodem van het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat, ver klaard. Van Dijk stond aamhet, hoofd van de Nederlandse dele gatie bij de bijeenkomst in Londen van de landen die zijn aangesloten bij de London Dumping Convention. In de Noordzee-conferentie, waartoe ook Nederland be hoort, is reeds vorig jaar afge sproken het verbranden van chemisch afval op de Noordzee uiterlijk 31 december 1994 stop te zetten. Nederland, aldus Van Dijk, wil zelf reeds uiterlijk eind '91 deze voor het milieu schadelijke vorm van afval verwerking hebben stopgezet. Tijdens de bijeenkomst in Londen stelde Denemarken voor om de verbranding van afval op zee overal ter wereld uiterlijk in 1990 te beëindigen. Een groot deel van de niet- Noordzeelanden was het daar- menen dat de afspraken die ge maakt zijn in de Noordzeecon- ferentie slechts mogelijk zijn omdat de landen aan de Noord zee over voldoende faciliteiten beschikken om het giftig afval zelf op het land te verwerken. Andere landen beschikken niet over een dergelijke capaci teit. Vandaar, aldus Van Dijk, dat een 'flinke discussie' ont stond over de uiteindelijke tekst van de resolutie. De internationale milieuor ganisatie Greenpeace rea geerde donderdag verheugd op de vermeende afspraken voor een 'definitief en wereldomvat tend' verbod op de verbranding van chemisch afval op zee. Vrijdag zei een woordvoerder van Greenpeace desgevraagd dat in Londen, ondanks de 'in tentieverklaring', wel degelijk 'de weg naar een definitief ver bod' is ingeslagen. SANTIAGO (AP/IPS) - Bij '"geregeldheden tussen de monstranten en oproerpoli- ie in de Chileense hoofd rad Santiago zijn donder- ögavond twee doden en ze- ar 40 gewonden gevallen, 20 heeft de politie gezegd. Augusto Pinochet donderdagavond in een aak tot het Chileense volk gezworen zijn huidige ®ibtstermijn tot de laatste dag R zullen volmaken en dus tot ®aart 1990 als president in het ®del te blijvea Woensdag «ongeveer 55 procent van Chilenen zich bij referen dum uit tegen de verlenging JJ) Pinochets ambtstermijn eens acht jaar. ,™hele uren voordat Pino- zijn rede hield leverde de Wierpolitie met knuppels, ,1 rkanonnen en traangas 'g met een menigte die in de Sn nederlaag van de "T vierde. Daarbij vielen =--s de politie twee dodea W-jarige jongen werd door (Ui onl)ehende schutter ge- agenten doodden een 31- diioi6 voormalige inbreker, al- J™ e politie. Minstens veertig 1 raakten bij de ongere- "meden gewond, van wie ^ernstig. Ook liepen acht politieagen- verwondigen op, van wie er aan toe is, en wer- 18 Politieauto's beschadigd er "9 demonstranten wer den 8earresteerd, maar later t;e "rtjgeiaten, zo zei de poli- Vrijdagochtend was de rust teruggekeerd in de straten van Santiago. Later op de dag houdt de oppositie met toe stemming van de regering in een park in de stad een officieel overwinningsfeest. In zijn toespraak weigerde Pinochet het ontslag te aan vaarden van het kabinet. De regering werd in juli 1987 geïn stalleerd, ten dele om de poli tieke campagne van Pinochet te begeleiden. De ontslagaan vrage wordt gezien als een for maliteit en niet als een teken dat Pinochet de controle over de regering aan het verliezen is. „Iedere man en vrouw in dit land kan er absoluut zeker van zijn dat wij de reis volledig zul len voltooien zoals dat door de grondwet wordt voorgeschre ven", aldus Pinochet in zijn rede die door de Chileense tele visie en radio werd uitgezon den. Het was voor het eerst sinds woensdagavond, toen zijn ne derlaag bij het referendum zich aftekende, dat de dictator in het openbaar reageerde op de uitslag van de volksraadple ging. „Ik erken en aanvaard het meerderheidsoordeel dat gisteren door de burgers is uit gesproken", zei hij. De dictator was in een wit militair uniform gestoken en keek strak voor zich uit terwijl hij met krachtige stem in de microfoons sprak. De generaal waarschuwde de oppositieleiders de uitslag van het referendum niet te in- De Chileense politie ivacht dentiële paleis komen. terpreteren als een mandaat voor hen of als een verwerping van de acht jaar oude grondwet die het referendum mogelijk heeft gemaakt. Krachtens deze grondwet moeten, nu Pinochet geen verlenging van zijn ambtstermijn heeft gekregen, eind 1989 vrije presidentsver kiezingen worden gehouden. De dictator moet aan het einde van zijn huidige termijn, in maart 1990, de macht aan een gekozen president overdragen. Jonge Chilenen hebben met veel enthousiasme gebruik ge maakt van hun stemrecht dat ze woensdag voor het eerst in 15 jaar konden gebruiken. De msmum emonstranten op die tijdens een vreugdemars langs het presi- - FOTOANP opkomst onder de jongeren, die vanaf hun achttiende mogen stemmen, was volgens de tel lers enorm. Leiders van de winnende oppositie verklaar den dat dit goede hoop biedt voor de toekomst van de demo cratie. De jeugd stemde niet alleen, jongeren vormden ook de meerderheid van de gevol machtigden die de oppositie naar de 22.247 stemlokalen in het land mocht sturen. Deze democratische gezindheid heeft velen verbaasd, omdat Chili vijftien jaar lang verstoken bleef van democratische erva ringen. „Voor mij is het allemaal erg nieuw. Al die emotie en boven dien de verantwoordelijkheid. Maar als we het land willen verbeteren, moet je wel mee doen. Je kunt niet aan de zijlijn blijven staan", zegt de 19-jarige Maria Sanhueza. Zij was ge volmachtigde van de oppositie in een stemlokaal in de wijk Quinta Normal in Santiago. Jongeren die wel vier uur moesten wachten om hun stem uit te brengen, bleven goed ge humeurd. „De jongeren laten voor geen goud hun pas ver worven recht schieten", zegt Berta Belmar, lid van het com mando voor het 'nee'. De 32-ja- rige Rosa Andrade moest met haar zes maanden oude zoontje meer dan twee uur in de rij staan. „Het is mijn plicht, ik doe die moeite graag", zegt ze bij het verlaten van het stem hokje. Het was voor het eerst dat Rosa zich kon uitspreken over het zittende bewind. De 75-ja- rige Florida Ruiz heeft al veel gestemd. Met krukken is ze nu naar de stembus gekomen: „Ik laat me door niets weerhouden na al die jaren. Dit is een grote dag. Ik zie zo veel jongeren dat ik goede hoop heb voor de de mocratie in ons vaderland. Ik ben zo gelukkig dat ik nog voor mijn dood opnieuw de gewel dige plicht van de democratie kan vervullen". Verschillende buitenlandse waarnemers die toezicht hiel den op de verkiezingen noem den het opmerkelijk hoe de Chilenen zich na 15 jaar al weer volwassen democraten tonen. Een Uruguayaanse jour naliste zei: „Er is een ongeloof lijke burgerlijke volwassen heid. De democratie ligt na 15 jaar nog vers in het geheugen". In sommige wijken was er gebrek aan openbaar vervoer, maar ook dat weerhield veel burgers er niet van om hun stem uit brengen. Waarnemers uit enkele buurlanden noem den het verbazingwekkend dat er zo weinig incidenten waren. Zij vonden dat met name in arme volksbuurten grote disci pline werd getoond. Tjechoslowakije Bouw waterkracht- cantrale. Nagymaros NIEUWSOVERZICHT BUDAPEST (DPA/ RTR) - De regering van Hongarije meent dat stopzetting van de fel omstreden bouw van een waterkracht centrale bij de Donau duurder zal uitvallen dan voltooiing van het project. Hoewel de autoriteiten toegeven bij het project 'fouten' te hebben gemaakt, raadden zij het parle ment toch aan goed keuring te geven aan de uitvoering van de bouw. Tegen de plannen voor de bouw van de hydro-elektrische dam bij Nagyramos, een plaatsje bij de Donau, is nationaal en internationaal veel protest gerezen. Milieuorganisaties menen dat de waterkrachtcentrale onher stelbare schade zal toebrengen aan flora en fauna in het ge bied, en de grond- en drinkwatervoorziening in gevaar zal brengea Aan het project nemen ook Oostenrijk en Tsjechoslowakije deel. De regering in Praag liet Hongarije eerder weten dat stopzetting van de plannen zou leiden tot forse schadeclaims. Tsjechoslowakije is met de voorbereiding van de bouw reeds ver gevorderd. Oostenrijk heeft voor de constructie van de dam enkel geld geboden. Het land zou in de vorm van te leveren stroom worden terugbetaald. PARIJS - De bewoners van het Franse overzeese gebiedsdeel Nieuwcaledonië, de Kanaken (autochtonen) en de Caldoches (blanke kolonisten) zeggen het tegenwoordig niet meer met hakbijlen en jachtgeweren, maar met bloemen. In een 30 secon den durende televisiespot, die met ingang van maandag op alle Franse netten te zien zal zijn hangen de vijanden van gisteren elkaar nu broederlijk Tahitiaanse bloemenkransen om de nek. De idyllische scène maakt deel uit van een ongeveer 7 miljoen gulden kostende reclamecampagne waarmee de regering Ro- card de Fransen wil aansporen mee te doen aan aanstaande re ferendum over Nieuwcaledonië. De slogan van het reclame spotje en ruim 6000 nog aan te plakken affiches luidt: '6 novem ber, het gebaar van broederschap'. Premier Rocard, de architect van het verzoeningsplan tussen de naar onafhankelijkheid strevende Kanaken en de zich daar juist tegen verzettende Caldoches hoopt de Franse kiezers er van te overtuigen dat vrede op Nieuwcaledonië slechts met een grote opkomst kan worden gewaarborgd. BRUSSEL - België is bezig structureel te ontwapenen. Door geldgebrek komt het land er steeds minder toe zijn NAVO-ta- ken naar behoren te vervullen. Die niet helemaal nieuwe nood kreet komt van een groep militaire experts, die in opdracht van de Kamercommissie voor Landsverdediging de Belgische de fensie-inspanningen heeft doorgelicht. Volgens de experts zijn de militaire uitgaven al zeven jaar onder de maat, en zal België steeds meer NAVO-taken moeten afstoten. Nu al laat België een gat in de verdediging vallen door de Nike-luchtafweerra- ketten die het uit West Duitsland terugtrekt, niet te vervangen. De Belgische F-16's hebben geen elektronische afweeruitrus ting om de vijandelijke radar te misleiden, de artillerie moet dringend worden gemoderniseerd en ook voor een deel van de Belgische vloot is nieuwe bewapening nodig. De experts onder schrijven met hun rapport de zware kritiek die de Ameri kaanse onderminister van Defensie, Taft, eerder deze week al op zijn Belgische collega uitte. Volgens de experts zal er na 1992 ook nog een tekort aan dienstplichtigen ontstaan. Om dat op te vangen, willen zij de uitzendtermijn van Belgische militairen in de Bondsrepubliek van tien op twaalf maanden brengen. De Zuidafrikaanse premier Botha zat op de eerste rij. - fotoaü> MÜNCHEN - Het leek vrijdag in München alsof er een koning ten grave werd gedragen. Staatshoofden, regeringsleiders, mi nisters en ambassadeurs uit een groot aantal landen waren ge komen, om afscheid te nemen van Franz Josef Strauss, de maandag overleden ministerpresident van de Duitse deelstaajt Beieren en voorzitter van de CSU. Voor Nederland nam am bassadeur J. van der Tas de honneurs waar. De prominente gasten woonden de pontificale requiemmis bij in de Frauendom, waren aanwezig bij de officiële rouwplech- tigheid in de residentie van de Beierse regering en liepen mee in de afsluitende rouwstoet naar de Siegestor. Al Strauss' colle ga's uit de andere Duitse deelstaten waren eveneens aanwezig, net als het Beierse kabinet, bondsministers, ex-bondsministers, ex-bondspresidenten, bondsdagsleden, hoge geestelijken van kerkorganisaties in binnen- en buitenland, vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven en de Duitse adel. WILLEMSTAD (ANP) - Het Antilliaanse eiland Sint Maarten blijkt de afgelopen tijd gebruikt te zijn als overslagplaats voor heroïne uit Thailand, dat vervolgens werd verscheept naar Ca nada en de Verenigde Staten. Dat bleek tijdens de behandeling van een rechtszaak in Wil lemstad tegen drie Fransen die in mei dit jaar op Sint Maarten werden aangehouden wegens het gebruik van valse paspoorten en heling van ruim 3,7 miljoen dollar die zij in reiskoffers had den verborgen op hun hotelkamers. De drie mannen, S.M.T. (Toscanino) (26), F.G. (Groznik) (35) en W. J.P. (Perrin) (57) zullen - na berechting op Curasao - op ver zoek van Parijs aan Frankrijk worden uitgeleverd. De officier van justitie eiste tijdens de zitting vijf maanden gevangenis straf en verbeurdverklaring van het geld. Als de rechter de eis overneemt zullen de drie meteen naar Frankrijk kunnen, om dat ze al bijna vijf maanden in voorarrest zitten. In Frankrijk zullen ze terecht moeten staan voor internationale drugshan del. MOSKOU (DPA-UPI) - Bij opgravingen in de buurt van het dorp Kuropaty in de Sovjetrepubliek Witrusland zijn 510 mas sagraven ontdekt waar ten minste 102.000 slachtoffers van de terreur van Stalin begraven zijn. Dit schreef de Sovjet-krant 'Moskou Nieuws' donderdag. Volgens de krant heeft de Sovjetrussische geheime dienst, die toen Volkscommissariaat voor Binnenlandse Aangelegenheden (NKVD) heette, tussen 1937 en 1941 deze massale executies uit gevoerd. Sovjetrussische archeologen en officieren van jusititie hebben de graven ontdekt. Eén van de archeologen, die aan het onder zoek meewerkt, zei dat 'zeker 100 graven' zijn geëgaliseerd bij de aanleg van een gaspijplijn. Andere begraafplaatsen liggen volgens hem onder een autoweg. Ook mensen die na de Tweede Wereldoorlog sporen van de executies wilden uitwissen, heb ben graven laten verdwijnen, zo zei hij.

de Stem | 1988 | | pagina 5