POLITIEBONDEN GAAN CONFRONTATIE AAN MET REGERING Greenpeace weer naar Zuidpool >g deren tan niet Ook ambtenaren slachtoffer paspoort-affaire Kamer maakt vuist tegen werkloosheid Raad van State akkoord met verblijf Tamils in Nederland BINNENLAND DE STEM COMMENTA AR ito's erfenis verknald rffftTEM BINNENLAND ZATERDAG 8 OKTOBER 1988 IEN HAAG - De regering moet op termijn 150 liljoen meer uittrekken voor een structurele erhoging van de politie-salarissen. LOONKOSTEN OMLAAG IN BANENPLANNEN CDA, PvdA EN WD WAT GA JIJ STRAKS STUDEREN? THEOLOGIE, EEN STUDIE MET PERSPECTIEF BON NIEUWSOVERZICHT Artsen weigeren seropositieve patiënten Jaarlijks 25 doden door asbest-ziekten Krakers veroordeeld op artikel 140 Eiken in Brabant sterven af door verzuring Meer controle op uitkeringen en subsidies Huisarts doet weinig aan preventie Minderheidsaandeel staat in NMB-Postbank Medezeggenschap OR uitgehold door arrest Jimmy Carter ontmoet Prins Berhard an Wallonië, waar de stem. sstrijd minder hevig is, biel n de raadsverkiezingen Ce rti Socialiste van Guy Spj. pis de kans haar bijna abso. e meerderheid ook op [q. al vlak binnen te halen !C (christen-democratisch) PRL (liberaal) zijn daar g niet hersteld van de tik- n die ze eind vorig jaar kre. |n. Met speciale aandacht irdt dé verkiezingsstrijd jn ussel-stad gevolgd, waar de ristendemocratische oud. emier Vanden Boeynants t opneemt tegen de liberale Dorheen socialistische) oud- nister van Buitenlandse iken Henri Simonet. De usselse burgemeesterspost verreweg de aantrekkelijk- van het land, maar met |degen programma's maken twee rivalen het elkaar fet moeilijk. Zwaarder weegt Brusselse afkomst. 'Be ep: Brusselaar', staat er dan k op het affiche van Simo- it, die eigenlijk uit Ander- :ht komt. 'VdB', twee jaar leden veroordeeld wegens lastingfraude en recent in spraak door een smeergeld- andaal, kan daar met 'Een usselaar van Brussel' dik /erheen. Talrijke wedden- appen zijn al afgesloten, t als voornaamste inzet de aag of er voldoende Brusse- rs zijn die zich in de mis- ppen van de oud-premier rkennen. Aandacht ook ir Voeren, waar de Frans- irekende waarnemend bur- meester José Happart, vo- jaar de directe aanleiding de val van Martens-VI, h opnieuw kandidaat heelt steld. De nieuwe gemeente den moeten hun voorzitters r 1 januari kiezen, maar ibback, die zijn ambt van .nister van Binnenlandse ken per die datum wil ^erleggen om partij voorzit- r te worden, heeft al aange- andigd dat hij desnoods wat nger aanblijft. Hij wil niet eg voordat de kwestie-Voe- :n is opgelost. e route naar het bordeel op en viltje hebben uitgetekend Burgemeester Faber-iiet een" »™aaipen tussen aonuni- poor achter 'door de con- rabef en technisch pohtieper- meel enerzijds en de agenten nderzijds. Om hun eisen kracht bij te umpties met een cheque te («talen. Volgens de advokaat van de Srie Zwolse jongens zijn de jwee burgemeesters zelfs een exclub binnen geweest. Daar Tegen ze echter de pin op de leus. De dames hadden hun verkkleding uitgetrokken en le kas was al gesloten. Het jezelschap werd op straat ge- et, Tot zover voorlopig het voorlaatste hoofdstuk in de lurgemeestersaffaire in het koorden. Dat burgemeester |5mallenbroek ook nog een be- aalde bijbaan heeft waar zijn gemeenteraad niets van weet (naakt de zaak extra pikant. Minister Van Dijk en de ommissarissen van de Ko- ngin in Friesland en Dren- |;he en de rijksrecherche zijn iruk bezig met een onderzoek. T28 01 HAAG - Na de ex-be- 1(jslieden Van Eekelen en an der Linden zijn nu ook ..ge ambtenaren van het .partement van Buiten- nSe Zaken het slachtof- geworden van de pas- ffaire. >t betreft secretaris-generaal Jacobs en de chef van de irectie Algemene Zaken van ministerie, mr. dr. H. Son- 1 Beiden zijn 'weggepromo- letd'. De eerste zal per 1 ja- nuari worden benoemd tot am bassadeur, de tweede krijgt een andere taak binnen de organi satie van Buitenlandse Zaken. Secretaris-generaal Jacobs had minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) na het verschijnen van het paspoort rapport te verstaan gegeven dat hij desgewenst zijn functie ter beschikking wilde stellen. De paspoort-enquêtecommissie stelde in haar rapport ook na drukkelijk het disfunctioneren van ambtenaren aan de orde. De algemene opinie was dat top-ambtenaren van Buiten landse Zaken in het paspoort project veel te veel op eigen houtje, zonder te overleggen met hun politieke baas, hebben gehandeld. Tijdens de behandeling van het enquêterapport in de Tweede Kamer werd al aange drongen op sancties tegen de meest betrokken ambtenaren. CDA-woordvoerder Van der Sanden ging daarin het verst. Hij trok op een gegeven mo ment zelfs de integriteit van secretaris-generaal Jacobs in twijfel door te suggereren dat deze tegenover de enquêtecom missie niet de waarheid zou hebben verteld over zijn, moei zame, werkrelatie met toenma lig staatssecretaris Van der Linden. Het is niet de eerste keer dat er ambtelijke koppen rollen na grote affaires. In de zomer van 1987 bijvoorbeeld werd een top ambtenaar van het ministerie van Landbouw en Visserij weggepromoveerd naar het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden. Dat gebeurde nadat in een onder zoek door de Kamer was ko men vast te staan dat het mi nisterie niet adequaat genoeg gereageerd had op gesjoemel met vangstcijfers. Begin 1988 ging de secreta ris-generaal van het ministerie van Onderwijs met vervroegd pensioen na de bijzonder chao tisch verlopen invoering van het nieuwe stelsel van studiefi nanciering. In beide gevallen bleef de politiek verantwoorde lijk minister (respectievelijk Braks en Deetman) zitten. Acties politie voor loon in onze Haagse redactie loonsverhoging is nodig om de beloning van de politie- gent beter in overeenstemming te brengen met het werk at hij moet doen. centraal gecoördineerde acties' in de regio. De voorzitters van de politiebonden wilden giste ren geen antwoord geven op de vraag wat voor vorm die acties Jet die eis gaan de politiebon- >n ACP en NPB dit najaar het „beidsvoorwaardenoverleg iet de verantwoordelijke mi sters Van Dijk (Binnenlandse en Korthals Altes (Jus- ffejin. Een structurele salarisver- oging zou de regering volgend iarongeveer 25 miljoen gaan Kten. Dat bedrag zal uitein- dijk, als gevolg van de sala- sstructuur van het politie-ap- araat, oplopen tot 150 mü- a Volgens de voorzitters van grootste politiebonden ACP iNPB, Koffeman en Van der inden, is opwaardering van politie-salarissen broodno- „In 1972 hebben we de laat- eloonronde gehad bij de poli- e, Sindsdien is het werk van politie-agent aanmerkelijk waarder geworden zonder dat aar iets tegenover heeft ge- aan", aldus ACP-voorman otfeman. De politiebonden eisen ver- ar dat de regering afziet van aar plan om zo'n drieduizend inen te schrappen. Tenslotte lillen de bonden dat een eind ordt gemaakt aan het ver- chil in beloning en arbeids- oorwaarden tussen admini- etten, gaan de politiebonden aten met 12 december - de dag it de Kamer de politiebegro- ng behandelt - acties voeren, ende week vrijdag is er demonstratieve vergade- ing in Rotterdam, daarna vol- en 'goed georganiseerde en oorstel van de PvdA besloten igt. Dan ligt er nog een initia- ief-wetsvoorstel van de 'vdA om door het scheppen an voorzieningen voor kin- eropvang de deelname van trouwen aan het arbeidspro- es belangrijk te verruimen. -Tenslotte zal het PvdA-ka- inerlid Vermeend een dezer agen een initiatief-voorstel idienen om de kansen op perk voor mensen met weinig Tcholing te verbeteren door erlaging van de werkgevers- asten op het minimumloon. De activiteiten van de op- iositie zijn het bewijs van de telling dat het kabinet, ge- angen in zijn eigen gelijk, de anpak van de werkloosheid p onverantwoorde wijze eeft laten sloffen. Dat is en •lijft een ernstig minpunt in iet beleid van het kabinet- ubbers. Die erkenning inkt nu eindelijk ook door i de verklaringen van de re- :eringspartijen. In het zicht an het einde van de kabi- ietsperiode zullen ook zij vol- ;ende week het kabinet aan boren ernst te maken me' at totnutoe te veel slechts in oorden de eerste prioriteit an het kabinet is gebleven. )ok al is het te laat om het ioofddoel van het kabinets- deid - 200.000 werklozen inder in 1990 - nog te halen- aar te laat om uit schuldbe- f nog iets goeds te doen,15 iet nog niet. Op het stuk van de strijd egen de werkloosheid wor- en de debatten van volgende /eek een laatste kans voor i et kabinet-Lubbers. En 'n I ie zin èn voor het kabinet en oor de mensen zonder werk xh nog belangrijk. zullen krijgen. Van der Linden en Koffe man erkennen dat de politie op zich weinig mogelijkheden heeft. Een uitspraak van de rechter in 1983 biedt agenten volgens Koffeman „alleen maar de mogelijkheid om met toestemming aan een demon stratie deel te nemen of een button te dragen". „Maar", al dus Koffeman, „we zijn crea tief genoeg om tegen de gren zen van die uitspraak van de rechter aan te duwen. En dan moeten we het risico nemen dat we een keertje nat kunnen gaan". De beide bondsvoorzitters zijn niet bang dat de agenten zelf er harder tegen aan zullen gaan dan wettelijk mag. De spontane acties die de afgelo pen week zijn gehouden, onder andere bij de opening van de N-50 door minister Smit-Kroes, maken dat volgens Koffeman en Van der Linden wel duide lijk. Het feit dat de beide politie ministers begin dit jaar de on- gemakkentoeslag voor de poli tie eenzijdig hebben opgelegd, heeft volgens beiden de kiem gelegd voor de onrust onder het politiepersoneel. Na maanden onderhandelen bleven regering en bonden met een gat zitten van 15 miljoen, waarna Van Dijk en Korthals Altes besloten de nieuwe inconveniëntentoe- slag toch in te voeren. Het nieuwe actieschip van Greenpeace is gisteren vanuit Amsterdam naar het Zuidpoolgebied vertrokken. De internatio nale milieu-organisatie wil daar de aandacht vestigen op het zeer rijke dierenleven en de gevaren die het Antarctisch milieu bedreigen. - fotoanp EEUWENLANG waren er drie spoken door Joegoslavië: emo- inele etnische problemen, losgeslagen nationalisme en zieke- te machtsambitie van de immer te ongelegener tijd opkomende terkeman. j in dag uit gaan ontevreden Serviërs (met de Kroaten de Khtigste bevolkingsgroep in Joegoslavië) de straat op om te «tuigen van hun woede over de vermeende discriminatie van i 'landgenoten' in Kosovo. Die autonome provincie in Servië ordt bewoond door een Albanese meerderheid. De eisen van de «logende Serviërs worden steeds radicaler. Langzaam maar ze- is een explosieve sfeer ontstaan, een sfeer van bloedig ge- pogroms en lynchen. De betogingen zijn niet spontaan, maar worden geregisseerd w een comité, waarin één man alle macht heeft: Slobodan Mi- ">eyic. Hij is de dogmatische partijchef van Servië, een stalinist ain methoden, een populist met charisma en met een enorme ichtshonger. Deze 'sterke man' heeft een gevaarlijke droom: wil Servië weer tot de dominerende deelrepubliek van Joego- maken, en hij wil zelf de nieuwe Tito van Joegoslavië wor- instrument dat Slobodan Milosevic daarbij gebruikt is Ko- wo, waar een Servische minderheid zich gediscrimineerd voelt de Albanese meerderheid. Het ongenoegen van de Servi- fe minderheid is terecht, maar Milosevic heeft het opgezweept ^'gevaarlijke hoogten. M»osevic heeft twee dingen op het oog. Hij wil - en daarin zou 1 wel eens kunnen slagen - de leiding van Kosovo (en van de ™ere autonome provincie Vojvodina) tot opgave van de provin- autonomie bewegen. Als dat lukt, komen die twee provin- weer onder Servisch bestuur. Daarmee zou Milosevic zijn ^'-Servische droom verwezenlijkt hebben. ambities van Milosevic reiken verder. Hij wil uiteindelijk de janheerschappij, eerst in Servië, daarna in Joegoslavië, waar oe dood van Tito een machtsvacuüm is ontstaan als gevolg «zwakke erfgenamen. Misevic speelt een riskant spel. Hij gebruikt weinig frisse me- wen om zijn doelen te bereiken. Zijn tegenstanders in Servië i inmiddels uitgeschakeld, zodat hij daar alle touwtjes in han- n heeft. Hij krijgt moeiteloos enorme menigten op straat en iev dle het waa9' de 'waardigheid en integriteit' van het »ii i? volk aan te vallen, kan ervan verzekerd zijn dat zijn kop '"-hetgeen gebeurde. Mtosevic speelt met vuur omdat hij, demagoog en manipulator 'honger naar macht, emoties losmaakt waar Joegoslavië al- Ji maar traumatische ervaringen mee heeft. Hij heeft het natio- ai, opgezweept en het laten ontaarden in chauvinisme en ■ito Sme' Daarmee heeft hij geesten uit de fles gehaald, die 5*9°slavië nauwelijks te beheersen zijn. En iedereen weet dat l_/Aetvische minderheid en Albanese meerderheid in Kosovo "voorzien zijn van wapens. Jh incident kan tot een dramatische escalatie leiden: van een S®eiijk bloedbad tot een burgeroorlog. 81 is tegelijkertijd een zwaktebod van de federale leiders in "''ie dat een dubieus figuur als Milosevic de kans heeft een soort populistische koning van Joegoslavië te wor- valt te verwijten dat zij de afgelopen jaren hebben ge en de economische (200 procent inflatie, gigantische werk- dalende levensstandaard), politieke en sociale ontwik- uitde hand hebben laten lopen. Zij hebben Tito's erfenis nPaa"r jaar helaas verknald. Door onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat de langdurige werkloosheid te lijf. De fracties van PvdA, CDA en WD zullen daartoe bij de Algemene Beschouwingen van volgende week met ba nenplannen komen. PvdA en WD - die de hoofdlij - nen van hun plannen gisteren presenteerden - kiezen voor een verlaging van de loonkos ten voor mensen op het mini mumniveau. Het CDA, waar van het plan gisteren uitlekte, kiest voor een subsidie aan werkgevers als ze een langdu rig werkloze in dienst nemen. De PvdA wil werkgevers tot twintig procent van de loon kosten kwijtschelden, als ze langdurig werklozen in dienst nemen. Voorwaarde is dat minstens vijftien procent van de totale loonsom in een bedrijf bestaat uit lonen tussen mini mum en minimumloon plus tien procent. (Een werknemer die het minimumloon krijgt, kost een werkgever 32.376 gul den per jaar. De werknemer krijgt daarvan bruto 25.760 gulden uitgekeerd en houdt er alles bij elkaar netto 19.215 gul den van over, aldus cijfers van het ministerie van Sociale Za ken.) In totaal zal het PvdA-plan aan 75.000 mensen werk bieden, heeft het Centraal Planbureau berekend. De PvdA verwacht niet dat werkgevers nu alleen nog minimumloners zullen aannemen of mensen extra lang op het minimumloon zul len houden. „De ervaring leert dat vooral in de horeca, de han del, bij schoonmaakbedrijven en in de dienstverlening, ook nu al nauwelijks meer dan het minimumloon wordt betaald. Handel en horeca verzorgen 22 procent van de totale werkge legenheid in ons land, maar hebben 48 procent van de mini mumloners in dienst", zegt PvdA-Kamerlid Vermeend. Het plan van de WD lijkt op het PvdA-plan. De WD wil werkgevers een subsidie geven van 10 procent van de loonkos ten voor iedere werknemer die een maandloon krijgt dat gelijk is aan of lager is dan het mini mumloon. Door te kiezen voor een maandloon maakt de WD het mogelijk dat ook deeltijd werkers die meer dan het mini mumloon verdienen, voor de subsidie in aanmerking komen. Volgens fractieleider Voor hoeve snijdt het mes op die ma nier aan twee kanten. Niet al leen komen langdurig werklo zen aan de slag, het aantal deeltijdbanen zal ook nog eens toenemen. Voorhoeve zei dat voornamelijk vrouwen en jon geren zullen profiteren van het WD-plan. Onder die groepen is de langdurige werkloosheid ook het hoogst. Het WD-plan zal volgens berekeningen van het Centraal Planbureau 130.000 mensen aan de slag kunnen helpen in zes jaar. Het plan zal de werkloos heid met 80.000 doen afnemen. Het kost de gemeenschap onge veer 800 miljoen gulden per jaar, 6000 gulden per arbeids plaats. Waar dat geld vandaan moet komen, weet de WD niet. Maar volgens Voorhoeve kun nen de reserves van de sociale fondsen nog wel wat hebben. Het PvdA-plan kost jaarlijks één miljard gulden. Daarvan wordt 500 miljoen gulden te rugverdiend omdat mensen die werken, geen uitkering krij gen. Hoe de resterende 500 mil joen worden betaald, zal de PvdA volgende week in de Ka mer bekend maken. Het CDA-plan gaat niet uit van een subsidie op de loonkos ten, maar van een directe sub sidie in guldens. Een werkge ver die een langdurig werkloze (drie of meer jaar zonder werk) in dienst neemt, krijgt daar voor subsidie. Het eerste jaar is dat 3000 gulden, het tweede jaar 2000 en het derde jaar 1000. Het CDA-plan lijkt op een plan dat het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vorige week uitbracht. Het CNV wil alleen meer subsidie geven. (ADVERTENTIE) - Je bent geïnteresseerd in de diepere betekenis van het menselijk bestaan, - je stelt prijs op een breed aanbod van vakken met een grote keuzevrijheid, - en natuurlijk let je op de beroepsmogelijkheden. Heb je al eens aan theologie gedacht? voltijd/deeltijd Kom naar de voorlichtingsdag op 19 oktober! Ik kom naar de voorlichtingsdag op 19 oktober met personen en ontvang nog nadere informatie. Ik kom niet, maar wil graag informatie ontvangen. Naam: Adres: Postcode woonplaats: Deze bon inzenden naar Theologische Faculteit Tilburg, Antwoordnummer 60547, 5000 WB Tilburg. Een postzegel is niet nodig. DEN HAAG (ANP) - Tamils die op Sri-Lanka worden ver volgd, kunnen zich daaraan niet onttrekken door naar een ander deel van het land te gaan. Het eiland is te klein om succesvol te kunnen vluchten. Dat stelt de Raad van State in een recente uitspraak in de zaak van een Tamil die zijn dreigende uitzetting naar Sri Lanka bij de raad aanvcxht. De raad verwerpt met deze argumentatie de stelling van de Nederlandse regering dat Tamils 'een binnenlands vluch- talternatief hebben' en dus vei lig vanuit Nederland kunnen worden terugggestuurd naar rustige delen van het door een guerrillastrijd getroffen eiland. Volgens de afdeling recht spraak van de raad moet be halve de geringe omvang van het eiland ook de effecten van de noodwetgeving in het land echter niet worden onderschat. Tamils zijn vaak het slachtof fer van de anti-terrorismewet- geving, die de regering ver strekkende bevoegdheden geeft. Zo kunnen mensen we kenlang zonder vorm van pro ces worden vastgezet. Sinds het bezoek van een ambtelijke commissie van Bui tenlandse Zaken aan Sri-Lan- ka, in 1985, hanteert de Neder landse regering het binnen lands vluchtalternatief. Van de 1.200 in Nederland verblijvende Tamils zou het merendeel zon der gevaar naar de meer rusti ger streken (bij voorbeeld het zuiden) terug kunnen, aldus het rapport van de commissie. Al direct na het verschijnen hiervan kreeg de commissie zware kritiek op zijn conclusies te verwerken, maar het minis terie van Buitenlandse Zaken - en daarmee het ministerie van Justitie - hanteert de stelling tot op de dag van vandaag. De Raad van State kwam nooit eerder toe aan de toetsing van het Nederlandse stand punt, omdat de meeste Tamils tot nu toe niet als vluchteling erkend werden, zodat het al dan niet binnenlands kunnen onderduiken niet van belang was. •I DE AMERIKAANSE ex-president Jimmy Carter en zijn echtgenote Rosalynn ontmoetten gisteren prins Bernhard in Veldhoven. Carter was daar voor de opening van de twaalfde Internationale Conferentie van de 'Friendship Force. fotoanp UTRECHT (ANP) - Een van de grootste risico's voor een pa tiënt die toestemt in een aidstest of die vertelt dat hij seroposi tief is, is dat hij niet de behandeling krijgt die hem in feite toe komt. Dr. H.A. van Geuns, plaatsvervangend geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, stelt dit in het art senblad Medisch Contact naar aanleiding van drie voorbeelden uit de praktijk. Een daarvan betreft een 29-jarige man die een operatie moest ondergaan en vertelde dat hij seropositief was. Er werd beslo ten hem niet te opereren 'omdat het niet om een levensbedrei gende ziekte ging en hij toch binnenkort zou overlijden'. De man ging vervolgens naar een ziekenhuis dat veel aidspa- tiënten behandelt. Dat nam contact op met de behandelend chi rurg. Daarbij bleek dat die zich niet het verschil had gereali seerd tussen seropositiviteit (besmetting) en aids. Na enig aan dringen was hij alsnog bereid, de patiënt te operen. SITTARD - In de Zuidlimburgse ziekenhuizen sterven jaar lijks gemiddeld 25 mensen aan ongeneeslijke ziekten die het gevolg zijn van de isolatie-stof asbest. Alleen al in het Heer- lense De Wever-ziekenhuis komen elk jaar 12 gevallen van mesothelioom voor: kanker van het long- of buikvlies veroor zaakt door asbest-vezels. Deze voorlopige cijfers zijn het resultaat van een onderzoek door een vertrouwensarts, dat verricht wordt op verzoek van de Heerlense advocaat mr. Rob Bedaux, die in een asbest-pro- ces is verwikkeld met DSM. Het aantal van 25 slachtoffers is een vrij concrete schatting van de vertrouwensarts. ARNHEM - Het Arnhemse gerechtshof heeft gisteren acht Nij meegse krakers, die verantwoordelijk worden gehouden voor het organiseren vande 'Mariënburcht-rellen', veroordeeld op 'artikel 140'. Het hof vindt dat de krakers een criminele vereni ging hebben gevormd, die als oogmerk had het plegen van mis drijven. Alle krakers kregen dezelfde straf, negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De advocaten van de krakers besloten gisteren cassatie in te stellen bij de Hoge Raad. Als het opzienbarende arrest door de Hoge Raad intact wordt gelaten dan verschaft deze uitspraak Justitie de mogelijkheid meer greep te krijgen op groepen mensen, die meerdere misdrijven voorbereiden. UTRECHT (ANP) - De eiken in Brabant en de Achterhoek zijn door verzuring vrijwel allemaal aan het afsterven en zullen over enkele jaren dood zijn. Laanbomen lijken iets vitaler, maar in Brabant hebben de eiken langs wegen plaatselijk vrij wel geen blad meer. Dit heeft de stichting Natuur en Milieu be kendgemaakt. De stichting baseert haar conclusies op een onderzoek van Na tuurmonumenten op vier terreinen: Kampina (Noord-Bra bant), de Imbosch (Veluwe), Hackfort (Gelderland) en Berken heuvel (Drenthe). Uit het onderzoek blijkt dat vooral in Hack fort en Kampina geen vitale bomen meer zijn aan te wijzen. De Imbosch levert, waarschijnlijk door de geïsoleerde ligging, een iets gunstiger beeld op. Daar is 9,6 procent van de 250 onder zochte bomen vitaal. Het hoogste aantal dode bomen is te vin den in Kampina (25,6 procent). DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat de groei van de 'open- einderegelingen' (subsidies, uitkeringen) scherper in de gaten houden. Op deze manier hoopt minister Ruding van financiën niet langer met onverwachte tegenvallers te worden gecon fronteerd. Dat schrijft de minister in een brief aan de Kamer. Open-einderegelingen zijn regelingen waarop personen, be drijven en instellingen een beroep kunnen doen, uitsluitend omdat zij voldoen aan de eisen van die regeling. Het bedrag dat de regeling uiteindelijk kost, hangt af van de mate waarin er een beroep op wordt gedaan. Voorbeelden zijn bijstandsuitke ringen, huursubsidies, onderwijsuitgaven, maar ook de dit voorj aar afgeschafte WIR. j HAARLEM (ANP) - De Nederlandse huisarts zal niet gauw te gen iemand zeggen 'hier met die arm' om de bloeddruk te me ten als de patiënt hem voor een andere reden bezoekt. De huis arts ziet wel het nut van preventie en staat daar ook zeer posi tief tegenover, maar handelt er toch niet naar in zijn eigen praktijk. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Eerstelijns-gezondheidszorg (NIVEL). De huisartsen registreerden dagelijks wat zij precies deden. Op het gebied van preventie wordt een uitstrijkje het vaakst ge maakt als vrouwen uit bepaalde leeftijdsgroepen ze bezoeken. De huisartsen blijken het meest terughoudend in het informe ren naar drinkgewoonten en in het systematisch noteren van het gewicht van alle patiënten als de klacht daar geen aanlei ding toe geeft. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft ingestemd met een wetsvoorstel van minister Ruding (Financiën) om het staats- aandeel in een eventuele combinatie van Nederlandse Midden stands Bank (NMB) en Postbank te beperken tot maximaal 49 procent. Dat houdt in dat de overheid versneld zijn aandeel in deze banken zal moeten afstoten. De Staat bezit thans alle aandelen Postbank (balanstotaal vo rig jaar 55,2 miljard gulden) en een belang van zeven procent in de NMB (balanstotaal vorig jaar 80,1 miljard gulden). Minister Ruding had al eerder laten weten dat hij sneller dan voorzien het staatsaandeel in de Postbank wilde verkleinen. Postbank en NMB streven ernaar voor het eind van dit jaar duidelijk heid te scheppen over hun samenwerkingsplannen. DEN HAAG (ANP) - Ondernemingen die wijzigingen willen aanbrengen in regelingen die voor hun personeel gelden en die zonder verdere formaliteiten zijn opgenomen in de arbeids overeenkomst, hoeven daarvoor geen instemming te vragen aan de Ondernemingsraad. Dit blijkt uit twee arresten van de Hoge Raad der Nederlanden in zaken waarin de Ondernemingsraden van Akzo en IBM met de bedrijfsleidingen van mening verschillen over de vraag of de OR wel of niet om instemming moest worden gevraagd bij de wijziging van een autokostenvergoedingsregeling. De On dernemingsraden vonden van wel en IBM en Akzo vonden van niet.

de Stem | 1988 | | pagina 3