Jr ernetizen zoekt steun bij de Tweede Kamer B.V. Onderzoek van Rijkswaterstaat wijst uit: geen waddengebied voor Zeeuwse kust 1VEREENKOMST TUSSEN WEST-VLAANDEREN EN ZEELAND ngen.Wie ander* Kapitale landbouwschuur door brand verwoest Rotonde Qiurchilllaan - Professor Zeemanstraat Afgifte bouwvergunningen voor Sluiskil-west gaatdoor Hoe is uw relatie met uw arts? IETS TE VIEREN? i of the Rover tt VRIJDAG 7 OKTOBER 1988 T27 800 Serie MIDDELBURG - Ruim voor de grenzen binnen EG vervagen, hebben scholen voor lager en aiddelbaar beroepsonderwijs uit Zeeland en Vest-Vlaanderen elkaar gevonden in een uniek amenwerkingsproj eet. IFF AIRE SLUISKIL-OOST ALS 'ZIEKTE' IS AANGETOOND 'HERENAKKOORD' MET GEDEPUTEERDE COLLEGE TERNEUZEN KIEST VOOR GOEDKOPE OPLOSSING |jd die nodig is 0ni ue Rover 800 Itesse van 0 tot 1 celereren. Mocht ebben aan nog me» kracht, ervaar dan Britse interieur, comfort, de sportief aak bij ons een roefrit in de nieuw Fastback. Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND Bat jan onze verslaggever I0ES - Het is vrijwel uitgesloten voor de zuidelijke Noordzee- jt een nieuw Waddengebied itstaat. De jonge banken groeien nauwelijks boven NAP (Nieuw ;terdams peil) uit, zo blijkt uit recente studie van de Dienst 'tijdewateren van Rijkswater- rat, waarvan de resultaten bin- ■nkort worden gepubliceerd. nvankelijk had Rijkswaterstaat, zij het voorzichtig, wel rekening ge houden met een boven de zeespiegel uitgroeiende Voordelta en was dat ge bied hier en daar al omgedoopt in 'de nieuwe Wadden'. Dat natuurlijke pro ces zou tientallen jaren vergen. Nu is die voorspelling echter geheel losgela ten. Alleen in de Oosterscheldemonding is nog sprake van groeiende banken omdat de (gedeeltelijke) afsluiting daar van recente datum is. „Daar ko men er nog wel een paar banken bij," verwacht L. Kohsiek van de Dienst Getij dewateren. Voor de al langer af-, gesloten Grevelingen en het Haring vliet is de toestand nu al stabiel. Som mige banken worden zelfs alweer kleiner. „Maar dat is de natuurlijke ritmiek, dat groei ook wel weer aan," denkt Kohsiek. Een beeld van de Voordelta zoals dat opdoemt uit de 'toekomsttentoon stelling' Nederland in 2050, compleet met nieuwe Wadden, is volgens hem alleen haalbaar 'als de mens ingrijpt'. Zeker is wel dat ook kleinere banken grote invloed hebben op het milieu pal voor de kust. „Het wordt enigszins af geschermd van de golfslag van de Noordzee, veel rustiger. Er ontstaan, in vaktermen, wadlagunes. Dat is wel belangrijk." 01140-12097 olf Miljonair bovendien een vierspaaks sportstuur oare bestuurdersstoel. I wijze voor al deze extras I kunt u al voor f3.840,- at betekent dat u al een I9.995-. 3 Golf Miljonair is een uitn' f kunt slaan. Al was het f n van onze dealers of bel meer informatie. cholen jvan onze verslaggever ■e MTS/MEAO in Temeuzen is een van de drie Zeeuwse holen die over de grens kijken. Het initiatief en de lördinatie liggen, in het verlengde van een al langer be- aande culturele samenwerking, bij de provinciebestu- 1 Vlaamse kant is het pro- inciaal technisch instituut in taf ijk voortrekker van de nenwerking. In Zeeland en verder De Wellinge in iiiddelburg en de school voor DGO-MK in Vlissingen mee an het project. De bedoeling is nop allerlei terreinen bij eik- in de keuken te kijken, ihoolmanagement, de relatie iderwijs-arbeidsmarkt, leer- igbegeleiding en gespreks- «pen van docenten, staan jpvenaan de agenda. Verder topt men nog te komen tot tudiedagen, studiebezoeken en omplete uitwisselingen. Als een evaluatie na onge- ir twee jaar goed uitpakt, ién ook andere scholen aan de kanten van de grens bij samenwerking worden be- ikken. In Zeeland hoopt men van de school in Kortrijk vooral te kunnen leren hoe de lijntjes moeten lopen tussen onderwijs en bedrijfsleven. „Ze zijn daar veel verder mee dan wij. In Kortrijk heeft een be drijf bijvoorbeeld een compleet laboratorium op school. Dat is een aardig voorbeeld," zegt M. Vermaat-de Potter, die het project namens Zeeland coör dineert. Op het ogenblik verloopt het project nog 'met gesloten beur zen'. Vermaat vindt de samen werking echter zo belangrijk dat ze stiekem hoopt op een EG-subsidie. „We gaan zeker kijken of we daarvoor in aan merking komen. Als dat lukt, kun je natuurlijk nog veel meer doen. Maar ook in deze vorm slaat het tot nu toe erg goed aan. Alle scholen zijn er positief over." °P die manier hoopt het college politieke oplossing te foree- |kn voor het dillema Sluiskil waarmee de gemeente de onwil van staatssecre- ®is Heerma van volkshuis- vesting momenteel zit opgeza- -ld. Wethouder W. Gosselaar van jfneuzen (openbare werken) gisteren te hopen dat de ities duidelijk wordt dat Meer woningen moeten "Jken omwille van milieure- pser ook regelgeving dient te «men op het gebied van de be ziging ervan. .Komt die regelgeving er Set'dan hoop ik dat er voor 'wskil-oost een uitzondering raiaakt wordt, zoals ook al ge- prd is met projecten in Rót- wam en Heerlen," voerde de ««houder aan. wethouder J. Doppegieter- Jjel (financiën) benadrukte .Wens een toelichting op de ritog voor 1989 dat 'het de bedoeling is dat Ter- «t, genoegen neemt met de "wane rond Sluiskil-oost zoals e nu is'. „we zijn druk bezig l," oplossing voor het pro- •M te vinden. We hebben nu j["lri-tweede kamer ingescha- Staatssecretaris Heerma >kt niet over regels om de -r van de wijk te betalen, Moeten die regels er maar 'en. We hebben per slot van een voorbeeldfunctie jtet hele rijk, aldus Dop- s beide bestuurders ver- oten dat volgende week "^schillende fractieleden net gat van 1,8 miljoen zijn de EG vóór W- Weinig eer te behalen voor de brandweer van onze verslaggever ERNEUZEN - Het gemeentebestuur van Temeuzen Beft de Tweede Kamerfracties van CDA, WD en PvdA Jenaderd met het verzoek te willen pleiten bij de rege- voor een regeling voor het bekostigen van slooppro- lecten. Van onze verslaggever IJZENDIJKE - Bij de buurtschap Pyra- mide bij Ijzendijke is de kapitale land bouwschuur van G. Buijsse gistermiddag door brand verwoest. De schade wordt op enige tonnen geraamd. In de schuur be vonden zich 120 ton stro en verschillende landbouwmachines. De brand werd bestreden door de korpsen van Biervliet, Ijzendijke en Oostburg. Ook de waterbevoorradingsauto uit Ter- neuzen werd naar de brand geroepen. De auto, met een capaciteit van zo'n 8000 liter, moest zelfs enkele malen heen en weer rij den omdat er te weinig water in de omge ving van de schuur was. Om ongeveer 16.00 uur kon het sein brand meester worden gegeven, doch het nablus sen zal zeker nog tot vanmiddag duren. - FOTO WIM KOOYMAN Ook worden de omliggende gebouwen nog nat gehouden. Door de technische recherche zal vandaag een onderzoek naar de oorzaak van de brand worden gehouden. De schuur moet als geheel verloren wor den beschouwd. De eigenaar zelf heeft de brand ontdekt en alarm geslagen heeft. Maar de brandweer, die snel ter plaatse was, kon niets beginnen omdat het stro al in brand was geraakt. Toch jonge zeehonden naar Delta Van onze verslaggever GOES - Volgend voorjaar zullen hoogstwaarschijn lijk toch vijf jonge zeehonden uit Pieterburen worden uitgezet in de Zeeuwse wateren. Dat gebeurt echter alleen onder de merkwaardige voorwaarde dat de ge vreesde hondeziekte ook in Zeeland kan worden aan getoond. En, nog vreemder voorwaarde, daarvoor is het nodig dat men snel een dode zeehond vindt in de Delta. „Het is heel simpel," zegt de Zeeuwse 'zeehonden-coördina tor' Henk Zandstra. „De exemplaren die we uit Pieterburen willen halen, zijn zeker besmet. We willen natuurlijk ver mijden dat zij de ziekte overbrengen naar Zeeland. Daarom komen ze pas als we zeker weten dat het hier ook al zover is. En voor dat bewijs is een dode zeehond nodig." Hij schat de kans bijzonder klein dat de Delta niet wordt aangetast, nu zowat alle zeehondenpopulaties in noord-west Europa al de dupe zijn geworden. De zeehondjes die volgend jaar dus waarschijnlijk naar de Delta verhuizen, zijn trouwens ook uit dat gebied afkom stig. Ze werden eerder gevangen als 'huilers' (baby-zeehon den) en overgebracht naar Pieterburen. Daar krijgen ze in ieder geval een prik tegen de hondeziekte voor ze terugko men. Uit de tellingen van de afgelopen zomer blijkt dat de zee hondenbevolking in de Zeeuwse wateren wel een rugge- steuntje kan gebruiken. Het resultaat viel tegen: vier zee honden banjerden nota bene rond op de schorren bij Bath, in het sterk vervuilde oostelijke deel van de Westerschelde. Op de Roggenplaat in de Oosterschelde, algemeen gezien als een ideale woonplaats voor zeehonden, kwamen de tellers vanuit de lucht niet verder dan drie exemplaren. In totaal spoelden negen 'huilers' reddeloos aan, waarvan er drie zijn bezweken aan de hondeziekte. De cijfers geven aan dat er ten opzichte van voorgaande ja ren nauwelijks groei zit in het bestand. „Het valt wat te gen," beaamt Zandstra, die echter ook weer niet stomver baasd is. „Om te beginnen heeft zo'n ontwikkeling gewoon tijd nodig. Bovendien zijn de voorwaarden voor zeehonden in de Delta nog steeds niet goed genoeg." Die voorwaarden gelden niet alleen schoon water, maar vooral ook rust. Zandstra hoopt dan ook dat het plan door gaat om vissers, toeristen en andere drukteschoppers te we ren van de Roggenplaat. Een harde voorwaarde is verder dat de fuiken in de Oosterschelde keerwanden krijgea Ge beurt dat niet, dan kunnen zeehonden er in hun jacht op vis, in verstrikt raken en verdrinken. Ii:A vfsaoos o, G7 7 f isec! 81 st J schadeclaims vrezen we niet. We stoppen ook niet met het afgeven van bouwvergunnin gen voor Sluiskil-west. dat is niet nodig ook omdat er een ak koord is tussen gedeputeerde De Vries en wethouder Van Rooijen," aldus de Terneuzense wethouder voor financiën. Overigens is het onwaar schijnlijk dat het akkoord op wegen zal tegen de richtlijnen van de rijksoverheid. '3boë arniu I Isj-OS nee gc Van onze verslaggever TERNEUZEN/SLUISKIL - De nieuwbouwactiviteiten in Sluiskil-west mogen on gehinderd doorgaan zolang er geen duidelijkheid be staat over uit te voeren sa neringsoperaties in het dorp. voor Sluiskil-oost' gesproken wordt. Met de CDA-fractie heeft inmiddels al telefonisch overleg plaatsgevonden. De overige politici ontvangen het dossier Sluiskil-oost vandaag of morgen in de bus. Het gemeentebestuur wil verder de middelen die wel tot de beschikking staan, een half miljoen van Temeuzen zelf, een half miljoen van minister Nijpels en 350.000 gulden van de provincie aanwenden om de meest knellende punten in de wij kop te lossen. Zo kunnen de voormalige bewoners van de Cokeswonin gen, waarvan een deel al in maart verhuisde naar elders, alsnog een bijdrage vangen voor gemaakte verhuiskosten. Het gaat hier maximaal om 4000 gulden per gezin of alleen staande. Voorts zullen met het geld drie woningen van parti culieren aangekocht worden. Deze mensen hebben al ge ruime tijd andere woonruimte gevonden en kampten de afge lopen maanden met dubbele hypotheeklasten doordat de woningen in de Vogelbuurt niet aan Temeuzen woning worden ook nu nog onderhan delingen gevoerd over de over dracht. Afhankelijk van de ruimte binnen het voor handen zijnde budget wordt begonnen met sloopwerkzaamheden. De sloop van de ruim 70 huizen van de woningbouwvereniging Ter- neuzen laat nog op zich wach ten tot het ministerie van VROM over de brug komt met de gewraakte 1,8 miljoen. Het gemeentebestuur van Temeuzen wil het kruispunt Churchilllaan - Prof. Zeemanstraat vervangen door een ro tonde. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever TERNEUZEN - Temeuzen krijgt er, als de raad instemt met het voor nemen van het college van B en W weer een rotonde bij Het gaat hier om het kruispunt Churchilllaan- Professor Zeemanstraat Gekozen is voor een verkeersplein, omdat dit een relatief goedkope oplossing is met een, uit oogpunt van de ver keersveiligheid, groot rendement. Uit een uitvoerig onderzoek, verricht door de gemeentelijke dienst voor open bare werken, is gebleken dat de ver keersdrukte op de Churchilllaan de af gelopen jaar belangrijk is toegenomen. Reden er medio 1975 slecht dik 2500 voertuigen door de laan, dit jaar bleken dat er gemiddeld 8000 per dag te zijn. Als gevolg van de bouw van de Schel- deflats, het Churchillhotel en andere appartementen is de belasting van het kruispunt Churchilllaan - Prof. Zee manstraat fors toegenomen. De verkeersveiligheid op het kruis punt eveneens. Reden voor de vereni ging van Huiseigenaren van de Schelde- flats om bij het gemeentebestuur hun ongenoegen over de ontstande situatie te laten blijken. In het kader van het activiteitenplan bij de actie '-25 procent verkeersslacht offers' werd het kruispunt door deskun digen onder loupe genomen. Dit onder zoek resulteerde in drie plannetjes om het kruispunt te verbeteren. Variant 1 voorziet in de installatie van verkeers lichten en een aanpassing van het kruispunt. Kosten: ruim 1,1 miljoen gul den. Variant 2 betreft de aanleg van een rotonde en de laatste optie was een vol ledige reconstructie van het kruispunt. Alle voor- en tegens in overweging nemende kiest het college voor variant 2, waarvan de kosten geraamd worden op 280.000 gulden. De commissie voor openbare werken spreekt zich donderdag 13 oktober over de kwestie uit. De vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. Dat is de kern van het 'heren akkoord' tussen gedeputeerde G. de Vries- Hommes (milieu) en de Terneuzense wethouder J. van Rooijen (milieu). Wethouder J. Doppegieter- Thiel (financiën) bevestigde gisteren tijdens een persconfe rentie over de begroting het be staan van ide overeenkomst tussen de bestuurders. Collega bestuurder W. Gosselaar (openbare werken) hield zich echter voorzichtig op de vlakte. Voorzichtig, omdat sane ringskwesties in het kader van de wet op de geluidhinder het afgelopen jaar in het kanaal dorp Sluiskil voor de nodige beroering hebben gezorgd. Sluiskil-oost, pal gelegen naast de Cokesfabriek moest omwille van woon- en milieuaspecten wijken voor de industrie. Voor de bekostiging van het project is de rijksoverheid tot nu toe weinig scheutig geweest, ge tuige het gat van 1,8 miljoen waar Temeuzen nog tegenaan hikt. Sluiskil-west zal ook binnen de saneringszones vallen, maar door schade en schande wijs geworden is de gemeente niet van zin om gelijk in te springen en weer aan het saneren te slaan. Het gemeentebestuur stelt nu nadrukkelijk dat alvorens de nieuwe geluidszones worden vastgesteld duidelijk moet zijn wat de mogelijke sanerings consequenties zullen zijn. Ge hoopt wordt op een uitzonde ringspositie voor Sluiskil- West. Daarvan uitgaand wil het gemeentebestuur dan ook niet weten van een rem op de bouwactiviteiten in de kern. Momenteel liggen er verzoeken voor zes nieuwe woningen. Gosselaar zei gisteren desge vraagd 'niet te vrezen voor schadeclaims van de Sluiskille- naren die nu een nieuw huis bouwen dat mogelijk straks binnen de gewraakte geluids zones valt.' Volgens Doppegieter zijn de nieuwe milieu-eisen dusdanig gesteld dat de helft van Neder land straks moet wijken. „Wij vechten ons kapot voor Sluis kil-west. Een dergelijke plaats verplaats je toch niet. Voor DEZE week berichtte onze krant over het proef schrift 'Spreekuur of zwijguur' van de Nij meegse psychologe Lud- wien Meeuwesen. Daarin betoogt zij dat er nogal wat schort aan de relatie tussen arts en patiënt. In het bijzonder aan de rela tie tussen mannelijke arts en vrouwelijke patiënt. Het mankeert volgens de Nijmeegse psychologe vooral aan de communi catie tussen arts en pa tiënt. Arts en patiënt pra ten langs elkaar heen, be weert Meeuwesen. Vooral als het om 'vage' klachten gaat. Onze krant wil aan deze problematiek uitvoeriger aandacht besteden. Ook aan de hand van voor beelden uit de praktijk. We willen daarvoor graag ook medewerking van onze lezers vragen. Daarom nodigen wij u uit uw mening over deze pro blematiek aan de hand van persoonlijke ervarin gen met uw arts op papier te zetten. Anonimiteit wordt desgewenst door ons gewaarborgd. Natuurlijk willen we ook graag de mening van de artsen zelf horen. Ook zij worden bij deze uitgeno digd hun ervaringen op papier te zetten. Uiter aard geldt ook voor artsen dat hun anonimiteit kan worden gewaarborgd. Svp in uw brief vermel den waar u telefonisch te bereiken bent. U kunt uw brieven rich ten aan: Redactie De Stem tav De Nieuwsdienst Postbus 3229 4800 MB Breda

de Stem | 1988 | | pagina 13