D 0 FO*S Groningen overtreft zichzelf in Madrid PSV contracteert Braziliaan Romario 4 We hadden geen geluk' JSTERDAMMERS LOPEN IN HET MES TEGEN SLIM SPORTING iweg 1 Hulst EUROPA CUP EUROPA CUP 1/ EUROPA CUP P. w. PUTTEN vmmim DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 MSTERDAM - Met een schone lei kan Ajax :h richten op de toekomst, die vooral zal be- aan uit het lijmen van de talloze scherven in de ile vereniging. Junioren wcaimrmiaLW HiimW Steaua Bukarest (Roe)-Sparta Praag (Tsj)2-2 (5-1 Moss (Noo)-Real Madrid (Spa)0-1 (0-3) IFK Goteborg (Zwe)-Pezoporikos Larnica (Cyp)5-1 (2-1 Bröndby IF (Den)-Club Brugge (Bel)2-1 (0-1 HJK Helsinki (Fin)-FC Porto (Por)2-0 (0-3) Galatasaray (Tur)-Rapid Wien (Oos)2-0 (1-2) Glentoran (N-ler)-Spartak Moskou (Sov)1-1 (0-2) Nendori Tirana (Alb)-Hamrun Spartans (Mal)2-0(1-2) Jeunesse d'Esch (Lux)-Gornlk Zabzre (Pol)1-4 (0-3) Neuchatel Xamax (Zwl)-Larissa (Gri)2-1 (1 -2) Celtic (Sch)-Honved Budapest (Hon)4-0 (0-2) Rode Ster Belgrado (Joe)-Dundalk (Ier)3-0 (5-0) Monaco (Fra)-Valur Reykjavik (IJsl)2-0 (0-1) PSV was vrijgeloot Vitoria Guimaraes (Por)-Roda JC (Ned)1-0 (0-2) Barcelona (Spa)-Fram Reykjavik (IJsl)5-0 (2-0) Panathlnalkos (Gri)-Omonia Nicosia (Cyp)2-0 (1 -0) Dundee United (Schj-Floriana (Mal)1-0 (0-0) Avenir Beggen (Lux)-KV Mechelen (Bel)1-3 (0-5) Lahti (Fin)-Dlnamo Bukarest (Roe)0-3 (0-3) Anderlecht (Be!)-Metz (Fra)2-0 (3-1 Aarhus (Den)-Glenavon (N-ler)3-1 (4-1) Lech Poznan (Pol)-Flamurtari Vlora (Alb)1-0 (3-2) Elntracht Frankfurt (WDI)-Grasshoppers (Zwi)1-0 (0-0) FC Krems (Oos)-Carl Zeiss Jena (Odl)1-0 (0-5) Cardiff City (Wal)-Derry City (Ier)4-0 (0-0) Charkov (Sov)-Borac Banjaluka (Joe)4-0 (0-2) CSKA Sredetz (Bul)-lnter Slovnaft (Tsj)5-0 (3-2) Elore Spartacus (Hon)-Sakaryaspor (Tur)1 -0 (0-2) Vandaag wordt gespeeld: Sampdoria Genua (lta>Norrkoping (Zwe)(1-2) yaii.'fiivi ^mamiazsammmr Ajax (Ned)-Sportlng Lissabon (Por)1-2 (2-4) Atletico Madrid (Spa)-FC Groningen (Ned)2-1 (0-1) Lokomotlv Leipzig (Odl)-Aarau (Zwi)4-0 (3-0) Hearts of Midlothian (Scho>St. Patricks Athletic (Ier) ..2-0 (2-0) Dukla Praag (Ts])-Real Sociedad (Spa)3-2 (1 -2) FC Luik (Bel)-US Luxemburg (Lux)4-0 (7-1 IK Brage (Noo)-lnter Milaan (Ita)1-2 (1-2) Ujpest Dosza (HonpAkranes (I Js)2-1 (0-0) Katowice (PoipGlasgow Rangers (Scho)2-4 (0-1) Dynamo Dresden (OdlpAberdeen (Scho)2-0 (0-0) Bordeaux (Fra)-Dnjepr Dnjeprpetrovsk (Sov)2-1 (1 -1 Dunajska Sterda (TsjpOesters Vaxjo (Zwe)6-0 (0-2) Linfield (N-ler)-Turun Palloseura (Fin)1-1 (0-0) Waregem (Bel)-Molde (Noo)5-1 (0-0) Legia Warschau (Pol)-Bayern Munchen (Wdl)3-7 (1-3) Torpedo Moskou (Sov)-Malmo FF (Zwe)2-1 (0-2) Ikast FS (Den)-Vienna (Oos)2-1 (0-1) Hapoel Nicosia (Cyp)-Velez Mostar (Joe)2-5 (0-1 Athletic Bilbao (Spa)-AEK Athene (Gri)2-0 (0-1 Sturm Graz (Oos)-Servette (Zwi)0-0 (0-1 Dlnamo Minsk (SovpTrakia Plovdiv (Bul)0-0 (2-1 Dinamo Zagreb (Joe)-Besiktas (Tur)2-0 (0-1 Benfica (Por)-Montpellier (Fra)3-1 (3-0) Vandaag (donderdag) worden gespeeld: Victoria Bukarest (Roe)-Sliema Wanderers (Mal)(2-0) PAOK Saloniki (Gri)-Napoli (Ita)(0-1) Morgen (vrijdag) wordt gespeeld: Austria Wien (Oos)-Jalgiris Viljnoes (Sov)(0-2) Dinsdag 11 oktober wordt gespeeld: Tatabanya (Hon)-VFB Stuttgart (WDI)(0-2) Woensdag 12 oktober worden gespeeld: FC Köln (WDI)-FC Antwerp (Bel)(4-2) Belenenses (Por)-Leverkusen (WDI)(1-0) Slavia Sofia (Bul)-Partizan Belgrado (Joe)(0-5) FC Nürnberg (WDI)-AS Roma (Ita)(2-1) Juventus (lta)-Otelul Galati (Roe)(0-1) Van onze sportredactie AMSTERDAM - Peter Larsson en Stefan Pettersson, de twee Zweden in Ajax' dienst, hielden het na afloop van de verloren UEFA-cupwedstrijd tegen Sporting Lissa bon snel voor gezien. Teleurgesteld lieten ze het stadion De Meer voor wat het was en spoedden naar huis. Voor Larsson en Pettersson kwam de uitschakeling in de eerste van het Europese beker toernooi bekend voor. Toen ze nog samen bij de Zweedse top club IFK Goteborg speelden, behaalden ze in het ene seizoen de UEFA-cup om in de eerste ronde van het daaropvolgende seizoen uit de strijd te worden gekegeld door het Deense Brondby. Larsson: „Ja, dat is voetbal. Sporting Lissabon is van een iets grotere klasse dan Brond by, maar had door een Ajax in normale doen aan de kant gezet kunnen én moeten worden. De geplaagde Amsterdamse club is de vormcrisis echter nog lang niet teboven en slaagde er niet in de 4-2 nederlaag in de heen wedstrijd goed te maken. „Daar hebben we het in feite laten liggen. Vooral, omdat we twee onterechte strafschoppen tegen hebben gekregen," ver telt Pettersson. Zijn 'maatje' is echter zo eerlijk om er aan toe te voegen dat Ajax in dat duel duidelijk ondermaats presteer de. „Gelukkig ging het vandaag vooral in de eerste helft beter, maar het zat ons gewoon niet mee," meldt Larsson, die in het tweede treffen met Sporting Clube de Portugal, zoals de Portugese tegenstander offi cieel heet, duidelijk moeite had om overeind te blijven. Hij weet dat aan de riskante, aan vallende manier van voetbal len van Ajax, voorwaarde om alsnog de tweede ronde te kun nen halen. „Helaas, het is ons niet ge lukt. Die Portugezen speelden zo ontzettend verdedigend dat er voor onze vleugelspitsen geen doorkomen aan was. En daarom heb ik ook zo weinig kunnen uitrichten, ik heb nau welijks bruikbare ballen ge kregen," vertelt Pettersson, die zijn keiharde werken niet be loond zag. Na de zoveelste nederlaag van dit seizoen, de eerste overi gens op eigen veld, moet Ajax zich weer zien op te peppen voor de (verbleekte competitie topper van zondagmiddag te gen PSV. „Tja, we moeten deze wedstrijd vergeten en ons maar optrekken aan het rede lijke spel van vóór de rust," houdt Pettersson de moed erin. 1 Uw officiële Honda-dealer 1 1 Teteringen. Tel. 076-713225^^1 - - Voor de geplaagde miljoenen ploeg uit Madrid was dit teveel gevraagd. Na de competitie is ook het Europese seizoen voor de aspirant-topploeg voorbij. De enige Groningse treffer van Ten Caat bleek goud waard. Die van Groeleken vier weken eerder trouwens ook. Manager Koeman zei vooraf dat Atletico zeker een straf schop zou krijgen. Trainer Westerhof beweerde dat de aanvallers van Groningen, zeer productief in de eigen competi tie, ook in het Vincente Calde- ron Stadion een doelpunt gin gen maken. De leiders van Groningen hebben kennelijk kennis van zaken. De wedstrijd was nog geen twintig minuten oud of beiden hadden gelijk gekregen. Futre had precies drie minuten nodig om de bal op de stip te krijgen. De Portugees demarreerde, Olde Riekerink zette de tackle in en scheidsrechter Peschel legde bal op de stip. De West- duiiser had geen keus. Bij wijze van uitzondering speelde Futre geen theater. Hij werd simpelweg neergelegd. Balta- zar profiteerde en Atletico had zijn broodnodige opsteker. De ploeg voelde zich vooraf door iedereen in de steek gela ten. Voorzitter Gil had in een advertentie in plaatselijke dag bladen de supporters om steun en begrip gevraagd. De oproep bleek tevergeefs. Het stadion zat slechts voor de helft gevuld. Op het veld bleek net zoveel ruimte te zijn als op de tribu nes. Daardoor kon FC Gronin gen zich probleemloos herstel len. Atletico haalde geen extra zelfvertrouwen uit de opsteker. Integendeel. De ploeg bleef on zeker en liet grote gaten vallen tussen de linies. Koevermans en Roossien brachten de rust terug in het spel van de Neder landers. In de twintigste mi nuut leidde dat tot resultaat. Ten Caat rondde een fraaie aanval af, die was opgezet door Meijer en Eykeikamp. Ook een tweede tegenslag haalde Groningen niet uit het ritme. In de derde minuut van de tweede helft tikte Futre van dichtbij, in, nadat Manoio van ver tegen de onderkant van de lat had geschoten. Het spel- beeld veranderde niet ingrij pend. Atletico bleef rennen, Groningen koos voor overleg. Meijer was sterk en balvast in de voorste lijn en de Madrile- nen kregen niet echt grip op de tegenstander. Slechts Futre was een constante bedreiging voor cipier Van Dijk en doel man Storm. Groningen kreeg riante kan sen de wedstrijd te beslissen. Eerst voor Meijer, daarna voor Eykelkamp. De onberekenbare aanvaller, die de eerste wed strijd wegens een schorsing miste, had in de 57ste minuut de gelijkmaker zelfs op zijn voet. Hij draaide om Tomas heen, maar schoot van een paar meter zeer hoog over. Atletico bleef leven. Het was echter een teken van zwakte, dat de ploeg moest kiezen voor de enig overgebleven oplossing: het wanhoopsoffensief. Trainer Maguregui offerde een verde diger (Armando) en bracht een aanvaller (Carlos). Het leidde tot niets. ATLETICO MADRID - FC GRO NINGEN 2-1 (1-1) - 4. Baltazar (strafschop) 1-0, 20. Ten Caat 1-1, 48. Futre 2-1. Scheidsrechter: Pe schel. Toeschouwers: 35.000. Gele kaarten: Marero (Atletico), Van Dijk, Kooiman, Koevermans (Gro ningen). ATLETICO MADRID: Abel; To mas, Armanda (Carlos), Marero en Sergio; Orejuela, Manoio, Parra en Futre; Baltazar en Marina (Aqui- lera). zijn in guldens. :olang de voorraad strekt. met maandag geopend, ensdag gesloten. 11 onze speciale verslaggever DRID - FC Groningen een punt gezet achter Europese seizoen van «ico Madrid. De Neder- vertegenwoordiger het toernooi om de ker bleef in de wedstrijd tegen de hheende Spaanse gigant «clan overeind. frwn.rner van de vorige hru Verl°°r met 1-2, had meer verdiend. Het ar» ^ter niets uit. De Jf-^Pgebouwd in de thuis- hd (1-0), bleek voldoen- ijjroningên vertrouwde op ^anvalskracht. Niet tever- formatie van trainer 'hof scoorde eenmaal in or ab n^e hoofdstad, waar- Bdri i co zich genoodzaakt keer iets terug te doen. Baltazar scoort 1-0 uit een strafschop. Doelman Storm is kansloos. fotoanp FC GRONINGEN: Storm; Boek- weg, Koevermans en De Wolf; Koorman, Van Dijk, Olde Rieke rink, Roossien en Ten Caat, Meijer en Eykelkamp. Het voorstel van PSV kwam voor hem onverwacht, maar hij aarzelde geen moment. Roma- rio, van een eenvoudige komaf, had geen vast contract met Vasco, de huidige leider in de Braziliaanse competitie. Hoe wel hij in Brazilië als een opko mende sterspeler wordt be schouwd, was hij in het buiten land vóór de Spelen nauwelijks bekend. De Braziliaanse spits zal vol gende week donderdag zijn op wachting maken in Eindhoven voor de medische keuring. Krachttoer Ajax mislukt ior Ted van Leeuwen Sommige aanhangers van Ajax hebben wel een idee over kandidaten voor het nieuw te vormen bestuur. - fotoanp tiek van Kohn en Van Gaal had wel degelijk zijn vruchten kun nen afwerpen, wanneer er geen engeltje bij Damas, de bijna 41- jarige reserve-keeper, op de lat gezeten had. Een blunder van van Ajax' Cup-avontuur. De aanvoerder Wouters, die de Braziliaanse international Si- zwakke Verkuijl in het een- las ontfermde zich over de bal trum wat onzorgvuldig aan- en wipte die behendig over speelde, betekende het einde Menzo heen, die voor het eerst Ajacied Rob Witschge in duel met Joao Luis van Sporting Lissabon. een groen-wit shirt in het vi zier kreeg: 0-1. Wouters' fout was een gevolg van zijn be moeienissen zijn medespelers op de juiste plaats te zetten. Na zijn misser raakte de aanvoer der zo gefrustreerd, dat hij zich als een kruisraket over het veld bewoog en een slagveld onder de Portugezen aanrichtte. Ajax stak na rust de neus uit het dal. De verguisde Werdek- ker was als breekijzer voor de falende Jonk gekomen. In ne gentien minuten verwierf Ajax zich 19 corners, maar kreeg de bal niet voorbij doelman Damas. De Portugezen concen treerden zich op de defensie en gokten op uitvallen via de snelle Forbs en Silas. Ajax was, op uitblinker Pettersson na, te slecht in vorm om openingen te creëeren in de groen-witte muur voor Damas. Toen Verkuijl tien minuten voor tijd eindelijk een gaatje vond (1-1), was het al te laat. Ajax zette wel aan voor een slotoffensief, maar het waren uitgerekend de Portugezen die scoorden via een uitval. Inval ler Macide liet de 1-2 aanteke nen. AJAX - SPORTING LISSABON (POR) 1-2 (0-1) - 21. Silas 0-1, 80. Verkuijl 1-1, 87. Maside 1-2. Scheidsrechter: Prokop (ODl). Toeschouwers: 22.000. Gele kaar ten: - Wouters (Ajax), Damas en Fernando Mendes (Sporting). AJAX: Menzo; Vink (Scholten), Wouters, Larsson en Verkuijl; Winter, Jonk (Werdekker) en Ri chard Witschge; Van 't Schip, Pet tersson en Rob Witschge. SPORTING LISSABON: Damas; Joao Luis, Morato, Douglas (Masi de), Venancio en Fernando Men des; Silas, Carlos Xavier, Oceano en Li tos; Forbs. aardigd en gecontroleerd is :en lang leven te waarborgen, t een lakgarantie van 3 jaar leriegarantie van 6 jaar. Voeg oze details die het rijden in «wel zakelijk als privé tot 'n en en u heeft alle reden voor de Nissan dealer. Die weet en trainer Guus Oeg&nia w* ddink zijn woensdag tot akkoord gekomen met speler, die tijdens het «npisch voetbaltoernooi Seoul zeven keer scoorde, it bericht werd in Rio de „eiro bevestigd door An- iio Soares Calcada, voor ier van Vasco, de club n Romario. :t de overgang van de Brazi liaan is een bedrag van vier miljoen dollar (ruim acht mil joen gulden) gemoeid. Het be drag zou al overgemaakt zijn aan de Braziliaanse voetbalfe deratie. De 22-jarige Romario maakte furore in Seoul, waar hij topscorer werd. Brazilië verloor in de finale van de Sov jetunie (0-1). De jonge aanvaller, geboren op 29 januari 1966 in Rio de Ja neiro, keerde dinsdag terug van het Olympisch avontuur. Onmiddellijk werd hij door plaatselijke vertegenwoordi gers van Philips in de arm ge nomen. Romario verscheen woens dag niet op de training van Vasco voor de belangrijke com petitiewedstrijd tegen Inter Porto Alegre van zaterdag. In Sao Paulo moesten in zijn aan wezigheid de details van zijn nieuwe contract met de Neder landse club worden uitgewerkt. Aanwezig waren verder verte genwoordigers van Philips, het bestuur van Vasco en zijn ad vocaat Andre Carposo. Roma rio zou vijftien procent van de totale transfersom ontvangen, Philips-vertegenwoordigers konden dat echter niet bevesti gen. Romario speelt volgende week woensdag in Antwerpen een vriendschappelijke wed strijd met Brazilië tegen Bel gië. Eerder had hij al ver klaard, dat hij per se in België wilde spelen om na zijn Olym pisch succes zich ook in Europa in de kijker te spelen. Volgens Romario zouden ook Portugese clubs belangstelling hebben ge toond. i zichzelf in de vaderlandse competitie op een zijspoor hebben gemanoeuvreerd, werd de voormalige trots n het nationale voetbal gisteren door Sporting Lissa- nook in Europees verband geëlimineerd. van Lissabon laten liggen. De bittere smaak van de omstre den strafschoppen van arbiter Bridges uit Wales en de te laffe tactiek van Kurt Linder zorg den voor een in Amsterdam voor dit dolende elftal niet meer te overbruggen gat. De tactische en conditionele chaos die Kurt Linder achterliet, deed de rest. In een race met de tijd heeft het trainersduo Kohn/Van Gaal getracht de ploeg op de rails te brengen. In conditioneel opzet lukte dat, de gewenste vorm bleek echter niet aanwezig. In vergelijking met vier weken geleden stonden er maar liefst vijf nieuwe gezichten in de Ajax-ploeg: Vink, Wouters, Ri chard en Rob Witschge en Jonk hadden de plaatsen ingenomen van Bergkamp, Werdekker, Scholten, Verlaat en Mühren. Vooral de laatste werd node gemist. Kohn heeft gekozen voor verjonging, maar met zo veel junioren als gisteren ble ken de aanwezigheid en rust van de slimme en gerouti neerde vos uit Volendam nog onmisbaar. In zijn ijver holde Ajax zichzelf behoorlijk voor bij. Bovendien bleken de spe lers die vaak in de opbouw kwamen - Larsson en Winter - te zeer uit vorm om de gaten te vinden in de perfect werkende Sporting-dekking. Maar ook Rob Witschge, Verkuijl en Ri chard Witschge - de totale lin kerflank dus - bleek niet in normale doen te zija En wat middenvelder Jonk op het veld deed, was voor iedereen een raadsel. De Volendammer is niet rijp voor dit niveau. De Portugezen hadden de peperdure aanvaller Cascavel en Rodriguez, de nationale kee per van Uruguay, uit vrije wil uit de ploeg gelaten, maar mis ten spelmaker Carlos Manuel. Omdat de uitblinkende cen trum-verdedigers Morato en Venancio perfect speelden en op het middenveld Oceano de ideale stofzuiger bleek, was het gemis te verwaarlozen. Ajax was gestart onder het motto 'baas in eigen stadion' en vertrok als een sprinter in de lang niet volle De Meer. De tac- nenauto's, afgeleverd na 25 september 1988. [krachttoer om de 4-2 neder ig van vier weken geleden in ïn huis recht te zetten, bleef teren haken aan het eigen «mogen. De slimme coun- specialisten wonnen in het i van de uitgebluste leeuw: eerste Europa Cup-neder- g in de geschiedenis van De ter kan gezien worden als het l van een totaal mislukte lenstart. De erfenis van de niddels ontslagen trainer t Linder. Ajax werkte zich naad, speelde de beste ijd van het seizoen, ;de er niet in het ge baar zijn hand te zetten, k dwingt men af, pech t men', placht de in Am- aanbeden Johan djif te zeggen en zo was het n.de eerste twintig minuten "meerde Ajax, maar moest idenknarsend constateren f dit elftal het fortuin niet I naar de hand kan zet- Fernando Mendes trapte dal van de doellijn en de «kende Oostduitse arbiter annulleerde een treffer Winter, omdat Rob hge een overtreding be- i had. De eerste de beste dat Sporting de midden in overstak, was het meteen Silas' treffer in de 22ste ,rilJut betekende meteen een Me aanslag op het moreel 1 de door alle ontwikkelin- aangeslagen Ajaciedea Achteraf bezien heeft Ajax f'Wal vier weken geleden stadion Jose Alvalade kdriaansen, Baljuw Velterswej (a twee mooie Europa Cup- zoenen is Ajax weer terug op niveau van de zeven ma re jaren, waarin eliminaties één van de eerste twee ron- ;uzen, Automobielbedrijf Mon 'traditie geworden waren. )rie jaar geleden werd Ajax door FC Porto - voor het itst in de eerste ronde ge- pt. Toen echter was Ajax net ionnen aan het leerproces Johan Cruijff. Anno 1988 is 'meester' weg, alsook een ital topspelers en heeft Ajax in technisch en tactisch teruggezet naar het iff-tijdperk. Een vege itering.

de Stem | 1988 | | pagina 9