ebat gezin hten Aantal uitkeringstrekkers groeit niet meer Minister en gordiaanse knoop I )erelUd KERF ABRIKANT HEINEKEN EXPORTEERT 25.000 TON CADMIUM ctator is nog niet weg Smit-Kroes wil opslag Frans kalizout niet betalen Alarmsysteem binnenkort verplicht in dure auto's BINNENLAND LENDE FftTEM BINNENLAND VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 Ouderen willen groter en duurder wonen )E STEM COMMENTA AR Geen aangifte mishandeling tegen burgemeester Industriebond CNV eist ook meer loon MINISTER HEEFT GROTE PROBLEMEN MET RUNZOUTVERDRAG Troep WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? NIEUWSOVERZICHT Vervolg zaak-Heijn op 7 november Geen beroep over Molukkenwijk Lunetten VS-minister voor hogere defensie-uitgaven Brabant verkoopt meeste industriegrond Prijzen van koopwoningen stijgen door ~1 ondergaat, te verwachten was -publikeinse kandi.' haaldelijk in op <j8 en in politieke opvat, rvan het koppel Du. ntsen in de carr,. heeft blijkgegeveti en als de doodstrai aan de opstandeling icaragua, defensie en gen houden de twee ten er deels tegenge. eningen op na. en bereed op zijn n aantal electorale rden, zoals het enorme anse f inancieringste- n fraaie toekomst, rde de Democrat, didaat voor het vice- tschap, wanneer die d is op 'geleend geld'. Ie en Bentsen zullen voor de tv-camera's ~t treffen. Op 13 of 14 zullen Bush en Duka- een tweede en laatste het openbaar pnemen.(ANP) de eenzaamheid van kunnen doorbreken, wel eens over de oor raten en het Icodo pleiten ip dan voor geld Al t voorlopig standpunt ing (uitkering/finan- een mogelijk voor wie felijk ervoer) wel te aat om de erkenning eem, de erkenning dat door de oorlogserva- de ouders beschadigd en recht op hulp heb- voorzieningen hoeven en; wel is de verwij- GG's naar deskundige oms slecht en moeten n alerter zijn. m apart is de verwer- logs-naweeën voor kin- ders die zich in de oor- nt van de bezetter op- collaboreerden. Bege- druk bestaat dat, ook eft, de collectieve ver- de oorlog in ons land 'ks op gang gekomen deze groep van tweede- logsgedupeerden be- zijn onderzoek betrok- 'et, omdat dat voor de tie slachtoffers niet te zou zijn, en juist met Icodo te maken. Toch, Begemann, wordt het groep 'oorlogskinde en komt noodzakelijk hulpverlening nauwe- nkerzijde van het poli spectrum zal zijn. Dat echter een gevaarlijke T voor de oppositie ki rn Op deze manier wor- e oppositiepartijen, die voor het eerst in de ge- Jenis zo eensgezind in de tegen Pinochet hebben ipen, opnieuw tegen elk- 'tgespeeld. En die ver- eid wordt beschouwd ~n van de belangrijkste ken van het langdurige nd van Pinochet. christendemocraten, de ngrijkste oppositiepartij hili, hebben altijd, zelfs ns de campagne van het tegen Pinochet, laten schemeren enigszins met /mmunisten in hun maag tten. Voor de christende- aten zijn de communis- ideologisch 'besmet'. lts omwille van de een- in de strijd tegen Pino- werden zij als 'bondge- gedoogd. en ander belangrijk pro- in voor de oppositie is de ezigheid van een duide- leider, die het volgend bij de verkiezingen kan emen tegen een regerings- didaat. Behalve Aylwin bij de christendemo- en minstens twee andere adigden voor het presi- schap. De gematigde so- ïst Ricardo Lagos heeft t zijn recente televisie-op' ien tegen Pinochet veel in- k op de bevolking Be' ikt. Ook hij wordt getip1 een serieuze presidents- didaat. Bet plebisciet werd door regering voorgesteld als keuze tussen stabiliteit en ekerheid, tussen het be ide en het onbekende", al- een Latijnsamerikaanse ornaat in Santiago. (ANP) T28 onze Haagse redactie N HAAG - Het aantal nsen dat recht heeft op i uitkering, zal komend x voor het eerst in lange niet meer toenemen. 1990 wordt zelfs een ine daling verwacht van aantal uitkeringsge- natuurlijke voor. Lloyd Bentsen, dj, te ervaring in anse politiek kopp^ oot aantal dienstja. erhalve het leeftijds. van 26 jaar m« j - als een voordeel éj htigden jonger dan 1 schrijft staatssecretaris De iaf (belast met sociale ze kerheid) aan de Tweede Ka mer. De daling wordt veroor zaakt door een aantal factoren. Zo neemt de werkgelegen heid toe, worden de regels strenger en daalt het aantal echtscheidingen. Ook daalt het aantal kinderen dat een beroep doet op de weduwen- en we zenwet. Alles bij elkaar is dat voldoende voor een lichte da ling van het totaal aantal men sen dat recht heeft op een uit kering. Op dit moment staan tegen over iedere uitkeringsgerech tigde in ons land 1,3 werken den. Die verhouding zal ko mende jaren niet veranderen, denkt De Graaf. De sociale zekerheid kost ons land volgend jaar 115 miljard gulden. Dat is drie miljard meer dan in dit jaar. Op zich is dat een geringe stijging, maar De Graaf is nog niet tevreden. Hij wijst erop dat vooral de kosten van de arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO) hoog zijn. Bij ongewijzigd be leid zullen er straks ruim een miljoen mensen een ziekte-uit kering ontvangen. Het kabinet heeft inmiddels maatregelen aangekondigd om het aantal WAO'ers te verkleinen. Onder meer wil het bedrijfstakken waar gemiddeld meer zieken zijn, extra premies laten beta len. Uit het schrijven aan de Ka mer blijkt tevens dat de uitke ringen in ons land gemiddeld op een hoger niveau liggen dan in veel andere landen. Maar De Graaf houdt de Kamer voor dat daar geen zwaarwegende con clusies aan kunnen worden verbonden omdat de regels voor de sociale zekerheid nogal sterk uiteen lopen. Desondanks blijken vooral de uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid en ziekte gemiddeld hoger te zijn dan in andere landen. if-plastic naar Derde Wereld onze Haagse redactie 5N HAAG - Heineken heeft 25.000 ton plastic >thet giftige cadmium naar Zuid-Europa en de :rde Wereld geëxporteerd. Dit afval komt van miljoen gemalen oude bierkratten. iineken had het spul in België opgeslagen. Belgische en ■derlandse milieu-organisaties protesteerden tegen opslag en Heineken beloofde begin dit jaar het spul verwijderen. bierfabrikant heeft nu be id gemaakt dat het giftige ,al naar ondermeer Grie- iland, Brazilië, Ghana, Bots- na, Iran en Nigeria is ge- jurd. Het zou daar zijn ver- rkt tot teilen, emmers en itten. Milieudefensie, Na ur en Milieu en Konsumen- ïkontakt zijn woedend op ineken. Zij wijzen erop dat die landen geen kennis is n afvalverwerking. Het gif- p cadmium komt door stor- of ondeskundig verbranden het milieu trecht. De drie organisaties hebben nister Nijpels (Milieu) een mdbrief gestuurd. De export in strijd met het convenant de minister met de bierfa- kant sloot, na boycotacties de milieubeweging. Zij ilen dat Nijpels van Heine- n garanties eist die verdere port onmogelijk maken. Vol- is het convenant moet de rfabrikant in 1995 alle cad- umkratten uit produktie iben. )e organisaties beklemtonen de exportkwestie opnieuw wijst hoe slecht de conve nten (op basis van vrij willig- d) met het bedrijfsleven rken. Ook andere convenan- worden met voeten getre- ïen nauwelijks of slecht na- eefd. „Heineken kwam met ipels overeen de kratten mi- uverantwoord te verwerken aar heeft het spul juist naar '.den waar dat niet kan, ge- mrd", aldus de organisaties. Een woordvoerder van het inisterie van milieuhygiëne deelde donderdag in een reactie mee dat minister Nijpels vol gende week een afvalnotitie naar de Tweede Kamer zal stu ren. Daarin bepleit hij een ver bod op de export van gevaar lijke stoffen als cadmium. De minister kan donderdag geen nadere reactie geven omdat hij in het buitenland is, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Steeds meer oudere mensen (plus 55) willen groter gaan wo nen en zijn bereid daarvoor meer te betalen. Ook neemt de vraag naar koopwonin gen toe onder ouderen. Dit staat in een onderzoeksrap port van het ministerie van volkshuisvesting, dat binnen kort officieel verschijnt. Uit het onderzoek blijkt dat deze groep, die snel groter wordt, een toenemende be hoefte heeft aan logeerkamers, hobbyruimten en werkvertrek ken. De vraag naar vier- en vijfkamerwoningen onder tweepersoonshuishoudens uit deze leeftijdscategorie zal tot 2000 met een kwart stijgen tot 1,2 miljoen woningen. Het ministerie verwacht op grond van de onderzoeksuit komsten dat het aantal koop woningen waarin 55-plussers wonen met 32 procent zal toe nemen. Minister Brinkman (Welzijn, Volksgezondheid, Cultuur) probeert een gordiaanse knoop te ontwarren. Dit gebeurde in het kader van de opening van het nieuwe landelijke bondskan- toor van de Protestant Christelijke Ouderenbond PCOB in het Overijsselse Rijssen. - fotoanp FEESTEN en de vreugdemarsen tijdens de verkiezingscam- nesen na het referendum in Chili, die herinneringen opriepen de emotionele en bruisende dagen onder Salvador Allende, voorbij. Zinderende gebeurtenissen waar geschiedenis werd ató. Chilenen lijken even uit een vijftien jaar durende nachtmer- van bloedige dictatuur te zijn ontwaakt. Gedisciplineerd en ardig hebben zij in een referendum het afschuwelijke monster linkse directe toegediend, maar zij hebben het niet knock out nen slaan. )ok al hebben de Chilenen op overtuigende wijze 'no' gezegd en de heersende generaal Augusto Pinochet, dat betekent niet dat de dictator onmiddellijk afstand doet van de macht, gens de Chileense grondwet uit 1980 moet hij in 1990 de macht "dragen aan een burgerpresident. Ook dan kunnen de militai- volgens dezelfde grondwet behoorlijke invloed blijven uitoefe- jop het landelijk, regionaal en lokaal bestuur, och blijven velen met ons met achterdocht afvragen waarom dictator het zo ver heeft laten komen. Is hij verrast door het n nee-front? Heeft overmoed of ingebeeld charisma hem gespeeld? Heeft hij gedacht dat hij als oude krijger be id zou worden met de status van vader des vaderlands, de der van Chili uit de klauwen van rode horden? Is hij door de gegaan voor Grote Broer Amerika, die hem destijds op 'schandelijke wijze in het zadel heeft geholpen? We zullen het oit weten. Maar waarom heeft hij geen vrije verkiezingen geto erd, waar de oppositie zo lang om heeft gevraagd? Dan im- had hij met drie, vier of vijf tegenkandidaten veel meer kans 1 'oorlopig gaat Chili een periode van instabiliteit tegemoet, rst moet blijken of de generaals en kolonels, de beulen van het k. werkelijk hun macht willen afstaan en de democratie in Chili "nieuwe kans willen geven. De militairen kunnen het land voor "'idle heel gemakkelijk in de chaos storten - het is de be- ve destabiliseringsmethodiek van rechtse dictatoren - om als- 3 sen excuus te kunnen aanvoeren voor het feit, dat 'het nasbelang' voorzetting van de dictatuur vereist. -en tweede onzekere factor is de kracht en cohesie van het nu "end eengezinde nee-front, een ratjetoe van zestien partijen. «Jont vertoonde tijdens de verkiezingscampagnes een onmis- "®are populistische inslag. Wellicht heeft het zich bewust met ""ago omhangen, want het populisme blijft in de Zuidameri- hse politiek een onuitroeibare aantrekkingskracht op de kie- suitoefenen. Het is mengeling van politieke aspiraties en irra- e|e elementen. Het is nationalistische van aard en zet zich af het buitenland, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor de "inlandse moeilijkheden. Het speelt in op de schrijnende so- e'egenstelliongen tussen arm en rijk en zegt te streven naar .9fotere sociale rechtvaardigheid. j* Chileense oppositiepartijen kunnen voorlopig eengezind als zij zich niet begeven in ideologische scherpslijperijen, nadagen van de regering-Allende de oorzaak van verlam- an chaos in Chili. Zij kunnen onmiddellijk aan de slag. Zij Jan beginnen de onder Pinochet vertrapte democratische in leen nieuw leven in te blazen, zodat na het verdwijnen van statuur het 'democratische huis' van Chili, dat 150 jaar lang pStorrrten heeft getrotseerd, weer opgebouw kan worden, nochet zei aan de vooravond van het referendum tot de Chi- "■Ikhoop dat zij aan Chili zullen denken. De kiezers hebben Maan. Niet aan het martel- en moordbewind van de dicta- Jiar aan het vrije Chili van weleer dat groot prestige genoot Phi aties- Het is n°9 niet zeker, dat dét Chili weer spoedig 'e'andkaart te vinden zal zijn. ZWOLLE (ANP) - De drie jongens uit Zwolle (18, 22 en 23 jaar) die maandag avond door de Zwolse po litie werden verhoord vanwege een vechtpartij met burgemeester Smal- lenbroek van Smallinger- land, zullen niet alsnog aangifte doen van mis handeling. Dat heeft hun raadsman, mr. C.F. Roza, donderdagmiddag be kendgemaakt. De jongens verkeerden tot woensdag in de veronderstel ling dat ze maandagavond al aangifte hadden gedaan. Tij dens het politieverhoor ver telden ze dat burgemeester Smallenbroek hen mishan deld had. Dat gebeurde vol gens de jongens nadat zij hem niet onmiddellijk de weg naar een bordeel wezen. De jongens werden meege nomen naar het bureau om dat Smallenbroek juist het omgekeerde beweerde: de drie zouden hem hebben aangevallen. De jongens be schouwden hun verklaring als een aangifte, maar dat werd volgens advocaat Roza door de politie anders geïn terpreteerd. Dat de jongens verder geen justitiële stap pen zullen nemen, komt om dat ze volgens Roza uit de publiciteit willen blijven. De suggestie van Roza een kort geding aan te spannen, ver wierp het trio om dezelfde reden, zo liet hun raadsman weten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Net als de In dustriebond FNV wil ook de Industrie- en Voedingsbond CNV komend jaar in de cao-onderhandelingen een looneis stellen. Het CNV denkt aan een loons verhoging van 1,5 tot 2 De automatische prijscompensatie moet ook worden gehandhaafd. Volgens bestuurder Toxo- peus zal de bond tevens aan dacht vragen voor herverde ling van arbeid, arbeidstijdver korting, scholing en werkerva ringsmaatregelen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In de Nederlandse Rijncommissie heerst onenigheid over het standpunt dat minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet innemen over het Rijnzoutverdrag. De minister is fel tegen het Franse voor stel het zout uit de kalimij nen in Elzas tot 1998 bovengronds op te slaan en daarna in fases weer terug te kieperen in de Rijn. Vanwege dat terugkieperen heeft de minister de grootste moeite mee te betalen aan de zoutopslagkosten, die volgens het verdrag over alle Rijnoeverstaten worden verdeeld. Nederland betaalt het hoogste deel, 30 miljoen gulden tot 1998. De Vaste Kamercommssie Verkeer en Waterstaat heeft met de minister in een besloten vergadering over dit probleem gepraat. De tweede fase van het zoutver- drag, en verdere reductie van de zoutlo- zing, gaat op 1 januari in. Wanneer Neder land nu geen nee zegt tegen de opslagkos ten, moet tien jaar lang worden meebe taald. Eerder liet Smit-Kroes al weten 'er abso luut geen zin in te hebben het Franse voorstel te accepteren om tien jaar later de troep weer naar zee te zien drijven'. Ook haar Duitse collega minister Töpfer ver klaarde zich bij die gelegenheid tot fel te genstander van het Franse voorstel. Töpfer zou echter inmiddels om zijn en dinsdag tijdens de internationale Rijncon ferentie in Bonn akkoord gaan met het zoutopslagplan. Ook Zwitserland lijkt ak koord te gaan met het Franse voorstel. De ambtenaren van Smit-Kroes waren giste ren nog niet uit het dilemma: wel of niet meebetalen. Dinsdag moet Smit-Kroes de andere Rijnoeverstaten haar antwoord geven. Van onze verslaggever BAARN - Dure auto's moeten over enkele maanden voor zien zijn van een alarmsysteem. Als dit ontbreekt, dekt de verzekeraar voortaan de eventuele schade niet. Dit is het resultaat van overleg tussen verzekeraars, het Technisch bureau voor Brand- en Schade-preventies (TBBS) en de RAI. Voor f 108,- koopt u de Paris Spécial, een retourtje dat vijf dagen geldig is. Kinderen (4 t/m 11 jaar) reizen onder begeleiding voor f 43,-. Haal de gratis folder bij 't loket of bel: 020-802 802. Bon voyage! Welke auto's een alarmsysteem zullen moeten hebben is nog niet bekend. Daarbij spelen factoren als cataloguswaarde, woonplaats van de eigenaar en waarde van de audio-appara- tuur een rol. Volgens een woordvoerder van het TBBS is niet zonder meer een grens voor de catalo guswaarde aan te houden om dat bepaalde 'sportieve' auto's nu eenmaal meer aantrekkelijk kunnen zijn voor criminelen dan 'saaiere'. Het nieuwe beleid van de verzekeraars zal niet alleen gelden voor nieuwe auto's, maar voor alle auto's die bin nen de op te stellen richtlijnen vallen. De verzekeraars hebben al een tweetal eisen geformuleerd waaraan het alarmsysteem moet voldoen. Het moet gaan om een systeem dat is goedge keurd door TBBS TNO en het moet ingebouwd zijn door een daarvoor erkend bedrijf. Vol gende maand is de eerste lijst met goedgekeurde systemen gereed. J/ (*7 15 Je kunt het zo gek niet bedenken of in het Verenigd Konink rijk is er ruimte, tijd en in sommige gevallen zelfs geld voor. Wat te denken bijvoorbeeld van die naar Engeland uitgeweken Tsjech die na jaren van werkloosheid in een pub het beroep van 'kroegfilosoof gaat uitoefenen. Dr. Julius Tomin, afgestudeerd filosoof, zal in een pub drie lezingen geven met als titel 'Een inleiding in filosofie'. Hij krijgt daarvoor 17.000 gulden uitbetaald. Ik weet niet hoe u erover denkt, maar wat mij betreft is het ca fé de ideale plaats om te filosoferen. In goed gezelschap kan men in een kroeg het niveau van de banale grappen en de al te sterke verhalen immers te boven komen en met een slok op kom zelfs ik tot de meest onverwachte en vooral onvermoede levenswijsheden. Een bierhuis hoeft dus allerminst een plaats te zijn, waar het platvloerse in de mens naar boven komt. Nee, met een goed glas in de hand en een lenig gehoor kan de stamtafel wel de gelijk de plaats zijn, waar gedurfde visies op een betere we reld in vruchtbare aarde vallen. Er kleeft volgens mij maar een nadeel aan het plan om meneer Tomin zijn inleidingen te laten houden: de dag erna zal drie kwart van het gehoor zich niets meer van de lezing kunnen herinneren. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - De 45-jarige F. E. uit Landsmeer, die 20 jaar cel en tbr kreeg wegens de ontvoering van en de moord op Ahold-topman G.J. Heijn, zal op 7 november bij het gerechts hof in Amsterdam opnieuw terecht staan. Dit heeft een woord voerster van het hof bevestigd. E. kondigde kort na zijn veroor deling door de Haarlemse rechtbank aan appel te willen aante kenen omdat hij de straf te zwaar vindt. Daarbij gold vooral de 20 jaar cel zwaar voor E. Met een korte celstraf en tbr zou E, niet zo'n moeite hebben. Met het aantekenen van hoger beroep door E. ging ook het Openbaar Ministerie mee. De officier van justitie eiste indertijd levenslang en geen tbr. Met het uiteinde lijke vonnis kon het OM zich verenigen, maar toen E. naar het hof stapte, besloot de officier mee te gaan om „alsnog die le venslange straf te krijgen", aldus mr. Van der Veen, de officier van justitie. VUGHT - Het ministerie van WVC zal niet in beroep gaan te gen de uitspraak van de Bossche kantonrechter over de Moluk kenwijk Lunetten. De kantonrecht heeft bepaald dat De Staat de huurovereenkomst van de ongeveer 300 resterende Moluk- kers uit Lunetten niet mag opzeggen. Integendeel zelfs, die huurovereenkomst moet voor onbepaalde tijd worden voortge zet. Het proces was door De Staat zelf aangespannen. WVC wil Lunetten met de grond gelijk maken. Het merendeel van de ge zinnen die er nu nog wonen, verzet zich tegen een verplichte verhuizing naar de nieuwe wijk Vijverhof, die speciaal voor hen in Vught is gebouwd. De uitspraak van de Bossche kanton rechter doorkruist die plannen. WVC heeft echter nog een aan tal andere procedures lopen om zijn doel te bereiken. Wat niet wegneemt dat de-uitepraak-van de kantonrechter door de Mo- lukkers zelf wordt gezien als een grote overwinning op WVC. Minister Bolkestein van Defensie ontvangt de ondermi nister van Defensie van de VS, William Taft. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Nederland en ook de NAVO als geheel zouden op militaire gronden de defensie-uitgaven verder moe ten verhogen. Een betere besteding van de bestaande middelen en meer samenwerking bij materieelaankopen is niet voldoen de. Sommige zaken, zoals extra vlieguren om vliegers te trai nen en munitie voor meer schietdagen, zijn niet mogelijk zon der er meer geld aan te besteden. De Amerikaanse onderminis ter van defensie Taft zei dat donderdag in Den haag na afloop van gesprekken met minister Bolkestein van defensie. Taft maakt een rondreis door Europa om met de NAVO-bondgeno- ten te overleggen over een betere verdeling van de defensielas- ten (burden-sharing). Nederland is een welvarend land en zou meer kunnen bijdragen, onder meer op het gebied van training en modernisering, aldus Taft. DEN HAAG - De provincie Noord-Brabant heeft in 1987 in verreweg het meeste industriegrond in Nederland uitgegeven. In totaal werd in Brabant vorig jaar 314,5 hectare industriegrond verkocht, 114 hectare meer dan het jaar daarvoor. De provincie neemt één-derde van de totale uitgifte van industriegrond in Nederland (931,5 hectare) voor haar rekening. Dat blijkt uit een enquête naar de bedrijfsterreinea De gemeente Bergen op Zoom levert met een uitgifte van 111 hectare industriegrond een belangrijke bedrage in de sterk gegroeide verkoop. Minder goed gaat het met industriegebied Moerdijk, dat in 1987 maar 3,4 hectare industriegrond kwijtraakte. Op Moerdijk ligt nu nog 561 hectare braak, waarvan 143 hectare terstond verkocht kunnen worden. AMERSFOORT (ANP) - In de eerste helft van 1988 zijn de prijzen van koopwoningen landelijk gezien met gemiddeld vier procent gestegen. In de afgelopen zomer bedroeg de gemiddelde verkoopprijs van een woning 160.000 gulden. Het oktobernummer van 'De Woonconsument' van de vereniging Eigen Huis wijdt een artikel aan de prijsontwikkelingen. De belangrijkste oorzaak van de stijgende huizenprijzen is volgens Eigen Huis de combinatie van een groeiende vraag bij een gelijkblijvend aanbod. Daarbij speelt een rol dat de rente voor een doorsnee hypotheek met gemeentegarantie zich rond de 7,5 procent beweegt. Dit maakt het kopen van een woning mogelijk voor een groeiende groep mensen met lagere tot gemiddelde inkomens, netto tussen 1.750 en 2.400 gulden per maand.

de Stem | 1988 | | pagina 3