'Perfect' voorkomt en beveiligt Terneuzen moet meer bekendheid krijgen NIEUWE DOCHTER VERSTRAETEN - YERBRUGGE OPGERICHT tenten™ Gemeenten werken aan oplossing slib-berging Ambtelijke diensten van Terneuzen beter stroomlijnen POLITIERAPPORT um bv Parkeren in de Smidswal voortaan alleen met speciale vergunning PLAATSELIJK NIEUWS Proef met bushalte bij Ter schorre iflSTEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 8 OKTOBER -1988 T16 UR M/V MBA; n admini- ng zieken- jrgenden m/v AMBTELIJKE DIENSTEN GEMEENTE DOKTEREN AAN PROMOTIEPLAN ItERNEUZEN - Het Terneuzens bedrijf Ver- Istraeten - Verbrugge bv wil op korte termijn een I regionale opslag en verwerkingsdepot voor che- Jmisch afval bouwen aan de Herbert H. Dowweg I nabij Terneuzen. TERNEUZEN EENS MET WINKELIERS [Jaarvergadering 1KVO Westdorpe BEWAKINGSBEDRIJF DENKT SNEL MEER MENSEN TE KUNNEN AANNEMEN Preventie Herhaling TERNEUZEN EN SAS VAN GENT HEBBEN ONDERLINGE WREVEL WEGGENOMEN eas Vernieling Philippine Sas van Gent Terneuzen SCHOLINGSPLAN AMBTENAREN Gehandicapten Bewoners woonwagens Sas spraken met college "nOi jken wij een e medewerker, ïouder, maar if rijke e automatische ten met ministratieve beheerstaken; iktie met ïd van ;ie; goed salaris, arden, zoals bij- ag, 24 vakantie- genz. derzoek en een deel uitmaken eft, kunt u aan: istbus 287, iuis Aenaes is een soma- jhuis met 137 bedden en soneelsleden. siding tot ziekenverzorgende, (ber a.s. start, zoeken wij ke opleiding in aanmerking te je in het bezit te zijn van een ..B.O.-niveau met minimaal op C-niveau. leeftijd is 16 jaar en acht beperkte mate kunnen leer- 1 jaar en ouder aangenomen isse voor een opleiding die ïdt, dan kun je onderstaande n en tot 22 oktober a.s. ar de afdeling personeels- endijk 75, immer 489, 4800 VE Breda lakken is niet nodig). meer informatie itum: „onze verslaggever „„.EUZEN - Terneuzen it een grotere naamsbe- Lidheid krijgen. Zo meent L college van B en W van IdeScheldestad. i het gemeentelijk appa- I raat wordt momenteel gedok- llerd aan een grootscheeps pro- imotieplan, dat binnenkort on der het motto 'Wonen, werken ■en recreatie in de gemeente ljerneuzen' het levenslicht zal laen Het gemeentebestuur signa leert de laatste tijd een toene mende interesse voor de stad vanuit België. Die belangstel ling moet, zo stelt het gemeen tebestuur in de aanbiedings brief bij de begroting voor 1989 'verder worden uitgediept'. „Ook moet getracht worden om de naamsbekendheid in an dere delen van Nederland te vergroten," aldus het college. Het gemeentebestuur ver wacht dat als die naamsbe kendheid groeit, het promoten van Terneuzen als gemeente meer succes zal hebben. Volgend jaar kunnen de me dewerkers van de afdeling Voorlichting weer regelmatig op pad om in binnen- en bui tenland Terneuzen te promoten op beurzen en soortgelijke ma nifestaties. Om op die evene menten goed voor de dag te ko men, wordt momenteel ge werkt aan de verbetering en uitbreiding van het folderma teriaal over de gemeente. Het gemeentebestuur van Terneuzen is ook benieuwd naar de vernieuwde aanpak van de gemeentelijke vereni ging voor het vreemdelingen verkeer. De Terneuzense VW wil namelijk de ontvangst van bezoekers aan Terneuzen aan zienlijk verbeteren. Om dat te bereiken wordt nog gewerkt aan een plan. In dat plan ko men voorstellen tot de verbete ring van de bereikbaarheid van het sluizencomplex, waar op dit moment elke accommo datie voor toeristen ontbreekt. De VW wil daar ook informa tiepanelen plaatsen. Bovendien wordt er gedacht over een aan tal fiets-en wandelroutes in en om de stad. In het voorjaar van 1989 moeten er aan de toegangswe gen tot de gemeente welkomst borden geplaatst worden. Daarvoor is geld beschikbaar. Bedrijf voor chemisch afval Let dit initiatief haakt Verstraeten - Verbrugge in op de I bevindingen van het Brusselse onderzoeksbureau Plant I Location International (PLI), dat in een rapport over de I sterke en zwakken punten van de regio concludeerde dat I een dergelij k centrum node gemist werd. |liet de bouw en inrichting van liet afvalverwerkingscentrum is een investering gemoeid van circa tien miljoen gulden. Het inzamelen, bewerken en verwerken van de chemische afvalstoffen vindt plaats op leen ruim zes hectare groot ter- |rein. Daar verrijzen, als de be- nodigde vergunningen binnen sijii, drie was-straten voor het Inwendig reinigen van vracht wagens en containers, een in- Istallatie om olie en water- gsels te scheiden, een op- depot, alsmede faciliteiten voor chauffeurs en personeel. In totaal komen er een stuk I of vijftien mensen te werken, |res dagen per week in een tweeploegendienst. Verwacht wordt dat dagelijks zo'n 600 ton afval verwerkt kan worden. Chemisch afval dat niet in het nieuwe bedrijf verwerkt kan worden, verdwijnt linea recta naar de Afvalverbranding Rijnmond (AVR). Het gemeentebestuur ziet uit planologisch oogpunt geen be zwaren tegen de inrichting van een afvalverwerkingscentrale- annex depot. Volgens het col lege is de gekozen locatie, pal bij Dow Chemical, de aange wezen plaats voor een derge lijke industriële voorziening. Ook de infrastructuur ter plaatse is geschikt om tank- en andere vrachtwagens zonder problemen te verwerken. Voorgesteld wordt dan ook om de agrarische bestemming te wijzigen. De commissie voor ruimte lijke ordening wordt donder dag 13 oktober om advies ge vraagd. ITERNEUZEN - Het college van B en W van Terneuzen Wil de parkeerplaatsen in de Smidswal reserveren voor winke- s in de Noordstraat. Hiermee hoopt het gemeente- bestuur een punt te kunnen zetten achter de verkeerspro- aatiek in dat deel van de Terneuzense binnenstad. Van onze correspondent [wESTDORPE - De afdeling [Westdorpe van de Katho- [lieke Vrouwen Organisatie |(KV0) hield de algemene jaarvergadering in zaal Concordia. Naast de jaar verslagen van secretaresse |en penningmeesteres ston den onder meer een bespre- van het jaarpro- I Swmma en een bestuurs- I verkiezing op de agenda. L dames Bauwens-Heyman I en Van Waes-Smits traden af waren niet herkiesbaar. |Hun plaatsen werden ingeno- ®en door de dames Van Dam- lffle-de Witte en Van Waes- lHaers. Verder bestaat het be lstar van de 78 leden tellende I vereniging uit voorzitster Van I ™aes-Smet en de leden Dierick Van Waes-Dobbelaer. Na de pauze werd een quiz Sedaan. De leden werden via I 'tas getest op hun kennis van I Jet Zeeuws-Vlaamse land. Op I je activiteitenkalender voor |"et komende jaar staat onder "eer een excursie naar het I postorderbedrijf Neckermann, p 1 avond met schilderes Carla I ™ls uit Breskens en een avond I over het leefmilieu in de Ka- I balzone. De problemen ontstonden begin 1986, toen de gemeente maatregelen trof om de duur van het parkeren op de Markt en de Herengracht te beperken. De winkeliers aan de Noord- straatpromenade dienden bij B en W het verzoek in om de Smidswal voor onbevoegden af te sluiten, omdat men vreesde dat het winkelend publiek in plaats van op de Markt - waar betaald moest worden - de auto's zou neerplanten in de nauwe Smidswal. De gemeente onderzocht deze zaak en meende er goed aan te doen om de parkeer plaatsen in het straatje alleen te bestemmen voor vergun ninghouders. Onder de winke liers bleken er slechts twee te zijn die voor een parkeerver- gunning in aanmerking wilden komen. De reservering van de parkeerplaatsen ging dan ook niet door. Onlangs dienden de winke liers echter opnieuw een ver zoek in bij de gemeente. De animo voor de parkeervergun- ning onder de middenstanders bleek nu veel groter te zijn dan enkele jaren geledea Zes win keliers hebben inmiddels te kennen gegeven een speciale parkeervergunning te willen. Om die reden en vanwege het feit dat de parkeerintensi- teit in de Smidswal na het ge reedkomen van de winkelgale rij in de voormalig gerefor meerde kerk alleen maar zal toenemen, is het college bereid om de parkeerverordening voor de middenstanders te wij zigen. De commissie voor ruim telijke ordening en verkeer buigt zich donderdag 13 okto ber over het collegevoorstel. 'PERFECT' Bewaking en Beveiliging (Zeeland) bv is gevestigd in Vlissingen. Aan de Beneluxweg in Ter neuzen is een nevenvestiging met een zelfstandige brandwacht. 'Perfect' werkt voornamelijk voor bedrijven. Perma nente bewaking, surveillancediensten en begeleiding op het gebied van veiligheid zijn de drie deelgebieden binnen het bedrijf. Ze vormen een onderdeel van het totale dienstenpakket van 'moedercompany' Delta Ships Industrial Services. Door Ronald Verstraten HALVERWEGE de jaren ze ventig ontdekte DSIS het gat in de markt. „Er was duide lijk behoefte aan. In Zeeland waren er geen bewakings diensten, op één of twee kleintjes na. Op die behoefte hebben wij ingespeeld", aldus A. Vale, directeur van Per fect. De dienst werd als werk maatschappij opgericht en startte in 1976 met twee man. Nu, twaalf jaar later, werken er zo'n dertig mensen. Perfect is slechts één van de verschillende werkmaat schappijen binnen DSIS. Zo zijn er -onder andere- ook nog de Delta Ship Service, ge specialiseerd in toelevering van mensen voor schepen, de Industrial Service die het zelfde doet, maar dan voor in dustrieën en het zelfstandige stuwadoorsbedrüj f 'Wester- schelde'. Alles bij elkaar werkgelegenheid biedend aan 125 medewerkers, waarvan er ongeveer twintig in Terneu zen werkzaam zijn. Dat laatste aantal ziet Vale nog wel groeien. „Aan 'deze kant'van de Schelde zal de bewakingsdienst zich zeker uitbreiden. Er is hier nog een gat in de markt. Volgend jaar verwacht ik dat er een man of tien bij kunnen komen." Ma nager C. van Driel vult aan: „Beveiliging is een kwestie van vertrouwen. Er is tijd voor nodig om een naam op te bouwen." De activiteiten van Perfect vinden in Zeeuwsch-Vlaan- deren op verschillende terrei nen plaats. Bij grote festivi teiten, bijvoorbeeld in de Vlaanderenhal in Sas van Gent, hield de dienst toezicht, zowel binnen als buiten. „Het gaat er dan onder meer om dat we parkeerpro blemen voorkomen en daar naast zorgen voor de aanwe zigheid van EHBO-mensen. Dat geldt overigens ook voor open dagen bij bedrijven", al dus Vale. De brandwacht heeft Dow Chemical als grootste klant. De voornaam ste taak is ook dan preventie: gevaarlijke situaties voorko men op momenten dat er door 'contractors' wordt gewerkt. Als het om pure bewaking gaat, zoals permanente por tiersdiensten, heeft Perfect grootse plannen. „Relatief ge zien zijn we misschien duur, maar dat mag ook wel, gezien de kwaliteit die we leveren. De laatste jaren steken we met kop en schouders boven anderen uit", zegt Vale. Zowel Oud-boekhouder G. Joosse: 'Ik zou niet anders meer willen'. - FOTO W1M KOOYMAN hij als Van Driel menen ech ter dat gebruik van de dien sten van Perfect voor bedrij ven goedkoper is dan het heb ben van een eigen, vaste kracht. Kwaliteit laat zich volgens hen meten aan de hand van de vereiste vakdiploma's. Die worden door het personeel behaald via schriftelijke cur sussen, vooral via de LOI. Maar dat vindt Perfect niet voldoende. Daarom geeft het bedrijf zelf bijscholing, ge richt op de praktijk. Boven dien moet iedere werknemer een EHBO-cursus volgen, plus twee maal per jaar een herhalingscursus. Van Driel: „En dan is het natuurlijk niet zo dat een bewaker meteen in de praktijk wordt ingezet. Eerst wordt hij onder begelei ding ingewerkt". De bewakers hebben vaak eerst ander werk gedaan. Geen gepensioneerde politie agenten -Van Driel: 'Het vereist toch een behoorlijke conditie' - maar mensen uit allerlei beroepen. Dat mag blijken uit het verhaal van G. Joosse. Sinds een paar jaar bewakingsbe ambte en brandwacht. Maar vroeger....boekhouder! Joosse: „Dat zag ik niet meer zitten. De vrijwillige brandweer is altijd mijn hobby geweest, dus zo is het eigenlijk geko men. Ik zou niet anders meer willen." Elke man wordt vooraf ges creend. Een blanco strafregis ter is vereist en pas daarna wordt door gemeente- of rijkspolitie, afhankelijk van het werkgebied, een persoon lijke vergunning gegeven. Een wapen is uit den boze, de bewakers werken puur preventief. En mocht er eens iets voorvallen, dan zijn er al tijd nog de Mechelse herders Marco, Duuk en Hector en de bouvier Tarzan. Speciaal op geleid door de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging. „Als je aange houden wordt en ze zetten zo'n blaffende hond naast je neer, dan loop je heus niet weg hoor", zegt Vale stellig. Dat, en de in de loop der jaren opgedane ervaring, geeft de bedrijven een veilig gevoel. Van Driel: „Bij veel klanten waar we vroeger Tos' werk ten, werken we nu vast. Dat is toch tekenend". |Van leuzen en Sas van Gent -*■ O O ■Kan proberen samen uit de |®j%gingsproblematiek te Jeen eerste gesprek dat deze in Middelburg plaats- I nil! gaan ze op 19 oktober op- I "w rond de tafel zitten. Het eerste gesprek diende |»S om wat wederzijdse Iweg te nemen. Die was I het"!?" door de 'slibberg' uit 1 tanaal van Terneuzen P'rGent. Rijkswaterstaat wil dat slib in de omgeving kwijt. Terneuzen kwam met een plan voor slibstort in de Koegorspol- der, maar zette dat stil toen ge deputeerde R. Barbé het idee opperde om een locatie vlakbij Sas van Gent te onderzoeken. Die locatie, de voormalige bezinkvijvers van de CSM, ligt direct naast een woonwijk. Re den voor de bewoners om aan de bel te trekken en ook het Sasse gemeentebestuur sprak het 'onaanvaardbaar'uit. Zo denkt het college ook over een eventuele slibstort op de Axelse Vlakte. Gelet op de daar gel dende industriële bestemming vindt ze dat dat niet kan. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes (milieu) leidde het ge sprek tussen de gemeenten. Zij stelde vast dat er nu een basis is voor overleg en van beide kanten de bereidheid om tot een oplossing te komen. De Terneuzense wethouder van openbare werken W. Gosselaar en burgemeester J. van Rest van Sas van Gent kwamen tot dezelfde conclusie. Afgespro ken werd dat ze zich naar bui ten toe terughoudend zullen opstellen, om discussies via de pers te voorkomen. Volgens hoofd Algemene en Juridische zaken van de gemeente Sas van Gent, H. van Ooteghem, zijn er in het gesprek nog geen oplos singen aangedragen. „Er is niet gezegd: dit wordt het of dat wordt het niet. Afgesproken is om in het vervolggesprek se rieus verder te praten en de mogelijkheden te bekijken". Van de 400.000 kubieke meter slib die Rijkswaterstaat wil dumpen zou een klein, urgent deel tijdelijk moeten worden opgeslagen. Het gaat daarbij om 55.000 kubieke meter slib. Rijk waterstaat is nu bezig met een procedure in het kader van de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater om dat slib op te slaan in Kanaalarm-B bij Sluiskil, op Sas' grondgebied. De Zeeuwse Miliefederatie vindt die opslag te riskant en stuurde vorige week een brief OOSTBURG - Gisterochtend hebben twee 18-jarigen, F. M. W. en R. P. uit Schoondijke, de winkelruit van bloemenhandel Tellier vernield door er een steen doorheen te gooien. Beiden zijn door passanten gegrepen en aan de politie overgeleverd. Uit het onderzoek bleek toen dat W. onder invloed verkeerde. KAARTEN - Kaartclub De Zwaan start zondag 9 oktober met de competitie voor het seizoez 1988-1989. Deze gaat over zeven kaartingen die elke tweede zondag van de maand wordt gehouden. Het spel is bieden zonder roem. Inschrijven vanaf 14.00 uur, de kaarting begint zondag om 14.30 uur. KINDERSHOW - In de Speye wordt op woensdag 12 okto ber een feestmiddag gehou den in het kader van de Kin derboekenweek. Medewer king wordt verleend door de Klutske-Kinder-Meespeel- show uit Gent. Er zijn gratis kaartjes verkrijgbaar bij de organiserende bibliotheek. De middag begint om 15.00 uur. SOOS VOOR ALLEEN STAANDEN - De Soos voor Alleenstaanden Terneuzen en omstreken houdt zaterdag 15 oktober in cultureel centrum De Speye haar maandelijkse dansavond. De muziek wordt verzorgd door The New Lords. Tussendoor is er een bingo en een verloting. De aanvang is 20.00 uur en ieder een is welkom. RUILAVOND - De postzegel vereniging Zeeuwsch-Vlaan deren houdt maandag 10 ok tober de maandelijkse ruil- avond in de bovenzaal van Du Commerce aan de Markt, aanvang 19.30 uur. Er word]t een veiling gehouden van postzegels en munten en er is een verloting met mooie prij zen. ROMMELMARKT - Woens dag 12 oktober wordt in de ligplaatsenschool 'de Groene Zwaan' een rommelmarkt ge houden voor jong en oud. Te vens zijn er voor de kinderen spelletjes uitgezet. Ook wordt er gezorgd voor een slok en een snack. De rommelmarkt wordt gehouden tussen 14.00 en 16.00 uur. GEVONDEN VOORWER PEN - Bij de gemeentepolitie kan.men inlichtingen krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: damesregenjas, gymschoentje met sleutels, vestje, portemonnee, zeil, twee zonnebrillen, portefeuil le, fietscomputer, gouden he- renring, zilveren ring, tom- meltje, mondbeugel, zil- verkleur herenhorloge, da- mesvest met korte mouwen, regenpak, herenjack, etui met inhoud, rekenmachine plus radio, etui met sleutels, doos met enveloppen, vest, kunst gebit, kinderburggy, kinder- jasje, damesschoenen, wildop Toyota, bril, ketting, be- schermkap bromfiets, diverse fietssleutels. TERNEUZEN - De ambtelijke diensten van de gemeente Terneuzen worden volgend jaar beter 'gestroomlijnd'. Daarvoor wordt op korte termijn een opleidingsplan ge lanceerd voor het gemeentepersoneel. aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat, met het verzoek geen vergunning te verlenen. Ook wat Sas van Gent betreft is die kogel nog niet door de kerk, omdat daar de bestem ming 'buitengebied' geldt Van Ooteghem: „Uit bestem mingsplan-technisch oogpunt kan het niet. Rijkswaterstaat zal het eerst moeten aankaar ten bij de gemeente. Daarna kan worden bekeken of er een bestemmingsplanwij ziging moet worden overwogen, of dat er een procedure moet worden gestart. Uiteindelijk zal ook de gemeenteraad zich daarover moeten buigen." Dit valt te lezen in de aanbie dingsbrief bij de begroting voor 1989 van de gemeente Ter neuzen. Binnen het gemeentelijke apparaat blijken mensen func ties te hebben waarvoor zij met het oog op him opleiding min der geschikt zijn. Het scholingsplan voor de Terneuzense ambtenaren moet een eind maken aan deze te genstrijdigheid. Een dergelijk plan, gecombineerd met een gericht systeem voor carrière planning, kan een eind maken aan deze problematiek. Voorts is er binnen het ge- meentebestel een stuurgroep werkzaam die zich momenteel bezint over de verdere ontwik keling van het gemeentelijk apparaat Deze studieclub komt volgend jaar met voor stellen naar het college om de organisatie te verbeteren. In 1989 wordt ook begonnnen met een meer planmatige in- Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het streek vervoer ZuidWest-Neder- land (ZWN) gaat met in gang van begin december van dit jaar ook het ver pleegtehuis Ter Schorre aan de rand van de Terneuzens bebouwing opnemen in het routeschema. Het gaat hier om een proefpe riode van anderhalf jaar, waarna bekeken wordt of er een permanente halte bij de in stelling kan komen. De dichtsbijzijnde bushalte voor bezoekers van de Terneu zense instelling ligt op dik een halve kilometer afstand van het tehuis. In het recente verle den werd er een verzoek inge diend om ook Ter Schorre in het routeschema op te nemen. Dat gebeurt nu dan ook. De bus zal echter het tehuis niet aandoen tijdens de zoge naamde piekuren (vroege och tend en namiddag), wel tijdens de daluren. Wanneer blijkt dat per rit gemiddeld acht reizigers van de halte gebruik maken, dan is er sprake van een geslaagde proef. De ZWN wacht tot juni 1990 om te bekijken of de proef slagen zal. troducüe van nieuwe werkne mers. Voorts zal in het ko mende begrotingsjaar de ver dere uitvoering van bepalingen in de Wet arbeid Gehandicapte werknemers (WAGW) ter hand worden genomen. Dit betekent dat mogelijk ook gehandicap ten een plaatsje kunnen krij gen binnen het gemeentelijk apparaat. Overigens zijn er ook nog wat huisvestingsproblemen op te lossen. Problemen die in de begrotingsbrief als knellend worden omschreven. Wethou der J. Doppegieter-Thiel is echter van mening dat er geen sprake is van 'echt knellende huisvestingsproblemen'. Het enige wat onder de Terneu zense ambtenaren echt leeft, is de wens voor een eigen kantine. De wethoudér ziet die er niet komen, omdat volgens haar slechts 'een man of twintig hun boterhammetjes in het ge meentehuis opeten'. „Om daar nu een kantine voor te bouwen gaat wat ver, mogelijk kan er iets verwezenlijkt worden in het plan Stenen Beer, onder deel van de innovatie van de Scheldeboulevard," aldus Dop pegieter-Thiel. De sociale rechercheurs die volgend jaar vanuit Terneuzen hun speurwerk gaan verrich ten, ook voor andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten, worden ondergebracht in twee barak- jes bij het gebouw van de so ciale dienst aan de Walstraat Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Een de legatie van woonwagenbe woners uit Sas van gent heeft gisteren een bezoek gebracht aan het college van burgemeester en wet houders. Het bezoek kwam tot stand op uitnodiging van B en W, die voorlichting wilden geven over de sane ring van het Sasse woonwa genkamp. „Ons gesprek had een louter informatief karakter. We wil den de mensen zo goed moge lijk op de hoogte stellen van wat er te gebeuren staat", aldus wethouder L. Marquinie. Hoewel verschillende alter natieve woonwagenlocaties ter sprake kwamen, rolde daar niets definitiefs uit Volgens Marquinie was het gesprek in vriendschappelijke sfeer verlo- pea

de Stem | 1988 | | pagina 15