3D [ONTENISSE MOET YOOR TONNEN AAN BAD VERTIMMEREN René Boon erelid ouderenzangkoor Dienstverlening voor Kruininger Onderzoek woonbehoefte zwakzinnigen 25.710,- af 2.285,- ijk 21445,- A. 23.445,- DE STEM Chauffeur Van Gend en Loos verduistert goederen werkgever Veertig mille voor opleidingscentrum voor de bedrijven Twee bewoners De Lindenhof blijven tegen verhuizing POLITIERAPPORT SCHIETINGEN I uiteindelijke bedoeling is l er in de regio voor de stelijk gehandicapten meer Joosterzande oekt leden HERFST- SERVICE PLAATSELIJK NIEUWS SgTEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 T22 DOEL: KOMEN TOT ZORG OP MAAT GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse zich de komende jaren geplaatst voor fikse esteringen in het zwembad te Kloosterzande. leddings- igade «839. HULSTER KOOR VIERT HET TWINTIG-JARIG BESTAAN Josl/Sèt 65.- Puzzelrit Botsing Axel Clinge St.-Jansteen JALOERS OP DANSENDE VRIENDIN RAADSMAN: NIEUWBOUW IN KOEWACHT IS IN STRIJD MET DE WET Minister deelt geld uit aan verkeersveilige gemeenten stuurdersstoel. iteller de achterbank eding Mazda Envoy is een bortieve trekjes, Jpmaakvolle karakter te |der plotseling duur t 323 Envoy sedan 25.495,-. ivoy in hatchback-uit- bze showroom. l0nze verslaggever -lST - In Zeeuwsch- Lnderen wordt een on- hoek gehouden naar de jonbehoeften van geeste- t gehandicapten. 6 Het on- rzoek wordt op verzoek de Sociaal Pedagogi- |e Dienst verricht door u Regionaal Overleg 'wakzinnigenzorg (ROZ). 'zorg op maat' tot stand komt. „Bijvoorbeeld als iemand geen 24-uurs verzorging nodig heeft, moet zo'n persoon dus eigenlijk niet in een instelling geplaatst worden", zegt ROZ-voorzitter N. Vandevorst. Het onderzoek, waaraan alle voorzieningen op het gebied van de zwakzinnigenzorg mee werken, is opgestart naar aan leiding van vragen vanuit de gezinsvervangende tehuizen en het instituut De Sterre. Er zijn in het verleden wel eens wat kleinere studies verricht, maar die hebben geen algeheel beeld opgeleverd over de bestaande woonbehoeften. „Het gaat daarbij niet om de vraag of iemand in een insti tuut of in een gezinsvervan gend tehuis moet", benadrukt Vandevorst. „Het gaat om ver zorgd wonen, of begeleid wo nen. De ene geestelijk gehandi capte heeft dagelijkse verzor ging nodig. Bij een ander is een stukje begeleiding voldoende". De informatie wordt inge wonnen via onder andere vra genlijsten en schaalgegevens. Uiteindelijk rolt er dan een beeld uit de bus over de mate van zelfstandigheid van een bepaalde persoon. Het onder zoek gebeurt overigens met volledige waarborg van de anonimiteit van de betrokke nen. Volgens voorzitter Vande vorst zullen de resultaten vrij wel zeker gevolgen hebben voor de verdere planning van de zorg voor geestelijk gehan dicapten in de regio. „Naar de verschillende voorzieningen toe biedt dit onderzoek de mo gelijkheid om het eigen pakket aan zorg aan te passen. Wij verwachten dat er veel en nut tige informatie te voorschijn zal komen". Spectaculaire con clusies verwacht Vandevorst overigens niet. „Want dat zou betekenen dat we jarenlang een verkeerd beleid hebben ge voerd". De resultaten van het onderzoek zullen, zo denkt men, begin volgend jaar be kend zijn. uur zwembad Kloosterzande 'a onze verslaggever blijkt uit de gemeentelijk meerjarenraming waarin en met 1992 telkens bedragen van 50.000 gulden zijn renomen. Alles bij elkaar gaat het om een bedrag van 09 JGEN, 2.285,- luis) n its) in 1992 moet het voldoen aan de uwe strenge eisen die aan gelijke accommodaties zijn in de wet hygiëne en iligheid zwemgelegenheden. moeten in Kloosterzande de hnische installaties gereno- rd worden, het bad van uwe tegels voorzien, de af- teringsgoten vervangen, het jmeesterhuis opgeknapt en kleedhokken van een andere :ring worden voorzien, 'egenover deze investerin- staat een teruglopend be- ikersaantal. „Toen het bad :d geopend begonnen we 55.000 bezoekers", schetst gemeester A. Kessen de si- n onze verslaggever LOOSTERZANDE - De eddingsbrigade Klooster mie is naarstig op zoek ar nieuwe leden. Het gaat iarbij vooral om oudere den. Daarvan zijn er af ge ien seizoen verschillende gevallen, vooral wegens idie en werk. ik de slechte zomer was niet i best voor het moreel van de Slechts één zondag- iddag vertoefden er bij Perk- 'der genoeg recreanten om strandwacht te bemannen, n volgend jaar als het nodig een volledige strandwacht op been te kunnen brengen zijn dringen nieuwe leden nodig, ie moeten in het bezit zijn van n zwemdiploma of kikvors- ploma en liefst tussen de tien itwintig jaar of ouder zijn. Belangstellenden kunnen kijkje komen nemen tij- ais een van de zwemmidda- die op 8 oktober weer van art gaan in het Hulster over at zwembad. De andere data j» 5 en 26 november, 17 de- fflber, 21 januari, 11 en 25 fe- ®ti, 18 maart en 8 en 22 'til. Telkens van 16.00 tot 17.00 ir. De leden uit Klooster- mie vertrekken dan om 15.30 vanaf het Marijkeplein. Men uit Hulst en omgeving orden telkens om 15.50 uur bij a bad verwacht. Be eddingsbrigade heeft in- Bödels ook nog wat andere hviteiten bekend gemaakt. ®|ser 12 november een wafel- ■k op 8 december een Sin- Waasviering, begin januari nieuwjaarsfuif en eind ja- jhri het jaarlijkse gezamen- ite uitstapje. PEUGEOT 3C^ Ongehoord goed sin Ë™l«ORZUIDWESTNEOERLAND 'Koren geuzen, Hulst en Goes, 'essen en telefoon- versop pagina 2. jongslijden: *12.30/13.30-17.00 uur. Wactie Rein van der ^(editie-chef), Romain r'.Pamme, Peter Conny van e, Ronald Cor de Boer '°n Koomen (sport). ;-Jan Jansen. ,i„Bugène Verstraeten forrf eChef), JoeP """melen. ientie-exploltatle .leur Zeeland: ?nu, privé tel.01150- tuatie, „en dit jaar halen we er ampaer zowat 20.000. Maar dat heeft uiteraard sterk te maken met de slechte zomer". Binnen het college van bur gemeester en wethouders heeft men zich nog niet gebogen over de vraag of het nog wel zin heeft zoveel geld in het bad te stoppen. „Uitgaven moet je uiteraard afwegen tegen het maatschappelijk belang", aldus Kessen, „maar dat heeft het zwembad zeker. Dat is niet meer weg te denken". Door de aanpassingen wordt gehoopt dat het bad nog aantrekkelij ker wordt voor bezoekers. „Vrijwel zeker is ook de dijkre- creatie bij Perkpolder een con current voor het zwembad", meent Kessen, die toch een lichtpuntje ziet. „Nu men in Hulst geen buitenbad meer heeft krijgen we wellicht ook wat mensen uit die gemeente naar ons bad trekken". Door verschillende maatre gelen is men er in Hontenisse overigens in geslaagd het jaar lijks exploitatietekort van het zwembad aanzienlijk terug te dringen. Men is druk bezig te bedenken hoe die daling nog verder kan worden doorgezet. Het liefst zouden B en W het hele complex verkopen aan een particulier. „Maar ook al zou je 55.000 be zoekers krijgen, dan nog is het bad niet rendabel". Over de privatisering van het zwembad zijn al verschillende onderhan delingen gevoerd, maar die hebben nog geen resultaat op geleverd. Voorzitter Piet Weemaes (l) geeft René Boon een wandbord. Voorzitter Richard Jouret kijkt toe FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent HULST - Het ouderen- zangkoor uit Hulst vierde gisteravond in het dien stencentrum De Lieve het twintig-jarig bestaan. Re né Boon werd als mede oprichter van het koor ge huldigd. De voorzitter van het Ge coördineerd Ouderenwerk, Piet Weemaes, prees René Boon voor zijn verdiensten en zijn actief deelnemen in het koor. Dit alles ondanks zijn hoge leeftijd. Gedurende dertien jaar was hij be stuurslid geweest in de afde ling Hulst, waarvan ruim twaalf jaar als voorzitter. Namens de Diocesane Bond van Breda overhan digde Weemaes de jubilaris een oorkonde voor zijn bij zondere verdiensten in het ouderenwerk. Hij hoopte dat deze oorkonde nog vele jaren een plaats mag krijgen in zijn woonkamer, temeer daar het de eerste oorkonde is welke in de provincie Zee land werd uitgereikt. De voorzitter van het zangkoor, Richard Jouret, wees op de grote steun die Boon is geweest voor het ouderenzangkoor. Zijn inzet heeft ertoe bijgedragen, dat de afdeling Hulst over zo'n mooi zangkoor beschikt. Hij overhandigde de jubilaris als blijk van waardering een porseleinen wandbord en be noemde hem tevens tot erelid van het ouderenzangkoor. Vervolgens sprak Boon een dankwoord, waarbij hij vele instellingen betrok. Van onze correspondent GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft de 32 jarige WV. uit Goes aangehouden. Hij wordt verdacht van ver duistering van een enorme hoeveelheid goederen van zijn werkgever. (ADVERTENTIE) U sinos t«ia venrnouwo vaki V. heeft als expeditiechauffeur bij de firma Van Gend en Loos in Goes kans gezien ongeveer een jaar goederen te verduiste ren. In de woning van V. werd door de politie voor ongeveer 30.000 gulden aan gestolen goe deren, voornamelijk kleding, schoeisel, gereedschappen en keukenapparatuur aangetrof fen. Niet bekend is hoe hoog het bedrag van het totale pakket gestolen goederen door V. is. De politie hoopt door een onder zoek dit te achterhalen. V. verkocht ook goederen aan zijn plaatsgenoot, de 46-ja- rige J. de W., die deze op zijn beurt aan de man trachtte te brengen, hoofdzakelijk in cafés in Zuid Beveland. Ook hij is aangehouden. Beide mannen zijn in verze kering gesteld en worden van daag voorgeleid voor de offi cier van justitie in Middelburg. De politie acht niet uitgesloten dat nog meerdere arrestaties zullen volgen in deze zaak. iato venmouwo vakmanschap net even anoers J voor uw auto incl. BTW mm»: Van onze verslaggever IJzendijke - De West- Zeeuws-Vlaamse Autoclub (WZA) houdt zondag 9 oktober de traditionele Osseweirit. Een autopuzzelrit voor het gehele gezin. Inschrijven voor deel name hieraan is mogelijk in café Hofzichttheater aan de Koninginnestraat te IJzendij ke, vanaf 12.45 uur. Het gaat daarbij om een één malige subsidie ten behoeve van een praktijk-leer-werk plaats. Het college vindt een derge lijke praktijkgerichte opleiding van belang, gelet op 'het stre ven naar versterking van de economische sector in het alge meen en bevordering van de werkgelegenheid in het bijzon der.' Bovendien vindt zij dat het daarmee tevens een ge meentelijk karakter draagt. De Van onze correspondent DEN HAAG/AXEL - Twee bewoners van het bejaar denhuis 'De Lindenhof' in Zuiddorpe blijven zich ver zetten tegen de gedwongen verhuizing naar een nieuw verzorgingstehuis in Koe wacht. Daarom drongen zij er gisteren via hun raads man bij de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr. L. Barendsen-Cleveringa op aan om de bouw van het nieuw bejaardenoord op te schorten. „Het provinciebestuur heeft in strijd met de wet de nieuw bouw in Koewacht toegestaan", zei de raadsman van de bewo ners. „De plannen zijn er on zorgvuldig doorgejaagd zonder de bewoners voldoende in te lichten". De raadsman beriep zich op het spreidingsplan voor de bejaardenoorden, dat uit gaat van renovatie van de 'Lin denhof'. De vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten zei dat het beleid van de provincie erop gericht is om de bejaar denoorden zo dicht mogelijk in de woonomgeving van ouderen te plaatsen. „Koewacht ligt centraal in het verzorgingsge bied van Zuiddorpe tot het westelijke deel van de ge meente Hulst. Juist in Hulst is er een groot tekort aan plaat sen voor het verzorgingstehuis. Daarom zijn wij niet bang voor leegstand zoals in Zuiddorpe". Het beroepsschrift zou vol gens de provincie maar door enkele bewoners ondertekend zijn. De andere bewoners zou den gebaat zijn bij een spoedige nieuwbouw en verhuizing naar Koewacht. „Het tehuis in Zuid dorpe kan, gezien de omvang en kwaliteit van de apparte menten, niet gehandhaafd blij ven", aldus de woordvoerder. Het feit dat er in het verzor gingstehuis geen bewoners commissie was, kon volgens de provincie niet tot gevolg heb ben dat er door het bestuur geen beslissingen genomen konden worden. De bouw van het nieuwe tehuis zou tevens voor 1 oktober dit jaar geregeld moeten zijn om voor subsidie ring door het ministerie in aan merking te komen. Directeur Van Houten van het verzorgingingstehuis zei dat in het belang van de brand veiligheid snel met de bouw in Koewacht begonnen moet wor den. De Lindenhof is inmiddels al zo goed als verkocht aan een projectontwikkelaar, die er een zorg-, woon- en conferentie oord van gaat maken. Er is vo rige week een voorlopig koop contract opgesteld op voor waarde dat nieuwbouw kan worden gerealiseerd. Van renovatie van de Lin denhof is afgezien omdat dan een rigoreuze verbouwing zou moeten worden uitgevoerd. „Nieuwbouw betekent geen overlast voor bewoners, geen BRESKENS - In de Dorpsstraat ontstond een aanrijding tussen PC. uit Terneuzen en WR. uit Oosterhout. C. reed met zijn auto achteruit tegen de auto van R. aan. Beide auto's werden aanzienlijk beschadigd. Voorlichtingsavond - De Axelse Vrouwenraad houdt op maandag 10 oktober een voorlichtingsavond met als thema: 'Vrouwen bemoeien zich met de Bouw'. De Vrou wen Adviescommissie (VAC) voor de Bouw en Woonomge ving vertegenwoordigt toe komstige bewoners van nieuwbouwwoningen bij de voorbereiding en uitvoering van nieuwbouwplannen. De leden van de VAC ontlenen hun deskundigheid aan het volgen van cursussen en op doen van ervaringen in de praktijk. Op de voorlichtings avond worden dia's vertoond. Op die dia's zijn fouten te zien die soms door een kleine wij ziging en met weinig kosten hadden kunnen worden voor komen. Daarnaast zullen plantekeningen worden be sproken van de in Axel op stapel staande woningen. De voorlichtingsavond is voor iedereen toegankelijk. Plaats van handeling: De Halle, vanaf 19.30 uur. JOKEREN - In gemeen schapshuis Malpertuus wordt vrijdag 7 oktober een joker wedstrijd gehouden voor iedereen boven de vijftig jaar. Aanvang 13.30 uur. GAME'78 - Tennisvereniging Game'78 sloot het seizoen af met een druk bezochte feest avond in het clubgebouw 't Perrepluutje. De kampioenen werden gehuldigd en kregen de prijzen uit handen van voorzitter Strooband. Dit wa ren Robert Vermeulen (here nenkel en juniorenenkel), Anja van Campenhout (da mesenkel) Robert Vermeulen en Frans Strooband (heren- dubbel), Hanny Bolssens en Gaby Bauwens (damesdub- bel) en Robert Vermeulen en Gaby Bauwens (mixed-dub bel). De aanwezigen werden verrast door het optreden van het Game'768-orkest. Confe rencier Frans de Schepper zorgde voor de nodige vro lijke noten en een goed ver loop van de avond. De inner lijke mens werd versterkt met een koud buffet. SCHIETING - Door de schut- terssociëteit Groot-Hulst wordt woensdag 12 oktober een bejaardenschieting ge houden in zaal De Kroon, aanvang. 13.30 uur. LEDENVERGADERING - Onder redelijke belangstel ling hield de oudercommissie van de basisschool Inghelo- senberghe de algemene le denvergadering. In de vaca ture, die ontstaan was door dat mevrouw Metsers haar functie neerlegde, werd voor zien door de benoeming van mevrouw Merckx-Kas. Na de pauze sprak mevrouw Lip pens, pedagoge/kinderthera- peute, over 'Wat laat een kind tijdens zijn ontwikkeling in een tekening zien'. GEZINSDIÉNST - In de po- rochiekerk H.-Johannes de Doper wordt zondag 9 okto ber, aanvang 10.30 uur, een gezinsdienst gehouden. De viering staat in het teken van de wereldmissiedag voor kin deren. Pastoor Claessens is voorganger en de kinderen van de basisschool verzorgen de gezangen. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging STEEN halen zaterdag 8 oktober vanaf 08.00 uur weer oud pa pier op. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en Wethouders van Terneu zen zijn bereid ruim veertigduizend gulden bij te dragen aan het Bedrij venopleidingscentrum Zeeuwsch-Vlaande ren. AARDENBURG - Hanensdchieting, 47 schutters: eerste hoge vogel: R. Ost, Knokke; tweede hoge vogel: niet af; eerste en derde zijvogel: J. van der Leen, Oostende; tweede zijvogel: W. Scheele, Aardenburg; vierde zijvogel: mevrouw Casteleijn, Knokke; trofees: J. Bouche, Oos tende; R de Wispelaere, Aardenburg en G. Moortgat, Oostende. HEIKANT - Bejaardenschieting, zaal 't Helleken, 56 schutters: hoge vogel: J. van Kerkhoven; eerste zijvogel: F. Reunis; tweede zijvogel; A. van de Branden, allen St.-Jansteen; grootste aantal (5): O. de Jae ger, Westdorpe. Van onze correspondente MIDDELBURG - Jaloezie, omdat zijn vriendin op 30 ja nuari tijdens een bal had gedanst met een ander, lag ten grondslag aan de gebeurtenissen die avond, waarvoor de dertig-jarige JK. uit Kruiningen donderdag voor de poli tierechter in Middelburg stond. waarde daarvan is moeilijk te meten, geven B en W toe, dus is gekozen voor een verdeelsleu tel die puur is gebaseerd op in wonertal. In totaal vraagt de stichting BOCZ 125.000 gulden van de gezamenlijke Zeeuwsch- vlaamse gemeenten. De Pro vincie draagt eenzelfde bedrag bij, evenals het bedrijfsleven. Het subsidievoorstel wordt op donderdag 13 oktober bespro ken door de commissie voor ge- meentefinanciën. huisvesting elders en geen op namestop", aldus van Houten. „Bovendien kan bij nieuwbouw de huidige capaciteit van het verzorgingstehuis met acht plaatsen worden uitgebreid tot zestig. Daardoor is geen fusie met een ander tehuis nodig en kan de eigen katholieke identi teit gehandhaafd bliiven". De beroepsprocedure is vol gens Van Houten het werk van mensen in Zuiddorpe. „Pas door toedoen van mensen uit het dorp zijn enkele bewoners zich gaan roeren. De meerder heid in De Lindenhof is volgens hem voor nieuwbouw. „Wat in het belang van de bewoners naar voren wordt gebracht is het iniatief van derden buiten het huis". Na overvloedig alcoholgebruik vloog hij zijn 24-jarige vrien din in de gezamenlijke woning letterlijk naar de keel en sloeg hij haar vervolgens een bloed neus. Even later bedreigde hij haar twee broers (die het ge weld hadden voorzien en dus voor alle zekerheid met het stel waren meegelopen) met een slagersmes uit de keuken, waarbij K. hun toevoegde 'en nu er uit anders steek ik je er aan'. Overigens had K, onder in vloed van drank, al eerder aan vallen van agressie gehad, waarvoor hij dan ook al meer malen was veroordeeld. Maar, aldus zijn raadsman mr. Olie, door de escalatie in januari was de hulpverlening op gang gekomen en daarmee kwam de kentering in het leven van K. Onder intensieve begeleiding van het maatschappelijk werk heeft K. intussen de alcohol af gezworen, is de relatie met zijn vriendin weer normaal en is er ook weer contact met haar fa milieleden. Redenen waarom officier van justitie mr. Nij- meijer wel wilde meegaan met het voorstel tot vervangende dienstverlening en ook politie rechter mr. Nomes stemde daarmee in. K. werd tenslotte conform de eis veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk, met de bijzondere voorwaarde dat hij binnen zes maanden honderd uur dienstverlening zal verrichten. De 23-jarige R. de B. kreeg voor mishandeling van twee mannen op 1 augustus '87 bij verstek drie weken voorwaar delijk opgelegd met daarnaast een boete van 300 gulden. Ook B. was 'door het lint' gegaan onder invloed van alcohol. Toen hij die avond buiten een het Casino in Breskens door een groepje bezoekers werd uitgescholden voor 'flikker' sloegen bij hem de stoppen door en sloeg hij in blinde drift twee mannen tegen de grond. In zijn vonnis wilde de politie rechter rekening houden met het feit dat De B. zelf ook niet 'onbeschadigd' uit de strijd te voorschijn was gekomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister N. Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) zal dit jaar in totaal veer tien miljoen gulden uitkeren aan gemeen ten die erin zijn ge slaagd het verkeer vei liger te maken. Voor iedere 'bespaarde' verkeersdode keert ze 5000 gulden uit. Van het geld is inmiddels dertien miljoen bij wijze van voorschot uitgekeerd aan 674 ge meenten. De rest van het bedrag komt nog voor het eind van het jaar. Het geld is ondermeer terecht gekomen in; Hulst (45.000 gulden); Sas van Gent (45.000 gulden); Ter- neuzen (125.000 gulden);

de Stem | 1988 | | pagina 15