Ton van Oosten stapt op 'Opvallen door je onopvallendheid' I SPITS-SPELER STANNY SOULIMANS VAN HOOFDPLAAT: potheek SPORTAGENDA Italiaanse competitie blijft grenzen verleggen WIELERKLASSEMENT tfSTEM SPORT 3 ZATERDAG 8 OKTOBER 1988 VOORZITTER WIELERVERENIGING ZEEUWSCH-VLAANDEREN Pijn Wilde bonden In de tweede plaats leidt trgoeding fiscaal onbelast, Optimaalhypotheek ieder- it ook aantrekkelijk voor u. JR et kantoor en \- Emerparklaan .VATERLANDKERKJE - Vo- ig seizoen leek Stanny Souli- iians voorgoed uit de spits van iet Hoofdplaatse keurkorps te Verdwijnen. Aangever 1525 [ANDEERD LANG SLUITEN EN HYPOTHEKEN IERLAND. IE: eken. EX-EERSTE ELFTALLEIDER TERNEUZEN LEONARD DOBBELEIR: OP DE ACHTERGROND Nico van de Klundert, Rini Sestig en Ronald Leeuw en Wilco Maas regelmatigste renners AS ROMA ROERT ZICH HET MEEST T14 poor Fred Rabout TRANCHEMENT - Tij- mis de komende algemene voorjaarsvergadering van wielervereniging euwsch-Vlaanderen legt jon van Oosten de voorzit tershamer neer. Hij heeft jan precies vijf jaar leiding «egeven aan de geel-rode brigade. Vijf golvende jaren pet hoogte- en dieptepun ten. Desondanks vijf plezie- jaren, zeker op be- .uurlijk niveau. Zijn ver bek komt daarom voor de buitenstaanders nogal ver gassend. Niet voor Van Oos- jenzelf. Hij zegt: „Je verliest op den juur de animo. Het is geen uit dring meer, alles is al een keer gebeurd en dan wordt het Hjd om op te stappen. Afwisse ling van de wacht kan verfris send werken. De nieuwe man jegint weer boordevol ambitie ,n komt met nieuwe ideeën." Een van de hoogtepunten in lijn periode was het krijgen «an een clubhuis aan de Lange [sestraat in Terneuzen. „Dit tas één van mijn doelstellin gen toen ik aantrad. Daarom jen ik blij dat dit bij mijn af- beter presteren dan tijdens de wedstrijd." scheid verwezenlijkt is, maar andere doelstellingen, zoals een clubparkoers, niet. Bij ons hui dige clublokaal ligt een uitste kend oefenparkoers, maar de gemeente Terneuzen geeft zijn veto. Waarom dat gebeurt zou ik niet weten. Het ligt in een industrieterrein waar je 's avonds geen kip ziet. Wij zor gen zelf voor de afzetting, maar het gaat niet door. We zullen dus weer de polders in moeten trekken met de jongens," stelt Van Oosten. Een ander probleem voor de wielerclub is het feit dat de Belgen voor de Zeeuws- Vlaamse amateurs nog steeds de grens tot 1 juni gesloten houden. „Voor de wielersport een slechte zaak. Als die grens niet voor alle categorieën open gaat, zie ik de toekomst somber in. Zeker niet voor de topama- teurs, die komen toch wel aan hun trekken in de nationale klassiekers, maar daar kan maar een beperkt aantal cou reurs starten. De minder ambi tieuze renners zal de KNWU gaan verliezen. Het gebeurt nu al regelmatig dat renners van onze club pas tegen 1 juni een licentie aanvragen. Dit zal alleen maar toenemen, want dan kunnen ze tot 1 juni bij de wilde bonden in Neder land en België fietsen. Begrij pelijk, want ze zitten hier op een enorm eiland. Dat zal ook de KNWU moeten beseffen, anders missen ze de boot, zoals ze die hier ook met de liefheb bers hebben gemist. Het is toch abnormaal dat wij in onze club geen enkele liefhebber meer hebben. In het verleden hebben we dit wel eens proberen op te lossen door de wielercomité's in Zeeuwsch Vlaanderen te bena deren met het verzoek hun wedstrijden meer te spreiden. Ze zitten echter allemaal aan hun kermis gebakken, met als gevolg dat er soms drie koersen in één weekeinde zijn. Jammer, want juist in het voorjaar zou den ze renners hebben." Van Oosten zag ook het jeugd wielrennen wegkwijnen. „Ook dit is begrijpelijk. De jeugd is afhankelijk van de ouders. Deze moeten vaak nog verder reizen dan de amateurs. Dit kun je als club toch nooit aan de ouders verkopen." Wat het slotjaar van Van Oosten betreft, was het zeker niet het mooiste. Met name het feit dat geen amateurformatie naar de nationale clubkam pioenschappen in Dronten kon worden afgevaardigd, bezorgde hem een kater. „Dit was een absoluut dieptepunt. Voor het eerst sinds mensenheugenis waren we daar niet present. Heel Nederland is er, dus hoor je daar als club present te zijn. Het heeft me inderdaad pisnij dig gemaakt. Misschien hebben we bestuurlijk ook fouten ge maakt, maar ik heb de laatste tijd wel eens de indruk dat sommige renners na de koers Ook 'tikken op zijn kop' kreeg hij in zijn periode toen een aantal renners de club verliet. „Dat deed pijn. Zeker als je weet wat een probleem het geeft om een wielerclub be stuurlijk rond te krijgen en dan zeker in ons gebied van Cad- zand tot Graauw, wat zo'n ze ventig kilometer is. Kijk, een voetbalclub heeft zijn recettes, de kantine en een gesubsi dieerd veld. Wij moeten het hebben van sponsors en die staan niet te dringen. Gelukkig hebben we al twee jaar Nico Lapage die ons steunt en hope lijk zet hij zijn financiële steun voort." Ondanks dat blikt hij met te vredenheid terug op zijn vijf jaar voorzitterschap. „Er zijn wel eens leukere jaren geweest dan het laatste jaar, maar toch blijft de club iets van jezelf. Als ik een gele trui zie onderweg, vraag ik me af wie dat zal zijn. Ik ben ook altijd met plezier naar de bestuursvergaderingen gegaan. Twee keer in de week overbrugde ik de afstand Re- tranchement-Terneuzen, want er was altijd wel wat. Tijd Ton van Oosten, de schei dende voorzitter van de wie lervereniging Zeeuwsch Vlaanderen. fotowimkooyman heeft voor mij nooit een rol ge speeld. Alleen de uitdagingen werden minder." De scheidende voorzitter maakt nog wel een feestje mee, want de club bestaat 20 jaar. „We gaan er niet teveel ophef over maken. Twintig jaar is toch nog geen unicum. Op 15 oktober staat er een koppeltijd rit op het programma in sa menwerking met Camiel de Rooy en 's avonds is er een bar becue." Scoren is heerlijk gevoel' jorFredRabout ienhalf seizoen maakte hij deel uit fan de reserves, maar ondanks dat toofdplaat met de komst van Erik fan Poucke en Sjaak van de ïroecke de selectie zag versterken, laat hij weer op zijn stek, in het tentrum van de aanval. Soulimans: „het ging me vorig jaar niet erg goed af. Ik liep gewoon tegen mezelf e voetballen. Een kwestie van karakter, Jat besef ik zelf ook wel. Als het niet gaat, jjaat te vlug het kopje naar beneden. Ik eb daar al meerdere malen met de be rokkenen binnen de vereniging over ge- iroken, probeer dat ook te veranderen, iaar het is de aard van het beestje. Trou- ens, ik heb eigenlijk in die veertien jaar it ik bij de senioren speel nog nooit echt m vaste basisplaats weten te veroveren. edstrijden waarin alles lukte werden [gewisseld met afgrijselijke off-days, at weet ik zelf maar al te goed. Een spits taat er nu eenmaal om te scoren en als je drie tegen het houtwerk prikt, al theelt het maar enkele centimeters, speel slecht. Ook al voetbal je als een krant, laar als je er een scoort, ben je een goeie. Daar moet je aan gewend raken en daar heb ik inderdaad wel eens moeite mee." Ondanks dat, zoals hij zelf zegt, het kopje nogal vlug naar beneden gaat, blijkt hij toch over de nodige mentaliteit te beschikken om steeds weer zijn plaats in de hoofdmacht te komen opeisen. „Ik vind het zelfs gezond te moeten knokken voor je plaats. Echt, het aantal keren dat ik terug moest knokken zijn zo langza merhand ontelbaar geworden, maar dat geeft op zich toch een brok voldoening." Soulimans, 29 jaar, was destijds één van de vele talentjes die in het kleine Vo- lendam achter de Dijk al vroeg met het voetbal vertrouwd raakte. Hij doorliep de Zeeuwse jeugdselecties, trainde in de Zeister bossen onder de bondscoaches Fahrdronc en Cor van der Hart en werd al op 15-jarige leeftijd onder Rini Dey bij het eerste elftal gehaald. In die tijd speelde hij overigens op het middenveld of als laatste man. Pas een jaar of acht geleden kwam hij bij toeval in de spits te recht. Voor het duel tegen Domburg had de toenmalige trainer André van de Broek een spits nodig. een ontwikkeling van: korfceweg I /NB* UL.V/1VI UTILITEITSBOUW 'isten in bedrijfshuisvesting t LE Eindhoven r geheel Nederland „Ik wist er een paar te maken en sinds dien ben ik eigenlijk nooit meer van die plaats af geweest. Het scoren geeft een onvoorstelbaar lekker gevoel. Dat is niet te beschrijven. Als je echter een opge legde kans om zeep helpt, heb je ook een gevoel dat niet te omschrijven is." Het beste seizoen tot nu toe dateert van een viertal jaren geleden, toen hij 23 doelpun ten tegen het nylon joeg. „Dat was in het eerste jaar dat Henk Ottens bij ons speel de. Hij was de grote aangever. Elke bal kwam op maat. Ik moest mijn hoofd er maar onder zetten en het was raak. Het tweede seizoen draaide Henk niet zo sterk en daardoor liep ook mijn produktie te rug." Dit seizoen heeft hij weer een sterke voetballer achter zich gekregen met Erik van Poucke. Ook hij weet hoe een spits als Soulimans aangespeeld moet worden. „Zonder de anderen te kort te willen doen is Erik inderdaad een aanwinst voor ons. Hij en Fons Baart - ik ben blij dat die er nog een jaartje aan vastplakt - voelen ge woon aan als je een gat induikt. Daar naast heb ik meer mijn draai gevonden dan de afgelopen paar jaar. Ik bemoei me nu meer met het spel. Voorheen was ik te statisch. Ik wil van het predikaat 'mo mentvoetballer' af," aldus de clubman bij uitstek, die sinds ruim een jaar in Water landkerkje woont en de laatste hand legt aan zijn kippenhok. Slechts één keer had het er de schijn van dat hij het geel zwarte shirt zou verruilen. Dat was een aantal jaren geleden toen hij na zijn hu welijk in Breskens ging wonen. „De overschrijving was zo goed als rond. Ik moest nog net met mijn papieren naar Hoofdplaat en na een slapeloze nacht gaven ze daar gelukkig geen toe stemming. Hun veto was voor mij een grote opluchting." Het tekent het vaak wisselvallig optreden van de Hoofd plaatse centrumspits. in Door Sjaak Begijn TERNEUZEN - De eerst aangesproken persoon voor de spelers van een voetbalelftal is de trainer. Hij is de man die bepaalt wie er zaterdag of zondag speelt. De oefenmeester is in eerste instantie de persoon die de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de prestaties van het elftal. Als het elftal goed draait mag hij de complimen ten in ontvangst nemen. Gaat het echter slecht, dan kunnen er in het ergste geval koppen vallen. De trainer staat ook dan vooraan in de rij. Talloze voorbeelden ondersteunen deze constatering. persoon die niet veel in Wd is, althans niet voor de buitenwereld, is de elftallei der. Toch heeft deze clubman, "erkende op de achtergrond, een belangrijk aandeel in het wel en wee van de vereniging, "oorbeeld van zo'n gedreven eider is Leonard Dobbeleir, tot vorig seizoen werkzaam h'J het naar de afdeling gede- Meerde Terneuzen. Dit sei- toen is hij niet meer beschik bar voor de hoofdmacht uit Scheldestad. Drukke Werkzaamheden, in combina- he met een te volgen studie, loopten hem tot afhaken. Het Was een afscheid met pijn in hart, want j uist nu, in een ®Jd dat het de rood-zwarten ®et best gaat, had hij graag "dien meehelpen aan de we- 'aropbouw. Leonard Dobbe- J® bewaart veel goede her- dringen aan zijn Terneu- too-tijd. Zelfs lichamelijk wordt hij voordurend herin- ?d aan zijn leiderschap, ter oude blessure, opgedaan J*. toeschouwer tijdens een 'aining (hij schopte een bal naar een speler), speelt nu zoveel parten, dat hij ten periode van drie panden gedwongen rust tonenkort waarschijnlijk d gecompliceerde operatie °ot ondergaan. Leonard Dobbeleir, ex-elftalleider van Terneuzen: „Ik heb een schitterende tijd meegemaakt bij Terneu zen. Alleen jammer van de degradatie van het afgelo pen seizoen. Dat vxis een ramp.- foto wim kooyman Zes seizoenen lang was Dobbeleir leider van het Ter- neuzense keurkorps. In deze periode maakte hij twee trai ners mee: de Belg Maurits de Windt en het laatste jaar Jan Kolijn. Het relaas van een clubman in hart en nieren. Dobbeleir: „Het hoogtepunt in die zes jaren was natuur lijk de promotie naar de derde klasse. Jammer genoeg gleden we na een tweejarig verblijf in deze klasse weer af naar de vierde klasse. Dat was jammer, maar geen ramp. Een echte ramp was de degradatie van vorig seizoen naar de afdeling. Dat is voor mij en zeker voor de vereni ging het absolute dieptepunt. Ik kan het nog steeds niet be grijpen. Met zo'n spelersarse naal moet je toch zeker vierde of derde klas kunnen spelen. Volgens mij liggen er an dere redenen aan ten grond slag. Ik denk dat er teveel conflicten zijn geweest tussen de trainer van het eerste en het tweede. De combinatie Piet Leunis/Jan Kolijn was ongelukkig gekozen, maar ja, op dat moment was er nie mand anders voor het tweede beschikbaar. Over deze kwes tie heb ik het bestuur tijdig ingelicht. Men wilde niet naar mij luisteren. Er werd pas in gegrepen toen het te laat was. Het zou natuurlijk te gemak kelijk zijn om de zwarte Piet naar het bestuur en de trai ners te schuiven. Ook de spe lers gaan niet vrijuit. De trai- ningsarbeid bij sommige spe lers was minimaal, er was te weinig zelf-discipline. Ter neuzen heeft een sterke man nodig, die de spelers kan mo tiveren en kan aanzetten tot inzet. Daarmee wil ik de hui dige trainer niets tekort doen. Qua oefenstof is hij erg goed. Hij is alleen te aardig. Over de tijd van vrouw 'Holle' wil ik niet meer praten, ik bedoel daarmee het vertrek van Han van der Hooft, zo'n tien jaar geleden, gevolgd door de be kende spelersuittocht. Dat heeft niets meer te maken met de degradtie van het vo rige seizoen. Mensen die met zulke argumenten aankomen slaan volgens mij de plank volledig mis. Daar moet ik al leen maar om lachen" Paten met Leonard Dobbeleir betekent praten over voetbal en dan met name over 'zijn' Terneuzen. Zes jaar was hij leider, maar de taak aan deze functie verbonden wil hij niet teveel opblazen. Hij vervolgt: „Een goede leider valt op door onopvallendheid. Ik geef toe dat ik hier niet altijd aan vol daan heb. In de dug-out ben ik soms ook wel eens mijn boekje te buiten gegaan. De dug-out is overigens geen goede plaats voor een leider. In het vuur van het spel roep je soms dingen waar je later spijt van krijgt. Volgens mij is de leider in de eerste plaats een vertrou wensman van en praatpaal voor de spelers. In het verle den heb ik menig speler bij me thuis over de vloer gehad. Conflicten tussen spelers werden hier onder het genot van een kop koffie beslecht. Soms is de leider ook bemid delaar. Als leider moetje ver der representatief zijn. Je moet je vereniging weten te verkopen. Het is een van de redenen dat ik dikwijls in de bestuurskamers van de ver enigingen kwam waar we te gen voetbalden. Je bent de rechterhand van de trainer, iemand die buiten de lijnen zijn taken verricht. Maar je bent ook iemand die de scha kel is tussen het bestuur en de spelers. Bestuursbeslissingen moet je, zonder je eigen me ning te verkondigen, naar de spelers toe verdedigen. Het zelfde dient ook andersom te gebeuren. Zoals je ziet houdt het leiderschap meer in dan tassen dragen en het invullen van formulieren." Leonard Dobbeleir werd door zijn spelers in de afgelo pen zes jaren op handen ge dragen. Hij zag veel spelers komen en jammer genoeg ook vertrekken. Vertrekkende speler namen afscheid met de boodschap: 'zo'n leider zullen we bij onze nieuwe vereni ging waarschijnlijk niet aan treffen.' Het waren woorden die het vertrek voor Leonard Dobbeleir extra moeilijk maakten. Hij was sterk in de persoonlijke contacten en al tijd in voor een grap. Vooral wat dit laatste betreft durfde hij erg ver te gaan. Hij was sfeergevoelig. Voor hem was het een fijne tijd, een tijd on der twee totaal verschillende trainers. Dobbeleir: „Ik heb het genoe gen gehad vijf jaar onder Mauri ts de Windt te mogen werken. Ja, je hoort het dik wijls dat we een eenheid vormden. In werkelijkheid waren we dat ook. Maurits woont in Eeklo, daardoor moest ik hier veel zaken rege len. Er bestond een onderling vertrouwen tussen ons. We hebben er een hechte vriend schap aan over gehouden. Met de huidige trainer Jan Kolijn had ik ook een goede band. Het eerste jaar was moeilijk voor hem, maar ik heb hem altijd voor de volle honderd procent gesteund. In tegenstelling tot De Windt hield Jan meer in eigen hand. Hij wilde het liefst zoveel mo gelijk zaken zelf regelen. Zijn capaciteiten als trainer be wonder ik. Over de trainers heb ik nooit te klagen gehad. Over het bestuur trouwens ook niet. Ondanks het feit dat we het niet altijd met elkaar eens waren, hielden we de za ken open en bespreekbaar." Het leiderschap behoort definitief tot het verleden. Voor de studie is er voldoende tijd. Vroeger was dat wel eens anders. Dobbeleir besluit: „het ligt veel aan jezelf hoe veel tijd je erin steekt. Ik was op bijna elke training aanwe zig. Zaterdags kreeg ik nogal eens spelers over de vloer. De zondag stond alleen in het te ken van voetbal. Het kostte veel tijd en energie. Ik had dat nooit kunnen doen zonder de steun van mijn vrouw Lot- ty. Zij stimuleerde mij als geen ander. Wat dat betreft mag ik me gelukkig prijzen." Met het vertrek van Leonard Dobbeleir verliest Terneuzen een werker, een denker en ze ker niet op de laatste plaats, een ludiek figuur. Als er nog een ere-lidmaatschap te ver geven is, dan lijkt Dobbeleir daar zeker voor in aanmer king te komen. VAN HET WEEKEND KORFBAL Landelijk: tjoba-ONDO (tweede klasse F), aanvang 16.00 uur. Kwiek-TOGO (derde klasse M), aanvang 16.00 uur. Luctor- Oranje Nassau (derde klasse N), aanvang 16.00 uur. Afdeling: ONDO 3-Zaamslag (tweede klasse), aanvang 16.00 uur. KVK-BKC (derde klasse), aanvang 16.00 uur. VOETBAL Zondagvoetbal KNVB afdeling Zeeland eerste klasse: Zeeland Sport-Biervliet, Noormannen- Hansweertse Boys, Schoondijke- Luctor'88, Terneuzen-Robur, Jong Ambon-Kwadendamme, Oostburg-RIA. BASKETBAL Zaterdag 8 oktober: Scheldesport 1-BV Oostburg 1 (eerste klasse heren), sporthal 't Zwaantje Ter neuzen, aanvang 18.30 uur. Schel desport 2-Mevo'80 1 (tweede klasse dames), sporthal 't Zwaantje Terneuzen, aanvang 18.30 uur. Scheldesport 1-Vossen- berg 1 (overgangsklasse dames), sporthal 't Zwaantje Terneuzen, aanvang 20.00 uur. VOLLEYBAL Landelijk: Morres-Provimi/ DVO 2 (derde divisie dames), sporthal Den Dullaert Hulst, aanvang 17.00 uur. Morres- Atak'55 (derde divisie heren), sporthal Den Dullaert Hulst, aanvang 17.00 uur. De Sterre-VC Goirle (derde divisie heren), sporthal 't Sportuus Axel, aan vang 15.45 uur. District: Morres 2-CVC (promo tieklasse dames), sporthal Den Dullaert Hulst, aanvang 15.00 uur. YVC-Mytilus (promo tieklasse heren), sportzaal IJzen- dijke, aanvang 16.00 uur. Kik- kers-Zuidzande (eerste klasse heren), sportzaal Aardenburg, aanvang 19.00 uur. SQUASH Zaterdag 8 oktober: Flying Dutchman 1-PSRC 3, PSRC 3- Waalwijk 1, Flying Dutchman 1- Waalwijk 1 (derde divisie heren, afdeling 4), Racketcentrum Ter neuzen, aanvang 12.00 uur. TENNIS Mixed-competitie: De Schelde 1- Souburg 1, MLTC 2-MLTC 1, Racketcentrum Kapelle, aan vang 09.00 uur. Souburg 2-Dau- wendaele 1, DOS 2-Yerseke, Rac ketcentrum Kapelle, aanvang 12.00 uur. Animo 3-Kapelle, ten- niscentrum Ador-sport in De Braakman, aanvang 13.30 uur. Herencompetitie: Animo 1- Animo 2, tenniscentrum Ador- sport in De Braakman, aanvang 13.30 uur. 't Halve Maantje-SJEF, DOS 1-De Bongerd, Racketcen trum Kapelle, aanvang 15.00 uur. HOCKEY Goes-Middelburg (vierde klasse heren), sportpark Het Schenge Goes, aanvang 14.30 uur. Olym- pia-Goirle (derde klasse dames), sportpark Oude Vaart Terneu zen, aanvang 12.45 uur. Rapide- Middelburg (derde klasse da mes), terrein Grote Kreekweg Hulst, aanvang 12.45 uur. BREDA/TERNEUZEN - Nico van de Klundert (amateurs), Rini Sestig (junioren) en Ro nald Leeuw en Wilco Maas (nieuwelinbgen) zijn win naars geworden van het wie- Ierklassement van De Stem en dus de regelmatigste ren ners van het bijna beëindigde wegseizoen geweest. In het klassement van de amateurs, die komend week einde de Ronde van Klundert nog af te werken hebben, had Nico van de Klundert een dusdanige voorsprong opge bouwd, dat hij al al geruime tijd zeker was van de eerste plaats. Dat gold in nog ster kere mate voor Rinbi Sestig bij de nieuwelingen. De Oos- terhouter vergaarde bijna twee keer zoveel punten als zijn naaste concurrent. De strijd bij de nieuwelin gen kende een thrillerachtig slot. Ronald de Leeuw begon met tien punten voorsprong op Wilco Maas aan de laatste koers, de Ronde van Molen. Hij leek dus gebeiteld te zit ten. De Leeuw concentreerde zich de gehele wedstrijd op zijn naaste rivaal, zat voort durend bij hem in het wiel. In de beslissende eindsprint ont snapte de Willebrorder echter toch nog aan zijn aandacht. Wilco Maas maakte exaxt zijn achterstand goed (vierde plaats tegenover veertiende plaats), waardoor het tweetal de eerste en tweede prijs nu mag gaan delen. Amateurs: 1. N. v. d. Klundert (Hoogerheide) 678 punten, 2. T. Akkermans (Prinsenbeek) 540, 3. J. de Crom (Hoogerheide) 513, 4. R. v. Vlimmeren (St.-Willebrord) 507, 5. R. Bjjvank (Westdorpe) 461, 6. K. Jonkers (Oud Gastel) 445, 7. P. Barten (Zevenbergen) 383,8. H. Rovers (Roosendaal) 324, 9. P. Mol ('s-Gravenpolder) 290, 10. F. Fransen (Kwadendamme) 276, 11/12. P. Heeren (Sprundel), T. Fase (Oud-Vossemeer) 265,13. M. v. Vlimmeren (Hoeven) 253,14. K. v. Goethem (Sluiskil) 246, 15/ 16. R. Tak (Oudenbosch), T. Ak kermans (Nw. Vossemeer) 245 punten. Junioren: 1. R. Sestig (Ooster hout) 622, 2. P. Konings (Roosen daal) 333, 3. P. Kroonen (Raams- donksveer) 324, 4. J. Blij levens (Oosterhout) 290, 5. H. Loonen (Breda) 210, 6. E. v. Meer (Oud Gastel) 206, 7. M. Castelij ns (Steenbergen) 194, 8. M. v. Hees (Zundert) 188, 9. A. Pijnenburg (Oosterhout) 186, 10. A. de Jong (St. WiUebrord) 182,11. L. Keijzer (B. Nassau) 172, 12. R. v. Kappel (Made) 148, 13. R. Kroon (Oud Gastel) 145, 14. G. Buckens (Oud Gastel) 142,15. L. Vreeke (Ouden bosch) 128 punten. Nieuwelingen: 1/2. R. Leeuw (Steenbergen), W. Maas (St.-Wil- lebrord) 333, 3. M. v. Oord (Hank) 315, 4. M. Verwijmeren (Breda) 300, 5. J. v. d. Klundert (Hooger heide) 274, 6. M. Akkermans (Nw. Vossemeer) 221, 7. E. v. d. Boom (Dongen) 216, 8. R. Bogaard ('s Gravenpolder) 196,9. J. v. Cad- zand (Westdorpe) 194, 10. T. Schalk (Galder) 189,11. R. Oomen (Etten-Leur) 170, 12. D. Fransen (Westdorpe) 151,13. C. Keijl (Hal steren) 136, 14. P. Jongenelen (Oudenbosch) 134,15. R. Lijbaert (Sluiskil) 124 punten. Soulimans, de wisselvallig spelende spits van vierdeklasser Hoofdplaat: „Scoren geeft een ongelooflijk lekker gevoel." - fotowimkooyman ROME (ANP/SID) - In de Italiaanse voetbalcompeti tie blijken geen grenzen meer te bestaan. Ieder jaar lijkt de koopzucht van de vaak extravagant rijke voorzitters gestild te zijn, elk volgend seizoen blijkt er echter toch een praeses te zijn die net iets meer wil doen dan zijn concurrent. Dit keer werd dat gedaan door de eigenaar van AS Roma. De slechte prestaties van de ploeg uit de hoofdstad waren de voorzitter een doorn in het oog. Hij vond dat de belangrijkste stad uit het land ook de sterk ste voetbalformatie diende te hebben. De pogingen met de Brazilianen Falcao en Cerezo leverden niet het vereiste suc ces, een landstitel, op. Het voet bal werd er wel beter op, maar dat was slechts een secundaire eis geweest. Dit jaar moet het dan maar eens gebeuren vond de leiding. Vijftien miljoen gul den werd er daarom neergeteld voor de komst van internatio nal Ruggero Rizitelli. Met de Westduitser Voller en de Bra zilianen Andrada en Renato dient hij AS Roma weer te la ten meespelen om de titel. De vijftien miljoen voor Riz- zitelli zijn maar een schijntje vergeleken bij het totale be drag dat de achttien clubs uit de serie A dit keer overhadden voor nieuwe spelers. Voor zo'n 350 miljoen gulden verander den weer heel wat voetballers, soms zelfs gedwongen, van vereniging. Traditiegetrouw waren het vooral buitenlanders die de aandacht trokken. Daar bij waren weer twee Nederlan ders. AC Milan haalde Frank Rijkaard, Pisa probeert het dit seizoen met Mario Been. Beide verenigingen waren in de voor bereiding al opgetogen over de prestaties van hun vedetten. Brazilië levert van de vijftig buitenlanders de meeste spe lers. Veertien voetballers uit het Zuidamerikaanse land ma ken dit seizoen hun opwachting in de serie A. Eén ploeg gokt volledig op zijn Braziliaanse inbreng. Pescara heeft drie voetballers uit het grootste Zuidamerikaanse land onder contract. Argentinië is even eens goed vertegenwoordigd in Italië met zeven spelers. Voor de opvallendste trans fer zorgde Juventus. De 'oude dame', die de laatste twee jaar naast alle interessante prijzen greep, haalde als eerste Ita liaanse vereniging een speler uit de Sovjetunie. Van midden veld-regisseur Zavarov wordt in Turijn verwacht dat hij in staat is de spitsen Michael Laudrup en Rui Barros op de juiste wijze te lanceren. De lijst van buitenlandse spelers in de serie A is: ASCOLI: Casagrande (Bra), Arslanovic en Cvetkovic (Joe); BERGAMO: Prytz en Strömberg (Zwe), Evair (Bra); BOLOGNA: Demol (Bel), Runio (Chi), Aaltonen (Fin); CESENA: Holmquist (Zwe), Jozic (Joe); COMO: Corneliusson (Zwe), Mil ton (Bra); FIORENTINA: Dunga (Bra), Hy- sen (Zwe); INTER MILAN: Brehme en Mat- thaus (WD1), Diaz (Arg); JUVENTUS: Laudrup (Den), Rui Barros (Por), Zavarov (Sov); LAZIO ROMA: Dezotti (Arg), Gut- tierrez en Ruben Sosa (Uru); LECCE: Barbas en Pasculi (Arg), Vincze(Hon); AC MILAN: Van Basten, Gullit en Rijkaard (Ned); NAPOLI: Alemao en Careca (Bra), Maradona (Arg); PESCARA: Edmar, Junior en Tita (Bra); PISA: Been (Ned), Elliott (Eng), Severeyns (Bel); AS ROMA; Andrade en Renato (Bra), Voller (WD1); SAMPDORIA: Cerezo (Bra) en Victor (Spa); TORINO: Edu en Miiller (Bra), Skoro(Joe); VERONA: Berthold (WD1), Canig- gia en Troglio (Arg). I

de Stem | 1988 | | pagina 33